logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » معرفی انواع دریل

معرفی انواع دریل

جمعه, ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | 3952 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی, مطالب عمومی
معرفی انواع دریل

دریل، کاربردی‌ترین ابزار الکتریکی است که هم کارکرد خانگی دارد هم کارکرد صنعتی. این ابزار در انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام کاربری مخصوص به خود را دارد.

سلام دوستان

دریل یکی ازپرکاربرد ترین ابزار آلات برقی در منازل، کارگاه ها، اماکن صنعتی و نیمه صنعتی است که از آن برای ایجاد حفره های متنوع روی قطعات کاری از جنس های مختلف استفاده می کنند؛ این ابزار با حرکت  دوارنی مته قطعه کار را سوراخ می کند. انواع دریل موجود در بازار ویژگی و قابلیت های مختلفی دارندکه برای خرید بهترین دریل باید با انواع آن آشنا بود تا بر اساس نیاز خود بهترین نوع را انتخاب کرد. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع دریل بپردازیم.

دریل با حرکت چرخشی یا ترکیب چرخش و ضربه، چوب، فلز، بتن و .. را سوراخ می کند یا با کمک ابزاری چون سنباده، جلا دهنده، همزن یا انواع مته برای برش های گرد در سایزهای مختلف به کارمی رود. اغلب از دریل برای درست کردن جای پیچ استفاده می کنند؛ اما از دیگر کاربردهای انواع دریل می توان به نصب اشیاء گوناگون از جمله چوب پرده، آینه، جاصابونی، پایه در سرویس بهداشتی، نصب لامپ های دیواری و غیره در منزل و انجام کارهایی نظیر نصب و راه اندازی ماشین های صنعتی و هر کاری که نیاز به سوراخ کاری در چوب، فلز و بتن داشته باشد در محیط صنعتی اشاره کرد.

انواع دریل

 انواع دریل را میتوان به سه دسته کلی بادی، برقی و دستی تقسیم کرد؛ دریل دستی با نیروی دست کار میکند، انرژی موردنیاز دریل‌های بادی از طریق فشار باد حاصل از کمپرسورها تأمین می‌شود،دریل های برقی هم متنوع ترین و مهم ترین دسته است و با استفاده از با جریان مستقیم برق یا باتری قابل شارژ کار می کند.

دریل‌های برقی

این نوع دریل‌ها انرژی موردنیاز خودرا مستقیما از طریق جریان برق تأمین می‌کنند. پارامتر محدودکننده‌ی این دریل‌ها رامی‌توان طول کابل آن‌ها دانست؛ چرا که تنها می‌توان در مکان‌هایی که امکان دسترسی به جریان برق شهری در دسترس است از این مدل دریل‌ها استفاده کرد. این دریل‌ها عموما از قدرت بیشتری نسبت به دریل‌های شارژی برخوردارند و با استفاده از آن‌هاکاربر نگرانی از جهت اتمام باتری دستگاه نخواهد داشت. این دریل‌ها به دلیل سابقه‌ی طولانی‌ که دارند شناخته‌شده‌تر هستند.

دریل شارژی

این دسته از دریل‌ها انرژی موردنیازخود را از طریق باتری تامین می‌کنند. معمولا دریل‌های شارژی از قابلیت کنترل سرعت و گشتاور برخوردارند. این ویژگی در کنار قابلیت تغییر جهت گردش، این دستگاه‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده به‌ عنوان یک پیچ‌گوشتی شارژی تبدیل کرده است. از آن‌ جایی که این دریل‌ها حجم کم‌تری در مقایسه با نوع برقی دارند و در عین‌ حال نیازبه استفاده از جریان برق مستقیم را نداشته و عموما از یک باتری اضافه برخوردارند، می‌توانند در هر مکانی مورداستفاده قرار گیرند.

بخش اصلی دریل‌های شارژی باتری آن‌ها است. این باتری‌ها را می‌توان به دودسته کلی تقسیم کرد. باتری‌های لیتیوم – یونی و باتری‌های نیکل – کادمیومی. در ابتدا از باتری‌های نیکل – کادمیومی برای دریل‌ها استفاده می‌شد که وزن بالایی داشتند و از راندمان پایینی برخوردار بودند. از این‌رو باتری‌های لیتیوم – یونی جای باتری‌های نیکل – کادمیومی را گرفتند. باتری‌های لیتیوم– یونی عمر بیشتری دارند، زمان شارژ آن‌ها سریع‌تر است و کارآمدتر هستند.

دسته‌بندی دریل‌ها بر اساس کاربرد

دریل‌های ساده

ساده ترین نوع دریل

دریل ساده یکی ازشناخته شده ترین و متداول ترین انواع دریل است که از آن برای مصارف خانگی و کار در واحدهای صنعتی کوچک استفاده می کنند و بیشتر افرادیکه به یک دستگاه سبک بدون قابلیت چکشی نیاز دارند آن را خریداری می کنند. این نوع دریل حالت چکشی یا ضربه ای ندارد و به همین دلیل برای سوراخ کاری روی دیوار، بتن، سنگ و گرانیت مناسب نیست.
از دریل معمولی برای سوراخ کردن چوب، فلزات، پلاستیک ومواد مصنوعی استفاده می کنند و افرادی که نصاب کابیت چوبی هستند یا در زمینه لوازم چوبی و پلاستیک فعالیت می کنند بیشترین استفاده از این ابزار را دارند.

دریل ساده دارای ویژگی هایی چون قابلیت تنظیم سرعت، تغییر گشتاور و تغییر جهت چرخش است و دارای ۵ گزینه رو به جلو، رو به عقب، کلاچ (چنگک)، سرعت بالا/سرعت پایین و سرعت متغیر است. این دریل دارای سه نظام ۱ الی ۶/۵ میلیمتری یا ۱ الی ۱۰میلیمتری است و سه نظام بکار رفته در آن اغلب به شکل دو شکل آچار خور و خودکار طراحی می شود. نوع مته در این دریل با توجه به جنس سطح تغییر می کند.
این دریل بدون گیربکس است و به خاطر آن که کاربرد محدودی دارد در بین انواع دریل کمترین قیمت را دارد.

دریل‌های چکشی

دریل چکشی (hammer drill) یا دریل ضربه ای (IMPACTDRILL) یکی از انواع دریل است و پر مصرف ترین دریل است که کاربرد خانگی کمتری دارد و بیشتر برای کارهای سنگین تر استفاده می شود. دریل چکشی در مقایسه با دریل ساده گران تر و سنگین تراست و برای سوراخ کردن مواد بتنی، بتونه های چوبی، سطوح سخت با ضخامت بالا مورداستفاده قرار می گیرد. در این ابزار حرکت دورانی سریع با حرکت طولی رو به جلو وعقب به دفعات زیاد ترکیب شده و باعث می شود مته با سرعت بیشتری در قطعه نفوذ کند.

در این دریل علاوه بر اینکه مته می چرخد به جلو و عقب نیز حرکت می کند و به قطعه ضربه وارد می کند وسطوح بتنی را بدون سوختن نوک مته و شیار سوراخ می کند. دریل چکشی را می توان به دوحالت ساده و چکشی تنظیم کرد و از آن برای پیچ کاری و به خصوص پیچ های خودکار MDF و چوب استفاده می کنند.

دریل چکشی علاوه بر سوراخ کردن با قطر و عمق بیشتر مانند یک چکش عمل می کند و برای سوراخ کاری مصالح سخت تر چون آجر، سنگ، سرامیک،گرانیت، گچ، سفال و بتن کاربرد دارد؛ وجود دو قابلیت چکش و ضربه زدن باعث سرعت در فرآیند سوراخ کاری می شود. البته دریل ضربه ای برای سوراخکاری در قطرهای بالا و سوراخ کاری روی فلزات کاربرد ندارد.
سرعت ضربه زدن که با مقیاس BPM-BeatPer Minute (ضربه در دقیقه) مشخص می شود یکی از مشخصه های اصلی این نوع دریل است.  ضربه و عمل چکش زدن در این دریل بسیار سریع و حدود سه هزار دور در دقیقه است؛ اما میزان و قدرت ضربه در دریل چکشی قابل تنظیم نیست و قدرت دستگاه برحسب وات است.

برای انتخاب بهترین دریل چکشی باید عواملی را در نظر گرفت که چند مورد آن بدین ترتیب است.
– قدرت دریل چکشی که با قدرت موتور و سیستم انتقال قدرت ارتباط مستقیم دارد.
– نوع سه نظام (سه نظام اتوماتیک برای مصارف خانگی و سه نظام آچارخور برای سوراخ‌کاری‌های سنگین و مصارف کارگاهی مناسب است).
– میزان ظرفیت سه نظام که بر حسب میلیمتر است و بیانگر بزرگ ترین سایز مته‌ای است که قابلیت جای‌گذاری در سه نظام را دارد.

دریل‌های بتن‌کن

برای سوراخ‌کاری سطوح با مصالح سخت مثل بتن و سیمان از این دسته از دریل‌ها استفاده می‌شود. ویژگی قابل اشاره‌ی دریل‌های بتن‌کن علاوه‌بر موتور قدرتمند طراحی ویژه‌ی سه‌نظام آن‌ها است. همان‌طور که اشاره شد سه‌نظام وظیفه‌ی نگه‌داشتن مته را دارد، پس برای سوراخ‌کاری سطوح بسیار سخت این قسمت باید از کیفیت ویژه‌ای برخوردار بوده و به شکلی مناسب مته را دربرگیرد. سه‌نظام دریل‌های بتن کن به دو نوع متداول چهار شیار و پنج شیار تقسیم شده که با نام‌های SDSPLUS و  SDSMAXشناخته می‌شوند. دریل‌های بتن کن نیمه‌صنعتی از نوع چهارشیار بهره می‌برند و دریل‌های بتن کن صنعتی و بزرگ پنج شیار هستند.

دریل‌های چکشی تخریب

پرقدرت‌ترین، بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین نوع دریل‌های دستی این نوع از دریل‌ها هستند. چرا که این سری از دریل‌ها تنها برای تخریب سازه‌ها و سنگ‌ها کاربرد دارند. مهم‌ترین ویژگی دریل‌های تخریبی، موتورقدرتمند و گشتاور بالای آن‎ها است. در این دریل‌ها عموما از قلم به‌جای مته برای تخریب استفاده می‌شود.

دریل نمونه‌بردار

دریل نمونه برداریکی از انواع دریل است که مصرف خانگی ندارد و به خاطر آنکه ابزار نیرومندی است وقیمت بالایی دارد از آن در پروژه های خاص و مصارف صنعتی استفاده می کنند. از این نوع دریل برای سوراخ کاری سنگ، آجر، بلوک‌های سنگی، بتن غیر مصلح ،‌بتن مصلح و مواد مشابه و جمع آوری نمونه از مواد صنعتی مختلف استفاده می کنند و نمونه ها را به آزمایشگاه ریخته گری ارسال می کنند تا بررسی انجام شود.

دریل نمونه برداری برای ایجاد سوراخ هایی با قطر بالا به کار می رود و یکی دیگر از کاربردهای آن برای ایجاد سوراخ جهت لوله‌کشی در دیوار و نصب نرده‌های راه پله و مانند آن می باشد. از این نوع دریل به صورت خشک و تر استفاده می کنند اما استفاده از آن با آب باعث افزایش عمر مته الماسه می شود البته نباید در استفاده از آب زیاده روی کرد و باید اندازه آب به حدی باشد که غلظت دوغاب مانند خامه شود، در اینصورت مته خنک می ماند و  پروسه کندن هم راحت تر انجام می شود.
این دریل می تواند در حین سوراخ کاری بتون مصلح را نیز برش دهد و فناوری بکار رفته در سه نظام مته این نوع دریل با دیگر انواع دریل متفاوت است.

دریل‌های ستونی

از این دستگاه‌ها برای انجام سوراخ‌کاری‌ روی سطوح مختلف مانند فلزات، سنگ‌ها، چوب و کریستال، با دقتی بالا استفاده می‌شود.این دقت بالا به لطف بازه‌ی حرکتی محدود آن‌ها حاصل می‌شود که این بازه‌ی حرکتی تنها به شکل عمودی بوده و این ویژگی مانع از انحراف آن به اطراف می‌شود. معمولا از این نوع دریل‌ها در کارگاه‌ها و واحدهای نیمه‌صنعتی و صنعتی استفاده می‌شود.

کدام دریل را برای کارم انتخاب کنم

با توجه به مطالب بیان‌شده و آشنایی با سازوکار و انواع دریل‌ها حال می‌خواهیم بدانیم کدام دریل برای کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم مناسب است. برای این‌ منظور ابتدا باید انتظارات خود از این دستگاه و این‌که قرار است در چه ‌کاری از آن استفاده کنیم را بدانیم. اگر شما دریل را تنها برای انجام کارهای خانگی نیاز دارید و می‌خواهید مجموعه‌ی ابزار خانگی خود را تکمیل کنید بهتر است از یک دریل ساده با توان معمولی استفاده کنید. اما اگر به دریلی قابل‌حمل با کارایی بیشتر مثل سوراخ‌کاری و باز و بسته کردن پیچ نیاز دارید می‌توانید دریل‌های شارژی را انتخاب کنید. یا اینکه اگر به دنبال یک دریل برای انجام فعالیت‌های صنعتی و کارگاهی هستید بهتر است دریلی با توان و قدرت بالاتر که ویژگی‌های مناسب فعالیت شما را داشته باشد بخرید.

در ویدئو زیر با آموزش کار با دریل و اجزای دریل آشنا می شوید.

امیدوارم مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد، شما تاکنون با کدام یک از انواع دریل کار کرده اید؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت