logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » معرفی ۵ تا از بهترین گیاهان بالا رونده همیشه سبز

معرفی ۵ تا از بهترین گیاهان بالا رونده همیشه سبز

جمعه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ | 10558 بازدید | ۹ دیدگاه | تفریحی
انواع گیاهان بالا رونده همیشه سبز

سلام دوستان

گیاهان بالا رونده همیشه سبز دسته ای از گیاهان بالا رونده هستند که با پرورش آن می توان جلوه ای زیبا به فضای اتاق، حیاط یا باغ خود بخشید. این گیاهان رونده علاوه بر زیبایی همانند یک حایل عمل کرده و برای روی بالکن بسیار مناسب می باشند. این گیاهان رشد طولی خوبی دارند و به سرعت رشد می کنند که البته ممکن است این رشد انبوه مشکلاتی به همراه داشته باشد. به همین دلیل باید متناسب با فضای خود بهترین گیاه بالا رونده همیشه سبز را انتخاب کنید.

اگر می خواهید به کمک گلهای رونده یک نمای متفاوت و منحصر به فرد در باغ یا آپارتمان خود ایجاد کنید، برای آشنایی با چند نمونه از گیاهان بالا رونده همیشه سبز ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

۱- پیچ امین الدوله lonicera japonica

نام علمی Lonicera caprifolium
نور مناسب برای رشد و گل دهی به آفتاب کامل نیازمند است
تکثیر قلمه زنی، خوابانیدن گیاه و کاشت بذر
خاک مناسب خاک قلیایی با زهکش مناسب
آبیاری خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد

پیچ امین الدوله که اغلب آن را با نام گل یاس یا یاس پیچ می شناسیم به دلیل آن که اولین بار توسط علی خان امین الدوله در باغ امین الدوله کاشته شد، اینگونه نامگذاری شده است. یاس، گیاهی همیشه سبز، پیچنده و معطر است که دارای گل های زیبا و معطر به رنگ سفید و زرد و میوه های زینتی کوچک به رنگ قرمز و نارنجی می باشد. این گل رونده که بومی چین، ژاپن و تایوان است دارای ۱۸۰ واریته از جمله L.japonica و L.periclymenum و L.caprifolium می باشد؛ تمام گونه های آن همیشه سبز نیستند، به عنوان مثال L.fragrantissima گونه خزان کننده یاس است که تا ۳ متر بالا می رود.

گل یاس از گیاهان گلدار چند ساله است که از اردیبهشت تا مهر ماه، زمان گلدهی آن می باشد. این گل رونده نیاز به هرس کردن ندارد مگر برای افزایش زیبایی و منظم کردن، شاخه های مزاحم و خشک را می توان هرس کرد. آبیاری منظم، کود دهی به موقع، قرار دادن گیاه در مسیر جریان هوای مناسب و نور آفتاب، نیاز به یک قیم از نیازهای مراقبتی این گیاه بالارونده همیشه سبز می باشند. البته بیشتر گونه های گل یاس سایه-آفتاب را دوست دارند و ترجیح می دهند ریشه آن ها در سایه قرار بگیرد؛ قرار گرفتن گیاه در سایه به خصوص در مناطق گرم، حمله آفت شته را کاهش می دهد.

کاشت این گیاه در باغچه های کوچک مناسب نیست زیرا یاس سریعترین گیاه رونده است که تا ۱۰ متر ارتفاع دارد و قدرت پوششی آن زیاد است و می تواند بر یک درخت بزرگ هم غلبه کند.
پیچ امین الدوله از گیاهان بالا رونده همیشه سبزی است که نگهداری آن به عنوان گیاه رونده آپارتمانی مشکل است چون به راحتی با محیط اتاق سازگار نمی شود و به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد.
برای نگهداری از یاس در اتاق باید گلدان آن را کنار پنجره قرار داد یا از سبد آویز استفاده کرد و درون گلدان را از خاک غنی با ماسه و کودهای گیاهی پر کرد.

گل یاس را می توان از انواع گلهای رونده باغچه ای دانست که کاشت آن کنار نرده، آلاچیق، دیوار، پرچین چوبی و داربست علاوه بر آنکه باعث ایجاد منظره ای زیبا و جذاب می شود، می توان به کمک ساقه های رونده آن قسمتی از محیط را هم پوشاند. در مجموع گیاه پیچ امین الدوله را برای معطر کردن فضا، استفاده از خواص درمانی آن، به عنوان پیچک زینتی و ایجاد پرده و حایل گیاهی، پرورش می دهند.

۲- پیچ ساعتی Passion flower

نام علمی Passiflora caerulea
نور مناسب نور شدید خورشید
تکثیر بذر، خوابانیدن، قلمه
خاک مناسب مخلوطی از دو قسمت پیت، دو قسمت خاک سوم و یک قسمت شن درشت
آبیاری به آب زیاتری نیاز دارد؛ آبیاری در زمستان در صورتیکه سطح خاک خشک شود

پیچ ساعتی یا پَنگانو گیاهی بالارونده، زینتی و چند ساله است که بومی برزیل،آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه است. این گیاه بالا رونده همیشه سبز به قیم احتیاج دارد، گل های درشت، معطر و زیبای این گیاه گلدار دارای شهد فراوانی است و به رنگ سفید، آبی، ارغوانی و بنفش می باشد. این گل زینتی در ماه های گرم سال گل می دهد و عمر گل ها یک تا دو روز است؛ به خاطر اینکه گلبرگ ها، پرچم و مادگی آن شبیه به شماره و عقربه ساعت می باشد، بدین نام معروف شده است.
گل ساعتی رونده از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که از آن برای سر درب منازل، روی نرده ها و سایبان ها استفاده می کنند. البته پیچ ساعتی یک نوع گل رونده آپارتمانی هم هست و می توان آن را در گلدان قرار داد به شرطی که زود به زود آن را هرس کرد و در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر عوض کرد.

پیچ ساعتی یا پشن فروت، از گیاهان رونده سریع الرشد است که ساقه های علفی یا چوبی بلند آن توسط پیچک هایی که در خود دارند، به دور درخت می پیچند و بین ۴ تا ۹ متر بالا می روند. ساقه های این گیاه رونده همیشه سبز، به شکل صاف یا کرکدار است، میوه های بیضی شکل و آبدار آن نیز در ابتدا سبز رنگ و سپس نارنجی می شوند و قابل خوردن هستند و محبوب ترین میوه بین بومیان آمریکای جنوبی می باشند.

گیاه رونده ساعتی دارای دو گونه زینتی و دارای میوه می باشد که گونه میوه دار آن مصرف دارویی دارد. در ایران بیشتر گونه تزئینی گل ساعتی کاشت می شود و نوع دارویی آن بیشتر در مناطق حاره آمریکای شمالی و جنوبی و برزیل وجود دارد. گل ساعتی از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که علاوه بر صنعت داروسازی در صنعت شیرینی و بستنی سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
گل ساعت یا پاسی فلور طبعی گرم دارد  و تمام بخش های آن خاصیت دارویی دارند؛ درمان بی خوابی ناشی از نگرانی روانی و کار زیاد، خاصیت آرام بخشی، ضد تشنج، کاهش اضطراب، اسپاسم عضلانی و بی خوابی ناشی از ترک اعتیاد، ضد افسردگی، تقویت کننده قلب، ضد سرطان، ملین و محرک سیستم گوارش، کم کننده کلسترول خون، تفویت کننده چشم و پوست، کاهش علائم آسم، کاهش وزن، کاهش آلرژی و التهاب، محرک مغز، بازکننده عروق، ضد سرفه از خواص درمانی این گل رونده می باشند.

این گیاه در صنعت داروسازی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد؛ برگ، میوه و گلهای این گل رونده خاصیت دارویی دارند و در طب سنتی به صورت دمکرده مصرف می شد. گل ساعتی به شکل چای، قرص و قطره استفاده می شود؛ قطره پاسی پی و پاسی فلور از فرآورده های این گیاه می باشند.
البته مصرف فرآورده های این گیاه بالارونده باید زیر نظر پزشک انجام شود چون مصرف زیاد قطره آن باعث ایجاد اسهال و ناراحتی‌های گوارشی و خواب آلودگی و حتی کما می شود. در ضمن ریشه این گیاه سمی است و تنها مقدار کمی از آن برای کشتن کرم معده مفید است.

۳- پیچک نیلوفر morning glory

نام علمی Ipomoea tricolor
نور مناسب نور مستقیم آفتاب حداقل ۶ تا ۸ ساعت در روز
تکثیر کاشت بذر در فصل بهار یا قلمه چوب نرم یا نیمه‌رسیده در تابستان
خاک مناسب ترکیبی از خاک برگ و خاک معمولی باغچه
آبیاری متوسط، خاک مرطوب باشد.

گل نیلوفر، نیلوفر پیچ، نیلوفر سه رنگ، نیلوفر رونده یا مورنینگ گلوری گیاهی چند ساله و از خانواده پیچکیان است که متعلق به نواحی گرمسیری به ویژه مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. این گیاه دارای گونه های رونده، دائمی، یکساله و همیشه سبز می باشد و گل های شیپوری آن در رنگ های گوناگونی وجود دارند. گل های معطر و خوشبو این گیاه رونده صبح باز می شوند به همین دلیل به آن Morning glory می گویند.

گل پیچک رونده یکی از سریعترین گیاهان رونده است که به خاطر تولید زیاد بذر به آن هرز مهاجم هم می گویند و بلندی شاخه های آن به ۲ تا ۴ متر می رسد و به سرعت تمام حصار شما را می پوشاند. کاشت این گیاه رونده در آلاچیق، سایبان، بالکن، کنار نرده و داربست یا به عنوان زمین پوش باعث ایجاد چشم اندازی جالب می شود.

نیلوفر  از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که در آب و هوای معتدل رشد بهتری دارد اما چون بومی مناطق گرمسیری است و تا حدی می تواند خشکی را تحمل کند، در مناطق گرمسیر هم رشد می کند. در مناطق گرمسیر این گیاه را در محلی بکارید که عصر سایه باشد تا بهتر گل بدهد.

پیچک نیلوفر برعکس گل ساعتی رونده، خوراکی نیست و دانه های آن خاصیت توهم زایی دارند و در صورت مصرف فرد دچار تهوع می شود.
نیلوفر پیچ گیاه بالارونده همیشه سبز مقاومی است که به مراقبت زیادی نیاز ندارد، آبیاری مرتب برای اینکه خاک آن به صورت همیشگی مرطوب باشد تا زمانیکه به رشد کامل برسد مناسب است؛ البته خاک گلدان نباید خیس باشد چون باعث کاهش رشد گیاه و زرد شدن تدریجی برگ ها می شود. این گیاه بالا رونده همیشه سبز به هرس نیاز ندارد مگر افرادی که از آن به عنوان گل رونده آپارتمانی استفاده کنند.
این گیاه بالا رونده به قیم نیاز دارد تا به اطراف آن بپیچد و بالا برود که بهتر است به خاطر ازدحام و سنگینی ساقه های گیاه، پایه های قیم را در خاک فرو ببرید. برای گلدهی بهتر این گل رونده به جای کود دادن از خاک برگ استفاده کنید.
گل نیلوفر از گیاهان بالا رونده همیشه سبزی است که با سرعت به سمت بالا حرکت می کند و اطراف هر چیزی که بر سر راهش قرار گیرد می پیچد به همین دلیل زمانی ارتفاع آن بیست سانتی متر شد باید آن را از گلدان خارج کنید و در محلی باز بکارید.

۴- هویا یا پیچ مومی Hoya bella

نام علمی Hoya bella
نور مناسب مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب
تکثیر قلمه ساقه
خاک مناسب دو قسمت پیت موس + دو قسمت خاک معمولی + یک قسمت رومی کولایت + یک قسمت پرلایت
آبیاری آبیاری منظم پس از آن که سطح خاک تا حدود عمق ۵ سانتیمتری خشک باشد.

هویا یا پیچ مومی یا شهد مومی به خانواده Asclepidaceae تعلق دارد و دارای ۲۰۰ گونه همیشه سبز است که اغلب آن بالا رونده است. هویا گیاهی همیشه سبز است که دارای گونه هایمتعددی می باشد؛ پیچ شمعی (Hoya carnosa)، Hoya australlis، Hoya coronaria، Hoya imperialis، Hoya Keysii، Hoya multiflora و پیچ مومی (Hoya bella) معروف ترین گونه های این گیاه رونده می باشند.

پیچ مومی (نوع کوتاه قامت گیاه هویا) شاخه هایی آویزان، برگ های تخم مرغی و سبز رنگ و گل های گوشتی ستاره ای شکل سفید و معطر دارد. هویا از انواع گیاهان گوشتی  است که در بافت خود آب نگه می دارد و از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که سن گیاه، محل نگهداری و نوری که دریافت می کند در گلدهی آن تاثیر گذار هستند.
این گیاه بالا رونده همیشه سبز به گرمای زیاد، خاک قلیایی و رطوبت هوای ۷۰ درصد نیاز دارد. این گیاه رشد سریعی دارد و اگر می خواهید گیاه حالت بوته ای داشته باشد می توانید سر ساقه ها را هرس کنید. برای شکل دهی به ساقه های گیاه می توانید به کمک قیم های سیمی، ساقه های گیاه را به شکل نیم دایره در آورید یا گل را در سبد آویزان قرار دهید.

پیچ شمعی گیاه رونده همیشه سبزی است که در زمستان رشد آن کاهش می یابد اما به خواب فرو نمی رود. گل رونده پیچ مومی بیش از پیچ شمعی نور مستقیم را تحمل می کند و حداقل به ۴ ساعت نور مستقیم برای گلدهی نیاز دارد؛ در روزهای ابری می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید. اگر این گیاه بالارونده را در آپارتمان نگهداری می کنید در فصل زمستان آن را از شوفاژ و بخاری دور نگه دارید چون حرارت این منابع باعث خشک شدن برگ ها می شود.

۵- بگونیا رکس Begonia Rex

نام علمی Begonia rex
نور مناسب نور مستقیم آفتاب
تکثیر قلمه برگ
خاک مناسب مخلوطی از تورب، خاک برگ نرم و ماسه به نسبت مساوی
آبیاری آبیاری با آب سبک بدون املاح انجام شود، در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار، در هنگام آبیاری برگ ها خیس نشوند وتنها سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

بگونیا رکس یا بگونیا برگی از خانواده Begoniaceae می باشد و زیستگاه اصلی آن هیمالیا است، بگونیا دارای ۹۰۰ گونه مختلف از گیاهان بالا رونده همیشه سبز و خزان کننده به طول چند سانتیمتر تا به طول ۳ متر است که آن را به خاطر برگ و گل های زیبایش پرورش می دهند. این گیاه زیبا به صورت تک پایه است یعنی گل های نرو ماده آن روی یک گیاه قرا دارند.
تنوع گونه های بگونیا به حدی است که شناسایی تمام آن ها کار دشواری می باشد به همین دلیل آن ها را به سه دسته غده دار، ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند. از بین انواع بگونیا تنها گونه غده دار خزان دارد و بقیه گونه های آن جزء گیاهان همیشه سبز به شمار می آیند. بگونیا ی رکس، بگونیا تکمه ای ، بگونیا عروس یا واکسی ، بگونیا هلندی یا هلیمالس و ببری چند مورد از انواع بگونیا می باشند.

بگونیا رکس یکی از گیاهان بالا رونده همیشه سبز است که دارای انواع مختلف بگونیا رکس پنجه ای، بگونیا رکس موکتی، بگونیا رکس مخملی و بگونیا رکس برگی می باشد و به خاطر برگ هایش شهرت فراوانی دارد. برگ های این گیاه گلدانی به شکل قلب و چروکیده و به رنگ سبز تیره با لبه های نقره ای رنگ است؛ البته سطح برگ به رنگ های دیگری همچون قرمز، کرم یا ارغوانی هم وجود دارد.

بگونیا برگی دارای واریته های متعددی می باشد و برای نگهداری آن به عنوان گل آپارتمانی از سبد آویزان استفاده می کنند. این گیاه رونده آپارتمانی به خاطر برگ های مخملی و خوشرنگ جلوه ای زیبا دارد و سهولت در نگهداری، امکان تکثیر در همه شرایط و تنوع در رنگ برگ ها سبب توجه افراد زیادی به این گیاه بالا رونده همیشه سبز شده است.

گیاهان نامبرده تنها ۵ مورد از گیاهان بالا رونده همیشه سبز می باشند؛ گل رونده پتوس، گیاه رونده پاپیتال، گل کاغذی و گیاه رونده آپارتمانی بنجامین که به ترتیب در مطالب گل های آپارتمانی کم نور، بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه، گیاهان آپارتمانی گلدار و یژگی هر کدام، معرفی انواع گیاهان آفتاب دوست به بررسی آن ها پرداختیم نیز جزء گیاهان بالا رونده همیشه سبز می باشند.

اگر شما نیز در منزل یا محل کار خود از یک گیاه بالا رونده همیشه سبز نگهداری می کنید، لطفا نام آن را برای آشنایی دوستان خود ارسال کنید.

 

۹ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. رضا گفت:

  ممنونم ولی نمیشناسیمشون تا بپرسیم ! برگای حدودا اندازه ۷ سانتی متری داره و رنگش هم سبز پر رنگ(لجنی هست). تقریبا مثل همون موچسبی هست که فرمودین ولی رنگاش پر رنگ تره

 2. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر . همسایه ما یه گل رونده جلوی درشون کاشته که تو زمستان هم سبزه . اسمشو من نمیدونم چیه ،میشه راهنمایی کنید . ممنونم

  • سلام
   برای اینکه بتوانم شما را راهنمایی کنم به اطلاعات بیشتری نیاز هست (گلهایش چه رنگی است؟ یا برگهایش چه شکلیه؟) که شما خیلی کلی توضیح دادید
   گیاهان بالا رونده ای چون پیچ اناری گل درشت، کلماتیس، پیچ امین الدوله،پیچ پلی گونوم (هفت بند) و موچسب از جمله گیاهان مقاومی هستند که در زمستان هم زیبایی خود را حفظ می کنند.

   امابه نظر من برای اینکه دقیقا اسم اون گیاه را بدانید بهترین راه سوال کردن از آقای همسایه است 😉

  • رضا گفت:

   سلام مجدد ، برگه های نسبتا پهنی داره(حدودا ۷ سانتی متر) در این فصل هم سبز تیره هست . یه چیزی مثل موچسبه . ولی خزان نداره و همیشه سبزه . ممنون میشم راهنمایی کنیم 🙂

  • سلام دوست گرامی
   موچسب یکی از انواع پیچ های زینتی است و چون گیاه مورد نظر شما شبیه به موچسب است پس احتمالا یکی از انواع پیچ زینتی است.

   ۱- عشقه یا پاپیتال یکی از انواع پیچ است که بعضی گونه های آن همیشه سبز و بعضی خزان کننده است. در بعضی از واریته ها برگها سبز و بعضی ابلق هستند.
   ۲- آمپلوپسیس نوع دیگری از پیچک که البته گیاهی خزان‌دار بوده و بومی شمال شرقی آسیا است. این گیاه بالارونده میوه‌هایی شبیه به انگور دارد که در پاییز تغییرنگ میدهد.
   ۳- انجیر چسب (پمیلا) یک گونه گیاه پیچک همیشه بهار است که برگ‌های قلب شکل آن تقریبا تا ۳ سانتی‌ متر رشد می‌ کند.

   من گیاهانی که احتمال میدادم، را نام بردم اما اگر گیاه مورد نظر شما هیچکدام از آن ها نبود، اگر میتوانید یک عکس بگیرید و به شماره تلگرام ۰۹۰۲۲۷۳۴۱۹۹ بفرستید شاید بتوانم نام آن را پیدا کنم (فقط خواهشا عکس واضح باشه)

 3. سپیده گفت:

  سلام
  مطلب خوبی بود
  یک گیاه رونده سایه دوست نام ببرید ، لطفا

  • بهار گفت:

   سلام دوست عزیز
   پیچک سوئدی، پیچ ساعاتی، سرخس برگ شمشیری و فیکوس خزنده از جمله گیاهان رونده سایه دوست می باشند.

 4. مدیر ساختمان گفت:

  من مدیر یک آپارتمانم، تو راه پله آپارتمان یه لوله ای هست که نمای زشتی داره میخام با یک گیاه بالا رونده بپوشونمش، نور اونجا خوبه
  نظرتون چیه چه گیاهی بگیرم
  ممنون

  • مدیر ساختمان – درود بر شما؛
   خیلی خوب است که به تمامی جوانب مدیریتی خود می اندیشید و امیدوارم روزگاران خوشی را در کنار دیگر همسایگان سپر کنید.
   گیاهان زیادی است که میتواند نیاز شما را مرتفع سازد و بیشتر بحث سلیقه شما اهمیت دارد.
   اما با شرایط نور پذیری خوب و سلیقه شخصی خودم یاسمن زمستانه را به شما پیشنهاد میدهم.چرا که این گیاه علاوه بر اینکه تحمل دمای خیلی پایین را دارد( تا -۲۰ درجه) میتواند هم در زمستان و هم در بهار گلهای زیبایی به شما هدیه کند.
   امیدوارم بهترین انرژی ها را از این گیاه سودمند بهرمند شوید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت