logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » تفاوت اقامت با پناهندگی

تفاوت اقامت با پناهندگی

دوشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۶ | 4502 بازدید | ۱۹ دیدگاه | تفریحی
تفاوت اقامت و پناهندگی

سلام دوستان

حتما شما نیز تا امروز با چنین تیترهای خبری مواجه شده اید: آوارگان جنگ سوریه در اردوگاه های پناهندگی در وضع بدی به سر میبرند. با توجه به تعداد زیاد پناهندگان کمپ های پناهندگی بیش از این ظرفیت پذیرش مردم میانمار را ندارند. قوانین جدیدی برای دریافت اقامت در کانادا در مجلس این کشور وضع شد. کشتی حامل تعداد زیادی پناهنده در آب های آزاد غرق شد.

دو مفهومی که شاید برای شما نیز سوال برانگیز باشد: اقامت و پناهندگی است. این دو چه تفاوت هایی با هم دارند؟ اقامت به معنای دریافت تابعیت است؟ برای پناهندگی هم قوانینی وجود دارد؟ آیا تصمیم مهاجرت یا پناهندگی تصمیم عاقلانه ای است؟ آیا پس از پناهندگی میتوان به ایران بازگشت؟ آیا پناهندگی خوب است؟ بهترین بهانه برای پناهندگی کدام است؟

برای یافتن پاسخ این سوالات و سوالات مشابه با ما همراه باشید…

انواع روش های مهاجرت

مهاجرت یا کوچ به این معنا است که انسان به خاطر دلایلی به صورت اختیاری یا اجباری و برای یافتن یک زندگی بهتر از محل زندگی خود به مکان دیگری برود. دلایلی همچون دور شدن از شرایط نامساعد زندگی در کشور مبدا (فقر و گرسنگی، جنگ، کمبود امنیت، بلایای طبیعی، مسائل سیاسی) یا استفاده از امکانات جذاب کشور مقصد (آموزش و مسکن بهتر، آزادی سیاسی، امکانات درمانی، درآمد بالاتر) میتواند زمینه ساز مهاجرت شود.
مهاجرت به دلایلی همچون کار، تحصیل، یافتن امنیت، ازدواج و …. انجام می شود و مردم به دو صورت پناهندگی یا اقامت، مهاجرت می کنند که هر کدام مزایا و معایبی نیز دارد.

اقامت

معنای لغوی اقامت درجایی آرام گرفتن، درجایی ماندن و به سر بردن و سکونت کردن می باشد و اقامت گاه به معنای مقر و جای اقامت کردن است. حالتهای ممکن در مورد اقامت یک فرد بدین شرح می باشد:

شخص اقامت و تابعیت کشوری را همزمان داشته باشد.
اقامت داشته اما تابعیت را نداشته باشد.
نه تابعیت و نه اقامت را داشته باشد و به طور غیر قانونی در آن کشور مقیم باشد

هرچند که مهاجرت بشر برای دستیابی به سطح مطلوبی از زندگی قدمتی هزار ساله دارد اما مفهوم مهاجرت امروزه فقط برای افرادی استفاده میشود که به منظور اقامت دائم از کشور خود به کشوری که تابعیت آنجا را ندارند، نقل مکان می کنند.
در واقع مهاجر برای جستجوی یک زندگی بهتر کشور خود را ترک می کند اما در کشور جدید و میزبان از ابتدای ورود اقامتی معتبر دارد. البته کارگران فصلی که کمتر از یکسال در آن کشور حضور دارند هم مهاجر شناخته میشوند.

انواع اقامت به دو صورت دائم و موقت وجود دارد. برای اقامت در هر کشوری باید ابتدا روادید و اجازه ورود از آن کشور کسب کنید و بعد برای اقامت دائم اقدام کنید. اقامت در بسیاری از کشورها با محدودیت زمانی همراه است به عنوان مثال اگر بیش از ۶ ماه در کشور موردنظر حضور نداشته باشید اقامت شما باطل خواهد شد و همچنین برای حفظ آن باید شروطی را رعایت کنید ( نداشتن سابقه در اداره پلیس).
داشتن اقامت به معنای برخورداری از تمام حقوق شهروندی نیست و شما حق و حقوق محدودی در زندگی، تجارت و سفر خواهید داشت. با توجه به فعالیتی که در کشور مورد نظر انجام میدهید برای شما اقامت دائم یا موقت در نظر میگیرند.

قوانین مربوط به اقامت در  کشورهای مختلف تفاوت چندانی با هم ندارند. اقامت ترکیه، اقامت گرجستان و اقامت کانادا بیشترین داوطلب را دارند. افراد داوطلب ابتدا برای گردش و سفر، آموزش شغلی و حرفه ای، یادگیری مهارت، تحصیل، کار و… ویزای کشور موردنظر را دریافت می کنند ( مدت اقامت موقت برای همه موارد یکسان نیست) و با توجه به این نکته که اقامت موقت به حق تابعیت منتهی نمی شود بعد از سپری کردن چند سال و اثبات اینکه شخص از پس هزینه های خود برمی آید کارت اقامت دائم از طرف اداره مهاجرت صادر میشود. اقداماتی همچون ازدواج با تبعه آن کشور، ثبت شرکت، سرمایه گذاری، خرید ملک می تواند روند صدور اقامت دائم را سرعت بخشد.

هدف افراد از مهاجرت و گرفتن اقامت یکسان نیست؛ عده ای برای انتقال تمام زندگی خود به کشوری دیگر مهاجرت می کنند (مهاجرت کامل)، عده ای تنها برای اخذ اقامت مهاجرت می کنند (دریافت تابعیت و پاسپورت) و عده ای هم با اهداف تجاری و برای بهره بردن از سیستم بانکی بهتر و قوانین مالیاتی مطلوب‌تر مهاجرت می کنند.

بین ویزا، اقامت و تابعیت تفاوت هایی وجود دارد:

– افراد با داشتن هرگونه ویزا (تحصیلی، کاری، توریستی و …) می توانند برای مدت زمان خاصی و برای انجام کار معینی در کشور مقصد حضور داشته باشند. زمانیکه با ویزا در کشور مقصد هستید تقریبا هیچکدام از حقوق شهروندان آن کشور شامل حال شما نمی شود و پس از پایان مدت ویزا باید به کشور خود باز گردید و در صورت تقاضای تمدید ویزا ممکن است کشور مقصد قبول نکند.

– اقامت که در دو نوع دائم و موقت وجود دارد سبب می شود بیشتر حقوق شهروندی و حقوق اجتماعی به جز مواردی چون نداشتن حق رای، نداشتن حقوق بی‌کاری و همچنین نداشتن مزایای پاسپورت آن کشور، شامل حال شما شود؛ که همین موارد از تفاوت های اقامت با تابعیت نیز می باشد. البته داشتن اقامت مزایای نیز برای شما دارد؛ به عنوان مثال فردی که اقامت یکی از کشورهای حوزه شنگن را دارد راحت تر می تواند به آمریکا، استرالیا و کانادا سفر کند.

اقامت افرادی که اقامت دائم (Permanent residency) یک کشور را دارند برای یک دوره نامحدود است و این فرد از قانون کنترل مهاجرت مستثنی است و حق اقامت (مثل حق کار کردن) به او تعلق می گیرد.

– داشتن تابعیت یک کشور به معنای داشتن پاسپورت آن کشور است که فرد هیچ محدودیتی در برخورداری از حقوق شهروندی را ندارد. در مورد تفاوت تابعیت با اقامت در پاراگراف قبل توضیحاتی بیان کردیم؛ به عنوان مثال حق ماندن و ورود و خروج به کانادا، حق شرکت در انتخابات استانی و فدرال و حق استخدام در پاره ای کارهای خاص (نظیر ارتش و وزارت اطلاعات) حقوق مربوط به افراد دارای پاسپورت است که دارندگان اقامت دائم از آن بی بهره هستند.

شرایط دریافت پاسپورت

برای دریافت حق شهروندی باید مدتی را به عنوان مهاجر در کشور مورد نظر اقامت داشت و سپس درخواست تابعیت داد. در انگلستان، حداقل پنج سال اقامت و حضور (بیش از دو سوم) لازم است تا بتوانید تقاضای شهروندی بدهید، در امارات متحده عربی اقامت فقط سه ساله است و هر سه سال باید باصرف هزینه ی زیاد تمدید گردد و هرگز منجر به گرفتن پاسپورت نخواهد شد. در کانادا نیز حداقل ۵ سال پس از اقامت و حضور در آن کشور می توان درخواست پاسپورت نمود که شرایط بسیاری ممکن است منجر به رد درخواست شود.

دریافت تابعیت اغلب از دو طریق است؛

تابعیت کانادا به واسطه تولد و یا پدر و مادر یاBorn Citizenship و تابعیت به واسطه سایر قوانین Naturalized Citizenship که منظور از سایر قوانین این است که برای دریافت تابعیت باید حداقل ۵ سال در آن کشور اقامت داشت اما اگر شما ۳۰ هم با ویزا در آن کشور زندگی کنید نمی توانید درخواست پاسپورت دهید. بعد از گذراندن ۵ سال اقامت دائم در صورتی که زبان و جغرافیای کشور مورد نظر را یاد داشته باشید و در امتحان قبول شوید برای شما پاسپورت آن کشور صادر می شود (دو تابعیتی می شوید)

برای مهاجرت به یک کشور و دریافت اقامت می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید؛ انواع روش های مهاجرت و بهترین کشورها برای مهاجرت به آن روش بدین ترتیب می باشند:

۱- تخصص شغلی: یکی از اهداف مهاجران این است که افراد برای یافتن شغل به کشور دیگری مهاجرت می کنند. این افراد باید ویزای کار دریافت کنند و بهتر است کشوری را انتخاب کنند که با توجه تخصصشان پیشنهاد شغلی خوبی داشته باشند.

آلمان، استرالیا، اسپانیا و کانادا بهترین کشورها برای اقامت به کمک ویزای کار هستند که بر اساس سن، تحصیلات، سابقه کار و سطح زبان مهاجران را ارزیابی می کنند.

۲-  روش ثبت شرکت: این روش بیشتر در اروپا معمول است و کشورهایی چون اسلواکی، لهستان و آلمان مقاصد خوبی برای این روش هستند. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود دارید. از مزایای این روش می توان به اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی، عدم نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده، عدم نیاز به نشان دادن سابقه شغلی و مدرک زبان، امکان کار، زندگی یا تحصیل را در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن دارید، امکان داشتن انواع حساب های بین المللی و دریافت Mastercard، Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر، خرید و فروش و داشتن انواع سند منقول و غیر منقول به نام خودتان، امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا و سفر به تمامی کشورهای حوزه شنگن با داشتن کارت اقامت، اشاره کرد.

پرداخت حداقل مالیات ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو به صورت سالانه و تا ۵ سال از معایب این روش اقامت می باشد.

از بین کشورهایی که نام بردیم، اسلواکی بهترین کشور برای مهاجرت به روش ثبت شرکت است. اسلواکی ارزان ترین راه مهاجرت به اروپا، راحت ترین کشور اروپایی برای گرفتن اقامت و بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت ایرانیان است زیرا این کشور عضو حوزه شنگن است و در صورت دریافت اقامت این کشور می توانید به همراه اعضای خانواده خود به کشورهای دیگر در حوزه شنگن سفر کنید.

با ثبت شرکت اقامت کل اروپا را بدست می آورید و اجباری به حضور در خاک اسلواکی ندارید؛ می توانید برای کار، زندگی و تحصیل به هر کدام از کشورهای حوزه شنگن سفر کنید و اخد اقامت از طریق ثبت شرکت اسلواکی، در واقع اخذ اقامت کل اتحادیه اروپا است.

بالاترین آمار قبولی اقامت در اسلواکی در سال های اخیر مربوط به ثبت شرکت است ززیرا این کشور به خاطر اقتصاد نه چندان قوی به دنبال جذب  افراد با ارزش است

۳- خرید ملک: در تمام کشورهای اروپایی (به جز سوئیس) می‌توانید با خرید ملک یا خرید سهام شرکت‌های سهامی عام به مبلغ حداقل ۱۶۰٫۰۰۰ یورو اقامت اروپا را کسب کنید. معافیت از پرداخت مالیات سالانه بر حسب درآمد و تمام مزایای ذکر شده برای روش قبلی، از مزایای این روش می باشند. البته باید ۹% ارزش افزوده به همراه حق بنگاه املاک را پرداخت کنید.

۴- تمکن مالی: این روش تنها برای کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان وجود دارد و به این شکل است که شما باید در یکی از حساب های بانکی خود در ایران مبلغی بین ۵۰٫۰۰۰ تا ۳۰۰٫۰۰۰ یورو داشته باشید و پرینت آن را به صورت سالانه و تا ۵ سال ارائه دهید. این روش مالیاتی ندارد اما سال اول به شما اقامتی تعلق نمی‌گیرد و تنها یک ویزای مولتی ۱ ساله خواهید داشت، پس از یکسال با بررسی شرایط شما ممکن است به شما اقامت تعلق بگیرد. همچنین اجازه اشتغال و تجارت ندارید.

۵- ازدواج: یکی دیگر از روش های مهاجرت ازدواج با تبعه کشور مورد نظر است که این روش دارای شرایط خاصی است اما از آنجا که این روش می تواند زندگی فرد را تغییر دهد بهتر است با تامل بیشتری به سراغ آن رفت.

در ویدئو زیر می توانید با ۱۰ تا از بهترین کشورها برای مهاجرت آشنا شوید:

برای دریافت اقامت دائم و تابعیت باید مبالغ زیادی را صرف کنید، برخی کشورها نیز مانند استرالیا، بلژیک، اسپانیا، سنگاپور، انگلیس، پرتغال و آمریکا دارای مراحل پیچیده ای برای تابعیت هستند که قیمت خرید این تابعیت هم گران است. اما کشورهایی چون جمهوری دومینیکن، آنتی گوا و باربادوس، سان کیتس و نیویس، گرانادا، مجارستان، مالتا، قبرس و اتریش بهترین کشورهایی هستند که به آسانی و با صرف هزینه کم می توان اقامت و تابعیت به دست آورد.

اگر فردی به وظایف شهروندی خود عمل نکند، کشور را بیش از حداکثر روزهای مشخص شده ترک کند یا جنایت جدی مرتکب شود و امنیت ملی را تهدید کند، اقامت او باطل می شود.

مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم کانادا در سال های اخیر افزایش یافته است و مهاجرت به کانادا از طریق دعوتنامه خویشاوندی یکی از روش های معمول مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کانادا می باشد.
تقریبا سالانه ۲۵ درصد از مهاجران از این روش برای مهاجرت به کانادا اقدام می کنند که اسپانسر شونده (فردی که از طریق دعوتنامه قرار است به کانادا مهاجرت کند) و اسپانسر کننده (فردی که مقیم یا تابع کانادا است و می خواهد یک یا چند نفر از خویشاوندان را با حمایت مالی خود به کانادا آورد تا اقامت کند) دو طرف مهم در این روش مهاجرت می باشند که برای مهاجرت به کانادا از طریق دعوتنامه باید اسپانسر کننده دارای شرایطی باشد:
سکونت در کشور کانادا، داشتن درآمد کافی، مقیم دائم یا شهروند باشد، حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد، جرایم  Criminal Code را مرتکب نشده باشد، حکم اخراج وی از کانادا صادر نشده باشد و در بازداشت یا زندان نباشد.

افرادی که برای کسب اطلاعات در مورد اقامت به دنیای مجازی سر زده اند، حتما با واژه اقامت ۲۴ مواجه شده اند. مفهوم این واژه چیست؟ مفهوم اقامت تنها به سفرهای خارج از کشور گفته نمی شود، اگر قصد سفر و اقامتی کوتاه را در یکی از شهرهای ایران دارید. با اقامت ۲۴ بهترین اقامت را تجربه کنید. اقامت ۲۴ یک نوع اقامت نیست بلکه سایتی است که در زمینه رزرو آنلاین هتل در کشور فعالیت میکند. این سایت بیشترین تعداد بازدید کننده را بین رقبا دارد و بهترین مکان اقامتی را به شما معرفی میکند.

پناهندگی

 در حقوق بین الملل برای برپایی عدالت و مبارزه با ظلم و ستم، بحث حمایت از پناهندگی مطرح شده است. واژه پناهندگی بعد از دوران فاجعه آمیز جنگ جهانی اول و به دنبال مهاجرت تعداد زیادی از افراد به دلیل جنگ که منازعات سیاسی و دیپلماتیک فراوانی را به دنبال داشت، بیشتر مورد توجه قرار گرفت. تشکیل سازمان بین المللی مهاجرین و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و وضع یکسری اسناد بین المللی مثل کنوانسیون پناهندگان ۱۹۵۱ از جمله اقداماتی بود که سازمان بین المللی در این راستا انجام داد.
واژه پناهنده در کنوانسیون بدین صورت تعریف شده است:
پناهنده فردی است که به دلایلی مثل نژاد، مذهب، ملیت یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی یا عقاید و باورهای سیاسی، گرایش های جنسی مورد شکنجه قرار گرفته یا ترس موجهی از آزار دارد و امنیت او سلب شده است و همه این عوامل باعث شده از بازگشت و تحت حمایت قرار گرفتن کشور خود سر با زند و در خارج از کشور خود زندگی کند. فردی که به خاطر دلایل ذکر شده به کشوری پناهنده میشود باید مراحلی را طی کند.

بهترین روش گرفتن پناهندگی

یکی از مهم ترین مراحل آن ارائه کیس پناهندگی می باشد، که در قبول یا رد درخواست پناهندگی موثر است. کیس پناهندگی همان تقاضا یا مجموعه ادله ای است که پناهنده برای مراجع رسمی کشور مورد نظر باید توضیح دهد و آنها را توجیه کند.  بهترین کیس پناهندگی صداقت و حقیقت می باشد ( چون در کشورهای غربی قوانین به خوبی اجرا میشوند و ارائه کیس ساختگی گاهی نتیجه عکس دارد) بعد از این مرحله، تقاضای پناهندگی توسط مراجع ذیصلاح بررسی می شود. دولتها با توجه به اعلامیه حقوق بشر نمی توانند به تقاضا و حق پناهندگی کسی بی توجهی کنند اما ممکن است دلایل و مدارک او را نپذیرند. نهادهای بین المللی برای پناهندگان حقوقی همچون: بازنگرداندن پناهندگان به کشور رانده شده، حق زندگی و امنیت شخصی، حق عبور و مرور و انتخاب آزادانه محل اقامت، حق کار و حرفه و بهره مندی از آموزش، منع رفتارهای آزار دهنده و خلاف اخلاق و …. را در نظر گرفته اند اما حقوق پناهندگی به خاطر نداشتن پشتوانه اجرایی به درستی اعمال نمیشوند و همچنین دولت میزبان در قبال پذیرش پناهندگی و حفظ امنیت او انتظار دارد پناهنده مقررات و اقدامات سودمندی را برایش انجام دهد. شرایط پناهندگی هم مثل شرایط اقامت در اکثر کشورها یکسان است و تفاوت های کمی با هم دارند. به همین منظور شرایط پناهندگی چند کشور را به عنوان نمونه بیان میکنیم:

آیا پناهندگی خوب است؟

از شرایط پناهندگی در کانادا میتوان به سیستم پناهندگی آن که ۲ بخش دارد، اشاره کرد.
۱- برنامه پناهندگی بشر دوستانه: پناهندگانی که به وسیله اسپانسرها حمایت میشوند، خارج از کانادا هم میتوانند برایپناهندگی اقدام کنند.
۲- پناهندگی از طریق کمکهای دولتی: این دسته از افراد پس از ورود به کانادا درخواست خود را ارائه میدهند.
در کانادا افرادی که درخواست پناهندگی میدهند حق کارکردن ندارند.

اکثر شرایط پناهندگی در ترکیه نیز مانند سایر کشورها می باشد، اما در مواردی تفاوتهایی دارد. به عنوان مثال پناهندگی در کشور ترکیه حق همه پناهجویان است اما از این بین تنها پناهجویان اروپایی می توانند بطور دائم در این کشور بمانند وپناهجویان غیر اروپایی تنها به طور موقت مورد حمایت این کشور قرار میگیرند و پناهندگان افغان اجازه انتخاب شهر محل سکونت خود را ندارند.

آلمان به خاطر وضعیت اقتصادی مناسب مورد توجه بسیاری از پناهندگان می باشد. در سالهای اخیر یکسری محدودیتها شاملحق پناهندگی شده است. پناهندگی آلمان در صورت اخذ گذرنامه از کشور متبوع یا محرز شدن رفع شرایط نا ایمن پناهجو توسط دولت آلمان ساقط میشود. پناهندگان در آلمان در مراکز پذیرش اولیه (۶ ماه اول پناهندگی تا مشخص شدن وضعیت اینجااقامت کنند)، مراکز اقامت جمعی ( پس از ۶ ماه به مناطقی که اکثرا دور از نقاط شهر هستند فرستاده میشوند) و محل اقامتغیرمتمرکز اسکان داده میشوند. یکی از شرایط پناهندگی در آلمان این است که بعد از درخواست پناهندگی یک گواهی نامه اجازه موقت صادر میشود و پناهنده تا وقتی وضعیتش مشخص نشود هیچ حقی (حتی حق کار) ندارد. طبق قانون دوبلین پناهجوباید به آن کشوری از اتحادیه اروپا که اول وارد شده است بازگردانده شود به همین خاطر بعضی از پناهندگان به کشور یونان و ایتالیا باز گردانده میشوند.

در این مطلب به مقایسه اقامت با پناهندگی پرداختیم که امیدوارم این مطلب باعث آشنایی بیشتر شما با اقامت و پناهندگی شده باشد. منتظر نظرات شما هستم…

۱۹ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. آرش گفت:

  سلام آیا به صورت قانونی میشه وارد انگلیس یا آلمان شد سپس درخواست پناهندگی داد ( مثلا روادید یا کاری و … ) ریجکتی داره؟ ؟

  • سلام
   همانطور که قبلا هم ذکر کردیم پناهندگی روش خوبی برای دریافت اقامت نیست و به خاطر مشکلاتی که دارد اصلا توصیه نمی شود.
   اما در مورد سوال شما؛ فردی که جانش در خطر است برای ارائه درخواست پناهندگی باید به کشور مورد نظر سفر کند. ورود غیر قانونی یا قانونی؛ واضح است که سفر به صورت غیر قانونی بسیار مشکل است.
   اما اگر فردی با ویزای قانونی وارد اروپا شود و قصد دارد در همان کشور صادر کننده ویزا، اعلام پناهندگی کند، باید با ویزا و پاسپورت خود را معرفی کند، البته باید کیس بسیار قوی برای اعلام پناهندگی داشته باشد.
   دقت کنید؛ بر اساس احکام دادگاه های اروپا باید درخواست پناهندگی بلافاصله پس از آمدن به اروپا ارائه شود. یعنی در فاصله دو هفته پس از ورود به اروپا درخواست پناهندگی باید ارائه گردد و در صورتیکه در این کار تأخیر صورت گیرد، باید دلیل قانع کننده ای برای آن ارائه داشته باشید. (هرچند اداره پناهندگی خیلی به ندرت درخواست کسی را به خاطر تأخیر در ارائه آن رد می کند)
   در آخر بازهم تاکید می کنم اگر بتوانید از طریق تحصیل، کار یا ازدواج اقامت کشوری را بدست آورید بهتر است.

 2. آرش گفت:

  سلام آیا به صورت قانونی میشه وارد انگلیس یا آلمان شد سپس درخواست پناهندگی داد ( مثلا روادید یا کاری و … ) ریجکتی داره؟

 3. غزل گفت:

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم که بین کشور های سوئد ، انگلیس، روسیه و سوییس کدوم برای اقامت دائم کارش راحت تره ؟ و یک چیز دیگه این که ایا پناهندگی در این کشور ها میتونه دائم باشه ؟ پناهندگیشون بهتر و ساده تره یا اقامت گرفتن ؟

  • بهار گفت:

   انتخاب اینکه کدام کشور برای اخذ اقامت بهتر است به موارد زیادی چون علایق شخصی، مهارت و تخصص فرد، میزان دانش فرد، زبان هایی که به آن تسلط دارد، میزان مبلغی که می تواند پرداخت کند، مقایسه هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای مورد نظر، میزان بیکاری در کشور مقصد و غیره بستگی دارد. سوال شما خیلی کلی است و برای پاسخ به آن باید موارد زیادی را بررسی کرد.
   اما در ادامه چند نکته را بررسی می کنیم:
   برقراری ارتباط: آگاهی از زبان رسمی کشور مقصد در میزان برقراری ارتباط بستگی دارد.
   کشور سوئیس علاوه بر زبان رسمی خود زبان هایی دیگر مانند آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی نیز به رسمیت شناخته و در کشور سوئد زبان هایی مانند انگلیسی، رومانیایی و فنلاندی رواج دارد. زبان رسمی کشور روسیه روسی می باشد و در بریتانیا نیز انگلیسی زبان رسمی است.
   وسعت: اینکه کشور مقصد یک کشور بزرگ با جمعیت زیاد باشد یا یک کشور خلوت و کوچک به روحیات فرد بستگی دارد. کشور سوئد چیزی حدود ده برابر از سوئیس بزرگتر است اما این دو کشور از نظر جمعیت با یک دیگر نسبتا برابر هستند. روسیه پهناورترین کشور جهان است و با حدود ۱۴۴٫۵ میلیون نفر (در سال ۲۰۱۷) جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست.
   طبق بررسی ها بیشتر ایرانیان مقیم اروپا، علاقه مند به زندگی در کشورهای خلوت با جاذبه های طبیعی بسیار هستند.
   جاذبه طبیعی: برای خیلی از افراد مهم است که کشور مقصد جاذبه های طبیعی چون دریا، جنگل و مراتع سرسبز داشته باشد. سوئیس بدون خط ساحلی است و اطراف آن را خشکی فرا گرفته، کشور سوئد دارای خطوط ساحلی به طول ۳,۲۱۸ کیلومتر مربع است، روسیه دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعت گردی فراوانی است. انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است
   فرهنگ و سبک زندگی: باید دقت کنید فرهنگ و سبک زندگی کدام کشور به روحیات شما بیشتر سازگار است. نحوه ی برخورد مردم آن کشور با مهاجرین و افرادی که قصد اقامت دارند چگونه است؟ سبک زندگی و فرهنگ مردم سوئد تا حدود بسیار زیادی نزدیک به مردم ایران است و برخورد خوبی با مهاجران دارند. مردم سوئیس به خاطر وجود مکان های مهم چون بانک های بین المللی توجه خاصی به مهاجریم ندارند. روسیه از نظر تنوع فرهنگی یکی از رنگارنگ ترین کشورهاست. بیش از ۱۶۰ گروه مختلف از فرهنگ‌ها و قومیت‌های گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند.
   در کشور سوئیس، انگلستان و سوئد مهاجران می توانند پس از ۱۰ سال درخواست اقامت دائم کنند. رشد جمعیت در کشور روسیه منفی شده و شرایط دریافت تابعیت روسیه آسانتر شده است.

   موارد ذکر شده تنها چند مورد بود که باید در نظر بگیرید و بهتر است برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت به یک شرکت معتبر که در این زمینه فعالیت می کند مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری ارائه دهند.
   اگر فردی پناهنده شود با رعایت مواردی می تواند کارت اقامت دائم بگیرد اما پناهندگی راه ناامن و مبهمی است که سخت و دشوار است و توصیه نمی شود

 4. Saba گفت:

  سلام خسته نباشین.اگر پناهنده ی کانادا بشیم تاچندسال حق برگشت ب ایرانو نداریم ؟کشورهای مختلف این شرایطشون متفاوته باهم؟یعنی توی هرکشوری پناهنده بشیم نمیتونیم تاچندسال ب ایران برگردیم؟

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز- سلامت باشید
   اولا بدست آوردن حق اقامت و مهاجرت به کشور دیگر از طریق پناهندگی روش مناسبی نیست و اصلا توصیه نمی شود.
   اما در متن هم ذکر کردیم که افرادی ناچارا به خاطر جنگ، قحطی، بیماری، مشکلات سیاسی یا اجتماعی مجبور به ترک کشور خود می شوند. این افراد در کشور مقصد و همراه با درخواست پناهندگی از حمایت مالی، سرپناه، پوشاک و خوراک برخوردار می شوند.

   اما اگر فردی پس از دریافت کارت پناهندگی خود و قبول درخواست پناهندگی به صورت داوطلبانه پاسپورت کشور خود را دریافت کند و به کشور خود باز گردد ممکن است کمک های مالی به او قطع شود
   همچنین وضعیت پناهندگی آن شخص فسخ می شود؛ چون افراد به خاطر وجود یک مشکل که جانشان را تهدید می کند و با ارائه کیس سیاسی، اجتماعی، مذهبی و … درخواست پناهندگی می دهند و در صورتیکه به صورت قانونی به کشور خود بازگردند، یعنی دیگر مشکل حل شده و جانشان در خطر نیست. در نتیجه این افراد دیگر واجد شرایط پناهندگی نیستند و کشور مقصد اینطور نتیجه می گیرد که شما پناهنده بودید ولی در واقع دیگر نیستید.

 5. سبحان گفت:

  سلام من از راه غیر قانونی میخواستم وارد کشور روسیه شوم شرایط پذیرش پناهنده در انجا چطوریست؟؟

  • بهار گفت:

   سلام-
   اگر می خواهید به روسیه مهاجرت کنید، پناهندگی اصلا راه خوبی نیست (ورود به یک کشور از راه غیر قانونی هم خطرات ززیادی به همراه دارد). بهتر است از راه های قانونی مهاجرت چون تحصیل در روسیه، کار در روسیه، سرمایه گذاری در روسیه، ازدواج در روسیه، تولد فرزند در روسیه و یا مهاجرت توریستی به روسیه اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت کنید. چون پناهندگی راه پرخطر و سختی است.
   شرایط پناهندگی در روسیه برای اخذ تابعیت روسیه بسیار پر دردسر میباشد و پناهندگی در روسیه روشی سخت برای اخذ تابعیت روسیه و اقامت بلند مدت در روسیه است. پناهندگی در روسیه برای هر فردی ممکن نیست، به عنوان مثال کمپ پناهندگی روسیه در مناطق نسبتا گرم تر روسیه دایر شده است.
   درخواست پناهندگی در خارج از روسیه و یا در مرز روسیه ارائه می گردد درصورتی که صحت اطلاعات پناهنده تایید شود به شخص گواهی پناهندگی داده می شود. پس از قبول درخواست پناهنده به وی ابتدا اقامت موقت و پس از چند سال اقامت در روسیه وتسلط کامل به زبان روسی اقامت دائم روسیه اعطا خواهد شد.
   یکی دیگر از مشکلات پناهندگی در روسیه این است که زبان رسمی این کشور روسی می باشد و تعداد کمی از روسها میتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند در نتیجه یافتن شغل کمی سخت است.

 6. مهرداد گفت:

  سلام. یک خانواده ۴ نفری هستیم. هم امکان مهاجرت به کانادا رو دارم و هم پناهندگی هلند . البته کانادا خیلی پرهزینه اس. سر دو راهی موندم کدوم رو انتخاب کنم با توجه به اینکه در هر دو کشور دوست و یا آشنایی ندارم که بتونم تحقیق کنم. ممنون میشم بتونید راهنماییم کنید. سپاس فراوان

  • بهار گفت:

   سلام
   اولا پناهندگی روشی است که برای فرد مشکلات و خطرات بیشتری دارد در نتیجه ما نیز اصلا این روش را پیشنهاد نمی کنیم و بهتر است اقامت از طریق کار، تحصیل یا سرمایه گذاری را انتخاب کنید.
   اما در بین دو کشوری که نام بردید تا جائیکه بنده اطلاع دارم؛
   کانادا شرایط بهتری دارد از نظر گرفتن اقامت و دریافت شهروندی و وضعیت اقتصادی خوبی هم دارد.
   هلند از نظر علمی در سطح بالایی قرار دارد و اقامت از طریق تحصیل گزینه خوبی برای مهاجرت به این کشور است.
   یکی از مواردیکه هنگام مهاجرت به یک کشور و به خصوص پیدا کردن شغل اهمیت زیادی دارد، یاد داشتن زبان رسمی آن کشور است. یادگیری زبان هلند ی سخت است اما اگر زبان انگلیسی یاد داشته باشید تقریبا کار شما راه می افتد چون ۸۷ درصد مردم هلند انگلیسی یاد دارند.
   اما کانادا دارای دو زبان اصلی رسمی است؛ زبان انگلیسی و فرانسه. درضمن شما در کانادا و به خصوص در تورنتو و ونکوور به خاطر تعداد زیاد مهاجران ایرانی می توانید به راحتی با زبان فارسی امور روزانه خود را برطرف کنید.

   طبق نظر سنجی ها مردم کانادا بهتر مهاجران رو قبول می کنند اما در هلند و در پی نارضایتی‌ها در مورد ورود پناهندگان به هلند سه قانون در پارلمان هلند تصویب شد و بحران اخیر پناهنده‌ها در گفتمان سیاسی و مجلس آن انعکاس یافته است.
   البته شغل، تحصیلات، سرمایه و مهارت شما و همسرتان هم در تعیین مقصد بی تاثیر نیست. بازهم تاکید می کنم پناهندگی راه مطمئنی برای مهاجرت نیست.

 7. منوره گفت:

  سلام، من معلول ویلچری هستم، پسرم ۱۰ساله است، برای مهاجرت یا پناهندگی راهنمایی بفرمایید مرسی

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز
   سوالتون رو خیلی کلی پرسیدین، مثلا ننوشتید قصد دارید به کدام کشور مهاجرت کنید؟
   افراد معلول نیز می توانند پناهنده شوند؛ اما صرفا به علت معلولیت روش مهاجرتی وجود ندارد و فرد باید ابتدا واجد شرایط یکی از برنامه های مهاجرتی و اقامت دائم باشد و سپس با تکمیل مدارک خود نسبت به آن برنامه اقدام کند.
   اگر قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید باید بدانید که کانادا پس از ۴۰ سال به تبعیض علیه افراد معلول پایان داده است و دیگر از ورود افرادی که معلولیت دارند جلوگیری نخواهد کرد.
   در مورد کودکان نیز همانند افراد بزرگسال مراحل پناهندگی طی می شود.

 8. کوروش گفت:

  سلام من میخواستم از راه قانونی وارد کشور سوئد بشم و بعد درخواست پناهندگی بدم آیا امکان داره؟

  • بهار گفت:

   سلام- بله امکانش هست
   پناهندگی در سوئد به خاطر قوانین آسان آن طرفداران زیادی داشت تا اینکه با افزایش تعداد پناهجویان و مشکلات ناشی از آن پارلمان سوئد در سال ۲۰۱۵ قوانین سختی را وضع کرد.
   یکی از شرایط درخواست پناهندگی سوئد این است که شما باید وارد خاک این کشور شوید و پس از ارائه درخواست خود به اداره مهاجرت سوئد منتظر دریافت نتیجه باشید. یعنی شما نمی توانید قبل از رسیدن به سوئد درخواست پناهندگی دهید.
   اگر به پلیس مرزبانی که در فرودگاه بین المللی، پایانه های کشتى مسافربری و باربری، محل ورود قطار و اتوبوس به سوئد حضور دارد بگویید هدف شما از سفر پناهندگی بوده است شما را به اداره امور مهاجرت ارجاع می دهد.
   اثبات هویت (با پاسپورت یا شناسنامه عکس دار)، بیان دلایل کافی برای پناهنده شدن، انگشت نگاری، تست سلامت رایگان و مسکن و کمک هزینه موقت مراحل بعد از درخواست پناهندگی است.

 9. hana گفت:

  سلام خسته نباشید. من میخوام بدونم برای مثال بعد از این که من اقامت دائم در کانادا را گرفتم میتونم به ایران یا جای دیگه سفر کنم؟؟

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیزم- سلامت باشید
   بله می توانید سفر کنید.

   یکی از مزایای کارت اقامت کانادا (PR Card) آزادی حرکت در دنیاست به این معنا که مقیم دائم کانادا می تواند بدون ویزا به چند کشور از جمله کره جنوبی، مکزیک، کشور های حوزه کارائیب و حتی انگلستان (البته به مدت ۴۸ ساعت و با داشتن شرایط خاص) رفت و آمد کند.
   یکی دیگر از مزایای اقامت دائم این است که کسی که کارت پی آر دارد می تواند بسیار راحت تر از قبل برای اخذ ویزای کشور های دیگر اقدام کند. فرد مقیم چون هنوز تابع کانادا نیست باید از پاسپورت کشور خود برای مسافرت های خارج از کانادا استفاده کند. به عنوان مثال اگر اصلا ایرانی است و مقیم دائم کانادا باید با پاسپورت ایرانی سفر کند (درضمن در کشور مقصد با شما مانند یک ایرانی برخورد می کنند نه یک کانادایی)؛ داشتن اقامت دائم کانادا در گرفتن ویزای سایر کشورها هم کمک می کند.

 10. samenta گفت:

  بد نبود مطالبتون

  • بهار گفت:

   از اظهار نظر شما دوست عزیز متشکرم
   اگر بخشی از این مطلب یا دیگر مطالب نتوانسته نظر شما را جلب کند و به نظر شما نیاز به اصلاح دارد
   لطفا دقیقا ذکر کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت