مقایسه سیم کارت همراه اول ، ایرانسل و رایتل

1
755
همراه اول ، ایرانسل یا رایتل

سلام دوستان
تلفن همراه و ارتباطات در دنیای امروز به یک نیاز تبدیل شده است. در کشور ما نیز همگام با دنیای ارتباطات، پیشرفت‌ها و ارتقاهایی صورت گرفته است. سه اپراتور ایرانی همراه اول، ایرانسل و رایتل از پیشروهای این توسعه و از ارایه دهندگان محبوب سرویس‌های مختلف تلفن همراه  هستند. این محبوبیت و سرویس‌های مشابه موجب سردرگمی یا شاید شک و تردید در خرید و تمایز یکی از این اپراتورها بر دیگری برای کاربران شود. در این مقاله قصد داریم این سه اپراتور ایرانی را به چالش کشیده و در تمامی شرایط مورد آزمایش و بررسی تخصصی قرار دهیم. در این آزمایشات علیرغم پیچیدگی، سعی شده است تا در ساده‌ترین حالت ممکن برای کاربران نمایش داده شود.

تاریخچه

همراه اول: یکی از شرکت‌های تابعه مخابرات ایران می باشد که در سال ۱۳۷۲ با هدف ارایه خدمات تماس صوتی تلفن همراه تاسیس شد و هم اکنون بزرگترین شرکت مخابراتی کشور از نظر تعداد مشترکین می باشد.

ایرانسل: در پاییز ۱۳۸۵ در ۳ شهر بزرگ کشور شروع به ارایه سرویس با هدف عرضه اینترنت همراه نمود (شرکت MTN  آفریقای جنوبی از بزرگترین سرمایه گذاران این شرکت است.) و در حال حاضر دومین اپراتور بزرگ کشور از نظر تعداد مشترکین می باشد. این شرکت علاوه بر تلفن همراه، در زمینه اینترنت همراه وایمکس نیز فعالیت دارد که می‌توان گفت در این بخش نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد.

رایتل: تاسیس این شرکت به سال۱۳۸۶ برمی‌گردد، اما مجوز ارایه خدمات آن به دلیل برخی مشکلات در سال ۱۳۸۹ صادر و واگذاری سیم کارت‌ها را از این سال آغاز کرد. هدف این شرکت تلاش برای برقراری مکالمه تصویری و ارایه نسل سوم تلفن همراه بود که اکنون سرویس مکالمه تصویری مسدود شده است.

یکی از ابتدایی ترین آپشن های هر اپراتوری این است که بعد از آنتن دهی خوب، قدرت برقراری تماس بالایی داشته باشد. پیامک هم آپشن رو به فراموشی می باشد که با توجه به تلگرام رو به فراموشی است .هزینه ارسال پیامک در هر سه اپراتور تقریبا برابر می باشد. سیم کارت پیام رسان یکی از اپراتورها، طرفداران زیادی پیدا کرده؛ سیم کارتی فقط با قابلیت فرستادن پیامک که طرح های تخفیف خوبی نیز برخوردار می باشد.

کسانی که از سیم کارت های ایرانسل استفاده می کنند، می توانند با ۷۰۰ تومان، مکالمه درون شبکه داشته باشند. ساعات تخفیف هم از ساعت یک نیمه شب شروع شده و تا ساعت نه صبح ادامه دارد. خبر خوب اینکه خارج از این چند ساعت، در ساعات غیر اوج مصرف، مکالمه هایتان نیز از  تخفیف برخواهد شد. خبر بد اینکه در این هشت ساعت، فقط می توانید دو ساعت، رایگان استفاده کنید.

طرح تخفیف روزانه

مشترکان ایرانسل می توانند هر روز با فعال کردن این بسته کم هزینه از تخفیف در مکالمات شان برخوردار شوند. هزینه این بسته تخفیفی فقط صد تومان می باشد و تا ۲۴ ساعت قابل استفاده است.

بسته ترکیبی من
بسته ترکیبی ایرانسل، یک پکیج مناسب می باشد. ویژگی ممتاز آن این است که می توانید تمام تخفیف ها را به صورت دستی و بر حسب نیازتان در آن فعال کنید. به این صورت که تعداد روز استفاده، دقایق مکالمه، تعداد پیامک و ساعت استفاده از اینترنت را در منوی آن وارد کرده و به همان اندازه هم پول پرداخت می کنید و طبق چیزی که خود ایرانسل گفته با این بسته ۹۹ درصد در هزینه هایتان صرفه جویی خواهید کرد.

طرح آدینه
معمولأ در روز جمعه مخصوصأ غروب جمعه احساس دلتنگی به اکثر افراد دست می دهد. ایرانسل با گذاشتن طرح آدینه قصد دارد تا جمعه دل انگیزی را برای شما رغم زند .این طرح فقط برای روزهای جمعه بوده و تخفیف هایی در مکالمه دارد. مبلغ فعال سازی آن هم هزار تومان می باشد که از شارژتان کم می شود و یک ماه انقضا دارد.

سرویس میزبان من
اگر خیلی دست و دلباز هستید یا اگر رییسی هستید که برای همه چیز حساب و کتاب می کنید، این طرح برای شما کاربرد زیادی دارد. با این طرح می توانید هزینه تماس کسانی را که تمایل دارید، پرداخت کرده تا هواداران تان یک تماس بی دردسر و رایگان با شما داشته باشند.

این بسته به این صورت عمل می کند که وقتی با کسی تماس می گیرید، تلفن گویا از شما دستور می گیرد که هزینه را خودتان پرداخت می کنید یا نه. همچنین می توانید از طریق کدهای دستوری شماره های مجاز را به سیستم بشناسانید.

همراه اول

همراه اول

سرویس مکالمه رایگان
مشترکان همراه اول می توانند با ثبت این بسته، روزی ده دقیقه رایگان با تلفن شان صحبت کنند. البته کاملا رایگان هم نه؛ شما پولی برای این بسته پرداخت نخواهید کرد اما به جای بوق تلفن یا همان آوای انتظار، آوای تبلیغاتی پخش می شود و شما همین که دارید از مکالمه رایگان تان لذت می برید، چند لحظه قبلش روغن سرخ کردنی جدید فلان شرکت را تبلیغ کرده اید. نکته دیگر اینکه سرویس دهی این طرح،در هر روز محدود می باشد.

سرویس همراهان اول
این سرویس مخصوص مشترکان دائمی همراه اول می باشد که به دارندگان این خطوط این امکان را می دهد که هنگام مکالمه با یک تا پنج نفر از مخاطبانش، تخفیف دریافت کنند. طرز کار هم به این صورت می باشد که شما بسته را فعال می کنید، بعد در پیامک های بعدی یک تا پنج شماره تلفن را ثبت می کنید. از زمان فعال سازی تا سه ماه دیگر هزینه همه مکالمات شما با این پنج نفر همره با ده درصد تخفیف محاسبه می شود.

بسته مکالمه با خانواده
این هم بسته دیگری می باشد که به تازگی در سیستم همراه اول قرار گرفته است. بسته مکالمه خانواده که مخصوص مشترکان دائمی سیم کارت های همراه اول می باشد و در این مدت هم طرفداران زیادی پیدا کرده است. این بسته دو حالت دارد که تفاوت آنها فقط در تعداد دقایق مکالمه می باشد. یکی ۵۰۰ دقیقه ای و دیگری دو برابر آن. بعد از فعال سازی بسته و وارد کردن دو شماره از اعضای خانواده یا دوستان، این ۵۰۰ یا هزار دقیقه بین این سه نفر تقسیم می شود و تا یک ماه تماس شما با آنها و برعکس، رایگان خواهد بود. باید توجه داشته باشید که این سیستم فقط برای تماس های درون شبکه قابل استفاده است.

روزهای گرم حرفی
این بسته شباهت هایی به بسته قرمز ایرانسل دارد. مشترکان همراه اول این امکان را دارند که با فعال سازی این بسته به قیمت هزار تومان در هر روز ۶۰ دقیقه مکالمه رایگان درون شبکه داشته باشند. فرصت استفاده از این بسته ساعت شش صبح تا ۲۳ شب می باشد.

باشگاه فیروزه ای
یک باشگاه رقابتی واقعی برای مشترکان همراه اول که می توانند با ثبت نام در آن، در قرعه کشی نیز شرکت کنند، امتیاز کسب کنند و بسته مورد نیازشان را با امتیازاتی که کسب کرده اند، خریداری کنند. سه بسته به صرفه هم برای استفاده وجود دارد که یکی از آنها تخفیف در مکالمه، یکی پیامک رایگان و دیگری تخفیف در مکالمه و پیامک به صورت همزمان می باشد. اعتبار این بسته ها هم یک ماه می باشد.

طرح شارژ شورانگیز
فعال سازی این طرح که برای سیم کارت های اعتباری و دیتا در نظر گرفته شده است به مشترک این امکان را می دهد که ۳۵ % شارژ هدیه بگیرد؛ یعنی به هر میزان که خط تان را با روش شورانگیز شارژ کنید، علاوه بر آن ۳۵ %، می توانید از سرویس اینترنت رایگان، پیامک درون شبکه ای و مکالمات درون شبکه ای رایگان نیز برخوردار شوید.

رایتل

رایتل

خانواده دکا
این خانواده محترم یکی از محبوب ترین طرح های رایتل هستند. اعضای این خانواده چهار نفره، هر کدام ویژگی مخصوص به خود را دارند. دکا که برای مکالمه و پیامک رایگان درون شبکه می باشد، دکاگپ برای تخفیف در پیامک و مکالمه داخل شبکه ای و بیرون شبکه ای، دکاتک که علاوه بر مکالمه و پیامک استفاده از اینترنت را هم شامل می شود و دکا بی نهایت که برای استفاده از همه امکانات این طرح می باشد.

طرح نامحدود
این طرح هم برای مشترکان دائمی سیم کارت های رایتل می باشد. طرح نامحدود که مهلت استفاده از آن ۳۰ روزه و ۹۰ روزه می باشد، با فعال سازی آن استفاده از تمامی قابلیت های ارتباطی سیم کارت، نامحدود و رایگان می شود. قیمت بسته ۳۰ روزه، ۶۰ هزار تومان و ۹۰ روزه ۱۵۰ هزار تومان است.

اینترنت:

لاک پشت یا خرگوش؟
بیشتر افرادی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند، از این وسیله انتظاری بیشتر از برقراری تماس و پیامک دارند و خیلی وقت ها به خاطر استفاده از اینترنت است که سراغ این  مدل گوشی ها می روند. الان هم، هر سه اپراتور خدمات اینترنت همراه را ارائه می دهند.

به تازگی و بعد از سرویس دهی موفق رایتل، همراه اول و ایرانسل هم سرویس اینترنت همراه خودشان را به ۳G و بعد ۴G ارتقا داده اند. حالا کار به جایی رسیده که به سختی می شود برتری یکی از آنها را ثابت کرد.

رایتل به این خاطر که تمرکز بیشتری روی اینترنتش دارد، تقریبا همه جای ایران ۳G دارد و جوابگوی کاربرانش است. ایرانسل اپراتور بعدی بود که خودش را به ۳G مجهز کرد. کاربران همراه اول هم از سرویس ۳G خطشان راضی هستند. سرعت دانلود با خط همره اول در بعضی جاها به ۷۰۰ کیلوبایت در ثانیه هم می رسد، البته اگر منطقه ای که در آن هستید، ۳G را جواب بدهد.

ایرانسل

ایرانسل
به آن طرح های تعرفه رنگی مخصوص دیتا می گویند. این طرح که مخصوص استفاده برای اینترنت همراه۸  است، سه بسته قرمز، آبی و طلایی را شامل می شود که هر کدام ویژگی هایی دارند. تعرفه طلایی آن، ۵ هزار تومان قیمت و یک ماه تاریخ استفاده دارد. ۷۸ درصد هم در هزینه تان صرفه جویی می شود! البته برای مشترکان سیم کارت های دائمی هم همین بسته ها وجود دارد و فقط درصد تخفیف آنها، تا ۹۰ درصد می رسد.

همراه اول
همراه اول، دیر اما پرقدرت وارد این مسابقه نفسگیر شد. این اپراتور، وقتی اینترنتش را راه اندازی کرد و بهبود بخشید، بعد از ۳G مهلت نداد و پشتش ۴G را هم به سرویس اینترنتی اش اضافه کرد. همه اینها در کنار بسته جدیدی که این روزها خیلی محبوب شده: نوترینو که دو حالت آلفا (۲G) و آلفا+ (۳G) دارد. بسته یک ماهه نوترینوی آلفا، ۲٫۵ گیگابایت حجم اینترنت و ۵۰mms رایگان را ۱۰ هزار تومان قیمت گذاری کرده.

محبوب ترین بسته نوترینوی آلفا+ هم دو گیگ حجم اینترنت دارد که یک گیگ آن نامحدود و یک گیگ آن شبانه است. این بسته ۳۰ روزه ۱۰ هزار تومان قیمت دارد.

رایتل
رایتل برای اینترنت، بسته دارد جور و واجور؛ از ۱۵ روزه تا یک ساله! از ۷ هزار تومان دارد تا ۴۸۰ هزار تومان! بستگی دارد که کدام یکی بیشتر به کار شما بیاید. البته رایتل بسته جدیدی را معرفی کرده که نور علی نور است. احتمالا نام بسته شش گیگی رایتل به گوش تان خورده. این بسته در دو حالت مختلف قابل استفاده است. سه گیگابایت از آن نامحدود است و در تمام ساعات می شود استفاده کرد. سه گیگ دیگر در ساعات افت مصرف (دو تا شش بامداد) به کار می آید.
امیدوارم از این مطلب راضی باشید. در مطلب بعدی تست پوشش شبکه ای  و تعرفه های تماس همراه اول ، ایرانسل و رایتل را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. با www.inyaon.com همراه باشید…

>

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.