logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » فرهنگی هنری » هنرهای دستی » انواع زغال طراحی و کاربرد آن در سیاه قلم

انواع زغال طراحی و کاربرد آن در سیاه قلم

دوشنبه, ۵ آذر ۱۳۹۷ | 6368 بازدید | بدون دیدگاه | هنرهای دستی
انواع زغال طراحی

زغال به راحتی قابل استفاده است و هنرمند از کار با زغال بیشترین بهره را می برد، با زغال تغییرات سریعتر انجام می شود.

سلام دوستان

طراحی با زغال یکی از پرطرفدارترین تکنیک ها در کنار طراحی با مداد است که به خاطر سرعت بالا و پرکنتراست بودن زغال طراحی، دسترسی آسان و بی دردسر به این ابزار، روان بودن، ایجاد بافت های متنوع، ترسیم خطوط خیلی روشن یا خیلی تیره، قابلیت پاک شوندگی آسان، ایجاد سایه روشن و سایه پردازی، استفاده از این وسیله به خصوص برای طراحی چهره طرفداران زیادی پیدا کرده است. همچنین کار با زغال پیش نیاز نقاشی با پاستل است. اگر شما نیز به این هنر علاقه دارید برای آشنایی با انواع زغال طراحی ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

طراحی با زغال

ذغال بعد از کشف آتش و از چوب سوخته تولید شد؛ از این ابزار برای طراحی استفاده می کردند، حتی کم رنگ ترین زغال از گرافیت تیره تر است و سطحی مات و صاف ایجاد می کند. از این ابزار برای نمایش نور و سایه در طبیعت، طراحی از انسان، مجسمه، حیوانات و اشیا دیگر استفاده ی کردند
زغال بافت مخملی و نرم دارد و تیرگی آن نسبت به گرافیت بیشتر است، همچنین تیرگی زغال مانند گرافیت براق نیست. زغال نوعی ابزار هنری خشک است که در اثر سوختن چوب در شرایط کم اکسیژن و در مقاومت نرم، متوسط و سخت تولید می شود. کاربرد انواع زغال طراحی آسان و بسیار متنوع است؛ زغال سخت خطوط روشن تر و زغال بسیار نرم خطوط تیره تری را ایجاد می کند. 

ذغال بعد از کشف آتش و از چوب سوخته تولید شد؛ از این ابزار برای طراحی استفاده می کردند، حتی کم رنگ ترین زغال از گرافیت تیره تر است و سطحی مات و صاف ایجاد می کند. از این ابزار برای نمایش نور و سایه در طبیعت، طراحی از انسان، مجسمه، حیوانات و اشیا دیگر استفاده ی کردند
زغال بافت مخملی و نرم دارد و تیرگی آن نسبت به گرافیت بیشتر است، همچنین تیرگی زغال مانند گرافیت براق نیست. زغال نوعی ابزار هنری خشک است که در اثر سوختن چوب در شرایط کم اکسیژن و در مقاومت نرم، متوسط و سخت تولید می شود. کاربرد انواع زغال طراحی آسان و بسیار متنوع است؛ زغال سخت خطوط روشن تر و زغال بسیار نرم خطوط تیره تری را ایجاد می کند. 

برای تهیه زغال چوب یا زغال نباتی معمولی از چوب درختانی چون تبریزی یا شاه بلوط که در آن صمغ یا رزین کمتری وجود دارد، استفاده می کنند. زغال یکی از قدیمی ترین ابزار طراحی است که نقاشان از آن برای طراحی مقدماتی تابلو و کشیدن اسکیس ها استفاده می کردند؛ زغال مرغوب به راحتی روی کاغذ حرکت می کندو اگر زغالی تن کمرنگ قهوه ای داشت یا به سختی روی کاغذ حرکت می کرد یعتی زغال نامرغوبی است.

در این ویدئو با نحوه تولید زغال آشنا می شوید.

نکاتی برای نحوه طراحی با انواع زغال

زغال به راحتی روی کاغذ حرکت می کند و می توان به کمک آن طرح های زیادی رسم کرد. با فشار بیشتر زغال روی کاغذ آثار بیشتری برجای خواهد ماند و می توان با کمک پاک کن قسمتی از زغال را برداشت و هایلایت ایجاد کرد.
برای پاک کردن غبار اضافی روی سطح کار باید کاغذ را تکان داد، همچنین برای جلوگیری از کثیف کاری می توان از فیکساتیو استفاده کرد.
کار با انواع زغال طراحی کثیف کاری دارد و باید مراقب ورود گرد و غبار به درو حلق و راه تنفسی بود.
برای سایه زدن و رسم جزئیات از مداد کنته نرم استفاده می کنند.
برای تیره کردن سطوح بزرگ و کلی از زغال فشرده استفاده کنید و برای محو کردن آن از انگشت خود کمک بگیرید
زغال طبیعی را در لایه های زیرین کار استفاده کنید و روی آن را فیکس کنید. در قسمت آخر کار حتما با فیکساتور طراحی را ثابت  کنید.
برای طراحی با زغال سه روش وجود دارد؛ طراحی با نوک زغال، طراحی با پهنای زغال و روش ترکیب پهنا و نوک زغال سه روش طراحی با زغال می باشند. برای ترسیم خطوط باریک مثل مداد از نوک زغال، برای ایجاد سطوح پهن از پهنای زغال و در طراحی به روش کلاسیک که اغلب برای طراحی مجسمه بکار می رود از ترکیب هر دو استفاده می کنند.
برای پاک کردن طرح زغالی از پارچه نرم، ابر و یا پنبه استفاده می کنند و از پاک کن برای روشن تر کردن و یا نور دادن به اثر استفاده می کنند.

در گالری زیر می توانید چند نمونه از کارهای طراحی با زغال را مشاهده کنید.

انواع زغال طراحی

زغال ماده ایست که از آن برای طراحی سریع استفاده می کنند و به صورت تکی یا ست هنری عرضه می شود. طراحی رئالیسم ،هایپر رئالیسم ، فوتورئالیسم ،طراحی حسی ،طراحی پایه از جمله زمینه هایی هستند که زغال در آنها کاربرد فراوان دارند. انواع زغال طراحی در شکل های مختلفی چون زغال بید یا زغال طبیعی، زغال فشرده، زغال نرم، پودر زغال و مداد زغالی به شکل مدادی، قلمی و گچی وجود دارد که برای تشخیص نوع شمش زغال برخی شرکت ها چون کرتاکالر کدی را روی محصول درج کرده اند که نشاندهنده نوع زغال است. به عنوان مثال پاستل سیاه گچی تیرگی بسیار کمی در برابر زغال فشرده دارد.

۱- زغال فشرده یا مداد زغالی  (pressed charcoal)

مداد زغالی

زغال فشرده ماده ای بسیار نرم با ظاهری منظم و مکعب یا استوانه ای شکل است که تنالیته های خاکستری مرغوبی ایجاد می کند. این نوع ذغال از ترکیب کربن و خاک رس بدست می آید و رایج ترین نوع بریکت سوختی است که از ترکیب گرد زغال چوب و چسب گیاهی تهیه می شود. هنگام کار با این زغال باید دقت بیشتری به خرج داد زیرا برخلاف زغال طبییعی به راحتی پاک نمی شود. این نوع زغال نسبت به رغال طبیعی فشردگی بیشتری دارد و به خاطر آنکه پودر نمی شود کار با آن راحت تر است.

تولید کنندگان این نوع زغال را در میان پوششی از چوب و به شکل یک مداد طراحی که ویژگی های زغال را دارد، عرضه می کنند. هنرمندان از مداد زغالی برای مواقعی که در طراحی باید تیرگی بیشتری ایجاد شود استفاده می کنند و چون مداد زغالی به راحتی تیز می شود می توان از آن برای طراحی ظریف، دقیق، ایپررئال و  فوتورئال نیز استفاده کرد

زغال فشرده که از آن به عنوان مغزی مدادها استفاده می کنند موقع طراحی روی کاغذ حالت چرب تر و ماندگارتری را ایجاد می کند؛ در واقع این زغال با زغال بید فرق می کند و چوب کربنیزه شده ای که از تنور بیرون آمده نیست. این نوع زغال ترکیبی از پودر زغال با چسب (بیندر) است که با فشار به صورت زغال فشرده درآمده است. زغال فشرده سنگین تر از زغال چوب است و در ترکیب با ابزار مختلفی چون پاستل، رنگ۔ روغن، آبرنگ، گواش، آب مرکب، اکولین، آکریلیک به کار برده می شود.
این نوع زغال در درجات و سایز های مختلفی تولید می شود، هم می تواند خیلی سخت باشد و رنگ حاکستری تولید کند یا نرم باشد و مشکی خیلی تیره تولید کند. میزان چسب یا واکس استفاده شده در فرآیند تولید سختی یا نرمی آن را تعیین م کند.

ذغال فشرده بسیار تیره است و کثیف کاری آن کم است و در مقایسه با زغال بید اصلا کثیف کاری ندارد، سیاه قلم های کشیده شده با زغال فشرده سخت تر و تیره تر است و در مقایسه با زغال بید سخت تر پاک می شود، رنگ مخملی و تیرگی بسیار خوبی دارد.

برخی از ویژگی و مزایای زغال فشرده بدین ترتیب می باشند:

بدون استفاده از مواد شیمیایی، بدون بوی بد و گاز، بدون جرقه و بدون سردرد، بدون صمغ، با خاکستر بسیار کم، دارای حرارت بالا و زمان سوخت بالا

تولید زغال فشرده
زغال فشرده از پرس کردن خاک اره همراه با حرارتی بین ۲۰۰ الی ۴۰۰ درجه بدست می آید، پوست گردو و خاکه زغال افزودنی هایی هستند که به خاک اره اضافه می شود و بقیه مراحل تولید آن تقریبا شبیه زغال سنتی است و همچون زغال، پخت آن در کوره انجام می شود. مزیت این روش که برای تولید زغال فشرده از خاک اره یا ضایعات کشاورزی استفاده می کنند این است که علاوه بر اینکه از تخریب جنگل جلوگیری می کنند، از دود حاصل از آن هم ترکیب دیگری به نام سرکه چوب تولید می شود که در زمینه های مختلفی کاربرد دارد.

زغال چوب را آسیاب می کنند و گرد بدست آمده را با نوعی چسب که اغلب چسب طبیعی است و افزودنی هایی چون شامل آهک، گرد زغال چون گرد زغال نارگیل، گرد زغال بامبو، گرد زغال تنباکو، بوره، نیترات سدیم ( کاتالیزور )، پارافین و خاک اره  مخلوط می کنند. مخلوط بدست آمده را تحت فشار و گرما قرار می دهند و در اشکال گوناگونی چون چهارگوش، استوانه ای یا تخم مرغی قالب گیری می کنند. طول و عرض این بریکت ها اغلب بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر است.
برای تولید زغال فشرده در روش دیگر از سوزاندن چوب و ترکیب پودر آن با واکس مومی تحت فشار زیاد استفاده می کنند که پوشش واکس جلوی از هم پاشیه شدن زغال را می گیرد.

۲- پودر زغال (softer charcoal)
زغال سست و شکننده است و برای ایجاد بافت های بسیار ظریف بکار نمی رود اما زمانیکه بخواهیم زمینه ای وسیع را با بافتی نرم تیره کنیم از پودر زغال استفاده می کنیم. پودر زغال سیاه قلم را می توان به صورت آماده خریداری کرد یا شمش زغال را تراشید و پودر زغال را جمع آوری کرد.

پودر زغال از انواع زغال

پودر زغال در نقاشی سیاه قلم و هایپررئال سیاه قلم کاربرد زیادی دارد، این پودر بسیار نرم است و آن را با کمک قلم مو روی کار قرار می دهند. از پودر ذغال در ایجاد انواع سایه پردازی، طراحی چهره و طرح های رئالیستی استفاده می کنند.
برندهای کریتاکالر، فابر کاستل، وینزور، کرن داش، جنرالز پریمو و Alphacolor از بهترین پودر زغال سیاه قلم آماده در بازار هستند؛ اما اگر برای تمرین به زغال ارزان قیمت نیاز دارید می توانید دوده کیلویی را از فروشگاه های فروش رنگ خریداری کنید.
پودر ذغال برای طراحی روی کاغذ، مقوا، چوب، بو و گچ کاربرد دارد و مناسب طرح های سه بعدی و سایه دار است.

زغال نرم را بیشتر برای اسکیس فیگور، نقاشی طبیعت و طراحی حسی و سریع بکار می برند و در سیاه قلم استفاده نمی شود. زغال نرم تکه شاخه های درخت مو است که در حالت کم اکسیژن سوزانده می شود و  وینزور، فابر کاستل، کرن داش و ون ایک از معروف ترین برندهای تولید کننده ذغال نرم می باشند.

۳- زغال بید یا زغال تاک (willow or vine charcoal)
زغال بید یا زغال طبیعی که به صورت قلم هایی باریک و پهن و با درجات سختی متفاوت در بازار وجود دارد از از قطعات سوخته شده و کربنیزه شده ی چوب که بیشتر چوب بید است بدست می آید. زغال تاک بهترین نوع زغال برای شروع کار طراحی است و اغلب  در آموزشگاه های هنری هم بکار می رود.
زغال بید در درجات مختلفی چون سخت، متوسط، نرم و خیلی نرم و به صورت نازک یا ضخیم توسط برندهایی چون گرام باخر، winsor و Newton تولید می شود که نوع باریک آن به راحتی می شکند.

زغال بید یکی از قدیمی ترین انواع زغال طراحی

زغال طبیعی که از سوزاندن شاخه های کوچک درخت بید یا انگور بدست می آید اغلب به شکل استوانه است و در طرح های اولیه و ترکیب های پایه ای بکار می رود و در صورت اشتباه، طراحی به راحتی قابل اصلاح است. ذغال طبیعی به خصوص در حالت خام درجه رنگی و پوشانندگی بیشتری دارد.

ساده ترین راه برای تهیه زغال این است که شاخه های باریک درخت مو یا توس را به شکلی که هوا نفوذ نکند داخل ورقه آلومینیومی یا همان فویل قرار دهید و سپس روی شعله اجاق قرار دهید. زغال ه پس از تهیه آماده استفاده می باشند و از آن به عنوان پرکاربرد ترین ابزار در سیاه قلم استفاده می کنند.

کریتاکالر، فابرکاستل، کرن داش، درونت، پریسماکالر، جنرالز پریمو، وینزور و هولبین معروف ترین برندهای زغال طراحی هستند

برای استفاده از مداد زغالی و مداد کنته تراش های مخصوصی وجود دارد که با توجه به تردی و شکنندگی زغال و کنته طراحی شده است. تفاوت تراش مخصوص مداد زغالی با تراش های معمولی در زاویه حفره آن، تیغ تراش و قطر حفره تراش است که باعث می شود نوک مداد کوتاهتر و تیزتر تراشیده شود و مغز مداد نشکند. کنته پاریس، استابیلو، درونت، داکس، استدلر و M+R از معروف ترین برندهای سازنده تراش مخصوص زغال هستند. در ضمن می توانید با سنباده زغال خود را تیز کنید.

اگر هربار که مداد زغالی خود را تراش می کنید مغز آن از اخل می شکند  به خاطر این است که مداد به صورت عمودی ضربه خورده است، مداد کنته و مداد زغالی مغزی ترد و شکننده دارد و اگر عمود  روی زمین بیافتد مغز مداد از داخل پودر می شود.

انواع لوازم طراحی

قلمو مخصوص سیاه قلم، کاتر، انواع مداد کنته سیاه و سفید، پاک کن خمیری، محو کن، مداد تراش، کاغذ سیاه قلم و فیکساتیو لوازم جانبی بکار رفته در طراحی با زغال می باشند.

کاغذی که برای سیاه قلم و طراحی با زغال انتخاب می کنید با کاغذ مناسب برای طراحی با مداد فرق می کند؛ هرگز نباید از یک نوع کاغذ برای هر دو استفاده کرد. کاغذ معمولی که برای طراحی با مداد مناسب است سطحی بسیار صاف و صیقلی دارد و اجزای زغال روی آن سطح قرار نمی گیرند. برای طراحی با زغال باید کاغذ بافت دار انتخاب کنید.

در ویدئو زیر یک نمونه طراحی با زغال را مشاهده می کنید که امیدوارم لذت ببرید.

یک از معایب کار با انواع زغال طراحی این است که این پودر پراکنده می شود و کثیف و نامرتب است. از این وسیله نمی توان برای طراحی با ابعاد کوچک استفاده کرد؛ بهترین اندازه برای کاغذ طراحی با زغال ۱۸ در ۲۴ اینچ است

امیدوارم مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. اگر در این رشته هنری فعالیت دارید و نظر یا تجربه ای دارید، خوشحال می شوم با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت