logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » لاک معمولی بهتر است یا لاک ژل

لاک معمولی بهتر است یا لاک ژل

دوشنبه, ۳ دی ۱۳۹۷ | 17123 بازدید | ۲ دیدگاه | آموزشی, تفریحی
لاک معمولی بهتر است یا لاک ژل

لاک ژل یا ژلیش ناخن محصولی جدید برای طراحی ناخن است که با کاشت ناخن تفاوت دارد و روی ناخن طبیعی انجام می شود. لاک ژلیش یکی از انواع لاک است که برای خشک شدن به دستگاه uv نیاز دارد. آیا می دانید تفاوت لاک معمولی با لاک ژل چیست؟

سلام دوستان

لاک ژلیش نامی است که حتما زمانی که به آرایشگاه رفته اید و در سالن مانیکور منتظر هستید، شنیده اید؛ لاک معمولی بزنم یا ژلیش ناخن؟ بیشتر مشتری ها با لاک ژل آشنایی ندارند و تفاوت آن را با لاک معمولی نمی دانند.
این افراد با سوالاتی این چنینی مواجه هستند؛ لاک معمولی بهتر است یا لاک ژل؟ تفاوت لاک ژل با لاک معمولی، مزایای لاک ژلیش، تفاوت لاک و لاک ژل چیست؟، لاک ژل چشم گربه ای چیست؟، لاک ژل تک مرحله ای چیست، مراحل ژلیش ناخن چگونه است؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوالات هستید ما را همراهی کنید.

داشتن ناخن هایی زیبا از آرزوهای تمام خانم ها است و لاک زدن در برابر کاشت و کاور ناخن راحت ترین راه برای زیبا شدن ناخن ها می باشد.اولین لاک ناخن ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و با ترکیب موم و سبزیجات رنگی تولید شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی لاک ناخن دارای انواع مختلف و در رنگ های و طرح های گوناگونی وجود دارد.

لاک معمولی

انواع لاک کلاسیک

حتما با لاک معمولی یا لاک کلاسیک آشنا هستید. این نوع لاک در رنگ و طرح های مختلفی وجو دارد. این نوع لاک در مجاورت هوا خشک می شود و برخی از نمونه های آن با استون و گروهی معروف به لاک پلاستیکی به آسانی و بدون استون پاک می شود.

 یکی از مزایای لا ک معمولی این است که هر زمان که بخواهید می توانید با لاک پاک کن نمونه قبلی را پاک کنید و با توجه به لباس یا آرایش خود رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. قیمت ارزان، تنوع طرح، رنگ و کیفیت، عدم نیاز به دستگاه یو وی از دیگر مزایای لاک معمولی می باشد. 

اما این نوع لاک به اندازه ژل یا اکریلیک دوام ندارد و پس از مدتی پوسته پوسته می شود و نیاز به ترمیم دارد.

لاک ژل

طرح های ژلیش ناخن

لاک ژل (GEL NAIL) یا ژلیش ناخن یکی از انواع لاک و نوعی ژل ناخن است که دوام طولانی دارد و به آن لاک موقت هم می گویند. این لاک که با ژل اکریلیک مخلوط شده است برای خشک شدن حتما باید تحت اشعه uv قرار گیرد. بیس کد، لاک ژلی رنگی (که تنوع رنگی بالایی دارد)،  تاپ کد و کلینزر و دستگاه LED یا UV لوازم موجود در پک مخصوص ژلیش می باشند.
لاک موقت طی چند مرحله انجام می شود و مانند لاک معمولی مایع است. این نوع لاک برای خانم های پر مشغله ای که زمان کافی برای لاک زدن مرتب راندارند، نمی توانند زمان زیادی را برای خشک شدن ناخن در طول روز صرف کنند و دائم با آب و شوینده سروکار دارند و از دستکش هم استفاده نمی کنند، بهترین انتخاب است زیرا به مرور زمان لاک زیبایی خود را از دست نمی دهد و مثل روز اول براق است.
به کمک لاک ژله ای ناخن ها را طراحی و زیبا می کنند اما تغییری در فرم یا بلندی ناخن ایجاد نمی شود و روی ناخن طبیعی کار می شود. مدت زمانی که ژلیش سالم روی ناخن می ماند به تخصص آرایشگر، برند و جنس وسایل بستگی دارد.

