logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » تفاوت حسابداری با حسابرسی

تفاوت حسابداری با حسابرسی

چهارشنبه, 8 نوامبر 2017 | 2954 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
حسابداری یا حسابرسی

حسابداری شامل شناسایی، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری و گزارش داده های مالی میباشد اما حوزه کار حسابرسی بررسی فرایند شناسایی و پردازش و گزارش اطلاعات مالی و ارائه نظر حرفه ای است.

آیا حسابداری و حسابرسی هر دو یک هدف را دنبال می کنند؟

با عرض سلام خدمت شما بازدید کننده محترم
اگر شما هم جزء آن افرادی هستید که حسابداری و حسابرسی را یک حرفه تلقی میکنید، مطالعه این مطلب را به شما توصیه میکنم. در اینجا تعریفی از حسابداری، حسابرسی و تفاوتهای این دو را بیان کرده ایم.

حسابداری

حسابداری

از زمانهای گذشته که فعالیت های اقتصادی بسیار ساده بودند، تا امروز که روابط تجاری گسترده رواج یافته اند؛ کنترل حساب ها و سود و زیان و ثبت و نگه داری آن در دفاتر مرسوم بوده است. در عصر حاضر (عصر اطلاعات) شخصی در زمینه تصمیم گیری اقتصادی موفقتر عمل میکند که به اطلاعات مالی دسترسی داشته باشد. سیستم حسابداری مکلف به تهیه این اطلاعات میباشد.
حسابداری که آن را زبان تجارت نیز می نامند با ارائه اطلاعاتی که ماهیتی مالی دارند در تصمیم گیری های مهم اقتصادی به افراد درون سازمانی (مدیران، صاحبان سرمایه) و برون سازمانی (سرمایه گذاران، بانک ها و موسسات اعتباری، بستانکاران، مراجع مالی و اقتصادی دولتی) کمک میکند. این اطلاعات طی یک فرآیند شناسایی، ثبت، طبقه بندی، خلاصه کردن، تجزیه و تحلیل به شکل صورت های مالی گردآوری می شوند و بعد به شکل گزارش های مالی و صورت های حسابداری همچون: صورت گردش وجوه نقد، ترازنامه، صورت سود و زیان ارائه می شوند.

تاریخچه حسابداری ایران به ایران باستان و عصر هخامنشی بر میگردد، مدارک موجود حاکی از آن است که نظام مالی منسجمی در آن زمان وجود داشته است که مخارج و درآمد حکومت را ثبت و نگه داری می کرده است. رشته حسابداری اولین بار در دهه ۱۳۳۰ با تاسیس دانشگاه هایی همچون: آموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران، دانشکده علوم اداری و موسسه­ ی عالی حسابداری وارد ایران شد. در حال حاضر نیز در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می شود. رشته حسابداری از رشته های پرطرفدار به شمار می آید چون اکثر فعالان اقتصادی به یک حسابدار احتیاج دارند و همین امر باعث شده است که فرصتهای شغلی حسابداران بسیار بیشتر از یک حسابرس باشد.
حسابداران برای افزایش دقت عمل و سرعت انجام کار خود از نرم افزارهای حسابداری همانند: هلو، رافع، محک، بیلان، پارسیان و … استفاده می کنند و همین امر باعث شده تا در کنار دانش مالی به یادگیری نرم افزار حسابداری نیز بپردازند.

حسابرسی

حسابرسی

داده های به دست آمده از حسابداری به عنوان موضوع اصلی حسابرسی به شمار می آید. حسابرسی که یک پروسه منظم و روشمند است، بعد از گردآوری اطلاعات مالی آنها را به شکل بیطرفانه ای مورد ارزیابی قرار میدهد و اظهار نظر خودش را نسبت به مجموعه مدارک و صورتهای مالی به علاوه ی میزان مطابقت آن با استانداردها، در قالب یک گزارش در اختیار افراد ذینفع و ذیربط قرار میدهد.

حسابرسی نیز مانند حسابداری پیشینه ای تاریخی دارد. هر زمان انتقال ثروتی مطرح می شد، نوعی حسابرسی و بازرسی با خود به همراه داشت. در ایران نخستین باری که موضوع حسابرسی در قوانین مطرح شد، سال ۱۳۱۱ به وسیله قانون تجارت بود. طبق این قانون تمام شرکتهای سهامی موظف بودند افرادی را ( از بین صاحبان سهام یا خارج از شرکت) به منظور بررسی  حسابها و اسناد و مدارک شرکت و ارائه گزارش آن به مجمع عمومی انتخاب کنند. از این تاریخ به بعد قوانین و اصلاحیه های فراوانی در مورد حسابرسی وضع شد تا اینکه در سال ۱۳۶۶ سازمان حسابرسی که زیر مجموعه ی وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران است، تاسیس شد. هرچند حسابرسی به عنوان یک حرفه مستقل در ایران مورد توجه بود اما تا سال ۱۳۹۱ به عنوان یک رشته تحصیلی جداگانه به حساب نمی آمد بلکه یکی از مواد درسی اصلی در تمامی مقاطع رشته حسابداری بود.

مواردی که حسابرسی مورد نیاز است:
– اگر اطلاعات موجود در صورت های مالی در تصمیم گیری های مهم اقتصادی و پیامدهای آن نقش داشته باشد، ابتدا آنرا بر اساس معیارهای از قبل تعیین شده پالایش میکنند تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

اکثرا در واحدهای تجاری دسترسی مستقیم به اسناد و مدارک مالی برای تصمیم گیرندگان و استفاده کنندگان خارج از سازمان امکانپذیر نیست، برای آنکه از صحت اطلاعات و تقلبی نبودن آن اطمینان حاصل کنند، بررسی یک شخص ثالث بیطرف نیاز است.

با افزایش دامنه فعالیت واحدهای تجاری و پیچیدگی رویدادهای مالی و سیستم های اطلاعاتی، احتمال وقوع اشتباه افزایش یافته است. این موارد زمینه را برای پنهان سازی اشتباهات، تقلبات و سوء استفاده مدیران هموار کرده است. لذا تصمیم گیران به اطلاعاتی که بررسی نشوند مشکوک هستند.

با دقت در تعریف حسابداری و حسابرسی متوجه می شوید که هر چند موضوع حسابداری و حسابرسی یکسان است (اطلاعات مالی) و رابطه ای نزدیک با یکدیگر دارند اما ماهیت این دو و ابزار و روشهای آنها متفاوت می باشد. در حقیقت این دو مکمل یکدیگر هستند و همکاران علمی و شغلی هم محسوب می شوند.

تا این بخش با مفهوم حسابداری و حسابرسی و رابطه این دو با هم آشنا شدید و حتما به برخی تفاوتهای این دو نیز پی بردید، در ادامه چند مورد از تفاوتهای حسابداری با حسابرسی را بیان می کنیم:

 

حسابداری یا حسابرسی

۱- هدف حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری ،ثبت اسناد در دفاتر تجاری و سیستم های کامپیوتری و تهیه صورت های مالی میباشد در حالیکه حسابرسی تنها به ارزیابی و اظهارنظر در مورد مدارک و اطلاعات بدست آمده از حسابداری بسنده می کند.

۲- حسابداران اغلب هر روز اقدام به ثبت فعالیتهای مالی و معاملات انجام شده می کنند. اما حسابرسان در بازه های زمانی مشخصی (پایان فصل یا پایان سال مالی) به پردازش اطلاعات میپردازند.

۳- حسابدار به درستی اطلاعات مالی موجود شک ندارد مگر با مواردی هم چون برابر نبودن جمع دو طرف تراز دفتر کل (حساب T) مواجه شود. اما حسابرس با یک دید منتقدانه به بررسی حساب ها و اطلاعات میپردازد.

۴- هرچند حسابرسی جزئی از حسابداری نیست، اما در برخی موارد روند حسابرسی به حدی با فرآیند حسابداری آمیخته میشود، که آنرا یکی از اجزای حسابداری می نامند. همین امر باعث شده تا یک حسابرس ملزم به آموختن تخصص حسابداری شود، در صورتی که حسابدار نیازی به داشتن تخصص در زمینه حسابرسی ندارد.

۵- حسابرسی تنها تقلبات و مشکلات گزارشهای مالی را مشخص می کند اما برای رفع آنها (برعکس حسابداری) اقدامی انجام نمیدهد.

از موارد ذکر شده می توان نتیجه گرفت که: زمانی که کار یک حسابدار تمام می شود تازه فعالیت حسابرس آغاز میشود. در واقع حسابرس کار حسابدار را ارزیابی می کند.

امید است پس از مطالعه این مطلب به تفاوتهای حسابداری و حسابرسی پی برده باشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت