logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » ورزشی » دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟

دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟

یکشنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۷ | 5227 بازدید | بدون دیدگاه | ورزشی
ددوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل

تجهیزات ورزشی زیادی برای حفظ تناسب اندام وجود دارند که در این مطلب قصد داریم به مقایسه تردمیل با دوچرخه ثابت بپردازیم.

سلام دوستان

نداشتن وقت کافی برای رفتن به باشگاه و تجویز فوری دکتر یا متخصص پزشکی ورزشی به انجام ورزش باعث می شود فرد به سراغ خرید یک دستگاه ورزشی بیافتد. اینجاست که سوالات زیادی چون دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟ برای لاغری تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ چربی سوزی با دوچرخه ثابت سریعتر است یا تردمیل؟ معایب دوچرخه ثابت بیشتر است یا معایب تردمیل؟ تاثیر دوچرخه ثابت در لاغری شکم بیشتر است یا تردمیل؟ با استفاده از کدام دستگاه بیشترین کالری سوزی و کمترین فشار به مفاصل وجود دارد؟ و چندین سوال دیگر مطرح می شود.
اگر شما نیز از اضافه وزن رنج می برید و به دنبال این هستید که بدانید دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟ ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

تردمیل و دوچرخه ثابت از پرطرفدارترین تجهیزات ورزشی و تناسب اندام باشگاهی و خانگی است که هر کدام در انواع مختلف و با قابلیت های گوناگون در بازار وجود دارند. هر دو دستگاه برای کالری سوزی مناسب هستند و استفاده راحتی دارند اما برای انتخاب بهترین دستگاه باید به پایداری دراز مدت، اثر بخشی تمرین ها و ایمنی آن دقت کنید. البته بدون شک مقایسه دوچرخه ثابت و تردمیل و معرفی یک ابزار به عنوان بهترین دستگاه برای لاغری، مقایسه نادرستی است زیرا هر کدام از دو ابزار ورزشی تردمیل و دوچرخه ثابت مزایا و معایب خاصی دارند که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

تردمیل

تردمیل در مقایسه با دوچرخه ثابت دستگاهی قدیمی تر است و از آن برای ورزش ایروبیک، ورزش قلبی و عروقی، انجام تمرینات هوازی، کاهش وزن، تناسب اندام، جلوگیری از تجمع چربی و حفظ قلب و مفاصل استفاده می کنند. این وسیله برای دویدن و راه رفتن طراحی شده است و بهترین دستگاه برای ساخت تراکم استخوانی در اندام های پایینی (پاها) و تقویت عضلات این ناحیه است.
تردمیل در دو نوع دستی و موتوری وجود دارد که قیمت تردمیل با توجه به نوع دستگاه و قابلیت های آن متفاوت است.خرید تردمیل چگونه انجام شود؟

تردمیل یک وسیله مناسب برای انجام فعالیت ورزشی هوازی در منزل است که خرید آن برای افرادی که درد مزمن زانو، بیماری مزمنی نظیر بیماری قلبی، دیابت و پرفشاری خون ندارند، مناسب است. این وسیله کالری سوزی بالایی دارد و حرکاتی مانند پیاده روی تا تند دویدن را شبیه سازی می کند؛ طبق تحقیقات تردمیل در مقایسه با دوچرخه ثابت چربی سوزی بالاتری دارد.

فواید تردمیل
– یک وسیله ورزشی مناسب برای انجام الگوی حرکتی روزانه انسان یا همان راه رفتن است.
– برخی از انواع تردمیل در هنگام ورزش ضربان قلب، میزان کالری مصرفی و مسافت طی شده را نشان می دهند.
– تردمیل تنها راه رفتن و پیاده روی نیست بلکه با آن می توان برنامه های آموزشی تغییر سرعت و شیب، برنامه های کاهش وزن، تمرین های قدرتی را نیز انجام داد.
– در مقایسه با دوچرخه ثابت و اسکی فضایی بیشترین میزان کالری سوزی را دارد.

مضرات تردمیل
– استفاده از تردمیل برای افرادی که به خاطر افزایش سن، آسیب دیدگی، آرتروز یا پوکی استخوان، دچار درد در ناحیه مفصل و کمر هستند؛ مناسب نیست. زیرا فشار زیادی به مفاصل و کمر وارد می کند.
– تردمیل در مقایسه دوچرخه ثابت ایمنی کمتری دارد و گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و آب خوردن در حین ورزش بر روی تردمیل از عوامل حواس پرتی و آسیب دیدن فرد است.
– تردمیل در مقایسه با دیگر تجهیزات ورزشی در طول زمان خسته کننده است و اغلب افراد تردمیل خود را پس از مدتی کنار می گذارند.

