اقامت، پناهندگی، مهاجرت : آیا با این مفاهیم آشنایی دارید؟

سلام دوستان
حتما شما نیز تا امروز با چنین تیترهای خبری مواجه شده اید: آوارگان جنگ سوریه در اردوگاه های پناهندگی در وضع بدی به سر میبرند. با توجه به تعداد زیاد پناهندگان کمپ های پناهندگی بیش از این ظرفیت پذیرش مردم میانمار را ندارند. قوانین جدیدی برای دریافت اقامت در کانادا در مجلس این کشور وضع شد. کشتی حامل تعداد زیادی پناهنده در آب های آزاد غرق شد.
دو مفهومی که شاید برای شما نیز سوال برانگیز باشد: اقامت و پناهندگی است. این دو چه تفاوت هایی با هم دارند؟ اقامت به معنای دریافت تابعیت است؟ برای پناهندگی هم قوانینی وجود دارد؟ آیا تصمیم مهاجرت یا پناهندگی تصمیم عاقلانه ای است؟
برای یافتن پاسخ این سوالات و سوالات مشابه با ما همراه باشید…

اقامت یا پناهندگیمهاجرت یا کوچ به این معنا است که انسان به خاطر دلایلی به صورت اختیاری یا اجباری از محل زندگی خود به مکان دیگری برود. دلایلی همچون دور شدن از شرایط نامساعد زندگی در کشور مبدا (فقر و گرسنگی، جنگ، کمبود امنیت، بلایای طبیعی، مسائل سیاسی) یا استفاده از امکانات جذاب کشور مقصد (آموزش و مسکن بهتر، آزادی سیاسی، امکانات درمانی، درآمد بالاتر) میتواند زمینه ساز مهاجرت شود. هرچند که مهاجرت بشر برای دستیابی به سطح مطلوبی از زندگی قدمتی هزار ساله دارد اما مفهوم مهاجرت امروزه فقط برای افرادی استفاده میشود که به منظور اقامت دائم از کشور خود به کشوری که تابعیت آنجا را ندارند، نقل مکان می کنند. البته کارگران فصلی که کمتر از یکسال در آن کشور حضور دارند هم مهاجر شناخته میشوند.
همانطور که گفتیم مهاجرت به دلایلی همچون کار، تحصیل، یافتن امنیت، ازدواج و …. انجام میشود. اما مردم به دو صورت پناهندگی یا اقامت مهاجرت می کنند، که هر کدام مزایا و معایبی نیز دارد.

معنای لغوی اقامت درجایی آرام گرفتن، درجایی ماندن و به سر بردن و سکونت کردن می باشد و اقامت گاه به معنای مقر و جای اقامت کردن است. حالتهای ممکن در مورد اقامت یک فرد بدین شرح می باشد:
شخص اقامت و تابعیت کشوری را همزمان داشته باشد
اقامت داشته اما تابعیت را نداشته باشد
نه تابعیت و نه اقامت را داشته باشد و به طور غیر قانونی در آن کشور مقیم باشداقامت انواع اقامت به دو صورت دائم و موقت وجود دارد. برای اقامت در هر کشوری باید ابتدا روادید و اجازه ورود از آن کشور کسب کنید و بعد برای اقامت دائم اقدام کنید. اقامت در بسیاری از کشورها با محدودیت زمانی همراه است به عنوان مثال اگر بیش از ۶ ماه در کشور موردنظر حضور نداشته باشید اقامت شما باطل خواهد شد و همچنین برای حفظ آن باید شروطی را رعایت کنید ( نداشتن سابقه در اداره پلیس). داشتن اقامت به معنای برخورداری از تمام حقوق شهروندی نیست و شما حق و حقوق محدودی در زندگی، تجارت و سفر خواهید داشت. با توجه به فعالیتی که در کشور مورد نظر انجام میدهید برای شما اقامت دائم یا موقت در نظر میگیرند. قوانین مربوط به اقامت در  کشورهای مختلف تفاوت چندانی با هم ندارند. اقامت ترکیه، اقامت گرجستان و اقامت کانادا بیشترین داوطلب را دارند. افراد داوطلب ابتدا برای گردش و سفر، آموزش شغلی و حرفه ای، یادگیری مهارت، تحصیل، کار و… ویزای کشور موردنظر را دریافت می کنند ( مدت اقامت موقت برای همه موارد یکسان نیست) و با توجه به این نکته که اقامت موقت به حق تابعیت منتهی نمی شود بعد از سپری کردن چند سال و اثبات اینکه شخص از پس هزینه های خود برمی آید کارت اقامت دائم از طرف اداره مهاجرت صادر میشود. اقداماتی همچون ازدواج با تبعه آن کشور، ثبت شرکت، سرمایه گذاری، خرید ملک می تواند روند صدور اقامت دائم را سرعت بخشد.

افرادی که برای کسب اطلاعات در مورد اقامت به دنیای مجازی سر زده اند، حتما با واژه اقامت ۲۴ مواجه شده اند. مفهوم این واژه چیست؟ مفهوم اقامت تنها به سفرهای خارج از کشور گفته نمیشود، اگر قصد سفر و اقامتی کوتاه را در یکی از شهرهای ایران دارید. با اقامت ۲۴ بهترین اقامت را تجربه کنید. اقامت ۲۴ یک نوع اقامت نیست بلکه سایتی است که در زمینه رزرو آنلاین هتل در کشور فعالیت میکند. این سایت بیشترین تعداد بازدید کننده را بین رقبا دارد و بهترین مکان اقامتی را به شما معرفی میکند.

پناهندگی

پناهندگی در حقوق بین الملل برای برپایی عدالت و مبارزه با ظلم و ستم، بحث حمایت از پناهندگی مطرح شده است. واژه پناهندگی بعد از دوران فاجعه آمیز جنگ جهانی اول و به دنبال مهاجرت تعداد زیادی از افراد به دلیل جنگ که منازعات سیاسی و دیپلماتیک  فراوانی را به دنبال داشت، بیشتر مورد توجه قرار گرفت. تشکیل سازمان بین المللی مهاجرین و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و وضع یکسری اسناد بین المللی مثل کنوانسیون پناهندگان ۱۹۵۱ از جمله اقداماتی بود که سازمان بین المللی در این راستا انجام داد. واژه پناهنده در کنوانسیون بدین صورت تعریف شده است:
پناهنده فردی است که به دلایلی مثل نژاد، مذهب، ملیت یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی یا عقاید و باورهای سیاسی، گرایش های جنسی مورد شکنجه قرار گرفته یا ترس موجهی از آزار دارد و امنیت او سلب شده است و همه این عوامل باعث شده از بازگشت و تحت حمایت قرار گرفتن کشور خود سر با زند و در خارج از کشور خود زندگی کند. فردی که به خاطر دلایل ذکر شده به کشوری پناهنده میشود باید مراحلی را طی کند. یکی از مهمترین مراحل آن ارائه کیس پناهندگی می باشد، که در قبول یا رد درخواست پناهندگی موثر است. کیس پناهندگی همان تقاضا یا مجموعه ادله ای است که پناهنده برای مراجع رسمی کشور مورد نظر باید توضیح دهد و آنها را توجیه کند. بهترین کیس پناهندگی صداقت و حقیقت می باشد ( چون در کشورهای غربی قوانین به خوبی اجرا میشوند و ارائه کیس ساختگی گاهی نتیجه عکس دارد) بعد از این مرحله، تقاضای پناهندگی توسط مراجع ذیصلاح بررسی می شود. دولتها با توجه به اعلامیه حقوق بشر نمی توانند به تقاضا و حق پناهندگی کسی بی توجهی کنند اما ممکن است دلایل و مدارک او را نپذیرند. نهادهای بین المللی برای پناهندگان حقوقی همچون: بازنگرداندن پناهندگان به کشور رانده شده، حق زندگی و امنیت شخصی، حق عبور و مرور و انتخاب آزادانه محل اقامت، حق کار و حرفه و بهره مندی از آموزش، منع رفتارهای آزار دهنده و خلاف اخلاق و …. را در نظر گرفته اند اما حقوق پناهندگی به خاطر نداشتن پشتوانه اجرایی به درستی اعمال نمیشوند و همچنین دولت میزبان در قبال پذیرش پناهندگی و حفظ امنیت او انتظار دارد پناهنده مقررات و اقدامات سودمندی را برایش انجام دهد. شرایط پناهندگی هم مثل شرایط اقامت در اکثر کشورها یکسان است و تفاوت های کمی با هم دارند. به همین منظور شرایط پناهندگی چند کشور را به عنوان نمونه بیان میکنیم:

از شرایط پناهندگی در کانادا میتوان به سیستم پناهندگی آن که ۲ بخش دارد، اشاره کرد.
۱- برنامه پناهندگی بشر دوستانه: پناهندگانی که به وسیله اسپانسرها حمایت میشوند، خارج از کانادا هم میتوانند برای پناهندگی اقدام کنند.
۲- پناهندگی از طریق کمکهای دولتی: این دسته از افراد پس از ورود به کانادا درخواست خود را ارائه میدهند.
در کانادا افرادی که درخواست پناهندگی میدهند حق کارکردن ندارند.

اکثر شرایط پناهندگی در ترکیه نیز مانند سایر کشورها می باشد، اما در مواردی تفاوتهایی دارد. به عنوان مثال پناهندگی در کشور ترکیه حق همه پناهجویان است اما از این بین تنها پناهجویان اروپایی می توانند بطور دائم در این کشور بمانند و پناهجویان غیر اروپایی تنها به طور موقت مورد حمایت این کشور قرار میگیرند و پناهندگان افغان اجازه انتخاب شهر محل سکونت خود را ندارند.

آلمان به خاطر وضعیت اقتصادی مناسب مورد توجه بسیاری از پناهندگان می باشد. در سالهای اخیر یکسری محدودیتها شامل حق پناهندگی شده است. پناهندگی آلمان در صورت اخذ گذرنامه از کشور متبوع یا محرز شدن رفع شرایط نا ایمن پناهجو توسط دولت آلمان ساقط میشود. پناهندگان در آلمان در مراکز پذیرش اولیه (۶ ماه اول پناهندگی تا مشخص شدن وضعیت اینجا اقامت کنند)، مراکز اقامت جمعی ( پس از ۶ ماه به مناطقی که اکثرا دور از نقاط شهر هستند فرستاده میشوند) و محل اقامت غیرمتمرکز اسکان داده میشوند. یکی از شرایط پناهندگی در آلمان این است که بعد از درخواست پناهندگی یک گواهی نامه اجازه موقت صادر میشود و پناهنده تا وقتی وضعیتش مشخص نشود هیچ حقی (حتی حق کار) ندارد. طبق قانون دوبلین پناهجو باید به آن کشوری از اتحادیه اروپا که اول وارد شده است بازگردانده شود به همین خاطر بعضی از پناهندگان به کشور یونان و ایتالیا باز گردانده میشوند.

در این مطلب به مقایسه اقامت با پناهندگی پرداختیم و بارزترین تفاوت های این دو را در جدول زیر نیز مشاهده می کنید.

تفاوت پناهندگی با اقامت

امیدوارم این مطلب باعث آشنایی بیشتر شما با اقامت و پناهندگی شده باشد. منتظر نظرات شما هستم…

>

6 ديدگاه

 1. از اظهار نظر شما دوست عزیز متشکرم
  اگر بخشی از این مطلب یا دیگر مطالب نتوانسته نظر شما را جلب کند و به نظر شما نیاز به اصلاح دارد
  لطفا دقیقا ذکر کنید.

 2. سلام خسته نباشید. من میخوام بدونم برای مثال بعد از این که من اقامت دائم در کانادا را گرفتم میتونم به ایران یا جای دیگه سفر کنم؟؟

 3. سلام دوست عزیزم- سلامت باشید
  بله می توانید سفر کنید.

  یکی از مزایای کارت اقامت کانادا (PR Card) آزادی حرکت در دنیاست به این معنا که مقیم دائم کانادا می تواند بدون ویزا به چند کشور از جمله کره جنوبی، مکزیک، کشور های حوزه کارائیب و حتی انگلستان (البته به مدت ۴۸ ساعت و با داشتن شرایط خاص) رفت و آمد کند.
  یکی دیگر از مزایای اقامت دائم این است که کسی که کارت پی آر دارد می تواند بسیار راحت تر از قبل برای اخذ ویزای کشور های دیگر اقدام کند. فرد مقیم چون هنوز تابع کانادا نیست باید از پاسپورت کشور خود برای مسافرت های خارج از کانادا استفاده کند. به عنوان مثال اگر اصلا ایرانی است و مقیم دائم کانادا باید با پاسپورت ایرانی سفر کند (درضمن در کشور مقصد با شما مانند یک ایرانی برخورد می کنند نه یک کانادایی)؛ داشتن اقامت دائم کانادا در گرفتن ویزای سایر کشورها هم کمک می کند.

 4. سلام من میخواستم از راه قانونی وارد کشور سوئد بشم و بعد درخواست پناهندگی بدم آیا امکان داره؟

 5. سلام- بله امکانش هست
  پناهندگی در سوئد به خاطر قوانین آسان آن طرفداران زیادی داشت تا اینکه با افزایش تعداد پناهجویان و مشکلات ناشی از آن پارلمان سوئد در سال ۲۰۱۵ قوانین سختی را وضع کرد.
  یکی از شرایط درخواست پناهندگی سوئد این است که شما باید وارد خاک این کشور شوید و پس از ارائه درخواست خود به اداره مهاجرت سوئد منتظر دریافت نتیجه باشید. یعنی شما نمی توانید قبل از رسیدن به سوئد درخواست پناهندگی دهید.
  اگر به پلیس مرزبانی که در فرودگاه بین المللی، پایانه های کشتى مسافربری و باربری، محل ورود قطار و اتوبوس به سوئد حضور دارد بگویید هدف شما از سفر پناهندگی بوده است شما را به اداره امور مهاجرت ارجاع می دهد.
  اثبات هویت (با پاسپورت یا شناسنامه عکس دار)، بیان دلایل کافی برای پناهنده شدن، انگشت نگاری، تست سلامت رایگان و مسکن و کمک هزینه موقت مراحل بعد از درخواست پناهندگی است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.