باتری خودرو به چند نوع تقسیم بندی میشود؟

انواع باتری

مخاطب عزیز سلام
باتری خودرو از قطعات مهم اتومبیل به شمار می آید و میتوان آنرا قلب الکتریکی ماشین دانست. باتری مولدی است که طی یک تبدیل انرژی، انرژی الکتریکی تولید می کند. تامین نیروی مورد نیاز استارت و فراهم کردن انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو زمانی که نیاز خودرو بیش از مقدار تولید شده توسط دینام باشد، جزء وظایف باتری است. باتری خودرو از انواع باتریهای قابل شارژ است که شامل اجزایی همچون: جعبه باتری ، صفحات مثبت ، صفحات منفی ، صفحات عایق، قطب های باتری ، درپوش باتری ، پلاک مشخصات باتری ، الکترولیت می باشد. ظرفیت باتری خودرو ۱۲ ولت و ۶۰ آمپر می باشد که این ظرفیت به عواملی همچون: مساحت صفحات باتری، تعداد صفحات باتری، مقدار الکترولیت، قدرت الکترولیت، نو و کهنه بودن باتری و دمای کارکرد بستگی دارد.

با توجه به اهمیت باتری خودرو انتخاب بهترین نوع آن، کاهش هزینه و افزایش کارایی را به همراه دارد. در انتخاب باتری به میزان برق مصرفی خودرو، قدرت دینام برای شارژ، فضای موجود برای باتری و مشخصات تعیین شده از طرف شرکت سازنده خودرو دقت کنید. به عنوان مثال اگر مصرف‌کننده برقی دیگری مانند باندهای قوی و سیستم صوتی فابریک به خودرو اضافه کرده اید، باتری با بالاترین آمپر را خریداری کنید. چون در غیر اینصورت باتری، دینام و سیستم صوتی خودرو تحت فشار قرار میگیرند.

باتری خودرو را بر اساس ویژگیهایی چون: جامد یا مایع بودن الکترولیت، قابلیت تعمیر باتری و جنس الکترولیت به دو نوع باتری اتمی و باتری اسیدی تقسیم بندی می کنند.

از اواسط قرن نوزدهم که باتری اتومبیل اختراع شد تا هم اکنون اصول کاری باتری اسیدی تغییر نکرده است. با این وجود چند سالی است که در کنار این باتری دیگری با نام باتری اتمی رواج یافته است. باتری اتمی از سیستم باتری اسیدی استفاده کرده است و با یکسری تغییرات ساختاری مراقبتهای معمول را به کمترین میزان رسانده است. این یک توضیح مختصر از باتری اتمی و باتری اسیدی است. برای آنکه به تفاوت این دو نوع باتری پی ببرید، به ویژگی هر کدام دقت کنید.

باتری اتمی

باتری اتمی

باتری اتمی (باتری سیلد) نوعی از باتری اتومبیل می باشد که به آن، باتری بدون نیاز به نگهداری (MF) هم می گویند. صفحات داخلی این باتری قبل از ساخت شارژ میشوند و با توجه آلیاژی که در آن بکار میرود، قیمت بالاتری نسبت به نوع اسیدی دارد. این باتری به جای چند درپوش مجزا یک درپوش یکپارچه دارد و به خاطر اینکه پرس شده است نمیتوان آن را باز کرد. برخلاف باور عده ای که فکر میکنند علت معروف شدن این باتری به باتری خشک به خاطر نداشتن الکترولیت است؛ این باتری دارای الکترولیت می باشد، اما به دلیل جنس خاص صفحات درونی آن نیازی به تنظیم الکترولیت ندارد. در واقع این باتریها محفظه ای برای خروج بخار و اسید ندارند که سطح آن کم شود.

باتری سیلد کلسیم و سیلد سیلور کلسیم دو نوع جدید از باتری اتمی میباشند که قیمت و طول عمر بیشتری از سایر انواع باتری دارند. این باتری با توجه به اینکه قابلیت افزودن آب مقطر را ندارد، در مناطق سردسیر عمر بیشتری نسبت به مناطق گرمسیر دارد.

چون نمی توان درپوش باتری را برداشت، برای آگاهی از وضعیت باتری (تعیین میزان شارژ و سطح الکترولیت)  یک نشانگر روی آن نصب شده است. رنگ این نشانگر گویای وضعیت باتری می باشد.
رنگ سبز نشاندهنده یک باتری سالم و شارژ می باشد.
رنگ قهوه ای یعنی باتری سالم ولی دشارژ است.
رنگ سفید یعنی باتری خراب و دشارژ شده و زمان تعویض فرا رسیده است.
قبل از نصب باتری شناخت صحیح دو قطب مهم است، چون اگر اشتباه نصب شود صفحات باتری خراب می شوند. قطب مثبت با رنگ قرمز یا علامت P و قطب منفی با رنگ مشکی (آبی) یا علامت N مشخص میشود.

چند مورد از برتری های باتری اتمی بدین شرح می باشد:
– قدرت استارت زنی بالا در دمای پایین
– بالا بودن عمر مفید باتری و نوسانات ولتاژی کمتر
– استفاده از فیلتر ضد انفجار
– مقاومت زیاد در برابر شارژ و دشارژ
– به خاطر عدم سولفات نسبت به باتری اسیدی ایمن تر و تمیزتر است.
– وجود نشانگر جهت تعیین وضعیت باتری
– عدم مصرف آب مقطر
– به خاطر جنس صفحات باتری اتمی، گاز کمتری تولید میشود در نتیجه به سرویس و تنظیم الکترولیت نیازی نیست.

باتری اسیدی


باتری اسیدی نوع قدیمی باطری خودرو است که معمولا از ۶ صفحه سربی که به صورت لایه لا در ترکیب اسید سولفوریک و آب مقطر ( الکترولیت) قرار دارند، تشکیل شده است. هر صفحه برق ۲ ولتی ایجاد میکند که ولتاژ خروجی ۱۲ ولت می باشد. باتری اسیدی شامل ۶ در روی باتری میباشد که از طریق آنها میتوانید سطح الکترولیت را چک کرده و در صورت نیاز آب مقطر اضافه کنید. ۳۰ درصد مایع داخل باتری، اسید سولفوریک می باشد. حال اگر اسید از این مقدار کمتر شود، حالت تلخی و سوزش الکترولیت از بین میرود که اصطلاحا میگویند آب باتری شیرین شده است. صفحات باتری باید کاملا در الکترولیت قرار گرفته باشند، چون اگر این صفحات در مجاورت هوا قرار گیرند فاسد می شوند.

ویژگی های باتری اسیدی عبارتند از:
توانایی ذخیره سازی باتری اسیدی با توجه به حجم و وزن آن میزان کمی است.
باتری اسیدی ارزان قیمت است که این تنها مزیت این باتری به شمار می آید.
این نوع باتری برخلاف باتری اتمی هیچ گاه نباید دشارژ شود.
گرما و سرمای زیاد و تکان های شدید عمر مفید باتری را کاهش میدهد.
بررسی آب باتری هر چند هفته یکبار باید انجام شود و در صورت نیاز آنرا تنظیم کنید.
هیچگاه داخل باتری اسیدی آب معمولی نریزید. استفاده از اسید سولفوریک چون سوزنده و خطرناک است و باید رقیق شود، حتما توسط متخصص و باتری ساز انجام شود.
با توجه به اینکه مواد داخلی باتری اسیدی به شکل مایع می باشد، اگر بدنه باتری ضربه ببیند باید آنرا تعویض کنید.

تا اینجا با دو باتری اتمی و باتری اسیدی آشنا شدید. حتی اگر شما بهترین نوع باتری را خریداری کنید اما به خوبی از آن مراقبت نکنید، کمتر از زمان معمول (۴ تا ۵ سال) عمر میکند. پس برای نگهداری از باتری خودرو این نکات را رعایت کنید.

۱- زمان استارت زدن طولانی نشود ( ۱۵ تا ۳۰ ثانیه). چراغ ها و سیستم صوتی اتومبیل را در موقع استارت زدن خاموش کنید.
۲- استفاده زیاد از رادیو، ضبط، چراغها، روشن کردن مکرر موتور یا کم کار کردن خودرو در خالی شدن باتری موثر است.
۳- در حین اتصال باتری به باتری دو خودرو، سیستم صوتی آن را خاموش کنید.
۴- باتری به درستی در محل مشخص محکم شده باشد تا در اثر تکان آسیب نبیند.
۵- برای جلوگیری از کاهش عمر باتری در زمان خاموش بودن موتور از لوازم برقی کمتر استفاده کنید.
۶- هیچ گاه دو قطب باتری را به وسیله سیم، آچار، پیچ گوشتی به هم وصل نکنید.

باتری ماشین۷- باتری اتومبیل را حتی الامکان به روش کند شارژ کنید.
۸- سطح خارجی باتری باید تمیز باشد، گرد و غبار باعث خرابی باتری میشود.
۹- سوراخ هایی که روی در باتری به منظور خروج گاز هیدروژن در نظر گرفته شده است، نباید مسدود شوند.
۱۰- در باتری اسیدی سطح الکترولیت را بررسی کنید چون باید صفحات باتری را الکترولیت پوشانده باشد.

با توجه به مطالب ذکرشده میتوان نتیجه گرفت که، تفاوتهای باتری اتمی با باتری اسیدی بدین شرح می باشد:
۱- قیمت و عمر باتری اتمی بیشتر از باتری اسیدی میباشد.
۲- با توجه به آلیاژ باتری اتمی (کلسیم یا سیلور) قدرت استارت زدن آن نسبت به باتری اسیدی بهتر است.
۳- باطری اتمی مراقبت و نگهداری کمتری نسبت به باتری اسیدی نیاز دارد.
۴- باتری اتمی به طور ناگهانی از کار می افتد اما باطری اسیدی به تدریج ضعیف می شود و راننده از روی ضعیف شدن استارت خودرو، متوجه میشود عمر باتری رو به پایان است.

امیدوارم این مطلب در آشنایی شما با انواع باتری خودرو مفید واقع شده باشد. شما از کدام نوع باتری برای ماشین خود استفاده میکنید؟

 

 

 

>

2 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.