logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه کدام است؟

بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه کدام است؟

سه شنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۷ | 1307 بازدید | بدون دیدگاه | تفریحی

خرگوش یک حیوان جذاب و دوست داشتنی است که پای آن به خانه های بسیاری از مردم به عنوان حیوان خانگی باز شده است.

سلام دوستان

یکی دیگر از حیوانات که به تازگی به جمع حیوانات خانگی اضافه شده است و رفتارهای جالب آن سبب شده طرفداران زیادی پیدا کند، خرگوش است. تاکنون نژادهای زیادی از خرگوش شناخته شده است که هر کدام ویژگی های ظاهری و رفتارهای خاصی دارند. البته مبانی پایه نگهداری از خرگوش در میان گونه‌های مختلف مشترک است اما باید در نظر داشت که هر نژاد خرگوش مراقبت های خاصی را نیاز دارد.

انواع نژاد خرگوش را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

الف) خرگوش کوتوله یا لهستانی یا لوپ که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود.
ب) خرگوش هایی با سایز متوسط که این دسته هم خرگوش خانگی هستند.
ج) خرگوش درشت (صحرایی- پرورشی) این نوع خرگوش را بیشتر برای مصرف گوشت پرورش می دهند.

انواع نژاد خرگوش را می توان در منزل نگهداری کرد اما از بین انواع خرگوش چند مورد از آن نگهداری آسان تری دارند و جذاب تر هستند که بهتر است قبل از خرید حیوان خانگی با انواع نژاد خرگوش خانگی آشنا شوید. در ادامه به معرفی ۴ مورد از بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه خواهیم پرداخت.

۱- نژاد مینی لوپ  (Mini Lop)

مینی لوپ یکی از دوست داشتنی ترین نژاد های خرگوش است که زیبا و جذاب است و به نوازش شدن علاقه زیادی دارد. این نژاد خرگوش یک حیوان خانگی مناسب است که از نژاد لوپ آلمانی بدست آمده و در سال ۱۹۲۸ به عنوان یک نژاد مجزا شناخته شده است.

این نژاد جثه ای نسبتا بزرگ دارد و تا ۳ کیلوگرم وزن دارد؛ شانه هایی ماهیچه ای و پهن، سینه ای عمیق، پاهایی کوتاه و ضخیم، گردن کوتاه و بدن توپر و تپل از مشخصات آن می باشند.گوش های این خرگوش سست و نرم و به شکل افتاده و آویزان است و پوشش مویی ضخیم و متراکم دارد. خرگوش مینی لوپ تنوع رنگی زیادی دارد و در تمام رنگ ها وجود دارد.

خرگوش مینی لوپ در مقایسه با دیگر نژادهای خرگوش فعالیت و بازیگوشی کمتری دارد اما به راحتی تربیت می شود و یکی از ویژگی های خوب مینی لوپ این است که محل دفع مدفوع و ادرار خود را یاد می گیرد. این نوع خرگوش با دیگر انواع خرگوش و حیوانات دیگر ارتباط خوبی برقرار می کند و موجودی اجتماعی است. مینی لوپ به بازی فکری علاقه دارد و بهتر است اسباب بازی‌های زیادی را در اختیارش قرار دهید.
این نوع خرگوش نسبت به خرگوش های معمولی اندازه کوچکتری دارد و بهترین حیوان خانگی برای کودکان به شمار می رود.

۲- نژاد مینی رکس   (Mini Rex)

مینی رکس خرگوشی کوچک با صورتی ظریف است که نگهداری از آن هزینه بر نیست و بهترین حیوان خانگی به شمار می رود. خاستگاه اولیه این نوع خرگوش  به فرانسه و سال ۱۸۰۰ میلادی باز می گردد و موجودی دوست داشتنی و محبوب است که در رنگ های گوناگونی چون سیاه ،سیاه و سفی د،آبی، سه رنگ،  شکلاتی و سفید وجود دارد.

این خرگوش بین ۱/۲ تا ۲ کیلوگرم وزن دارد، بدنی فشرده با شانه‌های باریک، گوش های کوچک و ضخیم رو به بالا، پوشش مویی بسیار نرم و کوتاه و صاف، صورت تقریبا مسطح که اجزای آن به حالت فشرده کنار هم قرار نگرفته است از مشخصات این نوع خرگوش می باشند.

یکی از مشخصه های بارز این نوع خرگوش پوست یا خز زیبای آن است که شبیه مخمل است؛ این نژاد خرگوش موهایی کوتاه دارد و پوست بسیار نرم آن به راحتی قابل لمس است به همین دلیل به آن خرگوش مخملی (Velveteen Rabbits) می گویند.

مینی رکس نژادی مهربان و دوست داشتنی است که سطح فعالیت آن میانی است و گاهی بسیار بازیگوش می شود. این نژاد خرگوش علاقه  دارد روی پاهای صاحب خود قرار گیرد تا آن را نوازش کند. نظافت مینی رکس آسان است؛ برای برداشتن موهای سست و از بین بردن الکتریسته کافیست دست خود را با آب مرطوب کنید و سپس به روی بدن خرگوش بکشید، هیچگاه برای شانه کردن موهای خرگوش مینی رکس از برس یا شانه استفاده نکنید مگر موهای آن گره خورده باشد.

۳- نژاد لوپ هلندی یا لوپ هلند (Holland Lop)

این نوع خرگوش از اعضای خانواده نژاد کوتوله است که خاستگاه آن هلند می باشد و در سال ۱۹۷۹ توسط سازمان پرورش دهندگان آمریکایی خرگوش (ARBA) شناسایی شده است. این نوع خرگوش در صنعت نمایش و فیلم طرفداران زیادی دارد؛ سر پهن، بدن کوتاه و توپر، گوش افتاده، پیشانی برجسته، جثه کوچک و موهای کوتاه و نرم از خصوصیات ظاهری این نژاد خرگوش می باشند.

هلند لوپ در رنگبندی متنوعی وجود دارد و رنگ خز آن به صورت یکدست یا ترکیبی از چند رنگ است. وزن این نژاد خرگوش بین ۱ تا ۱/۸ کیلوگرم می باشد و در حقیقت لوپ هلندی و مینی لوپ اندازه مینیاتوری خرگوش لوپ (گوش دراز) هستند.
لوپ هلندی حیوانی پر جنب و جوش است که بازی و نگهداری از آن لذت بخش است اما درآوردن آن از قفس می تواند دردسر ساز شود. در ضمن این نژاد خرگوش با کودکان رابطه خوبی برقرا می کند اما به خاطر فعال بودن خرگوش باید هنگام بازی کودک نظارت داشته باشید.

لوپ هلند را می توان بهترین نژاد خرگوش خانگی دانست که به خاطر گوش های آویزان، پوست پشمالو و اندازه کوچکش معروف شده است.

۴- نژاد کوتوله هلندی (Netherland Dwarf)

کوتوله

برخلاف بسیاری از نژاد های خرگوشی که معرفی کردیم، کوتوله هلندی برای خانواده هایی که صاحب بچه هستند گزینه مناسبی نمی‌باشد. آنها بسیار کوچک و ریز هستند (به طور میانگین وزنی بین ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم دارند) و همچنین نیازمند محیطی آرام و به دور از سر و صدای کودکان هستند. با اینکه خرگوش کوتوله هلندی جثه ریزی دارد اما فعالیت‌ و جنب جوش او به نسبت زیاد است و بهتر است شرایطی برایش فراهم شود که آزادانه در فضای باز خانه بدود و بازی کند. یکی دیگر از دلایل نامناسب بودن آنها برای کودکان، اخلاق خاص و منزوی بودنشان است. با این حال برای بزرگسالان و به خصوص کسانی که معلولیت دارند حیوان خانگی و همدم بسیار خوب و مناسبی محسوب می شود.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت