همراهان عزیز سلام

در مطلب گذشته در مورد گوشت حلال و حرام و اینکه پرندگان، آبزیان و حیوانات خشکی با داشتن چه ویژگی هایی جزء حلال گوشتان به شمار می آیند توضیحاتی ارائه دادیم، در این مطلب قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم: گوشت گراز حلال است یا حرام؟
متاسفانه در بخش هایی از ایران شکار گراز زیاد شده است و با این تصور که گراز با خوک فرق می کند، بدون اطلاع از حکم اسلام درباره آن گوشتش را مصرف می کنند.

غذا با گوشت گرازگراز وحشی یک پستاندار همه چیز خوار است که از گونه خوک ها می باشد، بومی شمال و مرکز اروپا و مناطق مدیترانه ای و آسیا است که در مراتع، تالاب ها، جنگل های بارانی و معتدل زندگی می کند. وجود این حیوان برای محیط زیست بسیار مفید است و با توجه به اینکه از ریشه درختان بیشتر تغذیه می کند و برای یافتن غذا زمین را شخم می زند در نتیجه روی دانه گیاهان خاک می پاشد، این ویژگی گراز سبب شده مناطقی که او در آن زندگی می کند رویش و تنوع بیشتری داشته باشند و به همین دلیل به این حیوان تراکتور طبیعت می گویند. این حیوان از لحاظ ظاهری با خوک تفاوت هایی دارد و همین امر سبب شده است که افراد تصور کنند حکم آن با گوشت خوک متفاوت است. اما در اسلام خوردن گوشت گراز حرام است و چنانچه به حرمت آن علم داشته باشید، معصیت کرده اید. بعضی از دوستان سوال می کنند چرا با وجود آنکه گراز مانند گوسفند سم دارد و گیاهخوار می باشد گوشت آن حرام است؟
برای پاسخ به این پرسش به اثرات منفی این گوشت بر جسم و روح اشاره می کنیم. ادله ای که برای حرام بودن گوشت خوک و گراز ارائه می گردد برگرفته از قرآن، احادیث و نتیجه تحقیقات علمی می باشند.

الف) گراز حیوانی است که نامش در لیست غذاهای حرام آمده است و قرآن از آن به لحم خنزیر یاد می کند. «إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ…: بر شما حرام شد: گوشت مردار، خون و گوشت خوک و هر حیوانی که به نام غیر خدا کشته شده باد و…..»  (سوره مائده آیه ۳)

ب) در مطلب قبل برای تعیین حکم گوشت پرندگان گفتیم که اگر یکی از ائمه در روایتی حکم گوشتی را مشخص کند دیگر نیاز به بررسی نیست، در مورد خوک نیز روایات زیادی وجود دارند که صراحتا مصرف آن را حرام می دانند از جمله:
امام صادق (ع) فرمودند: یکی از چهار چیز که سبب پیری زودرس می شود، خوردن گوشت خوک است.
حضرت امام رضا (ع) نیز فرمودند: خداوند خوردن گوشت خوک را حرام فرموده چون حیوانی است مهیب و زشت صورت، که خداوند او را برای پند و عبرت گرفتن خلق آفریده است.

ج) آسیب های جسمی و معنوی: با توجه به اینکه حرام و حلال بودن بر اساس مصلحت هایی است پس بی شک مصرف آن تاثیراتی روی جسم، روحیه و اخلاق فرد می گذارد. خوک حیوان کثیفی است و حتی نزد اروپاییان هم سمبل بی غیرتی است. گراز هم مانند خوک از فضولات و پسماند ها تغذیه می کند که این قضیه اثرات منفی زیادی دارد. گوشت گراز محل مناسبی برای رشد و تجمع انواع انگل و کرم ها می باشد که باعث بیماری های فراوانی می شود، از جمله: تریشینوزیس (عفونتی انگلی)، اسهال، کم خونی، بیماری‌های کبدی و هپاتیت عفونی، دردهای مفصلی از قبیل روماتیسم ، خارش داخلی بدن، کوفتگی و خستگی، مسمومیت، بروز بیماری‌های قلبی، انسداد عروق و باد سرخ (لکه‌های قرمز و دردناک روی پوست دست که به طور مداوم سوزش دارد). در ایران به خاطر مصرف کم گوشت گراز این بیماری ها نیز کمتر دیده می شوند، اما در  کشورهای غربی به وفور وجود دارند برای همین برخی از کشورها مانند روسیه مصرف آن را ممنوع کرده اند.

با توجه به نکات ارائه شده دریافتیم که گراز نجس العین و جز حرام گوشتان است و ذبح آن درست نیست چون قابل تذکیه نمی باشد و نه تنها دین بلکه عقل نیز مصرف آن را جایز نمی داند.

>

2 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید