مقایسه گرمایش از کف و شوفاژ

0
2346

درود بر شما عزیزان

گرمایش از کف بهتر است یا شوفاژ؟

این سوال برای خیلی از مردم پیش آمده که گرمایش از کف بهتر است یا شوفاژ سعی دارم با خواندن این مطلب تصمیم درستی بگیرید.

امروزه با گسترش صنعت و تولید انواع پکیج و وجود لوله های مختلف ، شاهد رشد روز افزون سیستم حرارتی شوفاژ ( یا همان پکیج ) در منازل و اماکن مختلف هستیم.

پکیج یک نوع موتورخانه است که در ابعاد کوچک ساخته می شود. پکیج به تنهایی قدرت گرم کردن محیط ساختمان را  نخواهد داشت، پس  نیاز به یک سیستم مکمل خواهیم داشت مثل رادیاتور و یا گرمایش از کف.

گرمایش از کف دارای زمان پیش گرمایی ۳۶ ساعته می باشد به این صورت که  شکل که استارت سیستم در اول فصل سرما ( فقط در استارت اولیه در شروع زمستان )با دمای ۲۰ درجه سانتیگراد شروع می شود و هر ۱۲ ساعت میتوان۵ درجه به آن افزود که در طول ۳۶ ساعت به دمای ایده آل که همان ۳۵ درجه است خواهیم رسید.به این صورت است که به خاطر گرمای ناگهانی به کف شوک وارد نشود.این زمان در سیستم رادیاتور ۱۰ ساعت و در سیستمهای هوای گرم مانند فن کوئل زیر ۱ ساعت می باشد.

مزیت های سیستم گرمایش از کف نسبت به رادیاتور

_یکی از مهمترین مزیت های گرمایش از کف در ساختمان مصرف بهینه و کم این سیستم می باشد که در سیستم  رادیاتور، دمای آب داخل رادیاتور بین ?? تا ?? درجه سانتیگراد می باشد.

دمای آب مورد استفاده در سیستم گرمایش از کف بین۶۵ تا ۷۵ درجه سانتیگراد می باشد.همین موضوع باعث می شود پکیج در زمان کمتری به این دما رسیده و سوخت کمتری مصرف شود.

_در یک واحد۱۰۰ متری مصرف گاز پکیج در سیستم رادیاتور ۲/۵ تا ۳مترمکعب درساعت می باشد ولی برای همان واحد در سیستم گرمایش از کف بین ۱/۵تا ۲ متر مکعب می باشد.

_دیگر لازم نیست برای گرم شدن به رادیاتور ویا بخاری نزدیک شوید شما در هر نقطه ازمنزل خود گرمای دلپذیری را احساس خواهید کرد.

_یکی از معضلات استفاده از رادیاتور سیاه شدن دیوارهای اطراف رادیاتورها است که در گرمایش از کف دیگر نگران آن نخواهید بود.این موضوع  به دلیل جریان هوای ایجاد شده در اطراف رادیاتور می باشد، که باعث حرکت کردن پرز فرش و گرد وغبار گردیده و این غبار و پرز بر روی رادیاتور نشسته و به علت دمای زیاد سوخته و دود حاصل از آن باعث سیاه شدن دیوار میگردد.این در حالی می باشد که در گرمایش از کف ( به علت گرمای یکنواخت در تمام نقاط ساختمان ) جریان هوا وجود نداشته و این موضوع باعث می شود پرز فرش و گرد وغباردر محیط معلق نشود.

_فوم استفاده شده در گرمایش از کف باعث بهتر شدن عایق ساختمان از نظر صدا وحرارت می شود.

_اجرای سیستم گرمایش از کف استاندارد  است و دارای ضمانت نامه می باشد که  در این مورد نسبت به شوفاژ و رادیاتور برتری دارد .

_رادیاتور ها دارای استهلاک نسبتا بالایی می باشند. طول عمر مفید یک رادیاتور معمولأ ۱۰سال است و رنگ رادیاتور در سال های اول کدر خواهد شد.و هر ساله هزینه هایی از جمله :نشتی ، پوسیدگی ، ترکیدگی ، کنده شدن از جا و خرابی قطعاتی مانند شیر و اتصالات دیگر را در پی دارد.

_مزیت دیگری که میتوان به آن اشاره کرد آزادی عمل در دکوراسیون منزل می باشد که اکثر افرادی که از سیستم رادیاتور و شوفاژ برای گرمایش منازل خود استفاده می کنند از جاگیر بودن رادیاتور ونداشتن آزادی عمل در چیدمان شکایت دارند. به دلیل کف خواب بودن این سیستم مشکلی نخواهیم داشت.

معایب و مشکلات خاص سیستم گرمایش از کف

گرمایش از کف نیز مانند سیستم های دیگر مشکلات خاص خود را دارد اما این درحالیست که اکثر این مشکلات قابل حل می باشند.

به دلیل کف خواب بودن سیستم گرمایش از کف و عدم استفاده از اتصالات در لوله های کف خواب پس از اتمام کف سازی ، دیگر نمی توان در کف ساختمان تغییری ایجاد کرد .

این درحالی است که تغییرات جزئی و کوچک را میتوان انجام داد ولی  به طور کلی تغییرات در کف ساختمان به ندرت انجام میگردد.

قبل از اجرای گرمایش از کف باید روی لوله های آب ، برق ، گاز و …. را به وسیله ملات سیمان هموار کرد تا بتوان سیستم  را به درستی نصب نمود.این مشکل نیز می تواند با لوله کشی درست و استفاده از فوم بتن و یا پوکه حل شود.

درصورت طراحی و اجرای صحیح گرمایش از کف ، شما در کف ساختمان هیچ گونه داغی احساس نخواهید کرد. چون حرارتی که در کف ساختمان وجود دارد از حرارت بدن کمتر یا برابر است.

حرارت گرمایش از کف را می توان در زمستان بین ۲۵ تا ۳۵درجه نسبت به سردی هوا توسط ترموستاد اتاقی تنظیم کرد.

یکی از معظلات سیستم گرمایش از کف برای افرادی که خواستار آن هستند که تمام سطح اتاق یا پذیرایی خود را فرش کنند ،بوی نه چندان مطلوب برخواسته شده از فرش میباشد.چه بسا بسته به نوع فرش ، این بو برای آدمی مضر هم میباشد.معمولا در اتاق ها ویا حال و پذیرایی های کوچکتر تمام سطوع سطح زمین با فرش و موکت تزئین میگردد.از این رو برای خانه های کوچک این نوع گرمایش پیشنهاد نمیگردد.

پیمانکاران ساختمانی بخوبی میدانند برای ساختمانهایی که گرمایش از کف در نظر گرفته می شود بایستی از ابتدا حد فاصل کف تا سقف را بیشتر از حد معمول تعین نمود. زیرا سیستم گرمایش از کف سطح کف را تا میزانی افزایش میدهد.

برای ساختمانهای بساز بفروشی سیستم گرمایش رادیاتوری پیشنهاد میگردد.زیرا نصب رادیاتور که یکی از مهمترین مراحل هزینه بر می باشد به گردن خریدار میگردد.اما در سیستم گرمایش از کف پیمانکار مجبور به انجام تمامی مراحل و پرداخت تمامی هزینه های گرمایشی (منهای خرید و نصب پکیج)می باشد.

این مشکلات را می توان با طراحی و اجرای صحیح سیستم برطرف نمود.

>

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.