درود بر شما عزیزان

سرکه و شراب دومحصول متفاوت از میوه هستند که مراحل تولید آن ها شباهت هایی به هم دارد و گاهی در روند تولید، سرکه به شراب تبدیل می شود یا بالعکس. ساخت سرکه و شراب حساسیت های خاص خود را دارند به همین دلیل تفاوت سرکه با شراب سوال بیشتر افرادیست که به دنبال تولید سرکه می باشند.

ما نیز در این مطلب قصد داریم در مورد تفاوت سرکه با شراب نکاتی را ارائه دهیم اما با توجه به استقبال شما دوستان از این مطلب و طرح سوالات زیاد، باید قبل از بیان تفاوت سرکه با شراب دو نکته را ذکر کنم:

 ۱- با توجه به اینکه مطالب این سایت در راستای موازین جمهوری اسلامی ایران منتشر می شوند، اگر سوالی در مورد شراب مطرح شود پاسخ داده نمی شود.

۲- برای طرح سوالات خود به هیچ عنوان با شماره های قرار داده شده تماس نگیرید. لطفا سوال خود را به صورت دیدگاه برای ما ارسال کنید، در اسرع وقت و در حد امکان پاسخ می دهیم.

انگور میوه ای است که آن را در تاکستان ها می توان در انواع مختلف و رنگ های گوناگون یافت. این میوه که خداوند از آن در قرآن نیز نام برده است، موارد مصرف فراوانی دارد. کشمش، مویز، شیره انگور، سرکه انگور، روغن هسته انگور فرآورده هایی هستند که از این میوه ارزشمند بدست می آیند.
اکثر خانم های ایرانی به خاطر اینکه به سلامتی همسر و فرزندانشان اهمیت می دهند،مواد غذایی همچون رب گوجه فرنگی، آبلیمو، شیره، سرکه و… را به صورت خانگی (که مرغوبتر و سالمتر است) تهیه می کنند. در این بین تهیه سرکه به خاطر ویژگی انگور که قابلیت تغییر ماهیت و تبدیل شدن به شراب را دارد، نیازمند مهارت و دقت بیشتری میباشد. شاید شما نیز هنگام تهیه سرکه با چنین سوالاتی مواجه شده باشید: تفاوت شراب با سرکه چیست؟ آیا از روی ظاهر هم میتوان فرق بین این دو را تشخیص داد؟ چگونه شراب به سرکه تبدیل میشود؟ برای مقایسه شراب با سرکه ما را همراهی کنید.

سرکه

سرکه یکی از پرکاربردترین فرآورده های میوه ها است که به عنوان یکی از هفت سین نزد ما ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد.سرکه مزاجی سرد و خشک دارد و مایعی ترش مزه با بوی تند است که حالت اسیدی دارد و از تخمیر میوه هایی که حاوی گلوکز هستند، بدست می آید. سرکه از اکسید شدن اتانول موجود در آب انگور، آب سیب، آبجو و غیره بدست می آید و اغلب ۳ تا ۵ درصد حجم سرکه اسید استیک است.  

انگور، خرما، جو، عسل، انجیر و نیشکر موادی هستند که ابتدا به الکل و سپس به سرکه تبدیل می شوند. در مرحله اول این فرآیند،مواد قندی موجود توسط باکتری و مخمرها در یک واکنش تخمیر غیر هوازی به الکل تبدیل میشوند و در مرحله بعد الکل توسط استو باکترها طی یک تخمیر هوازی به اسید استیک(سرکه) تبدیل می شود.
سرکه از محصولاتی است که در سرتاسر دنیا مصارف صنعتی و خوراکی و حتی درمانی فراوانی دارد. تهیه انواع ترشی، انواع سالاد و نوشابه، استفاده به عنوان چاشنی غذا برای مزه دار کردن، استفاده در مربا برای جلوگیری از شکرک زدن، تولید ظروف یکبار مصرف تجزیه پذیر، ضدعفونی کننده جراحات، حلال خانگی برای پاک کردن گریس، استفاده در چیپس های سرکه ای، ماده ای پاک کننده (خنثی و ارزان قیمت و دوستدار طبیعت)، درمان کبدچرب و … مواردی از استفاده سرکه می باشند.
سرکه انواع گوناگونی دارد و به شکل خانگی و صنعتی تولید میشود؛ سرکه مالت، بالسامیک، آبجو، سرکه سیب، خرما، عسل و برنج انواع گوناگون این محصول می باشند؛ مفیدترین و رایج ترین نوع سرکه از انگور بدست می آید که محصول بدست آمده از انگور شیرین کیفیت بهتری دارد.
سرکه سیب یکی از انواع سرکه است که خواص فراوانی دارد؛ پتاسیم، کلر، سدیم، منیزیم،آهک، گوگرد، آهن، فلوئور، سیلیسیوم از جمله مواد معدنی موجود در سرکه سیب میباشند.

فواید سرکه

سرکه مایع ارزشمندی است و خواص فراوانی دارد، برخی از خواص سرکه بدین شرح می باشند:

سرکه ترشح بزاق را افزایش می دهد
در هضم بهتر و سریع تر غذا موثر است
از خراب شدن دندان ها جلوگیری می کند
در رژیم ضد دیابت بسیار سودمند است
چرک، عفونت و درد گوش را از بین میبرد.
برای درمان گلودرد و ورم گلو مفید است.
درمان کبودی دور چشم و خون مردگی زیر پوست
درمان بدبویی مربوط به معده
درمان دردسرهای مزمن
ضماد آن برای خارش پوستی و جوش های زخم شده و محل گزش حشرات سمی و قطع خونریزی مفیداست.
خوردن آن همراه عسل در رفع تنگی نفس و سرفه های کهنه موثر می باشد.

مضرات سرکه
سرکه خواص زیادی دارد اما مصرف آن برای افراد مبتلا به اختلال معده، اسهال، تورم روده، سنگ صفرا، ورم کلیه، زنان باردار، تصلب شرایین، افراد مبتلا به سرفه های خشک،افراد با مزاج خشک و سودائی و خانم هایی که از نظر رحم مشکل دارند، مضر است و بایددر مصرف آن اعتدال را رعایت کنند.

طرز تهیه سرکه انگور، ساده اما مختص حرفه ای ها است و شامل یک فرآیند دو مرحله ای می باشد. هنگامیکه آب انگور به الکل تبدیل شد باید درب ظرف را به حدی باز گذاشت تا با هوا تماس داشته باشد، اصطلاحا سرکه نفس بکشد و تشخیص این زمان برای جلوگیری از تبدیل شدن به شراب مهمترین نکته تولید سرکه است.

شراب

شراب (خمر یا مایعی مست کننده) نوشیدنی الکلی است که از تخمیر انگور حاصل میشود. هرچند از میوه های دیگری مثل آلبالو، سیبو توت هم شراب تولید میشود اما وقتی آن را بدون نام میوه ذکر می کنند منظور شراب انگور می باشد. شراب به دو مدل بدون گاز و گاز دار تولید میشود، همچنین دارای انواع گوناگونی مثل شراب قرمز، سفید، گلی، تقویت شده، شیرین و شراب مثلث میباشد که سه فاکتور اساسی نوع انگور، محل کشت و قدمت شراب سبب ایجاد تنوع و تفاوت انواع آنها می شود.
البته مشهورترین گونه های آن شراب قرمز و سفید هستند که شراب قرمز مزه گس تری داردو از انگور سیاه بدست می آید و در صورت جدا کردن پوست انگور قبل از تهیه شراب نوع سفید آن تولید می شود. هنگام تهیه این محصول، از انگور رسیده استفاده می کنند چون اسیدی که در نوع نارس انگور وجود دارد و مزه ای ترش دارد در فرآیند رسیده شدن میوه به قند تبدیل می شود و همین قند در فرایند تهیه شراب به وسیله یک نوع باکتری به الکل تبدیل می شود از این رو میزان شیرینی انگور در تهیه شراب مهم ترین گزینه میباشد.

طرز تهیه شراب با تهیه سرکه تفاوت چندانی ندارد، یعنی انگور یا خرما ابتدا در یک تخمیر غیر هوازی به شراب تبدیل میشوند و بعد توسط باکتریها و تخمیری هوازی به سرکه تغییر حالت میدهند. همین دلیل باعث شده تا اگر شرابی با هوا تماس پیدا کند به سرکه تبدیل شود ( نکته اساسی در تهیه شراب انگور).

شراب قرمز

گرچه فواید شراب قرمز در کاهش بیماری های قلبی و عروقی ثابت شده است اما از آنجا که افراط در نوشیدن الکل عواقب زیانباری برای سلامتی دارد؛ شرع مقدس اسلام مصرف آنرا ممنوع کرده است و همانطور که میدانید شراب در اسلام به حکم کتاب(قرآن)، احادیث (سنت)، عقل و اجماع حرام است. خوردن این مست کننده مضرات فراوانی همچون: افزایش سرطان، صدمه به سیستم قلب و عروق، اختلال مغزی و زوال عقل، نارسایی کبد و کلیه، افزایش خطر دیابت و … را به همراه دارد.

با توجه به توضیحی که در مورد طرز تهیه این دو فرآورده انگور بیان شد، این طور نتیجه گیری می کنیم که در مرحله ای که میوه های داخل ظرف جوش آمدند و حباب هایی در سطح ظرف آشکار شدند و تفاله میوه بالا آمد، شراب تولید شده است که بوی تند الکل قابل استشمام است. حال اگر درب ظرف را کمی باز بگذاریم، ته نشین شدن تفاله ها گویای تغییر حالت و تولید سرکه می باشند.

 امیدوارم این مطلب برای شما و بهخصوص خانم هایی که قصد تولید سرکه را دارند مفید بوده باشد. منتظر نظرات خوب شما هستیم….

>

142 ديدگاه

 1. سلام – میتونم ازتون بپرسم که طرز تهیه سرکه سیب و یا طرز تهیه سرکه انگور به چه شکل است؟آیا طریقه تهیه سرکه سیب سخت است؟برای تهیه سرکه سیب چه میزان زمان لازم دارم؟ سپاس از شما بابت این مطلب مفیدتون و توضیحاتی که در مورد شکل تهیه سرکه سیب خواهید داد.

 2. سلام دوست عزیز- از اظهار لطف شما سپاسگزارم
  تهیه سرکه سیب به چند روش انجام می شود که در یکی از روش ها بعد از شستن سیب ها آنها را به کمک چرخ گوشت پوره کنید و یک تا دو قاشق مخمر نانوایی را در نصف لیوان آب ولرم حل کنید و به آن اضافه کنید. ظرف حاوی پوره سیب و مخمر را در محیط ۲۷ درجه سانتی گراد قرار دهید و در آن را کمی باز بگذارید؛ ۲ الی ۳ هفته مرحله الکلی و ۳ تا ۴ هفته مرحله ترش شدن زمان نیاز دارد. سپس محصول را صاف کنید و برای چند هفته به حال خود بگذارید تا سرکه سیب آماده شود. در روش دیگر می توانید به جای مخمر از سرکه انگور یا گلابی استفاده کنید. دقت کنید پوره کردن سیب ها باعث می شود سرکه سیب زودتر عمل بیاید.
  و اما در مورد تهیه سرکه انگور باید عرض کنم همانند سرکه سیب است. انگورها را شسته، دانه کنید و درون ظرفی بریزید (باید یک سوم از سر دبه خالی بماند) سپس نصف استکان سرکه و یک قاشق مرباخوری نمک به آن اضافه کنید (مقدار سرکه و نمک برای دو کیلو انگور است). اضافه کردن نصف استکان آب و یک قاشق مرباخوری خمیر مایه هم سبب بهتر شدن کار می شود. ظرف را در جای گرم بگذارید و درب آن را محکم نکنید. زمانیکه در اطراف ظرف، پشه های ریزی پیدا شد محتوی ظرف را به هم بزنید و پس از ۳ تا ۴ هفته که تفاله ها ته نشین شدند محصول بدست آمده که مزه ترشی دارد را صاف کنید و درون ظرف شیشه ای نگهداری کنید.
  امیدوارم با این توضیحات بتوانید بهترین سرکه را تهیه کنید.

 3. سلام دوباره-در ابتدا بایستی عرض کنم که زمان پاسخگویی در سایت شما فوق العاده است و جای سپاس فراوان از شما دارد
  بهار عزیز ؛ از آنجا که طرز تهیه شراب انگور سیاه مست کننده خانگی بسیار زیاد شبیه طریقه تهیه سرکه سیب و تهیه سرکه انگور است از شما میخواهم توضیح دهید که روش تهیه شراب انگور سیاه به چه صورت است تا وسواسهای تهیه سرکه سیب و انگور در هنگام عمل آوری آن از بین رود.زیرا خودم واقعا بیم آن را داشتم که خدایی ناکرده به اشتباه به جای سرکه شراب تهیه کنم.
  از شما و سایت فوق العاده تان ممنونم

 4. سلام بر شما همراه گرامی- از شما ممنونم که به سایت خودتون لطف دارید.
  انگورهایی که برای تهیه شراب انتخاب می کنند باید رسیده، آبدار و شیرین باشد، همچنین عاری از کرم خوردگی باشد. دانه های انگور را پس از دانه کردن بشویید و در ظرف آبکش قرار دهید. پس از چند ساعت دانه ها را درون یک ظرف غیر قابل نفوذ بریزید و درب ظرف را به خوبی ببندید تا هوا وارد ظرف نشود (برای جلوگیری از ترکیدن ظرف یک سوم آنرا خالی بگذارید). هفته ای یکبار در ظرف را کمی شل کنید تا گاز آن خارج شود؛ زمان اتمام مرحله اول تخمیر با توجه به شرایط دما و کیفیت انگورها متفاوت است (مناطق گرمسیر ۳ تا ۴ هفته و سردسیر ۵ هفته)
  در مرحله دوم انگورها را در یک تشت بزرگ خالی کنید (اکنون مقدار زیادی آب قرمز با طعم دو رگه نیمه شیرین و نیمه گس در کف ظرف جمع شده است) و با مشت و مال دانه ها را له کنید سپس تفاله ها و آب قرمز را درون ظرف بازگردانید، آنرا به هم بزنید و در ظرف را محکم ببندید و در محیط ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد قرار دهید. (اگر انگور را در مرحله اول له کنید ریسک خراب شدن شراب، کپک زدن یا ترش شدن آن افزایش میابد). بعد از ۵۰ روز که دیگر تفاله ها ته نشین شدند، شراب را به کمک توری صاف کنید و تفاله آن را دور بریزید. مایع بدست آمده را در بطری شیشه ای بریزید به طوریکه مقداری فضای خالی داشته باشد. بعد در بطری را پلمپ کنید و به مدت ۵۰ روز در محل خنک نگه دارید.
  اگر این مراحل را طی کنید به یک بطری شراب مست کننده خانگی خواهید رسید.

 5. سلام ممنون از مطلب مفیدتون
  میخواستم بدونم شراب و سرکه سیب هم مثل انگور تهیه میشه.
  من سیب رو آب گرفتم و خوب صافش کردم ریختم تو شیشه ، حالا نیازه همش بزنم یا دربش رو باز کنم یا خود به خود شراب میشه؟
  بعد از شراب شدن دربش رو باز بذارم سرکه میشه؟

 6. سلام بر شما دوست عزیز
  از آنجا که این مطلب برای بازتاب تفاوت شراب و سرکه نشر گردیده و عمدتا شما بدنبال آموزش ساخت شراب و سرکه هستید و از طرفی مطالب نشر شده در این سایت در راستای مواضع و قوانین جمهوری اسلامی ایران نشر میگردد برای یافتن جواب خود در مورد تهیه شراب به سایتهای دیگر مراجع کنید. والبته توضیحات در رابطه با این موضوع در این مطلب بیشتر از حد مجاز انجام شده است. اگر در مورد تهیه سرکه سوالی برای شما باقی مانده اعلام بفرمایید انشالا همکاران قبول زحمت میکنند و با اینکه حوزه مطلب در راستای دیگری است بشما پاسخ خواهند داد.
  برای شما بهترین ها را آرزو مندیم

 7. دوست عزیز اگر منظورتان مبحث تماس با ماست؛ همانطور که در انتهای صفحه اصلی سایت ملاحظه میگردد دو شماره درج گردیده که شما میتوانید از طریق شماره تماس ۰۹۰۲۲۷۳۴۱۹۹ بصورت تلگرامی با ما در ارتباط باشید.
  اما اگر منظورتان کانال تلگرام است ؛ بایستی عرض کنم خیر متاسفانه از آنجا که سایت این یا اون یک سایت نوپایی است فرصتی برای این امر نداشتیم. حتما در آینده نزدیک شما شاهد تحولاتی در سیاست و عملکرد سایت خواهید بود که مبحث کانال تلگرام هم جزئی از آنهاست.
  با آرزوی روزهای بهتر برای شما ….

 8. با سلام من یک سرکه سیب ۸ ساله دارم از کجا بدونم که هنووز سرکه است و چگونه سرکه به مشروب تبدیل میشود مرسی از مطالب خوبتون

 9. سلام- همانطور که در متن هم ذکر کردیم میوه هایی چون انگور و سیب ماده اولیه سرکه هستند که در ابتدا به شراب تبدیل می شوند و سپس طی فرآیندی به سرکه تبدیل می شوند و از آن زمان به بعد هرچه زمان بگذرد دیگر به شراب تبدیل نمی شوند.
  شما می توانید با خیال راحت از مصرف سرکه سیب خود لذت ببرید.
  از اینکه برای یافتن جواب سوال خود آن را با ما در میان گذاشتید، سپاسگزارم و منتظر نظرات شما درباره ی دیگر مطالب سایت هستم.

 10. در اصل تهیه این مطلب نیت و هدف دیگری را دنبال میکرد.مسئولیت شکل استفاده از مطالعه اینگونه مطالب به عهده خود شماست.تنها خوشحالم که این مطلب را مطالعه کرده و از آن لذت برده اید.

 11. باسلام
  من هشت ماه پیش سیب هاراخرده کرده داخل بشکه های پلاستیکی ریختم مقداری نان سنگگ روش گذاشته درش رابستم
  الان که بازش مردم بشدت بوی الکل میده وطعم خیلی تلخ وزننده
  من قصدم تولیدسرکه سیب بود ایابه نظرشماالکل شده؟

 12. درود بر شما دوست عزیز- در متن هم ذکر شده بود که میوه هایی مثل انگور و سیب در یک تخمیر غیر هوازی به شراب تبدیل می شوند و اگر با هوا تماس یابند به سرکه تبدیل می شوند.
  با توجه به آنچه خودتان توصیف کرده اید متاسفانه شما اکنون شراب سیب دارید نه سرکه سیب؛ که قابل استفاده نیست و باید دور بریزید.
  اشکال کار شما این بود که باید کمی در ظرف را باز می گذاشتید.
  امیدوارم دفعه بعد بهترین سرکه سیب را تولید کنید..

 13. با درود
  من ۵ سال پیش شراب انگور در حجم بالا درست کردم (بدون چوب) و بعد از مرحله اول (۲ماه) عسل طبیعی بهش اضافه کردم و درب بشکه هام پلمپه
  الان نیاز به سرکه خوب دارم
  میتونم از همین شراب ۵ ساله بره ساخت سرکه استفاده کنم ؟
  سپاس

 14. اگر شراب با مقداری اکسیژن هوا یا باکتری های هوازی تماس پیدا کند، الکل موجود در شراب تغییر حالت داده و در نتیجه سرکه تولید می شود.
  بنابراین برای تهیه سرکه از شراب درب ظرف شراب را نیمه باز بگذارید و برای سرعت عمل بیشتر می توانید مقداری نمک (۱۰ گرم در هر لیتر) به آن اضافه کنید. ظرف خود را در دمای ۳۰ تا ۳۴ درجه نگه دارید و پس از رسیدن سرکه به حد اسیدی مناسب، آن را داخل ظرف در بسته بریزید و نگه داری کنید چون اگر در سرکه باز بماند ممکن است روی آن یک لایه قارچ سفید رنگ شکل بگیرد.

 15. دوست عزیز سلام-
  سرکه ماده ای ترش و با خاصیت اسیدی است که طی دو مرحله و از هر ماده ای که به مقدار کافی شیرینی (قند) داشته باشد تا در فرایند تولید سرکه به اسید استیک طبیعی تخمیر شود، تهیه می شود. قند ابتدا به الکل و سپس به اسید استیک یا همان سرکه تبدیل می شود. بنابراین هرچه میوه شیرین تر باشد سرکه حاصله بهتر و ترشتر می شود.
  در مورد گوجه سبز تا جائیکه بنده اطلاع دارم ترشی گوجه سبز، رب گوجه سبز، خورشت گوجه سبز، آش و لواشک گوجه سبز درست می کنند، اما در مورد سرکه گوجه سبز چیزی نشنیده و ندیده ام.

