مقایسه سونا خشک و سونا بخار

4
297

با عرض سلام و درود به شما عزیزان
مقایسه بین سونای خشک و سونای بخار
در گذشته حمام ها  طبقه بندی خاصی داشتند؛ به عنوان مثال :در یک حمام تنظیف وجود داشت که افراد هر ۷تا ۱۰روز یک بار به آنجا می رفتند .این حمام ها دارای چهارخانه بوده است که شامل خانه سرد و تر،خانه گرم و تر، خانه سرد و خشک و خانه گرم و خشک . در واقع هر کس با توجه به طبع و مزاج خود به این حمام ها می رفته .همچنین حمام ها با توجه به درجه آب طبقه بندی می شدند که شامل: حمام سرد،بسیار سرد،معتدل ،گرم و بسیار گرم بوده است. که مناسب تر از همه  معتدل و تا حدودی سرد است. حمام گرم باعث سست شدن و تحلیل بدن و بی حالی می شود.
سونای خشک ،مشهورترین و پر طرفدارترین سونا در جهان است .نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود .معمولأ هر وقت صحبت از سونا می شود منظور سونای خشک است.home-steam-room-installation
ولی سونای بخار (ترک) و همچنین سونای روسی نیز معروف هستند. گفته می شود درفنلاند از هر سه خانه یکی دارای سونای خشک است.در سونای خشک میزان درجه حرارت بین ۸۰تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است .ولی در سونای بخار بندرت از ۵۰ درجه تجاوز می کند . سونای بخار حداکثر درجه رطوبت را دارد.به علت اختلاف در میزان رطوبت هوا سونای بخار بعداز سونای خشک پیشنهاد می شود.مزایای سونا متفاوت است و سونا برای بهبود تنفس پوست ایده آل است.تهویه بهتر پوست و سونا گرفتن مداوم،شانس سالم بودن آن را افزایش میدهد.
با سونا رفتن فشار خون خود را درمان کنید.به محض ورود به سونا ، بدن به گرما واکنش نشان می دهد .درجه حرارت بدن به ۳۹ درجه سانتی گراد می رسد مویی رگها گشاد شده و منفذهای پوست باز می شود و شروع به تعریق زیاد می کنیم .جریان خون و جابه جایی مواد در بدن افزایش پیدا می کند .تعدادضربان قلب از ۷۰ به ۱۰۰بار در دقیقه افزایش پیدا می کند.راهای تنفسی بازتر می شوند، تنفس بهتر و راحت تر انجام می شود . میزان دریافت اکسیژن بر تأثیر هوای گرم و خشک بیشتر می شود به دلیل تغییرات سریع درجه حرارت ،انعطاف پذیری(لاستیسیته)عروق بهبود پیدا می کند.
روی تنفس پوست تأثیر می گذارد و باعث سریع شدن سوخت وساز و سلولیت(چربی زیر پوست ران و..)می شود .براثر گرمای سونا بر سرعت متابولیسم افزوده و با کمک سونا لاغرتر می شویم.سونا باعث بالا رفتن مقاومت در مقابل عفونت های ویروسی می شود .همچنین سونا دوباره سازی سلول ها را تسریع می کند.َََََََََََََََََََََََََََ
سونای بخار بهترین درمان برای مشکلات تنفسی از قبیل:برونشیت،سینوزیت و تنگی نفس می باشد وافزایش انعطاف پذیری مفصل و عروق خونی بدن.wellnesssport_sauna_002-310x165
قبل از وارد شدن به سونا باید دوش بگیرید و سپس سر را کاملأخشک کنید.در هنگام ورود به داخل سونا ،اگر مقدور است در حالت خوابیده  و یک حوله بلند در زیر خود قرار دهید.از سکوهای پایین شروع کنید .زیرا درجه حرارت کمتر است.در شروع،زمان کوتاهی را در سونا بمانید و زمانی که بدن عادت کرد تا ۳۰ دقیقه در موقعیت بمانید.بعداز هربار سونا رفتن ۱لیتر مایعات از دست می دهید ، پس لازم است مایعات زیادی قبل و بعداز تعریق بنوشید. از نوشیدن قهوه ،الکل و نوشیدنی های گاز دار خودداری کنید.با شکم پر به سونا نروید. با شکم خای رفتن هم پیشنهاد نمی شود.دو ساعت قبل غذای سبک بخورید. بعداز خروج از سونا کمی نشسته و سپس بلند شوید تا از بروز سر گیجه جلوگیری شود.اگر اخساس سرگجه داشتید به پشت خوابیده و پاها را بالا قرار دهید. هنگام خارج شدن از سونا حتمأ با آب سرد دوش بگیرید.(زیاده روی نکنید و فقط تا زمانی که برای شما لذت بخش است در سونا بمانید). حتمأ از دمپایی شخصی استفاده کنید زیرا استفاده از دمپایی های موجود در استخر باعث عفونت های قارچی و زگیل می شود. و در آخر پاها را با آب و صابون بشوئید تا میکروب ها از بین بروند.

Home Steam Room Design With Good Steam Room Designdecor On Pinterest Saunas Steam Showers And Best Set - Home Interior Design Ideas

اگر شما علاقه مند به داشتن سونا بخار و یا سونا خشک در منزل هستید هزینه ساخت آن در ابعاد ۲×۳بین ۷تا ۱۰ ملیون تومان برآورد می شود.

شما به سونای خشک علاقه مندیدیاسونای بخار؟منتظر نظرهای شما دوستان هستم…

به نظر شما کدامیک بهتر است؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
>

4 ديدگاه

  1. بابت موضوع سنگینی مث مقایسه سونا خشک و سونا بخار باید بیشتر تحقیقات بشه.امید وارم نظرات شخصی رو تو مقایساتتون نگنجونید.

  2. بحث در مورد مقایسه سونا خشک و سونا بخار ویا مسائلی مث تفریحی خیلی جالب و خواندنی بنظر میرسه اما تحقیقاتتون کامل نبود

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.