موش و همستر حیوانات خانگی کوچکی هستند.

همراهان عزیز سلام
خرید حیوان خانگی و نگهداری از آن در منزل چند سالی است که طرفداران زیادی پیدا کرده است. شاید بتوان گفت پرندگان اولین حیواناتی هستند که در اکثر منازل یافت می شوند، اما کم کم نگهداری از حیوانات دیگری همچون گربه، سگ و خرگوش هم مرسوم شد. امروزه برخی از افراد حیوانات عجیبی همچون آفتاب پرست، مار، وزغ، رتیل و کروکودیل را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. نگهداری از حیوان در منزل به فضا و امکاناتی احتیاج دارد و با توجه به اینکه اکثر افراد آپارتمان نشین هستند، بهترین حیوان خانگی آن است که فضای کمی برای نگهداری نیاز داشته باشد. موش و همستر حیوانات خانگی بی دردسر و محبوبی هستند که قیمت ارزان، فضای کم برای نگهداری، مراقبت بهداشتی کمتر، هزینه نگهداری پایین و حمل و نقل راحت که حتی می توانید آنها را با خود به سفر ببرید، عواملی است که باعث شده طرفداران زیادی پیدا کنند. با توجه به اینکه این دو حیوان ظاهری شبیه به هم و نیازهای مراقبتی یکسانی دارند ممکن است به خوبی از هم تشخیص داده نشوند. به همین منظور در این مطلب به بیان فرق موش و همستر خواهیم پرداخت و نکاتی که در مراقبت از آنها باید رعایت کرد را بیان خواهیم کرد، در آخر هم برای دوستانی که می خواهند به سرعت حیوان خانگی خود را بشناسند جدولی که حاوی تفاوت های این دو حیوان است را ارائه کرده ایم.

همستر

قبل از آنکه با ویژگی های همستر آشنا شویم، مشاهده این ویدئو جالب را پیشنهاد می کنم. در این فیلم بازی کردن این حیوان را می بینیم.

همستر در اصطلاح به معنای انبار کننده غذا می باشد. حیوانی منظم، دوست داشتنی، مهربان و جذاب است که می تواند برای کودکان ، سالمندان و حتی افراد افسرده، جذاب و سرگرم کننده باشد و از بازی با آن لذت ببرند. این حیوان از شاخه پستاندارن و راسته جوندگان است و جزء گونه cricetidea به حساب می آید که بومی کشورهای کویری و خشک مانند سوریه و مصر است. همستر حیوانی بین موش و سنجاب است که به راحتی با انسان ارتباط برقرار می کند , نگهداری از آن به زمان و انرژی کمی نیاز دارد؛ همه چیز خوار، با بدنی ظریف و کوچک نسبت به موش که قدرت بینایی ضعیفی دارد اما در عوض حس بویایی و شنوایی قوی دارد و به هین خاطر قفس همستر را نباید کنار تلویزیون و دستگاه پخش موزیک قرار دهید چون تحریک می شود و هوش خوبی در پیدا کردن غذا بین اشیا دارد.  موش همستر جزء حیوانات شبزی است، به همین خاطر اغلب روزها خواب و کسل می باشد و اگر ناگهان از خواب بیدارش کنید یا یکدفعه بلندش کنید دست شما را گاز میگیرد. همستر ۳ نوع نژاد Russian , Syrian , Chinese دارد که دو نوع سوری یا طلایی و کوتوله رایج ترین آن در ایران هستند و همستر سوری بیشتر با آب و هوای ایران سازگار است. همستر خانگی حیوان تمیزی است، در یک نقطه از قفس دفع فضولات می کند و هیچ بیماری مشترکی با انسان ندارد؛ البته اگر محیط زندگی اش آلوده باشد دچار اسهال و بیماری تنفسی میشود. برای نگهداری از همستر از آکواریوم، قفسه سیمی با میله افقی یا قفسه پلاستیکی استفاده می کنند که بهتر است کف آن را با خرده چوب، پوشال کولر، خاک مخصوص یا روزنامه بپوشانید و چون به بازی علاقه دارد وسایل بازی مثل چرخ و فلک هم در آن قرار دهید و از قرار دادن قفس در مقابل نور مستقیم خورشید و مکان سرد بپرهیزید.

همستر طلایی یا کوتوله

همستر در مجموع حیوان خوب و سرگرم کننده ای است که تنها باید هفته ای یکبار جای آنرا تمیز کنید و دم کوتاه (۲mm)، وجود کیسه هایی اطراف سر (cheek pouch) برای جابجایی مواد خوراکی و حمل و مخفی کردن نوزاد هنگام خطر، داشتن جثه ای ظریفتر نسبت به موش از ویژگی های ظاهری است که آن را از موش متمایز می کند. طول عمر همستر بسیار کوتاه است (۲ تا ۵ سال) و به خاطر رابطه عاطفی که ایجاد می شود بعد از مرگش ناراحتی صاحبش را بدنبال دارد، همچنین این حیوان مانند سگ و گربه نیست که با دیدن صاحبش ابراز احساسات کند. در آخر سوالی که برای صاحب این حیوان پیش می آید این است که: آیا همستر نجس است؟ در جواب باید گفت: خود همستر نجس نیست اما فضولات آن نجس بوده و هنگام نماز نباید موی آن روی لباس باقی مانده باشد.

موشموشموش حیوان کوچکی است که به بزرگ ترین خانواده پستانداران تعلق دارد، جزء خانواده Muridea به شمار می آید، ۶۴ گونه دارد و جونده ای شبزی می باشد. این حیوان به انواع صحرایی و غیره تقسیم میشود که طول دم هر نوع متفاوت است و گاهی به اشتباه حیواناتی مانند موش خرما را که شبیه موش هستند را جزء این دسته می دانند. موش هم مانند همستر قدرت بینایی ضعیف و حس شنوایی و بویایی قوی دارد و باید در قفس محکم با قفل ایمن نگهداری شود. شاید برای شما نیز تعجب آور باشد که کسی موش را به عنوان حیوان خانگی نگه دارد، اما خوب است که بدانید این حیوان که اکثرا از آن تنفر داریم ویژگی های جالبی دارد. ارتباطی که این حیوان با صاحبش برقرار می کند همانند سگ و گربه است او متوجه دستورات می شود و آنها را تجزیه و تحلیل می کند، نامش را می شناسد و با صدا زدنش به سمت شما می آید. بازی کردن به خصوص اگر خارج قفس باشد و توجه صاحبش را دوست دارد و به راحتی از موانع بالا می رود. در مجموع حیوانی باهوش، مهربان و جذابی است و نسبت به همستر اجتماعی تر، هوشمندتر و سریعتر است. جثه ای بزرگ و استوانه ای شکل، پوزه ای نوک تیز، چشمانی نسبتا کوچک، گوش هایی بزرگ با انتهای گرد، دمی نازک و بدون مو و پاهایی بلند از ویژگی های ظاهری موش می باشد. بیماری مشترک بین انسان و موش زیاد است و آنها ناقل بیماری های مشترکی همچون طاعون، وبا، حساسیت و اگزما هستند، با توجه به آنکه ادرار آنها مقدار زیادی اوره دارد اگر قفس را مرتب تمیز نکنید باعث عفونت تنفسی می شوند. جویدن جزء طبیعت و ذات موش به حساب می آید پس زمانیکه او را از قفس بیرون می آورید مواظب اشیایی همچون: کتاب، چوب، دستمال کاغذی و گیاهان باشید. نکته ای که برای نگهداری از موش باید در نظر داشت این است که آنها در حالت طبیعی گاز نمیگیرند اما همانطور که میدانید این امر یک واکنش طبیعی در برابر ترس است پس مراقب باشید آنها را نترسانید.

برای درک بهتر شما با تفاوت موش با همستر، مواردی را در جدول زیر آورده ایم.

همستر موش
پوزه کوتاه و پهن پوزه کشیده و نازک
 دم باریک و کوتاه دم بزرگ و بلند
جثه ای کوچک و نحیف جثه ای بزرگ
چشمانی درشت و براق چشمانی کوچک و ریز
دوره بارداری ۲ هفته
( کوتاه ترین دوره در میان پستانداران)
دوره بارداری ۲۱ روز
بیش از ۲۵ گونه شناخته شده ۶۴ گونه شناخته شده
میانگین عمر ۲ تا ۵ سال میانگین عمر ۲ تا ۳ سال
موجوداتی تنها و انفرادی موجوداتی اجتماعی
گوش هایی کوچک و خزدار گوش هایی بزرگ با انتهایی گرد
آرام و بی حوصله پرانرژی و سریع

 

امیدواریم این مطلب مورد قبول شما دوستان قرار گرفته باشد. آیا شما تاکنون یک حیوان خانگی داشته اید؟

>

2 ديدگاه

  1. سلام
    من می خواهم یک همستر بخرم اما خیلی شنیده ام که می گویند او یک نوع موش است و بیماری هایی که به انسان انتقال میابد همراه است.

  2. درود بر شما دوست عزیز
    همستر یک نوع موش نیست، تنها شبیه به موش است.
    در مورد بیماری مشترک انسان با همستر همانطور که در متن نیز ذکر شد بیماری مشترکی وجود ندارد. البته در صورت بی توجهی شما به نظافت قفس حیوان، احتمال بروز بیماری کوریومننژیت لنفوسیتیک وجود دارد. که با رسیدگی به محل زندگی همستر خود به راحتی می توانید از این بیماری جلوگیری کنید.
    در آخر لازم است ذکر کنم همانطور که شما نگران سلامتی خود هستید، باید مراقب باشید سلامتی همستر خود را به خطر نیندازید؛ به عنوان مثال از دادن غذاهای شور و میوه های شسته نشده اجتناب کنید .

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید