گل های آپارتمانی گلدار را می شناسید؟

سلام دوستان
با سومین بخش از مطلب انواع گل های آپارتمانی در خدمت شما هستیم. در این مطلب قصد داریم چند نمونه گلهای گلدار آپارتمانی را حضور شما معرفی کنیم.

۱- بگونیا

گل آپارتمانی بگونیاگل اپارتمانی بگونیاگیاه بگونیا متعلق به جنگل های گرم و مرطوب است که از نظر رنگ و شکل تنوع زیادی دارد. این گل بسیار زیبا از پرطرفدارترین گیاهان زینتی به شمار می آید. بگونیای همیشه گلدار یا ریشه افشان بهترین و معروفترین گونه این گیاه می باشد که از خصوصیات بارز آن برگهای نامتقارن گیاه است. بگونیای همیشه گلدار، گیاهی همیشه سبزی است که دارای برگ های سبز براق، گل های قرمز بسیار شفاف و ساقه کشیده است. بنزن بگونیا در محیط مرطوب بهتر رشد می کند البته خاک گیاه نباید خیس باشد و از غبارپاشی گل که باعث بیماریهای قارچی میشود، خودداری کنید.دمای مطلوب برای این گیاه  بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. گیاه بگونیا علاوه بر ظاهری زیبا و جذاب هوای اتاق را از وجود بنزن و تولوئن پاک می سازد.

۲- بنفشه آفریقایی

گل بنفشه آفریقاییگل بنفشه افریقاییبنفشه آفریقایی را می توان یکی از زیباترین و محبوب ترین گیاهان گلدار آپارتمانی دانست.این گل با برگ های سبز مخملی و  کرک دار و گل های زیبایی به رنگ بنفش، آبی، قرمز، صورتی و سفید که روی ساقه ای کوتاه قرار دارند، جلوه خاصی به اتاق شما میدهد. این گیاه درتمام طول سال گل میدهد.
گل بنفشه نسبت به سایه و محیط های تاریک حساس است و برای رشد به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. این گیاه آپارتمانی جزء اندک گیاهانی است که زیر نور مصنوعی لامپ هم به خوبی نور خورشید رشد می کند. نور مصنوعی فلوئورسنت سفید بهترین نوع لامپ است. همچنین با توجه به آنکه گرد و غبار روی برگ ها مانع از دریافت کامل نور می شود، تمیز کردن برگ ها الزامی می باشد. خاک گل بنفشه آفریقایی باید مرطوب باشد. روشی که امروزه برای آبیاری گل بنفشه بکار میبرند بدین ترتیب میباشد: زیر گلدانی گودی را پر از آب میکنند و زیر گلدان قرار میدهند تا آب بتدریج جذب خاک شود و بعد از مرطوب شدن سطح خاک زیر گلدانی را برمیدارند. آبیاری مداوم گل بنفشه با این روش موجب پوسیدگی گیاه می شود، پس گاهی گیاه را از بالا به نحویکه برگ ها خیس نشود، آبیاری کنید. با توجه به اینکه نیاز گیاهان در زمان رشد با زمان گلدهی متفاوت می باشد، گل بنفشه در جوانی به کود با مقدار نیتروژن بالا و زمان گلدهی به نیتروژن کم و فسفر و پتاسیم بالا نیاز دارد.  گل بنفشه برای رشد به دمای ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد نیاز دارد.

۳- گل کاغذی

گیاه آپارتمانی کاغذیگیاه آپارتمانی کاغذیگل کاغذی گل چشم نوازی است که از آن در دکوراسیون منزل و طراحی فضای داخلی آپارتمان از آن استفاده می کنند. این گل به صورت درختچه، بالارونده یا آویز وجود دارد. گل های آن اغلب قرمز رنگ و بدون بو می باشند. گل کاغذی نزدیک ۱۰ نوع دارد و چون بومی مناطق گرمسیری می باشد، نسبت به سرما حساس است و در مناطق سرد و مرطوب تنها داخل آپارتمان رشد میکند، البته گلدان باید دارای سوراخ های زهکشی زیادی باشد. این گیاه برعکس سایر گلها که در فصل تابستان قدرت گلدهی ندارند، با توده ای از گل زیبایی خاصی به محیط می بخشد. گل کاغذی بعد از گلدهی به هرس نیاز دارد که باعث افزایش گلدهی در سال بعد میشود. هنگام هرس برای آنکه دچار حساسیت پوستی نشوید از دستکش استفاده کنید. چون گل کاغذی نسبت به خشکی مقاوم است، بین دو نوبت آبیاری باید سطح خاک خشک باشد. در ضمن آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه های نارک گل میشود.

۴- گل سیکلامن 

گل سیکلامن

گیاه اپارتمانی سیکلامن

گل سیکلامن گیاهی علفی که مناسب رشد در فضای آزاد و آپارتمان می باشد. این گل فضای آپارتمان شما را خوشبو و معطر می کند. گل سیکلامن در فصل زمستان روانه بازار می شود و چون جزء معدود گل هایی است که در هر بوته بیش از ۸۰ شاخه گل می دهد، از نظر اقتصادی مورد توجه گل کاران قرار گرفته است. تنوع تعداد گونه های این گیاه و ارتفاع مناسب گل باعث شده برای کاشت در گلدان گزینه خوبی به شمار آید. گل سیکلامن برگ هایی کروی و قلبی شکل به رنگ سبز تیره و گل هایی معطر به رنگ صورتی، قرمز، خرمایی، ارغوانی و سفید دارد. نگهداری این گیاه در آپارتمان با مراقبت های بیشتری همراه می باشد. تهویه هوا، نور متوسط، استفاده از تقویت کننده هایی همچون جیبرلیک اسید و هوای خنک و مرطوب از نیازهای این گل محبوب می باشد. بعضی از نمونه های این گل نسبت به سرما مقاوم است. از مشکلات معمول این گیاه فاسد شدن ریشه میباشد، به همین خاطر میزان آب گل باید به حدی باشد که خاک آن مداوم خیس نباشد. آبیاری از پایین برای نوع آپارتمانی این گیاه مناسبتر است. به دلیل مسمومیت تمام بخش های گل آنرا دور از دسترس اطفال قرار دهید.

۵- گل ارکیده

گل ارکیده

گل ارکیده

گل ارکیده متعلق به محیط گرم و مرطوب می باشد و هرچند گران قیمت و لوکس به نظر میرسد اما به خاطر زیبایی، تنوع در رنگبندی، دوام زیاد، طولانی بودن دوره گلدهی و ساده بودن نگهداری جزء پرفروشترین و محبوب ترین گل ها به شمار می آید. گل ارکیده با داشتن بیش از ۱۷۵۰۰ گونه بعد از گیاه کاسنی پرجمعیت ترین خانواده از گیاهان می باشد. ارکیده فالانوپسیس ( معروف به ارکیده پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی) و ارکیده سیمیدیوم دو گونه ای هستند که از نظر تجاری معروفند. این گل تنها جنبه تزئینی ندارد، چند نمونه کاربردهای دیگر گل بدین شرح است: ثعلب بستنی‌های سنتی گرفته شده از نوعی ارکیده (که در کوه‌های «باغرو» در اطراف آستارا و اردبیل می‌رویند) است. بومیان استرالیا میوه نوعی ارکیده را به جای داروی ضد بارداری استفاده میکنند. چینی ها با پیاز نوع دیگری از ارکیده دمکرده آرامبخش تولید میکنند. در کشور کره گونه ای ارکیده با خاصیت ضد سرطانی وجود دارد. مردم ژاپن از شیره ارکیده چسبی تولید کردند که برای صنایع دستی مفید است. مدت زمانیکه گل کاشته شده در گلدان گل میدهد ۳ تا ۶ ماه پیاپی میباشد، حتی شاخه گل بریده شده نیز تا یک ماه زیبایی و جلوه خود را حفظ میکند. زمان و فصل گلدهی انواع ارکیده ها متفاوت است اما اکثرا از دی ماه گلدهی آغاز میشود.

۶- گل آنتوریوم

گیاه آپارتمانی آنتوریوم

گل آپارتمانی آنتوریوم
گل آنتوریوم یا گلدم جزء زیباترین گیاهان آپارتمانی است که ارتفاع آن بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می باشد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. این گیاه ۲۶ گونه تزئینی دارد که آنتوریوم شزریانوم و آندرآنوم شناخته شده ترین انواع این گل هستند. آنتوریوم با داشتن گلهای بادوام و زیبا و دمگل های بلند و برگ های مخملی جایگاه ویژه ای در گل آرایی دارد. این گیاه به محیط مرطوب، نور کم، دمای محیطی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و آبیاری متوسط نیاز دارد و چون متعلق به جنگل های استوایی می باشد، در رطوبت و گرمای بیشتر رشد بهتری دارد. فصل گلدهی اغلب گونه های این گل پاییز و زمستان می باشد و گلها ۲ تا ۳ ماه باقی می مانند. گل آنتوریوم نسبت به سرما، آب سنگین و شور حساس است.

در این بخش به معرفی چند نمونه گل آپارتمانی دیگر پرداختیم. امیدوارم این مطلب نظر شما بزرگواران را جلب کرده باشد. برای آشنایی با انواع دیگر گل های آپارتمانی ما را همراهی کنید.

>

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.