پارکت یا سرامیک: بهترین کفپوش برای خانه شما

سلام مخاطبان عزیز
کفپوش لایه ای است که برای پوشاندن کف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و انواع مختلفی دارد. موکت قدیمی ترین نوع آن می باشد که امروزه جای خود را به سنگ، سرامیک، پارکت و لمینت داده است. خرید یا تعویض کفپوش اولین انتخابی است که هنگام نوسازی خانه یا تغییر دکوراسیون به آن فکر می کنیم؛ اما با توجه به اینکه این خرید همانند خرید سایر وسایل منزل مثل مبل، فرش، پرده و تلویزیون نیست که بتوان به راحتی آن را تغییر داد، پس باید در این انتخاب وسواس و دقت بیشتری به خرج دهیم و تمام جوانب را بررسی کنیم. بهتر است قبل از خرید لیستی آماده کنید و به آن پاسخ دهید:
این کفپوش را برای کدام قسمت از ساختمان می خواهید؟ میزان رفت و آمد در آنجا چقدر است؟ از نظر مادی چه میزان می توانید هزینه کنید؟ زمان و حوصله کافی برای تمیز کردن و نگهداری از کفپوش را دارید؟ آیا در این قسمت دریچه فاضلاب وجود دارد؟ حیوان خانگی که بتواند با پنجه هایش کف را زخمی کند دارید؟ پاسخ به این سوالات و سوالات مشابه که اغلب به سبک زندگی شما مربوط میشود، شما را در انتخاب کفپوش مناسب یاری میکند.
از آنجا که پارکت و سرامیک رایج ترین نوع کفپوش می باشند، قصد داریم شما را با این دو نوع آشنا کنیم. با سایت این یا اون همراه باشید.

پارکت یا سرامیک

پارکت
کفپوشی
از جنس چوب درختان است که وقتی به خانه شما اضافه میشود به دکوراسیون آن ارزش و گرما می بخشد و یک سرمایه به حساب می آید به طوری که هنگام فروش خانه ارزش آن را دو چندان می کند. منشا آن کشور آلمان و سوئیس است و برای اولین بار در سال ۱۳۳۹ وارد ایران شد و موزه سعد آباد، کاخ مرمر و کاخ گلستان اولین مکانهایی بودند که از این کفپوش استفاده کردند. پارکت سالم ترین کفپوش جهان شناخته شده است و رنگ بندی های متنوعی دارد و از ۴ قسمت لایه رویی (ضد خش)، نقش پارکت، ساختمان اصلی (HDF) و لایه پایینی (محافظ رطوبت) تشکیل شده است. مواد پلاستیکی استفاده شده در لایه بالایی و پایینی مانع از خوردگی توسط موریانه و حشرات میشود. نصب پارکت کف به زیر سازی نیاز دارد که سیمان و گچ بهترین مواد برای زیر سازی هستند  بعد یک لایه فوم (ابری به ضخامت ۲mm) قرار می دهند که عایق صدا و حرارت است، دقت کنید فوم معمولی بهتر از فوم سایلنت است چون خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد. بعد قطعات پارکت ها را به صورت موازی در کنار هم قرار می دهند، این قطعات یا توسط چسب در جای خود ثابت می شوند یا توسط شیارهایی که در اطراف پارکت قرار دارند و باید مانند یک پازل در هم قرار گیرند (مدل کلیک دار) محکم می شوند. نیم پلی استری که در آخر روی آن کشیده می شود ممکن است پس از مدتی در اثر ضربه یا خراش از بین رود که می توانید دوباره یکدست نیم پلی استر روی آن بزنید تا مثل روز اول نو و تمیز شود. نصب پارکتطرح پارکت و رنگ پارکت باید در تناسب با سایر وسایل منزل باشد، با توجه به نوع چوب آن تکسچر پارکت فرق می کند. بلوط، گردو، راش، کاج، ون، ایروکو، زبان گنجشک درختانی هستند که از آن برای تهیه پارکت استفاده می کنند و انواع پارکت عبارتند از پارکت متراکم solid، دو لایه و سه لایه که پارکت لمینت یکی از انواع آن نیست و تنها ظاهری مشابه با آن دارد، جنس و کیفیت آن مثل پارکت چوبی نیست و چون از مواد طبیعی ساخته نشده است حاوی ترکیبات شیمیایی است و حساسیت زا می باشد.
تنوع طرح به همراه ظاهری جذاب و زیبا، نظافت راحت، ضد حساسیت و خش، دوام و مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید، نسوز بودن روکش و مقاومت در برابر آتش سیگار و ذغال، کف پوشی گرمتر و نرمتر زیر پا، مناسب برای گرمایش از کف، طول عمر بالا و قابلیت تعویض، عایق حرارت و صدا، مقاومت در برابر فشار، ترک خوردگی و سائیدگی، سهولت نصب و سبکی جزء مزایا پارکت می باشند و تولید صدا در صورت نصب نادرست، نیاز به درز گیری و مراقبت مداوم، عدم مقاومت در برابر رطوبت و آلودگی، قیمت بیشتر نسبت به سرامیک، تغییر رنگ روکش با مرور زمان، مقاومت کمتر در برابر خش افتادن نسبت به سرامیک و ناسازگاری با آب و هوای مرطوب از معایب پارکت به شمار می آید.

در ویدئوی زیر مشاهده می کنید که به راحتی پارکت چوبی را مثل روز اول نو و براق می کنند.

 

سرامیک
سرامیک
ساخته شده از ترکیبات کانی خاک رس می باشد که مدتهای زیادی به عنوان کفپوش برتر مورد توجه بود اما با توجه به آنکه ذات آن سرد است و بیماری های مفصلی، کمر درد و پا درد را به همراه دارد و در زمستان سرمای آن به خصوص برای کودکان و سالمندان آزار دهنده است از محبوبیت آن کاسته شد. با این وجود هنوز برای مکان هایی که احتمال آبریزی و رطوبت وجود دارد بهترین کفپوش می باشد. در ابتدا رنگبندی و طرح های سرامیک بسیار محدود بود اما اکنون در انواع لعابی، ضد لغزش، فانتزی و طرح پارکت با رنگ های گوناگون در بازار موجود است که سرامیک سه بعدی و سرامیک طرح پارکت بیشترین متقاضی را دارند. نصب سرامیک توسط دوغاب سیمان یا چسب خمیری مخصوص انجام می شود؛ نصب آن زمان و حوصله بیشتری را می طلبد اما در عوض تنوع چیدمان آن جذابیت بسیاری ایجاد می کند. قطری موربی، آجری، شطرنجی، چرخ دنده ای، حصیری، چپ و راست از انواع گوناگون چیدمان سرامیک می باشد.

چیدمان سرامیک کفپوش

تمیز کردن آسان، نیاز به مراقبت کمتر، سازگار با هر نوع آب و هوایی، شستشوی راحت، تنوع قیمت و طرح، مقاومت در برابر رطوبت و مواد شیمیایی و گرد و خاک، غیر قابل اشتعال بودن و مناسب برای افرادی که حیوان خانگی دارند از مزایا سرامیک می باشد. چند مورد از معایب سرامیک عبارتند از: بازتابش نور، لغزنده بودن و احتمال لیز خوردن به خصوص اگر خیس باشد، تولید بعضی از مدلها بعد از مدتی متوقف میشود که در بحث تعمیر با مشکل مواجه می شویم، شکننده بودن و سنگین بودن، سخت بودن تشخیص جنس نامرغوب، احتمال شکستن اشیای حساس در اثر افتادن از ارتفاع، ترک خوردن در اثر برخورد جسم سنگین، عایق صدا و حرارت نیست (گرمایش از کف این مشکل را حل می کند)، نسبت به چوب سخت تر و سردتر است.

 

تا این بخش با تفاوتهای پارکت و سرامیک آشنا شدید، در جدول زیر نیز بعضی از این تفاوت ها را مشاهده می کنید.

سرامیک پارکت
با توجه به سردی فیزیکی مضرات بی شماری دارد چوب از گرمی بی نظیری برخوردار است که باعث ایجاد آرامش می شود
 با توجه به شکنندگی طول عمر کوتاهی دارد طول عمر آن بالغ بر ۵۰ سال است
سنگین است وزن کمی دارد
در صورت ترک خوردن امکان ترمیم وجود ندارد با افزودن نیم پلی استر به راحتی مثل روز اول می شود
مناسب برای مکان هایی که احتمال ریختن آب روی کفپوش زیاد است اصلی ترین دشمن آن رطوبت است
قرار دادن و کشیدن جسم سنگین روی آن خش نمی اندازد بهتر است برای لوازم سنگین چون مبل از کاور پایه استفاده کرد
مناسب برای محیط خارج خانه مثل حیاط خلوت و پاسیو شرایط آب و هوای محیط تاثیر فراوان روی کیفیت آن دارد
هر چند منشا آن طبیعت است اما تجزیه آن سالهای زیادی طول می کشد محصولی طبیعی، دوستدار محیط زیست و تجزیه پذیر

در این مطلب به بررسی دو کفپوش معروف و رایج پرداختیم. با توجه به اینکه هر دو به راحتی تمیز میشوند، حساسیت زا نیستند و جذابیت ظاهری دارند، انتخاب سخت می شود. اما باید با در نظر گرفتن فاکتور هایی که اول متن ذکر کردیم و سلیقه خود کفپوش مناسب خود را انتخاب کنید.

خوشحال میشویم ایده های خلاقانه شما را در انتخاب نوع، رنگ و طرح کفپوش بدانیم.

>

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.