logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه؟

بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه؟

سه شنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۷ | 14785 بازدید | ۱۸ دیدگاه | تفریحی
بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه کدام است؟

خرگوش حیوان دوست داشتنی است که رفتار غیر تهاجمی و آرام آن سبب شده نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی افزایش یابد. برای داشتن بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه، باید به ویژگی ها و خصوصیات رفتاری هر خرگوش دقت کنید. در ادامه ۷ مورد از بهترین نژادهای خرگوش خانگی را معرفی کرده ایم.


سلام دوستان

یکی دیگر از حیوانات که به تازگی به جمع حیوانات خانگی اضافه شده است و رفتارهای جالب آن سبب شده طرفداران زیادی پیدا کند، خرگوش است. تاکنون نژادهای زیادی از خرگوش شناخته شده است که هر کدام ویژگی های ظاهری و رفتارهای خاصی دارند. البته مبانی پایه نگهداری از خرگوش در میان گونه‌های مختلف مشترک است اما باید در نظر داشت که هر نژاد خرگوش مراقبت های خاصی را نیاز دارد.

انواع نژاد خرگوش را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

الف) خرگوش کوتوله یا لهستانی یا لوپ که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود.
ب) خرگوش هایی با سایز متوسط که این دسته هم خرگوش خانگی هستند.
ج) خرگوش درشت (صحرایی- پرورشی) این نوع خرگوش را بیشتر برای مصرف گوشت پرورش می دهند.

انواع نژاد خرگوش را می توان در منزل نگهداری کرد اما از بین انواع خرگوش چند مورد از آن نگهداری آسان تری دارند و جذاب تر هستند که بهتر است قبل از خرید حیوان خانگی با انواع نژاد خرگوش خانگی آشنا شوید. در ادامه به معرفی ۵ مورد از بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه خواهیم پرداخت.

۱- نژاد مینی لوپ  (Mini Lop)

مینی لوپ یکی از دوست داشتنی ترین نژاد های خرگوش است

مینی لوپ یکی از دوست داشتنی ترین نژاد های خرگوش است که زیبا و جذاب است و به نوازش شدن علاقه زیادی دارد. این نژاد خرگوش یک حیوان خانگی مناسب است که از نژاد لوپ آلمانی بدست آمده و در سال ۱۹۲۸ به عنوان یک نژاد مجزا شناخته شده است.

این نژاد جثه ای نسبتا بزرگ دارد و تا ۳ کیلوگرم وزن دارد؛ شانه هایی ماهیچه ای و پهن، سینه ای عمیق، پاهایی کوتاه و ضخیم، گردن کوتاه و بدن توپر و تپل از مشخصات آن می باشند.گوش های این خرگوش سست و نرم و به شکل افتاده و آویزان است و پوشش مویی ضخیم و متراکم دارد. خرگوش مینی لوپ تنوع رنگی زیادی دارد و در تمام رنگ ها وجود دارد.

خرگوش مینی لوپ در مقایسه با دیگر نژادهای خرگوش فعالیت و بازیگوشی کمتری دارد اما به راحتی تربیت می شود و یکی از ویژگی های خوب مینی لوپ این است که محل دفع مدفوع و ادرار خود را یاد می گیرد. این نوع خرگوش با دیگر انواع خرگوش و حیوانات دیگر ارتباط خوبی برقرار می کند و موجودی اجتماعی است. مینی لوپ به بازی فکری علاقه دارد و بهتر است اسباب بازی‌های زیادی را در اختیارش قرار دهید.
این نوع خرگوش نسبت به خرگوش های معمولی اندازه کوچکتری دارد و بهترین حیوان خانگی برای کودکان به شمار می رود.

۲- نژاد مینی رکس   (Mini Rex)

مینی رکس یکی از انواع خرگوش خانگی که سطح فعالیت متوسطی دارد

مینی رکس خرگوشی کوچک با صورتی ظریف است که نگهداری از آن هزینه بر نیست و بهترین حیوان خانگی به شمار می رود. خاستگاه اولیه این نوع خرگوش  به فرانسه و سال ۱۸۰۰ میلادی باز می گردد و موجودی دوست داشتنی و محبوب است که در رنگ های گوناگونی چون سیاه ،سیاه و سفی د،آبی، سه رنگ،  شکلاتی و سفید وجود دارد.

این خرگوش بین ۱/۲ تا ۲ کیلوگرم وزن دارد، بدنی فشرده با شانه‌های باریک، گوش های کوچک و ضخیم رو به بالا، پوشش مویی بسیار نرم و کوتاه و صاف، صورت تقریبا مسطح که اجزای آن به حالت فشرده کنار هم قرار نگرفته است از مشخصات این نوع خرگوش می باشند.

یکی از مشخصه های بارز این نوع خرگوش پوست یا خز زیبای آن است که شبیه مخمل است؛ این نژاد خرگوش موهایی کوتاه دارد و پوست بسیار نرم آن به راحتی قابل لمس است به همین دلیل به آن خرگوش مخملی (Velveteen Rabbits) می گویند.

مینی رکس نژادی مهربان و دوست داشتنی است که سطح فعالیت آن میانی است و گاهی بسیار بازیگوش می شود. این نژاد خرگوش علاقه  دارد روی پاهای صاحب خود قرار گیرد تا آن را نوازش کند. نظافت مینی رکس آسان است؛ برای برداشتن موهای سست و از بین بردن الکتریسته کافیست دست خود را با آب مرطوب کنید و سپس به روی بدن خرگوش بکشید، هیچگاه برای شانه کردن موهای خرگوش مینی رکس از برس یا شانه استفاده نکنید مگر موهای آن گره خورده باشد.

۳- نژاد لوپ هلندی یا لوپ هلند (Holland Lop)

لوپ هلندی از اعضای خانواده نژاد کوتوله است

این نوع خرگوش از اعضای خانواده نژاد کوتوله است که خاستگاه آن هلند می باشد و در سال ۱۹۷۹ توسط سازمان پرورش دهندگان آمریکایی خرگوش (ARBA) شناسایی شده است. این نوع خرگوش در صنعت نمایش و فیلم طرفداران زیادی دارد؛ سر پهن، بدن کوتاه و توپر، گوش افتاده، پیشانی برجسته، جثه کوچک و موهای کوتاه و نرم از خصوصیات ظاهری این نژاد خرگوش می باشند.

هلند لوپ در رنگبندی متنوعی وجود دارد و رنگ خز آن به صورت یکدست یا ترکیبی از چند رنگ است. وزن این نژاد خرگوش بین ۱ تا ۱/۸ کیلوگرم می باشد و در حقیقت لوپ هلندی و مینی لوپ اندازه مینیاتوری خرگوش لوپ (گوش دراز) هستند.

لوپ هلندی حیوانی پر جنب و جوش است که بازی و نگهداری از آن لذت بخش است اما درآوردن آن از قفس می تواند دردسر ساز شود. در ضمن این نژاد خرگوش با کودکان رابطه خوبی برقرا می کند اما به خاطر فعال بودن خرگوش باید هنگام بازی کودک نظارت داشته باشید.

لوپ هلند را می توان بهترین نژاد خرگوش خانگی دانست که به خاطر گوش های آویزان، پوست پشمالو و اندازه کوچکش معروف شده است.

۴-  نژاد کوتوله هلندی  (Netherland Dwarf)

کوتوله هلندی یکی از کوچکترین نژادهای خرگوش است

کوتوله هلندی یکی از کوچکترین نژادهای خرگوش است که در اوائل قرن بیستم در هلند تولید شد؛ نسل های اولیه این نژاد خلق و خوی ترسناک و گاه تهاجمی داشته اند اما از طریق نسل های پرورش انتخابی این نژاد به یک خرگوش حیوان خانگی ملایم و دوست داشتنی تبدیل شده است.

خرگوش بدست آمده از پرورش خرگوش بزرگتر با کوتوله هلندی را نژاد کوتوله می شناسند؛ Mini Rex، Jersey Wooly، و Holland Lop نتایج این گونه نژادها هستند و این گونه های کوتوله از کوتوله هلندی کمی بزرگتر هستند.

بدن گرد و فشرده، سربزرگ، گردن کوتاه، گوش‌های کوتاه و رو به بالا، چشم های بزرگ و روشن، پوشش مویی درخشان و متراکم، موهایی کوتاه از مشخصات ظاهری کوتوله هلندی می باشند. این خرگوش مینیاتوری بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ گرم وزن دارد، طول گوش آن ها به بیش از ۵ سانتی متر نمی رسد، طول عمر آن به صورت میانگین ۷ سال است و در رنگ های مختلفی وجود دارند.

این نژاد خرگوش مناسب کودکان نمی باشد زیرا  همانند ریز اندام بریتانیایی مستعد گاز گرفتن است. همچنین این نوع خرگوش بسیار کوچک و ریز است و به محیطی آرام و دور از سر و صدای کودکان نیاز دارد و برخلاف آنچه کودکان دوست دارند با خرگوش خود ارتباط برقرار کنند، کوتوله هلندی دوست ندارند بلند شود و یا محکم نگه داشته شود چون در اینصورت ممکن است گاز بگیرد یا خراشی روی دست ایجاد کند. یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی این نژاد اخلاق خاص و منزوی بودن آن است که بیشتر برای بزرگسالان و افراد معلول همدم مناسبی به شمار می رود.

سطح فعالیت این خرگوش نسبتا زیاد است و جنب وجوش زیادی دارد، این حیوان خانگی قابل آموزش، آرام و تمیز است، نیاز تغذیه ای کمی دارد. به خاطر آن که نژاد کوتوله هلندی گرایش بیشتری نسبت به عصبانیت و استرس دارد زمانیکه با صاحب خود ارتباط خوبی برقرار کند می تواند با دیگر حیوانات خانگی بسازد. این نوع خرگوش می تواند اسم خود را یاد بگیرد و از خوکچه و همستر باهوش تر است.

۵- نژاد جرسی وولی  (Jersey Wooly)

خرگوش جرسی پشمالو یکی از محبوب ترین و بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه است

خرگوش پشمالوی جرسی در دهه ۱۹۷۰ توسط بنی سیلی بالب در نیوجرسی با ترکیب نژاد کوتوله هلندی و آنگورای فرانسوی به وجود آمده است و در سال ۱۹۸۸ توسط انجمن خرگوش آمریکا به رسمیت شناخته شد.

خرگوش جرسی پشمالو یکی از محبوب ترین و بهترین نژاد خرگوش برای نگهداری در خانه است که نسبت به نژاد لوپ بدنی کشیده تر و گوش هایی ایستاده دارد. این خرگوش به مراقبت های ویژه ای چون شانه کردن روزانه و غذای مخصوص نیاز دارد و حرکات و رفتار دوست داشتنی آن را به یک حیوان خانگی محبوب تبدیل کرده است.

این نژاد بسیار مهربان، بازیگوش و آرام است، اکثرا ملایم است و به ندرت تهاجمی می شود. جرسی بین ۷ تا ۱۰ سال عمر می کند و برای کودکان و بزرگسالان حیوان خانگی مناسبی است زیرا شیرین، مودب و هوشمند است و عاشق بازی با انسان ها می باشد.

بدن این نژد کوچک و فشرده است و طول و عرض آن با هم مساوی است، قسمت عقبی بدن کاملا گرد است. سر این نوع خرگوش کاملا در بالای بدن و به شکل پهن و کوتاه است، گوش هایی کوتاه و مودار و به حالت ایستاده دارد که نوک گوش ها گرد است و معمولا طول گوش ها ۷/۵ سانتی متر است.

موهای خرگوش جرسی وولی ۷/۵ سانتی متر است و تراکم بیشتر مو و پشم و بافت صحیح و درست از ویژگی های بارز آن است. تراکم پشم ها به صورت یکپارچه و یکدست است و زمانیکه بین موها فوت می کنید موها در انتداد مسیر باد به دو طرف می خوابد و هیچ نشانی از گره خوردن و یا شبکه ای شدن وجود ندارد.

این نوع خرگوش دارای تنوع رنگ زیادی است، وزن آن بین ۱٫۲ کیلوگرم تا ۱٫۵ کیلوگرم است، چشمانی برجسته و شفاف و در رنگ های مختلف دارد و موهای روی صورت و گوش کوتاه و موهای بقیه بدن بلند و متراکم است.

۶- نژاد فازی لوپ آمریکایی  (American Fuzzy Lop)

نژاد فازی اوپ امریکایی از بهترین نژاد خرگوش خانگی

نژاد لوپ دارای انواع مختلفی است؛ لوپ فرانسوی، لوپ هلندی و فازی لوپ آمریکایی چند نمونه از انواع نژاد لوپ می باشند. فازی لوپ آمریکایی توسط پتی گرین کارل به وجود آمد و در سال ۱۹۸۸ توسط ARBA موردقبول قرار گرفت. این نژاد برخلاف باور عده ای که آن را حاصل ترکیب نژادهای لوپ هلندی (Holland Lops) و آنگورا (Angora) می دانند از ترکیب لوپ هلندی خالص با برخی نژادهای کرک دار و پرز دار بدست آمده است.

از ویژگی های ظاهری این نوع خرگوش می توان به استخوانی سخت، بدنی کوتاه و عضلانی، پاهای عقب و شانه هایی موازی و نزدیک به هم، سری به شکل مربع و صورت کاملا صاف و مسطح که موازی با شانه ها قرار گرفته و هیچ نشانه ای از گردن قابل تشخیص نیست، گوش هایی کوتاه، ضخیم و عریض که به سمت پایین متمایل است و اندازه گوش متناسب با بدن و گاهی بلندتر از آن است (گوش فازی لوپ اصیل موهای بلندی ندارد)، موهای بدن به طول حداقل ۵ سانتی متر و موهایی نرم و تمیز که تمام بدن را پوشانده اند، اشاره کرد.

این نوع خرگوش در رنگ های مختلف و متنوعی وجود دارد و به نظافت و شانه زدن روزانه نیاز دارد. نژاد فازی لوپ آمریکایی یک حیوان خانگی مناسب است که شخصیت جالبی دارد، دست آموز و سر به راه است؛ اما در مقایسه با دیگر گونه های لوپ به رسیدگی و آراستن بیشتری نیاز دارد.

۷- نژاد هلندی یا داچ (Dutch)

نژاد هلندی یا داچ یکی از قدیمی ترین نژادهای خرگوش در جهان است

این نژاد یکی از قدیمی ترین گونه های خرگوش است که در سراسر جهان محبوب ترین و بهترین نژاد خرگوش خانگی است و یکی از ۱۰ نژاد برتر خرگوش در جهان به شمار می رود. اطلاعات دقیقی از اولین خرگوش هلندی در دست نیست؛ برخی آن را متعلق به انگلستان می دانند که اوسط قرن نوزدهم ساخته شده و گروهی آن را متعلق به هلند می دانند که در سال ۱۸۶۴ به انگلستان معرفی شده است. این نژاد توسط انجمن خرگوش بریتانیا به رسمیت شناخته شده و یک حیوان خانگی مناسب برای کودکان است.

اندازه خرگوش هلندی کوچک است اما یک خرگوش کوتوله نیست و بین ۱٫۵ تا ۲٫۵ کیلوگرم وزن دارد اما با توجه به محیط زندگی سایز آن کوچک تا متوسط است.

این نوع خرگوش به راحتی و توسط الگوی رنگی قابل شناسایی است و برخی از مشخصات ظاهری این نژاد به این ترتیب می باشند: بدن جمع و جور و گرد، سر گرد، گوش هایی بزرگ و رو به بالا، پاهای پشت بلندتر و قدرتمندتر هستند، خز نرم و کوتاه، رنگ سفیدی در صورت دارد، پاهای جلویی، بدن تا نیم تنه و نوک پنجه پاهای عقبی سفید می باشند، بقیه بدن حیوان به رنگ سفید، سیاه، آبی، شکلاتی، خاکستری است.

نژاد هلندی طبیعتی آرام، ملایم و مودب دارد و با بچه ها خیلی سازگار است. حیوانی هوشمند و بازیگوش که به توجه نیاز دارد، آموزش آن آسان است و برای افراد مبتدی نیز بهترین حیوان خانگی به شمار می رود.

در صورتیکه به خوبی از این خرگوش مراقبت کنید بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند.

۱۸ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 1. امیر گفت:

  ببخشید‌خرگوش‌‌راست‌که‌مویگ‌میریضی‌میاره‌‌میچست‌توی‌معده‌وعفونت‌میکنه‌هیچ‌چیزی‌اون‌نشون‌نمیده

 2. امیر گفت:

  کوتوله‌هلندی‌داداش

 3. امیر گفت:

  ببخشید‌این‌راست‌که‌خرگوش‌مینیاتوری‌عمرکمی‌میکند‌چقدر‌مگه‌عمر‌داره

 4. علی گفت:

  سلام ممنون از مطلب خوبتان یه سوال داشتم برای کودک چهار ساله کدام نوع خرگوش مناسب است و البته زندگی آپارتمانی.

  • سلام- مینی لوپ، لوپ هلندی، داچ و جرسی وولی نژادای خوبی برای نگهداری هستند.
   البته قبل از خرید خرگوش تمام جوانب را در نظر بگیرید، به عنوان مثال خرگوش ها پرجنب و جوش هستند و به قفس بزرگی نیاز دارند یا باید انها را در منزل رها گذاشت و استفاده از جعبه خاک را به آن ها آموزش داد که باز هم مشکلاتی به همراه دارد (به عنوان مثال ممکن است در زمانیکه حواستان نیست خرگوش سیم برق، گیاه یا حتی مدارک شما را از بین ببرد)
   .
   فکر میکنم با خواندن این پاراگراف بهتر بتوانید در مورد خرید خرگوش برای کودک تصمیم گیری کنید.
   کودک و خرگوش: لذت یا معضل؟
   زندگی با یک خرگوش می تواند چالش بزرگی برای خانواده های دارای فرزند باشد؛‌ به خصوص آنهایی که کودک نوپا دارند. یکی از کارشناسان در این زمینه می گوید: «بچه ها و خرگوش ها در کنار هم ترکیب درستی نیستند و باید این مسئله را جدی بگیرید.» کودکان به صورت طبیعی مهربان هستند. بغل کردن، نوازش کردن و این طرف و آن طرف بردن خرگوش باعث ترس و احساس ناامنی در آنها می شود. انگار گیر شکارچی افتاده اند. خیلی از مواقع خرگوش ها از دست بچه ها می افتند و باعث شکستگی استخوان شان می شود. خرگوش ها وقتی احساس ترس و ناامنی می کنند چنگ می اندازند یا گاز می گیرند که به عنوان رفتارهای آسیب زننده از آنها یاد می شود. معمولاً در این خانه ها خرگوش ها را در قفس می گذارند و غذای نادرست و کمبود روابط اجتماعی آنها را بیمار می کند.
   این به این معنی نیست که خرگوش ها و کودکان هرگز نمی توانند کنار هم شاد باشند. بلکه به این معنی است که بزرگسال باید همیشه مراقب باشد و روی هر کودکی که با خرگوش تعامل دارد، نظارت کند. هیچگاه نباید کودک خود را با خرگوش تنها بگذارید.

 5. علی گفت:

  سلام , ممنون از مطلب خوبتان یک سوال برای بچه چهار ساله کدام نوع را مناسب میدانید و البته زندگی در آپارتمان

 6. امیر گفت:

  داداش ی خرگوش بازیگوش ک کثیف کاری نکنه و عادت کنه بهم کدوم نوع رو معرفی میکنی ؟

  • سلام
   نژاد مینی لوپ به راحتی تربیت می شود و محل ادرار و مدفوع خود را یاد میگیرد
   نژاد فازی لوپ آمریکایی، نزادی دست آموز و سر به راه است.
   نژاد هلندی یا داچ بهترین حیوان خانگی برای افراد مبتدی

 7. مرتضى گفت:

  با عرض سلام
  من یه خرگوش دارم که هرچى سرچ کردم نتونستم اسم و نژادش رو پیدا کنم
  رنگش سفید با موهاى بلند و صاف کوش هاى ایستاده و صورتى چشم هاى مشکى با حاله خاکسترى سرش هم تقریبا نسبت به بدنش کوچک تر در حدود پنج ماهگى وزنش حدود یک کیلو هستش
  ممنون میشم راهنمایى کنید.

  • سلام
   ویژگی هایی که شما توصیف کردید شبیه نژاد جرسی وولی یا هوتوت کوتوله است. عکس های این دو نژاد رو با خرگوش خود مقایسه کنید. اگر یکی از این دو نبود از طریق دایرکت اینستا عکسش را برایم ارسال کنید.

 8. باران گفت:

  خیلی خوب بود ولی یه سوال خرگوش مینی لوپ چه رنگهایی داره

  • سلام؛ همانطور که در متن هم گفتیم خرگوش مینی لوپ تنوع رنگی زیادی دارد و در تمام رنگ ها وجود دارد. به عنوان مثال برخی از رنگ های شناخته و معرفی شده این نژاد عبارتند از:
   .
   ۱- آگوتی (Agouti): شامل چین چیلا (chinchilla)، آگوتی چست نات (chestnut agouti) و شیری رنگ (opal)
   ۲- منقطع (Broken): به رنگ سفیدی گفته می‌شود که رنگ یا طرح روی بدن داشته باشد. (شامل خرگوش‌های سه رنگ)
   ۳- تیک‌دار (Ticked): به رنگ براق و فولادی است و ژن این رنگ بسیار قدرتمند بوده و شامل این رنگ‌هاست: مشکی فلزی، آبی فلزی، شکلاتی فلزی، یاسی فلزی، سیلور فاکس و سبل (Sable) که همگی با سر طلایی یا سر نقره‌ای هستند.
   ۴- خود رنگ، خال سفید (Self group, white pointed): رنگ یک‌دست بدون نقطه شامل رنگ‌های: سیاه، شکلاتی، آبی، سفید چشم یاقوتی، یاسی و غیره.
   ۵- سایه‌ای (Shaded): این رنگ دارای علائم سایه مانند با رنگ‌هایی هستند همانند : سیل (seal)، سبل پوینت (sable point)، سبل (sable)، دودی (smoke)، لاک‌پشتی (tortoise) و غیره.
   ۶- خط سفید (Wide band): شامل کرم، قرمز، نارنجی و میشی.

 9. مهدیس گفت:

  خیلی خوب بود ولی بعضی از توضیحات یک نمونه را برای دیگر نمونه ها نداده بودید ولی در کل خییلی مفید بود

 10. مجتبی گفت:

  سلام. با لغات انگلیسی وقتی هست خواننده بیشتر اعتماد می کند. ممنون از عوامل سایت

  • سلام
   از شما و ریز بینی که داشتید و به دقت متن را مطالعه کردید، سپاسگزارم.
   اغلب سعی ما بر این است که نام علمی یا نام انگلیسی حیوانات یا گیاهان را در کنار معادل فارسی آن قرار دهیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت