logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » انواع کبوتر زینتی

انواع کبوتر زینتی

پنج شنبه, ۱ آذر ۱۳۹۷ | 3183 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
انواع کبوتر زینتی

سلام دوستان اگر از علاقه مندان به نگهداری از کبوتر هستید و به دنبال یک کبوتر با ظاهری متفاوت و زیبا می گردید، ما را در این مطلب همراهی کنید. در اینجا به معرفی چند نمونه از زیباترین انواع کبوتر زینتی خواهیم پرداخت. برای آشنایی با دیگر پرندگان خانگی مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنم. انتخاب بهترین پرنده خانگی کبوتر، کوتر، کفتر و کپتر نام گروهی از پرندگان است که در راسته کبوتر سانان قرار دارند و به دو شکل اهلی و وحشی یافت می شوند. این پرنده دارای نژادهای مختلف و رنگ های گوناگونی است که در کل […]

سلام دوستان

اگر از علاقه مندان به نگهداری از کبوتر هستید و به دنبال یک کبوتر با ظاهری متفاوت و زیبا می گردید، ما را در این مطلب همراهی کنید. در اینجا به معرفی چند نمونه از زیباترین انواع کبوتر زینتی خواهیم پرداخت.

برای آشنایی با دیگر پرندگان خانگی مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنم.

انتخاب بهترین پرنده خانگی

کبوتر، کوتر، کفتر و کپتر نام گروهی از پرندگان است که در راسته کبوتر سانان قرار دارند و به دو شکل اهلی و وحشی یافت می شوند. این پرنده دارای نژادهای مختلف و رنگ های گوناگونی است که در کل نقاط دنیا نمونه ای از آن وجود دارد. انواع کبوتر با توجه به شرایط محل زندگی خود دارای ظاهر و رفتار متفاوتی هستند و در تمام نقاط دنیا به عنوان یکی از بهترین پرنده های خانگی نگهداری می شود.
از آنجا تعداد گونه های کبوتر بسیار زیاد است و با آمیزش گونه های مختلف روز به روز بیشتر نیز می شود، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات انواع کبوتر کار آسانی نیست و در یک تقسیم بندی کلی انواع کبوتر را به سه گروه کبوتر وحشی، کبوتر خانگی و کبوتر نامه بر تقسیم بندی می کنند. انواع کبوتر زینتی را می توان به نوعی جزء انواع کبوتر خانگی و کبوتر اهلی دانست که به عنوان یک کالای لوکس و تزئینی نگهداری میشود.

۱-  کبوتر بخارا (جارچی) Trumpeterکبوتر زینتی جارچی

این نژاد را می توانید بهترین و گران ترین نژاد از انواع کبوتر زینتی دانست که در بین علاقه مندان به پرورش کبوتر زینتی طرفداران زیادی دارد. این کبوتر پرهای انبوهی دارد که در همه جهات پرپشت می باشند و انواع خالص جارچی با پرهای انبوهی که روی سر و پا وجود دارند، اینکه گردن آن به سوی جلو و پایین متمایل است، پاهای بزرگتر و کاکلی که در پس سر وجود دارد، شناخته می شوند.
کبوتر زینتی جارچی نیز دارای انواع مختلفی است؛ گروهی جثه بزرگ و عده ای جثه ای متوسط دارند، در برخی کاکل رشد زیادی دارد و در عده ای کاکل رشد نمی کند اما تمام انواع آن می توانند پرهای کاکل خود را سیخ کنند. این پرنده در رنگ های مختلفی چون سیاه، سفید، سرخ و زرد وجود دارد و عدم توجه به جوجه و نداشتن زاد و ولد زیاد از ویژگی های بارز کبوتر بخارا می باشند.
این کبوتر به جو.جه های خود اهمیتی نمی دهد و از آنجا که این پرندگانپرهای انبوهی دارند به خونرسانی و تغذیه منسب احتیاج دارند در نتیجه بهتر است تخم بارور این کبوتر را زیر پرنده دیگری قرار داد.

۲- کبوترهای پشت فر یا جکسون  (Pigeon (Frill-backکبوتر زیبا با پرهای فردار

این نژاد از زیباترین انواع کبوتر زینتی است که فر موجود در قسمت بال های این پرنده باعث زیبایی و خاص بودن کبوتر شده است. پشت فر، پشت فر پاپر، پشت فر کاکلی، پشت فر (دوکت) کاکلی پاپر و تمام فر گونه های مختلف آن می باشند که در نوع آمریکایی، انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد.
کبوتر جکسون آمریکایی جثه بزرگتر و پرهای کوتاهتر، ایتالیایی جثه ای متناسب دارد و سرخود را عقب نگه می دارد و جکسون  انگلیسی جثه کوچکتر، پرهای بلندتر، کاکلی کشیده و فرهایی سوزنی و بدون پر پا دارد.
کبوتر جکسون یک نژاد قدیمی است که به آسیای صغیر یا جنوب شرقی اروپا تعلق دارد و برای اولین بار در سال ۱۶۴۰ یا ۱۷۳۵ دیده شده است. این نژاد در رنگ های سفید، سیاه، خاکستری، آبی، نقره ای، قرمز و زرد وجود دارد که برای اولین بار شخصی به نام Tom McCaig در کالیفرنیا برای اصلاح نژاد و رنگی کردن آن تلاش زیادی کرد.

برخی از ویژگی های کبوتر زیبای جکسون بدین شکل است:
سر پرنده نسبت به بدن بزرگتر است و حالت بیضی دارد و روی سر هم حالت قوسی وجود دارد.
چشم های این کبوتر درشت نیست و در راستای منقار است؛ رنگ چشم قرمز و رنگ عنبیه قرمز، نارنجی و زرد است.
نوک کبوتر جکسون بلند و باریک و دارای یک انحنا در انتهای نوک است.
دم این نژاد نباید از دو بال کبوتر بیشتر باشد زیرا بلند بودن دم یک عیب به شمار می رود. همچنین دم باید حالت پهن و نیمه باز داشته باشد و تا حدی به سطح زمین چسبیده باشد.
فر روی بال جکسون نباید به شکل کرکی باشد بلکه باید به شکل حلقه حلقه بهم پیوسته باشد، هیچ فضای خالی بین فرها نباشد و فرها تمام روی بال کبوتر را پوشانده باشند.

کبوتر زینتی جکسون بیشتر در معرض بیماری است، رفتار عصبی، خجالتی، زود رنج و گریزان دارد و علاقه زیادی به تک جفتی دارد زیرا خودش و به سختی جفتش را انتخاب می کند. در مجموع اگر برای اولین بار قصد نگهداری و تکثیر کبوتر زینتی را دارید، جکسون پیشنهاد نمی شود. یکی از دلالیل قیمت بالای کبوتر جکسون نیز همین عدم جوجه گیری راحت و آسان این کبوتر میباشد.

۳- کبوتر دم چتری Fantail pigeonزیباترین کبوتر زینتی

کبوتر دم چتری یا فانتیل را می توان یکی از زیباترین انواع کبوتر زینتی به شمار آورد که خود دارای نژادهای گوناگون با رنگ های متنوعی است و بومی پاکستان، هند، چین و اسپانیا است؛ کبوتر دم چتری آمریکایی، انگلیسی، ایتالیایی و ایرانی از معروف ترین و زیباترین نژاد های این کبوتر می باشند.
کبوتر گردن شکسته نام دیگر این کبوتر فانتزی است که نژادهای اصیل آن دارای دمی ایستاده و گشوده هستند که ۲۴ پر دارند و پرهای دم نسبت به مرکز دم حالتی چون پنجه دست دارند و تخت هستند. اما کبوترهای دم چتری غیر اصیل ۱۲ تا ۱۴ پر دارند.

دم چتری آمریکایی: این نژاد جثه بزرگ تری نسبت به گونه انگلیسی دارد و تعداد پرهای دم آن بین ۳۴ تا ۶۵ عدد است. اندام درشت، دمی بزرگ و به شکل خوابیده، پرهایی کوتاه و کاکلی میخی و زیبا از ویژگی های این نژاد می باشند. قیمت کبوتر دم چتری با توجه به حالت گوی شکل کمر و فاصله بین دم و گردن تعیین می شود.
دم چتری انگلیسی: اندام این نژاد کوچکتر از نژاد آمریکایی است و پرهای پای بلند، دمی به حالت فر و ژولیده و کاکل از ویژگی های آن می باشند. همچنین تعداد پر دم کبوتر دم چتری انگلیسی بین ۲۴ تا ۴۰ تا است.
دم چتری ایتالیایی: این نژاد پر پا و کاکل ندارد و سر خود را تا دم عقب می برد و کله لرزان است؛ تعداد پر موجود در دم آن بین ۲۶ تا ۴۰ عدد است.
دم چتری ایرانی: نژاد ایرانی مشابه ایتالیایی است با این تفاوت که کبوتر سر خود را عقب نمی برد و تعداد دم آن بین ۲۴ تا ۳۲ است؛ اما این نژاد هم سر لرزان دارد.

۴- کبوتر آرشینگل (Archangel pigeon)کبوتر زیبا با بالهای براقاین نژاد از کبوتر خانگی هم به خاطر پرهای زیبا، براق و متالیک به عنوان زیباترین کبوتر زینتی شناخته شده است که بسیار زیبا و مورد توجه است. این کبوتر اهلی به دالماتیا یا اِلیریا تعلق دارد و از فرزندان کبوتر چاهی است که با نام های دیگری چون کبوتر لارک، گیمپل، رنگی و افغانی نیز شناخته می شود و بیشتر در کشورهای آمریکا، اروپا و آلمان یافت می شود.

کبوتر زینتی آرشینگل دارای رنگ ها و انواع مختلفی است اما اغلب بال هایی سفید، خاکستری یا مشکی دارد و رنگ بدن، سر و گردن آنها نیز برنزی، مسی، ارغوانی یا قهوه ای است.
برهی از ویژگی های ظاهری کبوتر افغانی بدین ترتیب می باشد:
تاج پرنده که به صورت پرهایی تیز که از شانه پرنده شروع شده و تا پشت سر او ادامه می یابد.
چشمان کبوتر نارنجی سوخته است که حاشیه ای صورتی دارد.
پاهای این کبوتر بدون پر است.
وزن کبوتر بین ۲۸۰ تا ۴۵۰ گرم، طول بدن بین ۱۹ تا ۲۷ سانتیمتر است و بین ۷ تا ۱۰ سال عمر می کند.

کبوتر آرشینگل پرنده ای آرام و بی سروصدا است که می توان آن را برای کارهای نمایشی آموزش داد. برای نگهداری کبوتر رنگی بهتر است کف قفس را از شن و ماسه ریز بپوشانید تا علاوه بر خشک ماندن کف قفس، پرنده سنگ مورد نیاز برای چینه دان خود را تهیه کند.

آیا شما تاکنون یک کبوتر زینتی داشته اید؟ نام کبوتر زینتی شما چیست؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت