استامینوفن یا ایبوپروفن

بهترین مسکن در پایین آوردن تب کودکان چیست؟.. استامینوفن برای کاهش دردهایی چون سردرد و .........چه افرادی ایبوپروفن مصرف نکنند؟

3
129
استامینوفن یا ایبوپروفن

استامینوفن یا ایبوپروفن

استامینوفن یا ایبوپروفن، شما مصرف کدام یک را توصیه نمی کنید.

مخاطب گرامی – سلام
هنگامی که درد به سراغمان می آید قبل از آن که به دنبال درمانش باشیم برای رهایی از درد به قرص های مسکن پناه می بریم، به خصوص قرص هایی که برای تهیه شان از داروخانه، به نسخه پزشک احتیاج نداریم، به این داروها OTC می گویند.
البته بهتر است بدانید که داروهای مسکن تنها علائم بیماری را کاهش می دهند اما عامل بیماری را درمان نمی کنند
قرص مسکن برای سردردشاید برای شما هم پیش آمده باشد که دچار سردرد شده باشید و به دنبال قرصی باشید که آرام شوید، در این مطلب سعی داریم با ارئه نکاتی به شما کمک کنیم تا هنگام درد، بهترین قرص مسکن را انتخاب کنید.البته بایستی عرض کنم وسعت تحقیق در این حوزه بسیار زیاد بوده به همین دلیل در این مطلب تنها دو قرص پر مصرف استامینوفن و ایبوپروفن را با هم مقایسه می کنیم.

نام دیگر استامینوفن در کشورهای خارجی تیلنول است و مقام اول را در مسکن های بدون نسخه دارد، با جلوگیری از ارسال پیام درد از مغز، باعث تسکین درد می شود.
در تسکین دردهایی چون: سردرد، آرتریت، گلو درد، دردهای ضعیف، درد قاعدگی، ضدتب، خوب عمل می کند.

اما ایبوپروفن التهاب بدن را کاهش می دهد یعنی با کاهش مواد شیمیایی که هنگام التهاب، در بدن زیاد می شود، درد را آرام می کند، در واقع با محدود کردن تولید برخی اسیدهای چرب در بدن به نام گلاندین سبب کاهش درد میشود.مسکن مفید دندان دردبرای درد ناشی از ورم زانو، دردهای ناشی از جراحت و صدمه به اعضا و ضرب دیدگی، شکستگی و کشیدگی، درد آرتروز، کمر درد، دندان درد، گوش درد، ضد تب، مفید است.

حتما متوجه شده اید که هردو مسکن خاصیت ضد تب دارند اما ایبوپروفن از استامینوفن در پایین آوردن درجه تب و مدت زمان پایین نگه داشتن تب بهتر عمل می کند اما استامینوفن را به راحتی می توان برای نوزادان به خصوص زیر ۶ماه و خانم های باردار تجویز کرد.این دارو مقام کم عارضه ترین داروی تب بر را دارد. در مجموع ایبوپروفن برای کاهش تب بهترین است.

استامینوفن ضدتبی برای کودکان

هر قرص در کنار اثر درمانی خود عوارض جانبی هم دارد و مصرف آن برای بعضی افراد مضر است، مثلا استامینوفن برای افرادی که به آن حساسیت دارند یا نارسایی کبدی دارند، خانمهای باردار(مگر زیر نظر پزشک)، افراد با فشار خون بالا مضر است.
مصرف بی رویه استامینوفن باعث آسیب کبدی و کلیوی می شود. درضمن، سیگار ممکن است با اثر استامینوفن تداخل کند به همین دلیل سیگاری ها به مقدار بیشتری از دارو نیاز دارند.

چه افرادی ایبوپروفن نخورند؟
احتمال سکته قلبی با مصرف ایبوپروفن افرادی که ناراحتی قلبی یا سابقه سکته قلبی دارند چون این مسکن خطر حمله قلبی را دو برابر می کند.
بیمارانی که فشار خون بالا دارند چون حجم خون بالا میرود.
افرادی که ناراحتی خونی مثل هموفیل دارند.

کسانی که زخم معده یا کولیت دارند با احتیاط مصرف کنند، شایع ترین عوارض  ایبوپروفن ایجاد ناراحتی گوارشی، زخم معده و خونریزی معده است.
بیماران دیابتی که داروی ضد دیابت مصرف می کنند چون میزان قند بیمار افت می کند و ممکن است به کما برود.
افرادی که آسم دارند و به ترکیبات آسپرین حساسیت دارند.

وقتی قرص مسکن را بی رویه مصرف کنید، علائم بیماری مخفی می ماند اما در طولانی مدت مشکلزا خواهد شد، به عنوان مثال اگر گوش شما درد می کند و مدام ایبوپروفن مصرف میکنید، درد آرام می شود اما به خاطر بی توجهی به عامل درد (مثلا عفونت) ممکن است شنواییتان را از دست دهید.

مصرف آب کافی با قرص

به این نکات توجه فرمایید:

قرص را حتما با آب کافی میل کنید.

مواظب گرانبهاترین سرمایه زندگیتون یعنی سلامتی باشید و خیلی قرص مصرف نکنید.

نظرات خود را درباره  این مطلب بیان کنید.

 

>

3 ديدگاه

  1. سلام. البته فک کنم دژ تسکین دهنده اش اگه تغییر کنه برای همه قابل استفاده باشه. یکی سر دردش زیاده یکی کم. پیشنهاد خود من در تسکین دهند ها با توجه به طب ابو علی سینا است. آنجا که اخلاق یا همون سبک زندگی خوب را به سلامتی متصل می کنه.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.