گل آپارتمانی با نیاز نوری فراوان هم داریم؟

سلام
با آخرین بخش از مطلب انواع گل های آپارتمانی در خدمت شما عزیزان هستیم.
اگر آپارتمان شما هم به خاطر وجود پنجره های بزرگ و بالکن، نور خوبی دارد پس انتخاب گل های آپارتمانی که نیاز نوری فراوانی دارند، انتخاب هوشمندانه ای است. در این مطلب چند نمونه از این گل ها را معرفی میکنیم.

۱- گل اشک تمساح

گل اپارتمانی اشک تمساحگیاه آپارتمانی کالانکوئه

گل کالانکوئه متعلق به مناطق گرمسیری می باشد و حدود ۱۲۵ گونه دارد. این گیاه مقاوم آپارتمانی با نامهای دیگری همچون مادر هزار فرزند، اشک تمساح، اشک عروس، بریوفیلوم، گل اشک زلیخا نیز شناخته میشود. مکان پر نور و گرم را دوست دارد و مقاوم به خشکی است. این گل آپارتمانی برگ و ساقه های ضخیم و گوشتی دارد که به شکل تک ساقه رشد می کنند و برگ ها همشه سبز و بدون کرک و صاف هستند. گل های زیبای این گیاه مانند یک لوستر وارونه و در چند طبقه قرار دارند که به آن گل لوستری یا گل طبقاتی هم میگویند. چون این گیاه نسبت به سرما و رطوبت حساس می باشد گلدان را در معرض باد کولر قرار ندهید، البته دمای صفر درجه را به شرط آنکه طولانی نباشد تحمل میکند. بهترین دما برای گل کالانکوئه ۱۵ تا ۳۰ درجه است. گیاه اشک تمساح روز کوتاه است یعنی در زمستان و اوایل بهار که روزها کوتاه است گل میدهد. هرس گل بعد از اتمام فصل گلدهی باعث تقویت گیاه میشود. از عجیب ترین خصوصیت گل اشک تمساح زنده زا بودن گیاه است، یعنی در حاشیه برگهای این گیاه جوانه های کوچکی که ریشه ای نازک و سفید دارند میروید و زمانیکه دارای ۴ برگ شد از گیاه مادر جدا شده و روی خاک می افتد و گیاه جدیدی رشد میکند. گلدان سفالی برای کاشت گل مناسبتر می باشد.

۲- گل شمعدانی

گل آپارتمانی شمعدانیگل آپارتمانی شمعدانیشاید اولین تصویری که بعد از شنیدن گل شمعدانی در ذهن اکثر ما شکل میگیرد، حوضی است که اطراف آن با گلدان های رنگارنگ شمعدانی جلوه ای زیبا گرفته است و حسی نوستالژی القا میکند. گل شمعدانی گیاهی علفی و چند ساله است که دارای ۲۰۰ گونه می باشد. این گیاه محبوب و چشم نواز مخصوص آب و هوای معتدل و کمی مرطوب می باشد. گلی مقاوم با نیازهای مراقبتی کم که گلهایی پر، زیبا و رنگارنگ دارد و ارتفاع آن گاهی به ۲ متر هم می رسد. این گل نسبت به سرما و سایه مقاوم است و تقریبا در انواع خاک ها جز خاک مرطوب رشد خوبی دارد و با افزودن کود کمپوست گل شاداب تری خواهیم داشت. در تمام طول تابستان گل میدهد اما در پاییز اغلب برگ ها و ساقه ها خشک میشود که میتوان آن ها را هرس کرد.  شمعدانی ها را میتوان در ۴ دسته  به اینصورت تقسیم بندی کرد:
شمعدانی معمولی: این دسته را گاهی حلقه دار نیز مینامند که دارای تعداد زیادی می باشد.
شمعدانی پیچ یا شمعدانی برگ عشقه ای (پیچ روسی): به صورت بالارونده یا آویز استفاده میشوند. در گلدان بهترین رشد را دارد.
شمعدانی اژدر یا شمعدانی گل درشت یا شمعدانی آلمانی: گلهای بسیار درشت و بخشهایی بدون کرک و دوره گلدهی کوتاه از ویژگی های گلهای این دسته می باشد.
شمعدانی عطری: این دسته دارای گلهای ریز، معطر و کرک دار است که مدت کوتاهی روی گیاه می مانند و جنبه تزئینی ندارند. این دسته شامل ۲۰۰ نوع با عطرهای متفاوتی همچون لیمو ترش، سیب، نعناع، گل رز، توت فرنگی و ادویه هایی مثل فلفل و زنجبیل است. یکی از نکاتی که برای نگهداری گل شمعدانی باید مدنظر داشت فاصله دو نوبت آبیاری است. که شمعدانی پیچ و شمعدانی عطری نسبت به انواع دیگر، خاک مرطوبتری نیاز دارند.

۳- گل حسن یوسف

گل آپارتمانی حسن یوسفگیاه آپارتمانی حسن یوسف

گل حسن یوسف در اغلب کشورهای غربی با نام “ملکه ای با دنباله های قرمز”  شناخته میشود. نام این گل برگرفته از ظاهر زیبا و برگ های رنگانگ و جذاب آن میباشد. گیاهی همیشه سبز، با رشدی سریع و دائمی که وجود برگ هایی با رنگ های متنوع آنرا جزء زیباترین و متنوع ترین گیاهان آپارتمانی قرار داده است. رنگ برگ های گل حسن یوسف بسته به شدت نور متفاوت می باشد، برگ ها در نور کم پر رنگ و در نور مستقیم روشن می شوند. برای آنکه تمام برگهای گل از انرژی خورشید بهره ببرند، هر چند روز یکبار گلدان را بچرخانید. این گیاه نسبت به سرما حساس است اما هوا خنک را دوست دارد، مناسب ترین دما برای رشد گیاه ۱۸ درجه سانتیگراد می باشد. خاک سبک برای رشد این گیاه بهتر است و با وجود این خاک سه روز در هفته آبیاری نیاز است و برای تامین رطوبت مورد نیاز گل از زیر گلدانی پرآب استفاده کنید. با توجه به اینکه گل حسن یوسف رشد سریعی دارد، اگر ریشه ها از ته گلدان بیرون زده باشند باید گلدان را عوض کنید. همچنین هرس شاخه ها باعث رشد بیشتر و حالت بهتر گیاه میشود.

۴- گل کاکتوس

گیاه آپارتمانی کاکتوسگل کاکتوس آپارتمانی

کاکتوس ها را میتوان از متنوع ترین و پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی دانست. کاکتوس از تیره میخک سانان و دارای ۵۰۰ گونه میباشد که بعد از ارکیده ها بیشترین تعداد را دارد. نام کاکتوس از یک واژه یونانی به معنای گیاه خاردار گرفته شده است. کاکتوسها با توجه به تفاوت ظاهری و ژنتیکی به سه گروه پرسکیه، اوپنسیه، کاکتاسه تقسیم می شوند. کاکتوس ها به علت آنکه متعلق به مناطق خشک و صحراهای آمریکا می باشند از مقاومت بیشتری نسبت به سایر گیاهان برخوردارند. هرچند این گیاه یادآور کویر می باشد اما تمامی انواع آن متعلق به بیابان نیست، بعضی از انواع آن در چمنزار، کوه و جنگل رشد میکنند. اگر قصد ساخت یک تراریوم را دارید کاکتوس به خاطر همزیستی مسالمت آمیز انواع آن کنار هم، بهترین انتخاب میباشد. این گیاه با وجود ساقه هایی گوشتی بیشترین توان ذخیره آب را دارد و برای مناطق خشک و کم آب مناسب است. آبیاری کاکتوس به دو روش قرار دادن گلدان در ظرف آب به مدت ۱۵ دقیقه و آبیاری از بالای خاک انجام میشود که میزان آن با توجه به نوع خاک، فصل، دمای محیط، اندازه گیاه و جنس گلدان متفاوت می باشد. به عنوان مثال گلدان سفالی به خاطر خروج رطوبت اضافی و تهویه گیاه بهترین گزینه است. همچنین از غبارپاشی برگ های این گیاه خودداری کنید. کاکتوس ها را می توان جزء گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا و گیاهان گلدار هم به شمار آورد؛ گل های معطر این گیاه در رنگ های متنوع و عموما بزرگ و درخشان هستند و اغلب در فصل بهار و تابستان شکوفا میشوند.

۵- گل بنجامین

گل آپارتمانی بنجامینگیاه آپارتمانی بنجامین

فیکوس بنجامین که در انگلیسی به آن گل انجیر مجنون نیز می گویند از خانواده موراسه ها می باشد. هر چند این گیاه گل نمی دهد اما بر گهای بیضی شکل آن با رنگ سبز روشن و شاخه هایی ارتجاعی به این گیاه جلوه و زیبایی خاصی بخشیده اند. بعضی افراد نیز با بافتن ساقه های گیاه به شکل گیس، زیبایی گل را مضاعف می کنند. این گیاه نسبت به تغییرات محیطی حساس است و مقاومت کمی دارد و به بیشترین مراقبت احتیاج دارد، همه این عوامل باعث شده است تا افرادی که تجربه کافی در زمینه پرورش گیاه ندارند به سمت گل بنجامین نروند. این گل نسبت به سرما حساس است و باید در زمستان به محیطی گرم انتقال داده شود. بهترین دما برای رشد گل بنجامین بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد میباشد. همچنین برای آبیاری از آب فاقد املاح و ولرم استفاده کنید و اسپری گل هم مانعی ندارد. این گل بر اساس شکل ظاهری و رنگ برگ ها به چند نوع متفاوت تقسیم می شوند.
 گل بنجامین ابلق دارای برگ های سبز روشن و سفید
 گل بنجامین سیلور دارای برگ های سبز تیره و سفید
 گل بنجامین بلاک ( سیاه) دارای برگ های سبز تیره
گل بنجامین سبز دارای برگ های سبز روشن

در این مطلب نیز تعدادی گل آپارتمانی که به نور بیشتری نیاز دارند، را معرفی کردیم. امیدوارم مورد قبول شما بزرگواران قرار گرفته باشد.
اگر شما نیز در منزل یا محل کار خود گل دیگری که به نور زیاد احتیاج دارد، پرورش میدهید. برای تکمیل مطلب در بخش دیدگاه ذکر کنید. منتظر دریافت نظرات شما هستیم…..

>

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.