logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » تفاوت موش با همستر

تفاوت موش با همستر

دوشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۶ | 7040 بازدید | ۱۵ دیدگاه | مطالب عمومی
آیا می دانید تفاوت موش با همستر چیست

موش و همستر حیوانات خانگی کوچکی هستند.

همراهان عزیز سلام
افزایش شهر نشینی، تبلیغات گسترده درباره آثار مثبت روحی و روانی نگهداری از حیوان و لذت بردن کودکان و سالمندان هنگام بازی با حیوانات، سبب شده خرید حیوان خانگی و نگهداری از آن در منزل طرفداران زیادی پیدا کند. شاید بتوان گفت پرندگان اولین حیواناتی بودند که در اکثر منازل یافت می شدند، اما کم کم نگهداری از حیوانات دیگری همچون گربه، سگ و خرگوش هم مرسوم شد. امروزه برخی از افراد حیوانات عجیبی همچون آفتاب پرست، مار، وزغ، رتیل و کروکودیل را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. نگهداری از حیوان در منزل به فضا و امکاناتی احتیاج دارد و با توجه به اینکه اکثر افراد آپارتمان نشین هستند، بهترین حیوان خانگی آن است که فضای کمی برای نگهداری نیاز داشته باشد. موش و همستر حیوانات خانگی بی دردسر و محبوبی هستند که قیمت ارزان، فضای کم برای نگهداری، مراقبت بهداشتی کمتر، هزینه نگهداری پایین و حمل و نقل راحت که حتی می توانید آنها را با خود به سفر ببرید، عواملی است که باعث شده طرفداران زیادی پیدا کنند. با توجه به اینکه این دو حیوان ظاهری شبیه به هم و نیازهای مراقبتی یکسانی دارند ممکن است به خوبی از هم تشخیص داده نشوند. به همین منظور در این مطلب به بیان فرق موش و همستر خواهیم پرداخت و نکاتی که در مراقبت از آنها باید رعایت کرد را بیان خواهیم کرد، در آخر هم برای دوستانی که می خواهند به سرعت حیوان خانگی خود را بشناسند جدولی که حاوی تفاوت های این دو حیوان است را ارائه کرده ایم.

همستر

قبل از آنکه با ویژگی های همستر آشنا شویم، مشاهده این ویدئو جالب را پیشنهاد می کنم. در این فیلم بازی کردن این حیوان را می بینیم.

همستر چیست؟
همستر پستانداری خونگرم است که به رده جوندگان و خانواده Cricetidae تعلق دارد و در اصطلاح به معنای انبار کننده غذا می باشد. این حیوان بومی کشورهای کویری و خشک مانند سوریه و مصر است و دارای ۲۵ نژاد است که در ۷ گروه تقسیم بندی می شوند؛ از این بین ۳ نژاد Russian , Syrian , Chinese شناخته شده تر هستند که دو نوع سوری یا طلایی و کوتوله رایج ترین آن ها در ایران می باشند، همستر سوری بیشتر با آب و هوای ایران سازگار است. همستر ربوروفسکی یا ربروسکی (Roborovski) هم نژاد دیگری است که کوچک ترین نژاد همستر به شمار می آید.
همستر حیوانی منظم، دوست داشتنی، مهربان و جذاب است که می تواند برای کودکان، سالمندان و حتی افراد افسرده، جذاب و سرگرم کننده باشد و از بازی با آن لذت ببرند. دم کوتاه (۲mm)، وجود کیسه هایی اطراف سر (cheek pouch) برای جابجایی مواد خوراکی و حمل و مخفی کردن نوزاد هنگام خطر، بدنی ظریف و کوچک نسبت به موش، از ویژگی های ظاهری هامستر است که آن را از موش متمایز می کند. همستر خانگی حیوان تمیزی است که در یک نقطه از قفس دفع فضولات می کند و هیچ بیماری مشترکی با انسان ندارد؛ البته اگر محیط زندگی اش آلوده باشد دچار اسهال و بیماری تنفسی می شود.

همستر حیوانی بازیگوشی است که به بازی کردن بسیار علاقه دارد بنابراین باید همیشه وسایل بازی برای او در قفس قرار دهید؛ چرخ و فلک و تونل های تنگ و تاریک اسباب بازی های خوبی هستند. یکی دیگر از علایق این حیوان جویدن است که اگر برای او اسباب بازی و وسایل جویدنی تهیه نکنید ممکن است قفس خود را بجود. در ضمن دندان پیشین و ناخن های این حیوان دائم در حال رشد کردن هستند که اگر یک چوب مثل پوست درخت در اختیار او قرار دهید با جویدن آن، دندان خود را کوتاه می کند.
طول عمر همستر بسیار کوتاه است (۲ تا ۵ سال) و به خاطر رابطه عاطفی که ایجاد می شود بعد از مرگش ناراحتی صاحبش را بدنبال دارد، همچنین این حیوان مانند سگ و گربه نیست که با دیدن صاحبش ابراز احساسات کند. این حیوانات به صورت تنها زندگی می کنند و تنها موقع جفت گیری به هم نزدیک می شوند، مدت بارداری آن ها ۱۵ تا ۲۰ روز است؛ بچه همستر هنگام تولد بدون دم، کر و کور به دنیا می آید.

نگهداری همستر
همستر حیوانی بین موش و سنجاب است که به راحتی با انسان ارتباط برقرار می کند، نگهداری از آن به زمان و انرژی کمی نیاز دارد؛ تنها باید هفته ای یکبار جای آنرا تمیز کنید، قفس این حیوان بهتر است خشک و تمیز باشد. برای نگهداری از همستر از آکواریوم، قفسه سیمی با میله افقی یا قفسه پلاستیکی استفاده می کنند که بهتر است کف آن را با ماده جاذب رطوبت چون پوشال مخصوص، کاه، پوشال کولر، تراشه چوب و یا خاک مخصوص بپوشانید.
موش همستر جزء حیوانات شبزی است، به همین خاطر اغلب روزها خواب و کسل می باشد و اگر ناگهان از خواب بیدارش کنید یا یکدفعه بلندش کنید دست شما را گاز میگیرد. این حیوان حس بینایی ضعیف و حس بویایی و شنوایی بسیار قوی دارد و به همین دلیل قفسش را نباید کنار تلویزیون و دستگاه پخش موزیک قرار دهید چون تحریک می شود و از سر و صدا کردن و بالا و پایین پریدن اطراف آن بپرهیزید.
همسترهایی که به تنهایی زندگی می کنند کمتر به بیماری مبتلا می شوند؛ این حیوانات خانگی بیشتر در اثر درگیری با همنوعان خود، برخورد با اجسام، بهداشت ضعیف خانه و بستر، تماس با انسان یا حیوان بیمار و حشرات آلوده و ناقل بیمار می شوند. بین انسان و همستر بیماری مشترکی تاکنون گزارش نشده است اما در صورت گاز گرفتن ممکن است تولارمی و عفونت ویروسی لیمفوسیتیک مننژیت را انتقال دهد؛ که با رسیدگی به موقع مشکلی به وجو نمی آورد. اما بهتر است زنان باردار، افراد مبتلا به اختلالات ایمنی، افراد سرطانی، سالمندان به ویژه کهنسالان بالای ۸۰ سال و کودکان زیر ۵ سال بیشتر مراقب خود باشند و هنگام بازی با حیوان آن را نبوسند یا به صورت خود نزدیک نکنند و کاری که حیوان را تحریک کرده و گاز میگیرد انجام ندهند.

اگر همستر شما پهلوی خود را به دیوار قفس میمالد، بدانید که این کار طبیعی است و برای تعیین قلمرو انجام می شود. بچه خواری همسترها نیز یک کار غریزی است که در اثر تغذیه نامناسب در دوران بارداری و تامین انرژی، شرایط نامناسب محل زندگی و یا از بین بردن بچه ضعیف یا مریض انجام می شود و بهتر است در این حالت دخالت نکنید چون ممکن است دخالت شما باعث افزایش بچه خواری همستر شود.

خرید همستر
بهترین سن خرید همستر ۲۵ تا ۴۵ روزگی حیوان می باشد؛ هنگام خرید به رفتار و شرایط ظاهری حیوان دقت کنید؛ حیوان نباید بی حال و ساکت باشد، پوشش بدنی او باید صاف، نرم و درخشان باشد، چشم ها شفاف، روشن و شاداب و گوش هایی سیخ و براق داشته باشد، از غروب به بعد که ساعت بیداری همستر است باید هوشیار باشد و به سختی و با صدا نفس نکشد. این حیوان به سروصدای زیاد حساس است پس او را از فروشگاه های شلوغ خریداری نکنید، بهتر است فروشگاه مجوز بهداشتی معتبر داشته باشد. مکان او نباید زیر نور مستقیم آفتاب یا در معرض سرما یا گرما باشد.

هنگام خرید قفس همستر قفسی انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود، تهویه مناسب داشته باشند، امن باشند، فضای کافی برای وسایل همستر و بازی او داشته باشد و اندازه آن متناسب با تعداد همستر باشد. از بین مدل های موجود، قفس سیمی راحت تر تمیز می شود و بهترین تهویه را دارد اما از نظر امنیت و جلوگیری از فرار حیوان خیلی امن نیست.
پس از خرید همستر بهتر است برای ارزیابی سلامتی، او را نزد دامپزشک ببرید و در معاینات منظم و هر ۶ ماه یکبار سلامتی او را زیر نظر داشته باشید.

غذای همستر چیست؟
این حیوان همه چیز خوار است و از ۷ تا ۱۰ روزگی می تواند غذاهای جامد بخورد و هوش خوبی در پیدا کردن غذا بین اشیا دارد. میوه جات، سبزیجات، برنج پخته، ماکارونی، ذرت، غذای مخصوص جوندگان، کرم خوراکی، جیرجیرک، تکه های پخته مرغ، تخم مرغ پخته، یونجه، دانه ها و جوانه های غلات، توت فرنگی، کره بادام زمینی (به میزان کم)، سیب و …  از غذاهای مورد علاقه این حیوان می باشند. این حیوان در هر روز میزان کمی آب می خورد که با گذاشتن یک در بطری یا ظرفی که عمیق نباشد می توانید نیاز او را تامین کنید.

همستر در مجموع حیوان خوب و سرگرم کننده ای است که برای نگهداری در آپارتمان مناسب است زیرا موجودی آرام و تمیز است که رفتار دوستانه ای دارد. این حیوان به دلیل نداشتن ریزش مو، هوش زیاد، انس گرفتن با انسان، هزینه های نگهداری کم و نداشتن سروصدا، محبوب ترین حیوان خانگی برای نگهداری در آپارتمان به شمار می آید که در گالری زیر نیز تصاویری جالب از آن را مشاهده می کنید.

در آخر سوالی که برای صاحب این حیوان پیش می آید این است که: آیا همستر نجس است؟ در جواب باید گفت: خود همستر نجس نیست اما فضولات آن نجس بوده و هنگام نماز نباید موی آن روی لباس باقی مانده باشد.

موش
موش حیوان کوچکی است که به بزرگ ترین خانواده پستانداران تعلق دارد، جزء خانواده Muridea به شمار می آید، ۶۴ گونه دارد و جونده ای شبزی می باشد. این حیوان به انواع صحرایی و غیره تقسیم میشود که طول دم هر نوع متفاوت است و گاهی به اشتباه حیواناتی مانند موش خرما را که شبیه موش هستند را جزء این دسته می دانند.

موش هم مانند همستر قدرت بینایی ضعیف و حس شنوایی و بویایی قوی دارد و باید در قفس محکم با قفل ایمن نگهداری شود. شاید برای شما نیز تعجب آور باشد که کسی موش را به عنوان حیوان خانگی نگه دارد، اما خوب است که بدانید این حیوان که اکثرا از آن تنفر داریم ویژگی های جالبی دارد. ارتباطی که این حیوان با صاحبش برقرار می کند همانند سگ و گربه است او متوجه دستورات می شود و آنها را تجزیه و تحلیل می کند، نامش را می شناسد و با صدا زدنش به سمت شما می آید. بازی کردن به خصوص اگر خارج قفس باشد و توجه صاحبش را دوست دارد و به راحتی از موانع بالا می رود.

در مجموع موش حیوانی باهوش، مهربان و جذابی است که نسبت به همستر اجتماعی تر، هوشمندتر و سریعتر است. جثه ای بزرگ و استوانه ای شکل، پوزه ای نوک تیز، چشمانی نسبتا کوچک، گوش هایی بزرگ با انتهای گرد، دمی نازک و بدون مو و پاهایی بلند از ویژگی های ظاهری موش می باشد. بیماری مشترک بین انسان و موش زیاد است و آنها ناقل بیماری های مشترکی همچون طاعون، وبا، حساسیت و اگزما هستند و باعث گسترش بیماری های انگلی می شوند، با توجه به آنکه ادرار آنها مقدار زیادی اوره دارد اگر قفس را مرتب تمیز نکنید باعث عفونت تنفسی می شوند.

جویدن جزء طبیعت و ذات موش به حساب می آید پس زمانیکه او را از قفس بیرون می آورید مواظب اشیایی همچون: کتاب، چوب، دستمال کاغذی و گیاهان باشید؛ بهتر است ظرف غذای این حیوان از جنس سرامیک یا فولاد ضد زنگ باشد. دانه ها، غلات، آجیل و پنیر غذای مورد علاقه موش است. نکته ای که برای نگهداری از موش باید در نظر داشت این است که آنها در حالت طبیعی گاز نمیگیرند اما همانطور که میدانید این امر یک واکنش طبیعی در برابر ترس است پس مراقب باشید آنها را نترسانید. محل نگهداری موش ها نیز مانند همستر است فقط قفس سیمی خطر خفگی موشی را که سعی دارد فرار کند به همراه دارد.

خیلی از افراد رابطه خوبی با موش ها ندارند و به دنبال راهکارهایی برای فراری دادن و به دام انداختن این حیوانات هستند. برای این منظور باید بدانید که موش از چه چیزهایی بدش می آید؛ شما می توانید با استفاده از بو و مزه هایی خاص این حیوان را فراری دهید. برخی از موادی که بوی آن موش را فراری می دهد بدین ترتیب می باشند: روغن نعناع، روغن گل میخک، روغن سنبل هندی، آمونیاک، فلفل تند تکه تکه شده، اسپری سس تند. در ضمن موش با خوردن سیب زمینی خام دچار مشکل می شود و می میرد.

آیا همستر موش است؟
این دو حیوان شباهت های زیادی با هم دارند و از نظر جانور شناسی از یک جنس هستند اما یک گونه نیستند چون نمی توانند با هم جفت گیری کنند، بنابراین همستر موش نیست اما می توان گفت این دو حیوان با هم نسبت فامیلی دارند.

برای درک بهتر شما با تفاوت موش با همستر، مواردی را در جدول زیر آورده ایم.

همستر موش
پوزه کوتاه و پهن پوزه کشیده و نازک
 دم باریک و کوتاه دم بزرگ و بلند
جثه ای کوچک و نحیف جثه ای بزرگ
چشمانی درشت و براق چشمانی کوچک و ریز
دوره بارداری ۲ هفته
( کوتاه ترین دوره در میان پستانداران)
دوره بارداری ۲۱ روز
بیش از ۲۵ گونه شناخته شده ۶۴ گونه شناخته شده
میانگین عمر ۲ تا ۵ سال میانگین عمر ۲ تا ۳ سال
موجوداتی تنها و انفرادی موجوداتی اجتماعی
گوش هایی کوچک و خزدار گوش هایی بزرگ با انتهایی گرد
آرام و بی حوصله پرانرژی و سریع

امیدواریم این مطلب مورد قبول شما دوستان قرار گرفته باشد.

اگر در رابطه با نگهداری همستر یا موش تجربه ای دارید، لطفا آن را با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

۱۵ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. Aidajalili گفت:

  سلام یکی از همسترهام به دلیل درگیری با یه همستر دیگه کمی زیر چشمش قرمز و دور چشمش یه حلقه خون مانند گرفته خیلی تکون نمیخوره و پلک نمیزنه و بی حاله .خطرناکه؟زنده میمونه؟

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز-
   اینطور که شما شرایط همستر خود را بیان کردید فکر می کنم بهترین کار مراجعه به دامپزشک است. چون باید همستر را معاینه کند، زخم عمیق دارد یا نه؟ چشم همستر به قطره نیاز دارد یا نه؟

   امیدوارم همستر شما زنده بماند اما بعد از این دقت کنید که همستر طلایی یا همستر سوری را تنها نگه دارید چون با همنوعان خود سازگاری ندارد.
   همستر کوتوله می تواند با همنوعان خود زندگی کند اما بهتر است به صورت گروهی از نر و ماده نگه داری نکنید.
   هرگز گونه های مختلف همستر را درکنار هم نگهداری نکنید و به یاد داشته باشید همسترها پس از یک ماهگی قادر به نزدیک شدن به جنس مخالف خود هستند.

 2. Aran گفت:

  سلام همستر من به دلیل درگیری با یه همستر دیگه یکی از چشماش کمی‌‌قرمز شده و دورش یه حلقه ی خون مانند گرفته خیلی تکون نمیخوره و پلک نمیزنه و بی حاله
  خطرناکه؟زنده میمونه یا ن؟

 3. محمد گفت:

  از کجا همستر خوب و سالم بخرم ؟ یه جای معتبر لطفا معرفی کنید

 4. Sargoli گفت:

  سلام ،من هسترهارو خیلی دوست دارم
  وخودمم پرورش میدم واسه فروش
  این پیج اینستاگرام همسترام هستش
  …..

 5. Sargoli گفت:

  سلام ،من هسترهارو هیلی دوست دارم
  وخودمم پرورش میدم واسه فروش
  این پیج اینستاگرام همسترام هستش
  ….@….

  • دوست عزیزم ؛
   اگر خواهان آن هستید در چنین مطالبی لینک معرفی شما قرار گیرد با شماره تلگرامی ۰۹۰۲۲۷۳۴۱۹۹ ویا شماره تماس ۰۹۱۲۲۷۳۴۱۹۹ در ارتباط باشید

 6. ستاره گفت:

  سلام. نسبت اندازه همستر به اندازه قفس باید چقدر باشه؟
  لازم هست که به صورت دوره ای توسط دامپزشک معاینه شود ؟ یعنی این کار ضروریست؟

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   اینکه شما نسبت به سلامتی و راحتی همستر خود حساس هستید بسیار تحسین برانگیز است و نشاندهنده شعور بالای شما است.
   در مورد قفس همستر در متن هم ذکر شد که از سه سبک سیمی، پلاستیکی و آکواریوم برای نگهداری همستر استفاده می کنند که هنگام خرید قفس باید به این موارد دقت کنید:
   ۱- تمیز کردن کدام قفس راحت تر است؟ (بدون شک قفس سیمی) ۲- کدام قفس تهویه بهتری دارد؟ (سیمی) ۳- امنیت کدام قفس بیشتر است؟ (پلاستیکی و آکواریوم) ۴- چه تعداد همستر قرار است در قفس نگهداری شوند؟ ۵- ابعاد قفس چه قدر باشد؟
   حداقل فضای لازم برای نگهداری همستر بدین ترتیب است: کوچکترین اندازه برای کف قفس ۵ سانتی متر در ۱۰ سانتی متر و ارتفاع ۵ سانتی متر است.
   البته چون این حیوان خانگی بسیار بازیگوش است، هر چه قفس بزرگتر باشد هم مکان بیشتری برای قرار دادن اسباب بازی حیوان وجود دارد و هم حیوان راحت تر است.
   در ضمن قفس را خارج از اتاق خواب (چون همستر شب بیدار است) و نیم تا یک متر بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
   از آنجا که مراجعه به دامپزشک هزینه بر است خیلی از صاحبان همستر و حیوانات خانگی از این کار اجتناب می کنند اما بهتر است زمانیکه همستر را خریداری کردید برای ارزیابی سلامتی، همستر را پیش دامپزشک ببرید؛ معاینه منظم هم به صورت ۶ ماه یکبار برای حفظ سلامتی حیوان ضروری است. اما در صورتیکه هزینه معاینات دوره ای برای شما زیاد است بهتر است خودتان مراقب همستر باشید و در صورت مشاهده نشانه هایی چون {کاهش اشتها و سطح فعالیت، افزایش پرخاشگری، از دست دادن وزن، ترشح غیر طبیعی از دهان، بینی و چشم ها، تغییرات در رنگ و قوام مدفوع، کدر یا کثیفی پوشش موی بدن، وضعیت غیر طبیعی قرارگرفتن بدن و بیش از حد تیمار کردن یا آسیب زدن به بخش های خاصی از بدن، گوش های افتاده و چشمانی بی حال و گود} سریعا همستر را نزد دامپزشک ببرید.

 7. no name گفت:

  سلام
  من دوست دارم یک همستر بخرم اما همه مخصوصا مادرم میگویند نجس و از نوعی موش است
  آیا راست است؟
  اگه حرفشون اشتباه بود چجوری بفهمونمشون ؟

  • بهار گفت:

   سلام بر شما دوست عزیز-
   در مورد نجس بودن همستر و اینکه آیا همستر نوعی موش است، قبلا هم توضیح داده بودم که خود همستر نجس نیست و تنها فضولات آن نجس است و اینکه همستر نوعی موش نیست تنها شبیه موش است.
   این شباهت زیاد همستر با موش باعث شده مادرتون حس بدی نسبت به این حیوان پیدا کند،
   پیشنهاد می کنم برای اینکه به ایشان اطمینان دهید این حیوان نجس نیست از ایشان بخواهید از یکی از علما سوال کنند.
   امیدوارم بتوانید این حیوان جذاب را بخرید چون در اینصورت حتما مادر شما نیز از تماشای بازی این حیوان لذت می برد.

 8. anisa گفت:

  سلام
  من دوست دارم یک همستر بخرم اما همه مخصوصا مادرم میگویند نجس و از نوعی موش است
  آیا راست است؟

 9. Sepehr گفت:

  سلام
  من می خواهم یک همستر بخرم اما خیلی شنیده ام که می گویند او یک نوع موش است و بیماری هایی که به انسان انتقال میابد همراه است.

  • بهار گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   همستر یک نوع موش نیست، تنها شبیه به موش است.
   در مورد بیماری مشترک انسان با همستر همانطور که در متن نیز ذکر شد بیماری مشترکی وجود ندارد. البته در صورت بی توجهی شما به نظافت قفس حیوان، احتمال بروز بیماری کوریومننژیت لنفوسیتیک وجود دارد. که با رسیدگی به محل زندگی همستر خود به راحتی می توانید از این بیماری جلوگیری کنید.
   در آخر لازم است ذکر کنم همانطور که شما نگران سلامتی خود هستید، باید مراقب باشید سلامتی همستر خود را به خطر نیندازید؛ به عنوان مثال از دادن غذاهای شور و میوه های شسته نشده اجتناب کنید .

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت