logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » انواع شومینه و راهنمای خرید

انواع شومینه و راهنمای خرید

سه شنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۷ | 4324 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی, مطالب عمومی
معرفی انواع شومینه و راهنمای خرید

شومینه یا هیمه سوز وسیله گرمایشی است که تشعشع نور و گرما، آن را به مرکز خانه تبدیل کرده است. انتخاب شومینه باید با دقت انجام شود زیرا هر کدام از انواع شومینه برای یک فضای خاص مناسب هستند. انواع شومینه از نظر سوخت به شومینه هیزمی، شومینه گازی، شومینه برقی، شومینه الکل و ژل سوز تقسیم می شوند. شومینه هیزمی برای خانه هایی به سبک روستیک و شومینه برقی و الکل سوز برای سبک مدرن مناسب هستند.

سلام دوستان

در این مطلب قصد داریم در رابطه با انواع شومینه و تقسیم بندی های متفاوت آن بر اساس نوع سوخت، شکل ظاهری و روش نصب و سبک توضیحاتی ارائه دهیم. نقش شومینه در دکوراسیون داخلی ، عامل مهمی است که به اندازه عنصر گرم کنندگی محیط در انتخاب انواع شومینه باید در نظر گرفته شود.

شومینه از گذشته تا به امروز به عنوان یک وسیله گرمایشی زیبا و جذاب مورد استفاده گرفته است. این وسیله نه تنها فضای خانه را گرم می کند بلکه به عنوان یک عنصر دکوراتیو زیبایی فضای اتاق را دوچندان می نماید. درحال حاضر با توجه به اهمیت ویژه دکوراسیون داخلی طراحان و معماران ایده های جدیدی برای تزئین دیوار شومینه ارائه می دهند. دیوار شومینه را می توان با آجرهای رنگی، سنگ مصنوعی، سنگ طبیعی و … تزئین نمود و آن را به یک نقطه کانونی تبدیل کرد.
انواع شومینه، عنصر دکوراتیو گرم کننده فضا، از نظر سوخت به شومینه هیزمی، شومینه گازی، شومینه برقی، شومینه الکل و ژل سوز تقسیم می شود. که توضیحات هر کدام به اختصار آورده شده است.

انواع شومینه از نظر سوخت

۱- شومینه هیزمی یا چوب سوز

شومینه هیزمی یا چوبی قدیمی ترین، اصیل ترین و مرسوم ترین نوع شومینه است که با سوختن چوب گرما و حرارت تولید می کند. چوب متریالی است که حس زیبای طبیعت را در خانه تداعی می کند و در کنار آن ذخیره هیزم ها که در کنار شومینه و به دور از آتشدان به شکلی زیبا قرار گرفته اند هم زیبایی خاصی به اتاق می بخشد.
انتقال حسی گرم و طبیعی، ظاهر زیبای این شومینه، ایجاد فضای دلپذیر و آرامش بخش، تماشای منظره شعله های آتش و صدای لذت بخش سوختن هیزم ها سبب شده شومینه چوبی یا هیمه سوز هنوز هم بیشترین طرفدار را داشته باشد و در اکثر ویلاها به سبک روستیک و خانه ها به چشم می خورد.

شومینه چوبی از محبوب ترین انواع شومینه است که دارای کوره و منقل می باشد؛ در ورودی کوره وسیله ای به نام دمپر برای جلوگیری از خروج گرمای اضافی قرار داده شده است. این شومینه را اغلب در گوشه اتاق نصب می کنند و به خاطر آن که به دودکش نیاز دارد حتما باید درمراحل ساخت خانه محل آن را مشخص کنید؛ درغیر اینصورت و پس از اتمام کار ساخت خانه اضافه کردن شومینه هیزمی هزینه بر و سخت است.

یکی از معایب این نوع شومینه این است که گرمای ایجاد شده تا حدی قابل کنترل نیست و برای کم و زیادکردن شعله باید تعداد هیزم ها را کم و زیاد کرد که خیلی دقیق نیست. همچنین میزان گرما زایی این نوع شومینه در مقایسه با دیگر انواع شومینه کمتر است چون مقدار زیادی از حرات توسط دود کش خارج می شود.
در ضمن هزینه تهیه، تعمیر و نگهداری این نوع شومینه بالا است؛ ایجاد دوده در فضا، نیاز به تمیز کاری منظم اطراف شومینه و خارج کردن خاکستر حاصل از سوختن چوب ها نیز از معایب شومینه چوبی می باشند. گاهی در اثر سوختن هیزم ها جرقه های آتش به بیرون پرتاب می شوند که برای ایمنی بیشتر بهتر است از محافظ شیشه ای استفاده کنید.

شومینه چوبی در مدل های مختلف و با مصالح مختلفی چون آجر، انواع سنگ، گچ، سیمان سفید، سرامیک و … و با توجه به دکوراسیون داخلی ساخته می شود.

۲- شومینه گازی

شومینه گاز سوز یکی از انواع شومینه است که ممکن است هنگام استفاده ، احساسی مشابه با شومینه چوبی ندهد ، اما شومینه های گازسوز دوده ایجاد نمی کنند و حرارت بیشتری دارند. گرما و حرارت ایجاد شده توسط شومینه گازی با کم یا زیاد کردن مقدار گاز قابل کنترل است و هزینه گاز مصرفی نسبت به دیگر انرژی ها کمتر و اقتصادی است. همچنین ساخت و نصب راحت ، می تواند شومینه گازی را جایگزین شگفت انگیزی برای شومینه های سنتی چوب سوز قرار دهد. آنچه باید در استفاده از شومینه های گازی در نظر گرفته شود این است که در بیشتر موارد سوخت گاز شفاف است ، اما هنوز هم خطر انتشار آلاینده ها وجود دارد.

۳- شومینه برقی

شومینه های برقی یا الکتریکی به سرعت در حال تبدیل به محبوبترین شومینه ها از نظر نوع سوخت می باشند.  شومینه الکتریکی توسط برق و با گرم کردن فنرهای داخلی تولید حرارت می کند. شعله ایجاد شده در شومینه الکتریکی ساختگی است. این شعله ساختگی مانند یک شعله واقعی بنظر می رسد و احساسی مشابه با آن ایجاد می کند.

شومینه های برقی دارای قابلیت تنظیم هستند. اگر دمای محیط بالا رود و گرما بیشتر از حد مورد نیاز شود ، شومینه برقی با امکان خاموش کردن و یا کنترل میزان حرارت ، تعادل دمایی محیط را فراهم می کند. این در حالی است که شعله ساختگی شومینه باقی می ماند. همچنین بیشتر شومینه های برقی دارای یک کنترل از راه دور برای روشن و خاموش کردن شومینه و یا کنترل حرارت هستند.

شومینه های برقی مقرون به صرفه ترین گزینه در میان انواع شومینه ها هستند. نصب شومینه برقی نسبتا آسان است. یکی دیگر از مزیت های این نوع از شومینه ها این است که بر خلاف شومینه های چوبی و گازی نیازی به تعمیر و نگهداری معمول مانند بریدن چوب ، تمیز کردن دودکش یا بازرسی خط گاز ندارند.

۴- شومینه الکل سوز

شومینه هایی که از سوزاندن اتانول استفاده می کنند ، به دلیل عدم نیاز به هواکش ، نصب بسیار آسانی دارند . تنوع زیاد شومینه های اتانولی باعث شده است که با هر دکور و بودجه ای طراحی شوند. شومینه الکلی تمیز و بی بو بوده و هیچ گونه دوده ای ایجاد نمیکند . این شومینه ها قطعا گرمایی مانند نمونه های مشابه گاز سوز و یا هیزمی فراهم نمی کنند ، اما با محیط زیست سازگارترند.

۵- شومینه ژل سوز

شومینه های ژل سوز بسیار کمتر از شومینه های برقی و یا گازسوز رایج هستند ، اما از مزایایی برخوردارند. اولین مزیت، سهولت در نصب آنهاست. تمام نیاز یک شومینه ژل سوز ، پر شدن آن با سوخت ژل است. در واقع هیچ نیازی به هواکش، خطوط ، لوله ها یا سیم های برق نیست. این شومینه ها به اندازه کافی قوی هستند که به راحتی قابل نصب بر روی دیوار باشند. در شومینه های ژل سوز شعله ، واقعی است. از طرف دیگر ترکیب نوع سوخت و شعله موجب خروجی گرمای کم می شود. در واقع نمی توان به عنوان منبع اصلی حرارت به سوخت ژلی تکیه کرد. همچنین قوطی های سوخت ژلی مورد نیاز برای استفاده در شومینه ژل سوز می تواند گران باشد


دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت