logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک

بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک

پنج‌شنبه, 25 اکتبر 2018 | 9288 بازدید | ۲ دیدگاه | آموزشی, مطالب عمومی
آکواریوم کوچک

اگر یک آکواریوم کوچک دارید باید ماهی متناسب با آن انتخاب کنید.

سلام دوستان

بیشتر افرادی که برای اولین بار می خواهند آکواریومی را راه اندازی کنند و در زمینه نگهداری از ماهی آکواریوم تجربه ای ندارند؛ فکر می کنند برای شروع کار آکواریوم کوچک بهتر است و به دنبال بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک می باشند. البته شروع کار افراد مبتدی با آکواریوم کوچک برخلاف باور خیلی از افراد که فکر می کنند راحت تر است چندان هم درست نیست زیرا در حجم کم آب، پارامترهای مورد نظر برای نگهداری صحیح ماهی فرق می کند و حتی گاهی حرفه ای ها نیز در نگهداری از آکواریوم کوچک با مشکل مواجه می شوند.
بهتر است افراد مبتدی از آکواریومی که حجم کمتر از ۱۰۰ لیتر دارد، نگهداری نکنند زیرا در آکواریوم بزرگتر، آزمون و خطای شما به ماهی آسیب کمتری وارد می کند.

به هر حال اگر به دنبال چند نمونه از بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک هستید، ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

اگر قصد دارید در آکواریوم خود ماهی زینتی نگهداری کنید مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنیم:

معرفی ۱۰ تا از انواع ماهی زینتی

در ویدئو زیر با چند ماهی آکواریومی کوچک آشنا می شوید:

۱- ماهی زبرا دانیو (Zebra Danio)بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک

نام ماهی زبرا دانیو
بهترین دما برای نگهداری ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۷ الی ۸
حجم آکواریوم برای دسته ۵ تایی حدقل ۴۰ لیتر آب
رفتار صلح جو
طول ماهی حداکثر ۵ سانتیمتر

زبرا دانیو، زبرا فیش یا دانیو گوره خری هم یکی از بهترین ماهی ها برای آکواریوم کوچک آب شیرین و بهترین ماهی زینتی است که اصالت هندی دارد و در برابر آب سرد مقاومت خوبی دارد. زبرا دانیو جثه ای کوچک و به طول ۵ سانتی متر با خط های افقی بر روی بدن دارد. این ماهی آکواریوم بسیار پرجنب و جوش، فعال و زیبا است و نگهداری از آن آسان است و بیشتر بین تخته سنگ، گیاهان و جلبک ها پنهان می شود.
این ماهی مزاحم سایر ماهی ها نمی شود و آکواریوم او باید گیاهان فراوانی داشته باشد و به نور غیر مستقیم نیاز دارد. زبرا دانیو همه چیز خوار است و از غذای خشک گرفته تا منجمد تغذیه می کند و به خوردن حشرات علاقه زیادی دارد، بسیار سریع و پرتحرک است و به صورت گروهی شنا می کنند، دانیو از ماهیان تخم گذاری است که جفتگیری آن نسبتا ساده است و از بهترین ماهی ها برای تکثیر است.
زبرا دانیو از مقاوم ترین ماهیان آکواریومی است که می تواند تغییرات شدید آب آکواریوم را تحمل کند و برای افراد مبتدی مناسب است؛ همچنین می توان آن ها را بدون استفاده از بخاری های رایج آکواریوم نگه داشت این ماهی تا ۵ سال عمر می کند. این ماهی با اکثر ماهیان آکواریومی صلح جو و گیاه خوار سازگاری دارد و بهتر است آن را با ماهیانی که توانایی بلعیدن زبرا را دارند نگهداری نکنید.

۲- ماهی بتا یا فایتر (Betta)زیباترین ماهی برای آکواریوم کوچک

 

نام ماهی ماهی بتا
بهترین دما برای نگهداری ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶٫۵ الی ۷٫۵
حجم آکواریوم نباید از بیست لیتر کمتر باشد.
رفتار با همنوع تهاجمی اما با دیگر ماهی ها سازگار
طول ماهی ۵ الی ۷ سانتیمتر

ماهی بتا از زیباترین ماهی های زینتی و معروف ترین انواع ماهی آکواریوم است که می تواند در تنگ زندگی کند و بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک نیز هست. فایتر نسبت به دیگر ماهی های آکواریوم تمیزتر است و برخلاف ماهی قرمز تنگ را سریع کثیف نمی کند. ماهی بتا در طبیعت در آب های آرام زندگی می کند به همین دلیل می توان آن را در آکواریوم کوچک و بدون فیلتر نگه داشت زیرا ماهی فایتر از فیلتر به خاطر جریانی که در آب ایجاد می کند خوشش نمی آید؛ آب آکواریوم ماهی بتا را باید روزانه عوض کنید تا سمی نشود.

ماهی بتا با ماهیان بزرگتر از خود سازگار است اما در مقابل همنوعان خود جنگجو است؛ این ماهی به صورت تکی در ظرف نگهداری می شود زیرا اگر در قلمرو خود یک ماهی بتا دیگر را ببیند حالت تهاجمی پیدا می کند و مبارزه می کند. ماهی بتا بسیار زیباست و باله های بلندی دارد و بهتر است آن را با بارب ها نگهداری نکنید چون دوست دارند، دم ماهی را بکنند.
افرادی که در آکواریوم خود گیاه دارند بیشتر متوجه زیبایی فایتر می شوند زیرا این ماهی در کنار سرسبزی گیاه، باله های خود را بیشتر باز می کند و در آکواریوم به خوبی می چرخد. این ماهی بین ۳ تا ۵ سال عمر می کند و ماهی با انواع غذای پولکی، کرم خونی، کرم شیشه ای، دافنی و میگوی آب شیرین می تواند تغذیه کند.

۳- مولی سیاه (Black Molly)ماهی مولی سیاه

نام ماهی مولی سیاه
بهترین دما برای نگهداری ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۷ الی ۸/۵
حجم آکواریوم حداقل ۳۰ گالن آب
رفتار صلح جو
طول ماهی ۱۲ سانتیمتر

مولی سیاه یا مولی باله کوتاه یکی دیگر از بهترین ماهیان برای آکواریوم کوچک می باشد که برای نگهداری در آکواریوم آب گرم مناسب است و تا ۱۲ سانتی متر طول دارد. ماهی مولی یکی از بهترین ماهی های زینتی است که تکثیر آن نیز آسان است و از پرطرفدارترین ماهی های آکواریوم است زیرا مراقبت و نگهداری از آن آسان است و مناسب افراد مبتدی است. افراد با توجه به طرح و رنگ نام های مختلفی برای انواع ماهی مولی انتخاب کرده اند؛ مولی سیاه، مولی باله بادبانی، مولی دم عقربی، مولی سفید، مولی نارنجی، مولی بالن، مولی برفی نام هایی است که به این ماهی زیبا آکواریومی نسبت داده اند.

زیستگاه اصلی این ماهی مکزیک است و مقاومت بالا، تنوع در رنگ و تکثیر آسان باعث محبوبیت مولی شده است. هرچند مولی به عنوان ماهی آب شیرین شناخته می شود اما این قابلیت را دارد که در آب نیمه شور یا شور هم زندگی کند.بهتر است در آکواریوم این ماهی از گیاهانی با برگ و تنه ضخیم استفاده کنید (مثل جاوا فرن، ساگیتاریا، والیزنریا یا انوبیاس) زیرا مولی علاقه زیادی به گیاه دارد و ممکن است گیاه با برگ نرم را از بین ببرد. آکواریوم ماهی مولی سیاه باید به فیلتر کارآمد مجهز باشد تا ماهی بین ۳ تا ۵ سال عمر کند.
ماهی مولی تقریبا همه چیز خوار است؛ گیاهانی مثل spriullina (نوعی خزه دریایی) خرد شده یا مقدار مناسبی از اسفناج، لوبیای خرد‌شده و کدوسبز و مکمل‌هایی مثل کرم‌های خونی یخ‌زده و میگوی براین برای تغذیه این ماهی مناسب است.مولی سیاه با اکثر ماهی های آکواریوم سازگار است با ماهی های تندخو و یا خیلی بزرگ سازگاری ندارد اما با ماهی هایی مانند دانیو، بارب و ماهی رنگین کمان سازگاری دارد. ماهی باله کوتاه اجتماعی است و بهتر است در گروه های حداقل سه تایی نگهداری شود.

۴- کت فیش کوتولهماهی کوچک لجن خوار

نام ماهی کت فیش کوتوله
بهترین دما برای نگهداری ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶/۸ الی ۷/۵
حجم آکواریوم حداقل ۱۱۴ لیتر
رفتار صلح جو
طول ماهی ۵ سانتیمتر

زمانی که نام کت فیش مکنده (مانند انواع پلیکوها) را می بریم بیشتر افراد به یاد تمیز کننده و لجن خوار می افتند. کت فیش کوتوله (Otocinclus Catfish) کوچکترین گونه کت فیش های مکنده است که کار لجن خوار را انجام می دهد. ماهی کت فیش کوتوله که با نام های دیگری چون کت اتو، کت اتو طلایی، کت فیش دارف نیز شناخته می شود یک تمیز کننده عالی در آکواریوم های گیاهی است که آسیب جدی به گیاهان نمی زند. ماهی کت اتو برای علاقه مندان به اکواریوم های گیاهی یا هر آکواریومی که گونه های صلح جو در آن نگهداری میشود بهترین ماهی است زیرا نگهداری از آن آسان است.

این ماهی که از بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک است تا ۵ سانتی متر طول دارد و به جنوب شرق برزیل تعلق دارد. این ماهی شب کار است و روزها بین گیاهان استراحت می کند. تکثیر این ماهی سخت است و نیاز به تخصص دارد. کت فیش کوتوله بین ۳ تا ۵ سال عمر می کند و خیلی نسبت به شرایط آب حساس نیست اما تغیرات ناگهانی فیزیکی و شیمیایی آب ممکن است آن ها را از بین ببرد و به آب تمیز با اکسیژن بالا، نیترات و آمونیاک پایین نیاز دارد. این ماهی خیلی وابسته به گروه نیست و به صورت انفرادی هم نگهداری می شود.
کت فیش گیاهخوار است و غذای اصلی او جلبک است و به جلبک دیاتوم علاقه دارد، اگر جلبک آکواریوم کم است از غذاهای کمکی چون ویفر جلبک و سبزیجات پخته مانند اسفناج و کدو سبز استفاده کنید.

۵- ماهی دانیو ابر سفید کوهستانی (White Cloud Mountain Minnow)بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک چه نام دارد

نام ماهی دانیو ابر سفید
بهترین دما برای نگهداری ۱۷٫۵ تا ۲۲ درجه سانتیگراد
بهترین سطح ph ۶٫۵ تا ۷٫۵
حجم آکواریوم حد اقل ۳۸ لیتر
رفتار صلح جو
طول ماهی ۵ سانتیمتر

ماهی ابر سفید (Tanichthys albonubes) یا دانیو ابر سفید کوهستانی بهترین ماهی برای افراد مبتدی است زیرا کم توقع و انعطاف پذیر، بی آزار و آرام و نگهداری آن آسان است و از تماشای آن در آکواریوم لذت خواهید برد. ماهی ابر سفید بسیار اجتماعی است و در گروه های ۸ تایی با بالا نگهداری می شود؛ زیستگاه این ماهی سنگاپور و چین است و علت نامگذاری آن هم به خاطر این بود که زادگاه اصلی آن در آب های کوه ابر سفید چین بوده است.ماهی ابر سفید آکواریوم با گیاه زیاد را دوست دارد و بسیار ماهی مقاومی است که با شرایط مختلف آب سازگار است اما آب تمیز، غنی وسبک برای او بهتر است. این ماهی همه چیز خوار است و تکثیر آن آسان است.

ماهی ابر سفید با ماهی هایی همچون بارب، گورامی، تترا، آنجل، دیسکس، گوپی، مولی، پلاتی، دم شمشیری، رازبورا و انواع لوچ سازگاری دارد. ماهی دانیو ابر سفید همه چیز خوار است و فلیک، گرانول، آرتیمیای زنده و کرم خونی و… می توانند رژیم غذایی مناسبی برای این ماهی باشند؛ همچنین یک رژیم گیاهی نیز مناسب این ماهی است.

در این مطلب با ۵ نمونه از بهترین ماهیان برای آکواریوم کوچک آشنا شدیم؛ البته ماهی گوپی، گلد فیش، وایت کلود، دانیوس، تترا نئون و پلاتی هم از بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک به شمار می روند.

دوستان لطفا نظرات و تجربیات خود را برای تکمیل مطلب برای ما ارسال کنید.

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. محند گفت:

    ببخشید اینا فیلتر تصفیه نیاز دارند؟

    • سلام
      بله تمام آکوایوم ها به فیلتر نیاز دارند و فیلتر جزء اصلی هر آکواریوم محسوب می شود که اگر به درستی کار کند و مناسب با حجم آب آکواریم باشد، حتی تا ۲ تا ۳ سال نیاز ندارید آب آکواریوم را عوض کنید . بزرگترین مشکل آکواریم ها کدر شدن آب است که با بوی نامطبوع نیز همراه است. برای زیبایی و شفافیت آب آکواریم ها باید از دستگاه تصفیه مناسب جهت فیلتر کردن آب آکواریوم و جذب ذرات معلق استفاده کنید. نوع فیلتر بستگی به اندازه، تعداد ماهی ها و سایز آکواریوم شما دارد و هر اندازه ماهی ها بزرگتر و بیشتر باشند و آکواریوم بزرگتر باشد، فیلترها هم باید قویتر و بزرگتر باشند و هر اندازه ماهی ها کوچکتر و کمتر باشند، نیاز چندانی به فیلتر های حرفه ای نیست.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت