logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » انواع موتورهای هیدرولیکی

انواع موتورهای هیدرولیکی

جمعه, ۱۱ آبان ۱۳۹۷ | 993 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی
معرفی انواع موتوررهای هیدرولیکی

سلام دوستان ما در این مطلب قصد داریم در مورد انواع موتورهای هیدرولیکی نکاتی ارائه دهیم، اگر مایلید تا انتها ما را همراهی کنید و نظرات خود را در رابطه با مطلب انواع موتورهای هیدرولیکی بیان کنید. موتور هیدرولیک یا هیدروموتور (Hydro motor) از اجزای مورد استفاده در توان است که انرژی (توان) هیدرولیک را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند یا به عبارتی توان سیال را در قالب حرکت دورانی به توان مکانیکی تبدیل می کند.. این عامل دورانی به صورت مداوم حول محوری چرخش می کند و گشتاور لازم برای دوران بار چرخشی را ایجاد می کند و […]

سلام دوستان

ما در این مطلب قصد داریم در مورد انواع موتورهای هیدرولیکی نکاتی ارائه دهیم، اگر مایلید تا انتها ما را همراهی کنید و نظرات خود را در رابطه با مطلب انواع موتورهای هیدرولیکی بیان کنید.

موتور هیدرولیکی چگونه کار می کند.

موتور هیدرولیک یا هیدروموتور (Hydro motor) از اجزای مورد استفاده در توان است که انرژی (توان) هیدرولیک را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند یا به عبارتی توان سیال را در قالب حرکت دورانی به توان مکانیکی تبدیل می کند.. این عامل دورانی به صورت مداوم حول محوری چرخش می کند و گشتاور لازم برای دوران بار چرخشی را ایجاد می کند و با هدف فراهم آوردن توان مکانیکی چرخشی بکار می رود.

هیدروموتور وسیله ای کاربردی است که در قسمت اتوماسیون هیدرولیک صنایع خودرو سازی، صنایع سیمان، صنایع شیمیایی، صنایع فولاد، صنایع معدن، خط تولید ماشین آلات و … کاربرد دارد. نقش این عملگر در یک سیستم دقیقا عکس پمپ است؛ زیرا پمپ توان مکانیکی را به توان سیالات تبدیل می کند.

انواع موتورهای هیدرولیکی

موتورهای هیدرولیکی به سه دسته تقسیم می شود:

۱- هیدرو موتور چرخ دنده‌ای (Gear Motor)

هیدروموتور چرخ دنده ایموتور هیدرولیک چرخ دنداه ای یا خارجی یکی از انواع موتور های هیدرولیکی است که اغلب در سیستم های دوار ساده بکار می رود و گشتاور بالا و هزینه پایین از مزیت های این نوع هیدرو موتور می باشند.
هیدروموتور چرخ دنده ای از دو چرخ دنده تشکیل شده است که چرخ دنده محرک به شفت خروجی وصل است و سیال هیدرولیک یا روغن با فشار بالا وارد چرخ دنده می شود و بر روی یک سمت از پره ها فشار می آورد و بین پره و دیواره پوسته قررار می گیرد تا زمانیکه خارج شود.
موتور چرخ دنده ای بین انواع موتورهای هیدرولیکی بیشترین تحمل در برابر آلودگی ها، کمترین فشار مجاز کاری و کمترین بازدهی را دارد. حجم جابجایی این موتور مانند پمپ چرخ دنده ای ثابت است.

۲- هیدرو موتور پیستونی (Piston Motor)
موتورهای دوار پیستونی طراحی قدیمی هستند و گشتاور اولیه بالا از ویژگی های آن می باشد. هیدروموتور پیستونی از انواع موتورهای هیدرلیکی است که برای سرعت‌های پایین و تولید قدرت زیاد بسیار مناسب است و بیشترین بازدهی را دارد و حداکثر فشار کاری را تحمل می کند. البته این موتور هیدرولیکی نسبت به آلودگی موجود در روغن حساس است.
موتور هیدرولیک پیستونی با حجم جابجایی ثابت و متغیر وجود دارد و در دو نوع هیدروموتور پیستونی – محوری و هیدروموتور پیستونی- شعاعی عرضه می شود.

هیدرو موتور پیستونی شعاعی

– هیدروموتور پیستونی- شعاعی یا رادیال یک موتور رفت و برگشت شعاعی است که انرژی سیال باعث حرکت محور اصلی می شود. در این نوع موتور پیستون ها در راستای شعاع قرار دارند و خروجی گشتاور بالا و تنظیم سرعت تا یک دور در دقیقه از مزایای هیدرومتر رادیال می باشند.

موتور هیدرولیکی اوربیتال

– هیدروموتور پیستونی- محوری یا اوربیتال نوع دیگری از انواع هیدرومتر ها است که در آن پیستون در پیرامون محور اصلی پمپ و به صورت موازی با محور اصلی پمپ و بر روی محیط دایره قرار دارد. در موتور اوربیتال سیال انرژی را به پیستون وارد می کند و پیستون به صورت خطی حرکت می کند و باعث ایجاد انرژی مکانیکی می شود.
کیفیت بالای قطعات، عدم داغ کردن در دورهای بالا و استفاده از رنگ کوره ای در رنگ کردن موتور از مزایای هیدرو موتور اوربیتالی است.

۳- هیدرو موتور پره‌ای (Vane Motor)

هیدرو موتور پره ای یکی از انواع موتورهای هیدرولیکیموتور هیدرولیکی پره ای از یک پوسته و یک مرکز دوران خارج از مرکز تشکیل شده است که اختلاف نیروی ناشی از تفاوت نیروی سیال پرفشار باعث چرخش موتور در یک سمت می‌شود. این موتور در دو دو نوع عرضه می شود؛ با حجم جابجایی ثابت و حجم جابجایی متغیر.
این نوع هیدروموتور نیز مانند هیدروموتور خارجی کاربرد زیادی دارد و هزینه اولیه پایین و گشتاور بالا از مزایای آن می باشند.

خرید هیدروموتور
برای خرید یکی از انواع موتور هیدرولیکی باید به این مشخصات هیدرومتر توجه کنید:
– میزان حجم جابجایی روغن (Displacement) که بر حسب سانتی متر مکعب (cm3) است.
– بیشترین دبی مجاز عبوری از موتور
– بیشترین سرعت
– ثابت گشتاور (Nm/bar)؛ به وسیله این فاکتور می توان میزان گشتاور موتور را در فشارهای کاری مختلف محاسبه کرد.
– بیشترین گشتاور موتور در اختلاف فشار ماکزیممم (Nm)
– کاربرد شیرهای کنترل فشار در مدار هیدرو موتور جهت حفاظت از Overload

اگر می خواهید هیدرو موتور را سفارش دهید باید اطلاعاتی چون حجم مورد نیاز (که به سی سی گفته می شود)، میزان گشتاور مورد نیاز، میزان توان مورد نیاز و تعداد دوری که باید در دقیقه بزند را در اختیار فروشنده قرار دهید.

کاربرد هیدروموتور

انواع موتورهای هیدرولیکی در صنایع مختلف بکار می روند و مصارف گوناگونی دارند، در ادامه با برخی از کاربردهای موتور هیدرولیک آشنا می شوید:

– تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی
– ماشین آلات کشاورزی
– ماشین آلات مخصوص بارگیری مواد و بالابر ها (Lifting)
– تجهیزات جنگلداری
– ماشین آلات مخصوص چمن زنی – تجهیزات دریایی (آبی)
– سیستم‌های محرک جرثقیل‌ها و وینچ‌ها
– جرثقیل‌های خود-ران و لودر‌ها
– بالابر‌ها و سیستم‌های انتقال حرکت
– سیستم‌های محرک همزن‌ها
– آسیاب های غلطکی
– معادن و کوره ها
– تجهیزات دریل‌کاری و برشکاری
– وسایل نظامی

بهترین برندهای اروپایی تولید کننده انواع موتورهای هیدرولیکی

هیدروموتور دانفوس (Danfoss)
هیدروموتور اینترموت( Intermot)
هیدروموتور رکسروت ( Rexroth)
هیدروموتور سایی (Sai)
هیدروموتور پارکر (Parker)
هیدروموتور ام پلاس اس (M+S)

دوستان امیدوارم مطلب انواع موتورهای هیدرولیکی مورد توجه شما قرار گرفته باشد؛ لطفا نظرات و تجربیات خود را در این زمینه برای ما ارسال کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت