تفاوت تبلت با فبلت

تفاوت بارز تبلت با فبلت را میدانید؟

تبلت یا فبلت

سلام دوستان
اگر اخبار فناوری را دنبال کنید هر روز شاهد ورود نسل جدیدی از ابزارهای دیجیتال به بازار خواهید بود، این ابزارها به عضوی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده اند، امکانات خوبی که در اختیار ما می گذارند سبب علاقه ما به این دستگاه ها شده است. البته روز به روز گرایش مردم به دستگاه هایی کوچک با امکانات فراوان بیشتر می شود به همین دلیل، استقبال از دستگاه هایی چون تبلت، فبلت و گوشی هوشمند به مراتب بیشتر از لپ تاب و pc است در همین راستا برخی از ویژگی های تبلت و فبلت را برای شما بیان می کنیم تا اگر قصد خرید دارید با توجه به نیازتان بهترین را انتخاب کنید.

فبلت: این اصطلاح از ترکیب ۲ کلمه فون و تبلت ساخته شده است، زیرا فبلت دستگاهی بین گوشی هوشمند و تبلت است و نام آن هم ناشی از همین ترکیب است.
فبلت از نظر قابلیت و ویژگی بین گوشی هوشمند و تبلت قرار دارد. اولین فبلت را شرکت DELL با نام streak عرضه کرد اما تجربه ای ناموفق برای این شرکت بود تا اینکه سامسونگ در سال ۲۰۱۱ اولین فبلت موفق را به نام گلکسی نوت تولید کرد و بعد از آن شرکت نوکیا و ال جی هم دست به کار شدند.

tablet: نوعی رایانه شخصی قابل حمل است که دارای رابط نمایشگر لمسی است و ابعادی کوچک تر از لپ تاب دارد. بسته به کاربردش انواع مختلفی از نظر ساختاری دارد: لوحی slate ، قابل تبدیل convertibles ، ترکیبی hybrid و تبلت مربوط به هر شرکت نام مخصوص دارد مثلا تبلت شرکت اپل، آی پد نام دارد.

تا اینجا نمایی کلی از ۲ دستگاه را بیان کردیم، اما تفاوت های ۲ دستگاه عبارتند از:
_ چون مردم به استفاده از اینترنت روی آوردند، صفحه نمایش بزرگتر جنبه عملی تری به خود گرفته است. فبلت به صفحه نمایشی در اندازه مطلوب و مورد نیاز کاربر (۵/۱ تا ۶/۹ اینچ) تجهیز شده است، اما صفحه تبلت ۷ تا ۱۰ اینچ است که این بزرگی صفحه مشکلاتی چون حمل و نقل سخت تر را در پی خواهد داشت، در حالی که فبلت به راحتی در جیب شلوار یا کت جا می شود.
_ هر دو دستگاه دوربین دارند، کیفیت دوربین فبلت ۱۳-۸ مگا پیکسل است اما این عدد برای تبلت تنها ۵ مگاپیکسل است

مقایسه کیفیت دوربین
_ phablet به خاطر پردازنده قدرتمند ۴ هسته ای، سرعت پردازش بسیار بالاتری نسبت به برخی تبلت ها دارد.
_ از نظر فنی تفاوتی بین این ۲ نیست اما تولید کنندگان، معمولا فبلت را به باتری هایی با عملکرد بهتر مجهز میکنند که کاربردی تر می شود، در ضمن فبلت به خاطر این که صفحه نمایش کوچک تری دارد، ۱۵ الی ۲۰ ساعت باتری را نگه می دارد اما تبلت تنها تا ۱۰ ساعت شارژ نگاه میدارد.
_ هر دو امکان اتصال به اینترنت و قابلیت پخش موسیقی و ویدئو را دارند اما فبلت به خاطر وزن کم، کاربردی تر است چون به راحتی می توان در مسیر به تماشای فیلم و مرور صفحات اینترنتی پرداخت.
_ تماس تلفنی با فبلتفبلت از امکانات تبلت به علاوه امکانات ارتباطی گوشی همراه برخوردار است، هرچند بعضی تبلت ها شیار سیم کارت دارند و می توان با آن ارتباط تلفنی برقرار کرد اما تبلت برای مصارفی چون گوشی ( به خاطر ابعادش ) مناسب نیست و فبلت در این زمینه کارایی بهتری دارد.

 

 

فبلت دستگاهی است که کارایی و سبکی در آن ادغام شده است، هر چند از نظر هوشمندی به پای گوشی نمیرسد اما از تبلت کاراتر است. البته موقع خرید به کاری که قرار است با دستگاه انجام دهید دقت کنید، مثلا فبلت برای افرادی که در طی روز زیاد از کیبورد استفاده میکنند، به خاطر تایپ یک دستی، زیاد مناسب نیست.

اگر در رابطه با خرید تبلت یا فبلت تجربه ای دارید، لطفا در بخش دیدگاه ذکر کنید تا بقیه دوستان هم از آن بهره ببرند.

>

7 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.