سلام

پرنده ها برخلاف برخی از حیوانات چون همستر، خوکچه هندی و خرگوش که تنها چند سالی است به خانه ها راه یافته اند، مدت زمان زیادی به عنوان یک حیوان خانگی در کنار انسان ها زندگی می کنند. همچنین جذابیت بیشتر، نگهداری آسان، آموزش راحت تر، بیماری کمتر، هوش بیشتر، قیمت پایین، غذای ارزان و نگهداری در فضای کم مواردی هستند که سبب استقبال بیشتر از پرندگان به عنوان حیوان خانگی شده اند. نگهداری از پرندگانی چون مرغ، خروس، غاز، اردک، بلدرچین و کبک در اغلب خانه ها برای مصرف گوشت و تخم آنها سابقه ای طولانی دارد اما امروزه به خاطر زندگی نوین شهری امکان نگهداری از  این پرندگان وجود ندارد و مردم به سمت خرید پرندگانی می روند که قابلیت نگهداری در قفس را داشته باشند. پرندگان زینتی گونه های  مختلف و متنوعی دارند، برخی صدای زیبا دارند، برخی رنگ های جذاب و گروهی هر دو ویژگی را دارند. هنگام انتخاب پرنده باید به اندازه و جثه، رفتار، رژیم غذایی، نیازهای مراقبتی، هزینه خرید و نگهداری و هدفی که از خرید آن دارید، دقت کنید. پرندگان از تنوع زیادی برخوردار هستند اما چند نمونه از محبوب ترین پرنده های خانگی که توسط بیشتر مردم خریداری می شوند عبارتند از:

طوطی خاکستری آفریقایی

کاسکو یکی از پرندگان خانگی گران قیمتطوطی خاکستری رنگ یا کاسکو اصلیت آفریقایی دارد و باهوش ترین پرنده است که قدرت سخنگویی و تقلید صدا دارد و آنرا بهترین پرنده تقلید کننده صدا می دانند. کاسکو همانند سایر طوطی ها بال های رنگی جذاب ندارد اما هوش، قدرت سخنگویی بالا و حافظه خیلی خوب، او را به یکی از پرطرفدار ترین پرندگان خانگی تبدیل کرده است، کاسکو می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند به همین دلیل از گران ترین پرنده های خانگی می باشد که با توجه به تعداد کلماتی که می گوید قیمت آن تغییر می کند. طول عمر این طوطی زیاد است و بین ۴۰ تا ۶۰ سال عمر می کند؛ بسیار عاطفی است و به صاحب خود وابسته می شود و چون جثه بزرگی دارد باید آن را در قفس بزرگی نگه دارید. کاسکو بسیار حساس است و به محبت و توجه نیاز دارد و در صورت بی اهمیتی افسرده و مضطرب می شود بنابراین اگر زمان کافی برای نگهداری از کاسکو ندارید آنرا خریداری نکنید. این پرنده از میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات، دانه‌های مغزدار و بذر گیاهان تغذیه می کند و بازی خارج  از قفس را دوست دارد اما اگر دو کاسکو را با هم تنها بگذارید با هم دعوا می کنند.

در ویدئو زیر طوطی خاکستری را می بینید که به زیبایی تقلید صدا می کند.

 

فنچ
فنچ یا همان سهره پرنده ای کوچک، زیبا، صلح جو و اجتماعی است که به شدت فعال و بازیگوش است و از پریدن به این سو و آن‌سو لذت می‌برد. فنچ ها برخلاف طوطی ها به فضای کمتری احتیاج دارند و به مراقبت خاصی نیاز ندارند. نگهداری آنها در منازل بسیار آسان است و سریع تکثیر می شوند به همین دلیل فنچ ارزان ترین پرنده خانگی است که طرفداران زیادی دارد. غذای اصلی آن ارزن است اما برای تغذیه آن می توانید از دانه ها، سبزیجات، میوه تازه، سفیده تخم مرغ و سیب زمینی آب پز هم استفاده کنید.

معرفی چند نوع پرنده خانگیبیش از ۴۰۰ گونه مختلف از این جاندار تاکنون شناخته شده است  که سهره نیز یکی از گونه های آن می باشد و هر گونه رنگ خاصی دارند، بعضی از انواع آن آوازه خوان هستند و ارزان ترین و مشهورترین آن فنچ کبکی (راه راه) و فنچ سفید می باشند. طول فنچ کمتر از ۲۰ سانتی متر است و در صورت رسیدگی مناسب بیش از ۱۰ سال عمر می کند، در جنس ماده آن رنگ قرمز زیر پیشانی یا زیر گلوی آن کمرنگ تر از فنچ نر می باشد. این پرنده علاقه زیادی به بازی کردن در بیرون از قفس و ارتباط با انسان ها ندارد و دوست ندارند آن را لمس کنید، آب و غذای تازه، تمیز کرد قفس هفته ای یکبار و نیاز به حمام و آبتنی هفته ای دو بار، از دیگر نیازهای فنچ می باشند.

مرغ عشق
مرغ عشق که به لاتین باجریگار یا باجی نامیده می شود، پرنده ای اهلی ، هوشمند و اجتماعی است که از اعضای خانواده طوطی سانان و متعلق به قاره استرالیا می باشد. این پرنده زیبا در رنگ های سبز، زرد، سفید و آبی وجود دارد و یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی ارزان قیمت است که از بازی کردن بسیار لذت می برد. مرغ عشق اهلی به دو گروه انگلیسی و ساده تقسیم می شود که نژاد انگلیسی جثه ای بزرگتر دارد و در ایران هم به فروش می رسد اما در مجموع مرغ عشق اهلی از نوع وحشی بزرگتر است. مرغ عشق اهلی بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند و در مواردی ۱۷ سال نیز ذکر شده است. این حیوان قدرت تقلید صدا و سوت و آواز خوانی را دارد و قدرت سخن گفتن آن قویتر از عروس هلندی می باشد، البته در حد چند کلمه صحبت می کند. جوجه ای که تنها باشد و در عمرش صدای مرغ عشق ماده ای را نشنیده باشد، بهتر آموزش می بیند البته آموزش دادن کار دشواری است که نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

مرغ عشق یکی از بهترین پرنده های خانگییکی از راه های تشخیص جنسیت مرغ عشق این است که مرغ عشق ماده به جویدن اجسامی چون چوب علاقه دارد که این تمایل در جنس نر کمتر مشاهده می شود. مرغ عشق زود به محیط اطراف خو می گیرد و اهلی می شود، بهتر است مکان قفس و ظروف آب و غذای پرنده را تغییر ندهید و قفس را در محلی روشن، ساکت و در بلندی قرار دهید. در صورت امکان ماهی یکبار پرواز و بازی در خارج قفس، بازی کردن و نوازش، قرار دادن شاخه درختان در قفس، پوشاندن کف قفس با شن مخصوص پرندگان یا روزنامه غیر رنگی، استفاده از قفس بزرگ و نگه داری آنها به صورت جفت و نگذاشتن پرنده تنها در قفس، مواردی است که رعایت آن برای مرغ عشق مفید می باشند. این پرنده شجاع و کنجکاو است و اگر او را با یک پرنده بزرگتر نگهداری کنید ممکن است به او حمله کرده و او را زخمی کند. ارزن درشت مهم ترین خوراک مرغ عشق است اما مخلوط ارزن، کتان و هفت تخم به میزان مناسب، سبزی‌های تازه مثل تره، کاهو، اسفناج، هویج، چغندر و برگ‌های این گیاهان، میوه تازه شسته شده مثل یک قطعه سیب، گلابی، توت فرنگی یا انگور، دانه‌های پخته شده مثل عدس، باقالا، لوبیا و ماش و بادام خیس شده و خام نیز برای تغذیه مرغ عشق مناسب هستند. این حیوان در قفس نیز تخم گذاری می کند و به دوبار حمام و آبتنی نیاز دارد و به دلیل آنکه نگهداری آسانی دارد فراوان ترین نوع طوطی در پرنده فروشی ها می باشد.

قناری
قناری پرنده کوچک، زیبا و جذابی است که به خانواده سهره ها تعلق دارد و مناسب افرادی است که به دنبال خرید پرنده‌ای خوش‌صدا هستند. این حیوان جثه ای کوچک دارد و طول آن به طور متوسط ۱۷ سانتی متر می باشد، همچنین قناری یکی از مقاوم ترین پرنده ها است که بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند و قابل تربیت است. این پرنده در دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد و خاستگاه آن جزایر قناری در اسپانیا می باشد که برای اولین بار در قرن ۱۵ میلادی به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا و سپس به سایر جهان راه یافت. قناری از نظر نوع به سه دسته تقسیم می شود که این دسته بندی بر اساس رنگ، نوع آواز و شکل و ترکیب می باشد. تعیین جنسیت قناری یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید، البته تشخیص آن از روی مشخصات ظاهری کار دشواری می باشد و نیاز به تجربه دارد. قناری از زمان بلوغ شروع به آواز خواندن می کند و تنها جنس نر می تواند آواز بخواند، به همین دلیل جنس نر گرانتر از جنس ماده می باشد و ماده تنها برای جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب بهترین پرنده خانگیقناری پرنده گران قیمتی نیست و برخی از نژادهای آن نسبتا ارزان هستند اما با توجه به نوع صدای آن قیمت قناری تفاوت می کند و گاهی تا چند میلیون هم به فروش می رسد. قناری مانند مرغ عشق و فنچ دانه خوار است و تخم کتان اصلی ترین غذای آن است، و از تخم مرغ، مغز بادام، خرفه، تخم کاهو، ارزن، شاهدانه، تخم شلغم، ترب و بلغور و انواع سبزیجات تغذیه می کند. بهترین حالت نگهداری قناری این است که به تنهایی نگهداری شود، در معرض باد مستقیم و نور شدید قرار نگیرد. قفس قناری را درمکانی آرام قرار دهید و گاهی موسیقی آرام برایش پخش کنید. قناری نیز مانند مرغ عشق به هفته ای یکبار آبتنی و شنا برای جلوگیری از آلوده شدن به انگل ها و حشرات نیاز دارد. تفاوت قناری با مرغ عشق از موارد دیگری است که در حین خرید باید به آن دقت کنید، قناری احتیاجی به بیرون آمدن از قفس و بازی خارج از قفس ندارد و دوست ندارد دستی شود؛ این حیوان برخلاف مرغ عشق که بالا رونده است شاخه نشین است و از ۴ تا انگشتی که دارد سه تای آنها رو به جلو و یکی رو به عقب می باشند.

عروس هلندی
عروس هلندی در زبان انگلیسی کوکاتیل نام دارد و در فارسی به آن طوطی کاکل دار می گویند. طول بدن این طوطی ۳۲ سانتی متر است و حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم وزن دارد، جثه آن از مرغ عشق و قناری بزرگ‌تر است. این پرنده در مقایسه با دیگر حیوانات خانگی طول عمر بیشتری دارد و نزدیک به ۳۰ سال عمر می کند و یکی از بهترین پرنده های خانگی است که تکثیر آن‌ آسان است و پس از مرغ عشق یکی از محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند. عروس هلندی زیبا، دوست داشتنی، کنجکاو، خونگرم وشیرین است و استعداد حرف زدن، توانایی یادگیری و تقلید صدا را تا حدی دارد اما در سوت زدن بسیار حرفه ای است.

عروس هلندی از پرندگان محبوب خانگیاین پرنده به رسیدگی و توجه نیاز دارد و به راحتی با صاحب خود ارتباط برقرار می کند، بسیار صلح جو و آرام است و تنها در برابر افراد ناشناس محتاط است. کوکاتیل ماده نسبت به جنس نر رام تر است و علاقه بیشتری به نوازش دارد اما جنس نر سروصدای زیادی می کند و سخنگوی بهتری است. قفس بزرگ، بازی خارج از قفس و آبتنی از نیازهای این طوطی می باشند، غذای آن نیز مانند سایر پرندگان خانگی دانه، سبزیجات و میوه تازه می باشند. کوکاتیل در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، خاکستری، دارچینی و صدفی وجود دارد و قیمت آن نسبت به کاسکو پایین تر است. اگر قصد دارید یک عروس هلندی خریداری کنید بهتر است پرنده ای جوان یا جوجه خریداری کنید چون زودتر به شما و محیط عادت می کند و آموزش را بهتر یاد می گیرند.

مرغ مینا
مرغ مینا پرنده کوچک، اجتماعی، جسور و فعالی است از خانواده سار که تا حدودی مانند سار حالت تهاجمی دارد. تاکنون در دنیا بیش از ۲۱ گونه از مینا شناخته شده است که این گونه ها را در سه جنس گوشواره ای، معمولی و بالی تقسیم بندی می کنند. مینای گوشواره ای و معمولی معروفترین نژاد مینا هستند که برخلاف مینای بالی رنگی سیاه و تیره دارند. این پرنده ظاهر زیبایی ندارد اما بسیار باهوش است و قادر است که واژه‌ها و صداها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، البته جنس نر نسبت به ماده باهوش تر است و پس از کاسکو دومین پرنده سخنگویی است که به خوبی تقلید صدا می کند. اگر با مینا صحبت کنید و کلمات را تکرار کنید پس از مدتی به حرف می آید، به همین دلیل به آن مینا سخنگو یا مینا مقلد نیز می گویند.

مرغ مینا پرنده خانگی محبوبمینا به سرعت با محیط و شرایط اطراف خود خو می گیرد و حساسیت کمتری نسبت به سایر پرندگان و به خصوص طوطی ها از نظر جابجایی و تغییر مکان زندگی دارد و پس از خریداری و انتقال به خانه کمتر افسرده می شود. آنها به هر شرایطی خود را وفق می دهند و پرندگان مقاومی هستند، طول عمر آنها حداکثر ۱۵ سال می باشد. مرغ مینا همه چیز خوار است و از انواع میوه و دانه، ارزن و جو و سبزیجات تغذیه می کند و خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خودش عادت می کند. کثیف کاری بیش از اندازه یکی از مشکلات این پرنده است که به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز دارد و باید قفس آن را مرتب هر روز تمیز کنید و روزنامه آن را تعویض کنید. قفس این پرنده باید مکعبی شکل باشد و اندازه آن به حدی باشد تا مینا فضای کافی برای بازی و گردش داشته باشد. مینا علاقه زیادی به آبتنی دارد و باید در فواصل زمانی منظم  آب تازه و تمیز در اختیار آن قرار دهید. آب تنی منظم و پاشیدن آب روی بدن مینا موجب شادابی و پاکیزگی پرنده می شود و احتمال ابتلا به بیماری های پوستی را در آن کاهش میدهد.

طرقه
طُرقِه، جَل یا چکاوک طوقی نام پرنده ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان و از تیرهٔ چکاوکیان که شبیه به گنجشک اما کمی بزرگتر است. طرقه در نواحی خشک و نیمه خشک یافت می شود و به آن گنجشک صحرایی نیز می گویند، جنس نر آن با یک طوق مشکی بر روی گردن از جنس ماده قابل تشخیص است. طرقه جزء پرندگان آواز خوان است و توانایی تقلید صدای تعداد زیادی از پرندگان را دارد و بیشتر افراد برای تعلیم آواز آن را پرورش می دهند. برای اینکار باید جوجه طرقه را خریداری کنید تا بتوانید آن را رام کنید، برای تعلیم آواز خوانی باید آواز یکی از پرندگان مانند قناری، سهره و بلبل را با دستگاه برایش پخش کنید. اکثرا طرقه ها از هفت  ماهگی به بعد شروع به خواندن می کنند که شاه مرغ یا شاه طرقه (اولین جوجه ای که از تخم خارج می شود) صدای بلندتری دارد. البته این پرنده برای آواز خواندن نیاز به تمرین زیاد دارد و مناسب افرادی می باشد که زمان و حوصله کافی دارند. قفس طرقه به شکل گرد است و برخی افراد برای تزئین یک آینه و زنگوله در آن قرار می دهند. درون قفس یک سنگ پا قرار دهید تا طرقه نوک خود را به آن بمالد، طرقه ها اینکار را برای آنکه نوکشان رشد نکند انجام می دهند. این پرنده برخلاف قناری و مرغ عشق برای پاکسازی پرهایش به خاک نیاز دارد، پس هفته ای دو بار  برای آن خاک قرار دهید یا کف قفس را خاک نرم بپاشید.

بهترین پرنده خانگیطرقه ای که در قفس یا حتی یک اتاق بزرگ زندگی می کند نمی تواند تخم گذاری کند چون طرقه ها نیز مانند گنجشک ها برای جفت گیری به محیط بزرگ احتیاج دارند و باید به دنبال ماده بروند. این پرنده در طبیعت اغلب روی زمین لانه سازی می کند، به همین دلیل افراد جوجه های آنرا به راحتی از لانه برمی دارند و می فروشند. تغذیه جوجه های طرقه دانه پارس خیس خورده، سویای خیس خورده و مقدار کمی گوشت است که زمانیکه بزرگتر شدند غذای اصلی آنها دانه کتان است و از هفت تخم، دانه پارس، شاهدانه،کاهو، کلم و سیب هم به میزان کم می توانید به آن ها بدهید.

در این مطلب به معرفی چند نوع پرنده زینتی و خانگی پرداختیم. کبوترها نیز به عنوان حیوان خانگی طرفداران زیادی دارند که به دلیل وسعت گونه های آن در مطلب دیگری انواع کبوتر را معرفی خواهیم کرد.

آیا تاکنون پرنده خانگی داشته اید؟ به نظر شما انتخاب کدام پرنده خانگی بهتر است؟

>

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.