logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » فرهنگی هنری » هنرهای دستی » معرفی بهترین مارک رنگ ویترای

معرفی بهترین مارک رنگ ویترای

چهارشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | 21572 بازدید | ۹ دیدگاه | هنرهای دستی
معرفی بهترین مارک رنگ ویترای

نقاشی روی شیشه یا ویترای، هنریست که به وسایل و لوازم زیادی نیاز ندارد؛ رنگ ویترای و خمیر دورگیر مهم ترین ابزار برای انجام ویترای هستند که باید در انتخاب آن دقت کنید. برای آن که ویترای شما جلوه و نمای زیبایی داشته باشد و ماندگار باشد، هنگام خرید، بهترین مارک رنگ ویترای و خمیر دورگیر را انتخاب کنید و ویژگی هایی چون مدت زمان خشک شدن، تنوع رنگی بالا، شفافیت رنگ و چسبندگی روی سطوح را در نظر بگیرید.

سلام دوستان

شیشه یکی از مناسب ترین متریال ها برای نقاشی است زیرا تنوع رنگی را به خوبی به نمایش می گذارد و خاصیت منیر بودن شیشه را نیز حفظ می کند. ویترای یکی از روشهای نقاشی روی شیشه است که علاقه مندان به این هنر برای داشتن آثار هنری زیبا و جذاب به دنبال بهترین مارک رنگ ویترای و خمیر دورگیر موجود در بازار هستند زیرا رنگ و خمیر دورگیر مهم ترین ابزار کار در ویترای است.

اگر شما نیز مایلید با بهترین مارک رنگ ویترای آشنا شوید تا انتها ما را همراهی کنید؛ در این مطلب علاوه بر معرفی بهترین مارک رنگ ویترای در مورد وسایل ویترای و آموزش انجام ویترای نیز نکاتی را بیان خواهیم کرد.

ویترای (glass painting) هنر نقاشی روی شیشه است که متعلق به کوبایی ها می باشد و اسپانیایی ها نیز این هنر را از آن ها آموختند و در ساخت پنجره های رنگی بکار رفته در کلیسا بکار گرفتند. این هنر زیبا قدمتی طولانی دارد و در موزه های مختلف جهان آثار زیادی از این هنر زیبا به چشم می خورد.

امروزه جنبه های دکوراتیو ویترای فراتر از تزئین پنجره است و از این هنر جذاب و چشم نواز در تزئین ظروف شیشه ای، آینه، گلدان، جاشمعی، قاب عکس، ماگ و لیوان، ویترین مغازه و غیره نیز به کار می رود زیرا با ایجاد طرح و خطوط ساده رنگی و انجام چند تکنیک راحت می توان ظروف شیشه ای ساده را تزئین کرد.

از هنر ویترای در صنایع مختلف استفاده می کنند؛ صنایع دستی، ساخت زیور آلات دست ساز، آثار مذهبی، ساخت تابلو و پروژه های زییباسازی محیط باز، دکوراسیون داخلی و خارجی، تزئین پنجره های دو جداره و معمولی از جمله کاربردهای ویترای است.

در گالری زیر با چند نمونه از آثار ویترای آشنا می شوید.

ابزار و وسایل ویترای

برای انجام نقاشی روی شیشه به وسایل زیادی نیاز ندارید و با وسایلی با قیمت کم هم می توانید این هنر زیبا را فرا بگیرید. خمیر ویترای یا لاینر، رنگ ویترای، شیشه، پات رنگ، قلمو، طرح برای نقاشی روی شیشه، تینر یا بنزین، الکل، دستکش، قطره چکان، گوش پاک کن، رقیق کننده یا تربانتین و کاتر از وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی شیشه می باشند.

ابزار مورد نیاز برای ویترای

۱ – شیشه و پلکسی

یکی از اساسی ترین وسایل در ویترای شیشه است که برای انتخاب شیشه می توانید از شیشه های معمولی و کم ارزش چون بطری و شیشه مربا، سس، ترشی و آبمیوه شروع کنید.
شیشه و شیشه پلاستیک سطوحی هستند که می توان روی آن ویترای کار کرد؛ البته آینه، کاشی، سرامیک و فلز نیز از سطوحی هستند که قابل اجرا می باشند. پلکسی نسب به شیشه سبکتر است و در اثر ضربه نمی شکند؛ از این متریال برای ساخت زیور آلات استفاده می کنند زیرا در ضخامت و اشکال متنوع وجود دارد.

۲- خمیر دورگیری

خمیر دورگیر یا لاینر حساس ترین ابزار ویترای

خمیر دورگیر (Cerne Relief) یا لاینر حساس ترین بخش و مهم ترین تکنیک در هنر ویترای است زیرا برای آن که کار تمیز باشد به تمرکز، قدرت دست، آرامش و تمرین زیاد نیاز دارد. این وسیله به شکل تیوبی و در برندهایی چون LB، pebeo، آموس یا داموس، ورساچ، پرشین، آسن، کادنس، پرشین، تولیپ، repin در بازار عرضه می شود.

لاینر وظیفه محاط کردن قسمت هایی از طرح را دارد، به وسیله این خمیر تمام خطوط محیطی طرح را دورگیری می کنند بعد درون آن را رنگ آمیزی می کنند. در واقع به خاطر رقیق بودن رنگ های شفاف از دورگیر برای ایجاد سطوح مجزا و جلوگیری از شره کردن رنگ استفاده می کنند.

دورگیر به صورت ساده، متالیک و اکلیلی و در رنگ های مختلفی وجود دارد که رنگ مشکی، سفید، نقره ای، طلایی و مسی از رایج ترین رنگ های لاینر می باشند که اغلب از رنگ مشکی دورگیر استفاده می کنند اما برای طیف رنگی قرمز از لاینر طلائی و برای رنگ سرمه ای و زرد از لاینر نقره ای و مسی استفاده می کنند.

کاربرد لاینر مسی رنگ


نکاتی در مورد استفاده درست از خمیر دورگیر ویترای

– لبه نوک لاینر باید کاملا تمیز و بدون کوچک ترین برجستگی باشد.
– نوک لاینر باید از شیشه حداقل یک سانتی متر فاصله داشته باشد.
– جهت نوک خمیر باید مخالف جهت حرکت دست باشد.
– لاینر را باید به صورت تقریبا عمود بر شیشه نگه داشت نه به صورت ملایم (دورگیر را مانند مداد در دست بگیرید و فشاری یکنواخت به آن وارد کنید)
– پس از تمرین سرعت دست خود را با فشار هماهنگ کنید تا خمیر در همه نقاط یکدست باشد.
– قبل از شروع کار خمیر اضافی خارج شده از تیوب را تمیز کنید.
– سر لاینر باید نازک باشد تا خمیر به صورت ضخیم و گلوله گلوله خارج نشود.

لاینر را می توانید از فروشگاه های عرضه کننده لوازم هنری خریداری کنید اما می توانید آن را با پودر مل و چسب چوب نیز درست کنید و با قیفی که از سلفون درست می کنید استفاده کنید.

نوع دیگری از لاینر، دورگیر فلزی ویترای (Self Adhesive Lead Strip) است که برای ایجاد فرم و طرح های مختلف روی شیشه از آن استفاده می کنند. برای استفاده از این دورگیر سربی باید برچسب زیر آن را برداشت و با چسباندن آن روی شیشه نقش مورد نظر را ایجاد کرد.


۳- قلمو

قلمو یکی دیگر از ابزار مهم در نقاشی روی شیشه است که انتقال رنگ و پخش کردن آن در محدوده بین خمیر دورگیری از وظایف آن میباشند. قلمو ویترای بهتر است سرگرد باشد؛ البته سایز قلمو را بسته به نوع طرح باید انتخاب کرد. قلم موهای ساخته شده با موی مصنوعی یا ترکیبی از طبیعی و مصنوعی که کاملا انعطاف پذیر است برای رنگ کردن مناسب است؛ به عنوان مثال ره آورد یکی از بهترین مارک های قلمو است که ساخت ایران است.


قلمو مو بلند با مو کوتاه تفاوت چندانی ندارد و باید با توجه به طرح، قلمو ظریف یا قلمو بزرگ را انتخاب کنید. قلمو سافت یا نرم با موی طبیعی بهترین نوع قلمو می باشد که سطحی هموار و یکنواخت ایجاد می کند.

انواع قلمو مورد نیاز برای ویترای


برای استفاده درست از قلمو نباید آن را روی سطح کار بکشید زیرا رنگ نازک می شود و جلوه خوبی نخواهد داشت بلکه باید رنگ را با قلمو روی سطح شیشه قرار دهید و آرام به کمک قلمو رنگ را هدایت کنید. در واقع باید حرکات قلمو بسیار آرام و به صورت ضربه های سبک و تنها برای انتقال و پخش کردن رنگ در محدوده درون دورگیر باشد. دقت کنید ضخامت رنگ زیاد نباشد چون ضخیم بودن رنگ علاوه بر آنکه زمان خشک شدن را افزایش می دهد باعث ترک خوردن سطح کار نیز می شود.

همیشه پس از اتمام کار قلمو را با تینر یا بنزین یا محلول رنگ تمیز کنید و اگر رنگ به قلمو خشک شد با دست آنرا جدا نکنید. بین کار و برای زدن قلمو به رنگ جدید یا با آب قلمو را تمیز نکنید یا در صورت تمیز کردن با آب قبل از زدن به رنگ جدید آب اضافی قلمو را با حوله کاغذی بگیرید. برای قرار دادن رنگ روی سطح کار علاوه بر قلمو از اپلایرهای سر سوزنی و سرنگی نیز استفاده می کنند.

۴- پالت

پالت وسیله ایست که از آن برای ریختن رنگ ها یا ترکیب رنگ ها برای تولید رنگ جدید استفاده می کنند. پالت ویترای مانند پالت گواش حالت کاسه ای دارد و در صورتیکه پالت ندارید می توانید از یک ظرف یا سطح شیشه برای قرار دادن رنگ ها روی آن استفاده کنید اما پالت کاغذی رنگ روغن برای ویترای مناسب نیست.

۵- طرح نقاشی روی شیشه

برای افراد مبتدی یا افرادی که نقاشی آن ها خوب نیست الگو یا طرح ویترای بسیار مناسب است. برای استفاده از طرح نقاشی آن را با چسب پشت کار ثابت می کنند و با خمیر دورگیری از روی خطوط نقاشی طرح را پیاده می کنند. انتخاب طرح برای نقاشی روی شیشه به سلیقه فرد بستگی دارد و می تواند از بین هزاران طرح موجود یکی را انتخاب کند.

در گالری تصاویر زیر چند نمونه طرح خام ویترای را مشاهده می کنید.


در ویدئو زیر نیز چند طرح انجام شده را ملاحظه می کنید
۶- حلال ویترای

از حلال برای رقیق کردن رنگ ویترای و تمیز کردن قلمو استفاده می کنند که باید قبل از استفاده بطری را تکان داد و پس از استفاده درب آن را محکم بست تا از بین نرود. برخی حلال ها بدون بو یا خوشبو هستند و هنگام کار در فضای بسته شما را اذیت نمی کنند و حساسیت یا آلرژی به وجود نمی آورند. تینر موجود در بازار چون مخصوص ویترای نیست رنگ را خراب می کند و به خاطر آنکه فرار و آتش زا است باید دور از حرارت و آتش نگهداری شود.

۷- مدیوم

رنگ های ویترای رقیق و روان هستند اما در صورت غلیظ شدن رنگ می توان از مدیوم مخصوص استفاده کرد. مدیوم ها در انواع مختلفی وجود دارند و کاربردهای گوناگونی دارند که با توجه به هدف شما از رنگ آمیزی ترکیب می شوند.

– مدیوم براق کننده (Medium Glitter): در صورت ترکیب این مدیوم با رنگ، رنگ حالت اکلیلی و درخشان پیدا می کند.
– مدیوم مات کننده (Matt Medium): این مدیوم در صورت ترکیب با رنگ باعث مات شدن سطح رنگ پس از خشک می شود.
– مدیون روشن کننده (lightening Medium): اگر رنگ شما پس از مدتی غلیظ شود می تانید از این مدیوم برای رقیق کردن و روشن کردن رنگ استفاه کنید. این مدیوم کیفیت رنگ را حفظ می کند و رنگدانه ها را از بین نمی برد.
– مدیوم رقیق کننده (flow medium): این مدیوم بی رنگ است و از جنس پلاستیک پلیمر است که زمانیکه به اکریلیک اضافه می شود علاوه بر کاهش غلظت رنگ، میزان پخش شدگی رنگ را نیز افزایش می دهد.
مدیوم No-drip: برای ترکیب این مدیوم با رنگ، نسبت مدیوم ۳۰ الی ۵۰ درصد است و زمانی از این مدیوم استفاده می کنند که می خواهند زمان خشک شدن رنگ طولانی شود؛ مانند زمانی که می خواهند یک سطح بزرگ چون پنجره را رنگ آمیزی کنند.

۸- بطری تینر

از تینر برای رقیق کردن رنگ و پاک کردن اشتباهات سطح استفاده می کنند که در صورت ترکیب تینر با رنگ باعث کمرنگ شدن آن می شود.

۹- رنگ ویترای

آخرین و مهم ترین وسیله برای نقاشی روی شیشه رنگ است که انتخاب آن باید به دقت انجام شود. رنگ ویترای برای نقاشی روی انواع سطوح، ظروف شیشه ای، سرامیکی و چینی بکار می رود و به دو صورت ترنسپرنت (شفاف) و اوپال (کدر یا مات) وجود دارد که برای مواردی چون نقاشی پنجره ها در دکوراسیون داخلی از رنگ شفاف استفاده می کنند چون زیبایی و جلوه نقاشی ویترای را بیشتر می کند. از رنگ مات برای مواردیکه می خواهند پشت کار دیده نشود استفاده می کنند و این رنگ باید قبل از مصرف به خوبی هم زده شود.

رنگ های بکار رفته در هنر ویترای به دو دسته تقسیم می شوند:

– رنگ ویترای بر پایه آب: این نوع رنگ قابل حل در آب است و ظرفی که با این نوع رنگ رو آن نقاشی کشیده شده قابل شستشو نیست و دوام کمتری دارد. این رنگ بعد از قرار گرفتن روی کار باید در کوره یا فر تحت حرارت قرار گیرد تا خشک شود؛ برای این کار رنگ حدود ۳۰ دقیقه باید در دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد قرار گیرد. البته همینکه این نوع رنگ برای تثبیت به حرارت احتیاج دارد سبب شده رواج کمتری در بازار داشته باشد.


– رنگ ویترای بر پایه تینر: این رنگ در برابر آب مقاوم است و برای مواردی مناسب است که کار در آینده شسته می شود. این رنگ هوا خشک است و نیازی به پخت ندارد و بعد از ۲۴ ساعت به طور کامل خشک و تثبیت می شود؛ همچنین کار تهیه شده با این رنگ دوام و مقاومت بیشتری دارد. گاهی این رنگ را می توان بدون رقیق کردن هم استفاده کرد.

برای رقیق کردن رنگ های پر مایه می توان از تینر یا وایت اسپرایت استفاده کرد که بهتر است نسبت رنگ به رقیق کننده ۲ به ۱ باشد.

نقاشی روی شیشه با رنگ های مختلفی چون رنگ اکرلیک، رنگ معمولی و رنگ حرارتی انجام می شود که قیمت رنگ ویترای با توجه به مارک آن متفاوت است و اغلب شیشه های آن ۴۵ میلی لیتری است.

رنگ اکرلیک یکی از پر استفاده ترین رنگ هاست که کمترین آلودگی را دارد و به راحتی با ناخن پاک می شود. این رنگ نوعی پلاستیک پلیمر است و زمانی که خشک می شود نفوذناپذیر می شود به همین دلیل می توان لایه های بعدی رنگ را بدون اینکه روی لایه زیرین تاثیر بگذارد اضافه کرد. شیوه کار در نقاشی با رنگ اکرلیک برعکس رنگ معمولی از جزئیات به کلیات است یعنی اجزای کار اول کشیده می شود و پس از خشک شدن رنگ، یکدست رنگ هم به پشت کار زده می شود؛ اغلب از این رنگ برای نقاشی پشت شیشه استفاده می کنند.

حلال رنگ اکرولیک آب است و بعد از نقاشی با این رنگ باید قلموها را با آب شست یا داخل لیوان آب قرار داد. این رنگ به سرعت خشک می شود و اگر برای رقیق کردن رنگ مقدار زیادی آب استفاده کنید باعث شکستن، پخش شدن رنگ و ایجاد بلورهای کوچک می شود.
قیمت بسیار پایین و راحتی کار با رنگ اکرلیک از مزایای نقاشی با این نوع رنگ می باشد.

رنگ ویترای خوب چه ویژگی هایی دارد


ویژگی های یک رنگ خوب

– خلوص رنگی
– شفافیت رنگی
– چسبندگی روی سطوح
– مقاومت بالا در مقابل عوامل جوی مثل گرما، سرما، نور و حرارت آفتاب
– مناسب برای نقاشی روی سطوح شیشه ای، طلق، پلی استر، پلکسی گلاس، سرامیکی و فلزی
– تنوع رنگی بالا و منحصر به فرد
– ترکیب پذیری رنگی سریع و آسان برای ایجاد رنگ های متنوع و جدید
– عدم ایجاد حباب هنگام اعمال رنگ بر روی سطح و کاهش زمان اجرای کار

نکاتی در رابطه با نگهداری و استفاده از رنگ ویترای

– دمای محیط بر زمان خشک شدن رنگ تاثیر مستقیم می گذارد؛ هرچه هوا گرم تر باشد ویترا سریع تر خشک می شود.
– برای تثبیت رنگ بر پایه تینر هرچند نیازی به کوره نیست اما اگر از دمیدن هوای گرم به سطح کار بهره ببرید (مانند استفاده از سشوار با درجه کم) هم رنگ شره نمی کند هم زود خشک می شود.
– یکی دیگر از عواملی که در مدت زمان خشک شدن رنگ تاثیر دارد، ضخامت رنگ است.
– تا زمانیکه رنگ به طور کامل خشک نشده از لمس کردن یا شستشوی آن خودداری کنید.
– رنگ ویترای در مجاورت هوا خشک می شود بنابراین باید درب ظرف رنگ را به خوبی ببندید تا هوا وارد آن نشود.
– برای استفاده طولانی مدت بهتر است رنگ در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد باشد.
– اگر قصد دارید برای مدت طولانی هنر ویترای را کنار بگذارید، برای محافظت از رنگ مقداری آب روی سطح رنگ بریزید.
– یکی از راه های نگهداری از رنگ، خواباندن ظرف رنگ بر روی درب آن است البته در صورتی که در به طور کامل بسته شده باشد.
– برای خشک شدن آثار هنری بهتر است کار را در محیطی که هوایی خشک و بدون گرد و غبار دارد قرار دهید؛ رنگ های ویترای در ۸ ساعت و خمیر دورگیری در ۳۰ دقیقه خشک می شوند.


بهترین مارک رنگ ویترای

– رنگ ویترای Pebeo: رنگ ویترای پ ب او بیشترین قیمت را دارد اما درخشندگی عالی، دوام زیاد و قابلیت شستشو از مزایای این رنگ می باشند. این رنگ توسط یک شرکت فرانسوی که در زمینه تولید انواع رنگ های حرفه‌ای و گواش فعالیت می کند، ساخته شده است. تمام محصولات این شرکت از کیفیت زیادی برخوردار هستند و مورد توجه طراحان حرفه ای قرار دارند.

– رنگ ویترای LB: رنگ ال بی یکی از بهترین مارک های رنگ ویترای خارجی است که کیفیت عالی و قیمت بالایی دارد و از آن در کارهای حرفه ای استفاده می کنند. این رنگ ساخت کشور فرانسه است و اغلب نقاشان حرفه ای با رنگ های ال بی کار می کنند.
– رنگ ویترای ورسای: این رنگ ایرانی است و به خاطر قیمت کمتر مناسب افرامبتدی میباشد.این نگ برای کار در محیط داخلی با نور کم مناسب است و تا دو سال ماندگاری دارد.

– رنگ ویترای پرشین: این رنگ نیز ایرانی است و قیمت مناسبی دارد؛ اما در برابر نور خورشید و خراشیدگی مقاومت کمی دارد.

– رنگ ویترای amos: رنگ آموس ساخت کشور کره جنوبی است و به خاطر قیمت مناسب برای افراد مبتدی مناسب است. البته این رنگ پس از خشک شدن حالت چسبناک می شود و سطح کار پر از گرد و غبار می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده وسایلی چون چسب نواری برای ثابت کردن طرح روی شیشه، کاتر برای حذف دورگیری که اشتباه رسم شده یا به خوبی رسم نشده، شی نوک تیز برای از بین بردن حباب هایی که در کار ایجاد می شود (زیرا پس از خشک شدن جلوه بدی دارد)، دستکش برای اینکه پوست دست با تینر، بنزین یا رنگ تماس نداشته باشد؛ هم جزء ابزار مورد نیاز برای ویترای می باشند.

نکاتی برای نگهداری از آثار ویترای

– شستشو ظروف نقاشی شده به روش ویترای با اسکاچ زبر یا سیم درست نیست.
– ظروفی که با ویترای نقاشی شده اند را نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد یا به مدت زیادی در آب غوطه ور کرد.
– این ظروف را نباید با آب داغ شست و بهتر است آن ها را با آب سرد و مایع (در صورت نیاز) شست.
– برای تمیز کردن این آثار می توانید از دستمال نیمه مرطوب استفاده کنید.
– برای تمیز کردن باید با حرکات آرام سطح رنگ را تمیز کنید و زیاد فشار ندهید.

آموزش ویترای

هنر نقاشی روی شیشه یا ویترای به دو بخش کلی دورگیری و رنگ آمیزی تقسیم می شوند که هر یک از این بخش ها نکات اجرایی خاصی دارند و با تکرار و تمرین می توان این نکات را به بهترین شکل در کار پیاده کرد.
در ادامه مراحل کامل انجام هنر نقاشی روی شیشه را مشاهده می کنید:


مرحله اول: آماده سازی

باید قبل از شروع ویترای سطح مورد نظر را تمیز کنید و آن را از هر گونه آلودگی، گرد و غبار، چربی و کثیفی پاک کنید زیرا آلودگی ها  دوام رنگ را کم می کنند و باعث می شوند رنگ خوب به شیشه نچسبد و لکه هایی در رنگ ایجاد شوند.
برای اینکار می توانید از آب و صابون استفاده کنید و به خوبی ظرف را بشویید و سپس خشک کنید. اما راه بهتر استفاده از الکل است زیرا الکل به خوبی چربی و آلودگی ها را از بین می برد و چون به سرعت تبخیر می شود نیازی به خشک کردن دقیق نیست. بعد از مرحله پاکسازی دیگر نبایدبه شیشه دست بزنید چون ممکن است کرم یا عرق دست شیشه را کثیف کند، بنابراین از دستکش استفاده کنید.

مرحله دوم: تعیین محدوده کار برای ظروف غذاخوری

نکته ای که هنگام کار ویترای باید در نظر بگیرید این است که اگر می خواهید به کمک هنر ویترای به ظروف غیر دکوری که درون آن مواد خوراکی سرو می شود همچون ظروف غذاخوری، لیوان، ماگ یا بشقاب میوه خوری جلوه بیشتری دهید؛ سطوح رنگ شده با دهان یا مواد خوراکی تماس نداشته باشد.
برای نقاشی روی فنجان، ماگ یا بشقاب باید طرح را روی سطح بیرون ظرف و به نحوی که از لبه آن فاصله داشته باشد بکشید. همچنین برای بشقاب یا دیس شیرینی هم طرح را در قسمت زیرین کار قرار دهید.

آموزش مرحله به مرحله ویترای


مرحله سوم: چسباندن الگو

برای نقاشی روی شیشه طرح های زیادی وجود دارد که بهتر است طرح برای تنوع و زیبایی بیشتر حداقل از ۶ قسمت تشکیل شده باشد. طرح مورد نظر را روی کاغذ بکشید و کاغذ را پشت کار قرار دهید به گونه ای که از طرف دیگر شیشه  قابل دیدن باشد. برای آن که طرح تکان نخورد آن را با چسب نواری به شیشه بچسبانید.

مرحله چهارم: دورگیری

این مرحله حساس ترین مرحله است زیرا باید با تمرین زیاد و دقت، خطوطی صاف و یکنواخت رسم کنید؛ این خطوط طبق خطوط طرح رسم می شود و پس از نیم ساعت خشک می شود. بهتر است قبل از انجام کار روی یک شیشه دیگر تمرین کنید تا فشاری که به خمیر دورگیر وارد می کنید یکنواخت شود، لرزش دست نداشته باشید و کار خط خوردگی نداشته باشد.
برای آن که دورگیری صاف باشد بهتر است بین ظرف و سر لاینر فاصله باشد و آن را به شیشه نچسبانید و در صورتیکه طرح خط خوردگی داشت اجازه دهید خشک شود بعد با کاتر آن را بردارید. هنگام دورگیری دقت کنید خط دور هر قسمت به صورت کامل بسته شده باشد تا از خروج رنگ و ترکیب آن جلوگیری کند.

مرحله پنجم: رنگ آمیزی

بعد از آنکه خمیر دورگیری خشک شد می توانید به کمک قلمو قسمت های محصور شده با خمیر دورگیر را رنگ آمیزی کنید. باید به غلطت رنگ توجه کرد زیرا رنگ غلیظ باعث می شود رد قلمو بماند و رنگ رقیق هم شره می کند که باید از مدیوم های مخصوص استفاده کرد.
برای رنگ آمیزی نباید قلم مو را خیلی به رنگ آغشته کرد و همینکه نوک قلم رنگی شود کافیست؛ زیرا اگر رنگ زیاد باشد شره می کند و اگر کم باشد راه قلمو روی سطح کار باقی می ماند. برای رنگ آمیزی قلمو نرم بهتر است زیرا رنگ بیشتری جذب می کند و باید قلمو سرگرد داشته باشید قلمو را روی ظرف نکشید چون خط می افتد بلکه با حرکتی ملایم و پیوسته یک لایه یکنواخت رنگ روی سطح قرار دهید؛ قلمو را به صورت عمود نگه دارید نه ملایم

برای رنگ آمیزی ظروف گرد و ناهموار برای آن که رنگ نریزد هر قطعه که کار را انجام دادید اجازه دهید خشک شود بعد قطعه دیگر را رنگ کنید.
اگر قصد دارید یک سطح بزرگ را بدون دورگیری رنگ آمیزی کنید می توانید از رنگ های مات استفاده کنید تا کار نسبتا تمیزی داشته باشید؛ البته رنگ آمیزی سطح وسیع بدون دورگیری سخت است و با رنگ شفاف هم امکان پذیر نیست. اگر قسمتی را اشتباه رنگ کردید، برای تصحیح کار هنوز که رنگ خشک نشده می توانید از تینر بدون بو استفاده کنید.

مرحله ششم: پختن

بسته به اینکه از چه نوع رنگی استفاده کرده اید مرحله پختن را نیاز خواهید داشت؛ برای رنگ محلول در آب این مرحله نیاز است؛ باید اثر هنری خود را در فر سرد قرار دهید و دمای فر را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. از زمانی که دمای فر به درجه مورد نظر رسید اجازه دهید که جسم به مدت ۴۰ دقیقه در فر بماند، بعد ر را خاموش کنید و اجازه دهید تا فر سرد شود و بعد درب فر را باز کنید.
شیشه تا دمای ۸۰۰ درجه را تحمل می کند اما برای اطمینان می توانید از گرماسنج داخل فر برای تنظیم درجه حرارت فر استفاده کنید. این نوع رنگ برای اجسامی چون آینه که نیاز به شستشو ندارد مناسب است و برای پخت این رنگ نباید  از مایکروفر استفاده کرد.
رنگ بر پایه تینر نیز پس از ۸ ساعت اگر در محیط خشک و تمیز باشد، ثابت می شود و دیگر نیازی به پخت رنگ نیست.

در این مطلب به صورت کامل با هنر ویترای، ابزار ویترای، بهترین مارک رنگ ویترای و شیوه نقاشی روی شیشه آشنا شدیم که امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد.

۹ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. سولماز گفت:

  سلام. ممنون از اطلاعات کامل، اعم از آشنایی با ابزار وبرند هاوتوضیح نکات مهم درخصوص مراحل اجرائی در اختیار هنرجویان عزیز به عمل آوردید.

 2. سولماز گفت:

  سلام .ممنون از توضیحات کامل، اعم از آشنایی با ابزاروبرندها و آموزش نکات مهم درخصوص مراحل اجرائی در اختیار هنرجویان عزیز به عمل آوردید.

 3. بهشید گفت:

  بسیار عالی ممنونم از توضیحات کاملتون

 4. تارادیس گفت:

  ممنونم. مطلب کاملا مفید و جامع و کاملی بود. موفق باشید.

 5. شاهین گفت:

  سلام مطلب خوبی بود و تصاویر جالبی داشت
  در مورد پلکسی و ویترای روی پلکسی توضیحی بدید ممنون

  • بهار گفت:

   سلام- خوشحالم که از مطلب و تصاویر آن لذت بردید.
   پلکسی طلق شیشه ای ضخیم است که گاهی در هنر ویترای به جای شیشه تخت از پلکسی استفاده می کنند. سبک بودن و تیز نبودن لبه ها از مزایای پلکسی در مقایسه با شیشه است و در ساخت زیور آلات کاربرد زیادی دارد.
   در نوع رنگ آمیزی، رنگ ویترای و خمیر دورگیر بین پلکسی و شیشه تفاوتی وجود ندارد و روش کار روی پلکسی مشابه نقاشی روی ظروف شیشه ای است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت