logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » اغذیه و سلامت » داروهای گیاهی بهتر است یا داروهای شیمیایی

سلام و درود بر شما دوستان تفاوت بین داروهای گیاهی و داروهای شیمیایی چیست؟ سال ها از روزهایی که مادر بزرگ ها بیماری ها را با انواع جوشانده ها درمان می کردند گذشته است، در طی این سال ها طب سنتی مورد بی مهری قرار گرفت، به طوری که حتی استفاده از دستورات حکیم باشی ها و عطارها برای مدتی طولانی به دست فراموشی سپرده شد. اما طبیعت خاص کشور ما و غنی بودن از منابع طبیعی و گیاهان دارویی بی نظیر، باعث شد طی سال های اخیر پیشرفت های بسیار خوبی را در سطح آموزش و توسعه طب سنتی […]

سلام و درود بر شما دوستان
تفاوت بین داروهای گیاهی و داروهای شیمیایی چیست؟
سال ها از روزهایی که مادر بزرگ ها بیماری ها را با انواع جوشانده ها درمان می کردند گذشته است، در طی این سال ها طب سنتی مورد بی مهری قرار گرفت، به طوری که حتی استفاده از دستورات حکیم باشی ها و عطارها برای مدتی طولانی به دست فراموشی سپرده شد.
اما طبیعت خاص کشور ما و غنی بودن از منابع طبیعی و گیاهان دارویی بی نظیر، باعث شد طی سال های اخیر پیشرفت های بسیار خوبی را در سطح آموزش و توسعه طب سنتی شاهد باشیم. این پیشرفت ها به حدی چشمگیر بود که حتی در سطح وزارت بهداشت و درمان، معاونت طب سنتی ایجاد شده و سیاست گذاری های بسیار جدیدی در این حوزه به وجود آمده است.
۱۵۰ سال از زمان تهیه مصنوعی یا به اصطلاح سنتزی اولین جسم به نام آوره می گذرد . تا قبل از آن هیچ ماده ی غیر طبیعی وجود نداشت .


عواملی از جمله کمبود منابع طبیعی ، گرانی این مواد  اثرات کند و مزه ی نامطلوبی که در بسیاری از آنها وجود داشت باعث شد انسان به فکر سنتز مواد بیافتد . بشر در سالهای اولیه ی سنتز مواد دارویی  بسیار خوشحال و امیدوار بود زیرا توانسته بود موادی را تهیه کند که ارزان تر و دارای اثر سریع و قوی تری بودند و تولید آنها  هم به میزان دلخواه دارای محدودیت نبود . به همین دلیل مواد مصنوعی یکی پس از دیگری جایگزین مواد طبیعی شدند .
پس از مدتی بشر متوجه اثرات جانبی این داروها شد و دیری نگذشت که فاجعه ( تالیدومید ) رخ داد .
در فاجعه تالیدومید که بر اثر خوردن این دارو توسط زنان حامله برای کم کردن عوارض ویار در حاملگی رخ داده بود حدود۲۰ هزار کودک ناقص الخلقه بی دست و پا ، کرولال و… در جهان بر جای گذاشت .عوامل مختلف باعث تغییر نگرش و تعمق بشر به این موضوع شد.
برای پی بردن به تفاوت این دو دسته باید ساختار ترکیبات آنها با یکدیگر مقایسه گردد . به داروهای شیمیایی مصنوعی یا سنتزی گفته می شود  آنها دارای تعداد معدودی ماده می باشند . در بسیاری از داروهای شیمیایی تنها یک ماده ی موثر وجود دارد که برای ساخت قرص ، قطره ، کپسول ، شربت و اشکال دیگر از آنها و یا چند ماده شیمیایی دیگر کمک گرفته می شود . این مواد نقش پرکننده ، چسباننده ، رقیق کننده و روکش دهنده را به عهده دارند.
بسیاری از عوارض جانبی داروها مربوط به مواد کمکی می باشند . بزرگترین مزیت داروهای شیمیایی تاثیر قوی و سریع آنهاست و بزرگترین عیب آنها نیز همان عوارض جانبی آنها می باشد که در بعضی موارد می توانند خطرات جدی و غیر قابل برگشتی ایجاد نمایند .
داروهای گیاهی برعکس داروهای شیمیایی حاوی تعداد بسیاری ماده می باشند . در عصاره ی گیاهان گاهی تا بیش از هزار ماده با درصد های متفاوت وجود دارند که بعضی مواد اصلی و بعضی دیگر فرعی هستند و بسیاری از مواد فرعی در جلوگیری از عوارض جانبی مواد اصلی موثر می باشند.
هر گیاه حاوی صدها ماده با اثرات جالب است و بزرگترین آزمایشگاه، طبیعت است که به عنوان منابع بی انتها در اختیار ما هستند .
بسیاری از فرمولهای درشت بخصوص با شکل های فضایی پیچیده قابل سنتز نمی باشند و حتما باید با کشت گیاهان آنها را از طبیعت بدست آورد .
گیاهان دارویی به علت سازگاری بهتر با بدن دارای عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به  مواد سنتزی می باشند.
همچنین در خصوص مصرف گیاهان دارویی نیز باید مقدار مورد نظر با دقت و آگاهی کامل تحت نظارت متخصصان طب سنتی استفاده شوند، زیرا در این موارد نیز مصرف خودسرانه گیاهان دارویی می تواند تداخلات یا محدودیت هایی برای بیماران به همراه داشته باشند که سبب کاهش اثربخشی داروها می شود.
مصرف گیاهان دارویی همزمان با مصرف داروهای شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری برای سلامت افراد ایجاد نماید.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته اکثر افراد از گیاهان دارویی در برنامه غذایی خود استفاده می کنند و آگاهی چندانی از اثر آنها بر روی داروهای شیمیایی مصرفی خود ندارند.
علاوه بر گیاهان دارویی برخی از ادویه ها و میوه ها نیز می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را کم اثر و یا باعث تغییر خواص درمانی آنها شوند.
پژوهشگران مصرف گیاهان دارویی مانند، ، زنجبیل، سیر، سنبل الطیب، گیاه گل مینا و میوه گریپ فروت را همزمان با مصرف داروهای شیمیایی ممنوع اعلام کرده اند.

این گیاهان دارویی بر روی داروهای شیمیایی که برای درمان بیماری هایی مانند فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، داروهای روانپزشکی و داروهای پیشگیری از بارداری به کار می روند می توانند تاثیر گذار باشند.

مسائلی که باعث کم کیفیتی داروهای گیاهی می شود:
۱_ کشت در زمینی که از نظر مواد خاص مورد نیاز گیاه، دچار کمبود باشد.
۲– عدم مبارزه صحیح با آفت ها و بیماری های گیاهان داروئی کشت شده که باعث کاهش مواد مؤثر گیاه ویا تغییر نسبت ترکیبات مفید گیاه می‌‌گردند.
۳– رعایت نکردن زمان مناسب برداشت
۴–خشک کردن گیاه در شرایط نامناسب (از نظر درجه حرارت- مدت زمان خشک کردن ویا سرعت خشک کردن )
۵– عدم نگهداری صحیح و بسته بندی مناسب (فرار بودن برخی ترکیبات – آلودگی گیاه برداشت شده به قارچ یا باکتری )
۶– تقلبات داروئی ( گیاهی به‌عنوان گیاه دیگر به صرف داشتن ظاهر مشابه فروخته می‌‌شود و این مسأله علاوه بر اینکه در سطح گونه گیاهی به فراوانی اتفاق می‌‌افتد بعضاً در حد جنس گیاه نیز صورت می‌‌گیرد)
داروهای شیمیایی از برخی جهات نسبت به داروهای گیاهی برتری دارند ولی مصرف طولانی و یا در برخی موارد مصرف مقطعی این داروها می‌‌تواند عوارض جانبی برجای گذارد که بعضاً، از خود بیماری نیز خطرناک تر هستند. همچنین استفاده مداوم، بی رویه و نادرست از داروهای شیمیایی باعث ایجاد میکروبهای بسیار مقاوم شده که داروهای شیمیایی بر روی آنها بی تأثیر بوده و یا کم اثرند و در نتیجه بیماران باید به سوی آنتی بیوتیکها و داروهای قوی تری که هر روز با نامهای جدید ارائه می‌‌گردند، روی آورند.
واضح است که داروهای گیاهی هم مانند داروهای شیمیایی، دارای عوارض خاص خودشان هستند و لازم است بیمار قبل از مصرف، نسبت به آن ها آگاهی کافی پیدا کند. ضمن اینکه همه فرآورده های گیاهی احتمال ایجاد حساسیت را دارند و باید به این نکته توجه شود.


برخی از فرآورده های گیاهی (با مقادیر دارویی) در دوران بارداری منع مصرف دارند و باعث وارد آمدن صدمه به جنین و یا حتی سقط جنین شوند. بنابراین حتما قبل از مصرف هرنوع داروی گیاهی در دوران بارداری و حتی شیردهی، با پزشک یا متخصص داروهای گیاهی مشورت کنید.
مصرف ترکیبات گیاهی به خصوص در کودکان زیر دو سال می تواند باعث بروز واکنش های حساسیتی شدید ویا مشکلات تنفسی شود.
در تمام موارد، دوز عصاره یا اسانس گیاهی مورد نظر، در میزان تاثیر و اثر درمانی آن ها مهم است. ضمن اینکه بسیاری از گیاهان دارای مقدار کمی دوز سمی می باشند و اگر بیشتر از این مقدار مصرف شوند، می توانند باعث بروز سمیت های قلبی، کبدی و کلیوی شوند.

امیدوارم که همیشه سالم و سلامت باشید منتظر نظرهای شما هستم…

[poll id=”34″]

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. اسدی گفت:

    عاالی بود سپااس

  2. تاریخ اکوادور گفت:

    بی نظیر بود

  3. ناشناس گفت:

    بدم نیومد.خیلی وقت بود که مقاله اینچنین کاملی نخونده بودم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت