سلام دوستان

بهترین پرنده خانگی کدام است؟ ارزنترین پرنده خانگی چه نام دارد؟ کدام پرنده خانگی کم صدا است؟ بهترین نژاد طوطی برای نگهداری کدام است؟ آیا نگهداری از پرنده برای کودک ضرر دارد؟پرندگان مناسب برای کودکان از کدام نژاد هستند؟  نام بهترین پرنده سخنگو که به سرعت حرف زدن را یاد می گیرد، چیست؟

اگر شما هم می خواهید بهترین پرنده خانگی را برای خود خریداری کنید حتما یکی از این سوالات را از خود خواهید پرسید.
در این مطلب قصد داریم شما را با ۸ تا از بهترین پرنده های خانگی که بین مردم محبوب ترین پرندگان خانگی نیز به شمار می روند، آشنا کنیم.

اگر تصمیم دارید طوطی را به عنوان پرنده خانگی خود انتخاب کنید، پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه بفرمایید و حتما نظرات خود را ثبت کنید  “بهترین نژاد طوطی سخنگو کدام است

پرنده ها برخلاف برخی از حیوانات چون همستر، خوکچه هندی و خرگوش که تنها چند سالی است به خانه ها راه یافته اند، مدت زمان زیادی به عنوان یک حیوان خانگی در کنار انسان ها زندگی می کنند. همچنین جذابیت بیشتر، نگهداری آسان، آموزش راحت تر، بیماری کمتر، هوش بیشتر، قیمت پایین، غذای ارزان و نگهداری در فضای کم مواردی هستند که سبب استقبال بیشتر از پرندگان به عنوان حیوان خانگی شده اند. نگهداری از پرندگانی چون مرغ، خروس، غاز، اردک، بلدرچین و کبک در اغلب خانه ها برای مصرف گوشت و تخم آنها سابقه ای طولانی دارد اما امروزه به خاطر زندگی نوین شهری امکان نگهداری از  این پرندگان وجود ندارد و مردم به سمت خرید پرندگانی می روند که قابلیت نگهداری در قفس را داشته باشند. پرندگان زینتی گونه های  مختلف و متنوعی دارند، برخی صدای زیبا دارند، برخی رنگ های جذاب و گروهی هر دو ویژگی را دارند. هنگام انتخاب پرنده باید به اندازه و جثه، رفتار، رژیم غذایی، نیازهای مراقبتی، هزینه خرید و نگهداری و هدفی که از خرید آن دارید، دقت کنید. پرندگان از تنوع زیادی برخوردار هستند اما چند نمونه از محبوب ترین پرنده های خانگی که توسط بیشتر مردم خریداری می شوند عبارتند از:

طوطی خاکستری آفریقایی

طوطی خاکستری رنگ یا کاسکو اصلیت آفریقایی دارد و باهوش ترین پرنده است که قدرت سخنگویی و تقلید صدا دارد و آنرا بهترین پرنده تقلید کننده صدا می دانند. کاسکو همانند سایر طوطی ها بال های رنگی جذاب ندارد اما هوش، قدرت سخنگویی بالا و حافظه خیلی خوب، او را به یکی از پرطرفدار ترین پرندگان خانگی و بهترین پرنده خانگی تبدیل کرده است، کاسکو می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند به همین دلیل از گران ترین پرنده های خانگی می باشد که با توجه به تعداد کلماتی که می گوید قیمت آن تغییر می کند. طول عمر این طوطی زیاد است و بین ۴۰ تا ۶۰ سال عمر می کند؛ بسیار عاطفی است و به صاحب خود وابسته می شود و چون جثه بزرگی دارد باید آن را در قفس بزرگی نگه دارید. کاسکو بسیار حساس است و به محبت و توجه نیاز دارد و در صورت بی اهمیتی افسرده و مضطرب می شود بنابراین اگر زمان کافی برای نگهداری از کاسکو ندارید آنرا خریداری نکنید. این پرنده از میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات، دانه‌های مغزدار و بذر گیاهان تغذیه می کند و بازی خارج  از قفس را دوست دارد اما اگر دو کاسکو را با هم تنها بگذارید با هم دعوا می کنند.

در ویدئو زیر طوطی خاکستری را می بینید که به زیبایی تقلید صدا می کند.

فنچ
فنچ یا همان سهره پرنده ای کوچک، زیبا، صلح جو و اجتماعی است که به شدت فعال و بازیگوش است و از پریدن به این سو و آن‌سو لذت می‌برد. فنچ ها برخلاف طوطی ها به فضای کمتری احتیاج دارند و به مراقبت خاصی نیاز ندارند. نگهداری آنها در منازل بسیار آسان است و سریع تکثیر می شوند به همین دلیل فنچ ارزان ترین پرنده خانگی و بهترین پرنده خانگی است که طرفداران زیادی دارد. غذای اصلی آن ارزن است اما برای تغذیه آن می توانید از دانه ها، سبزیجات، میوه تازه، سفیده تخم مرغ و سیب زمینی آب پز هم استفاده کنید.

بیش از ۴۰۰ گونه مختلف از این جاندار تاکنون شناخته شده است  که سهره نیز یکی از گونه های آن می باشد و هر گونه رنگ خاصی دارند، بعضی از انواع آن آوازه خوان هستند و ارزان ترین و مشهورترین آن فنچ کبکی (راه راه) و فنچ سفید می باشند. طول فنچ کمتر از ۲۰ سانتی متر است و در صورت رسیدگی مناسب بیش از ۱۰ سال عمر می کند، در جنس ماده آن رنگ قرمز زیر پیشانی یا زیر گلوی آن کمرنگ تر از فنچ نر می باشد. این پرنده علاقه زیادی به بازی کردن در بیرون از قفس و ارتباط با انسان ها ندارد و دوست ندارند آن را لمس کنید، آب و غذای تازه، تمیز کرد قفس هفته ای یکبار و نیاز به حمام و آبتنی هفته ای دو بار، از دیگر نیازهای فنچ می باشند.

مرغ عشق
مرغ عشق که به لاتین باجریگار یا باجی نامیده می شود، پرنده ای اهلی ، هوشمند و اجتماعی است که از اعضای خانواده طوطی سانان و متعلق به قاره استرالیا می باشد. این پرنده زیبا در رنگ های سبز، زرد، سفید و آبی وجود دارد و یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی ارزان قیمت و بهترین پرنده خانگی است که از بازی کردن بسیار لذت می برد. مرغ عشق اهلی به دو گروه انگلیسی و ساده تقسیم می شود که نژاد انگلیسی جثه ای بزرگتر دارد و در ایران هم به فروش می رسد اما در مجموع مرغ عشق اهلی از نوع وحشی بزرگتر است. مرغ عشق اهلی بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند و در مواردی ۱۷ سال نیز ذکر شده است. این حیوان قدرت تقلید صدا و سوت و آواز خوانی را دارد و قدرت سخن گفتن آن قویتر از عروس هلندی می باشد، البته در حد چند کلمه صحبت می کند. جوجه ای که تنها باشد و در عمرش صدای مرغ عشق ماده ای را نشنیده باشد، بهتر آموزش می بیند البته آموزش دادن کار دشواری است که نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

یکی از راه های تشخیص جنسیت مرغ عشق این است که مرغ عشق ماده به جویدن اجسامی چون چوب علاقه دارد که این تمایل در جنس نر کمتر مشاهده می شود. مرغ عشق زود به محیط اطراف خو می گیرد و اهلی می شود، بهتر است مکان قفس و ظروف آب و غذای پرنده را تغییر ندهید و قفس را در محلی روشن، ساکت و در بلندی قرار دهید. در صورت امکان ماهی یکبار پرواز و بازی در خارج قفس، بازی کردن و نوازش، قرار دادن شاخه درختان در قفس، پوشاندن کف قفس با شن مخصوص پرندگان یا روزنامه غیر رنگی، استفاده از قفس بزرگ و نگه داری آنها به صورت جفت و نگذاشتن پرنده تنها در قفس، مواردی است که رعایت آن برای مرغ عشق مفید می باشند. این پرنده شجاع و کنجکاو است و اگر او را با یک پرنده بزرگتر نگهداری کنید ممکن است به او حمله کرده و او را زخمی کند. ارزن درشت مهم ترین خوراک مرغ عشق است اما مخلوط ارزن، کتان و هفت تخم به میزان مناسب، سبزی‌های تازه مثل تره، کاهو، اسفناج، هویج، چغندر و برگ‌های این گیاهان، میوه تازه شسته شده مثل یک قطعه سیب، گلابی، توت فرنگی یا انگور، دانه‌های پخته شده مثل عدس، باقالا، لوبیا و ماش و بادام خیس شده و خام نیز برای تغذیه مرغ عشق مناسب هستند. این حیوان در قفس نیز تخم گذاری می کند و به دوبار حمام و آبتنی نیاز دارد و به دلیل آنکه نگهداری آسانی دارد فراوان ترین نوع طوطی در پرنده فروشی ها می باشد.

قناری
قناری پرنده کوچک، زیبا و جذابی است که به خانواده سهره ها تعلق دارد و مناسب افرادی است که به دنبال خرید پرنده‌ای خوش‌صدا هستند. این حیوان جثه ای کوچک دارد و طول آن به طور متوسط ۱۷ سانتی متر می باشد، همچنین قناری یکی از مقاوم ترین پرنده ها است که بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند و قابل تربیت است. این پرنده در دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد و خاستگاه آن جزایر قناری در اسپانیا می باشد که برای اولین بار در قرن ۱۵ میلادی به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا و سپس به سایر جهان راه یافت. قناری از نظر نوع به سه دسته تقسیم می شود که این دسته بندی بر اساس رنگ، نوع آواز و شکل و ترکیب می باشد. تعیین جنسیت قناری یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید، البته تشخیص آن از روی مشخصات ظاهری کار دشواری می باشد و نیاز به تجربه دارد. قناری از زمان بلوغ شروع به آواز خواندن می کند و تنها جنس نر می تواند آواز بخواند، به همین دلیل جنس نر گرانتر از جنس ماده می باشد و ماده تنها برای جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر به دنبال بهترین پرنده خانگی هستید، قناری گزینه خوبی است زیرا این پرنده گران قیمت نیست و برخی از نژادهای آن نسبتا ارزان هستند اما با توجه به نوع صدای آن قیمت قناری تفاوت می کند و گاهی تا چند میلیون هم به فروش می رسد. قناری مانند مرغ عشق و فنچ دانه خوار است و تخم کتان اصلی ترین غذای آن است، و از تخم مرغ، مغز بادام، خرفه، تخم کاهو، ارزن، شاهدانه، تخم شلغم، ترب و بلغور و انواع سبزیجات تغذیه می کند. بهترین حالت نگهداری قناری این است که به تنهایی نگهداری شود، در معرض باد مستقیم و نور شدید قرار نگیرد. قفس قناری را درمکانی آرام قرار دهید و گاهی موسیقی آرام برایش پخش کنید. قناری نیز مانند مرغ عشق به هفته ای یکبار آبتنی و شنا برای جلوگیری از آلوده شدن به انگل ها و حشرات نیاز دارد. تفاوت قناری با مرغ عشق از موارد دیگری است که در حین خرید باید به آن دقت کنید، قناری احتیاجی به بیرون آمدن از قفس و بازی خارج از قفس ندارد و دوست ندارد دستی شود؛ این حیوان برخلاف مرغ عشق که بالا رونده است شاخه نشین است و از ۴ تا انگشتی که دارد سه تای آنها رو به جلو و یکی رو به عقب می باشند.

عروس هلندی
عروس هلندی در زبان انگلیسی کوکاتیل نام دارد و در فارسی به آن طوطی کاکل دار می گویند. طول بدن این طوطی ۳۲ سانتی متر است و حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم وزن دارد، جثه آن از مرغ عشق و قناری بزرگ‌تر است. این پرنده در مقایسه با دیگر حیوانات خانگی طول عمر بیشتری دارد و نزدیک به ۳۰ سال عمر می کند و یکی از بهترین پرنده های خانگی است که تکثیر آن‌ آسان است و پس از مرغ عشق یکی از محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند. عروس هلندی زیبا، دوست داشتنی، کنجکاو، خونگرم وشیرین است و استعداد حرف زدن، توانایی یادگیری و تقلید صدا را تا حدی دارد اما در سوت زدن بسیار حرفه ای است.

این پرنده به رسیدگی و توجه نیاز دارد و به راحتی با صاحب خود ارتباط برقرار می کند، بسیار صلح جو و آرام است و تنها در برابر افراد ناشناس محتاط است. کوکاتیل ماده نسبت به جنس نر رام تر است و علاقه بیشتری به نوازش دارد اما جنس نر سروصدای زیادی می کند و سخنگوی بهتری است. قفس بزرگ، بازی خارج از قفس و آبتنی از نیازهای این طوطی می باشند، غذای آن نیز مانند سایر پرندگان خانگی دانه، سبزیجات و میوه تازه می باشند. کوکاتیل در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، خاکستری، دارچینی و صدفی وجود دارد و قیمت آن نسبت به کاسکو پایین تر است. اگر قصد دارید برای داشتن بهترین پرنده خانگی یک عروس هلندی خریداری کنید بهتر است پرنده ای جوان یا جوجه خریداری کنید چون زودتر به شما و محیط عادت می کند و آموزش را بهتر یاد می گیرند.

کانور زرد یا طوطی خورشیدی
طوطی کانور یا کونور دسته ای از طوطی های کوچک آمریکایی و یکی از باهوش ترین و پرطرفدارترین نژاد طوطی سانان است که دارای گونه های زیادی است؛ کانور پیشانی آبی، کانور گردن سفید ، کانور چشم سفید، گرینچیک چیک گوش سفید، سان کانو یا طوطی خورشیدی، کانور بال گوگردی، کانور سوکورو، کانور نوک دراز، کانور سر گیلاسی، اعضای خانواده کانورهای هستند.

کانور خورشیدی زیباترین نوع کانور است که بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ گرم وزن و ۳۰ سانتی متر طول دارد، مبدا این پرنده آمریکای جنوبی است و بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند. این پرنده خانگی بسیار پرانرژی، پرتحرک، کنجکاو، بازیگوش، هوشیار و شوخ است و به آسانی رام می شود؛ همچنین رفتار صلح آمیزی دارد و با دیگر حیوانات و پرندگان کنار می آید اما باز هم مراقب او باشید.

طوطی سان کانور بهترین پرنده خانگی است که جثه او نسبت به دیگر طوطی ها کوچک تر است و به خاطر پرهای درخشان زرد و نارنجی که دارد به طوطی خورشیدی معروف است. پرهای کانور نابالغ سبز رنگ است که با گذشت زمان و حدود ۱۸ ماهگی پرهای او به رنگ زرد، نارنجی و قرمز تغییر رنگ می دهند؛ این طوطی در ۲ سالگی قادر به تولید مثل است. این پرنده خانگی قادر به تقلید صدا هست اما نه به اندازه طوطی های بزرگتر؛ همچنین کانور خورشیدی صدای بلندی دارد و پرنده بسیار پر سروصدا و شلوغی است و برای نگهداری در آپارتمان چندان مناسب نیست.
سان کانور پرنده خانگی فعال و شادابی است که به بازی کردن، جویدن و جستجو کردن علاقه دارد، این نوع طوطی، پرنده ای اجتماعی است که به توجه، نوازش و بازی کردن با صاحب خود نیاز دارد، بهترین مکان برای قفس این کانور مرکز خانه است به همین دلیل برای افرادیکه زمان کافی ندارند اصلا پرنده مناسبی نیست.

مرغ مینا
مرغ مینا پرنده کوچک، اجتماعی، جسور و فعالی است از خانواده سار که تا حدودی مانند سار حالت تهاجمی دارد. تاکنون در دنیا بیش از ۲۱ گونه از مینا شناخته شده است که این گونه ها را در سه جنس گوشواره ای، معمولی و بالی تقسیم بندی می کنند. مینای گوشواره ای و معمولی معروفترین نژاد مینا هستند که برخلاف مینای بالی رنگی سیاه و تیره دارند. . شاید با خود بگویید چگونه پرنده مینا بهترین پرنده خانگی است زیرا این پرنده ظاهر زیبایی ندارد، اما خوب است بدانید مینا بسیار باهوش است و قادر است که واژه‌ها و صداها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، البته جنس نر نسبت به ماده باهوش تر است و پس از کاسکو دومین پرنده سخنگویی است که به خوبی تقلید صدا می کند. اگر با مینا صحبت کنید و کلمات را تکرار کنید پس از مدتی به حرف می آید، به همین دلیل به آن مینا سخنگو یا مینا مقلد نیز می گویند.

مینا به سرعت با محیط و شرایط اطراف خود خو می گیرد و حساسیت کمتری نسبت به سایر پرندگان و به خصوص طوطی ها از نظر جابجایی و تغییر مکان زندگی دارد و پس از خریداری و انتقال به خانه کمتر افسرده می شود؛ به همین دلیل می توان آن را بهترین پرنده خانگی دانست. آنها به هر شرایطی خود را وفق می دهند و پرندگان مقاومی هستند، طول عمر آنها حداکثر ۱۵ سال می باشد. مرغ مینا همه چیز خوار است و از انواع میوه و دانه، ارزن و جو و سبزیجات تغذیه می کند و خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خودش عادت می کند. کثیف کاری بیش از اندازه یکی از مشکلات این پرنده است که به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز دارد و باید قفس آن را مرتب هر روز تمیز کنید و روزنامه آن را تعویض کنید. قفس این پرنده باید مکعبی شکل باشد و اندازه آن به حدی باشد تا مینا فضای کافی برای بازی و گردش داشته باشد. مینا علاقه زیادی به آبتنی دارد و باید در فواصل زمانی منظم  آب تازه و تمیز در اختیار آن قرار دهید. آب تنی منظم و پاشیدن آب روی بدن مینا موجب شادابی و پاکیزگی پرنده می شود و احتمال ابتلا به بیماری های پوستی را در آن کاهش میدهد.

طرقه
طُرقِه، جَل یا چکاوک طوقی نام پرنده ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان و از تیرهٔ چکاوکیان که شبیه به گنجشک اما کمی بزرگتر است. طرقه در نواحی خشک و نیمه خشک یافت می شود و به آن گنجشک صحرایی نیز می گویند، جنس نر آن با یک طوق مشکی بر روی گردن از جنس ماده قابل تشخیص است. طرقه جزء پرندگان آواز خوان است و بهترین پرنده خانگی است که توانایی تقلید صدای تعداد زیادی از پرندگان را دارد و بیشتر افراد برای تعلیم آواز آن را پرورش می دهند. برای اینکار باید جوجه طرقه را خریداری کنید تا بتوانید آن را رام کنید، برای تعلیم آواز خوانی باید آواز یکی از پرندگان مانند قناری، سهره و بلبل را با دستگاه برایش پخش کنید. اکثرا طرقه ها از هفت  ماهگی به بعد شروع به خواندن می کنند که شاه مرغ یا شاه طرقه (اولین جوجه ای که از تخم خارج می شود) صدای بلندتری دارد. البته این پرنده برای آواز خواندن نیاز به تمرین زیاد دارد و مناسب افرادی می باشد که زمان و حوصله کافی دارند. قفس طرقه به شکل گرد است و برخی افراد برای تزئین یک آینه و زنگوله در آن قرار می دهند. درون قفس یک سنگ پا قرار دهید تا طرقه نوک خود را به آن بمالد، طرقه ها اینکار را برای آنکه نوکشان رشد نکند انجام می دهند. این پرنده برخلاف قناری و مرغ عشق برای پاکسازی پرهایش به خاک نیاز دارد، پس هفته ای دو بار  برای آن خاک قرار دهید یا کف قفس را خاک نرم بپاشید.

طرقه ای که در قفس یا حتی یک اتاق بزرگ زندگی می کند نمی تواند تخم گذاری کند چون طرقه ها نیز مانند گنجشک ها برای جفت گیری به محیط بزرگ احتیاج دارند و باید به دنبال ماده بروند. این پرنده در طبیعت اغلب روی زمین لانه سازی می کند، به همین دلیل افراد جوجه های آنرا به راحتی از لانه برمی دارند و می فروشند. تغذیه جوجه های طرقه دانه پارس خیس خورده، سویای خیس خورده و مقدار کمی گوشت است که زمانیکه بزرگتر شدند غذای اصلی آنها دانه کتان است و از هفت تخم، دانه پارس، شاهدانه،کاهو، کلم و سیب هم به میزان کم می توانید به آن ها بدهید.

حال که با چند نمونه از بهترین پرنده های خانگی آشنا شدید و قصد خرید یکی از آن ها را دارید بهتر است به این نکته توجه کنید: ضرر پرنده برای کودک

آیا پرندده برای کودک ضرر دارد؟

بیشتر بچه ها علاقه دارند یک حیوان خانگی داشته باشند و یک سوال اساسی که برای والدین وجود دارد این است که بهترین حیوانات خانگی برای کودکان کدام است؟ اما بیشتر بچه ها اصرار دارند که از یک پرنده نگهداری کنند. اگر به دنبال بهترین پرنده خانگی برای فرزند خود هستید بهتر است بدانید، قناری، فنچ، مرغ عشق و عروس هلندی پرندگان مناسب برای کودکان هستند. البته با توجه به آن که پرندگان حیوانات زیاد اهلی نیستند و حرکات سریعی دارند، بهتر است کودکان ۱۲ سال به بالا مسئولیت نگهداری از یک پرنده را به عهده بگیرند.

اما آیا نگهداری از پرنده برای کودک ضرری هم دارد؟ با توجه به نوع نگهداری پرنده و عدم ارتباط او با دیگر حیوانات، بیماری‌های قابل انتقال از پرندگان به انسان نسبت به سایر حیوانات کمتر است اما بیماری هایی هستند که بین انسان و پرنده مشترک اند و می توانند خطرناک باشند.
تب طوطی یا سیتاکوزیس، سل، آنفلوآنزای پرندگان، عفونت‌های قارچی، بیماری‌های انگلی، آلرژی یا حساسیت چند نمونه از بیماری های مشترک انسان و پرنده است که با رعایت توصیه‌های بهداشتی و مراجعه منظم به دامپزشک می‌توان خطر انتقال بیماری‌های مذکور را به شدت کاهش داد.

افراد مبتلا به آسم یا آلرژی، افرادیکه حساسیت خاصی به چرنده دارند، افراد دچار نقص سیستم ایمنی مانند مبتلایان به ویروس عامل ایدز، ‌بیماران تحت شیمی درمانی، ‌نوزادان و کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری ها هستند و بهتر است از نگهداری پرندده در خانه صرفنظر کنند.

بهتر است رعایت این توصیه های بهداشتی را به کودکان و دیگر اعضای خانواده گوشزد کنید:
۱- بعد از بازی با پرنده یا تمیز کردن قفس، دستان خود را با آب و صابون بشویید.
۲- اگر پرنده علایمی چون کسلی، ‌بی‌حالی، ‌بی‌اشتهایی و اسهال داشت برای گرفتن پرنده دستکش بپوشید.
۳- ظرف آب و غذای پرنده را در سینک ظرفشویی نشویید.
۴- حتی الامکان پرنده خود را نبوسید.
۵- نوک زدن پرنده به ظرف غذا یا فنجان شما اشتباه است.
۶- غذای پرنده را از مکان های مطمئن و از مدل هایی که تایید پهداشت دارد، تهیه کنید.
۷- حتی بهترین پرنده خانگی نیز به معاینات منظم و دوره ای برای پیشگیری از بیماری احتیاج دارد.

آیا بوسیدن پرنده ضرر دارد

در این مطلب به معرفی چند نوع پرنده زینتی و خانگی پرداختیم؛ البته تعداد پرندگانی که می توان به عنوان بهترین پرنده خانگی خریداری و نگه داشت بیش از این تعداد است. کبوترها نیز به عنوان حیوان خانگی طرفداران زیادی دارند که به دلیل وسعت گونه های آن در مطلب دیگری انواع کبوتر را معرفی خواهیم کرد.

اگر شما نیز تا کنون تجربه نگهداری از یک پرنده خانگی را داشته اید، لطفا تجربیات و نظرات خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

>

11 ديدگاه

 1. سلام – من هم از شما ممنونم که دیدگاه خود را ثبت کرده اید و خوشحالم که مطلب مورد قبول شما قرار گرفت.
  منتظر نظرات ارزشمند شما در دیگر مطالب سایت هستم…

 2. سلام مطالب خوب و مفیدی بود ممنون از اشراک گذاریتون
  من خودم به دلیل تنهایی چند تا پرنده گرفتم و نگهداری میکنم و واقعا منو از تنهایی در اوردن خیلی با مزه بازیگوش و با انژی هستن و من هر بار که میبینمشون انرژی میگیرم
  من مرغ عشق و عروس هلندی و کاسکو دارم کع مرغ عشق و عروس رو تو یه قفس دستساز بزرگ نگهداری میکنم و کنار هم این دو نوع زندگی میکنن ولی کاسکو با این پرنده هام نمیازن و همه جا با خودم میبرمش
  من اگر یک جفت برای کاسکو پیدا کنم میتونم تو خونه تنهاش بزارم مثل عروس و مرغ عشق ؟
  ممنون میشم جواب بدید
  بابت زیاده گویی هم معذرت میخوام

 3. سلام بر شما دوست مهربان

  ممنونم از اینکه دیدگاه خود را برای ما ارسال کردید و این را بدانید که نظرات و دیدگاه های شما چه یک جمله و چه چند سطر، مایه ی دلگرمی و مسرت ما هستند.

  طوطی ها پرندگانی اجتماعی و باهوش هستند که به یک طوطی همنوع یا انسان (در صورت نگهداری انفرادی) به عنوان همدم نیاز دارند. تنها ماندن و کم توجهی به این پرندگان باعث افسردگی، زجر کشیدن و بیماری آن ها می شود به همین دلیل نگهداری از این پرندگان برای افراد شاغلی که بیشتر از ۶ ساعت بیرون منزل هستند توصیه نمی شود مگر آنکه برای طوطی خود یک جفت انتخاب کنند. در اینصورت تنها تغذیه، تمیز سازی و نگهداری معمولی وظیفه شماست.
  کاسکویی که چند سال است در منزل شما و به همراه شما زندگی می کند نباید مدت زیادی تنها بماند چون به شما عادت کرده و بیشتر از یک روز شما را نبیند رفتار خشن از خود بروز می دهد اما اگر دو تا کاسکو داشته باشید آنها با هم سرگرم هستند و دیگر نیاز عاطفی به شما ندارند و نبود چند ساعته شما مشکلی ایجاد نمی کند.
  بهترین حالت برای نگهداری دو طوطی با هم، زمانی است که آن دو را با هم خریداری کنید زیرا وجود فاصله زمانی بین خرید دو طوطی ممکن است به دلیل تحمل نکردن یا احساس قدرت طوطی اول نسبت به دومی با مشکلاتی همراه باشد.
  بعد از خرید یک جفت برای طوطی خود، برای سازگار شدن آن ها با یکدیگر، مدتی آنها را در دو قفس مجزا و در کنار هم نگهدارید و وقتی به هم عادت کردند هر دو را در یک قفس بزرگ قرار دهید و هیچگاه آنها را از هم جدا نکنید.

  با توجه به نکات ذکر شده باید گفت برای تنها گذاشتن کاسکو در منزل وجود یک طوطی همنوع لازم است اما برای کاسکوی شما با توجه به وابستگی شدیدی که به شما دارد کار کمی سخت است و باید زمان بیشتری به کاسکو دهید تا به یک همدم تازه عادت کند و او را جای شما بپذیرد.

  امیدوارم توضیحات ارائه شده برای شما مفید باشد، در ضمن منتظر نظرات خوب شما در دیگر مطالب سایت هستم…

 4. سلام. ممنون از مطلبتون. بسیار عالی بود.
  من دو تا سوال دارم.
  قصد دارم گونه ای طوطی بگیرم ولی نمی‌خوام توی قفس باشه، می‌خوام توی خونه تنها و آزاد باشه. اما از طرفی حتما باید در حیاط خلوتی از باشه چون گربه دارم و گیره بیرون دستشویی می‌کنه.
  سوال اولم اینکه اگر‌پزاش رو بچینم و توانایی پرواز نداشته باشه، دچار مشکل روحی میشه یا نه و اصلا اینکار درسته یا نه؟
  دوم اینکه حیواناتی مثل گربه رو نباید با ماشین جایی برد یا جاشون رو عوض کرد چون استرس میگیرن,, ، می‌خوام بدونم در مورد طوطی سامانی مثل ملنگو ، طوطی برزیلی یا عروس هلندی هم همینطوره؟

 5. دوست عزیز امیر جان سلام؛
  استرس حیوانات خانگی به واسطه چیده شدن پرها و یا تغییر مکان و یا هر چیز دیگر هیج منبع علمی ای ندارد که بنده بتوانم به آنها استناد کنم ویا جواب معقولی به سوال شما داده باشم.اما منکر این نمیشوم که در حیوانات مختلف این چنین عملکردهایی باعث استرس نمیگردد.
  اما در کل به شما توصیه میکنم از چیدن پرهای پرندگان خود اجتناب کنید. چرا که اولا از زیبایی آن کاسته اید ثانیا احتمال بروز استرس ونهایتا بیماریهای مختلف را افزایش داده اید و ثالثا قبول کنید که این رفتاد در منظر دیگر اشخاص رفتاری غیر انسانی است و خود را زیر سوال برده اید.
  برایتان آرزوی موفقیت دارم.

 6. سلام.من میخوام یه پرنده بخرم که بهتر از بقیه اهلی بشه و از نوازش و بازی کردن خارج از قفس علاقه داشته باشه.توی چن تا مطلب که خوندم از عروس هلندی خوشم اومده.نظرتان چیه؟ درمورد قیمت جوجه اش هم بگین لطفا .ممنون از مطالبتون

 7. سلام- از لطف شما ممنونم
  عروس هلندی کوچک ترین عضو از گروه طوطیان در استرالیا می باشد که زیبا، اجتماعی و دوست داشتنی است و از محبوب ترین حیوانات خانگی به شمار می رود. اگر شرایط نگهداری از عروس هلندی را دارید، بهترین انتخاب را کرده اید.
  قیمت گذاری پرندگان هم بر اساس سن، رنگ، تعداد کلماتی که می تواند تقلید کند، میزان پرهای رنگی و دیگر فاکتورها تعیین می شود؛ عروس هلندی موجود در بازار پرندگان بین ۲۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون به فروش میرسد.
  امیدوارم بتوانید یک عروس هلندی خوب و سرحال تهیه کنید و از بازی با آن لذت ببرید.

 8. باسلام وخسته نباشید راستش میخوا تو کار پرورش وتکثیر عروس هلندی فعالیت کنم آیا به نظر شما گزینه خوبی هست؟؟؟

 9. مهدی عزیزم؛ درود بر شما
  فعالیت در زمینه پرورش پرندگان کاری بس دشوار اما لذت بخش است.
  اما اینکه این فعالیت برای شما منفعت مادی به همراه دارد یا خیر سوالیست که به این راحتی نمیتوان پاسخ آن را داد.
  برای راهنمایی شما تنها به این نکته بسنده میکنم که عروس هلندی یک پرنده بسیار دوستداشتنی در میان ایرانیان است.
  امیدوارم در این راه موفق باشید و تجربیات خود را با ما و دیگر دوستان درمیان بگذارید.
  با آرزوی موفقیت برای شما.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.