دوچرخه ثابت (The Stationary Bike)

دوچرخه ثابت یکی از وسایل ورزشی رایج در ورزش هوازی است که بهتر است استفاده از آن با پیاده روی تند یا دویدن آهسته همراه باشد. فرد در استفاده از دوچرخه ثابت بیشتر تعادل دارد و افزایش انعطاف پذیری بسیاری از مفاصل در ستون فقرات و پاها باعث حفظ سطح آمادگی جسمانی بدن می شود.
البته دوچرخه ثابت برای افرادی که هدف آنها از ورزش فرم دادن و عضله سازی در قسمت پایین تنه یعنی عضله‌ های چهار سر ران، عضله‌ های لگن، ساق، باسن و مفاصل مچ پا است؛ بهترین وسیله ورزشی به شمار می رود.دوچرخه ثابت یکی از تجهیزات ورزشیبرای استفاده بهتر از دوچرخه ثابت بهتر است دوچرخه متناسب با شرایط فرد تنظیم شود و سایز دوچرخه نیز متناسب با جثه فرد باشد؛ فاصله زین با زمین، زین تا رکاب و زین با فرمان متناسب باشد. برخی از دوچرخه های ثابت دارای تنظیم مقاومت و میزان فشاری که پا به پدال وارد می کند، هستند که بهتر است افراد مبتدی از تنظیم مقاومت خودداری کنند. در مدل های پیشرفته این دستگاه برنامه ورزشی از پیش تعیین شده، ورزش مشابه صعود تپه، تمرینات سرعتی، نمایش تعداد ضربان قلب و کالری مصرفی نیز وجود دارد.
در استفاده از دوچرخه ثابت و برای تمرین بیشتر عضلات هامسترینگ (عضلات پشت ران) و عضلات گلوتئال (عضلات باسن) از پدال های بدون تسمه گیرنده استفاده کنید، زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید که هنگامی که روی دوچرخه هستید و پدال در پایین ترین نقطه خود قرار دارد ساق پا اندکی خم شود، برای جلوگیری از افزایش فشار به کمر بدن خود را به صورت عمودی نگه دارید، هنگام شروع کار به صورت آهسته بدون مقاومت یا با دنده پایین پا بزنید و کم کم دنده و مقاومت را بالا ببرید و همیشه پس از تمرین با دوچرخه ثابت خود را سرد کنید و تمرین کششی انجام دهید.

میزان حداکثر اکسیژن مصرفی شاخص مناسبی برای استقامت قلبی- عروقی است که این مقدار در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت کمتر از تردمیل است اما این دستگاه نیز مزایای خاصی دارد.
دوچرخه ثابت برای مبتلایان به آرتروز زانو و دردهای اسکلتی – عضلانی وسیله خوبی است و از آن می توانند برای شروع برنامه ورزشی هوازی استفاده کنند. همچنین این وسیله برای افراد با وزن بالا، خانم های باردار، مبتلایان به پوکی استخوان، افراد با مشکل بینایی یا تعادلی، افراد دیابتی، مبتلایان به صرع، افرادیکه مشکلات حس عصبی پا یا مشکلات ارتوپدی دارند و کسانیکه ازناراحتی کمر رنج می برند، مناسب است و نسبت به دوچرخه متحرک برتری دارد.

فواید دوچرخه ثابت
– نیاز به فضای کمتر
– تولید صدای کمتر
– قیمت مناسب تر
– هرچند میزان کالری سوزی آن در مقایسه با تردمیل کمتر است اما کمترین فشار را به مفاصل وارد می کند.
– این دستگاه ایمن است و احتمال آسیب دیدن با دوچرخه ثابت کمتر از تردمیل است.
– با افزایش انعطاف پذیری عضلات پا و عضلات همسترینگ، کمر درد را کاهش می دهد.

مضرات دوچرخه ثابت
– دوچرخه ثابت و متحرک برای افرادی که درد جلوی زانو دارند، زانوی خود را عمل کرده اند، افرای که درگیری مفصل کشکک و استخوان ران دارند، مناسب نیست؛ البته می توان با تنظیم زین دوچرخه به شکلی که زانو زیاد خم نشود از آن استفاده کرد.
– استفاده از این دستگاه به خاطر استفاده از عضله های چهار سر رانی زودتر فرد را خسته می کند.
– برخلاف تردمیل تمام بدن به حرکت در نمی آید و آزادی عمل شما در مقایسه با تردمیل کمتر است.

همانطور که ذکر شد تردمیل محصولی قدیمی تر است که نسبت به دوچرخه ثابت قیمت بیشتری دارد. هر دو وسیله کالری سوزی خوبی دارند و برای لاغری و تمرین در منزل مناسب می باشند. اما تردمیل با درگیر کردن تعداد بیشتری از عضلات و کالری سوزی بیشتر با فاصله بسیار کم نسبت به دوچرخه ثابت اول است.
البته بازهم شرایط شما تعیین کننده این است که دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟ به عنوان مثال اگر فضای کمی در خانه دارید، به دنبال دستگاهی ایمن می باشید یا دارای ناراحتی، آسیب دیدگی، جراحت یا مشکل خاص پزشکی هستید؛ دوچرخه ثابت و اگر به دنبال کالری سوزی بالا و به چالش کشیدن تمام بدن در مدت زمان کم هستید تردمیل گزینه بهتری است.

دوستان ورزشکاری که تاکنون از یکی از این تجهیزات ورزشی استفاده کرده اند؛ لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد اینکه دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟ برای ما ارسال کنند.

به نظر شما دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت