گل آپارتمانی مناسب منزل شما کدام است؟

سلام
مشاهده مناظر طبیعی و گل و گیاه در روحیه افراد تاثیر مثبتی دارد، به گونه ای که باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش، صمیمیت و طراوت در افراد می شود. افرادی که در محیط کار یا منزل خود گل و گیاه داشته باشند چند برابر آرامتر، مهربانتر و شادتر از دیگر افراد هستند. به همین دلیل هدیه دادن یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک باعث تحت تاثیر قرار دادن طرف مقابل میشود و نقش بستن لبخند به محض دریافت گل نشاندهنده همین اثر مثبت میباشد.

با وجود تعاریفی که از گل و اثرات آن در روحیه و زندگی بیان کردیم، شاید شما نیز قصد تهیه یک گلدان هر چند کوچک را برای محیط کار یا زندگی خود داشته باشید. با توجه به آنکه امروزه محل کار و زندگی اغلب افراد در آپارتمان می باشد، آشنایی با انواع گل های آپارتمانی می تواند به شما در انتخاب بهترین گل کمک کند.

نظر به اینکه هر یک از گل های آپارتمانی شرایط و ویژگی های خاصی دارند و دوست داریم که شما با توجه به نیاز، سلیقه و ویژگیهای منزل یا دفتر کار خود مناسب ترین گل را انتخاب کنید. لذا گل های آپارتمانی را به ۴ دسته تقسیم کرده ایم:
گل های تصفیه کننده هوا، گل های سازگار با نور کم، گل های گلدار آپارتمانی و گل هایی که نور زیاد نیاز دارند.
در اولین بخش از این مطلب به معرفی چند نوع گل آپارتمانی که در برابر نور کم مقاوم هستند، می پردازیم.

۱-  گل دیفن باخیا

گل آپارتمانی دفن باخیا گیاهی زینتی با برگ های زیبا که به دلیل نگهداری آسان در اکثر آپارتمان ها وجود دارد. نام فارسی آن سَمبرگ و انگلیسی عصای لالی می باشد. علت این نامگذاری به خاطر شیره سمی گیاه است که در صورت تماس با نقاط حساسی چون لب باعث تاول و لکنت زبان می شود. پس هنگام تمیز کردن برگ های گل بهتر است از دستکش استفاده کنید و گل را از دسترس اطفال دور نگه دارید. آبیاری این گیاه با آب سبک بدون املاح انجام میشود، در ضمن این گیاه نسبت به خشکی مقاوم می باشد پس زیاد آب ندهید. استفاده از خاک برگ برای این گیاه مانعی ندارد.

۲- گل قاشقی

گل آپارتمانی قاشقی گل قاشقی یا پیرومیا از گیاهان همیشه سبز با برگهای گوشتی و قلبی شکل که مناسب ادارات، بانکها و منازل می باشد. هرچند این گیاه رشد کندی دارد اما در هر شرایطی در آپارتمان رشد می کند. با توجه به شکل ظاهری و نحوه رشد به ۳ گروه: بوته ای، دارای ساقه بلند و قرمز رنگ و گروه بالارونده تقسیم می شوند. این گیاه با شروع گلدهی کیفیت برگ های خود را از دست می دهد. خاک لیمونی بهترین محیط را برای رشد گیاه فراهم می کند. در نگهداری این گل به این نکته دقت کنید که به خاطر وجود برگ های ترد و شکننده تنها غبار پاشی برای تمیز کردن آنها کافی است و نباید برگ ها را دستمال کرد.

۳- پوتوس

گل آپارتمانی پوتوس پوتوس گیاه همیشه سبز و زینتی می باشد. این گیاه در سرما و گرما و نور و رطوبت کم مقاوم است و رشد سریع، قیمت ارزان، تکثیر راحت و نگهداری آسان سبب توجه فراوان به این گل شده است. این گل هم به صورت بالارونده و هم آویز زیبایی خاصی به محیط می بخشد و می تواند اتاق شما را به یک جنگل کوچک تبدیل کند. نوع پوتوس ابلق تصفیه کننده هوا نیز میباشد. خاک مناسب برای پوتوس خاک سبک است و در مجموع کمترین نیازهای مراقبتی را احتیاج دارد اما توجه کنید این گیاه هم سمی است البته کشنده نیست ولی در صورت خوردن دستگاه گوارش را تحریک می کند.

۴- آگلونما

گیاه آپارتمانی آگلونما آگلونما یا نخشید گیاهی همیشه سبز با برگ های مستطیلی شکل می باشد. ارتفاع این گیاه بر حسب گونه بین ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر است. گل این گیاه سفید میباشد و میوه ای قرمز رنگ دارد. آگلونما در برابر نور و آب کم مقاوم میباشد اما نسبت به خشکی هوا حساس است، در صورت نیاز سطح برگ ها را مرطوب کنید. این گیاه جزء قدرتمندترین گیاهان تصفیه کننده هوا می باشد. اگر هدف شما از پرورش آگلونما تولید بذر نیست حتما گلها را جدا کنید در غیر اینصورت گیاه ضعیف میشود.

۵- برگ عبایی

گیاه آپارتمانی برگ عبایی برگ عبایی که در زبان فارسی اصیل سپرگرده نام دارد، دارای برگ های بلند و کشیده و بدون ساقه هوایی میباشد. برگها به وسیله دمبرگ بلندی مستقیم از سطح خاک بیرون می آیند. در اواخر تابستان روی سطح خاک گلدان گلهای ریز فنجانی شکلی به رنگ ارغوانی ظاهر میشود که در زیبایی گیاه موثر نیستند. مقاومت این گل در برابر خشکی، نور کم، تغییر دما، انواع سموم و سپری کردن سالهای زیاد بدون تعویض گلدان و بدون نیاز به تغذیه باعث شده به آن گیاه فولادی گویند و جزء مقاومترین گیاهان آپارتمانی به شمار آید.

۶- سانسوریا

گیاه آپارتمانی سانسوریا سانسوریا (گیاه شمشیری) که در زبان انگلیسی به آن زبان مادر شوهر می گویند با وجود تنوع فراوان در رنگ و اندازه برگ ها جزء گیاهان زینتی به شمار می آید. برگ ها در سانسوریا ضخیم، مستقیم و شمشیر مانند هستند و به خاطر آنکه پرآب و گوشتی می باشند، در برابر هوای خشک و گرم مقاوم هستند. این گیاه به آب کمی احتیاج دارد و گیاه کم توقعی است که نگهداری آن کار سختی نیست، تنها آنرا باید از سرما حفظ کرد و از خاک لوم داخل گلدان استفاده کرد. توانایی تصفیه هوا به بهترین نحو عاملیست که باعث توجه افراد به این گل شده است، این گیاه برعکس سایر گیاهان در شب دی اکسید کربن جذب و اکسیژن آزاد می کند. گلهای این گیاه هرچند ظاهر زیبایی ندارند اما هوای اتاق شما را معطر میکنند.

۷- دراسنا کامپکت

گل آپارتمانی دراسنا کامپکت دراسنا یک گل آپارتمانی زیبا و مقاوم است و برای افرادی که به دنبال یک گیاه با قد و قامت کوچک برای مکان کم نور می گردند، مناسب است. نگهداری این گل آسان است فقط توجه کنید با آب لوله کشی آن را آبیاری نکنید، از آب مقطر یا آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. خاک برگ، کودهای کریستالون و کود پودری داخل گلدان نریزید. کود مایع مثل کود گرین آپارتمانی مناسبتر می باشد. اگر گیاه گل داد باید برای جلوگیری از تضعیف برگ ها و رشد گیاه آنها را جدا کرد.

در این قسمت از مطلب چند مورد از گل های آپارتمانی مقاوم در برابر نور کم را معرفی کردیم. اگر به دنبال انواع دیگر گل های آپارتمانی هستید، با ما همراه باشید.

شما در منزل و محل کار چه نوع گلی دارید؟

>

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.