مراحل ژلیش ناخن طبیعی

استفاده از لاک ژل برای افرادی که ناخن هایی خوش فرم اما شکننده دارند و ناخن های پا که رشد کمی دارند،  مناسب است و جایگزین خوبی برای کاشت ناخن یا کاور نان می باشد زیرا کاشت ناخن باعث کلفت شدن ناخن می شود و برای افرادی که فعالیت های مختلفی با دست انجام می دهند سخت است. این ژل ناخن برای مانیکور و پدیکور مناسب است و به خاطر آن که به سادگی پاک نمی شود و ترک نمی خورد طرفداران زیادی دارد.

انواع لاک ژل موجود در بازار به سه دسته ساده، حرارتی و چشم گربه ای تقسیم می شود که از لاک ژل چشم گربه ای بر روی ناخن طبیعی و ناخن کاشت شده استفاده می کنند. برای طراحی ناخن به شکل چشم گربه ای از لاک‌های مخصوص مگنتی و یک آهنربای مخصوص استفاده می کنند.

در گالری زیر چند نمونه از لاک ژل چشم گربه ای را مشاهده می کنید.

انواع لاک ژل موجود در بازار به سه دسته ساده، حرارتی و چشم گربه ای تقسیم می شود که از لاک ژل چشم گربه ای بر روی ناخن طبیعی و ناخن کاشت شده استفاده می کنند. برای طراحی ناخن به شکل چشم گربه ای از لاک‌های مخصوص مگنتی و یک آهنربای مخصوص استفاده می کنند.

در ویدئو زیر با ژلیش چشم گربه ای آشنا می شوید.

انواع لاک ژل ناخن بر اساس نحوه اجرا روی ناخن به دو دسته لاک ژل سه مرحله ای و لاک ژلیش تک مرحله ای تقسیم می شود که ژلیش سه مرحله شامل یک ژل بیس، یک ژل رنگی، و یک تاپ است و لاک ژل تک مرحله ای تنها محدود به یک لایه ژل رنگی است و نیاز به بیس ژل یا تاپ ژل ندارد.
ژل بیس (ژل مرحله اول)، تاپ ژل (ژل مرحله سوم) و ژل چشم گربه ای BES gold (ژل مرحله دوم)  است.

مراحل گذاشتن ژلیش ناخن بدین شکل می باشد:

ژلیش ناخن تنها به سالن آرایشی محدود نیست و می توان از این روش در خانه هم استفاده کرد. در آرایشگاه ابتدا ناخن را پاک و مرتب می کنند و پس از گرفتن کوتیکول ناخن، ژلیش را مانند لاک معمولی روی ناخن می زنند. در مرحله اول بعد از زدن لایه اول، دستها را به مدت ۳۰ ثانیه داخل  دستگاه UV یا LED قرار می دهند و دوباره یک لایه دیگر لاک می زنند و مجدد داخل دستگاه قرار می دهند.
مراحل ژلیش ناخن در مجموع ۲۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد و لاک ژله ای برخلاف دیگر روش ها به ترمیم نیاز ندارد و باید با رشد ناخن آن را ریموو و مجدد اعمال کرد.

در ویدئو زیر آموزش ژلیش ناخن طبیعی را مشاهده می کنید.

مراحل پاک کردن لاک ژل بدین ترتیب است:

بین ۱۴ تا ۱۸ روز پس از ژلیش ناخن به خاطر بلند شدن ناخن فاصله ای بین ریشه ناخن با لاک ایجاد می شود که باید رنگ را تجدید کنید یا در صورت تمایل لاک را بردارید و رنگ و طرح جدیدی امتحان کنید. لاک ژله ای به راحتی از روی ناخن پاک نمی شود و برای جلوگیری از اسیب ناخن باید با دقت این کار را انجام داد. پاک کردن ژلیش ناخن در خانه هم امکان پذیر است اما بهتر است در آرایشگاه و زیر نظر افراد متخصص این کار را انجام بدهید.
از آنجا که فرآیند پاک کردن ژلیش ناخن حدود نیم ساعت زمان می برد حتما در یک محیط با تهویه مناسب این کار را انجام دهید چون کار کردن با موادی چون استون در مکان بسته خطرناک است.
برای این کار ابتدا پنبه آغشته به استون صد در صد را روی ناخن قرار می دهند و با یک فویل آلومینیومی روی آن را می پوشانند. بعد ۱۵ دقیقه لاک ژل به راحتی از ناخن جدا می شود. اگر در منزل لاک ژلیش را پاک می کند به کمک وسایل تیز و برنده و سوهان اینکار را انجام ندهید که صفحه ناخن آسیب می بیند.

در آخر با بافر ناخن روی سطح ناخن را به آرامی سوهان کشی کنید تا اگر خراشی به وجود آمده صاف و یکدست شود..پس از پاک کردن لاک هم حتما دور ناخن و سر انگشتان را با روغن تغذیه کننده، وازلین یا کرم چرب ماساژ دهید و به ناخن مرطوب کننده بزنید.

مزایا و معایب لاک ژلیش

تفاوت لاک ژلیش با لاک معمولی که به نوعی مزایای لاک ژل نیز به شمار می رود، بدین ترتیب می باشند:
– ژلیش ناخن براق تر است.
– لاک ژل به آسانی با استون پاک نمی شود.
– ژلیش ناخن دوام و ماندگاری بیشتری دارد.
– مشکل ورقه ورقه شدن و ریختن از گوشه‌های ناخن را ندارد.
– در طول مدت دو هفته بدون خراش باقی می ماند.
– چسبندگی فوق العاده، بوی کم و زیبایی ماندگار از ویژگی های آن می باشد.
– صرفه جویی در زمان و هزینه
– محافظت از ناخن ها
– چون به سرعت خشک نمی شود نیازی نیست هنگام پخش کردن لاک روی سطح ناخن عجله کرد تا اثر فرچه نماند.
– روند خشک شدن این لاک با بقیه متفاوت است و زمانیکه خشک شد  برخلاف دیگر انواع لاک نگران خراب شدن لاک ژل در اثر برخورد با اجسام تیز نیستید.

معایب لاک ژل نیز بدین ترتیب هستند:
– قیمت بیشتر
– تغییر مدل و رنگ لاک به راحتی انجام نمی شود.
– پاک کردن ژلیش ناخن آسان نیست.
– این نوع لاک مانند لاک معمولی در هوا خشک نمی شود.

این روش با تمام مزایایی که دارد برای عده ای مناسب نیست؛ مانند افرادی که ناخن می‌جوند یا کودکان که ناخن را به دهان می‌برند یا خانم‌هایی که ناخن‌های ضعیف و حساسی دارند. زیرا در این روش ۴ لایه روی ناخن اضافه می شود و اکسیژن کافی به ناخن نمی رسد.
حتی افرادی که ناخن های خوبی دارند هم بهتر است مداوم از این روش و حتی لاک معمولی استفاده نکنند و زمانی را به ناخن استراحت بدهند؛ زیرا ناخن یک بافت زنده است و نرسیدن اکسیژن به ناخن باعث زردی ناخن می شود و مبارزه با انواع عفونت را برای ناخن سخت می کند.

دستگاه LED یا دستگاه  UV؛ کدام بهتر است؟

لاک ژل زیر نور طبیعی خشک نمی شود و استفاده از دستگاه UV یا LED از مراحل ژلیش ناخن می باشند. دستگاه یووی دارای ۴، ۳ یا ۲ لامپ فلورسنت است و نور این دستگاه مادون بنفش است که دستگاه با ۴ لامپ بهتر است. در دستگاه ال ای دی از لامپ LED برای خشک کردن ژل استفاده شده است.
در مورد مزایا و معایب این دستگاه ها نظرات زیادی وجود دارد؛ به عنوان مثال عده ای معتقدند در دستگاه UV ناخن براق تر می شود، خشک شدن ناخن در این دستگاه به زمان بیشتری نیاز دارد، اشعه UV در درازمدت می‌تواند سبب بروز لک روی پوست شود و روی چشم و ناخن تاثیر می گذارد. قیمت دستگاه ارزان تر است اما لامپ آن باید تعویض شود.

در مورد اینکه آیا UV برای بدن مضر هست یا نه؟ بنیاد سرطان پوست آمریکا در سال ۲۰۱۳ تحقیقی انجام داد که نشان داد احتمال ابتلا به سرطان پوست در درازمدت وجود دارد، گرچه میزان آن بسیار کم است. این بنیاد توصیه کرده قبل از قرار دادن دست ها در دستگاه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

به طور کلی هر دو دستگاه کار یکسانی انجام می دهند اما در ادامه تفاوت دستگاه  UV با دستگاه  LED را مشاهده می کنید.

UV LED
ضرر ضرر دارد و در دراز مدت روی پوست و چشم اثر می گذارد این دستگاه اثرات مضر روی چشم ندارد و پوست را خشک نمی کند
قدرت لامپ یووی قدرت کمتری دارد لامپ ال ای دی قدرت بیشتری دارد
مدت زمان مورد نیاز زمان بیشتری می برد، حدود دو دقیقه باعث صرفه جویی در زمان می شود، بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه
قیمت ارزان گران
کارایی انرژی بیشتری مصرف می کند انرژی بیشتری مصرف می کند
نوع پولیش انواع لاک ژل را خشک می کند همیشه کاربرد ندارد و تنها پولیش هایی را خشک می کند که طبق فرمول ال ای دی درست شده باشند
طول عمر عمر کوتاه تری دارد و به سرعت سوزانده می شود عمر طولانی تری دارد
تعمیر لامپ حباب لامپ ها را باید مرتب عوض کرد و هزینه اضافی به دنبال دارد تنها زمانی باید حباب را تعویض کنید که می خواهید لامپ ها را عوض کنید

آیا ژلیش ناخن در بارداری ضرر دارد؟

تاکنون در مورد خطرات لاک ناخن و لاک پاک کن، تاثیرات  آن در سلامتی جنین یا تولید مثل بانوان، پیامد ناخوشایندی به دلیل انجام مانیکور یا پدیکور پژوهشی ارائه نشده است و می توان گفت استفاده از انواع لاک در بارداری ضرر ندارد. البته متخصصان بهداشت استفاده دائم از لاک و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند استون و تولوئن را  برای خانم های باردار مضر می دانند. زیرا مواد شیمیایی موجود در لاک و لاک پاک کن، استنشاق و مواجهه با اجزای قابل تبخیر آن و خوردن لاک هنگام جویدن ناخن یا صرف غذا مشکلات متعددی برای فرد ایجاد می کنند. به خاطر آن که در بارداری به بوها حساس تر هستید، حالت تهوع ناشی از استشنشاق بخار مواد شیمیایی لاک وجود دارد.

در مورد تاثیر اشعه UV که در حین انجام ژلیش ناخن استفاده می شود در دوران بارداری هم تاکنون پژوهشی انجام نشده اما به نظر می رسد این اشعه که دارای امواجی با طول موج بالا و قدرت کم است به جنین آسیب نمی رساند مگر بیش از حد از آن استفاده شود.

اینکه در زمان بارداری باید کمتر از لاک استفاده کرد تنها به ژلیش ختم نمی شود و استفاده از تمام انواع لاک باید محدود شود. در ضمن برای استفاده از لاک ناخن و برداشتن آن باید نکاتی را رعایت کنید:

– حتما در محیط با تهویه مناسب یا در کنار پنجره لاک بزنیدتا کمتر بوی لاک را استشمام کنید.
– سعی کنید با یکبار لاک زدن تمام ناخن را پوشش دهید تا چندین بار لاک نزنید.
– پس از لاک زدن دستها را از بدن فاصله دهیدو از فوت کردن و استنشاق بخارات آن پرهیز کنید.
– پس از پاک کردن لاک نیز به خوبی دست ها را با آب و صابون بشویید.

ژلیش ناخن در بارداری

حکم شرعی استفاده از  لاک ژل

حکم شرعی ژلیش ناخن هم سوالی است که برای برخی خانم ها مطرح است؛ حکم وضو و غسل با لاک ژلیش و کاور ناخن چیست؟
نظر آیت الله خامنه ای: به طور کلی هر چیزی که جرمی دارد که مانع رسیدن آب به بدن و ناخن است، باید برطرف شود و وضو و غسل با آن صحیح نیست و نتیجتاً نماز باطل است.

در این مطلب با یکی از پرطرفدارترین انواع لاک، تفاوت لاک معمولی با لاک ژل و مزایا و معایب هر کدام آشنا شدیم. اما تصمیم گیری در مورد اینکه لاک معمولی بهتر است یا لاک ژل به شرایط شما بستگی دارد.

اگر می خواهید در طول هفته ناخن های زیبا و با رنگ های مختلف داشته باشید، لاک معمولی بهتر است اما اگر در یک سفر ۱۰ روزه هستید و زمان کافی برای لاک زدن را ندارید، ژلیش ناخن گزینه بهتری است.

امیدوارم پس از مطالعه این مطلب به طور کامل با لاک ژلیش و تفاوت لاک ژل با لاک معمولی آشنا شده باشید.

منتظر نظرات خوب شما دوستان هستم…


۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. Fateme گفت:

    ممنون از کامل بودن مطلب،فوق العاده بود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت