logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » اقتصادی » با ارزش ترین پول دنیا

با ارزش ترین پول دنیا

پنج‌شنبه, 30 نوامبر 2017 | 3442 بازدید | بدون دیدگاه | اقتصادی
ارزشمندترین پول دنیا

ارزش یک واحد پولی زمانی زیاد میشود که در دنیا اهمیت ویژه ای داشته باشد، یعنی آن کشور دارای اقتصاد قدرتمندی باشد. ۱۰ واحد پولی که در حال حاضر بیشترین قدرت خرید را دارند به عنوان ارزشمندترین واحد پول معرفی شده اند.

پول متعلق به کدام کشور بالاترین ارزش را دارد؟

سلام دوستان
وقتی از اقتصاد یک کشور صحبت می کنیم اولین شاخصی که بررسی می شود ارزش پول آن کشور می باشد. پول راهی برای دریافت کالا و خدمات است که ذاتا ارزشی ندارد چون تکه کاغذی بیش نیست. البته در زمانهای قدیم که پول به صورت سکه هایی از جنس طلا و نقره بود، به شکل ذاتی ارزش داشت. هر کشور دارای واحد پول مخصوصی است که از آن در معاملات داخلی استفاده میکند؛ اما ارزش پول کشورها بر اساس ضریب تبدیل آن به ارزهای برتر دنیا (که مورد قبول اکثر کشورها هستند) محاسبه و مشخص میشوند. کشورهایی با اقتصاد قوی دارای با ارزش ترین پول جهان هستند. نرخ ارز به معنای تعداد واحد پولی است که برای بدست آوردن واحد پول کشور دیگر باید پرداخت کرد، پس کاهش ارزش پول کشور، افزایش نرخ ارز را به همراه دارد که گران شدن اجناس وارداتی و کسری بودجه از عواقب آن میباشد. با توضیحات داده شده اگر برای شما هم جالب است بدانید که با ارزش ترین پول دنیا کدام است، با ما همراه باشید. لیست ۱۰ پول با ارزش جهان عبارتند از:

۱-  دینار کویتدینار کویت ارزشمندترین پول دنیاکویت کشوری در خاورمیانه است که با وجود منابع غنی نفت و صادرات آن جزء کشورهای ثروتمند جهان به شمار می آید. دینار کویت واحد رسمی پول این کشور است که به عنوان ارزشمندترین ارز جهانی رتبه اول را در اختیار دارد و هر ۳٫۵۴۱ دلار با یک دینار معامله میشود. دینار کویت اولین بار در سال ۱۹۶۱ معرفی شد، این واحد پولی به ۱۰۰۰ فلس تقسیم میشود. واحد پول کویت در استاندارد ISO 4217 با کد KWD مشخص شده است. (استاندارد ISO 4217 یک استاندارد بین المللی است که به واحد پول هر کشوری یک کد سه حرفی انگلیسی اختصاص داده است). حتما میدانید که ارزشمندترین پول به معنای قدرتمندترین نیست، مثلا واحد پول کویت هرچند ارزشمند است اما خارج از مرزهای این کشور کاربرد چندانی ندارد.

۲- دینار بحریندینار بحرین ارزشمندترین پول جهانبحرین اولین کشور حوزه خلیج فارس است که نفت در آن کشف شد اما منابع نفت و گاز آن بسیار محدود می باشد. واحد پول بحرین دینار است (کد BHD) که اولین بار در سال ۱۹۶۵ به جای روپیه خلیج فارس معرفی شد. این واحد پول به ۱۰۰۰ فلس تقسیم می شود و هر ۲٫۶۵ دینار بحرین معادل یک دلار آمریکا می باشد. کشور بحرین به خاطر ذخایر نفتی و ارتباط با عربستان دارای دومین پول با ارزش دنیا است.

۳- ریال عمانریال عمان باارزشترین پول دنیاعمان با ذخایر نفت بیشمار دارای سومین واحد پول ارزشمند می باشد. ریال عمان (کد OMR) اولین بار در سال ۱۹۴۰ معرفی شد، قبل از آن روپیه هند و ماریا ترزا در این کشور به عنوان واحد پول معتبر در مبادلات استفاده میشد؛ هرچند روپیه هند تا سال ۱۹۵۹ ارزش خود را حفظ کرد. ریال عمان به ۱۰۰۰ بیضا تقسیم می شود  و یک دلار برابر با ۲٫۵۹ ریال عمان میباشد

۴- لاتس لتونی

لاتس لتونی با ارزش ترین ارز دنیا
لتونی
کشوری در اروپای شمالی است که ریگا پایتخت آن می باشد، چهارمین پول ارزشمند دنیا به این کشور تعلق دارد. این کشور کوچک که از سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد، در زمینه چوب و محصولات آن، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات و منسوجات صادرات قوی دارد. از سال ۱۹۲۲ لاتس به عنوان واحد پول جدید جایگزین روبل شد. هر لاتس (کد LTL) معادل ۱۰۰ سنت میباشد و یک دلار برابر معادل ۱٫۸۳ لاتس است. طبق برنامه اقتصادی اروپا قرار بود لاتس لتونی در ۱ ژانویه  ۲۰۱۰ با واحد یورو جایگزین شود اما به خاطر رکود اقتصادی این جایگزینی تا ۱ ژانویه ۲۰۱۵ به تعویق افتاد؛ اما اکنون لتونی به جمع کشورهای محدوده یورو پیوسته است.

۵- پوند استرلینگ

پوند انگلیسی ارزشمندترین پول دنیابریتانیا کشوری واقع در اروپای غربی که پایتخت آن لندن است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا میباشد، انگلستان که اغلب با پادشاهی بریتانیا اشتباه گرفته میشود یکی از کشورهای بریتانیا است. پوند استرلینگ یا پوند، واحد پول پادشاهی بریتانیا است که ابتدا در انگلستان و سپس در بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت. این واحد پولی از مشهورترین و قدیمی ترین واحدهای پول جهان بوده است. هر پوند معادل ۱۰۰ پنی است (کد GBP) و برابر با ۱٫۵۵ دلار میباشد و پنجمین پول با ارزش دنیا به حساب می آید؛ همچنین بعد از دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن چهارمین ارز پر معامله پوند استرلینگ است.

۶- دینار اردن

ارزشمندترین پول دنیااردن در قاره ی آسیا واقع شده است که امان پایتخت آن است. این کشور کوچک با منابع طبیعی محدودی که دارد برای تامین بخش زیادی از نیاز خود به منابع خارجی وابسته است. واحد بانکی این کشور دینار است که به ۱۰۰۰ فلس تقسیم میشود. این واحد پولی اولین بار در سال ۱۹۴۰ معرفی شد. اردن با وجود منابع نفت محدود ششمین پول با ارزش جهان را دارد که هر دینار ( کد JOD) معادل ۱٫۴۴ دلار میباشد.

۷- یورو اتحادیه اروپابا ارزشترین پول دنیا۱۹ کشور از اعضای اتحادیه اروپا جزء منطقه یورو می باشند که واحد پول آنها یورو است. یک یورو به ۱۰۰ سنت تقسیم می شود. در سال ۱۹۹۹ با هدف وصل کردن کشورهای اروپایی برای مقاصد تجاری و سیاسی واحد یورو معرفی شد و از اول سال ۲۰۰۲ به صورت رسمی در مبادلات این کشورها مورد استفاده قرار گرفت. یک یورو (کد EUR ) معادل ۱٫۳۱ دلار می باشد. هم اکنون یورو مقام هفتم ارزشمند ترین پول دنیا و دومین ارز معتبر را در اختیار دارد.

۸- دلار کایمنارزشمندترین پول دنیاجزایر کایمن در سال ۱۵۰۳ میلادی توسط کریستف کلمب دریانورد اسپانیایی کشف شد که شامل سه جزیره می باشد و شهر جرج ‌تاون پایتخت این جزیره است. دلار کایمن واحد پول این کشور است که در سال ۱۹۷۲ معرفی شد و تنها در مبادلات داخل این جزیره مورد استفاده قرار میگیرد. دلار کایمن (کد KYD) معادل ۱.۲۲ دلار میباشد و در بین ۱۰ پول باارزش دنیا مقام هشتم را دارد، معافیت آن از پرداخت مالیات از مزایای این واحد پول می باشد.

۹- فرانک سوئیسبا ارزشترین ارز دنیاسوئیس با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس کشوری است در اروپای غربی که شهر برن پایتخت آن است. سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست اما یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان شناخته شده است و واحد پول آن یعنی فرانک سوئیس نهمین پول با ارزش دنیا به شمار می آید. هر یک فرانک ( کد CHF ) معادل ۱٫۱۱ دلار آمریکا می باشد و برابر ۱۰۰ سانتیم است. اصل محرمانگی در حساب‌های بانکی و نرخ تورم نسبتا پایین و وارد نشدن به مسائل سیاسی و درگیری های نظامی باعث شده است که واحد پول این کشور به یکی از ارزهای معتبر جهان تبدیل شود.

۱۰- دلار استرالیادلار استرالیا بارزش ترین پول دنیااسترالیا کشوری است در نیمکره جنوبی و ششمین کشور پهناور دنیاست که به خاطر زیبایی و اقتصاد قدرتمندی که دارد در دنیا بسیار مشهور است. واحد پول این کشور دلار استرالیاست که دهمین پول با ارزش جهان شناخته شده است. یک دلار استرالیا ( کد AUD) از صد سنت تشکیل شده است و معادل ۱٫۱۲ دلار آمریکا میباشد. همچنین دلار استرالیا در رده بندی ارزهایی با بیشترین چرخش در بازار جهانی در جایگاه پنجم قرار دارد.

در این مطلب با تعدادی از با ارزش ترین پول های جهان آشنا شدید، اگر برای شما هم جای سوال است که واحد پول ایران در جایگاه چندم قرار دارد؛ طبق تازه ترین ارزیابی ها از ارزش برابری واحد پول کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا اعلام شده است که ریال ایران سومین پول کم ارزش جهان است و تنها از واحد پول سائوتام و ویتنام با ارزش تر میباشد. امیدواریم سیاستمداران و دولتمردان ایرانی برای افزایش رتبه واحد پول ایران تصمیمات لازم را اتخاذ کنند؛ هرچند افت ارزش پول یک کشور تنها به عوامل داخلی همچون تورم مربوط نیست بلکه عاملی مانند تحریم میتواند بیشتر تاثیر گذار باشد.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت