logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » معرفی ۱۰ تا از انواع ماهی زینتی

معرفی ۱۰ تا از انواع ماهی زینتی

دوشنبه, 16 آوریل 2018 | 17900 بازدید | ۸ دیدگاه | مطالب عمومی
انواع ماهی زینتی

سلام دوستان افرادی که در نگهداری و خرید ماهی مبتدی هستند به خاطر آن که تجربه کافی ندارند بهتر است ابتدا از بین انواع ماهی زینتی به سراغ مقاوم ترین ماهی آکواریوم بروند. برخی از انواع ماهی زینتی که مقاوم هستند، نیاز به نگهداری کمتری دارند و قیمت آنها نیز مناسب است؛ بهترین ماهی برای نگهداری توسط این افراد می باشند. ما در این مطلب و برای دوستانی که از بین حیوانات خانگی چون پرنده، سگ، طوطی، همستر و ماهی؛ تصمیم دارند ماهی را انتخاب کنند ۱۰ مورد از انواع ماهی زینتی که مناسب افراد مبتدی هستند را معرفی خواهیم […]

سلام دوستان

افرادی که در نگهداری و خرید ماهی مبتدی هستند به خاطر آن که تجربه کافی ندارند بهتر است ابتدا از بین انواع ماهی زینتی به سراغ مقاوم ترین ماهی آکواریوم بروند. برخی از انواع ماهی زینتی که مقاوم هستند، نیاز به نگهداری کمتری دارند و قیمت آنها نیز مناسب است؛ بهترین ماهی برای نگهداری توسط این افراد می باشند.

ما در این مطلب و برای دوستانی که از بین حیوانات خانگی چون پرنده، سگ، طوطی، همستر و ماهی؛ تصمیم دارند ماهی را انتخاب کنند ۱۰ مورد از انواع ماهی زینتی که مناسب افراد مبتدی هستند را معرفی خواهیم کرد. البته در مورد دیگر حیوانات هم قبلا مطالبی آماده کرده ایم که در صورت تمایل می توانید آن ها را مطالعه بفرمایید و نظرات خود را ثبت کنید.

معرفی بهترین نژاد سگ خانگی

تفاوت موش با همستر

بهترین پرنده خانگی

بهترین نژاد طوطی سخنگو کدام است؟

قبل از معرفی انواع ماهی زینتی می توانید در ویدئو زیر با چند نمونه از آن ها آشنا شوید.

ماهی جاندار آبزی است که از نظر محیط زندگی به دو دسته آب شیرین و آب شور تقسیم می شود؛ هر کدام از این دسته ها خود شامل دو گروه گرم آبی و سرد آبی هستند؛ از نظر تغذیه نیز ماهی ها به سه گروه گیاه خوار، گوشت خوار و همه چیز خوار تقسیم می شوند. ماهیان همانند پرندگان دارای انواع گوناگون و در طرح ها و رنگ های مختلف می باشند که مصارف خوراکی یا زینتی دارند.

در مورد ماهی خوراکی و انواع آن به طور مفصل در دو مطلب جداگانه مطالبی ارائه دادیم.

انواع ماهی خوراکی (بخش اول)    انواع ماهی خوراکی (بخش دوم)

هنگام انتخاب ماهی زینتی برای آکواریوم خود باید به نکاتی دقت کنید: آکورایوم های خانگی بیشتر آب شیرین هستند چون نگهداری یک آکواریوم آب شور به هزینه و فضای بیشتری نیاز دارد، ابعاد تانک و طول و عرض آکواریوم هم مهم است، همچنین هدف شما از خرید آکواریوم و ماهی نیز در انتخاب ماهی موثر است، آیا هدف شما پرورش و تکثیر ماهی زینتی است یا تزئین خانه؟ درضمن برای نگهداری گروهی از ماهی ها باید به سازگار بودن آن ها با یکدیگر نیز دقت کنید.

نام ۱۰ مورد از انواع ماهی زینتی بدین ترتیب می باشند:

۱- آنجل ماهی Angel fishبهترین ماهی آکواریومماهی آنجل یا فرشته ماهی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین گونه آب شیرین است و یکی از انواع ماهی زینتی است که زیستگاه آن مرکز آمازون و رودخانه های منشعب آن می باشد. این ماهی در فرم و رنگهای متنوعی وجود دارد که  آنجل سیاه، طلایی، نقره ای، قرمز، سفید، سه خط، باله بلند دودی، نیم تنه مشکی، ببری، روح صورتی، پلاتینی و باله بلند چلگیس از انواع ماهی آنجل می باشند که آنجل سیاه پرطرفدارتر است اما نسبت به گونه های دیگر حساستر نیز می باشد. این ماهی اغلب صلح جو است اما در زمان تغذیه ممکن است حالت تهاجمی پیدا کند و در زمان تخم گذاری نیز قلمرو طلب می شود، همچنین آنجل با اکثر ماهیان صلح جو و گیاه خوار سازگاری دارد و میتوان آنرا با لوچ، برخی شارکها، تتراها و رنگین کمانها در یک آکواریوم نگهداری کرد.

تغذیه آنجل ماهی کمی حساس است و تنوع غذایی برای این ماهی مهم است؛ خوراک فرشته ماهی لارو پشه، کرم توبیفکس، آرتیما، کرمهای سفید، کرمهای سیاه، بچه گوپی، دل گاو، میگو، غذهای پولکی و کرم خونی می باشد. آنجل نسبتا تخت بوده و ماهیان از پهلو فشرده شده ای هستند، حداکثر ۲۵ سانتی متر رشد می کند و معمولا ۸ تا ۱۰ سال عمر می کند. نگهداری از این ماهی زینتی آسان است و چون باله های بلندی دارند باید در آکواریوم از گزند ماهیان مهاجم به باله ها در امان باشند.

نام ماهی آنجل
بهترین دما برای نگهداری ۲۵ تا ۲۹ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph  ۶ الی ۷/۵
سطح حرکت در آکواریوم میانی
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۰۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب تنها در زمان تخمگذاری قلمرو طلب است.
شکارچی یا صلح جو اغلب صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم سخت

۲- ماهی پرت (Parrot fish)ماهی زینتی پرت

ماهی پرت یا طوطی ماهی آب شیرین، دورگه ای زیبا از خانواده سیچلاید است که اولین بار در اواخر دهه ۸۰ در تایوان به وجود آمد. علت نامگذاری این ماهی چشمان درشت و دهانی مثلثی و منقار شکل می باشد که برای آنکه با طوطی ماهی دریایی اشتباه گرفته نشود آنرا طوطی ماهی آب شیرین نامگذاری کرده اند. پرت یکی از انواع ماهی زینتی است که به خاطر نوع فیزیک چهره و رنگ آمیزی زیبا طرفداران زیادی دارد و از جمله ماهیان ساخت بشر است که از جفت شدن دو گونه با هم به وجود می آید.

در مورد اولین ماهی پرت مشخص نیست حاصل کدام ماهیان بوده است. این ماهی خلق و خوی تندخو و قلمرو طلب دارد و سطح مراقبتی آن ساده است؛ حداقل لیتراژ مورد نیاز برای نگهداری آن ۱۲۰ لیتر می باشد اما به آمونیاک محلول در آب حساس است باید از فیلتراسیون قوی استفاده کرد. طول عمر متوسط پرت ۱۰ سال می باشد و یک ماهی همه چیز خوار است و غذاهایی چون کرم خاکی خرده، قطعات کاهو، جگر بدون چربی و ریز شده گوساله، غذاهای گرانولی یا گلوله ای شکل و … می توانند یک رژیم غذایی متنوع و مناسب را برایش تشکیل بدهند. پرت به دلیل خمیدگی ستون فقرات به آهستگی شنا می کند و رفتارهای شیطنت آمیز درون گله ای در هنگام شنا، حفر گودال و پنهان شدن در بخش هایی از آکواریوم در این ماهی بسیار مشهود است.
یکی از نکات در مورد نگهداری ماهی پرت در آکواریوم این است که کوچک بودن دهان این ماهی مانعی برای آزار رساندن به سایر گونه ها می باشد اما گاهی ماهی های کوچک تر از خود را اذیت می کند، بیشتر ماهی پرت را با سیچلایدهای هم اندازه نگهداری می کنند و با ماهیان گوشتخواری چون نایف، اسکار و ماهیان هم سایز تا بزرگتر خود سازگار است. این ماهی به صورت طبیعی به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و یا کرم رنگ وجود دارد اما آن را به روش های مصنوعی چون تزریق، غوطه وری و رنگ آمیزی سطحی رنگ می کنند که به آن Dyed Parrot یا پرت رنگ شده می گویند.

ماهی پرت رنگ شده یکی از مقاوم ترین ماهی آکواریوم

نام ماهی ماهی پرت
بهترین دما برای نگهداری ۲۲ تا ۲۹ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶/۵ الی ۸
سطح حرکت در آکواریوم تمامی سطوح
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۲۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب بله
شکارچی یا صلح جو نیمه شکارچی
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم نسبتا سخت

۳- ماهی پلاتی Platyدسته گروهی ماهی پلاتیپلاتی یکی از معروفترین و محبوب ترین ماهیهای آکواریومی و از انواع ماهی های زنده زای جهان است که علاوه بر زیبایی، رنگهای مختلف، نگهداری و تکثیر آسان می توانید از طریق اصلاح ژنتیکی نژادهای زیبایی از آنرا تولید کنید. ماهی پلاتی مقاوم، کم توقع، صلح جو، نسبتا ارزان و پرتحرک است و گزینه خوبی برای مبتدی‌ها و حتی حرفه ای می باشد. ماهی پلاتی نئون واریاتوس، ماه، ستاره دنباله دار، غروب آفتاب، آبی، پاندا طلایی، خاکستری، قرمز و ماهی پلاتی سیاه انواع ماهی پلاتی و نژادهای بدست آمده از فرم طبیعی این ماهی می باشند که از این بین انواع قرمز بالهای شکم، مخرج و دمشان خالهای سفیدی دارد محبوبیت بیشتری دارند. زیستگاه اصلی این ماهی زینتی آمریکای مرکزی است، نسبت به ترکیبات آب حساس نیست و تنها انواعی که در آکواریوم نگهداری می شود نسبت نوعی که در طبیعت است به دمای بیشتری نیاز دارد. نوع ماده پلاتی ۶ سانتی متر و نوع نر ۴ سانتیمتر رشد می کند. این ماهی آکواریوم همانند سایر زنده زاها همه چیز خوار است و غذاهای خشک و گوشتی مانند دل گاو چرخ شده را میتوانید به او بدهید به شرط آنکه اندازه غذا طوری باشد که بتواند آنها را بخورد.

نام ماهی ماهی پلاتی
بهترین دما برای نگهداری ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶/۵ الی ۸
سطح حرکت در آکواریوم تمامی سطوح
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۰۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب خیر
شکارچی یا صلح جو صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم آسان

۴- ماهی سواردتل  Swordtails

ماهی سواردتل یا دم شمشیری یکی از انواع ماهی زینتی زنده زا است که دم تیز و شمشیری شکل آن که فقط در نرها وجود دارد، سواردتل را به یکی از منحصر به فردترین گونه های ماهی آکواریوم تبدیل کرده است. این ماهی ۳ تا ۵ سال عمر می کند، طول آن حداکثر ۸ سانتی متر است و در تمامی سطوح آکواریوم به میزان زیاد فعالیت می کند به همین دلیل به فضای بزرگ برای شنا نیاز دارد. ماهی دم شمشیری گونه ای مقاوم و صلح جو است که با ماهیان صلح جو و گیاهخوار سازگاری دارد و نگهداری آن در یک آکواریوم جمعی زیبایی خاصی به آکواریوم می دهد و همه پسند است؛ البته یک گونه از سواردتیل ها وحشی است که نر آن سبز کمرنگ و ماده اش سبز تیره می باشد.

دم شمشیری سخت گیر نیست و یک ماهی همه چیز خوار به شمار می آید و از انواع غذاهای خشک تغذیه می کند. این ماهی اب شیرین از شنای بین گیاهان لذت می برد و در زمان تکثیر از گیاهان به عنوان مخفیگاهی برای نوزادان استفاده میکند. سوارتل تکثیر فوق العاده بالا و راحتی دارد و گاهی از آن به عنوان غذای زنده برای سایر ماهی ها استفاده می کنند.

نام ماهی دم شمشیری (سوارد تیل)
بهترین دما برای نگهداری ۲۳ تا ۲۸ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۷ الی ۷/۵
سطح حرکت در آکواریوم تمامی سطوح
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۵۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب خیر
شکارچی یا صلح جو صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم آسان

۵- گلد فیش  Gold Fish

گلد فیش یا همان ماهی قرمز انتخاب خوبی است برای افرادی که به دنبال ماهی سرد آبی هستند چون دمای مناسب برای آن بین ۱۶/۶ درجه سانتیگراد تا ۲۳/۳درجه می باشد. این ماهی در رنگ و اندازه های گوناگونی وجود دارد و به خاطر آنکه ماهی متهاجمی نیست و همه چیز خوار است بیشتر گونه های آن مناسب افراد مبتدی می باشد؛ به عنوان مثال گلد فیش ساراسا، شهابی یا باله بلند، دم چتری، اوراندا، فنسی، چشم تلسکوپی و نوع معمولی آن ماهی های مقاومی هستند اما نوع چشم حبابی به مراقبت بیشتری نیاز دارد چون درصورت ترکیدن حباب ها ماهی دچار عفونت می شود. گلد فیش تا ۲۰ سال هم می تواند عمر کند اما در منزل اغلب بیش از ۵ سال زنده نمی ماند و بهتر است از یک بچه گلد فیش مراقبت کنید. این ماهیان معمولا هر چیزی که اندازه دهانشان باشد می خورند (علف، سبزی، پوست میگوی خشک، غذای خشک، نان و غذای پولکی) و فضولات آنها زیاد است پس باید هفته ای یک مرتبه ۲۰ درصد آب آکواریوم را تعویض کنید و برای بهبود وضعیت آبی که به آکواریوم اضافه می‌کنید بهتر است به میزان دقیق مواد کلرزدا به آن اضافه کنید.

نام ماهی گلد فیش
بهترین دما برای نگهداری ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶/۵ الی ۷/۵
سطح حرکت در آکواریوم تمامی سطوح
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۲۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب خیر
شکارچی یا صلح جو صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم سخت

۶- گوپی Guppyماهی گوپیگوپی یکی از گونه های ماهی آب شیرین و معروف ترین ماهی های زنده زا است که در سال ۱۸۶۶ توسط رابرت جان گاپی کشف شد. این ماهی بومی آمریکای جنوبی و آفریقا است اما نگهداری آسان، تکثیر و پرورش راحت و دفعات بچه زایی زیاد باعث شده اکنون در اکثر کشورها پرورش داده شود. گوپی ماهی آرام، صلح جو، مقاوم، سازگار با اکثر ماهی ها و نسبتا ارزان است و مناسب آکواریوم جمعی می باشد.

این ماهی تقریبا همه چیز خوار است و از انواع غذاهای خشک و آماده نظیر غذاهای پودری، جلبک اسپرولینی، کاهو، اسفناج، غذاهای خشک فریز شده تغذیه می کند. گوپی گونه های زیادی دارد که هم از نظر رنگ و هم شکل دم با هم تفاوت دارند؛ ماهی های ماده به رنگ خاکستری تیره می باشند و طول آنها ۶ سانتی متر است اما گوپی های نر طرح و رنگ متنوع تر و باله های بزرگتری دارند و نهایتا به ۳ سانتی متر می رسند. گوپی قرمز، سیاه، رنگارنگ، پوست ماری، زرد سیاه از بهترین انواع گوپی می باشند. این ماهی ها رنگارنگ، پر جنب و جوش، بسیار سرگرم کننده و سازگار با شرایط مختلف هستند که هیچ گونه مزاحمتی برای سایر ماهی های آکواریوم ایجاد نمی‌کنند.

نام ماهی گوپی
بهترین دما برای نگهداری ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۵/۶ الی ۵/۷
سطح حرکت در آکواریوم تمامی سطوح
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۰۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب خیر
شکارچی یا صلح جو صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم آسان

۷- گورامی (Gourami)بهترین و زیباترین ماهی زینتیگورامی ها ماهیانی پرتو باله از راسته سوف ماهی شکلان هستند که تاکنون نزدیک به ۹۰ گونه از آن شناخته و طبقه بندی شده است. زادگاه اصلی این ماهی آب شیرین هند، چین، تایلند، سوماترا و شبه جزیره مالایی می باشد و انواع آن به طور متوسط ۵ سال عمر می کنند. گورامی ها ماهیان صلح جو، آرام و مقاومی هستند (به جز گونه اسفرانوس) و با اغلب ماهی های صلح جوی آب شیرین نگهداری می شوند اما باید اندازه آنها با ماهی های آکواریوم یکسان باشد درغیر اینصورت به ماهیهای ضعیفتر و کوچکتر از خود آزار می رسانند. گورامی مرواریدی، دارف، اسفرانوس (معروف به گورامی غول پیکر یا گوشت خوار)، بوسنده، دوخال، پرل، بهشتی برخی از انواع این ماهی هستند که در ایران نیز تکثیر و پرورش می یابند که از این بین گورامی دارف و مرواریدی به خاطر نگهداری آسان مناسب تازه کارها می باشند البته دارف را نباید با ماهی های خیلی بزرگ و خشن نگه داری کنید. در مورد گوارمی به چند نکته دقت کنید:
اگر این ماهی گرسنه بماند به هم جنس خواری و خوردن سایر ماهی ها روی می آورد.این ماهی زینتی زیاد تغییر رنگ می دهد و با هر تغییر در داخل آکواریوم رنگ آن عوض می شود، هنگام ترس یا آمیزش پر رنگ تر می شود. اندام تنفسی منحصر به فرد این ماهی باعث شده در نگهداری آن پمپ اکسیژن ضروری نباشد و برای نگه داری در آکواریوم گزینه مناسبی به شمار آید.

نام ماهی گورامی
بهترین دما برای نگهداری ۲۶ تا ۲۹ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶ الی ۷/۵
سطح حرکت در آکواریوم تمامی سطوح
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۰۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب خیر
شکارچی یا صلح جو صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم سخت

۸- تترا نئون Neon Tetras

تترا نئون یکی از زیباترین انواع ماهی زینتی و سازگارترین ماهی های آکواریوم می باشد. این ماهی از خانواده کاراسین ها و بومی آمریکای جنوبی ( پرو ، برزیل کلمبیا و … ) است؛ بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند و حداکثر طول آن ۴ سانتی متر است. این ماهی پرتحرک و فعال است و مناسب برای آکواریوم های گیاهی می باشد. تترا نئون در یک مخزن بزرگ که فضای کافی برای شنا داشته باشد با گیاه هان طبیعی و انبوه و بستری متمایل به رنگهای تیره با نور مخصوص سرحالتر است. تترا نئون یک شکارچی زرنگ است و به زندگی دسته جمعی علاقه دارد، نگهداری آنها در گروه های حداقل ۶ تایی و شنا کردن دسته جمعی آنها بسیار شگفت‌انگیز و زیبا خواهد بود.

تغذیه مناسب، نگهداری آسان، تنوع رنگی بالا و سازگاری با بسیاری از گونه ها سبب محبوبیت زیاد تترا نیون در بین آکواریوم داران شده است؛ انواع غذاهای خشک، کرم خونی و آرتیمنای زنده خوراک تترا نئون هستند. در بین ۷۰ گونه از ماهیان تترا، ماهی تترا نئون از شهرت فراوانی برخوردار است و در رنگ های آبی-قرمز و سیاه و حتی سبز وجود دارد. این ماهی زینتی صلح جوست و می توانید آنرا با انواع ماهیان گیاهخوار که اندازه ای برابر تترا دارند نگه دارید، البته نگهداری تترا نئون در دسته های بزرگ مانع از حمله دیگر ماهیان آکواریوم می شود. تترا نئون با سایر گونه های تترا، گورامی، دانیو، رازبورا ،ماهی رنگین کمانی، دیسکس، آنجل، گوپی، پلاتی، مولی و دم شمشیری سازگاری دارد.

نام ماهی تترا نئون
بهترین دما برای نگهداری ۲۱ الی ۲۷ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶الی ۷/۵
سطح حرکت در آکواریوم سطح بالا و میانی
حداقل لیتراژ برای نگهداری ۱۰۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب خیر
شکارچی یا صلح جو صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم سخت

۹- تترای باله خونیتترای باله خونی مناسب برای آکواریوم کوچکتترای باله خونی (bloodfin tetra) که به نام تترای سبز آتشین یا تترا سرپا هم معروف است یکی دیگر از انواع ماهی زینتی است که زیستگاه آن آمریکای جنوبی و مرکز آمازون است. تترای خونین باله ۵/۵ سانتی متر طول دارد و باله های پشتی، شکمی و مخرجی آن قرمز رنگ و رنگ اصلی بدنش آبی است. نگهداری از این ماهی در گروه های حداقل ۶ تایی بهتر است و باید داخل آکواریوم گیاه، تخته سنگ و تکه های چوب وجود داشته باشد تا ماهی فضای فراوان برای پنهان شدن داشته باشد. همچنین باید آکواریوم به اندازه کافی نور طبیعی بگیرد تا ماهی به خوبی رشد کند.

تترا شیشه ای باله خونی یا تتراگلاس بلودفین بین ۷ تا ۱۰ سال عمر می کند و یکی از مقاوم ترین ماهی های آکواریوم است که نگهداری آسانی دارد. این ماهی آکواریوم همه چیز خوار است و برای تغذیه این ماهی می توانید از انواع غذاهای ریز و کوچک چون میگوی آب شور، دافنی، کرم خونی منجمد و غذاهای خشک با کیفیت استفاده کنید. تترای باله خونی با سایر گونه های تترا، گورامی، دانیو، رازبورا، ماهی رنگین کمانی، دیسکس، آنجل، گوپی، پلاتی، مولی و دم شمشیری سازگاری دارد.
این ماهی صلح جو، اجتماعی و بدون رفتار پرخاشگرانه است و به صورت آرام در کنار دیگر ماهی های آکواریوم زندگی می کند.

نام ماهی تترای باله خونی
بهترین دما برای نگهداری بین ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph بین ۶/۸ تا ۷/۵
سطح حرکت در آکواریوم ر تمامی نقاط آکواریوم
حداقل لیتراژ برای نگهداری حداقل ۸۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب بله
شکارچی یا صلح جو صلح جو
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم آسان

۱۰- ماهی اسکار

اسکار با نام علمی (Astronotus ocellatus) یکی از انواع ماهی زینتی است که دارای چند نوع رنگی، اسکار قرمز، اسکار ببری، اسکار سلطنتی، اسکار طلایی و اسکار سبز است و یک ماهی گرمسیری آب شیرین می باشد. نوع اصلی اسکار بدنی به رنگ خاکستری مایل به سبز دارد و خال هایی نامنظم قهوه ای مات به قرمز در پهلو دارد. ماهی اسکار یکی از گونه های بارز خانواده سیچلاید است و منشا آن آمازون، پاراگوئه و شرق ونزوئلا است. این ماهی بسیار باهوش است و پس از مدتی فردیکه به او غذا می دهد را می شناسد، نگهداری و تکثیر این ماهی آسان است. اسکار را می توان یکی از مقاوم ترین ماهی های آکواریوم دانست که به خاطر عمر زیاد، جان سختی و دستی شدن یکی از بهترین ماهی های آکواریوم است که طرفداران زیادی دارد.

اسکار به تغذیه زیادی احتیاج دارد و همه چیز خوار است و غذاهای گوشتی با منبع پروتئینی و غذاهای آماده و خشک موجود در بازار برای این ماهی مناسب می باشند. اسکار با دهان بزرگی که دارد حتی ماهیان بزرگتر از دهان خود را نیز به آرامی می بلعد. اسکار از حفاری، جابجا کردن سنگ ها و ریشه کن کردن گیاهان آکواریوم لذت می برد و خلق و خویی متعادل تا خشن دارد، یک گوشتخوار قوی جثه است که در آکواریوم بین ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر رشد می کند.

نگهداری اسکار با ماهیان گوشتخوار قوی جثه مانند نایف، پروت و تگزاس مشکلی را به وجود نمی آورد و برای نگهداری این ماهی به مخزنی بزرگ نیاز دارید. اسکار به آبی شفاف و تمیز و با اکسیژن بالا نیاز دارد و در آب کثیف غذا نمی خورد. برای نگهداری اسکار کمی شوری در آب ضروری است و باعث بالا رفتن سرعت از تخم بیرون آمدن بچه‌هایش می‌شود.

نام ماهی اسکار
بهترین دما برای نگهداری بین ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph بین ۶/۵ تا ۷/۵
سطح حرکت در آکواریوم کف آکواریوم
حداقل لیتراژ برای نگهداری حجم بالاتر از ۱۰۰ لیتر
میزان حساسیت ماهی به بیماری متوسط
قلمرو طلب بله
شکارچی یا صلح جو متعادل و گاهی خشن
راحتی تکثیر ماهی در آکواریوم آسان

ماهی هایی که نام آنها را بردیم تنها چند نمونه از انواع ماهی زینتی بودند؛ کوریدوراس کت فیش، دانیو، لوچ دلقک، تایگر بارب، شارک سیاه دم قرمز، مولی، زبرا، سیچلاید تگزاسی از انواع ماهی های زینتی می باشند که می توانید در آکواریوم از آنها استفاده کنید؛ فقط دقت کنید ماهی ها با هم سازگار باشند. سازگاری یعنی از نظر جثه بدنی، روند رشد، تغذیه و خصوصیات رفتاری با هم برابر باشند؛ ترکیب ماهی گوشتخوار و گیاهخوار یا نگهداری ماهی ریز و کم تحرک برای یک آکواریوم بزرگ اصلا ترکیب مناسبی نیست. به عنوان مثال ترکیب سورم، اسکار، پرت، سیچلاید گورخری و لجن خوار برای یک آکواریوم جمعی ترکیب خوبی می باشد.

اگر شما نیز در این زمینه تجربه ای دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید. منتظر نظرات شما دوستان هستیم..

 

۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. مهربانو گفت:

  سلام من یه آکواریوم ۸۰ در ۴۰ در ۶۰ دارم حدود ۱۸۰ لیتره
  با توجه به عمق ۶۰سانتی که داره نمیدونم چی توش کار کنم
  پلنت باشه و گیاهخوار بریزم یا سنگ و گوشتخوار
  قبل از سفارش این شیشه یه آکواریوم ۷۰ در ۳۵ در ۴۰ داشتم که پلنت بود و کلی ماهی گیاهخوار توش دارم
  ولی الان میخوام یا گیاها و آکواریومه کلا عوض شه یا ترکیب جانوریش
  کمکم کنین برای زیبایی کار چیکار کنم

  • سلام دوست عزیز
   ابعادی که برای آکواریوم بیان کردید جزء آکواریوم بزرگ است و می توانید هر نوع ماهی به تعداد دلخواه نگهداری کنید به عنوان مثال سیچلاید، پرت، اسکار، نایف و پنگوسی، ماهیان گوشتخواری هستند که میتوان نگه داشت.
   برای آکواریوم گیاهی هم بهترین ارتفاع ۵۰ سانتیمتر است و میتوانید از ماهیان کوچک و آرام مانند تتراها، بارب ها، رازبوراها، دانیوها، کیلی فیش ها، رنگین کمان ماهی، ماهیان جلبک خوار و کت فیش کوتوله استفاده کنید. البته در انتخاب ماهیان خود باید به نوع گیاهان نیز دقت نمایید زیرا همه ی آبزیانی که قرار است در شرایط مشابه و در یک آکواریوم زندگی کنند باید نیازهای زیستی مشابهی نیز داشته باشند.

 2. سپیده گفت:

  من یه آکواریوم سایز ۳۵ در ۱۰۰ با ارتفاع ۶۰ دارم که درون آن یک سیلور اسکات دارم
  میخام چندتا دیگه ماهی هم بریزم توش چه ماهیانی خوبه ؟؟
  با هم سازگارند؟؟

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز
   ماهی سیلور اسکات ماهی زیبایی است که با ماهیانی چون پوفر، آنجل مونو، ماهی آب پاش و سایر ماهیان آب های نیمه شور سازگاری دارد.

 3. Sama گفت:

  من تو آکواریومم ۵ تا ماهی پرت دارم حالا اگه بخام ماهی اضافه کنم چی بریزم؟؟
  ممنون؟

  • بهار گفت:

   سلام – در متن به چند نوع ماهی آکواریوم سازگار با ماهی پرت اشاره شد اما به حجم و اندازه آکواریوم هم بستگی دارد. اگر آکواریوم شما کوچک نباشد می توانید گرین ترور، سیکلید گورخری، بلو الکتریک، سورم، جک دمپسی، اسکار و انواع کت فیش ها رو هم به آکواریوم اضافه کنید.

 4. نازی گفت:

  آکواریوم من ۸۰ لیتره. من توش یه جفت اسکار، یه جفت پرت، یه زبرا، دو تا اوراتوس و یه لجن خوار گذاشتم.
  البته هنوز بزرگ نشدن و با هم به خوبی کنار اومدن. طوری که به همشون به راحتی غذا میرسه.
  ولی حس میکنم تعدادشون واسه این آکواریوم زیاده. نظر شما چیه؟؟

  برای رشدسریعتر ماهی ها چی بدم؟

  • بهار گفت:

   سلام
   قطعا این تعداد ماهی برای این آکواریوم خیلی زیاد است و برای رشد سریعتر ماهی ها ابتدا آن ها را به آکواریوم بزرگ تری انتقال دهید و بعد به سراغ غذاهای مقوی بروید.
   میگوی خشک و کرم خونی منجمد نیز مکمل های خوبی هستند که در کنار غذای اصلی می توانند در رشد ماهی تاثیر مثبت بگذارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت