سلام مخاطب گرامی

پول در زندگی بشر نقش مهمی دارد و اصلی ترین عامل در اقتصاد کشور است. نظام های سیاسی جهان برای حفظ قدرت خود به پول احتیاج دارند، اما مسئله ای که از داشتن پول هم با اهمیت تر است قدرت کنترل و نظارت بر تراکنش های مالی جامعه می باشد که این روزها کمی دستخوش تغییرات شده است. با پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات امور بانکداری نیز متحول شد و بانکداری اینترنتی به وجود آمد که افزایش سرعت خدمات توانسته نظر مردم را به خود جلب کند. اما عواملی همچون نظارت بانک ها بر نقل و انتقالات به عنوان واسطه، فرار از پرداخت مالیات، مبارزه با نظام سرمایه داری، زیر پا گداشتن تحریم ها، دستیابی به سود بیشتر در معاملات و از بین بردن مرزها باعث پیدایش پول مجازی شد.

پول مجازی شکلی از پول است که فقط در قالب دیجیتال وجود دارد و نوع فیزیکی ندارد، واسطه تبادلات بر پایه اینترنت است، پول ها درون کیف پول ذخیره شده در کامپیوتر می باشند، توسط هیچ دولت یا حکومتی نظارت، کنترل و رهگیری نمی شوند، نیاز به ثبت نام و مدارک ندارند و همه افراد با داشتن سخت افزار و نرم افزار مناسب می توانند آنرا استخراج کنند. این پول با نام های دیگری چون پول اینترنتی، پول کامپیوتری، پول دیجیتالی و ارز دیجیتالی نیز شناخته می شود و به وسیله توسعه دهندگان صادر و کنترل می شود و توسط یک جامعه مجازی مورد استفاده قرار می گیرد. پول دیجیتال به عنوان پدیده نوظهور پولی– اینترنتی تاکنون توسط هیچ دولتی به رسمیت و قانونی شناخته نشده است و کشورهایی مثل آمریکا و چین آنرا کالا می دانند که میتوان همانند سهام شرکت ها خرید و فروش کرد. ارز دیجیتالی فوق العاده انعطاف پذیر می باشد و با تمام انواع دارایی ها تفاوت دارد اما با وجود تمام موارد گفته شده این پول معایبی نیز دارد که بدین شرح است:

۱- به خاطر عدم وجود معادل فیزیکی پشتوانه قانونی ندارد.
۲- عدم نظارت و کنترل توسط دولت ها و وابستگی آن به شبکه غیر متمرکز سبب شده است قابلیت اطمینان آن کاهش یابد.
۳- شیوه پرداخت و نقل و انتقال آن باعث شده است به طور عمده در معاملات غیر قانونی و مجرمانه و پولشویی از آن استفاده کنند.
۴- با توجه به اینکه درک کار پول مجازی مشکل است اغلب افراد آنرا به درستی نمی شناسند و درجه پذیرش آن نسبت به انواع دیگر ارزها کمتر است.
۵- این ارزها در معاملات مجازی با نوسانات زیادی روبرو هستند.
۶- لزوم توسعه و بهینه سازی نرم افزارها و نیاز به یک سیستم کامپیوتری قوی برای نصب کیف پول و استخراج آن
۷- این ارز تنها در کامپیوتر افراد ذخیره است که دزدیده شدن سیستم یا هک آن به معنای نابودی سرمایه است به همین دلیل امنیت پول کامپیوتری پایین است اما مزیت این روش این است که اگر فرد در اثر عواملی مجبور به مهاجرت شود تنها با داشتن هارد سیستم سرمایه خود را نیز به همراه دارد.

پول مجازی در دو شکل متمرکز و غیر متمرکز وجود دارد، نوع متمرکز آن ارزی است که توسط یک نظام متمرکز مانند یک شرکت خصوصی ارائه می شود و توسط یکی از ارزهای سنتی پشتیبانی می شود، کیف پول آن روی چند سایت مخصوص قابل دسترسی است و حتما باید ثبت نام کنید اما در نوع غیر متمرکز تراکنش ها توسط پایگاه داده توزیع شده بلاک چین انجام می شود، نیازی به ثبت نام کاربر نیست و تنها با نصب کیف پول می توان تراکنش ها را بدون واسطه و به صورت همتا به همتا انجام داد البته ارزهای رمز پایه پشتوانه ارزی ندارند.
دسته بندی دیگری که در مورد پول مجازی انجام می شود بر اساس نوع تعامل بین پول بدون پشتوانه و پول واقعی است که به سه دسته بسته، جریان یکطرفه و جریان دوطرفه تقسیم می شوند. نوع بسته به پول درون بازی معروف است و با اقتصاد دنیای حقیقی ارتباطی ندارد کاربر از طریق کسب امتیاز در بازی رایانه ای پول را بدست می آورد و در بازی هم خرج می کند. در نوع یکطرفه پول دیجیتال با پول واقعی خریداری می شود اما قابل بازگشت و قابل تبدیل نیست اما در نوع جریان دو طرفه میتوان پول مجازی را دوباره به ارز حقیقی تبدیل کرد.
اکنون که با پول اینترنتی و دسته بندی آن آشنا شدید به معرفی چند ارز رمز پایه که در بازار سرمایه جایگاه خوبی دارند، میپردازیم.

بیت کوینارز دیجیتالی بیت کوینبیت واحد اطلاعات کامپیوتر و کوین به معنای سکه می باشد. بیت کوین (BTC) اولین پول دیجیتال تمرکز زدایی شده که تماما در اینترنت قرار دارد و از سیستم رمز نویسی خاصی استفاده می کند، در سال ۲۰۰۹ توسط فردی که خود را ساتوشی ناکاماتو معرفی کرده است با هدف تبدیل شدن به ارز رسمی جهانی و تسهیل پرداخت آنلاین طراحی شده است. طبق ساختاری که طراحان در نظر گرفته اند حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین قابل تولید است که افراد با حل مسائل ریاضی می توانند آنرا استخراج (Mining) کنند که SHA- 256  الگوریتم استخراج بیت کوین می باشد. علاوه بر استخراج می توان آن را از فروشگاه های معتبر سراسر جهان خریداری کرد یا در ازای خدمات یا کالای ارائه شده از مشتریان بیت کوین دریافت کرد. تمام تراکنش های بیت کوین قابل مشاهده و ردیابی هستند و در دفتر کل عمومی که تمام کاربران مشاهده می کنند ثبت می شوند البته اطلاعات شخصی افراد فاش نمی شود. برای ورود به شبکه آن نیاز به کیف پول است که از طریق نرم افزار های Multi Bit یا Bitcoin wallet  به شما مالکیت آدرس بیت کوینی داده می شود و این کیف پول شامل کلید های خصوصی است که به شما اجازه خرج کردن بیت کوین ها را می دهد. البته مفهوم کیف بیت کوین با کارتهای اعتباری متفاوت است، زیرا بدون تایید شما برای هر تراکنش هیچ فروشنده ای حق برداشت از حساب شما را ندارد. این ارز دیجیتالی بدون واسطه فعالیت می کند و خود مردم بر تولید و تراکنش های مالی نظارت دارند و رمز نگاری اطلاعات مبادله شده مانع از حمله هکرها میشود. ارزش بیت کوین بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود و شاخص قیمت آنرا با میانگین تبادلات عمده ارزی با این واحد پولی می سنجند. امکان سوء استفاده و پولشویی از معایب آن و تراکنش فوری، قابل ردگیری و بدون مدیریت مرکزی، شبکه همتا به همتا و برنامه متن باز، محفوظ از تورم و تحریم، عدم دسترسی نهادهای مرکزی به اطلاعات شخصی و کارمزد پایین از ویژگی های بیت کوین می باشد.

 

اتیریمارز اتیریمیک پلتفرم نرم افزاری متن باز است که قابل برنامه ریزی می باشد و رقیب بیت کوین به شمار می آید که در سال ۲۰۱۳ به وجود آمده است. به وسیله آن میتوان اپلیکیشن های غیر متمرکز ایجاد کرد که این اپلیکیشن ها از بلاک چین مخصوصی (بلاک چین دوم) برای تراکنش های مالی خود استفاده می کنند. اتیریم تنها یک روش پرداخت نیست بلکه پلتفرم محاسبه مجازی بوده و چیزی فراتر از انتقال پول است. تراکنش ها همانند بیت کوین قابل ردیابی هستند. مسئله نگران کننده در اتیریم ابهام در مورد تعداد سکه های در گردش می باشد اینکه مشخص نیست چه تعداد قرار است تولید شود.

مونروپول اینترنتی مونروارز دیجیتال رمز پایه متن باز که نام ارز آن XMR است، بر پایه پروتکل CryptoNote و در سال۲۰۱۴ راه اندازی شد. مونرو پولی سریع و امن که مالک خصوصی ندارد، از مشتقات بیت کوین نمی باشد و برخلاف آن غیر قابل ردیابی و کاملا ناشناس است. هیچ کاربری با هیچ ابزاری نمی تواند مبدا، مقصد و مبلغ یک تراکنش را ردیابی کند به همین خاطر هویت ارسال کننده و گیرنده مخفی می ماند. قابلیت تعویض به ارز واقعی در مونرو نسبت به سایر ارزهای رمزی بهتر است و امکان استخراج آن نیز راحت تر می باشد. حریم خصوصی، مقیاس پذیری، قابلیت معاوضه و غیر متمرکز بودن از ویژگی های آن است.

ریپلپول دیجیتالی ریپلنام یک پول دیجیتال (Ripple XRP) و یک شبکه پرداخت آزاد (Ripple Net) است که به جای مبارزه با بانکها به رشد و تثبیت جایگاه آنها کمک می کند و از حامیان جریان آزاد گردش مالی است. ریپل نت به بانک ها و موسسات بزرگ متصل می شود و انتقال پول را می توان در بستر شبکه آن انجام داد. در واقع این شبکه برای ارتباط بین بانکهای جهان ارائه شده است و ارز آن XRP نام دارد که مانند سهام معامله می شود. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف راحت شدن پرداخت های آنلاین معرفی شد و یک سیستم پرداخت توزیع شده و متن باز می باشد. ریپل نوعی پول اینترنتی مبتنی بر فرمولهای ریاضی است که در هر ثانیه ۱۵۰۰ تراکنش انجام میدهد و هر تراکنش پس از ۴ ثانیه تایید می شود. تراکنش مالی سریعتر، قابلیت اطمینان بالاتر، هزینه های کمتر و شبکه همتا به همتا از ویژگی های این پول مجازی میباشد.

لایت کوینپول دیجیتالی لایت کوینلایت کوین (LTC) از شبکه های قوی پول اینترنتی که توسط فارغ التحصیل دانشگاه MIT  و مهندس سابق گوگل (چارلی لی) در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد. این پروژه نرم افزاری متن باز الهام گرفته از بیت کوین است و از لحاظ فنی نیز با آن مشابه است اما الگوریتم استخراج آن Scrypt می باشد. لایت کوین ارزی  همتا به همتا (P2P) است که به خاطر امنیت شبکه (ناشی از معادلات ریاضی پیشرفته) و حمایت گسترده مردمی جزء ارزهای دیجیتالی معتبر می باشد. ایجاد و انتقال لایت کوین فاقد کنترل مرکزی است و در مجموع ۸۴ میلیون از این واحد پولی استخراج خواهد شد. تایید تراکنش این ارز دیجیتال ۳ دقیقه است که سریعتر از بیت کوین می باشد. افزایش تعداد سکه ها، تغییر رابط کاربری گرافیکی، سرعت بیشتر و انتقال آنی از تفاوت های لایت کوین با بیت کوین می باشد.

داگ کوینپول اینترنتی داگ کوینداگ کوین یا دوج کوین (Doge coin) ارز دیجیتال امن، سریع، خصوصی و غیر متمرکز می باشد که در سال ۲۰۱۳ به وجود آمد. الگوریتم آن بر پایه لایت کوین بوده و از لحاظ فنی نوع دیگری از لایت کوین است. استخراج آن دائمی است و متوقف نمی شود و نسبت به بیت کوین راحت تر انجام میشود. این ارز دیجیتالی دارای تکنولوژی رمز گذاری است که زمان تراکنش در آن نسبت به بیت کوین کمتر می باشد. هر چند امروزه این پول اینترنتی ارزش کمی دارد اما طبق پیش بینی ها در آینده ای نزدیک جزء ارزهای برتر خواهد شد.

در این مطلب با تعدادی از پول های مجازی آشنا شدیم، البته ارزهایی چون پیر کوین، بیت کوین دارک (BTCD) ، نئو، پرایم کوین، ارز wcx، آیوتا، زیرو اکس و .. نیز جزء پول های مجازی هستند اما درصد محبوبیت کمتری دارند. اگر قصد سرمایه گذاری دارید اما بین سرمایه گذاری دلار، طلا و ارز دیجیتال مردد هستید، مطلب مقایسه طلا، دلار و بیت کوین را از همین سایت مطالعه بفرمایید.

آیا تاکنون تجربه خرید با پول مجازی را داشته اید؟ به نظر شما سرمایه گذاری روی کدام نوع بهتر است؟

>

2 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید