فنی حرفه ای یا کار دانش؟

104
11548

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو دوره، دیپلم متوسطه دریافت می کنند و امکان ادامه تحصیل خواهند داشت.

1-w900-h600-75

شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد.
از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:
_ شرایط ورود به شاخه  فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر می باشد.
_شرایط استخدام برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بهتر است.
_ ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر می باشد.
_دانش آموزان فنی و حرفه ای برخی از دروس را که دانش آموزان کار دانش از گذراندن آن معاف هستند را می گذرانند.
_ دروس شاخه  فنی و حرفه ای مشکل تر  از کار دانش است.
_دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.
_ رشته های شاخه کار دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است.

هدف آموزشگاه های فنی و حرفه ای
امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکولوژی، وجود نیروی انسانی متخصص، یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی صنعتی و خدماتی به شمار می آید؛ و آموزشگاه های فنی و حرفه ای به عنوان یک عامل مهم تربیت، این نیروها مورد توجه قرار گرفته است. آموزشگاه های فنی و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار می برند تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نمایند.

128

هدف آموزشگاه های کاردانش
هدف آموزش های کاردانش، تربیت نیروی انسانی ماهر برای تصدی شغل و حرفه متناسب با نیاز بازار کار است. توانایی های مهارتی و علمی برای انجام وظایف شغلی، سه رکن را در بر دارد که در طول اجرای برنامه ی آموزشی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

عناوین رشته ای فنی و حرفه ای:
ساختار رشته های فنی و حرفه ای بر سه زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی پایه گذاری شده و هر زمینه دارای چند دسته است. ۵۸ واحد از درس های این شاخه در همه رشته ها به صورت مشترک ارائه می شود. درس های اختصاصی برای هر رشته حدود ۳۹ واحد است.
۱٫ رشته های زمینه صنعت: مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شمیمیایی، صنایع نساجی، متالوژی، ساختمان، نقشه برداری، سرامیک.
۲٫ رشته های زمینه کشاورزی: امور زراعی و باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی.
۳٫ رشته های زمینه خدمات: نقشه کشی معماری، نقاشی، گرافیک، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، طراحی و دوخت، حسابداری بازرگانی، نمایش، سینما، صنایع دستی و پویانمایی (انیمیشن)

عناوین رشته های کار دانش:
برنامه درسی شاخه کاردانش برای دستیابی به صلاحیت های مورد نظر، شامل حداقل ۹۶ واحد درسی است که ۳۰ تا ۴۰% آن به آموزش های نظری و ۶۰ تا ۷۰ % آن به آموزش های عملی در کارگاه های مجهز به تجهیزات جدید و انجام طرح های کسب و کار (کارآفرینی) و کارورزی اختصاص یافته است.
صنعت:   برق: (الکترونیک، کامپیوتر)،عمران: (ساختمان ، معماری )مکانیک: (سازه های فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوبی، تاسیسات، عیب یابی و تعمیر، معدن، نساجی، چاپ، متالوژی و مدلسازی)،
صنایع دستی: (هنر و نشر، صنایع دستی ظریف)سرامیک: (صنایع شیشه ای، سفالگری) شیمی: (شیمی صنعتی) پوشاک: (خیاطی)
کشاورزی:  امور دامی و طیور، امور زراعی و باغی:(زراعت، باغبانی ، صنایع غذایی)،جنگل و مرتع ،شیلات ، حشرات مفید: (پرورش کرم ابریشم)
خدمات:  هنر: (هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی، نشر،کارهای هنری در خانه) ،مالی و اداری ،خدمات غذایی: (کنترل وتولید مواد) ،خدمات اجتماعی : (هتلداری و سیاحتی)

n00001311-t

اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای:
آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد. بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد و این فارغ التحصیلان می توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها، ادارات و یا تأسیس کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی مشغول به کار شوند.

اشتفال فارغ التحصیلان هنرستان های کار و دانش:
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش به دلیل کسب مهارت های حرفه ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت آموزی و کارورزی و همچنین آموزش کارآفرینی، از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخشهای صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی برخوردارند.

. مزایای تحصیل در شاخه کاردانش:
دانش آموزانی که کلیه واحدهای درسی رشته مهارتی خود را با موفقیت به پایان برسانند از مزایای زیر برخوردار خواهند شد:
– دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات کامل آموزش متوسطه در رشته مهارتی مربوطه از وزارت آموزش و پرورش
– دریافت گواهینامه مهارت شغلی از دستگاه متولی ذیربط
– دریافت گواهینامه کارورزی از وزارت کار و امور اجتماعی

. با وجود امکانات دانشگاه جامع علمی کاربردی، دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه های فنی دولتی و آزاد و همچنین دانشگاه پیام نور، دانش آموختگان «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای»، هر دو می توانند بعد از احراز شرایط لازم، وارد دوره های کاردانی (فوق دیپلم) یکی از این دانشگاهها شوند و در صورت علاقه و احراز شرایط، امکان ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی برای آنها فراهم است.

32-1024x768

فارغ التحصیلان هر دو دوره «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای» می توانند بعد از اتمام دوره متوسطه با شرکت در امتحانات تغییر شاخه و کسب نمره قبولی، وارد دوره های پیش دانشگاهی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر شوند.

منتظر نظرهای شما در مورد انتخاب هنرستان هستم…

به نظر شما کدامیک بهتر است؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
>

104 ديدگاه

 1. سلام اگه من سال دهم شاخه کامپیوتر کارو دانش بزنم میتونم سال یازدهم به فنی و حرفه ای کامپیوتر تغییر بدهم،؟؟

 2. درود برشما ؛ به طور کلی شما در هر زمان میتوانید تغییر رشته دهید. ولی قطعا بایستی معضلات آنرا متعاقبا قبول کنید.شما قطعا مجبورید واحد ها و دروس جدیدی را اتخاذ کنید و معمولا از هم دوره ای های خود ممکن است عقب بمانید. ولی با همه این توضیحات حتما با یک مشاور تحصیلی موضوع را در میان بگذارید
  موفق باشید

 3. سلام،من رشته کامپیتر رفتم از کاردانش بعد راضی نیستم چون وقتی که در موردش خودنم دیدم که شرایط کار برای فنی بهتر خواستم بدونم اگ باید چیکار کنم که بتونم کامپیتر فنی برم لطفا راهنمایی کنید

 4. من الان واسه کاردانش ثبت نامم کردم ولی متاسفانه شرایط فنی رو نداشتم و مجبور شدم به کاردانش برم ولی الان پشیمان هستم و هرچقدر لازم باشه درس میخونم فقظ لظفا بگید باید چیکار کنم که تغیر رشته به کامپیتر فنی برم ممنون میشم اگ جواب بدید

 5. دوستان عزیز متوجه شدم خیلی از دوستان مشکل در تغییر رشته دارند
  دستور العمل آموزش پرورش در خصوص تغییر رشته بصورت زیر میباشد:
  با توجه به ماده ۷ آیین نامه هدایت تحصیلی، دانش آموزی که در پایه دهم به تحصیل مشغول است چنانچه متقاضی تغییر شاخه یا رشته باشد با نظر کتبی مشاور و تأیید کمیته هدایت تحصیلی ناحیه، منطقه یا شهرستان و رعایت موارد ذیل می‌تواند درپایه یازدهم به شاخه یا رشته دلخواه هدایت شود.

  * شرایط تغییر رشته به شاخه نظری

  دانش آموزی که با تغییر رشته‌اش موافقت شود در صورت علاقه برای تغییر رشته از رشته‌های دیگر به به رشته‌های شاخه نظری باید در خرداد یا شهریور ماه پایه دهم در امتحان تغییر رشته درس‌های تخصصی پایه دهم رشته جدید (صرفاً درس‌هایی که پیش‌نیاز درس‌های پایه یازدهم رشته جدید هستند )شرکت کند وچنانچه از تمام درس‌های مذکور نمره قبولی کسب کند با تغییر رشته وی موافقت می‌شود.

  * شرایط تغییر رشته از نظری به فنی‌وحرفه‌ای

  تغییر رشته دانش آموزان شاخه‌های نظری یا کاردانش به رشته‌های شاخه فنی و حرفه‌ای یا تغییر رشته در همان شاخه منوط به توفیق در امتحانات تمام درس‌های اختصاصی پایه دهم رشته جدید در خرداد یا شهریور همان سال با در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش در رشته‌هایی است که اسامی آن از سوی کمیته هدایت تحصیلی شهرستان اعلام خواهد شد.

  تغییر شاخه یا رشته از پایه دهم سایر شاخه‌ها به شاخه و رشته‌های مهارتی پایه یازدهم کاردانش، منوط به گذراندن و قبولی (احراز شایستگی لازم) در تمامی دروس اختصاصی و مهارتی پایه دهم رشته جدید در خرداد یا شهریور همان سال است. در مواردی که دانش‌آموز بخواهد در واحدهای آموزشی کاردانش دولتی تحت پوشش آموزش و پرورش ادامه تحصیل دهد به لحاظ رعایت ظرفیت رشته‌های مهارتی، موافقت کمیته هدایت تحصیلی اداره آموزش و پرورش شهرستان نیز الزامی است.

  زمان تغییر شاخه یا رشته در دوره روزانه حداکثر تا پایان امتحانات شهریور پایه دهم است و دانش‌آموز موظف است حداکثر تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریور تقاضای کتبی خود را به مدیر واحد آموزشی تحویل دهد تا نسبت به انجام مراحل تغییر رشته اقدام شود.

  دانش‌آموز متقاضی تغییر رشته می‌تواند درس‌های امتحان تغییر رشته را حداکثر در دو مرحله خرداد و شهریور پایه دهم امتحان دهد.

 6. سلام من میخام برم دانشگاه امسال ولی یه درسم مونده که امتحانم دادم قبول نشدم شهریور ماه میتونم برم دانشگاه اون درسم دی ماه امتحان بدم هرتوع دانشگاه مشکلی نیست

 7. سلام،ببخشید من میخوام برم دانشگاه یه درسم مونده و قبول نشدم میتونم برم دانشگاه او درسم بزار واسه دی ماه امتحانشه بدم دانشگاشم فرقی نداره

 8. سلام یه سوال داشتم گفتم من الان رشتم الکتروتکنیک فنی سوم دبریستانم میخام برم دانشگاه ولی به خاطر یه درس افتاده میگن نمیشه که بری میتونم برم و دی ماه همین سال امتحان بدم اون درسو فقط سوالم اینه که میتونم برم دانشگاه فرق نداره دانشگاش میگن که فقط با آزاد میشه؟؟

 9. سلام من میخواستم بدونم من الان ففط یه رشته اوردم اونم کاردانشه بعد رفتم کامپیتر کاردانش گفتم امسال کلاس ده تمام کنم تو شهریور میتانم تغیر رشته بدم به فنی کامپیتر چون کارش بهتره بعد از چند نفر پرسیدم گفتن در صورتی میشه که فنی اورده باشی بری کاردانش بعد اگ خوشت نیامد یا چیزی شد میتانی بری فنی که اوردی خواستم ببینم صحت داره اگ میشه برام همشه توضیح بده ممنون میشم

 10. دقیقا منظورم اینه که مه رفتم کاردانش و به جز کاردانش هیچی نیاوردم امسال میتانم تغیر رشته بدم مخوام از کاردانش کامپیتر برم برای فنی کامپیتر

 11. درست متوجه گفته های دوستان نشدم – تنها متوجه شدم که یک از دوستان نیازمند قانون تک ماده است؛
  دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم می‌توانند از ۴ تبصره شامل ۲درس نهایی و ۲ درس غیرنهایی در زمان فارغ التحصیلی استفاده کنند.
  مقرراتی در آموزش و پرورش وجود دارد با عنوان تک ماده و تبصره که دانش‌آموزان دوره متوسطه اول (راهنمایی سابق) و دوره متوسطه دوم (دبیرستان) می‌توانند در برخی از دروس که نمره قبولی نگرفته اند جهت گذراندن دروس مورد نظر، استفاده کنند.

 12. سلام من امسال واسه کلاس نهم قبول شدم و فقط رشته کار و دانش رو اوردم یعنی نه رشته فنی،انسانی،تجربی….رو نیاوردم و الان هم رفتم رشته کامپیتر از کاردانش رفتم چون کی فقط همین رشته رو اوردم گفتم ببینم من میتونم امسال یعنی سال دهم تو شهریور یا خرداد تغیر رشته بدم به فنی حرفه ای یا برم انسانی میشه حالا متوجه منظورم شدید

 13. دوست عزیز ؛ اگر منظور از کلمه “آوردم” چیزی به جز مجوز ورود به رشته نام برده نیست.بله متوجه عرایض شما شدم.طی همین دیدگاه ها توضیح کامل داده شده که چطور میتوانید تغییر رشته دهید.
  ولی بطور قطع پیشنهاد میکنم شما وارد رشته دیگری نشوید. زیرا که با ورود شما به رشته ای بهتر از رشته کارو دانش جای فردی که قطعا از شما لایق تر است را پر کرده اید.شما که با ده سال سابقه دانش آموزی اینچنین مکاتبه و منظور رسانی میکنید.صد سال هم درس بخوانید به جایی نخواهید رسید.

 14. ببینید من تا امسال اصلا درس نخوندم فقط سر کلاسی هرپیزی یاد میگرفتم رو پاسخ میدادم ولی از امسال درس خوندم جدیه شما هم از اگ درک این مسعله رو داشتید میفهمیدی من اگ تغیر رشته میدادم باید درس بخونم اگ قبول نشم همینجوری که منو واسه اون رشته ای که دوشت دارم قبول نمیکنن شما در مورد من هیچی نمیدونید

 15. سلام خسته نباشید..من امسال دارم کلاس نهم را میخونم…مبتونم سال دیگه برم کارو دانش؟؟چون حقیقتش علاقه ای ب درس ندارم.. لطفا هرچی‌ زودتر جوابمو بدین

 16. سلام
  وقت بخیر
  چرا نمیشه مطالب را کپی کرد؟
  اگر بخوای ببری برا دانش آموزان توضیح بدهی سخته
  کاش امکان کپی را میسر کنید.
  ممنونم

 17. درود بر شما؛ متاسفانه امروزه در دنیای وب ابدا به حقوق ناشر مطلب احترام گذاشته نمیشود. بدون اینکه نامی و اجازه ای از نویسنده و سایت منتشرکننده مطلب وجود داشته باشد مطالب را در سایت خود انتشار میدهند. تنها دلیل جلوگیری از کپی کردن مطلاب همین است و بس. سیاست سایت این یا اون بر این اساس است که مطالب را بدون کپی برداری از جای دیگر و بدست همکاران زحمت کش تهیه گردد. و از بابت عدم اجازه کپی برداری از شما پوزش میطلبیم

 18. سلام من یه بچه تنبل درس نخون هستم همیشه از آخر اول میشم . کارودانش برم یا فنی حرفه ای؟ نیازی به درس خوندن نداشته باشه ..

 19. با این مشخصات که خودتون رو معرفی میکنید قطعا کار و دانش
  این رشته بر پایه فعالیت عملی برنامه ریزی شده کمتر در آن از واحد های نظری و تحصیلی استفاده شده است
  موید باشید

 20. سلام خسته نباشید
  من نهم هستم و خب خیلی خیلی سر در گم هستم برای انتخاب رشته میخواستم بدونم که رشته فتوگرافیک فنی بهتره یا کار و دانش بعد هم اینکه نزدیک ترین هنرستان به ما هنرستان مولوی منطقه ۱۰ هست و من تماس گرفتم گفتن به احتمال ۶۰ الی ۷۰ درصد تابستون این رشته وارد اون هنرستان میشه
  من باید برای انتخاب این رشته باید چیکار کنم و این که تاریخ دقیق انتخاب رشته قطعی و نهایی ما در چه ماهی هست؟
  خیلی ممنون

 21. سلام بر شما دوست و همراه عزیز
  بابت سوال اول در مورد اینکه در یک رشته خاص فنی حرفه ای بهتره یا کارودانش بایستی عرض کنم که حتما شما مطلب را یا نخوانده اید ویا اینکه در هنگام مطالعه دقت لازم را نداشتید.لطف بفرمایید دوباره همین مطلب را با دقت بیشتری مطالعه نمایید تا با معایب و محاسن هر دو گرایش تحصیلی بیشتر آشنا شوید.
  در مورد سوال دوم مبنی بر اینکه روند ثبت نام در درشته و هنرستان مد نظر بهتر است با مشاورین تحصیلی همان هنرستان تماس داشته باشید حتما در این مورد موظف هستند بطور کامل پاسخگو باشند.
  بهترین ها را در انتخابهایتان برایتان آرزو مندم.

 22. سلام
  من امسال انتخاب رشته دارم و میخوام برم رشته کامپیوتر که نمیدونم برم فنی حرفه ای یا کاردانش
  معدلم ۱۹/۵۰ هست ولی ریاضی خیلی خوشم نمیاد درحد۱۷_۱۸ ریاضیم
  چندتا سوال داشتم ازتون:
  ۱*ریاضی فنی حرفه ای درچه حد هست؟
  ۲*راسته کسایی ک کاردانش میرن برای کنکور باید کتابای فنی حرفه ای رو امتحان بدن؟
  ۳*چرا فنی حرفه ای با اینکه کارعملیش کمتره نسبت به کاردانش بازار کار بهتری داره؟
  ۴*به کسایی که فنی حرفه ای میخونن هم مثل کسایی ک میرن کاردانش برگه سابقه کار میدن یا نه؟

  ببخشید یکم زیاد شد.میشه لطفا زود جوابم رو بدید

 23. کیمیای عزیز؛
  در جواب سوال اول شما؛ اگر منظورتان رشته ریاضی در شاخه فنی حرفه ای است ،بایستی عرض کنم چنین رشته ای در شاخه فنی حرفه ای وجود ندارد . اما اگر منظورتان دروس ریاضی در شاخه فنی حرفه ای است معمولا بین ۴ تا ۶ درس ریاضی در بین رشته های فنی حرفه ای مرسوم است که این تعداد در شاخه کارودانش به ۲ عدد محدود میگردد(ریاضی ۱ و ریاضی ۲).
  جواب سوال دوم ؛ بله .بطور مثال سوالات درس ریاضی به ریاضی ۱ و ۲ خلاصه نمیشود کسانی که در کنکور کاردانی شرکت میکنندبایستی حتما برای ریاضی های ۴ و ۵ نیز آمادگی داشته باشند.
  و اما در مورد سوال سوم و چهارم : اول اینکه چیزی به عنوان برگه سابقه کار در هیچ رشته ای وجود ندارد حتی برای رشته های پزشکی که نیاز به گذراندن دوره های یک یا چند ساله برای اخذ مدرک پزشکی دارند نیاز است. درثانی اگر اینچنین باشد به تجربه بنده این برگه ابدا در بازار کار ارزشی ندارد.
  توصیه تجربی بنده در زمینه بازار کار و انتخاب رشته تحصیلی را جدی بگیرید: “ابدا برای بازار کار رشته ای را انتخاب نکنید که عمر خود را بیهوده برای چیزی خرج کرده اید که آینده خوشی برایتان ندارد.اگر شما قصد دارید برای آینده شغلی تحصیل کنید ابتدا شغلی را انتخاب کرده و در آن رشته ادامه تحصیل کنید. بطور مثال میتوانید در یک دفتر طراحی و مهندسی ساختمانی مشغول به کار شده و در رشته معماری و یا عمران ادامه تحصیل کنید. اینگونه تحصیل باعث میشود که در سر کلاسها نشسته و به بی سوادی اساتید دانشگاه پی ببرید زیرا که شما در این رشته کسب تجربه کرده اید و چیزی دارید که اساتید (عمدتا) از آن محرومند. این تجربه را داشته ام که برای استاد واحد سی این سی ( رشته مکانیک) آموزش آرت کم ( یک نرم افزار طراحی و اجرا با دستگاه سی ان سی) را برگذار کرده و نهایتا در قبال آن از ایشان نمره ۲۰ این درس را دریافت کرده ام.این مثال را زدم که دید بهتری از رابطه شغل و تحصیل داشته باشید.
  برایتان آرزوی بهتریها را دارم

 24. سلام خسته نباشید من کلاس نهم هستم و به رشته ی اموراداری علاقه دارم میشه هم از کارودانش رفت یا فنی ؟
  بعد گفتن این رشته از طریق فنی و حرفه ایی ریاضی داره و از کارودانش ریاضی نداره ؟

 25. سلام دوست عزیز؛
  برای جواب دهی به هر دو سوال شما واحدهای تحصیلی این رشته را یاد آور میشوم.رشته امور اداری متشکل است از ۱۰۵ ساعت آموزش ، که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۵۱ ساعت شایستگی‌های فنی، ۳ ساعت شایستگی‌های کارگاهی و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.
  درصد بالایی از دروس بصورت فنی و کارگاهی برگذار میشود. پس قائدتا این رشته مختص به رسته کارو دانش میباشد.حالا اگر با باز نگری مسئولین نه چندان متخصص آموزش و پرورش و تغییرات در واحد های درسی این رشته نو ظهور ، آنرا در رسته فنی حرفه ای نیز انتشار دادند تعجب نکنید.
  یک ایران هست و مسئولینش.

 26. سلام. من دیپلم تجربی دارم و ۴۲ سالمه.میتونم وارد هنرستان بزرگسالان فنی حرفه ای بشم و درسها رو تطبیق بدم و دیپلم فنی حرفه ای بگیرم؟
  میشه بدون دیپلم فنی حرفه ای وار دانشگاه فنی حرفه ای شد؟

 27. دوست عزیز از اینکه پاسخ شما را با تاخیر جوابگو هستم عذر خواهی میکنم…
  پاسخ سوال اول شما ربطی به مدرک تحصیل گذشته ندارد شما میتوانید با مدرک سیکل(سوم راهنمایی قدیم) وارد هر نوع از مقطع متوسطه شوید که البته آن مرکز آموزشی بایستی توان جوابگویی به بزرگسالان را داشته باشد.
  برای سوال دوم شما بایستی عرض کنم که خیر سلسله مراتب تحصیلی در برای ورود به دانشگاه رشته های نظری داشتن مدرک پیش دانشگاهی و برای دانشکده های فنی داشتن مدرک دیپلم فنی میباشد.
  امیدوارم در آینده نزدیک پیام شما را مبنی بر ادامه تحصیل در رشته ای عالی دریافت کنم.

 28. با عرض سلام ببخشید آیا شما مشاوره حضوری هم میدید؟ برای پسرم میخواهم
  با سپاس

 29. سلام بر شما مادر گرامی؛
  متاسفانه این مسئله برایمان مقدور نیست.بنده یک کارشناس مشاور تحصیلی نبوده و نیستم. و تمامی پاسخهای دوستان را بعد از تحقیق و مشاوره با کارشناسان در این زمینه انتشار داده ام. شما میتوانید مسئله را بصورت دیدگاه انتشار دهید. انشالله که بتوانیم بهترین خدمتگذار در این زمینه باشیم.
  با آرزوی بهروزی برای شما و فرزند دلبندتان

 30. سلام خسته نباشید
  ببخشید من کلاس نهمم و معدلم هم خوبه و به خیاطی علاقه دارم اما از اون جایی که شنیدم میگن خوب نیس دو دلم واسه رفتن یا نرفتنش و علاوه بر رشته خیاطی به زبان هم علاقه دارم بنظر شما چیکار کنم ؟ کدوم بهتر؟بازارکار کدوم بهتر؟

  ممنون میشم جواب بدید

 31. دوست عزیزم اسرا خانم؛
  در مکاتبات قبلی به دوستان دیگر هم این جواب را داده ام که بر اساس بازار کار هیچ رشته ای را انتخاب نکنند که نهایتا باعث سرشکستگی در آینده خواهد شد.اگر شما وارد بازار کار شده اید صد در صد پیشنهاد میدهم که در همان رشته کاری مشغول به تحصیل شوید که هر چه خوبان همه دارند شما یک جا دارید.اما اینکه کدام بهتره خیلی از مسائل کنار هم قرار میگیرند تا برتری یک رشته را به رشته دیگر اثباط کنند.تنها راهنمای من به شما این است که از آنجایی که معدل خوبی دارید بر می آید که رشته های نظری برای شما بهتر از رشته های فنی است.تنها بر اساس داده موجود رشته زبان را که در دنیا( و نه در ایران) جزء پر درآمد ترین شغلهاست به شما پیشنهاد میدهم.
  امید وارم بهترین انتخاب ها را در زندگیتان داشته باشید.

 32. باعرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید من کلاس نهم هستم و معدل خوبی هم در طی این سالهایی ک دانش اموز بودم داشتم و معدل ترم اولم ۱۹٫۷۰شد برای انتخاب رشته ای که اخر سال داریم باید بگم ک من علاقه ی زیادی به طراحی عکاسی و موردهای دیگه در این زمینه دارم و هنرشم دارم و به خاطر این که کارو دانش کارهای عملیش بهتره میخوام برم هنرستان کار دانش ولی همه میگن برو انسانی چون که در زمینه رشته ی انسانی هم استعداد زیادی دارم الان من باید رشتم هنر باشه یا انسانی نمیددنم کدومو انتخاب کنم !!

 33. مریم عزیز ؛
  سلام. من باز هم و بازهم میگویم لازمه انتخاب یک رشته مناسب بررسی گزینه های بسیار زیادی میباشد.از جمله کیفیت محل تدریس- نوع نگرش و دیدگاه شخص و والدین به رشته تحصیلی مورد نظر-موقعیت مکانی جغرافیایی شخص-شخصیت شناسی شخص و خانواده- موقیت اجتماعی شخص وخانواده اش و….
  اما در کل یک اصل را دائما گوشزد کرده ام در ایران بحث بازار کار و آینده شغلی هیچ ربطی به علایق و نوع تحصیل شما ندارد. پس همکنون به آینده نگاه نکن و آن رشته ای که تورا تامین روحی میکند را انتخاب کن و البته بازهم در این مورد با کارشناسانی خبره در این زمینه مشورت داشته باش.
  برایت بهترین ها را آرزو دارم….

 34. محمد عزیز- سلام بر شما؛
  تفاوت در این دو موضوعی که فرمودید بیشتر از حوصله یک دیدگاه تگ پاراگرافی میباشد. انشالا در آینده تیم تحریریه مطلبی در رابطه با این موضوع تهیه میکند که امیدوارم شما از خواندن آن لذت کافی را ببرید.
  موید و پیروز باشید.

 35. سلام من الان پایه سوم کاردانش رشته گردشگری بزرگسالان هستم و شهریور ماه درس هایم تمام می شود
  دوست دارم بعد از اخذ دیپلم ادامه تحصیل بدهم
  ولی الان یکم مشکل پیش اومده که زیر مجموعه های رشته گردشگری در دانشگاه رو زیاد اطلاعی ندارم و توی نت که سرچ می کنم اطلاعات کلی میاره

  میخواستم بدونم با داشتن دیپلم کاردانش رشته گردشگری چه رشته هایی برای دانشگاه انتخاب کنم

  سوال بعدی من مدرک کدام دانشگاه بهتره
  ۱_دانشگاه علمی و کاربردی
  ۲_دانشگاه آزاد
  ۳_دانشگاه پیام نور
  ۴_دانشگاه غیر انتفاعی

 36. سلام من میخوام برم رشته حسابداری از کاردانش ریاضیمم زیاد خوب نیست به نظرتون از فنی حرفه ای خوبه یا کاردانش؟؟

 37. دوست خوبم خانم مبینای عزیز- سلام؛
  اگر بهتر دیدگاهای دوستان خودتون رو بخونید متوجه خواهید شد که بارها و بارها این مسئله بیان شده و من نیز بارها وبارها عرض کرده ام اینکه کدام برای شما بهتر است نیاز به بررسی دقیقتر و نگرش داشته ها و نداشته های شما دارد.اما بر اساس داده های کنونی شما مبنی بر اینکه ریاضی را دوست ندارید کارو دانش را به شما پیشنهاد میدهم.
  منتظر پیام های گرم شما در سایر مطالب هستم./

 38. دوست عزیزم نفس خانم- سلام؛
  دررابطه با رشته گردشگری خدمتتان عرض کنم که تا جایی که بنده اطلاع دارم این رشته بجز رشته و گرایش خودش – حداقل تا مقطع کارشناسی – انتخاب دیگری برای شما ندارد.
  در رابطه با سوال دوم شما ، در ایران ارزش افزوده بنام نوع و نام دانشگاه نداریم . یعنی اینکه در زمان جذب شما به عنوان نیرو تابحال ندیدم کسی که توی بهترین دانشگاه ها قبول شده باشد ارجح داده شده باشد نسبت به کسی که خود را به همراه معرفی نامه از فلان شخصیت . پس ابدا به دنبال این نباشید که خودتان را در تب و تاب انداخته و سعی کنید وارد فلان دانشگاه که آوازه بهتری نسبت به هم ردیفان خود دارد، شوید.
  البته کمیتهایی در انواع دانشگاه های نامبرده وجود دارد مثلا دانشگاه های غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد هزینه بیشتری دارد و دانشگاه پیام نور زمان کمتری را از شما برای حضور در کلاسها میگیرد.
  برای شما تحصیل در بهترین دانشگاه های آمریکایی و اروپایی را آرزومندم.

 39. سلام من باید انتخاب رشته کنم سال نهمم و به طراحی لباس علاقه دارم میخواستم بدونم طراحی لباس توی فنی هست یا اینه حتما باید بری کاردانش ؟؟

 40. سلام من باید انتخاب رشته کنم سال نهمم و به طراحی لباس علاقه دارم میخواستم بدونم طراحی لباس توی فنی هست یا اینه حتما باید بری کاردانش ؟؟
  اگه میشه جوابمو بدین

 41. تا آنجا که بنده اطلاع دارم این رشته تنها در شاخه کاردانش اراده میگردد اما باز هم گفته ام که به مسئولین مربوط میشود که آیا سیاست کاری خود را در سال آتی تغییر دهند یا خیر که این رشته در شاخه مختص به خود بماند یا به فنی حرفه ای نیز نفوذ کند….
  برای شما آرزوی بهروزی دارم امیدوارم در رشته انتخابی کمال موفقیت را کسب نمایید

 42. سلام من امسال به کلاس دهم میرم ومیخوام شغل برنامه نویسی رو یاد بگیرم بنظرتون از چه رشته ایی شروع کنم کاردانش ویا فنی ویا نظری?

 43. سلام من امسال انتخاب رشته دارم …قصد دارم تربیت بدنی رو انتخاب کنم کار و دانش رو انتخاب کنم یا فنی حرفه ای ؟! و اینکه میگن کار دانش برای دانشگاه فقط تو دانشگاه غیر انتفاعی و از این قبیل میشه درس خوند درسته ؟! و اینکه اگر دبیرستان رشته نظری بخونی و دانشگاه تغییر رشته بدی مدرک معتبر تره ؟

 44. سلام من امسال انتخاب رشته دارم …قصد دارم تربیت بدنی رو انتخاب کنم کار و دانش رو انتخاب کنم یا فنی حرفه ای ؟! و اینکه میگن کار دانش برای دانشگاه فقط تو دانشگاه غیر انتفاعی و از این قبیل میشه درس خوند درسته ؟! و اینکه اگر دبیرستان رشته نظری بخونی و دانشگاه تغییر رشته بدی مدرک معتبر تره ؟

 45. دوست خوبم خانم مبینا؛
  فکر میکنم شما به کل مطلب را مطالعه نکردید.امیدوارم که از جواب خود را خلاصه وار در این پیام بیابید.اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع خیلی بالا دارید به رشته نظری روی بیاورید.اگر اخذ مدرک لیسانس برای شما کفایت میکند رشته های فنی حرفه ای بشما پیشنهاد میگردد. اما اگر تنها به دریافت گواهینامه دوره متوسطه می اندیشید و شاید یک مدرک فوق دیپلم برای شما بسنده است گرایش کار و دانش را به شما پیشنهاد میکنم

 46. ادریس عزیز؛
  پیشنهاد من به شما در صورتی که قصد دارید در بازار کار تجربه به دست بیاورید ، فنی حرفه ای یا کارو دانش است(از آنجایی که وضعیت تعلیم و تعلم در آموزش و پرورش ایران در حد افتضاح میباشد اولویت پیشنهاد من بازار کار است)
  اما اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالارا دارید رشته ریاضی در گرایش نظری و بعد از اخذ مدرک دوره متوسطه ادامه تحصیل در رشته های نرم افزار به شما پیشنهاد میکنم.

 47. سلام.من خودم به رشته سینما در فنی حرفه ای که هستش علاقه داشتم اما چون مدارس با اینکه دولتی بودند پول فراوونی میگرفتند( در سال حدودا ۱۰ میلیون) امکان تحصیل در این شاخه رو ندارم. بعد تصمیم گرفتم که رشته تصویر سازی و جلوه های ویژه ی رایانه ای برم که در کارو دانش هست. به آموزش پرورش که رفتم به من گفت که کاردانش نرم چون معدلم خوبه (۱۹٫۶۴ شدم) در کاردانش اکثرا افراد ضعیف میرند و موقع کنکور باید دروس فنی رو بخونم. میخواستم صحت این رو بدونم. دوم اینکه همه میگن که مدرک و اعتبار کاردانش پایین تر از فنی حرفه ایه موقع دانشگاه و تحصیل به مشکل میخورم. صحت اینم میخواتسم بدون چون همون اقای اموزش پرورش گفت مدراکشون یکیه. برای همین تصمیم گرفتم شاخه گرافیک برم که تو منطقمون هم تو مدرسه ی کاردانش بود هم تو فنی! با این حال اطلاعات زیادی در مورد گرافیک هم ندارم اصن نمیودنم علاقه دارم به دردم میخوره یا نع. اینم اگه میشه توضیح بدید ممنون میشم. فرق گرافیک با فتو گرافیک با گرافیک رایانه ای رو توضیح بدید. شنیدم اینا هم خرج زیادی داره.
  سوال دیگه ای که داشتم اینه که من هر رشته ای بخونم بعدا میتونم تو دانشگاه کارگردانی سینما بخونم؟

 48. دوست عزیزم سلام؛
  باتوجه به معدل بالای شما بنده نیز رسته کارودانش را بشما پیشنهاد نمیدهم.و همانطور که مشاور به شما گفته برای ورود به دانشگاه شاید مجبور باشید دروسی که در رسته کارو دانش با آنها مواجه نبودید را بازخوانی کنید( مانند ریاضی۲و۳).مدرک دیپلم با کارو دانش را بنده به نوبه ترجیح میدهم چون بار فنی شما بیشتر است و با کار کردن دانش آموختید اما اگر به فکر ادامه تحصیل هستید بهتر است که رشته فنی حرفه ای را انتخاب نمایید.
  و اما رشته های گرافیک: اگر در کودکی علاقه مند به نقاشی بوده اید و یا به خلق یک پوستر زیبا علاقه دارید میتوانید برای تحقیق در مورد رشته های گرافیک آماده شوید.بین رشته های گرافیک تنها رشته گرافیک رایانه (اگر که با نرم افزارهای فتوشاپ- کرل- ادوب ایلیستاتور و …) کارکردن را یاد بگیرید شاید با کمی شانس و پارتی بازی بازار کار خوبی نسیب شما شود اما در مورد رشته های گرافیک و فتوگرافیک و اسمهای عجیب غریب اینگونه ای ابدا موافق نیستم.
  دست آخر گوشزد میکنم که شما در هر مقطعی و هر سنی میتوانید تغییر رشته دهید اما بایستی تبعات آنها را بپذیرید
  برای شما آرزوی بهروزی دارم.

 49. درود برشما مدیرارشد سایت ،دخترم امسال پایه نهم ودوره متوسطه اول را به پایان رساند وهدایت تحصیلی اش مجوزورود به رشته های فنی و کاردانش و علوم انسانی راصادر نمود باتوجه به اینکه شهرما هنرستان فنی ندارداگرامسال رشته حسابداری کاردانش در پایه دهم را انتخاب کند برای سال یازدهم می توانددرهنرستان فنی وحرفه ای رشته حسابداری را انتخاب کرده وادامه تحصیل دهددرواقع از کاردانش به فنی برود ؟سپاسگذارم که پاسخگو هستید

 50. پدر مهربان و دلسوز آقای بیژن درود بر شما؛
  بارها در جواب دیگر دوستان گفته ام که امکان تغییر رشته در تمامی مقاطع و رده های تحصیلی امکان پذیر است.یکی از بزرگان تغییر رشته آقای دکتر حسابی میباشند. اما توجه کنید که بایستی تبعات تغییر رشته را بپذیرید.گاها برای تغییر رشته بایستی کلیه از ابتدا مقطع ملزوم را دوباره سپری کنید. البته رشته مبدا و مقصد شما خیل نزدیک است. پیشنهاد من این است از طریق همین کارودانش مدرک فوق دیپلم را گرفته ونهایتا اگر نیاز به ادامه تحصیل بود با گرایش در رشته های تجربی حسابداری دوباره در مقاطع بالاتر این رشته خوب را ادامه دهید.
  برای شما وخانواده محترم بهترین ها را آرزومندم

 51. سلام
  ینی در کل فنی بهتر از کاردانشه؟
  ولی من فکر میکنم فقط تو ایرانه که کمتر به مدرک کاردانش اهمیت میدن
  یا من اشتباه فکر میکنم؟

 52. سلام
  ینی در کل فنی بهتر از کاردانشه؟
  ولی من فکر میکنم فقط تو ایرانه که کمتر به مدرک کاردانش اهمیت میدن
  یا من اشتباه فکر میکنم؟

 53. سلام بر شما دوست خوبم؛
  در جواب شما بایستی بگویم با برداشت شما کاملا مخالفم. هیچگاه در این مطلب اینچنین بیان نشده است که شما اینگونه برداشت کرده اید.چه مدرک کارو دانش و چه مدرک فنی حرفه ای هردو دیپلم محسوب میشوند. که البته پیشنهاد من به تمامی دوستانی که تنها میخواهند به مدرک دیپلم بسنده کنند رسته کارودانش است. چرا که فارغ التحصیلان این رسته بار تجربی بیشتری در کوله بار خود به دوش دارند. واین قضیه از نظر من حسن محسوب میشود.

 54. با عرض سلام. تشکر میکنم از شما بابت مطالب خوبی که گذاشتین و اینکه با صبر و حوصله جوابهای عالی به تک تک کاربران میدین. پسر من امسال باید برای ورود به سال دهم، انتخاب رشته کنه. معدلش ۱۸ هست. علاقش به کارهای فنی و صنعتی زیاده. در دو هنرستان فنی و حرفه ای در دو رشته عمران و صنایع فلزی ثبت نام کرده و در هنرستان کار و دانش هم در رشته برق صنعتی. هر سه تا رشته رو هم دوست داره. میخواستم راهنماییم کنین که کدوم رشته رو بره.

 55. سلام یه سوال داشتم
  من خرداد قبول شدم با نمره ی پایین بعد خواستم برم رشته انسانی نمره کم داشتم آیا دوباره میتونم شهریور امتحان بدم ؟؟؟؟؟
  کدوم درس هارو با چه نمره ای ؟؟؟؟؟

 56. سلام و وقت بخیر،
  ضمن سپاس از شما مدیر محترم سایت
  دختر من معدل سال نهم ١٩/٨٠شده
  وحق انتخاب تمام رشته ها رو داره
  اما ما دچار تردید هستیم که باتوجه به بازار کار در آینده
  و تجربه ای که هم اکنون ازلیسانسها و فوق لیسانسهای بیکار درجامعه داریم دخترمون رو فنی حرفه ای یا کارودانش بفرستیم یا رشته تجربی رو انتخاب کنیم
  با توجه به اینکه دختر من درزمینه موسیقی علاقه داره و نوازندگی ساز بلده،لطفا راهنمایی کنید که بره کارودانش رشته موسیقی یا تجربی،سپاس فراوان

 57. درود بر شما مادر دلسوز؛
  بنده کارودانش را به دوستانی پیشنهاد میکنم که سریعا قصد دارند پس از دریافت مدرک دیپلم به بازار کار وارد شوند.
  فنی حرفه ای را به دوستانی پیشنهاد میکنم که علاقه مند به رشته های فنی و مهندسی هستند و احتمال ایتکه قصد ادامه تحصیل داشته باشند را هم میدهند.
  اما رشته های تجربی و نظری را به دوستانی که علاقه مند به رشته های پژوهشی هستند و حتما هم معدل نمرات آنها بالاهست را پیشنهاد میدهم.
  برای اینکه باز هم بهتر به جواب خود برسید پیشنهاد میکنم بار دیگر و با تامل بیشتر مطلب را مطالعه نمایید.

 58. درود بر شما مادر مهربان ؛
  سرکار خانم اکرمی عزیز از آنجایی که من هیچ شناختی نسبت به فرزند دلبند شما ندارم نمیتوانم در این خصوص شما و فرزندتان را راهنمایی کنم.اما توصیه میکنم که در مورد این رشته ها بیشتر تحقیق کنید و به ماهیت اصلی این سه رشته پی ببرید.هر سه این رشته ها خوب هستند اما کاملا باهم خصوصیات متفاوتی دارند. بطور حتم اطمینان دارم که فرزند شما دقیقا نمیداند که هرکدام از این رشته ها چه هستند. چه رفتاری را میپسندند و در آینده چه چیزی در انتظار محصلین این سه رشته است.
  برای شما و تمامی مادران دلسوز آرزوی موفقیت و سربلندی دارم

 59. سلام خواستم بدونم اگه کسی بره فنی میتونه بره تجربی اگر تونست باید دوباره از دهم بخونه یا سر گیری درسش

 60. سلام خسته نباشید و خیلی ممنون بابت توضیحات
  یه سوالی داشتم اونم اینکه وقتی وارد دانشگاه شدم برا انتخاب رشته باید کنکور ریاضی رو بدم و ایا حسابداری میشه زیر شاخه ریاضی؟؟
  ممنون از جوابتون

 61. ضمن سلام و تشکربنده جواب اکثر سوالاتمو از توضیحات عالیتون گرفتم ولى نهایتا یک سوال برام پیش اومد اینکه شما فرمودید اگر قصد ادامه تحصیل ندارن و دانش اموز میخواد کهبه دیپلم یا فوق دیپلم بسنده کنه از کاردانش وارد بشه میخوام بدونم ایا از کاردانش امکانش نیست که تا مقطع فوق لیسانس ادامه تحصیل بدن ???و سوال دوم اینکه پسر من اگر تو کاردانش تحصیل کنه موقع دادن ازمون هاى ریاضى به مشکل نمیخوره؟؟؟

 62. سلام
  تغییر رشته حق مسلم شماست اما قوانین تغییر رشته هر روز دستخوش تغییر است حتی اگر شما هم دقیقا سوال کنید که بعدها چگونه میتوانید تغییر رشته دهید . تا بعدها قوانین تغییر کرده اند.اما در کل بایستی بدانید که تغییر رشته ذر دو رشته کاملا متفاوت عمدتا با تحصیل از پایه همراه میباشد .

 63. دوست خوبم نازنین خانم؛
  من درست سوال شما را متوجه نشدم .اینکه شما بعد از ورود به دانشگاه چه نیازی دارید دوباره کنکور بدید را برایم شرح دهید.و متوجه باشید که انتخاب رشته در دانشگاه مانند انتخاب رشته در دوره متوسطه نیست.
  درضمن سوالتان را بایستی در مطلب دیگری بپرسید چرا که بحث ما در رسته فنی حرفه ای یا کارود دانش است.

 64. مریم عزیز سلام؛
  در مورد سوال اول شما بایستی عرض کنم که خیر-با مدرک دیپلم کارو دانش تنها شما جواز ورود به مقطع فوق دیپلم را دارید.و دیگر ادامه تحصیل برای شما محیا نیست.
  درمورد سوال دوم ، وقتی که شما در رشته کارو دانش تحصیل دارید چگونه میتوانید آزمون ریاضی بدهید؟؟؟!!!

 65. سلام پسر من با معدل ۱۶ کارو دانش رو آورده ودر رشته الکتروتکنیک علاقه داره میتونه سال دیگه با همین رشته به فنی حرفه ای بره ممنون از شما

 66. سلام خسته نباشید من رشته حسابداری می خوام برم ولی از فنی برم بهتره یا کار دانش

 67. سلام به شما؛
  اگر توضیح میدادید که همکنون فرزند شما در چه سال تحصیلی است بهتر به شما راهنمایی میکردم . اما باز هم مث همیشه در جواب دوستان علاقه مند به تغییر رشته میگویم که تغییر رشته حق شماست اما تبعات آن را هم در نظر بگیرید.

 68. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بدونم کسانی که هدایت تحصیلی ندارند یعنی کسانی فقط در کارودانش میتونن برن در سال های اینده هم نمیتونم به فنی حرفه ای برن ؟
  و اینکه منظور شما از اینکه اگه میخواهید ادامه تحصیل بدید برید فنی حرفه ای چیه یعنی کسایی ک کارودانش هستن نمیتونن اداما تحصیل بدن ؟

  ممنون میشم جواب بدید

 69. دوست خوبم هانیه خانم؛ سلام بر شما
  اگر یه زمان کوچیک صرف کنید و دیدگاهها رو بخونید نظرم رو کامل در مورد تغییر رشته بیان کرده ام. برای سوال دوم شما باید عرض کنم شما در رسته کارودانش تنها مجاز هستید که فوق دیپلم بگیرد. نه بیشتر برای ادامه تحصیل دوباره درسهای مورد نیاز را پاس نموده و آماده ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر میشوید.
  موید باشید.

 70. سلام. مرسی از اطلاعاتی که بهمون دادید. برادر من معدلش ۱۷ شده و در انتخاب رشته بین طراحی و نصب آسانسور که گویا بازار کار خوب یداره و رشته طراحی وب که خب موقعیت شغلی شیک تر اما رقابت بیشتر با بجه های ریاضی داره دو دله. شما نظرتون ار بابت آینده شغلی و دانشگاهی این دو. رشاه چیه ممنون از وقتی که گذاشتید

 71. سمانه خانم عزیز؛ خواهر دلسوز و مهربانم
  فکر میکنم طراحی و نصب آسانسور رشته مناسبتری از نظر آینده شغلی باشد.چونکه تعداد افرادی که ادعای وبمستری دارند بسیار بیشتر است از فرادی که میتوانند یک آسانسور را نصب و راه اندازی کنند. البته از این غافل نشیم که آینده شغلی را منطقه زیستی ، سرمایه اولیه و کمال گرایی را تحت الشعاع خود نیز قرار میدهند.

 72. سلام ، من امسال میرم یازدهم ریاضی فیزیک ، و معدل دهمم ۱۹/۲۰ شد ولی خب علاقه ای به این رشته ندارم و میخوام به رشته طراحی دوخت برم.آیا میشه دیپلم ریاضی رو بگیرم و در دانشگاه رشته هنری یا فیزوتوراپی و ..رو انتخاب کنم.امکان قبولی با دیپلم ریاصی بهتره یا فنی حرفه ای .ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر

 73. دریای عزیز؛ سلام
  اینکه اخذ دیپلم ریاضی فیزیک راحت تر است یا دیپلم فنی به خیلی از شرایط مربوط میشود.محیط آموزشی، قدرت تدریس مدرسین، روحیات شخصی و خیلی از عوامل دیگر. اما در کل ریاضی فیزیک برای افرادی با علاقه زیاد به درس و تیزهوش در حل مسائل تئوری مناسب تراست.
  اما در مجموع به شما توصیه میکنم که اگر توانایی این را دارید که در رشته خود با نمرات خوب دیپلم خود را اخذ کرده و نهایتا در مقاطع بالاتر( کارشناسی و کارشناسی ارشد) رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید.برای رشته هایی همچون طراحی دوخت سعی کنید از مراکز متخصص در این زمینه استفاده کنید به طور یقین فارق التحصیلان رشته های این چنین نوپایی در بازار کار حرفی برای زدن ندارند مگر اینکه سطح علمی و دانش عملی خود را از کانون دیگری اخذ کرده باشند.
  البته این کانون میتواند یک مربی خانگی خوب ویا یک مادر دلسوز نیز باشد.
  امیدوارم توضیحاتم برای شما کامل بوده باشد

 74. سلام،خداقوت
  من دیپلم تجربی دارم و خیلی دوس دارم که رشته طراحی و دوخت رو ادامه بدم (در دانشگاه)
  برای دیپلم مجدد اقدام کردم که بهم دیپلم خیاطی بدن ،میخوام بدونم دیپلم کارودانش بهتره ک بگیرم یا فنی حرفه ایی؟؟از طریق دیپلم کارودانش میتونم دانشگاه رشته طراحی و دوخت بخونم؟؟

 75. دوست خوبم زهراجان سلام؛
  به این سوال بارها و بارها پاسخ داده شده و داخل متن نیز به این مسئله پرداخته شده که شما نمیتوانید با دیپلم کارودانش در مقاطع بیشتر از کاردانی تحصیل کنید

 76. سلام
  خسته نباشید میگم واقعا مطالب سایت جالب و مفید هستند
  خدا قوت

 77. سلام
  من از اول مهره وارد رشته فنی طراحی دوخت شدم ولی اونجور که میگن دوخت زیادی تو این رشته نیست و به سرم زده که تغییر رشته بدم و برم کاردانش
  به نظرشما این کار درسته؟
  درامد خیلی برای من مهمه و دلم میخواد خیلی زود وارد کار شم
  و سوال دوم اینکه کاردانش فقط دوخت داره یا طراحی هم یاد میدن(طراحی دوخت مثل فنی)

 78. دوست خوبم فاطمه خانم؛
  اگر شما نیاز دارید زودتر وارد بازار کار شوید قطعا کارو دانش به شما پیشنهاد میگردد.البته باید بدانید دروس تئوری در این رشته کمتر جلوه میکند و محصلین این رشته بیشتر با جنبه عملی آشنا هستند.
  با آرزوی بهترینها برای شما

 79. سلام.
  اول از همه بابت سایت مفید و با ارزش شما دست اندر کاران سخت کوش متشکرم.
  من کلاس نهم هستم به دلیل بد بودن. نمره ریاضی (۱۳/۵)،معدل پارسالم ۱۹/۶۴ شد چون ریاضی خوشم نمیومد و هیچی تمرین نمیکردم و فقط سر کلاس درس گوش میدادم و میگفتم هر چه باد، آباد و بالاخره میگذر و… خیلی از این بابت ناراحت شدم چون آشنایان گفته بودند که اگر نمره ریاضی خوب نباشه رشته خوب قبول نمیشی و باید بری هنرستان (فنی حرفه ای).
  ولی اگر خیلی ریاضی تمرین کنم میتونم راحت نمره ۱۶ رو بگیرم و کمتر از این نشوم.
  در ضمن این هم بگم که من چهار تا تابستان رو در نمایندگی رنو در صفائیه یزد کار میکردم و خیلی به مکانیکی علاقه دارم و فکر میکنم استعداد کافی رو در این کار دارم هر سختی هم که داشته باشه من قبول میکنم (خیلی سخت کوشم و برام مهم نیست درس و شغلم چقدر سخت باشه).
  برای انتخاب رشته چند تا سوال داشتم:
  ۱؛ آیا با این معدل کم و مخصوصا ریاضی میتونم رشته فنی حرفه ای برم؟
  ۲؛اگه رشته فنی حرفه ای رفتم چطور باید برم تعمیرگاه خودروهای سبک؟
  ۳؛اصلا همچین رشته مکانیکی داره؟
  ۴؛ برخی آشنایان میگفتند فنی حرفه ای اصلا اهمیت به دانشجویاشون نمیدن و تدریس به هم ریخته ای دارن و اصلا بدرد نمیخوره و آیندت خراب میشه، من حرفشون رو تکذیب کردم ولی بازم حرف خودشون رو میزدند برای همین نگران شدم و لازم دونستم از کسی کمک بگیرم و حالا خوشحالم که شما را پیدا کردم لطفا درباره این سوالم توضیح دهید و بگید فنی حرفه ای و رشته مکانیکی اینجوریه یا نه، خوب درس میدهند؟
  ۵؛اگر من در رشته مکانیکی قبول شوم درس دادن چطوری هست؟ برنامه هفتگیشون چیه؟ آیا عملی و کتبی هم دارن؟ اگه برم خوب آموزش میدند؟
  ۶؛ صنعت خودرو سازی چطور هست؟ آیا با این معدل میشود بروم؟ کدامشون بهتره مکانیکی یا صنعت خودرو سازی؟
  ۷؛ کدام شهر فنی حرفه ای بهتر و مؤثر تری دارند؟
  ۸؛ آیا تهران هم قبول میشوم؟
  امیدوارم سوالی جا نگذاشته باشم ئ اگه احیانا جا گذاشتم درباره مکانیکی، صنعت خودرو سازی و اصلا کلا فنی حرفه ای را توضیح دهید و مخصوصا سوالات مزخرفم که گفتم جواب دهید.
  خیلی زیاد حرف زدم ببخشید
  ببخشید اگه بد حرف زدم و اما و اگر براتون گفتم، وقتتون رو گرفتم و…
  خداحافظ با سپاس فراوان.
  GOOD LUCK

 80. سلام خسته نباشین.
  من اشتباهی از فنی به خاطر یک درس کشوری دینی که نمی تونستم قبول شم اومدم کاردانش که اسون تر باشه بدون مشاور و بدن اگاهی خانواده که اشتباه بزرگ زندگیمو انجام دادم میخواستم بگم راهی هست از کاردانش به فنی برم؟

 81. سلام من رشته کاردانش هستم کلاس دهم و فقط در سال نهم رشته کاردانش اوردم و الان در حال حاضر کامپیتر کاردانش هستم میتونم امسال تغیر رشته به فنی بدم برم کامپیتر رو از فنی بخونم باید چیکار کنم راهنماییم کنید

 82. سلام
  دیپلمه های فنی حرفه ای و کاردانش می توانند در آزمون ورودی دانشگاه و مقطع کاردانی شرکت کنند. اما اینکه نوشتید اولویت با کدام شاخه است را متوجه نمی شوم. اگر منظور شما این است که کدام شاخه راحت تر در آزمون ورودی قبول می شود؟ قاعدتا دیپلمه های فنی حرفه ای به خاطر آنکه دروس نظری بیشتری دارند، راحت تر می توانند در کنکور قبول شوند؛ اما داشتن دیپلم فنی و حرفه ای برای آن ها یک امتیاز بیشتر به شمار نمی آید.

 83. سلام –
  شما می توانید در هر مقطعی رشته خود را تغییر دهید اما باید تبعات آن را بپذیرید.
  شرایط تغییر رشته از کاردانش به فنی و حرفه ای هم که سوال بیشتر دوستان است قبلا پاسخ داده شده است. پیشنهاد می کنم یکبار دیگر دیدگاه ها را مطالعه بفرمایید.
  موفق باشید.

 84. سلام دوست گرامی- سلامت باشید.
  بله شما می توانید تغییر رشته دهید، اما در نظر داشته باشید که رشته های فنی و حرفه ای در مقایسه با کاردانش بیشتر نظری هستند و باید بیشتر تلاش کنید. بنابراین قبل از تغییر رشته بیشتر تحقیق کنید تا اشتباه دیگری مرتکب نشوید.
  برای شما آرزوی موفقیت دارم.

 85. دوست عزیزم آقای خدایی؛
  سوالات شما را بایستی یک مشاور و بصورت رو در رو جوابگو باشد.اما در کل حواب سوالاتتان به عوامل خارجی همچون محل تحصیل، روحیات شما و … بستگی دارد.بطور مثال تصمیم اینکه با نمره کم ریاضی شما بتوان کنار آمد و شما را وارد رشته خاصی کرد تماما به مدیر و سیستم مدیریت مرکز آموزشی وابسته است.
  اما در جواب سوال شما در مورد رشته مکانیک و صنعت خودرو سازی.رشته ای در رسته کارودانش وجود دارد بنام تعمیرات مکانیک خودرو.که البته شما میتوانید از مراکز فنی حرفه ای نیز یک دوره چند ماه را بگذرانید و مکانیک خودرو شوید.اینکه چقدر در این رشته خوب ماهر و استاد شوید باز هم بستگی به خودتان دارد.
  و اما صنعت خودرو سازی؛ شما میتوانید در رشته ماشین افزار رسته فنی حرفه ای ثبت نام کنید و با مدرک کارشناسی مکانیک جامدات فازق التحصیل بشوید.آن موقع شاید با کلی پارتی و شانس و …. بتوانید در شغل مورد علاقه خود مشغول شوید
  امیدوارم بهترین انتخابات را داشته باشید.

 86. یاسین عزیز سلام
  از لطف شما بسیار سپاسگزارم
  ۱- معدل و نمره ریاضی شما خیلی هم کم نیست و شما می توانید رشته فنی و حرفه ای را انتخاب کنید. اما باید برای درس ریاضی زمان بیشتری در نظر بگیرید.
  ۲ و ۳- رشته مکانیک خودرو در فنی و برق خودرو در کاردانش برای علاقه مندان به این زمینه رشته مناسبی است. هنرجویان رشته مکانیک خودرو با مواردی چون: محاسبات فنی، رسم فنی، سیستم های مولد قدرت، انتقال قدرت، شاسی و بدنه، برق اتومبیل، باز و بستن، عیب یابی خودرو، تکنولوژی موتور های دیزلی و سیستم سوخت رسانی انژکتوری آشنا می شوند و کار در گارگاه های صنعتی و کارخانه های خودرو سازی (ایران خودرو، سایپا و…)، نمایندگی های مجاز شرکت های تولید کننده ی خودرو، بازار قطعات و لوازم یدکی و قطعه سازی و کارگاه های تعمیراتی شخصی نیز زمینه های شغلی هنرجویان این رشته می باشند.
  ۴- واضح است که این سخن که”در دانشکده های فنی برای دانشجو ارزش قائل نیستند” یک برداشت شخصی است چون در غیر اینصورت بهترین دانش آموزان ما هیچگاه وارد دانشکده فنی و حرفه ای نمی شدند.
  ۵- اگر منظورتون در دوره کاردانی است؛ ۸۴۸ ساعت درس نظری و ۱۱۳۶ ساعت واحد عملی در دو سال دارید اما اگر منظورتان هنرستان است دروس چون دروس عمومی، دروس خوشه سلامت (تربیت بدنی و انسان و سلامت)، شایستگی های غیر فنی (الزامات محیط کار، اخلاق حرفه ای)، دروس پایه فنی (ریاضی، فیزیک و شیمی) و شایستگی فنی (کارگاهها تعمیرات مکانیکی موتور، سیستم گیربکس، سیستم تعلیق و فرمان و هیدورلیک و دانش فنی پایه و..) را باید بگذرانید.
  ۶- خیلی متوجه منظور شما از این سوال نشدم چون رشته ای به نام خودروسازی نداریم. تنها می دانم شما با توجه به سابقه کاری که دارید در مقایسه با دیگر هنرجویان یک قدم جلوتر هستید.
  ۷- دانشکده فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی تهران، دانشکده فنی شهید منتظری مشهد، دانشکده فنی و حرفه ای امیر کبیر اراک، دانشکده فنی و حرفه ای اصفهان، دانشکده فنی و حرفه ای تبریز و دانشکده فنی و حرفه ای شیراز از برترین دانشکده های ایران می باشند که بهترین اساتید در آن تدریس می کنند.
  ۸- قبولی در بهترین دانشکده ایران آرزوی تمام هنرجویان است و به تلاش زیاد نیاز دارد. البته با توجه به اینکه شما دانش آموز سخت کوشی هستید بی شک موفق می شوید.
  امیدوارم به جواب تمام سوالات خود رسیده باشید، برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

 87. سلام
  من با معدل ۱۹و خورده ای به خاطر زود وارد بازار کار شدن به رشته ی عکاسی در کارو دانش اومدم و الان ۱۱هستم و دهم رو با معدل ۱۹ قبول شدم ولی حالا دلم می خواد به رشته فتو گرافیک یا گرافیک فنی برم درضمن اینم بگم که نمره ی ریاضی من همیشه پایین بوده مثلا۱۳و ۱۵مغزم نمیکشه میخواستم بدونم اگه ریاضیم ضعیف باشه در فنی حرفه ای به مشکل بر میخورم؟اصلا می تونم از شاخه ی کارو دانش به فنی برم؟ به نظر شما رشته ی گرافیک و فتوگرافیک بهتره برای بازار کار یا همون عکاسی؟

 88. سلام
  من با معدل ۱۹و خورده ای به خاطر زود وارد بازار کار شدن به رشته ی عکاسی در کارو دانش اومدم و الان ۱۱هستم و دهم رو با معدل ۱۹ قبول شدم ولی حالا دلم می خواد به رشته فتو گرافیک یا گرافیک فنی برم درضمن اینم بگم که نمره ی ریاضی من همیشه پایین بوده مثلا۱۳و ۱۵مغزم نمیکشه میخواستم بدونم اگه ریاضیم ضعیف باشه در فنی حرفه ای به مشکل بر میخورم؟اصلا می تونم از شاخه ی کارو دانش به فنی برم؟ به نظر شما رشته ی گرافیک و فتوگرافیک بهتره برای بازار کار یا همون عکاسی؟برای دانشگاه کدوم بهتره فنی یا کارو دانش؟

 89. مهسای عزیزم درود بر شما؛
  برای اینکه بفهمید فنی حرفه ای بهتره یا کارو دانش مطلب را دوباره بازنگری کنید.اما از آنجایی که مراکز خلق آثار گرافیکی بسیار کمتر از مراکز عکاسی و فیلم برداری است قطعا بازار کار دومی فکر میکنم بیشتر باشد.البته حرفه ای شدن در هر کدام از اینها و کار کردن برای خودتان و انشالا شرکت خودتان نیازی به نگرانی از بازار کار ندارد.در کل هر دو رشته نیاز آنچنانی به دروس ریاضی ندارند.و این راهم بگویم که در رسته کارودانش شما تنها ملزم به گذراندن ریاضی ۱و۲ هستید و در مقابل رسته فنی حرفه ای تعداد دروس ریاضی بیشتری دارد.
  راهنمایی آخرم به شما این است که بابت ترس از درس ریاضی رشته ای را انتخاب نکنید ضعف شما در این درس تنها به یک معلم خصوصی برطرف میگردد.معدل بالای شما این راثابت کرده که حتما میتوانید این قول کاغذی را به راحتی شکست دهید.
  با آرزوی اینکه درس ریاضی یکی از دوستان خوب شما شود.

 90. سلام من دهم هستم با معدله ١٨رفتم کارودانش معماری میخونم ولی خیلیا میگن که اگه از فنی و حرفه ای بخونم خیلی بهتره خیلیا ی دیگه هم میگن که فرقی نداره چون میخوام ادامه تحصیل بدم برعکس خیلیایه دیگه ام میگن که کارودانش بهتره چون خیلی از سال نگذشته میتونم تغییر بدم .
  اما نمیدونم حرفه کیی رو گوش کنم میشه لطفا راهنمایی کنید

 91. سلام من دهم هستم با معدله ١٨رفتم کارودانش معماری میخونم ولی خیلیا میگن که اگه از فنی و حرفه ای بخونم خیلی بهتره خیلیا ی دیگه هم میگن که فرقی نداره چون میخوام ادامه تحصیل بدم برعکس خیلیایه دیگه ام میگن که کارودانش بهتره چون خیلی از سال نگذشته میتونم تغییر بدم .
  اما نمیدونم حرفه کیی رو گوش کنم میشه لطفا راهنمایی کنید کارودانش بهتره یا فنی وحرفه ای

 92. دوست عزیزم سلام؛
  ای کاش شما و دیگر دوستان قبل از اینکه سوال خود را بپرسید یک بار مطلب را خوانده و دیدگاه های دیگر دوستان را مرور میکردید.اما در کل در جواب شما بایستی عارض شوم از رسته کارودانش نمیتوانید بیش از مقطع فوق دیپلم گام بردارید پس اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارید از کارو دانش چشم پوشی کنید

 93. سلام خسته نباشید من سال دوم حسابداری در کارودانش هستم. متاسفانه هنگام انتخاب رشته با توجه به معدلم که ۱۹٫۵۰ بود کسی فرق فنی حرفه‌ای و کاردانش رو بهم نگفت و درمورد کنکور و بازار کار هم همینطور
  و اینکه در محل زندگی بنده فقط هنرستان کار و دانش بود
  الان میخاستم بدونم دروسمون تا چه حد با فنی حرفه ای ها فرق میکند؟ یعنی خیلی سخت تر از دروس ما هستند؟
  و اینکه بعدا مدرک دیپلممان که کاردانش هست تاثیری در ورود به بازار کار دارد؟ (حتی اگر در دانشگاه فنی ادامه تحصیل بدهیم؟)

 94. نیلوی عزیز سلام؛
  واقعیت این است که در این مملکت هوش کاری به مراتب بهتر از مدرک تحصیلی در انتخاب و یافتن شغل مناسب عملکرد دارد.مخصوصا که مدرک تحصیلی شما دیپلم است. بسیار لیسانسه ها و بالاتر هم هستند که شغل مناسبی ندارند و از طرفی کم نیستند از افرادی که ما مدرک تحصیلی نه چندان بالا و بدون پشتبانه مالی شغل خوب و قابل وصفی برای خود یافته اند.
  صحبت من به شما خواهر عزیزم این است که زیاد از این انتخاب خود ناراحت نباشید.چرا که امکان دارد همین انتخاب شما را در مسیری از زندگی قرار دهد که اطرافیان شما حسرت موقعیت شما را بخورند.
  حتما از آینده خود برایمان پیام بگذارید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.