 16. سلام.ممنون ازمطالب مفیدتون.راستش تمام نظرات روخوندم.پارسال سرکه سیب گرفتم امادر دبه روبازنذاشتم البته هفته ایی یکباردرشوبازمیکردم وهم میزدم.چنددفعه بااینکه درظرف بسته بودمحتوی ظرف بالااومده بودوازظرف خارج شده بودچندروزپیش بعدازخوردن غذاوقتی به مهمانم سرکه دادم تاباآی قاطی کنه بخوره گفت چه بوی الکلی میده شبیه شرابه.گفتم نه باباسرکه ست.حالاکلی شک گرفتم نکنه شراب درست کردم جای سرکه.خیلی برام مهمه.چون یکساله استفاده کردم.تشکر

 17. سلام- همانطور که قبلا هم مدیریت محترم سایت در پاسخ آقای امین اشاره کردند، این مطلب برای درک تفاوت سرکه و شراب تهیه شده است نه آموزش ساخت شراب.
  پس لطفا برای این موضوع به سایت ها دیگر مراجعه کنید. از اینکه مطلب را مطالعه کردید متشکرم.

 18. سلام- از شما به خاطر ثبت نظر و اظهار لطف به مطلب متشکرم
  در تهیه سرکه چند نکته را حتما در نظر داشته باشید:
  ۱- باید هنگام ریختن انگورها در ظرف، حداقل یک سوم آن را خالی بگذارید تا موقع جوش آمدن سرریز نشود
  ۲- واکنش شیمیایی برای تبدیل الکل به سرکه هوازی است و باید در ظرف را به گونه ای بگذارید که کیپ نشود و مسیری هرچند کوچک برای برقراری جریان هوا وجود داشته باشد.
  ۳- بعد از آنکه انگور تغییر حالت داد و پشه سرکه پیدا شد، انگورها کم کم حالت جوش پیدا می کنند و سطح آن بالا می آید که باید با هم زدن انگورها را جابجا کنید.
  ۴- اگر انگور یا آب انگور به خودی خود جوش آید نجس و حرام است چون این جوش آمدن مقدمه ای برای شراب شدن است.
  با توجه به این نکات و توضیحات شما (محتویات ظرف جوش آمده و در ظرف نیز کاملا بسته بوده و محصول نهایی بوی الکل می داده) احتمال زیاد شما شراب درست کرده اید که البته با باز گذاشتن در ظرف و برقراری جریان هوا شراب به سرکه تبدیل می شود.

 19. با سلام خدمت مدیر ارشد سایت،
  از آنجایی که گفتید این سایت در راستای موازین جمهوری اسلامی ایران است پس لطفا کانال تلگرام خود را حذف کنید و در این راستا قدم بردارید و مردم را ترقیب به استفاده از این نرم افزار ملعون نکنید.
  با تشکر از قدم هایتان در این راستا.

 20. باسلام . بنده شراب توت درست کردم بعد از ۴۰ روز از صافی رد کردم اما متاسفانه طعم شرابم ترش و تلخ شده و الان نمیدونم دلیلش چیه و باید چیکار کنم. اگه بتونین کمکم کنین ممنون میشم

 21. متاسفانه بارها و بارها به دوستان کم لطف توضیح دادم که هدف از انتشار این مطلب ابدا تشریح و توضیح تهیه شراب نبوده و نیست.
  دوستان از ایراد اینگونه سوالات جدا خودداری فرمایید.
  در صورت تکرار این موضوع آی پی شما در لیست سیاه سایت قرار خواهد گرفت.
  از همراهی شما سپاسگذارم

 22. تمامی مخاطبین سایت این یا اون توجه کنند که این سایت کلیه کانالهایی که خود را از سمت سایت این یا اون معرفی میکنند را رد کرده و اعلام میداریم که سایت این یا اون در راستای موازین جمهوری اسلامی ایران مطالب خودرا منتشر میکند.
  خواهشمند است با نظرات خود در این راستا مارا همراهی فرمایید.

 23. با عرض سلام من تابستان سال قبل ی شیشه بزرگ ترشی انگور سیاه درست کردم چند ماه درب ظرف بسته بود الان که بازش کردم انگورا سالم ویاقوتی مونده امابوی تند و الکی میده ممکنه خراب شده باشه 😕

 24. سلام دوست عزیز
  ترشی انگور سیاه یا ترشی انگور شانی یکی از ترشی های اعیانی تبریز است که برای درست کردن این ترشی به مقدار مساوی از آب و سرکه آنقدر روی انگورها می ریزند تا به طور کامل روی انگور ها را بپوشاند و سپس در دبه ترشی را محکم می بندند و تا یکماه هم بازنمی کنند.
  در یک روش دیگر هم برای تهیه ترشی انگور سیاه، سرکه را جوشانده و بعد روی انگورها می ریزند که در این روش هم جوشیدن سرکه اشکالی ندارد و پاک است.
  در مجموع ترشیجاتی که از سرکه تهیه شده است هر چند سال ها باقی بماند و بوی الکل بگیرند، با ماندن و کهنه شدن نجس نخواهند شد، چون انگور پس از تبدیل شدن به سرکه دیگر به شراب تبدیل نمی شود.

 25. با سلام و عرض ادب ..پدر بنده سیب جهت سرکه درست کرده بعد از اینکه درب دبه را باز کرده مایع به دست آمده بعد از صاف کردن بوی الکل میدهد وبه شیرینی میزند به نظر شما خراب شده یا تبدیل به شراب شده ..ممنون میشم جواب بدید

 26. مریم عزیز سلام
  قبلا هم در متن و در پاسخ به دیدگاه سایر دوستان به این نکته اشاره کردیم که میوه هایی چون سیب در یک تخمیر غیر هوازی به شراب و در یک تخمیر هوازی به سرکه تبدیل می شوند. در نتیجه اگر پدر گرامی شما در این مدت درب ظرف را باز نکرده است بنابراین مواد درون ظرف به شراب تبدیل شده است. که البته الکل موجود در شراب در تماس با هوا و باکتری های هوازی تغییر حالت می دهد و به سرکه تبدیل می شود که نحوه تبدیل شراب به سرکه را می توانید در پاسخ سوال آقای مهرداد مشاهده کنید.

  یکبار دیگر به صورت خلاصه مراحل تهیه سرکه سیب را با هم مرور کنیم:
  سیب ها را بشویید، پس از خشک شدن آن ها را خورد کنید و درون ظرف سفالین یا دبه پلاستیکی قرار دهید، درب آن را محکم ببندید و در جای گرم به مدت ۲۵ تا ۳۰ روز قرار دهید.
  به محض پیدا شدن مگس هایی ریز و قرمز درب ظرف را نیمه باز بگذارید تا مگس ها به درون سرکه بروند؛ این مگس ها باعث رسیدن سرکه می شوند و لازمه آماده شدن سرکه سیب هستند. هر از گاهی مواد درون دبه را هم بزنید و پس از آنکه تفاله های سیب کاملا ته نشین شد مواد را صاف کنید و سرکه را درون بطری شیشه ای بریزید.

 27. چرا دورغ میگی خانم شراب نیاید بشوری بعدش باید نبات اضافه بشه تا فرایند مخبر و الکی بیشتر بشه بلد نیستی یا بلدی ملت ب شماره اشتباهی هدایت میکنی

 28. دوست خوبم مریم خانم؛
  تنها برداشتی که از نظر شما داشتم این بود که شما ادعا میکنید روشهای ارائه شده برای ساخت شراب اشتباه بوده است و از این بابت خیلی شاکی هستید.
  بایستی عرض کنم ابدا این مطلب سعی نداشته که روشهای ساخت شراب را تشریح کند. و بابت این موضوع خدا را شاکریم.
  ممنون از پیام شما

 29. سلام و وقت بخیر. من حدود چهار پنج ماه پیش سیب ها رو خرد کردم و توی دبه پلاستیکی ریختم و توش سرکه طبیعی آماده ای که خریده بودم ریختم( توی تلوزیون دیده بودم روش درست کردنش رو) بعد چنتا نخود انداختم داخلش و یک تکه نان و درش رو بستم تا چند روز پیش. درش رو باز کردم و بستم و امروز صافش کردم. میخورم طعمش اول به شیرینی میزنه و تهش یه تندی و ترشی کم . الان موندم نکنه که سرکه نشده باشه و نجس شده؟ الکل و شراب هم تاحالا حتی ندیدم که بتونم تشخیص بدم. موندم الان چیکار کنم.

 30. سلام من حدود ۱۵ روز پیش سیب های پا درخت را جمع کردم و در دبه ریختم و آب اضافه کردم ولی از مخمر یا نان استفاده نکردم و هر دو سه روز هم زدم ،حالا چون مخمر نزدم خراب میشه ؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 31. با سلام.من هفته ی پیش به منظور تهیه ی سرکه ی انگورخانگی ، انگور رو له کردم و با آب و نمک و سرکه و البته کمی هم نان داخل ظرف ریختم در ظرف رو هم جوری قرار دادم که هوا درون ظرف جریان داشته باشد و اینطور که مطاله کرده بودم می بایست بعد از یک هفته سر و کله ی پشه ی سرکه پیدا میشد که البته پیدا نشد!!!!!!! تفاله ها بعد از چند روز بالا آمدند و کمی حالت جوشان داشتند بوی الکل هم می دهد. با این اوصاف من امروز بعد از ۸ روز انگورهای درون ظرفم را زیر و رو کردم و در ظرف را تا نصفه باز گذاشتم.
  به نظر شما آیا می توانم روند تهیه رو ادامه دهم و سرکه تولید کنم یا اینکه بی فایده است و آن را دور ریخته مجددا برای تهیه ی سرکه دست به کار شوم؟

 32. با سلام.من هفته ی پیش به منظور تهیه ی سرکه ی انگورخانگی ، انگور رو له کردم و با آب و نمک و سرکه و البته کمی هم نان داخل ظرف ریختم در ظرف رو هم جوری قرار دادم که هوا درون ظرف جریان داشته باشد و اینطور که مطاله کرده بودم می بایست بعد از یک هفته سر و کله ی پشه ی سرکه پیدا میشد که البته پیدا نشد!!!!!!! تفاله ها بعد از چند روز بالا آمدند و کمی حالت جوشان داشتند بوی الکل هم می دهد. با این اوصاف من امروز بعد از ۸ روز انگورهای درون ظرفم را زیر و رو کردم و در ظرف را تا نصفه باز گذاشتم.
  به نظر شما آیا می توانم روند تهیه رو ادامه دهم و سرکه تولید کنم یا اینکه بی فایده است و آن را دور ریخته مجددا برای تهیه ی سرکه دست به کار شوم؟
  با سپاس از شما ممنون میشم راهنماییم کنید.

 33. سلام بر شما دوست عزیز
  ظاهر شدن پشه سرکه نشاندهنده این موضوع است که فرآیند سرکه شدن میوه در حال اتفاق افتادن است اما ظاهر نشدن این پشه ها احتمالا به دلیل این است که ظرف شما در محیط مناسبی نیست. ظرف خود را در یک محیط گرم و مرطوب به مدت چند روز قرار دهید احتمالا پشه ها ظاهر می شوند. در ضمن به این نکته دقت کنید که اگر هر روز محتویات ظرف را به هم بزنید پشه تولید نمی شود.
  با توجه به این که شما در ظرف را نیمه باز گذاشته اید و آب و نمک به آن اضافه کردید احتمال شراب شدن آن صفر است.
  اما ۸ روز هم زمان کمی است، باید زمان بیشتری را منتظر بمانید؛ حداقل ۲۰ روز

 34. جناب سلطانی عزیز سلام
  برای تهیه سرکه حتما نباید مخمر اضافه کنید، مواد قندی درون میوه در تخمیر هوازی به الکل و سپس در جریان هوا تبدیل به سرکه می شود
  حتی اگر شما هنگام تهیه سرکه سیب به آن آب یا نمک اضافه نکنید احتمال شراب شدن آن نسبت به انگور کمتر است (همانطور که می دانید نمک و آب باعث میشود میوه شما هیچگاه شراب نشود). شما چون آب اضافه کردی در صورت رعایت دیگر موارد (باز گذاشتن در برا جریان داشتن هوا) می توانی سرکه سیب تهیه کنی. البته امیدوارم قسمت های خراب میوه را به خوبی جدا کرده باشی.

 35. دوست خوبم ایدا سلام- ممنونم از اینکه سوال خود را با ما در میان گذاشتی
  برخی از افراد در تهیه سرکه، از خمیر نان و دیگر مخمرها استفاده می کنند، نان باعث می شود سرعت تخمیر زیاد شود.

  اما در مورد سوال شما احتمال می دهم به خاطر آن که درب ظرف را بسته بودید شراب درست کرده اید. البته جای نگرانی نیست با اضافه کردن کمی نمک و نیمه باز گذاشتن در ظرف شراب به سرکه تبدیل می شود.

 36. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من برا تهیه سرکه سیب ابتدا سیب ها را شستم و خشک کردم چهار قسمت کردم درون یه دبه ریختم و روی اون یه تکه نون سنگ گذاشتم و در ظرف را از همون اول نیمه باز گذاشتم طوری که هوا رد و بدل بشه ولی بعد از ۴ روز که درش را برداشتم کپکهای سبزی روی سیب ها بود به نظرتون خراب شده؟

 37. دوست خوبم زهره خانم، سلام
  ظاهرا شما تمام نکات را در تهیه سرکه سیب رعایت کرده اید، اما در مورد کپک روی سیب ها؛ این کپک نشاندهنده این است که سیب ها در حال تغییر ماهیت به سرکه هستند و وجود آن ها نگران کننده نیست.
  وجود کپک و ظاهر شدن پشه جزء روند تولید سرکه و امری طبیعی است. بعد از ۴ تا ۵ روز میوه ها تغییر شکل می دهند و به اصطلاح گندیده می شوند. هر چند روز یکبار مواد را با یک قاشق چوبی خشک هم بزنید تا تمام مواد با اکسیژن تماس پیدا کنند.
  بعد از ته نشین شدن سیب های له شده، مایع حاصله را صاف کنید و در یک ظرف شیشه ای یا سفالی بریزید.

 38. سلام خسته نباشید .رنگ کپک روی سرکه سیب باید چه رنگی باشه؟من بعد از ۴ روز کپک سبز زده بود الان نزدیک به ۱۰ روزه کپکها سبز تبدیل به کپکهای سیاه شده که خیلی وحشتناکه و هیچ پشه ایی هم روش ظاهر نشده امکان داره خراب شده باشه؟ (البته در دبه از اول به گونه ایی بود که هوا جریان داشت یعنی از اول هوازی بود)

 39. سلام دوست عزیزم-سلامت باشید
  کپک روی سرکه تا جائیکه بنده اطلاع دارم به رنگ سفید یا خاکستری است که کپک سفید نشان از رسیدن سرکه است اما کپک خاکستری را بهتر است از ظرف خارج کنید تا باعث گندیدن سرکه نشود.
  اما در مورد ظاهر شدن کپک سبز روی سرکه اطلاعی ندارم اما حدس می زنم این سرکه، سرکه نشود. راستی سیب های خرد شده کاملا سالم بوده اند؟؟

 40. سلام خسته نباشید بله سیب ها کاملا سالم بودند همان طور که قبلا گفتم اول سیب ها را شستم بعد خشک کردم و به چهار قسمت تقسیم کردم توی یه دبه تمیز ریختم و یه توری روی اون بستم و درش را کیپ نکردم بعد از چهار روز کپک سبز زد فکر کردم چون بصورت هوازی بوده این طور شده یکم از کپکها را جمع کردم بعد به مدت دو روز در اون را کیپ کردم کپکها تبدیل به کپک سفید شدند دوباره در اون رونیمه باز گذاشتم سپس کپک سفید تبدیل به کپک سیاه شد و حدود نصف ظرف آب جمع شده به نظرتون میتونم ببرم آزمایش ببینم کپکش مضر هست یا نه؟یا صبر کنم وقتی درست شد ببرم برای ازمایش؟

 41. باسلام و احترام خدمت دوست عزیزم-
  باید عرض کنم در مورد دلیل وجود کپک سبز بر روی سرکه به جواب قانع کننده ای نرسیدم و اینکه آیا کپک مضر هست یا نه و نیاز به آزمایش دارد یا خیر هم نمی توانم نظری بدهم. زهره جان اگر مقدار سرکه سیبی که درست کرده اید زیاد نیست که از نظر مالی ضرر کنید پیشنهاد می کنم دوباره دست به کار شوید و طبق این دستورالعمل (که متعلق به یکی از افرادیست که خود سرکه درست می کند) سرکه سیب درست کنید. امیدوارم این بار موفق شوید.
  سیب ها را وقتی شستید، خردکنید (چرخ کنید) هرچه بیشتر له و ریز شود حجم کمتری را اشغال می کند، چون بهتر روی همدیگر جمع می شود و فضای خالی بین سیب ها پر می شود و فشرده تر می شود. توی ظرفی بریزید که کمی سر ظرف خالی باشد که بعد از چند روز وقتی تغییر فیزیکی داد سرریز نشود و درب ظرف را ببندید تا عرق کند و آب آن بخار نشود تا به اصطلاح له و گندیده شود.
  ۴ الی ۵ روز یکبار آنرا با یک وسیله تمیز هم برنید تا از کپک زدگی جلوگیری کند و باعث زودتر له شدن سیب ها شود. در این مدت ظرف همراه با محتویات داخل آن باید جای گرم یا آفتاب باشد.
  بعد از مدتی که تمام محتویات له شد، تفاله ها را از آب جدا می کنیم و مایع بدست آمده را در ظرفی تمیز می ریزیم و پر میکنیم. سرظرف را پارچه میبندیم و درب آن را روی آن طوری قرار می‌دهیم که هوا جریان داشته باشد و کپک کرم رنگ که بزند کم کم ترش می شود.

 42. «بچه سرکه» یک اصطلاح سنتی است و خانم های سرکه ساز بکار می برند آب انگور یا سیب وقتی بی حرکت بماند در ظرف ته نشین می شود و ماده ژله ای مانندی در پایین ظرف ایجاد می شود که به آن بچه سرکه می گویند یعنی سرکه متولد شده است .

 43. سلام بر شما دوست عزیز- از شما ممنونم که اطلاعات مفید خود را با ما و دوستان خود در میان می گذارید. در ادامه فرمایشات شما به این نکته هم اشاره کنم که بچه سرکه در واقع باکتریی است که با ترشح آنزیم باعث تبدیل الکل به سرکه می شود.

 44. سلام
  وقت بخیر
  ممنون از مطالب مفیدتون
  بنده سرکه سیب که خریدارى کرده بودم رو استفاده کردم و باقىش رو داخل یخچال نگهدارى میکردم که امروز ظرف محتوى سرکه رو بیرون گذاشتم که بعد از چند ساعت دیدم روى سرکه کپک سفید زده، علتش رو ممنونم میشم توضیح بفرمایید.
  مطلب دیگه اى؛
  من درست متوجه درست شدن سرکه سیب نشدم
  بعد از اینکه سیب ها داخل ظرف ریخته شد درب ظرف کامل بسته شود یا خیر؟
  اگر کامل بسته بشه بعد از چند روز درب ظرف باید کمى باز بشه که هوا جریان داشته باشه؟
  از روز اول شروع به هم زدن کنیم یا بعد از چند روز؟
  هر چند وقت یک بار عمل هم زدن انجام بشه؟
  اصلا براى سرکه سیب لازم هست که عمل هم زدن انجام بشه؟
  ظرف شیشه اى ظرف مناسبى براى تهیه سرکه سیب هست؟
  محل نگه دارى ظرف براى تبدیل شدن سیب به سرکه باید تاریک باشه؟
  داخل بالکن با یک پوشش روى ظرف میشه ظرف نگه داشت براى ساخت سرکه؟
  میشه از ابتدا به سیب ها کمى عسل اضافه کرد که شیرین شود؟
  خیلى خیلى ممنون میشم لطف کنید جواب بدید
  با تشکر

 45. سلام
  سرکه خانگی معمولا اینطور میشه و جای نگرانی نیست و فقط بخاطر اینه که خوب تصفیه نشده و لرد داشته و در معرض گرما تخمیر شده.. فقط با صافی یه بار صافش کنید.
  در مورد زمان هم زدن سیب ها قبلا هم عرض کردم، بعد از آنکه سیب ها تغییر حالت داد و پشه سرکه پیدا شد، سیب ها کم کم حالت جوش پیدا می کنند و سطح آن بالا می آید که باید با هم زدن سیب ها را جابجا کرد و هر ۴ یا ۵ روز یکبار آن ها را هم بزنید تا تخمیر سریعتر انجام شود. بعد از آنکه تمام مواد ته نشین شد و آب بالا آمد با صافی تمیز صاف کنید.
  ظرف مناسب برای تهیه سرکه، ظرف سفالین یا دبه پلاستیکی است اما بعد از صاف کردن از ظرف شیشه ای استفاده می کنند.
  محل نگهداری ظرف سرکه بهتر است یک محل گرم مانند گوشه ی اتاق یا آشپزخانه یا انباری باشد و حتما نباید تاریک باشد.
  برخی افراد برای تهیه سرکه سیب از شکر استفاده می کنند؛ این قند برای تغذیه باکتری هایی که باعث ساخت سرکه می شوند ضروری است. استفاده از عسل به جای شکر امکان پذیر هست اما تاثیری در نتیجه ندارد و کار منطقی نیست زیرا برای افرادی هم که قند خون دارند، شکر یا عسل تفاوتی ندارد.
  در مورد اینکه آیا باید درب ظرف بسته باشد یا نه، هر دو حالت وجود دارد:
  روش های تهیه سرکه
  الف- روش سریع : آب انگور یا هر محصول قند دار دیگری را در داخل ظروف سر خالی و سر باز ریخته تا تخمیر الکلی و اسیدی توسط مخمر ها انجام پذیرد. در این روش احتمال آلودگی و رشد کپک های سطحی زیاد بوده و احتمال دارد سرکه نامرغوب شود.
  ب- روش هوادهی و هوادمی: در این روش از مخمر ها استفاده میشود و در طی آن ابتدا مواد قندی موجود در میوه ها به الکل تبدیل شده و سپس الکل تولید شده به کمک هوادهی و هوادمی به سرکه تبدیل می شوند.
  به نظر من روش دوم منطقی تر و بهتر است اما برخی افراد از ابتدا درب ظرف را نیمه باز می گذارند به همین دلیل هم هردو حالت را در سایت بیان کردیم.

 46. سلام خسته نباشید من خاستم سرکه انگور درست کنم ولی بعد یک هفته انگورا کپک سیاه زدن و کرم زدن ,مشکل از کجاست?

 47. سلام خسته نباشد،من ی مقدار شراب با انگور سفید گرفتم حدود دو تا بطری یک و نیم لیتری ،خواستم بدونم اگه ی مقدار نمک توش بریزم چ میشه آیا خراب میشه؟ممنون میشم ب این سوالم جواب بدین با سپاس فراوان مهدی

 48. مهدی عزیز سلام؛
  بارها در همین مطلب اشاره شده که منظور ما از انتشار این مطلب تمیز دادن شراب و سرکه است. اما متاسفانه کاربرانی چون شما جویای احوالات ساخت شراب هستند. توجه داشته باشید که این سایت بنا بر مضامین و مصادیق نظام جمهوری اسلامی ایران مطالب خود را منتشر میکند.پس به هیچ عنوان جواب شما داده نخواهد شد.
  خواهشمندم که دیگر دوستان رعایت نمایند

 49. سلام دوست عزیزم- سلامت باشید
  وجود کپک سیاه روی سرکه به این معناست که سرکه خراب شده و دلیل آن هم این است که احتمالا روی آن آب ریخته شده. همانطور که می دانید پس از ریختن سرکه باید مواظب باشید آبی از طریق دست یا ملاقه به ظرف اضافه نشود چون باعث کپک می شود.

 50. سلام خستا نباشید مطالب رو خوندم عالی بود اما یه سوال من بعد از ریختن انگورها کمی نمک و اب اضاقه کردم و بعد از چند روز سر و کله پشه ها پیدا شده درب بشکه رو باز گذاشتم و گذاشتم گوشه اشپزخانه حالا باید هم بزنم یا بزارم همین جور بمانه یا هم بزنم ویا درب بشکه را ببندم نظرتون چیه

 51. سلام- ممنونم که مطلب را مطالعه کردید و خوشحالم که از آن لذت بردید.
  آنطور که شما توضیح دادید انگورها در حال تبدیل شدن به سرکه هستند و مشکلی هم نیست.
  بعد از ظاهر شدن پشه سرکه کم کم انگور ها تغییر شکل می دهند و به اصطلاح گندیده می شوند و حالت جوش پیدا می کنند که برای آن که تمام انگورها با هوا در تماس باشند هر چند روز یکبار با یک قاشق چوبی خشک آن را به هم بزنید. اگر کپک سفید یا کرمی روی انگورها ظاهر شد کاملا طبیعی است.
  پس از ظاهر شدن پشه سرکه دیگر نباید درب ظرف را ببندید چون انگورها برای تبدیل شدن به سرکه به یک تخمیر هوازی احتیاج دارند. برخی افراد درب ظرف را نیمه باز می گذارند و گروهی یک پارچه توری روی درب ظرف قرار می دهند.

 52. سلام من سرکه انگور درست کردم اما پشه پیدانشد الان چهل روزه بجزنبودن پشه هم مراحلش وکپکش درست به عمل اومد… الان بعده چهل روز مزه کردم سرکه رو. مزه اش تلخ وبوی تیزی داره اما ترش نیست چرا ترش نشده وتلخه ؟؟؟؟؟
  خواهشا جوابمو بدید تویه سایت نوشته بود وقتی تلخه یعنی پرمایه اس باید کمی اب اضافه بشه الان اب اضافه کنم ترش میشه؟؟؟؟؟

 53. سلام خواهش میکتم جواب منو بدید.من پاریال سرکه انگور درست کردم ولی سرکه ی من خیلی شیرین و تیز شده میشه علتشو بگید

 54. ببخشید من انگورا رو شستم و له کردم و نصف استکان اب ریختم روشون گذاشتم کنار بعد از یک هفته کپک سیاه زد
  یعنی من نباید اب میریختم رو انگورا?
  بعد از له کردن انگورا چیکار کنم?

 55. سلام علت ترش نشدن وتلخی سرکه انگورچیه ؟؟؟؟
  ایا ابش روکم ریختم که ترش نشده وتلخ هست ؟؟؟؟
  واینکه الان چهل روزه وپشه اصلا دورش ایجادنشد
  مزه میکنم سرکه رو یه بوی تیز وتلخ داره اما ترش نیست اصلا
  علتش چیه یعنی سرکه خرابه

 56. با سلام ممنون از مطالب ارزنده شما
  من مغازه میوه فروشی دارم انگور ها رو دونه نکردم و ریختم داخل ظرف آیا چوب انگور باعث خراب شدن سرکه میشود یا نه

 57. سلام دوست عزیزم
  سرکه محصولی است که رسیدن آن به حداقل ۶ ماه زمان نیاز دارد و الان زمان زودی برای نتیجه گیری است. در ضمن این مایع باید تیز و ترش باشد؛ (تیز یعنی وقتی خالی می خوری گلو را بزنه) پس تیز بودن آن نشانه خوبی است.
  اما در مورد تلخ شدن سرکه آنطور که من تحقیق کردم (طبق سخن استاد بدیعی) سه حالت وجود دارد:
  ۱- میوه هایی که انتخاب کردید به اندازه کافی شیرین نبوده اند.
  ۲- میوه ها هنوز به خوبی نرسیده بودند و به اصطلاح کال بودند
  ۳- نسبت مقدار میوه به آب کم بوده است. (انگور کم ریختی و آب زیاد)
  در مورد سوال آخر شما؛ توصیه می کنم بعد از ریختن سرکه به هیچ عنوان به آن آب اضافه نکنید چون خراب می شود.

 58. سلام بر شما دوست عزیز
  همانطور که قبلا هم گفتم سرکه باید ترش و تیز باشد. اما شیرین شدن سرکه یا به خاطر این است که سرکه به هر دلیلی خراب شده یا شما یک نکته را رعایت نکردی و در حال حاضر شراب داری نه سرکه

 59. شیوای عزیز سلام
  افزودن آب به انگور اشکال ندارد اما پس از ریختن آب و انگور در ظرف و قرار دادن ظرف در محل مشخص و ظاهر شدن پشه و کپک نباید دیگر به آن آب اضافه کنید.
  در مورد کپک سیاه، قبلا هم یکی از دوستان سوال کرده بودند که در جوابشون گفتم به خاطر آن است که احتمالا آب به ظرف اضافه کردی اما جدیدا طبق سخن استاد بدیعی به این نتیجه رسیدم که رنگ انگور هم در کپک اثر دارد. به این معنا که اگر انگوری که برای سرکه استفاده کردی انگور سیاه بوده ممکن است کپک آن هم سیاه شود و در صورتی که مزه اش تغییر نکرده باشد، سرکه سالم است.
  مراحل ساخت سرکه را قبلا توضیح داده ام لطفا سایر دیدگاه ها را مطالعه بفرمایید.

 60. سلام مریم جان
  قبلا هم در جواب دوستمان “دخترک” دلایل تلخ بودن سرکه را بیان کردم و اینکه ۴۰ روز برای نتیجه گیری اینکه سرکه خراب شده یا نه خیلی زود است، باید کمی صبر کنید.
  امیدوارم سرکه شما خراب نشده باشد.

 61. سلام مرسی ازپاسخگوییت عزیزم
  نشانه های سرکه خراب شده چیه مثلا طعم ومزه اش چطوره ؟؟؟؟/
  رنگش چطوره؟؟؟؟

 62. سلام- از اظهار لطف شما بسیار سپاسگزارم
  در مورد سرکه قبل هم گفتم که باید ترش و تیز باشد، بنابراین هرچیزی غیر این (مثل شیرین یا تلخ) یعنی سرکه خراب است. البته به شرطی که انگورها مدت زمان لازم برای سرکه شدن را سپری کرده باشند.
  رنگ سرکه هم به نوع انگور شما بستگی داردو نمی توان گفت مثلا سرکه قرمز یا سیاه خراب است.

 63. سلام – ممنونم که دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید.
  تا جائیکه من می دونم اگر هنگام درست کردن سرکه انگور چوب آن را جدا نکنید سرکه یا خراب و تلخ می شود یا شیرین بدمزه
  نمی دونم الان امکانش هست چوب ها را جدا کرد یا نه، اما فکر می کنم اگر با دستانی خشک چوب ها را جدا کنید بهتره چون شاید سرکه بشه اما اگر این کار را نکنید احتمال زیاد خراب می شود.

 64. سلام شبتون بخیر
  من سال قبل شراب انگور سیاه درست کردم به همون روش که توی دبه میزارن بعد یه مدت صاف میکنن
  بعد خلاصه زمانی که صافش کردم رنگش خیلی کدر بود الان دو ساله که گذشته هنوزم قرمز نشده و حتی مزه خیلی بدی میده میتونید علتشد بهم بکین
  من مخمر و شکر و بقیه مراحلم درست رفته بودم نمیدونم چرا کدر شد رنگش😒😒😒😫😫😩😩

 65. سلام دوست عزیزم
  بنا به دلایلی که قبلا هم مدیریت محترم سایت بیان کردند، سوالاتی که پیرامون موضوع شراب باشند جواب داده نمی شود. اگر درباره سرکه سوالی دارید من در خدمتم😉

 66. سلام من سرکه گذاشتم تمام مراحلو درست رفتم الان بعددوماه که صافش کردم بوی تیزی داره ولی مزه ای نداره بیستر سمت تلخی میره

 67. سلام ۶ ماه پیش سیب گذاشتم سرکه بشه،ده روز پیش نگاه کردم دیدم اصلا اسیدی نشده یه کم جوش شیرینو ریختم توش جوشید اومد بالا،بعدچند روز ظرفو باز کردم توش پشه سرکه بود،حالا به نظرتون سرکه م خراب شده،شده شراب؟

 68. سلام ۶ ماه پیش سیب گذاشتم سرکه بشه،ده روز پیش نگاه کردم دیدم اصلا اسیدی نشده یه کم جوش شیرینو ریختم توش جوشید اومد بالا،بعدچند روز ظرفو باز کردم توش پشه سرکه بود،حالا به نظرتون سرکه م خراب شده،شده شراب؟

 69. با سلام ممنون از راهنماییهاتون
  منم تابستان سال گذشته مقدار زیادی سیب خریدم برای اینکه سرکه بندازم اولش درشو شل گذاشتم بعد از چند ماه که میوه ها توش له شده بودن رفتم سرکه رو صاف کردم و درشو محکم کردم و گذاشتم بالا پشت بوم جلو آفتاب. الان که یه سال ازش گذشته رفتم بیارمش که باهاش ترشی درست کنم ازش چشیدم دیدم مزه تند و تلخ میده و گاز شدید هم داره. یعنی اگه الان درشو باز بزارم درست میشه؟ چقد طول میکشه؟

 70. سلام دوست عزیزم
  در مورد اینکه چرا سرکه تلخ است قبلا در پاسخ سوال دوستمان، (مریم خانم) نکاتی را بیان کردم اما گفتم که سرکه به ۶ تا ۷ ماه زمان نیاز دارد.
  آیا مواد شما کاملا ته نشین شده بود که صاف کردی؟؟

 71. گیسوی عزیز سلام
  دوست دارم بدانم چه شد تصمیم گرفتی در سرکه جوش شیرین بریزی!!!
  به قول استاد بدیعی: تمام هنر سرکه این است که به صورت کاملا طبیعی و عاری از هر گونه مواد شیمیایی درست شود تا بتواند به سلامت بدن کمک کند. حتی بهتر است نمکی که داخل سرکه می ریزید نمک طبیعی (نمک معدن) باشد و نه نمک های بازار
  متاسفانه سرکه شما کاملا خراب است و حتی شراب هم نشده

 72. دوست خوبم سلام- از لطف شما سپاسگزارم
  قبلا هم ذکر شد که بعد از ریختن سیب ها باید درب ظرف را کیپ کنید اما چند تا سوراخ ظریف برای خروج گاز هم قرار دهید تا ظرف منفجر نشود. اما در مورد سوال شما، متاسفانه اشعه یو وی آفتاب برای سرکه مضر است و بهتر است سرکه در تمام مراحل و به خصوص بعد از صاف کردن در محیط تاریک و به دور از نور خورشید باشد. فکر میکنم سرکه شما به خاطر آن که تلخ شده است خراب است.

 73. کامنتی در ابتدا هست ک طرز تهیه ی شرابی مست کننده خانگی رو با جزییات بیان می کنه
  و بعد میگین ک..طبق مصادیق ما جواب نمیدیم
  خو از اول نگین ک مجبور نباشین جواب تکراری بدین

 74. سلام
  دوست عزیز اطلاعات شما بسیار ناقص و در برخی موارد کاملا اشتباه است. بسیاری از سوالات را اشتباه راهنمایی کرده‌اید.
  در خصوص کپک شراب یا سرکه باید عرض کنم دو نوع کپک داریم.
  یک نوع کپک در روزهای اول به رنگ کرمی رنگ روی سطح کل پوسته های انگور مینشیند که باکتری مخمر هستند. و باید آنها را با دبه مخلوط کنید.
  یک نوع کپک به رنگ سفید و دایره‌ای شکل و گاهی اوقات خاکستری و یا حتی مشکی (شبیه وقتی نان کپک میزند ) که بسیار مضر است و باید بلافاصله کپکها به طور کامل از دبه خارج شده و محتویات به یک دبه تمیز و خشک انتقال داده شده و به آن نمک فراوان افزود .
  پاینده باشید.

 75. در مورد کپک انگور هم باید عرض کنم که این کپک ابتدا به صورت دایره های سفید رنگ میباشد که پس از مدتی به رنگ خاکستری و حتی مشکی در میآید که هیچ ارتباطی با نوع و رنگ خود انگور ندارند و علت آن وجود چربی و یا آب در ظرف یا انگور میباشد. این نوع کپک را باید در مراحل اولیه شناسایی و خارج نمود در غیر اینصورت شراب یا سرکه شما را خراب می کند. نشانه آن هم این است که همواره و به صورت غیر قابل کنترل زیاد میشود.

 76. سلام دوست عزیز و این کاره
  ابتدا بسیار تشکر می کنم که اطلاعات و تجربیات خود را در اختیار سایر دوستان قرار دادید.
  بنده ادعایی ندارم که این کاره ام اما در این مورد خاص کم لطفی می کنید چون پاسخی که قبلا در مورد کپک سرکه به دوستان داده شد با صحبت شما تفاوت چندانی ندارد و برگرفته از صحبت یک استاد سرکه ساز بوده است.
  البته واکنش افراد در مقابل کپک متفاوت است؛ عده ای مثل شما تنها به جدا کردن رویه سرکه کپک زده بسنده می کنند و گروهی دیگر هم آن ماده را دیگر مصرف نمی کنند.
  من تا کنون این روش شما را استفاده نکردم اما می دانم که کپک انواع مختلف و رنگ های گوناگونی دارد که برخی مفید و برخی مضر هستند و تشخیص کپک مضر برای ما سخت است و بهتر است ماده ای که کپک زده و طعم آن فرق کرده را اصلا استفاده نکنیم.

  حال اگر سایر دوستان اطلاعات بیشتری دارند لطفا برای رسیدن به یک نتیجه گیری کلی آن را در بخش دیدگاه ذکر کنند.
  موفق و موید باشید.

 77. سلام- ممنون از اینکه اطلاعات ارزشمند خود را با ما در میان گذاشتید
  امیدوارم شاهد نظرات سازنده شما دوست گرامی در دیگر مطالب سایت باشم….

 78. همراه گرامی؛
  ممنونم از گوشزد شما. اما بنده به عنوان مدیر سایت یکبار دیگر کلیه کامنت ها را بررسی کردم.اما بین آنها متوجه نشدم که کدام یکی را دقیقا میفرمایید.تنها برای اینکه وسواسهای سرکه و شراب از بین برود توسط همکارم اشاره ای شده که کدام مرحله از تهیه سرکه اشتباهاتی در شرف انجام است که امکان دارد سرکه شما حرام شود.
  باز هم ممنون از گوشزد شما

 79. سلام وبا تشکر از مطالب مفیدی که ارائه دادید ،من ابتدا انگور پاک شده رو درون ظرف ریختم و بعد از حدود یک هفته روش آب ریختم تا جایی که آب روی انگور را گرفت وبعد درش رو جوری بستم که هوا جریان داشته باشه ومرال کپک و پشه رو هم گذرون الان حدود ۴۰ روز گذشته و صاف کردم وداخل ظرف ریختم احساس کردم کمی بوی تند الکلی داره بهش کمی نمک زدم چند سوال دارم
  ۱)چند روز دیگه باید بمونه تا بتونم برای ترشی ازش استفاده کنم؟
  ۲)ایا در ظرف رو دوباره نیمه باز بذارم؟
  ۳)اینکه بهش نمک اضافه کردم درست بوده یانه؟؟ البته باتوجه به مطالبی که شما ذکر کردید بعداز اینکه اون بوی تند رو احساس کردم نمک اضافه کردم
  ممنون میشم زودتر جواب بدید.

 80. سلام- خوشحالم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفت
  قبلا هم ذکر شد ۴۰ روز زمان خیلی کمی است و سرکه به حداقل ۶ ماه زمان نیاز دارد تا برسد. مدت زمان تبدیل انگور به سرکه با توجه به فصل سال و شرایط نگهداری متفاوت است اما بین ۴۰ روز تا ۳ ماه طول می کشد که به شراب تبدیل شود (بوی تند الکل می دهد) بعد چند ماه هم طول می کشد تا سرکه شود.
  قبلا گفتم می شود شراب را به سرکه تبدیل کرد اما این موضوع همیشه صدق نمی کند، از شراب با درجه الکل پایین می توان مستقیم سرکه تولید کرد.
  فکر می کنم اگر شما به انگورها کمی زمان دهید (۶ ماه) سرکه می شود.

 81. سلام شراب انگور درست کردم الکلی شده ولی مزه ی گندیده دارد الآن چکار کنم ؟ ممنونم

 82. سلام
  سه روزه مقداری انگور سیاه داخل ظرفی ریختم و درش را بستم
  امروز دیدم یه حالت کپک ینبه ای سفید روی حبه های انگور ایجاد شده
  این خوبه یا بد؟

 83. سلام علیکم پارسال من سرکه گرفتم همه چیز های رو که توی سایت گفته ایدرورعایت کردم الا ازش استفاده می کنم بوی شدید الکول میده مزش هم تلخه چند ساله می گیرم ولی امسال اینجور شد مشکل شرعی نداره جرا اینجور شد

 84. سلام- فکر می کنم چون یک سال از زمان سرکه انداختن گذشته و هنوز مایع بوی الکل می دهد و تلخ هم شده، احتمالا خراب است اما دلیل آن به عوامل زیادی بستگی دارد که در دیدگاه های قبلی آن را بررسی کردیم. اما چون شما چند سال هست سرکه درست می کنید بهتر با عوامل خراب شدن سرکه آشنا هستید.

 85. سلام
  اگر هدف شما تولید سرکه است نه شراب، قبلا هم گفته شد که بهتر است چند سوراخ ریز برای خروج گاز در روی درب ظرف قرار دهید و هنگامی که میوه ها شروع به تغییر شکل دادند آن ها را زیرورو کنید.
  یکی از مراحل تولید سرکه بستن کپک روی مواد است اما سه روز زمان کمی برای اظهار نظر کردن است.

 86. سلام، آیا از آب انگور میشه شراب تهیه کرد؟ آب انگوری که هیچ تفاله‌ای نداشته باشه!؟ یا نه برا تخمیر خود انگورم لازمه؟

 87. سلام
  من شراب انگور قرمز گزاشتم،همون اول له کردم و گزاشتم توی دبه،هر روز یه بار درشو باز میکردم،بعد روز سوم دیدم یه کم روش کپک زده،حالا میخواستم ببینم شراب من خراب شده کلا و باید دور بریزم یا میشه یه کاریش کرد؟
  مرسی

 88. سلام خسته نباشید من طبق دستور سرکه سیب درست کردم و تمام مراحل کپک و پشه را پشت سر گذاشتم بعد از ۲ ماه اونها را صاف کردم ترش شدند ولی نه خیلی تیز برای اطمینان دادم آزمایش گفتند میزان الکلش دو برابر اسیدش هست حالا باید چیکار کنم الان که صاف کردم باید در ظرف را ببندم یا باز بزارم تا الکلش کمتر بشه؟

 89. سلام- سلامت باشید
  دوست عزیزم قبلا هم گفته شد که میوه ها در حدود ۴۰ روز مرحله الکلی و ۲ تا ۶ ماه مرحله ترش شدن را می گذارند. صاف کردن سرکه در ماه دوم اشتباه است، باید اجازه دهید کاملا مواد ته نشین شوند بعد صاف کنید.
  اما آنطور که من می دانم فعلا باید درب بسته باشد تا الکل تدریجا به اسید تبدیل شود. (البته قبلا گفتیم روی درب ظرف باید سوراخ های ریزی وجود داشته باشد)

  البته یک عامل دیگر هم دخالت دارد و آن مقدار نمکی است که ابتدا ریخته اید.
  اگر مقدار نمک نسبت به مواد کم باشد، مقدار الکل زیاد می شود و اگر نمک زیاد باشد سرکه شور می شود و برای افراد فشارخونی مناسب نیست.

 90. با سلام.
  تشکر از شما بابت مطالب.
  به همه ی سوالا بسیار با حوصله پاسخ دادید.
  واقعا محشر و آموزنده.

 91. سلام دوست عزیز
  از شما بابت پیام گرم و پر مهر و محبتی که فرستادید، بی نهایت سپاسگزارم و امیدوارم در آینده شاهد نظرات شما در دیگر مطالب سایت هم باشم…

 92. سلام ببخشید من یه سوال داشتم
  من یه مقدار انگور سفید داشتم که می خواستم اونو تبدیل به مربای انگور کنم ولی مایع مربام خیلی آبکی شد واسه همین اومدم خود انگورو مثلا جای کمپوت انگور ازش استفاده کردم و طعمش هم خیلی خوب بود و بقیه مایع رو ریختم تو شیشه که یعنی جای شربت انگور بتونیم ازش استفاده کنیم
  خالا من بعد از یه هفته رفتم سراغ همین شربت انگوره ولی ترش شده! چرا به نظرتون؟ بعد من وانیلو همه این چیزها هم قاطیش کردم! الان این چه بلایی سرش اومده و من باید چکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدین

 93. سلام دوست عزیزم
  یک نکته ای که در مورد تمام انواع مربا و شربت وجود دارد این است که اگر شربت یا مربا به حد کافی قوام نیامده باشد، بعد از مدتی رقیق و ترش می شود و سپس کپک می زند.
  قوام آمدن شربت به این معناست که وقتی که مربا آماده شد، مقداری از شربت آن را در قاشق بریزید، سرد که شد باید شربت به حالت کش دار از قاشق ریخته شود.
  و یک نکته دیگه اینکه بلافاصله بعد از پختن مربا و زمانیکه داغ است آن را در شیشه نریزید. بهتر است مربا یک شب در ظرف باقی بماند.

  اما در مورد اینکه شربت رقیق را چه کنیم؟ اگر در یکی دو روز اول متوجه رقیق شدن مربا شدید می توانید آن را مجدد بجوشانید تا قوام بیاید یا با ریختن مقداری شکر و جوشاندن آن از فاسد شدن جلوگیری کنید.

  نگه داشتن مربا در یخچال و بستن درب ظرف هم در جلوگیری از کپک زدن مربا موثر است.

 94. ممنون از توضیحات خوبتون
  من ۴ ما ه پیش مقداری هلو رو با شکر و نمک و جوش شیرین مخلوط کردم و درب ظرف رو محکم بستم و ۱ ماه پیش که تفاله ها بالا اومده بودن و مایع تقریبا شفافی پایین ظرف بود و کمی هم کپک روی تفاله ها بود اون رو صاف کردم و الان یک دبه از آب این مواد با درب بسته یک ماهه که هست میخواستم ببینم الان این سرکه شده یا نه ؟
  همچنین موقع صاف کردن ۵ ۶ تا هسته هلو هم تو ظرف بود آیا ایجاد الک چوب که الکل کشنده ای هست هم تولید شده یا نه؟

 95. سلام بر دوست خوبم مهدی عزیز؛
  البته که با کشمش نیز میتوان سرکه درست کرد.بایستی عرض کنم که این سرکه در کشور ترکیه رواج دارد . رنگ آن معمولا قهوه ای است و مزه ملایمی نیز دارد.
  موید باشید.

 96. سلام خوبید بنده انگور سیاه را شستم و له کردم و مخمر هم اضافه مکردم الان به مدت بیست روز هست از کجا بزونم تخمیر شده و اگر نشده چباید بکنم البته روز دهم به ١٢٠کیلو شراب ١٠کیلو هم شکر اضافه کردم چه باید بکنم راهنمایی کنید

 97. سلام- خوشحالم که مطلب و توضیحات آن مورد توجه شما قرار گرفت
  قبلا هم به گیسوی عزیز گفتم که اضافه کردن هرگونه مواد شیمیایی به مواد سرکه اشتباه است و باعث خراب شدن آن می شود و بعید می دونم الان هلوهای شما سرکه شده باشد.
  الان مایع شما ترش و تیز است یا تلخ شده؟؟؟

 98. سلام-
  درست متوجه نشدم در چه موردی راهنمایی می خواهید فقط این نکته را بگم که ۲۰ روز زمان کمی است. باید کمی صبر کنید تا انگور تغییر حالت دهد.

 99. با سلام لطفن راهنمایی فرمایید بهترین دما برای تخمیر (حداکثری) چه دمایی است؟ و آیا دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه مشکلی برای تخمیر ایجاد میکنه یعنی میتونه روند تخمیر را کند و یا متوقف کنه ؟ با تشکر فراوان

 100. با سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  دو سوال دارم
  ۱٫ در جایی از متن نوشته‌اید:

  هنگامیکه آب انگور به الکل تبدیل شد باید درب ظرف را به حدی باز گذاشت تا با هوا تماس داشته باشد، اصطلاحا سرکه نفس بکشد و تشخیص این زمان برای جلوگیری از تبدیل شدن به شراب مهمترین نکته تولید سرکه است.

  مگر بین الکل و شراب تفاوتی وجود دارد؟ اگر تفاوت دارد لطفا راه تشخیص آن را بیان فرمایید. در صورتی بیان این تفاوت با ویرایش مقاله و اضافه کردن عکس انجام شود خیلی قابل فهم‌تر می‌شود؛ به خصوص اگر این عکسها از اولین مرحله تا آخرین مرحله تولید سرکه را شامل شود.

  ۲٫ بنده تا به حال چند بار سرکه درست کرده‌ام؛ بدینگونه که:

  الف)
  سیبها را شسته و چهار قاچ کردم و خرابیهای آن را جدا کردم. سپس آن را در یک دبه شیشه‌ای شفاف ریخته و روی آن آب ریختم تا زمانی که سیب‌ها شروع به بالا آمدن کردند که در این زمان ریختن آب را متوقف کردم. روی درب ظرف را محکم بستم و در یک جای گرم گذاشتم. پس از دو ماه درب آن را باز کردم و مقداری نمک و سرکه سیب اضافه کردم و درب آن را کمی باز گذاشتم. متاسفانه پشه سرکه اصلا نیامد ولی کاملا طعم و مزه سرکه می‌دهد. آیا وجود پشه سرکه ضروری است یا خیر؟ بدون وجود پشه سرکه، سرکه به عمل می‌آید یا خیر؟

  ب)
  سیبها را شسته و چهار قاچ کردم و خرابیهای آن را جدا کردم. و سپس با آبمیوه گیری آب سیب تهیه و آن را در یک ظرف ریختم و درب آن را محکم بستم و در جای گرم نگهداری کردم. متاسفانه فرصت نکردم که به آن سرکشی کنم ولی فکر می‌کنم احتمالا یک مقدار کم روزنه هوا وجود داشت. چون پس از دو سال که درب آن را باز کردم کاملا طعم و مزه سرکه داشت.

  ج)
  تفاله‌های سیب را که اضافه آمده بود در ظرف شیشه ای دیگری به همراه مقداری شیره خرما ریختم و به آن آب اضافه کردم تا روی کل تفاله‌ها را بپوشاند. به همراه مورد قبل دو سال به آن سرکشی نکردم و پس از دو سال طعم سرکه نداشت. به همین خاطر از سرکه خالصی که از آب سیب درست شده بود روی آن ریختم و درب آن را باز گذاشتم. پشه سرکه روی آن نشست و پس از مدتی تبدیل به سرکه شد. البته تعداد زیادی کرم هم روی سرکه‌ها مشاهده کردم که پرسیدم و جواب شنیدم که این کرمها همان لاروهای پشه سرکه است که بعدا به پشه تبدیل می‌شوند و وجودشان مشکلی ایجاد نمی‌کند. لذا سرکه را صاف کردم و از بقایای تفاله‌ها به عنوان ترشی سر سفره استفاده کردم. لطفا نظر خود را در مورد کرمهای داخل سرکه بیان فرمایید.

  د)
  همزمان با سیب‌ها، مقداری خرما داخل ظرف آب ریختم و آن را با دست به هم زدم تا مطمئن شدم خرما کاملا در آب حل شده است. درب ظرف را محکم بستم ولی پس از مدتی کپکهای سیاه رنگی روی آن تشکیل و خراب شد و لذا آن را دور ریختم. به نظر شما اشکال کار کجا بوده؟

  ﻫ)
  یکی از آشنایان اینگونه سرکه درست می‌کند که سیبها را شسته و قاچ می‌زند و به آن مقداری نمک و سرکه و آب اضافه می‌کند تا روی سیبها را بپوشاند. سپس درب ظرف را محکم می‌بندد و در جای گرم نگه می‌دارد. پس از چند ماه مدعی است که به سرکه تبدیل می‌شود. آیا ادعایش درست است؟ و اگر ادعایش درست است، آیا کیفیت سرکه ای که به این روش تولید می‌شود با کیفیت سرکه ای که از روشهای دیگر تولید می‌شود یکی است یا با هم تفاوت دارد.

  از اینکه مطالب طولانی شد عذر می‌خواهم و ممنون می‌شود که به پرسشهای لابلای مطالب پاسخ فرمایید.

 101. سلام
  وقتتون بخیر
  من تلاش کردم سرکه درست کنم
  اما الان یه محلولی درست کردم که نه بوی الکل شراب رو داره و نه تندی بوی سرکه!
  اصلا معلوم نیس چیه!
  خیلی بی مزست !
  ایا خراب شده؟

 102. دورود
  من ۵۰ کیلو انگور شاهانی بصورت نشسته داخل دبه ریختم و درب دبه رو بستم،
  پس از ۳ روز درب دبه رو بازکردم و انگورها که بالا اومده بود رو هم زدم و بعد از اون هرروز انگورها رو هم زدم بعد از ۳ هفته انگورها تقریبا ته نشین شدن.
  ۱۵‎٪وزن انگورها نبات اضافه کردم ،
  دوباره انگورها اومدن بالا …
  البته هرروز دارم هم میزنم…!!؟
  الان هفته چهارمه..
  در ضمن هیچ کپک یا پشه ای تا بحال مشاهده نکردم.!
  آیا مسیر رو اشتباه رفتم..

 103. سلام دوست عزیزم
  تا جائیکه من اطلاع دارم، بهترین دما ۲۵ درجه است و بهتر است دما ثابت باشد و تغییرات شدیدی نداشته باشد (مثل دمای اتاق).
  هرچه دما بیشتر باشد سرعت تخمیر بیشتر می شود اما اگر دما خیلی زیاد شود (مثلا ۳۰ درجه) مخمرها از بین می روند و تخمیر متوقف می شود و سرکه خراب می شود.
  اگر هم دما کم باشد و محیط سرد باشد (مثلا ۲۰ تا ۲۲ درجه) تخمیر دیرتر آغاز می شود اما اگر خیلی دما پایین باشد اصلا فرآیند تخمیر اتفاق نمی افتد.

 104. سلام
  اینطور که من متوجه شدم شما می خواهید شراب شانی درست کنید و قبلا هم گفتیم که سوالات شما در مورد موضوع شراب پاسخ داده نمی شود.
  اگر در مورد سرکه سوالی دارید بفرمایید در حد توان پاسخ می دهم. ممنون

 105. سلام- اینطور که شما توضیح دادید خراب شده است البته به شرطی که مدت زمان لازم را طی کرده باشد.
  اگر مراحل کار رو بنویسید شاید من یا یکی از دوستان بتوانیم بیشتر راهنمایی کنیم تا یک سرکه خوب آماده کنید.

 106. سلام و ارادت
  من الان سیب رو خورد کردم و توی دبه ریختم
  حدودا ۱۰ روزه
  درشم هم بستم
  هدفم هم سرکه انداختن بوده
  کی باید درش رو باز کنم که تماس با هوا پیدا کنه؟

 107. سلام و ارادت
  من الان سیب رو خورد کردم و توی دبه ریختم
  حدودا ۱۰ روزه
  درشم هم بستم
  هدفم هم سرکه انداختن بوده
  کی باید درش رو باز کنم که تماس با هوا پیدا کنه؟
  و غیر هوازی شه؟

 108. سلام
  یک سوال داشتم من با تمشک شربت درست کردم اول با شکر یک روز توی یخچال بود بعد جوشاندیم باشکر بعد صاف کردیم گذاشتیم توی یخچال
  بعداز مدتی که خئاستیم بخوریم بوی سرکه میده و گازدار شده این چیشده سرکه یا الکل
  ممنون اگه کسی میدونه بگه

 109. سلام
  در پاراگراف آخر متن اشاره کردیم که زمانیکه حباب هایی در سطح ظرف آشکار شدند و تفاله های میوه بالا آمدند یا پشه هایی اطراف درب ظرف مشاهده کردید، زمان خوبی است که درب ظرف را نیمه باز بگذارید.
  موفق و موید باشید.

 110. سلام دوست عزیزم
  متاسفانه در زمینه درست کردن شربت تمشک تجربه ای ندارم و نمی دونم چرا چنین مشکلی برای شربت شما پیش آمده.
  امیدوارم یکی از دوستان پاسخ سوال شما را برای ما ارسال کند تا در بخش دیدگاه منتشر کنیم.

 111. سلام من شرابم و توی باغ گذاشته بودم هوا کمی سرد بودامروز بعد از ۴۵روزرفتم که صافشون کنم به ترشی بودن میزد ولی گیرایی هم داشت أما ترش بود راه حلش چیست لطف میکنید راهنمایی کنید کسی در این مورد تجربه ای داره …..ولی سالهای پیش تو زیر زمین خونمون میزاشتم خیلی هم عالی میشد گیرائیشم خوب بود

 112. سلام
  یک متن نسبتا طولانی نوشته بودم و سوالاتی را طرح کرده بودم. فکر کنم از قلم افتاده. لطفا آنها را هم پاسخ بدهید.

 113. جناب شمس عزیز سلام
  ابتدا تشکر می کنم که دیدگاه و سوال خود را برای ما ارسال کردید و از تاخیری که در پاسخگویی به سوالات شما پیش آمد عذر می خواهم. چون تاکنون تجربه ای در مورد اضافه کردن خرما یا شیره خرما به سیب برای درست کردن سرکه نداشته ام به دنبال جواب سوال شما بودم که البته تاکنون به نتیجه ای نرسیدم اما همچنان به دنبال جواب هستم و به محض یافتن در قسمت دیدگاه قرار می دهم.

  اما در مورد سوالی که نوشتید: تفاوت الکل با شراب
  قبلا هم گفتیم مواد قندی موجود در میوه به الکل تبدیل می شوند و این الکل در تماس با باکتری هوازی به اسید استیک تبدیل می شود.
  الکل ماده ای است که سیستم عصبی و مغزی فرد را زایل و باعث مستی می شود و شراب یا مِی نام نوشیدنی است که از تخمیر میوه هایی چون انگور بدست می آید و حاوی چند درصد الکل است.
  قبلا هم به دوستانی که به اشتباه شراب درست کرده بودند و میخواستند آن را به سرکه تبدیل کنند، گفته بودم که میتوان شراب را به سرکه تبدیل کرد یعنی حالتی که اصلا الکلی در محلول وجود نداشته باشد.
  اما باید یادآور شوم که این موضوع همیشه صدق نمی کند؛ درصد الکل شراب بین ۱۲ تا ۱۶ درصد است و هیچگاه از ۱۶ درصد بیشتر نمی شود.
  برای تبدیل شراب به سرکه باید درجه الکل شراب پایین باشد (حدود ۷ درصد) تا به کمک پمپ دائم هوا استحاله رخ دهد. (الکل موجود در شراب تغییر حالت داده (استحاله) و باعث تولید اسید (سرکه) می شود).

  در مورد اینکه خواستید مراحل درست کردن سرکه را با عکس در متن اضافه کنم؛ چون فعلا خودم وقت درست کردن سرکه را ندارم اگر یکی از دوستان قبول زحمت کند و از مراحل درست کردن سرکه خود عکس بگیرد و برای ما ارسال کند ممنون می شوم و حتما در متن استفاده می کنم.

 114. سلام خسته نباشید من بیست روزه سرکه سیب کذاشتم درشم محکم بستم طی بیست روز ابتدا تفاله بالا اومد بعد ته نشین سد بعد بیست روز باز کردم تا مگس سرکه تولید بشه امروزم که چشیدم کلا طعم سرکه داره ولی هنوز مگس پیدا نشده میترسم خدای نکرده شراب بشه احتمالش هست بشه یا نه اصلا هم بوی الکل نداره متشکرم

 115. سلام – سلامت باشید
  اولا اینکه نوشتید الان این محصول طعم سرکه دارد و اسیدی است و بوی الکل نمی دهد بنابراین شراب نشده اما اینکه طی بیست روزه سرکه عمل آمده کمی تعجب برانگیز است. فکر می کنم بهتر است برای مدتی درب ظرف را کمی باز بگذارید ببینیم چه اتفاقی می افتد.

 116. باسلام .روی ظرف سرکه من که هنوزم صاف نکردم یه ماده ای ژله ای وسفید رنگ بسته شده دلیلش چیه؟واین ماده ژله ای چیست؟

 117. سلام دوستان لظفا راهنماییم کنید شراب درست کردم ولی پس از ۶۰ رو هنوز طعم شیرینی داره آیا به مرور زمان شیرینی که داره برطرف میشه یا راه حلی هست انجام بدم؟.

 118. با سلام
  ما که می‌گفتیم زمانی که تفاله ها ته نشین شدن و چند دانه انگور به سطح آمدن شراب آماده شده که میشه اونو با شلنگ تراز آروم کشید تو یه بطری و باقی ماندشم میشه دوباره صاف کرد و گذاشت تا دوباره ته نشین بشه و آب صاف بالایی رو گرفت البته خودمون هم همینکارو میکنیم ولی شما گفتین هر وقت تفاله ته نشین بشه یعنی تبدیل به سرکه شده یعنی چند ساله ما سرکه میخوردیم؟!پس چطور هر کی درست کرده همین مرحله رو انجام داده و گفته هر وقت تفاله ته نشین شد شراب امادست؟

 119. سلام با تشکر از سایت خوبتون..
  من تفاله ها سیب رو از سرکه جدا کردم و سرکه رو صاف کردم بعد از ۲۰ روز.. مایع صاف شده رو باید بهش هوا برسه یا نه میتونم درشو محکم ببندم…
  در ضمن باید جاش خنک باشه یا گرم؟
  تو یخچال بزارم فرایند سرکه خیلی طولانی میشه؟

 120. سلام
  شراب سفیذ تلخ وتند وکف میکند؟ میشه علایم شراب سفید بگید
  یه نوع دیدم بوی تند ترشی مثل سرکه میداد و خیلی تلخ وتند بود آیا سرکه است یا شراب ؟
  آیا باعث لرزش در اندام میشود موقع خواب
  خواهشا راهنمایی کنید؟ به ایمیلم پیام بدهید

 121. سلام از اظهار لطف شما سپاسگزارم
  سرکه را بعد از صاف کردن می توانید در شیشه بریزید و درب آن را سفت کنید. محیط نگهداری سرکه گرم باشد بهتر است و نباید در برابر اشعه آفتاب قرار گیرد. محیطی مثل گوشه آشپزخانه که افتاب مستقیم نمی خورد و خنک نیست محل مناسبی برای نگهداری سرکه است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.