گل های آپارتمانی تصفیه کننده هوا را می شناسید؟

همراهان گرامی سلام
در بخش اول این مطلب چند مورد گل آپارتمانی که نیاز نوری کمی دارند را معرفی کردیم. در این بخش به معرفی چند نمونه گل آپارتمانی تصفیه کننده هوا می پردازیم.

آلودگی هوا جزء مسائلی است که برای اغلب ساکنین شهرها به خصوص کلان شهرها به یک دغدغه تبدیل شده است. قبل از معرفی گل ها ذکر این نکته الزامی است که تمام آلودگی هوای منزل متعلق به دود ماشین و امثال آن نیست. بنزن، فرمالدئید، آمونیاک و تری کلرواتیلن چند نمونه از شایعترین آلاینده های داخل منزل هستند که از محصولاتی همچون: مواد شوینده، چسب، پلاستیک و پاک کننده، چوب فشرده مانند مبلمان، دود شومینه و اجاق، لاک، خوشبو کننده های هوا، کف پوش‌ها، پارچه‌ها، انواع رنگهای شیمیایی و جوهرها متصاعد میشوند. پس گل و گیاهان میتوانند علاوه بر جنبه تزئینی همانند یک فیلتر، هوای منزل را پاک کنند.
بوتوس ابلق، آگلونما و سانسوریا که در بخش اول معرفی کردیم نیز در بهتر شدن کیفیت هوای منزل نقش دارند.

۱- پاپیتال

گل آپارتمانی پاپیتالپیچک انگلیسی را با نامهای دیگری همچون عشقه، پاپیتال و داردوست نیز می شناسند. این گیاه همیشه سبز به راحتی پرورش می یابد. هرچند در برابر نور کم مقاوم است اما تحمل کم آبی را ندارد و در خاک مرطوب بهتر رشد می کند. اگر بیماری آسم یا آلرژی تنفسی دارید و شبها خواب راحت ندارید، این گیاه را در اتاق خواب خود قرار دهید. طبق اعلام ناسا این گیاه در عرض ۱۲ ساعت ۶۰ درصد آلودگی هوا را از بین می برد. البته عملکرد این گیاه در هوای گرم کاهش می یابد.

۲- آلوئه‌ ورا

گل آپارتمانی آلوئه ورا
گیاه معجزه گر که مصریان به آن گیاه جاودانگی میگویند. علاوه بر خواصی چون درمان سوختگی، محافظت از پوست، رفع مشکلات گوارشی همانند یک فیلتر، هوای منزل را تصفیه میکند. این گیاه با جذب گاز بنزن و فرمالدئید و انتشار اکسیژن در شب، به عنوان بهترین تصفیه کننده هوا از سوی ناسا اعلام شد. آلوئه‌ ورا به نور زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد اما تعداد دفعات آبیاری آن کم میباشد؛ در مجموع به مراقبت زیادی احتیاج ندارد و به آسانی تکثیر میشود.

۳- سرخس

گیاه آپارتمانی سرخس
سرخس برگ شمشیری یا سرخس بوستون با برگ های فراوان که از گلدان آویزان می شود جلوه زیبایی به اتاق شما می بخشد. برای از بین بردن ذرات معلق سمی در هوا و ماده شیمیای فرمالدئید و تصفیه هوای منزل، سرخس انتخاب خوبی می باشد. همچنین مورد تائید ناسا نیز هست. این گیاه به آب زیاد و رطوبت احتیاج دارد لذا به محض خشک شدن سطح خاک گلدان آن را آبیاری کنید، فقط مراقب باشید آب روی برگ های گیاه ریخته نشود. سرخس به میزان کمی نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. چون سرخس بوستون به هوا رطوبت پس میدهد تهیه آنرا به افرادی که در زمستان پوستی خشک دارند، توصیه می کنیم.

۴- نخل بامبو یا گیاه شامادور

گیاه آپارتمانی نخل بامبو
این گیاه یک و نیم متری با ظاهری زیبا و ظریف، برگهایی سبز تیره و ساقه هایی روشن دارد و به کندی رشد می کند. مراقبت از آن تقریبا آسان است. این گیاه به آبیاری کمتری نیاز دارد. نخل شامادور با سایه و نور کم مشکلی ندارد اما نور غیر مستقیم هم باعث بهبود رنگ برگ ها میشود. خاک گیاه همیشه باید مرطوب باشد و گلدان را در مکانی خنک قرار دهید. اگر شما نیز در آپارتمان خود گیاه بامبو دارید پس با آسودگی خاطر نفس بکشید. فرمالدئید، بنزن، مونوکسیدکربن، زیلن و کلروفورم توسط ساقه های بامبو جذب می شوند. همچنین اگر هوای آپارتمان خشک و گرم شود با ایجاد رطوبت هوای اتاق را لطیف میکند.

۵- گیاه عنکبوتی 

گیاه آپارتمانی عنکبوتیاین گیاه را با گیاه مارپیچی اشتباه نگیرید. گیاه عنکبوتی بسیار سریع رشد می کند و به کمترین مراقبت شما نیاز دارد. اگر گل را در یک حلق آویز سبدی قرار دهید هم به رشد بهتر برگ ها و ساقه ها کمک می کنید، هم از زیبایی گل بهره می برید. گیاه عنکبوتی در جذب آلاینده هایی همچون بنزن، فرمالدئید، مونوکسید کربن و زایلن عالی عمل می کند. تنها به از بین بردن این آلودگی ها بسنده نمی کند و دود و بوی نامطبوع را هم جذب کرده و باعث حفظ اکسیژن هوای اتاق میشود. با شروع تابستان منتظر گل های سفید کوچک و ستاره ای شکل گیاه باشید.

۶- نخل راپیس 

گیاه آپارتمانی نخل راپیس

 

نخل راپیس که شبیه یک درخت می باشد ابتدا رشد کندی دارد اما وقتی کمی قد بکشد، سرعت رشد آن افزایش می یابد. این گیاه با ظاهری زیبا و برگ های همیشه سبز جایگاه ویژه ای در دکوراسیون منزل، محل کار و بانکها به خود اختصاص داده است. نخل راپیس به نور و رطوبت کمی احتیاج دارد و جزء گیاهان آپارتمانی به شمار می آید. این گیاه در پاکسازی هوای اتاق و جذب آلاینده هایی چون فرمالدئید، آمونیاک، زایلین و تولوئن بی نظیر می باشد.

۷ گل اسپاتی فیلوم

گل آپارتمانی تصفیه کننده هوا

 

گل چمچه ای یا اسپاتی فیلوم گیاهی همیشه سبز است. این گل شگفت انگیز جزء هر سه دسته ی گلهای مقاوم به نور کم، تصفیه کننده هوا و گل های گلدار آپارتمانی می باشد. گل چمچه ای دارای گل های سفید و کوچکی است که روی سنبله ای استوانه ای جای دارند و برگی شبیه قاشق آنها را پوشانده است و برگ هایی به رنگ سبز براق و ساقه ای کوچک می باشد. اسپاتی فیلوم هوای محل زندگی شما را از وجود ذراتی همچون بنزن، تری کلر، اتیلن، فرمالدئید، و مونوکسید کربن پاک میکند، همچنین هوای اتاق را نیز مرطوب می کند و برای افرادی که به خاطر خشکی گلو و حساسیت بینی خواب راحتی ندارند، بهترین گزینه می باشد. گل چمچه ای به نور کمی نیاز دارد البته سایه مطلق برگ های گل را سیاه می کند. نسبت به سرما حساس می باشد و به رطوبت زیادی نیاز دارد که غبارپاشی به گل کمک بسیاری میکند.

در این بخش از مطلب با چند نوع گل آپارتمانی تصفیه کننده هوا آشنا شدیم. در بخش بعدی نوعی دیگر از این گل ها را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.
در ضمن منتظر نظرات شما هستیم.

>

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.