logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » فنی حرفه ای یا کار دانش؟

فنی حرفه ای یا کار دانش؟

چهارشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۵ | 22339 بازدید | ۱۳۳ دیدگاه | آموزشی, علمی

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو […]

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو دوره، دیپلم متوسطه دریافت می کنند و امکان ادامه تحصیل خواهند داشت.

1-w900-h600-75

شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد.
از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:
_ شرایط ورود به شاخه  فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر می باشد.
_شرایط استخدام برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بهتر است.
_ ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر می باشد.
_دانش آموزان فنی و حرفه ای برخی از دروس را که دانش آموزان کار دانش از گذراندن آن معاف هستند را می گذرانند.
_ دروس شاخه  فنی و حرفه ای مشکل تر  از کار دانش است.
_دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.
_ رشته های شاخه کار دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است.

هدف آموزشگاه های فنی و حرفه ای
امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکولوژی، وجود نیروی انسانی متخصص، یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی صنعتی و خدماتی به شمار می آید؛ و آموزشگاه های فنی و حرفه ای به عنوان یک عامل مهم تربیت، این نیروها مورد توجه قرار گرفته است. آموزشگاه های فنی و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار می برند تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نمایند.

128

هدف آموزشگاه های کاردانش
هدف آموزش های کاردانش، تربیت نیروی انسانی ماهر برای تصدی شغل و حرفه متناسب با نیاز بازار کار است. توانایی های مهارتی و علمی برای انجام وظایف شغلی، سه رکن را در بر دارد که در طول اجرای برنامه ی آموزشی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

عناوین رشته ای فنی و حرفه ای:
ساختار رشته های فنی و حرفه ای بر سه زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی پایه گذاری شده و هر زمینه دارای چند دسته است. ۵۸ واحد از درس های این شاخه در همه رشته ها به صورت مشترک ارائه می شود. درس های اختصاصی برای هر رشته حدود ۳۹ واحد است.
۱٫ رشته های زمینه صنعت: مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شمیمیایی، صنایع نساجی، متالوژی، ساختمان، نقشه برداری، سرامیک.
۲٫ رشته های زمینه کشاورزی: امور زراعی و باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی.
۳٫ رشته های زمینه خدمات: نقشه کشی معماری، نقاشی، گرافیک، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، طراحی و دوخت، حسابداری بازرگانی، نمایش، سینما، صنایع دستی و پویانمایی (انیمیشن)

عناوین رشته های کار دانش:
برنامه درسی شاخه کاردانش برای دستیابی به صلاحیت های مورد نظر، شامل حداقل ۹۶ واحد درسی است که ۳۰ تا ۴۰% آن به آموزش های نظری و ۶۰ تا ۷۰ % آن به آموزش های عملی در کارگاه های مجهز به تجهیزات جدید و انجام طرح های کسب و کار (کارآفرینی) و کارورزی اختصاص یافته است.
صنعت:   برق: (الکترونیک، کامپیوتر)،عمران: (ساختمان ، معماری )مکانیک: (سازه های فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوبی، تاسیسات، عیب یابی و تعمیر، معدن، نساجی، چاپ، متالوژی و مدلسازی)،
صنایع دستی: (هنر و نشر، صنایع دستی ظریف)سرامیک: (صنایع شیشه ای، سفالگری) شیمی: (شیمی صنعتی) پوشاک: (خیاطی)
کشاورزی:  امور دامی و طیور، امور زراعی و باغی:(زراعت، باغبانی ، صنایع غذایی)،جنگل و مرتع ،شیلات ، حشرات مفید: (پرورش کرم ابریشم)
خدمات:  هنر: (هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی، نشر،کارهای هنری در خانه) ،مالی و اداری ،خدمات غذایی: (کنترل وتولید مواد) ،خدمات اجتماعی : (هتلداری و سیاحتی)

n00001311-t

اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای:
آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد. بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد و این فارغ التحصیلان می توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها، ادارات و یا تأسیس کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی مشغول به کار شوند.

اشتفال فارغ التحصیلان هنرستان های کار و دانش:
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش به دلیل کسب مهارت های حرفه ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت آموزی و کارورزی و همچنین آموزش کارآفرینی، از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخشهای صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی برخوردارند.

. مزایای تحصیل در شاخه کاردانش:
دانش آموزانی که کلیه واحدهای درسی رشته مهارتی خود را با موفقیت به پایان برسانند از مزایای زیر برخوردار خواهند شد:
– دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات کامل آموزش متوسطه در رشته مهارتی مربوطه از وزارت آموزش و پرورش
– دریافت گواهینامه مهارت شغلی از دستگاه متولی ذیربط
– دریافت گواهینامه کارورزی از وزارت کار و امور اجتماعی

. با وجود امکانات دانشگاه جامع علمی کاربردی، دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه های فنی دولتی و آزاد و همچنین دانشگاه پیام نور، دانش آموختگان «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای»، هر دو می توانند بعد از احراز شرایط لازم، وارد دوره های کاردانی (فوق دیپلم) یکی از این دانشگاهها شوند و در صورت علاقه و احراز شرایط، امکان ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی برای آنها فراهم است.

32-1024x768

فارغ التحصیلان هر دو دوره «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای» می توانند بعد از اتمام دوره متوسطه با شرکت در امتحانات تغییر شاخه و کسب نمره قبولی، وارد دوره های پیش دانشگاهی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر شوند.

منتظر نظرهای شما در مورد انتخاب هنرستان هستم…

[poll id=”28″]

۱۳۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. Aryan گفت:

  سلام من امسال واسه کلاس نهم قبول شدم و فقط رشته کار و دانش رو اوردم یعنی نه رشته فنی،انسانی،تجربی….رو نیاوردم و الان هم رفتم رشته کامپیتر از کاردانش رفتم چون کی فقط همین رشته رو اوردم گفتم ببینم من میتونم امسال یعنی سال دهم تو شهریور یا خرداد تغیر رشته بدم به فنی حرفه ای یا برم انسانی میشه حالا متوجه منظورم شدید

  • دوست عزیز ؛ اگر منظور از کلمه “آوردم” چیزی به جز مجوز ورود به رشته نام برده نیست.بله متوجه عرایض شما شدم.طی همین دیدگاه ها توضیح کامل داده شده که چطور میتوانید تغییر رشته دهید.
   ولی بطور قطع پیشنهاد میکنم شما وارد رشته دیگری نشوید. زیرا که با ورود شما به رشته ای بهتر از رشته کارو دانش جای فردی که قطعا از شما لایق تر است را پر کرده اید.شما که با ده سال سابقه دانش آموزی اینچنین مکاتبه و منظور رسانی میکنید.صد سال هم درس بخوانید به جایی نخواهید رسید.

 2. Aryan گفت:

  دقیقا منظورم اینه که مه رفتم کاردانش و به جز کاردانش هیچی نیاوردم امسال میتانم تغیر رشته بدم مخوام از کاردانش کامپیتر برم برای فنی کامپیتر

  • درست متوجه گفته های دوستان نشدم – تنها متوجه شدم که یک از دوستان نیازمند قانون تک ماده است؛
   دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم می‌توانند از ۴ تبصره شامل ۲درس نهایی و ۲ درس غیرنهایی در زمان فارغ التحصیلی استفاده کنند.
   مقرراتی در آموزش و پرورش وجود دارد با عنوان تک ماده و تبصره که دانش‌آموزان دوره متوسطه اول (راهنمایی سابق) و دوره متوسطه دوم (دبیرستان) می‌توانند در برخی از دروس که نمره قبولی نگرفته اند جهت گذراندن دروس مورد نظر، استفاده کنند.

 3. Aryan گفت:

  سلام من میخواستم بدونم من الان ففط یه رشته اوردم اونم کاردانشه بعد رفتم کامپیتر کاردانش گفتم امسال کلاس ده تمام کنم تو شهریور میتانم تغیر رشته بدم به فنی کامپیتر چون کارش بهتره بعد از چند نفر پرسیدم گفتن در صورتی میشه که فنی اورده باشی بری کاردانش بعد اگ خوشت نیامد یا چیزی شد میتانی بری فنی که اوردی خواستم ببینم صحت داره اگ میشه برام همشه توضیح بده ممنون میشم

 4. armin گفت:

  سلام یه سوال داشتم گفتم من الان رشتم الکتروتکنیک فنی سوم دبریستانم میخام برم دانشگاه ولی به خاطر یه درس افتاده میگن نمیشه که بری میتونم برم و دی ماه همین سال امتحان بدم اون درسو فقط سوالم اینه که میتونم برم دانشگاه فرق نداره دانشگاش میگن که فقط با آزاد میشه؟؟

 5. Armin گفت:

  سلام،ببخشید من میخوام برم دانشگاه یه درسم مونده و قبول نشدم میتونم برم دانشگاه او درسم بزار واسه دی ماه امتحانشه بدم دانشگاشم فرقی نداره

 6. armon گفت:

  سلام من میخام برم دانشگاه امسال ولی یه درسم مونده که امتحانم دادم قبول نشدم شهریور ماه میتونم برم دانشگاه اون درسم دی ماه امتحان بدم هرتوع دانشگاه مشکلی نیست

 7. Soheil گفت:

  خیلی خیلی ممنون واسه توضیحات مفیدتون

 8. Soheil گفت:

  من الان واسه کاردانش ثبت نامم کردم ولی متاسفانه شرایط فنی رو نداشتم و مجبور شدم به کاردانش برم ولی الان پشیمان هستم و هرچقدر لازم باشه درس میخونم فقظ لظفا بگید باید چیکار کنم که تغیر رشته به کامپیتر فنی برم ممنون میشم اگ جواب بدید

  • دوستان عزیز متوجه شدم خیلی از دوستان مشکل در تغییر رشته دارند
   دستور العمل آموزش پرورش در خصوص تغییر رشته بصورت زیر میباشد:
   با توجه به ماده ۷ آیین نامه هدایت تحصیلی، دانش آموزی که در پایه دهم به تحصیل مشغول است چنانچه متقاضی تغییر شاخه یا رشته باشد با نظر کتبی مشاور و تأیید کمیته هدایت تحصیلی ناحیه، منطقه یا شهرستان و رعایت موارد ذیل می‌تواند درپایه یازدهم به شاخه یا رشته دلخواه هدایت شود.

   * شرایط تغییر رشته به شاخه نظری

   دانش آموزی که با تغییر رشته‌اش موافقت شود در صورت علاقه برای تغییر رشته از رشته‌های دیگر به به رشته‌های شاخه نظری باید در خرداد یا شهریور ماه پایه دهم در امتحان تغییر رشته درس‌های تخصصی پایه دهم رشته جدید (صرفاً درس‌هایی که پیش‌نیاز درس‌های پایه یازدهم رشته جدید هستند )شرکت کند وچنانچه از تمام درس‌های مذکور نمره قبولی کسب کند با تغییر رشته وی موافقت می‌شود.

   * شرایط تغییر رشته از نظری به فنی‌وحرفه‌ای

   تغییر رشته دانش آموزان شاخه‌های نظری یا کاردانش به رشته‌های شاخه فنی و حرفه‌ای یا تغییر رشته در همان شاخه منوط به توفیق در امتحانات تمام درس‌های اختصاصی پایه دهم رشته جدید در خرداد یا شهریور همان سال با در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش در رشته‌هایی است که اسامی آن از سوی کمیته هدایت تحصیلی شهرستان اعلام خواهد شد.

   تغییر شاخه یا رشته از پایه دهم سایر شاخه‌ها به شاخه و رشته‌های مهارتی پایه یازدهم کاردانش، منوط به گذراندن و قبولی (احراز شایستگی لازم) در تمامی دروس اختصاصی و مهارتی پایه دهم رشته جدید در خرداد یا شهریور همان سال است. در مواردی که دانش‌آموز بخواهد در واحدهای آموزشی کاردانش دولتی تحت پوشش آموزش و پرورش ادامه تحصیل دهد به لحاظ رعایت ظرفیت رشته‌های مهارتی، موافقت کمیته هدایت تحصیلی اداره آموزش و پرورش شهرستان نیز الزامی است.

   زمان تغییر شاخه یا رشته در دوره روزانه حداکثر تا پایان امتحانات شهریور پایه دهم است و دانش‌آموز موظف است حداکثر تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریور تقاضای کتبی خود را به مدیر واحد آموزشی تحویل دهد تا نسبت به انجام مراحل تغییر رشته اقدام شود.

   دانش‌آموز متقاضی تغییر رشته می‌تواند درس‌های امتحان تغییر رشته را حداکثر در دو مرحله خرداد و شهریور پایه دهم امتحان دهد.

 9. Soheil گفت:

  سلام،من رشته کامپیتر رفتم از کاردانش بعد راضی نیستم چون وقتی که در موردش خودنم دیدم که شرایط کار برای فنی بهتر خواستم بدونم اگ باید چیکار کنم که بتونم کامپیتر فنی برم لطفا راهنمایی کنید

 10. Marzieh گفت:

  سلام اگه من سال دهم شاخه کامپیوتر کارو دانش بزنم میتونم سال یازدهم به فنی و حرفه ای کامپیوتر تغییر بدهم،؟؟

  • درود برشما ؛ به طور کلی شما در هر زمان میتوانید تغییر رشته دهید. ولی قطعا بایستی معضلات آنرا متعاقبا قبول کنید.شما قطعا مجبورید واحد ها و دروس جدیدی را اتخاذ کنید و معمولا از هم دوره ای های خود ممکن است عقب بمانید. ولی با همه این توضیحات حتما با یک مشاور تحصیلی موضوع را در میان بگذارید
   موفق باشید

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت