logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » فنی حرفه ای یا کار دانش؟

فنی حرفه ای یا کار دانش؟

چهارشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۵ | 22336 بازدید | ۱۳۳ دیدگاه | آموزشی, علمی

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو […]

تفاوت های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

هدف از تاسیس و برگزاری هر دو سیستم آموزشی «کار دانش» و «فنی و حرفه ای» تربیت نیروی کار ماهر برای ورود به بازار کارمی باشد. هر دو سیستم از این لحاظ یکسانند ولی تفاوت آنها در متولیان برگزاری آنها است. دوره های «کار دانش» توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری پیوسته وزارت کار و امور اجتماعی به عنوان یکی از دوره های رسمی آموزش متوسطه برگزار می شود و دوره های «فنی و حرفه ای» توسط وزارت آموزش و پرورش، بصورت مستقل اجرا می گردد. فارغ التحصیلان هر دو دوره، دیپلم متوسطه دریافت می کنند و امکان ادامه تحصیل خواهند داشت.

1-w900-h600-75

شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد.
از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:
_ شرایط ورود به شاخه  فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر می باشد.
_شرایط استخدام برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بهتر است.
_ ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر می باشد.
_دانش آموزان فنی و حرفه ای برخی از دروس را که دانش آموزان کار دانش از گذراندن آن معاف هستند را می گذرانند.
_ دروس شاخه  فنی و حرفه ای مشکل تر  از کار دانش است.
_دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.
_ رشته های شاخه کار دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است.

هدف آموزشگاه های فنی و حرفه ای
امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکولوژی، وجود نیروی انسانی متخصص، یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی صنعتی و خدماتی به شمار می آید؛ و آموزشگاه های فنی و حرفه ای به عنوان یک عامل مهم تربیت، این نیروها مورد توجه قرار گرفته است. آموزشگاه های فنی و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار می برند تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نمایند.

128

هدف آموزشگاه های کاردانش
هدف آموزش های کاردانش، تربیت نیروی انسانی ماهر برای تصدی شغل و حرفه متناسب با نیاز بازار کار است. توانایی های مهارتی و علمی برای انجام وظایف شغلی، سه رکن را در بر دارد که در طول اجرای برنامه ی آموزشی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

عناوین رشته ای فنی و حرفه ای:
ساختار رشته های فنی و حرفه ای بر سه زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی پایه گذاری شده و هر زمینه دارای چند دسته است. ۵۸ واحد از درس های این شاخه در همه رشته ها به صورت مشترک ارائه می شود. درس های اختصاصی برای هر رشته حدود ۳۹ واحد است.
۱٫ رشته های زمینه صنعت: مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شمیمیایی، صنایع نساجی، متالوژی، ساختمان، نقشه برداری، سرامیک.
۲٫ رشته های زمینه کشاورزی: امور زراعی و باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی.
۳٫ رشته های زمینه خدمات: نقشه کشی معماری، نقاشی، گرافیک، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، طراحی و دوخت، حسابداری بازرگانی، نمایش، سینما، صنایع دستی و پویانمایی (انیمیشن)

عناوین رشته های کار دانش:
برنامه درسی شاخه کاردانش برای دستیابی به صلاحیت های مورد نظر، شامل حداقل ۹۶ واحد درسی است که ۳۰ تا ۴۰% آن به آموزش های نظری و ۶۰ تا ۷۰ % آن به آموزش های عملی در کارگاه های مجهز به تجهیزات جدید و انجام طرح های کسب و کار (کارآفرینی) و کارورزی اختصاص یافته است.
صنعت:   برق: (الکترونیک، کامپیوتر)،عمران: (ساختمان ، معماری )مکانیک: (سازه های فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوبی، تاسیسات، عیب یابی و تعمیر، معدن، نساجی، چاپ، متالوژی و مدلسازی)،
صنایع دستی: (هنر و نشر، صنایع دستی ظریف)سرامیک: (صنایع شیشه ای، سفالگری) شیمی: (شیمی صنعتی) پوشاک: (خیاطی)
کشاورزی:  امور دامی و طیور، امور زراعی و باغی:(زراعت، باغبانی ، صنایع غذایی)،جنگل و مرتع ،شیلات ، حشرات مفید: (پرورش کرم ابریشم)
خدمات:  هنر: (هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی، نشر،کارهای هنری در خانه) ،مالی و اداری ،خدمات غذایی: (کنترل وتولید مواد) ،خدمات اجتماعی : (هتلداری و سیاحتی)

n00001311-t

اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای:
آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد. بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد و این فارغ التحصیلان می توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها، ادارات و یا تأسیس کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی مشغول به کار شوند.

اشتفال فارغ التحصیلان هنرستان های کار و دانش:
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش به دلیل کسب مهارت های حرفه ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت آموزی و کارورزی و همچنین آموزش کارآفرینی، از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخشهای صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی برخوردارند.

. مزایای تحصیل در شاخه کاردانش:
دانش آموزانی که کلیه واحدهای درسی رشته مهارتی خود را با موفقیت به پایان برسانند از مزایای زیر برخوردار خواهند شد:
– دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات کامل آموزش متوسطه در رشته مهارتی مربوطه از وزارت آموزش و پرورش
– دریافت گواهینامه مهارت شغلی از دستگاه متولی ذیربط
– دریافت گواهینامه کارورزی از وزارت کار و امور اجتماعی

. با وجود امکانات دانشگاه جامع علمی کاربردی، دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه های فنی دولتی و آزاد و همچنین دانشگاه پیام نور، دانش آموختگان «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای»، هر دو می توانند بعد از احراز شرایط لازم، وارد دوره های کاردانی (فوق دیپلم) یکی از این دانشگاهها شوند و در صورت علاقه و احراز شرایط، امکان ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی برای آنها فراهم است.

32-1024x768

فارغ التحصیلان هر دو دوره «کار و دانش» و «فنی و حرفه ای» می توانند بعد از اتمام دوره متوسطه با شرکت در امتحانات تغییر شاخه و کسب نمره قبولی، وارد دوره های پیش دانشگاهی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر شوند.

منتظر نظرهای شما در مورد انتخاب هنرستان هستم…

[poll id=”28″]

۱۳۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. علی کاظمی گفت:

  به نظرم فنی از کارودانش بهتره چون فنی و حرفه ای ها درس رو جدی تر از کارو دانشی ها دنبال میکنن

  • جناب کاظمی سلام
   از اینکه دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید سپاسگزارم اما فکر نمی کنم این موضوع که در شاخه فنی حرفه ای دروس بیشتر تئوری است به این معنا باشد که این رشته بهتر است.
   به هرحال از شما ممنونم و برای شما آرزوی موفقیت دارم.

 2. نگین گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون..من به رشته نقاشی و طراحی دوخت علاقه دارم میخاستم بدونم کارودانش برم بهتره یا فنی حرفه ای؟مدارک فنی حرفه ای معتبرتره یا کارودانش؟؟

  • سلام دوست عزیز
   انتخاب کاردانش یا فنی حرفه ای به علایق، استعدادها و هدایت تحصیلی شما بستگی دارد. اما همانطور که قبلا هم گفته شد مهم ترین تفاوت کاردانش با فنی حرفه ای این است که کاردانش بیشتر دروس عملی دارد و خیلی برای ادامه رشته در مقاطع بالا مناسب نیست اما فنی حرفه ای بیشتر دروس تئوری دارد و برای افرادیکه می خواهند ادامه تحصیل دهند بهتر است.
   نمیشه گفت مدرک کاردانش بی اعتبار و فنی حرفه ای معتبر است، شاید یک هنرجوی کاردانش ماهرتر از یک هنرستانی باشد و در بازار کار جایگاه بهتری داشته باشد.
   برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

 3. نگین گفت:

  سلام من ب رشته نقاشی و طراحی دوخت علاقه دارم میخاستم بدونم فنی حرفه ای برم بهتره یا کارودانش؟؟مدارک فنی حرفه ای معتبرتره یا کارودانش؟

 4. Allii گفت:

  اطلاعاتی رو که میخواستم ، دریافتم. ممنون بابت راهنمایی هاتون، همیشه موفق و سربلند باشید.😉

 5. Allii گفت:

  ممنون از توضیحات، ولی من جوابم رو از بخش “تفاوت اقامت و پناهندگی”نگرفتم . من مهاجرم و به همین دلیل خیلی برای رفتن به فنی و حرفه ای سختگیری کردند و مجبور شدم برم کار دانش ولی از شرایط کاردانش رضایت ندارم. اما طبق بخش نامه ی اموزش پرورش چند درصدی از هنرجوها هم میتونن مهاجر باشند اما متاسفانه موقع ثبت نام کردنم اون چند درصد پر شده بود.
  ۱- برای رفتن از کار دانش به فنی بهمون گفتن بعد از تموم کردن سال دهم کار دانش، سال بعد باید دوباره دهم فنی رو بخونیم و ادامه بدیم و نمیشه از یازدهم فنی ادامه داد، آیا این درسته؟
  ۲- ایا کار دانش فقط تا مقطع فوق دیپلمه و نمیشه ادامه داد؟ فنی چطور؟
  ۳- , و من میخواستم حتما برای ادامه تحصیل اقدام به مهاجرت تحصیلی کنم. مدرک دیپلم کدوم معتبر تره و شما برای مهاجرت تحصیلی کدوم راه رو پیشنهاد می کنید؟
  _ ممنون میشم جواب سوالاتم رو همین جا بدید.❤

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز- جناب مدیر از شما خواستند دیدگاه خود را در مطلب تفاوت اقامت و پناهندگی ارسال کنید تا اگر دوستان دیگری هم سوال شما را داشتند به جواب برسند.
   اما در همین بخش تا حد امکان پاسخ شما را می دهم فقط متوجه یک قسمت از سوال شما نشدم؛ نوشتید من مهاجرم؛ یعنی ایرانی نیستید و در عین حال قصد دارید از ایران هم مهاجرت کنید؟؟

   ۱- در مورد تغییر رشته هم قبلا مفصل توضیح دادند اما باز هم یادآوری می کنم که برای انجام تغییر شاخه / رشته در هر یک از شاخه یا رشته های فنی و حرفه ای ، نظری و کاردانش ، شما باید در امتحان یک سری از درس های مربوط به رشته مقصد(در پایه دهم آن رشته) شرکت کنید و نمره قبولی درس ها را بگیرید.
   پس از ثبت نام دانش آموز در رشته جدید، تطبیق دروس از طریق سیستم رایانه ای انجام می شود و دروسی که شما برای فارغ التحصیلی باید آنها را پاس کنید ،با درج کلمه کمبود در کارنامه مشخص خواهد شد .
   پس از کسب شرایط لازم برای تغییر شاخه / رشته؛ دروس (مربوط) از شما مورد قبول قرار میگیرد و بقیه درس های پایه دهم رشته جدید را باید در دوره تابستانی پایه یازدهم یا دروه تابستانی پایه دوازدهم یا به صورت غیر حضوری در دی ماه پایه دوازدهم انتخاب کنید و بگذرانید. و فکر نمی کنم نیاز باشد یکبار دیگر پایه دهم را گذارند.

   ۲- درخصوص ادامه تحصیل دانش آموزان در شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش موارد ذیل ، قابل توجه می باشد:
   الف- فارغ التحصیلان شاخه کاردانش می توانند در رشته های زیر مجموعه رشته خود در آموزشکده های دولتی فنی حرفه ای کاردانش وابسته به آموزش و پرورش ادامه تحصیل دهند.
   ب- فارغ التحصیلان کاردانش می توانند در دانشگاه آزاد و آموزشکده های سما وابسته به این دانشگاه و دانشگاه علمی و کاربردی ادامه تحصیل دهند.
   ج – دانش آموزان برتر کشوری مسابقات علمی و کاربردی شاخه کاردانش می توانند در رشته های خود بدون کنکور ادامه تحصیل دهند.
   د- فارغ التحصیلان شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش می توانند مدرک پیش دانشگاهی را (بصورت آزاد یا شرکت در آزمون تغییر رشته) اخذ نموده و همانند دانش آموزان شاخه نظری در کنکورسراسری یا دانشگاه آزاد شرکت نمایند.
   ه- فارغ التحصیلان کاردانی (فوق دیپلم) شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش جهت ثبت نام در کنکور سراسری یا دانشگاه آزاد نیاز به گذراندن دوره پیش دانشگاهی ندارند و مدرک کاردانی آنان معادل پیش دانشگاهی محاسبه می گردد.
   تبصره- ادامه تحصیل فارغ التحصیلان شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش تا آخرین درجه دانشگاهی موجود در کشور بلامانع است. بعنوان مثال: در حال حاضر ادامه تحصیل فارغ التحصیلان شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش در رشته های کامپیوتر٬ حسابداری٬ برق و… تا درجه فوق لیسانس در کشور بلامانع است .

   ۳- اولا منظور از مدرک دیپلم، دیپلم ۱۲ ساله است یعنی شخصی که در دوران دانش آموزی تحصیل ۱۲ ساله داشته باشد. مدرک دیپلمی که در سال سوم متوسطه اخذ میشود، در نظر اکثر کشورها و دانشگاه ها کامل نبوده و حتما به مدرک پیش دانشگاهی احتیاج است.
   یکی دیگر از مواردیکه مدرک دیپلم را برای پذیرش در برخی دانشگاه های بین المللی سطح اول، معتبر میکند، سن دیپلم است. یعنی متقاضی سریعا پس از پایان ۱۲ سال باید برای پذیرش و تکمیل مدارک اقدام کند. سنی که این کشورها در نظر گرفته اند کمتر ۲۱ سال است. از جمله این کشور ها میتوان به انگلستان، امریکا، کانادا، سوئیس و استرالیا اشاره کرد. در نتیجه اگر قصد ادامه تحصیل در خارج کشور با مدرک دیپلم دارید باید سریع اقدام کنید.

   البته برای افرادی که داری مدرک دیپلم هستند نمیتوان برای تمامی کشورها به صورت تحصیلی اقدام به مهاجرت نمود، زیرا اولا باید مدرک دیپلم در کشور مقصد مورد تایید و شناخته شده باشد.
   ثانیا چون در بسیاری از کشورها تحصیل در دوره لیسانس به زبان خود آن کشور است و طبیعتا ممکن است شخص به زبان آن کشور تسلط کافی نداشته باشد. مانند تحصیل در فنلاند که در دوره لیسانس تحصیل به زبان فنلاندی میباشد.
   در مجموع باید برای مهاجرت از طریق تحصیل حتما به دفاتر و شرکت های معتبر رجوع کرد تا بیشتر راهنمایی کنند.

   امیدوارم توضیحات ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

 6. Allii گفت:

  سلام، ممنون از مطالبتون
  میخواستم بدونم با مدرک دیپلم کار دانش میشه برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کرد؟ یا نه

  • دوست عزیزم علی جان؛
   پاسخ سوال تکراری شما را از قبل داده بودم.لطفا برای جواب این سوال به مطلب “اقامت یا پناهندگی” انتشار یافته در همین سایت مراجعه فرمایید.

 7. Ali گفت:

  سلام، ممنون از مطالب تون
  من در رشته کامپیوتر کاردانش تحصیل میکنم و
  میخواستم بدونم دانشگاه های فنی و کار دانش یکی هست؟ و میشه با مدرک دیپلم کار دانش اقدام به تحصیل در خارج از کشور را بکنم؟

  • همراه گرامی ؛ سلام
   فکر میکنم منظور از سوال اولتون اینه که ” آیا تفاوتی در ورود به دانشگاه با دو مدرک دیپلم کارودانش و دیپلم فنی هست؟” بایستی در جواب عرض کنم که این سوال به مکرر از سمت دیگر دوستان نشر گردیده و پاسخهای کاملی به آنها داده شده است. تنها به همین توضیح بسنده میکنم که با دیپلم رسته کارودانش تنها مجوز اخذ مدرک کاردانی را دارید
   و اما سوال دوم شما که در مورد مهاجرت است …. لطفا این سوال را در موضوعی که با همین عنوان در سایت ما نشر گردیده مطرح بفرمایید حتما پاسخ بهتری دریافت خواهید کرد
   با تقدیم احترام

 8. طه توکلی گفت:

  سلام شاد و پر انرژی باشید و وقتتون بخیر
  من دانش اموزش یازدهم انسانی هستم و قصد تغییر رشته دارم و علاقه ام هم برنامه نویسی کامپیوتر هست و اصلا به درس های عمومی و به درد نخور(درس هایی که هیچ وقت در زندگی به درد نمیخورن) علاقه ندارم
  اگه امکانش هست راهنماییم کنید چیکار کنم برم کاردانش یا فنی حرفه ای؟
  و چطوری تغییر رشته بدم و…..
  ممنون میشیم اگه پاسختون رو به ایمیلم بفرستید
  mr.taha.tavakoli@gmail.com
  خیلی ممنونم از همه ی کسانی که در این سایت برای افزایش اگاهی تلاش میکنند.
  روزتون بخیر و شاد و ثروتمند باشید خدانگهدار.

  • دوست عزیزم آقای توکلی بزرگوار؛ ممنون از انرژی های مثبت که برایمان ارسال کردید؛
   با توصیف اینکه از درک درسهای تئوری عمومی عاجزید-قطعا به شما کارودانش را پیشنهاد میدهم. اما برای جزئیات تغییر رشته به واحد مشاوره سری بزنید قطعا از شما توضیحات و جزئیات بیشتری طلب میکنند و نهایتا راهنمایی هم میکنند.در ضمن یک نسخه از پاسخ سوال شما بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیلتان ارسال میگردد.
   تمامی همکاران نیز برای شما بهترینها را آرزومندند.

 9. مریم گفت:

  گاهی ممکنه اگه عجله نکنیم خیلی چیزا رو از دست بدیم البته گفته شما هم درست باید صبور هم باشیم تا به قله هدف برسیم اخه احساس میکنم از الان باید همه چیزو یاد بگیرم و بفهمم پا گذاشتن تو این مرحله اینده ی خوبی داره تا درست فکر کنم و تصمیم درستی بگیرم
  ولی به هر حال از شما هم ممنونم دوست عزیز

 10. مریم گفت:

  سلام ممنون از راهنمایی خوبتون ینی اگه الان من کارودانش هم برم میتونم موفق بشم و استعداد خوبی کسب کنم اخه میخواستم برم رشته عکاسی و فیلم برداری که تو فنی نیست و بعد برم تو کار بازیگری و اینا
  اگه من برم رشته گرافیک از فنی بهتره یا عکاسی از کارودانش یا فرقی نمیکنه چون بالاخره که میخوام برم کار نمایش و اینا و من به طراحی و نقاشی هم علاقه دارم ولی فک میکنم گرافیک اینده ی خوبی نداشته باشه و نمیدونم گرافیک چطوریه و سخته یا نیست
  بعد برای اینکه نمایش بازی کنم و اینا و توی بازیگری موفق بشم یا در کل بخوام ی بازیگر بشم در کنار سختی کشیدن و به دست اوردن تجربه تو این زمینه و داشتن پشتتکار و توانایی و اشتیاق و کسب استعداد ایا باید بودجه خیلی داشته باشیم و پول زیاد خرج کنیم و بعد کلاس رفتن برای بازیگری چند در میاد اخه میخوام کلاساشو برمو تست هم بدم

  • دوست عزیز ؛ سلام مجدد
   توجه داشته باشید که سوالاتی که شما مطرح کردید سوالات تجربی است .یعنی تنها ،کسی که این مراحل را پیموده توان پاسخگویی به شما را دارد. اما از تجربه محدود خود استفاده میکنم و به شما نکته ای را گوشزد میکنم.زمانی که شما در راهی چنین پر فرازو نشیب قدم گذاشته و نادانسته ای را شروع میکنید بعد از مدتی متوجه خواهید شد افکار گذشته شما پوچ بوده است اما حال میتوانید دنیا را به شکل بهتری برای خود محیا نمایید. پس با یاد خدا و کمی اندیشه و مشورت بدون استرس رشته ای را برگزینید و مطمئن باشید بهترین ها منتظر شما هستند.
   به امید پیامهای پر افتخار از سوی شما

  • دوست عزیز؛ سلام مجدد
   توجه داشته باشید که سوالاتی که شما مطرح کردید سوالات تجربی است .یعنی تنها ،کسی که این مراحل را پیموده توان پاسخگویی به شما را دارد. اما از تجربه محدود خود استفاده میکنم و به شما نکته ای را گوشزد میکنم.زمانی که شما در راهی چنین پر فرازو نشیب قدم گذاشته و نادانسته ای را شروع میکنید بعد از مدتی متوجه خواهید شد افکار گذشته شما پوچ بوده است اما حال میتوانید دنیا را به شکل بهتری برای خود محیا نمایید. پس با یاد خدا و کمی اندیشه و مشورت بدون استرس رشته ای را برگزینید و مطمئن باشید بهترین ها منتظر شما هستند.
   به امید پیامهای پر افتخار از سوی شما

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت