انواع عسل را می شناسید؟

سلام عزیزان
کندوی عسلعسل یک واژه عربی است که در فارسی به آن اَنگَبین گفته میشود. این ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخش می باشد. عسل به طور کلی یک ترکیبِ محلول در آب بسیار غلیظ قندی است که از مهم ترین قندهای آن میتوان فروکتوز، گلوکز و ساکاروز را نام برد. این ماده شیرین و غلیظ توسط زنبور عسل از شهد گل جمع آوری شده و پس از تغییر ماهیت در داخل سلول های مومی کندو ذخیره میشود. یکی از ویژگی های مهم عسل این است که به خاطر دارا نبودن آب در مدت طولانی فاسد نمی شود.

عسل خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی و ضد میکروبی دارد و در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد. همچنین احادیث فراوانی در رابطه با فواید عسل از ائمه معصوم نقل شده است، به عنوان مثال حضرت امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: “عسل شفای هر دردیست”
ابوعلی سینا نیز در کتاب قانون خود ده ها نسخه بر پایه انگبین و موم ذکر نموده است، او می نویسد: مصرف متناوب عسل در هنگام بلغم، بدن را تقویت و نیرو را زیاد و اشتها را باز میکند. به عقیده ی وی عسل، جوانی را جاودان میسازد و حافظه را نیرو می بخشد و درد را ریشه کن می کند.
حالا که با گوشه ای از خواص این اکسیر پر ارزش آشنا شدید و احتمالا تصمیم به خرید گرفتید، بهتر است ابتدا انواع عسل را بشناسید.
عسل را به روش های مختلف تقسیم بندی و نام گذاری می کنند:

۱- منبع شهد: شهد گل حاوی آب و قند است که نسبت این دو ماده بستگی به نوع گیاه و عوامل محیطی ( چون دمای هوا، رطوبت، نوع خاک و…. ) دارد. شهد با توجه به این که متعلق به کدام گل است (به خاطر ترکیبات درونی گل ) خاصیت درمانی متفاوتی دارد. این دسته از چند زیر مجموعه تشکیل شده است:
الف) عسل تک گل: عسلِ حاصل از زنبورهایی که در منطقه ای مشخص نگه داری می شوند و از یک نوع گل تغذیه میکنند.
۲۲ مدل عسل تک گل داریم البته این عسل تولید سختی دارد و بیشتر در کشور روسیه تولید میشود. در ایران عسل تک گل را به نام نوع گلی که در منطقه غالب است نامگذاری می کنند.

عسل تک گل

ب) عسل چند گل یا مخلوط: مناطقی که گیاه خاصی غالب نیست و عسل حاوی چندین شهد گل است.
ج) عسل چهل گیاه: گاهی زنبورداران، عسل طبیعیِ مناطق مختلف را با تکنیک خاصی ترکیب می کنند که عسل حاصل را چهل گیاه می نامند.
د) اگر کندو عسل در کنار مناطق کشاورزی باشد، عسل به نام آن محصول نام گذاری می شود مثل عسل مرکبات، عسل شبدر
۲- منطقه تولید عسل: در این دسته، نام منطقه استقرار کننده کندوهای عسل ملاک نام گذاری است، مانند عسل سبلان، فیروزکوه، لار، خوانسار، اردبیل، دماوند و کردستان
۳- زمان تولید: با توجه به زمان جمع آوری شهد، طعم عسل متفاوت است.
عسل بهاره: شهد غالب در این فصل، بهار نارنج و پرتقال است. عسل مرکبات و اقاقیا مربوط به این فصل می باشد.
عسل تابستانه: شهد گیاهان دارویی غالب است مثل عسل آویشن و گون.
عسل پائیزه: در این فصل شهد غالب وجود ندارد و عسل چهل گیاه کوهی مخصوص این فصل میباشد.
انواع رنگ عسل ۴- رنگ عسل: با توجه به گیاهی که شهد آن برای تولید عسل جمع آوری میشود، رنگ عسل هم تفاوت دارد.
بی رنگ: یونجه
سفید: اقاقیا
زرد طلایی: بهار نارنج
زرد مایل به سبز: جنگل های مازندران
زرد: گون
قرمز: آویشن
قهوه ای: جنگل های کاج اروپا

 

۵- برحسب نحوه تولید و استخراج هم به چند دسته تقسیم میشود: عسل مایع (شهد)/ عسل کریستالیزه (نیمه جامد)/ عسل شان/ مخلوط عسل مایع با شان/ عسل با موم

امیدوارم با ارائه این مطلب نظر شما بزرگواران را جلب کرده باشم. منتظر نظرات شما هستم….

>

4 ديدگاه

 1. ممنون
  من اطلاعات بیشتری میخام
  مثلاتشخیص عسل تقلبی وطبیعی
  یااینکه اصلاعسل تقلبی چیه

 2. ممنون
  من اطلاعات بیشتری میخام
  مثلاتشخیص عسل تقلبی وطبیعی
  یااینکه اصلاعسل تقلبی چیه

 3. در بازار چیزی به نام عسل تقلبی کمتر وجود دارد. اما کیفیت عسل بحثی دیگر است. چه بسا که با ریختن شکر جلوی کندوی زنبورها عسل تولید میشود و از آن هم میتوان بعنوان عسل طبیعی یاد نمود.بهترین عسل، عسلی است که خود زنبور از گلهای طبیعی و نادر عسل را تهیه کند.اما برای اینکه عسل مرغوب شناسایی شود روش های زیر را برگزینید:

  ۱-اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، می‌بینید که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود.اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری برخوردار است.
  ۲-عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه می باشند.
  ۳-عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می شود و پس از مصرف ایجاد انرژی می کند، در حالی که عسل غیرطبیعی طعم آبنبات می دهد.
  ۴-رس زدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود و رس می‌زند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور می‌شود و عسل مانند روغن نباتی سفت می شود.تفاوت آن با شکرک زدن که در مربا ایجاد می‌شود این است که بلورهای عسل رس زده خیلی ریز تر از بلورهای مربای شکرک زده می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.