logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » فنی حرفه ای یا کار دانش؟

فنی حرفه ای یا کار دانش؟

چهارشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۵ | 22340 بازدید | ۱۳۳ دیدگاه | آموزشی, علمی

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو […]

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو دوره، دیپلم متوسطه دریافت می کنند و امکان ادامه تحصیل خواهند داشت.

1-w900-h600-75

شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد.
از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:
_ شرایط ورود به شاخه  فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر می باشد.
_شرایط استخدام برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بهتر است.
_ ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر می باشد.
_دانش آموزان فنی و حرفه ای برخی از دروس را که دانش آموزان کار دانش از گذراندن آن معاف هستند را می گذرانند.
_ دروس شاخه  فنی و حرفه ای مشکل تر  از کار دانش است.
_دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.
_ رشته های شاخه کار دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است.

هدف آموزشگاه های فنی و حرفه ای
امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکولوژی، وجود نیروی انسانی متخصص، یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی صنعتی و خدماتی به شمار می آید؛ و آموزشگاه های فنی و حرفه ای به عنوان یک عامل مهم تربیت، این نیروها مورد توجه قرار گرفته است. آموزشگاه های فنی و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار می برند تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نمایند.

128

هدف آموزشگاه های کاردانش
هدف آموزش های کاردانش، تربیت نیروی انسانی ماهر برای تصدی شغل و حرفه متناسب با نیاز بازار کار است. توانایی های مهارتی و علمی برای انجام وظایف شغلی، سه رکن را در بر دارد که در طول اجرای برنامه ی آموزشی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

عناوین رشته ای فنی و حرفه ای:
ساختار رشته های فنی و حرفه ای بر سه زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی پایه گذاری شده و هر زمینه دارای چند دسته است. ۵۸ واحد از درس های این شاخه در همه رشته ها به صورت مشترک ارائه می شود. درس های اختصاصی برای هر رشته حدود ۳۹ واحد است.
۱٫ رشته های زمینه صنعت: مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شمیمیایی، صنایع نساجی، متالوژی، ساختمان، نقشه برداری، سرامیک.
۲٫ رشته های زمینه کشاورزی: امور زراعی و باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی.
۳٫ رشته های زمینه خدمات: نقشه کشی معماری، نقاشی، گرافیک، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، طراحی و دوخت، حسابداری بازرگانی، نمایش، سینما، صنایع دستی و پویانمایی (انیمیشن)

عناوین رشته های کار دانش:
برنامه درسی شاخه کاردانش برای دستیابی به صلاحیت های مورد نظر، شامل حداقل ۹۶ واحد درسی است که ۳۰ تا ۴۰% آن به آموزش های نظری و ۶۰ تا ۷۰ % آن به آموزش های عملی در کارگاه های مجهز به تجهیزات جدید و انجام طرح های کسب و کار (کارآفرینی) و کارورزی اختصاص یافته است.
صنعت:   برق: (الکترونیک، کامپیوتر)،عمران: (ساختمان ، معماری )مکانیک: (سازه های فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوبی، تاسیسات، عیب یابی و تعمیر، معدن، نساجی، چاپ، متالوژی و مدلسازی)،
صنایع دستی: (هنر و نشر، صنایع دستی ظریف)سرامیک: (صنایع شیشه ای، سفالگری) شیمی: (شیمی صنعتی) پوشاک: (خیاطی)
کشاورزی:  امور دامی و طیور، امور زراعی و باغی:(زراعت، باغبانی ، صنایع غذایی)،جنگل و مرتع ،شیلات ، حشرات مفید: (پرورش کرم ابریشم)
خدمات:  هنر: (هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی، نشر،کارهای هنری در خانه) ،مالی و اداری ،خدمات غذایی: (کنترل وتولید مواد) ،خدمات اجتماعی : (هتلداری و سیاحتی)

n00001311-t

اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای:
آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد. بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد و این فارغ التحصیلان می توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها، ادارات و یا تأسیس کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی مشغول به کار شوند.

اشتفال فارغ التحصیلان هنرستان های کار و دانش:
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش به دلیل کسب مهارت های حرفه ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت آموزی و کارورزی و همچنین آموزش کارآفرینی، از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخشهای صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی برخوردارند.

. مزایای تحصیل در شاخه کاردانش:
دانش آموزانی که کلیه واحدهای درسی رشته مهارتی خود را با موفقیت به پایان برسانند از مزایای زیر برخوردار خواهند شد:
– دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات کامل آموزش متوسطه در رشته مهارتی مربوطه از وزارت آموزش و پرورش
– دریافت گواهینامه مهارت شغلی از دستگاه متولی ذیربط
– دریافت گواهینامه کارورزی از وزارت کار و امور اجتماعی

. با وجود امکانات دانشگاه جامع علمی کاربردی، دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه های فنی دولتی و آزاد و همچنین دانشگاه پیام نور، دانش آموختگان «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای»، هر دو می توانند بعد از احراز شرایط لازم، وارد دوره های کاردانی (فوق دیپلم) یکی از این دانشگاهها شوند و در صورت علاقه و احراز شرایط، امکان ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی برای آنها فراهم است.

32-1024x768

فارغ التحصیلان هر دو دوره «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای» می توانند بعد از اتمام دوره متوسطه با شرکت در امتحانات تغییر شاخه و کسب نمره قبولی، وارد دوره های پیش دانشگاهی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر شوند.

منتظر نظرهای شما در مورد انتخاب هنرستان هستم…

[poll id=”28″]

۱۳۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. مریم گفت:

  مرسی از راهنمایتون ینی الان اگه من کارودانش هم برم موفق خواهم بودواینده روشنی دارم و واقعا درسته جمله اولتون اگه ما بفهمیمم که چی میخوایم و چی دوست داریم و عاشق چه کاری هستیم و براش شوق داشته باشیم زودتر به خواستمون میرسیم و من فهمیدم که به هنر خیلی علاقه دارم و من بیشتر بخاطر این میخوام برم کارودانش چون عملی بیشتر نه اینکه از خوندن فرار کنم ولی دوست دارم بیشتر کار عملی کنم چون شاید این بهتر باشه و بهتر یاد بگیریم اگه من از توی فنی برم رشته گرافیک این برای من خوبه و میتونم تو این رشته موفق بشم و به اون چیزی که میخوام برسم من به طراحی و نقاشی هم علاقه دارم ولی بیشتر از اون به نمایش و اینکه برم کار سینما و رفتن توی رشته گرافیک از فنی بیشتر بهم کمک میکنه یا عکاسی و فیلبرداری از کارودانش و در کل گرافیک بهتره یا عکاسی و اینا بعد برای بازیگری خیلی بودجه و پول میخواد و باید پول داشته باشی و اینکه سخته که همه کاری سخته و تلاش میخواد و درکنارش پشتکار و اعتماد به نفس و استعداد و البته شوق و اینکه خیلی میخوام بهش برسم و موفق بشم و من خیلی علاقه دارم و شوق برای رسیدن بهش ولی کمی ترسو که همه دارن برای نرسیدن و اینکه میدونم که میتونم ایا واقعا میدونم که میتونم اصن ایا واقعا میتونم اااااااااااااااه خودمم نفهمیدم چی گفتم ینی میتونم شاید گفتن میتونم و نمیتونم بدرد هیچکس نخوره فقط باید تلاش کنیم و همه چی به خودمون بستگی داره ولی در کنارش به راهنمایی هم نیاز داریم

  و من نفهمیدم اونجایی که گفتین شاید این راه پرفرازونشیب تر از …….. یعنی اینکه این کاره شدن خیلی سخته و بسسسسسسسسسسسسسسیار تلاش میخواد

  • دوست عزیز ؛ از بیانات شما کاملا پیداست خیلی زیاد در زندگی عجول هستید. و حتما رسید به قله هدف نیاز مند صبر و شکیبایی است. هر چه قله بلندتر ؛ صبر و تلاش بیشتر

 2. مریم گفت:

  با عرض سلام من سال نهمم و معدلمم ۱۹/۸۶ هست و به هنر خیلی علاقه مند هستم دوست دارم یا فیلمنامه نویس بشم یا بازیگرو به موسیقی و خوانندگی هم علاقه دارم بیشتر دوست دارم برم کارودانش چون میخوام سریع وارد کار شم ولی مهم نی میخوام بفهمم که شما چه راهی رو برای پیشنهاد میکنین و کدوم برای من کارودانش یا فنی بهتر هست و توی کدوم موفق ترم چون که به نمایش و اینا علاقه دارم کلا به هنر

  • همراه عزیز ؛ سلام
   اشتیاق شما در در رسیدن هر چه زودتر به هدف خود تحصین دارد.اما توجه کنید شاید این راه دراز تر و پر فرازو نشیب تر از آنچه که در ذهن شما بنظر میرسد باشد.پس پیشنهاد میکنم از قدرت تحصیلی خود که توانسته اید نمره ها عالی دریافت کنید بهره جویید و در گرایش فنی حرفه ای به تحصیل مشغول شده و تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.البته حتما پیگیر بازار کار و تجربه هم باشید.اگر شده هزینه ای بپردازید و در تیمهای هنری فعالیت کنید. که چه بسا برخی از آنها دانشگهای برتری نسبت به دانشگاههای موجود هستند.
   برای شما آرزوی توفیق را دارم

 3. مهدی گفت:

  سلام من فنی حرفه ای می خونم دوست به کاردانش بروم لطفا راهنمایی کنید

  • دوست عزیزم مهدی سلام؛
   سوالتون رو دقیقتر بیان کنید .یعنی دقیقا بفرمایید از چه رشته ای به چه رشته ای قصد تغییر رشته دارید. و گر نه شما با یک درخواست به مدیریت مرکز میزبان رشته هدف تماما با شرایط تغییر رشته آشنا خواهید شد

 4. Nilo گفت:

  سلام خسته نباشید من سال دوم حسابداری در کارودانش هستم. متاسفانه هنگام انتخاب رشته با توجه به معدلم که ۱۹٫۵۰ بود کسی فرق فنی حرفه‌ای و کاردانش رو بهم نگفت و درمورد کنکور و بازار کار هم همینطور
  و اینکه در محل زندگی بنده فقط هنرستان کار و دانش بود
  الان میخاستم بدونم دروسمون تا چه حد با فنی حرفه ای ها فرق میکند؟ یعنی خیلی سخت تر از دروس ما هستند؟
  و اینکه بعدا مدرک دیپلممان که کاردانش هست تاثیری در ورود به بازار کار دارد؟ (حتی اگر در دانشگاه فنی ادامه تحصیل بدهیم؟)

  • نیلوی عزیز سلام؛
   واقعیت این است که در این مملکت هوش کاری به مراتب بهتر از مدرک تحصیلی در انتخاب و یافتن شغل مناسب عملکرد دارد.مخصوصا که مدرک تحصیلی شما دیپلم است. بسیار لیسانسه ها و بالاتر هم هستند که شغل مناسبی ندارند و از طرفی کم نیستند از افرادی که ما مدرک تحصیلی نه چندان بالا و بدون پشتبانه مالی شغل خوب و قابل وصفی برای خود یافته اند.
   صحبت من به شما خواهر عزیزم این است که زیاد از این انتخاب خود ناراحت نباشید.چرا که امکان دارد همین انتخاب شما را در مسیری از زندگی قرار دهد که اطرافیان شما حسرت موقعیت شما را بخورند.
   حتما از آینده خود برایمان پیام بگذارید.

 5. Meli kambiz گفت:

  سلام من دهم هستم با معدله ١٨رفتم کارودانش معماری میخونم ولی خیلیا میگن که اگه از فنی و حرفه ای بخونم خیلی بهتره خیلیا ی دیگه هم میگن که فرقی نداره چون میخوام ادامه تحصیل بدم برعکس خیلیایه دیگه ام میگن که کارودانش بهتره چون خیلی از سال نگذشته میتونم تغییر بدم .
  اما نمیدونم حرفه کیی رو گوش کنم میشه لطفا راهنمایی کنید کارودانش بهتره یا فنی وحرفه ای

  • دوست عزیزم سلام؛
   ای کاش شما و دیگر دوستان قبل از اینکه سوال خود را بپرسید یک بار مطلب را خوانده و دیدگاه های دیگر دوستان را مرور میکردید.اما در کل در جواب شما بایستی عارض شوم از رسته کارودانش نمیتوانید بیش از مقطع فوق دیپلم گام بردارید پس اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارید از کارو دانش چشم پوشی کنید

 6. Meli kambiz گفت:

  سلام من دهم هستم با معدله ١٨رفتم کارودانش معماری میخونم ولی خیلیا میگن که اگه از فنی و حرفه ای بخونم خیلی بهتره خیلیا ی دیگه هم میگن که فرقی نداره چون میخوام ادامه تحصیل بدم برعکس خیلیایه دیگه ام میگن که کارودانش بهتره چون خیلی از سال نگذشته میتونم تغییر بدم .
  اما نمیدونم حرفه کیی رو گوش کنم میشه لطفا راهنمایی کنید

 7. مهسا اسدی گفت:

  سلام
  من با معدل ۱۹و خورده ای به خاطر زود وارد بازار کار شدن به رشته ی عکاسی در کارو دانش اومدم و الان ۱۱هستم و دهم رو با معدل ۱۹ قبول شدم ولی حالا دلم می خواد به رشته فتو گرافیک یا گرافیک فنی برم درضمن اینم بگم که نمره ی ریاضی من همیشه پایین بوده مثلا۱۳و ۱۵مغزم نمیکشه میخواستم بدونم اگه ریاضیم ضعیف باشه در فنی حرفه ای به مشکل بر میخورم؟اصلا می تونم از شاخه ی کارو دانش به فنی برم؟ به نظر شما رشته ی گرافیک و فتوگرافیک بهتره برای بازار کار یا همون عکاسی؟برای دانشگاه کدوم بهتره فنی یا کارو دانش؟

  • مهسای عزیزم درود بر شما؛
   برای اینکه بفهمید فنی حرفه ای بهتره یا کارو دانش مطلب را دوباره بازنگری کنید.اما از آنجایی که مراکز خلق آثار گرافیکی بسیار کمتر از مراکز عکاسی و فیلم برداری است قطعا بازار کار دومی فکر میکنم بیشتر باشد.البته حرفه ای شدن در هر کدام از اینها و کار کردن برای خودتان و انشالا شرکت خودتان نیازی به نگرانی از بازار کار ندارد.در کل هر دو رشته نیاز آنچنانی به دروس ریاضی ندارند.و این راهم بگویم که در رسته کارودانش شما تنها ملزم به گذراندن ریاضی ۱و۲ هستید و در مقابل رسته فنی حرفه ای تعداد دروس ریاضی بیشتری دارد.
   راهنمایی آخرم به شما این است که بابت ترس از درس ریاضی رشته ای را انتخاب نکنید ضعف شما در این درس تنها به یک معلم خصوصی برطرف میگردد.معدل بالای شما این راثابت کرده که حتما میتوانید این قول کاغذی را به راحتی شکست دهید.
   با آرزوی اینکه درس ریاضی یکی از دوستان خوب شما شود.

 8. مهسا اسدی گفت:

  سلام
  من با معدل ۱۹و خورده ای به خاطر زود وارد بازار کار شدن به رشته ی عکاسی در کارو دانش اومدم و الان ۱۱هستم و دهم رو با معدل ۱۹ قبول شدم ولی حالا دلم می خواد به رشته فتو گرافیک یا گرافیک فنی برم درضمن اینم بگم که نمره ی ریاضی من همیشه پایین بوده مثلا۱۳و ۱۵مغزم نمیکشه میخواستم بدونم اگه ریاضیم ضعیف باشه در فنی حرفه ای به مشکل بر میخورم؟اصلا می تونم از شاخه ی کارو دانش به فنی برم؟ به نظر شما رشته ی گرافیک و فتوگرافیک بهتره برای بازار کار یا همون عکاسی؟

 9. Amir گفت:

  موقع پذیرش در دانشگاه اولوویت با کدوم شاخه بیشتره

  • بهار گفت:

   سلام
   دیپلمه های فنی حرفه ای و کاردانش می توانند در آزمون ورودی دانشگاه و مقطع کاردانی شرکت کنند. اما اینکه نوشتید اولویت با کدام شاخه است را متوجه نمی شوم. اگر منظور شما این است که کدام شاخه راحت تر در آزمون ورودی قبول می شود؟ قاعدتا دیپلمه های فنی حرفه ای به خاطر آنکه دروس نظری بیشتری دارند، راحت تر می توانند در کنکور قبول شوند؛ اما داشتن دیپلم فنی و حرفه ای برای آن ها یک امتیاز بیشتر به شمار نمی آید.

 10. ALI گفت:

  سلام من رشته کاردانش هستم کلاس دهم و فقط در سال نهم رشته کاردانش اوردم و الان در حال حاضر کامپیتر کاردانش هستم میتونم امسال تغیر رشته به فنی بدم برم کامپیتر رو از فنی بخونم باید چیکار کنم راهنماییم کنید

  • بهار گفت:

   سلام –
   شما می توانید در هر مقطعی رشته خود را تغییر دهید اما باید تبعات آن را بپذیرید.
   شرایط تغییر رشته از کاردانش به فنی و حرفه ای هم که سوال بیشتر دوستان است قبلا پاسخ داده شده است. پیشنهاد می کنم یکبار دیگر دیدگاه ها را مطالعه بفرمایید.
   موفق باشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت