گل رز شاهکار طبیعت است.

درود بر شما عزیزان
گل رز از خانواده رزاسه و تیره گل سرخ می باشد که تا اکنون بیش از ۱۵۰ گونه از آن شناخته شده است و از روزگاران قدیم (زمان هخامنشیان) مورد توجه دوستداران طبیعت بوده است. گل رز در اکثر کشورهای جهان پرورش می یابد اما زادگاه اصلی آن آسیا میباشد و بعضی از ارقام آن مانند گل محمدی و رز ایرانی متعلق به ایران است. گل رز با داشتن گونه های فراوان و زیبا از بهترین گلها به شمار می آید و در ۱۰ کشور دنیا که ایران هم جزء آن می باشد به عنوان گل ملی برگزیده شده است.
گل رز از زیباترین و پرطرفدارترین گلهای تزئینی به شمار می آید و چون گلی رمانتیک و دوست داشتنی است، اکثر مردم برای ابراز احساسات، هدیه دادن، قدردانی و تشکر، عذرخواهی، تبریک و ..آنرا انتخاب می کنند. همچنین گل رز در زیبا سازی شهر، باغچه ادارات و منازل به کار می رود. میزان زیاد تقاضای این گل سبب شده علاوه بر طبیعت در گلخانه نیز آنرا پرورش دهند. گل رز تنها جنبه تزئینی ندارد بلکه در مصارف صنعتی و دارویی نیز کاربرد دارد. اسانس گیری و عطرسازی، گلاب گیری، تهیه چای، مربا، لیکور، محصولات آرایشی و بهداشتی، قنادی و آشپزی مواردی است که در آن از گل رز استفاده می کنند. اسانس گل رز در بازارهای جهانی با طلا رقابت می کند.

برای دسته بندی گل رز یک معیار مشخصی وجود ندارد و در این زمینه با چند نوع دسته بندی مواجه هستیم. به عنوان مثال انجمن جهانی رز (World Rose Convention) که در سال ۱۹۷۹تشکیل شد و هم اکنون ۳۹ کشور جهان عضو آن هستند گلهای رز را به سه دسته: رز خودرو، رز قدیمی و رز جدید تقسیم بندی کرده است. در دسته بندی دیگری بر اساس رنگ گل آنها را به رز سفید، رز قرمز، رز سیاه، رز زرد، رز آبی و … تقسیم بندی می کنند که بعضی از این گلها با اصلاح ژنتیک رنگی شده اند. نوعی دیگر گل رز را به ۷ دسته (رز گونه ای یا ژنوتیپ، رز هیبرید چای، رز دسته ای، رز مدرن یا رز هلندی، رز رونده و بالا رونده، رز مینیاتوری یا پا کوتاه، رز قدیمی) تقسیم می کنند. قبل از آنکه تقسیم بندی مورد نظر را توضیح دهیم یکسری از نیازهای مراقبتی این گل بی نظیر را شرح میدهیم.

آبیاری
گل رز به آب علاقه دارد و آبیاری مرتب و اصولی یکی از مهمترین نیازهای مراقبتی گل رز میباشد. بهتر است اول صبح آبیاری را انجام دهید و آبیاری قطره ای بهتر است از آبیاری بارانی که گل را از بالا آب میدهند. بین دو آبیاری حتما خاک خشک شود.
نور
گل رز عاشق نور مستقیم است و به روزی ۵ تا ۶ ساعت آفتاب نیاز دارد. اگر گل رز را در سایه بکارید گلدهی آن کم میشود و در معرض آفات و بیماری قرار میگیرد. رز سفید تنها نوعی است که در برابر سایه مقاوم میباشد. در فصل بهار و پاییز نور مستقیم و در تابستان سایه مناسب است.
خاک
خاک رسی و شنی که میزان آهک آن کم است و اسیدی باشد بهترین خاک برای پرورش گل رز میباشد. چون ریشه های گل به آسانی برای دریافت مواد غذایی در خاک پراکنده میشوند.

تکثیر قلمه گیری، پیوند، کاشت بذر
دما گل رز طرفدار هوای خنک است و دمای محیط با نور مورد نیاز رابطه عکس دارد.
خاک خاک باغچه+ ماسه+کود حیوانی یا ورمیکمپوست+خاک باغچه+ماسه

 

انواع گل رز
گل رز از نظر نوع بوته و چگونگی رشد به دو نوع بوته ای و رونده تقسیم میشود که هر کدام دارای انواع دیگری هستند.
انواع رز رونده عبارتند از:
آبشار طلایی

گل رز آبشار طلاییبا نام های رز بانکسیان و رز لیدی بانکس هم شناخته میشود. یکی از انواع رز رونده می باشد که بیشتر در مرکز و غرب چین رشد می کند. گلهایی به رنگ سفید یا زرد دارد و پُر گلبرگ است و برخلاف سایر گلهای رز تیغ و خار ندارد.

کریا

گل رز کریاگلی دلربا و زرد رنگ که رز ژاپنی هم نامیده می شود اما در چین، ژاپن و کره رشد خوبی دارد. گلی خزان دار که تا ۵ سال عمر می کند و رشد کندی دارد و تعداد گلبرگ های آن دو نوع کم و زیاد دارد.

نسترن های روندهگل رز نسترننسترن از نسل رزهای قدیمی و گونه ای از رزهای وحشی است که اصالتی ایرانی دارد. انواع گوناگون نسترن در رنگ، عطر، اندازه گل و تعداد گلبرگ متفاوت می باشد. به دو صورت درختچه ای و رونده وجود دارد، که نوع درختچه تا ۵ متر ارتفاع دارد و میوه آن مصرف خوراکی و درمانی دارد.

رزهای رونده ی گل درشتگل سرخ مجنون نوعی گل رزساقه رز رونده رشد طولی فراوانی دارد که آنها را روی داربست فلزی هدایت می کنند تا به صورت بالا رونده رشد کند و جلوه خاصی به محیط میدهد. گل سرخ مجنون (گل رز گریان) یکی از انواع رز رونده است که از پیوند گونه ای رز رونده روی پایه نسترن کوهی حاصل می شود.

نوع دیگری از رز، نوع بوته ای است که به چند دسته تقسیم میشود:
رز هیبرید چایگل رز هیبرید چایاین رز دو رگه جزء رزهای جدید است و از محبوب ترین رزهای جهان به شمار می آید. رز هیبرید چای گیاهی چند ساله است که گل های بزرگی دارد و برای تولید گل های شاخه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

رز مینیاتوریگل رز مینیاتوریرز مینیاتوری جزء گیاهان زینتی و تجاری است که گلبرگهای صورتی، قرمز و سفید رنگ دارد و از گیاهان آپارتمانی با نیاز نوری فراوان به شمار می آید که در صورت مراقبت ارتفاع آن به ۶۰ سانتیمتر میرسد. رز مینیاتوری متعلق به جنوب غربی چین است که به آن رز چینی هم میگویند. این گل نمونه کوچک فلوریبوندا می باشد که میوه آن در طب چینی جایگاه ویژه ای دارد.

رز پاکوتاهگل رز پا کوتاهارتفاع بوته رز پا کوتاه با توجه به نوع گل ۲۰ سانتیمتر تا یک متر متفاوت است. برای تکثیر این رز، پیوند را روی ریشه یا ساقه نزدیک خاک میزنند تا زمانیکه از محل پیوند چند شاخه بیرون آید. رز پا کوتاه در دو نوع گل درشت و گل کوچک وجود دارد

رز خوشه ای

گل رز خوشه ایبومی آسیای شرقی است که به آن رز ژاپنی میگویند که نباید آن را با رز کریا اشتباه گرفت. این رز تعداد گل های فراوانی به رنگ سفید یا صورتی دارد که به شکل خوشه هستند و ارتفاع بوته آن کم می باشد

در این مطلب به چند نمونه تقسیم بندی گل رز اشاره کردیم؛ اگر شما دسته بندی کاملتری که شامل همه انواع گل رز باشد را می شناسید، برای تکمیل مطلب در بخش دیدگاه ذکر بفرمایید.

>
مطلب قبلیولایت یا امامت
مطلب بعدیدیابت و انواع آن
بر این باورم که انرژی های مثبت اطراف من منتظر لبخند رضایت من هستند که با سرعت هر چه تمام برای من زندگی ایده آل را بسازند. شرط با من همراه شدن اشتراک گذاری این نوع انرژیهاست.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.