logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » انواع شیشه و کاربرد آنها

انواع شیشه و کاربرد آنها

سه‌شنبه, 1 ژانویه 2019 | 1021 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی
انواع شیشه و کاربرد آن ها

شیشه به اشکال مختلفی چون شیشه شفاف، شیشه‌ رنگی، شیشه دوجداره، شیشه سکوریت، شیشه خم، شیشه لمینت و … وجود دارد و در مصارف صنعتی، ساختمانی، ساخت وسایل تزیینی، ساخت ظروف و …به کار می رود. هر کدام از انواع شیشه، ویژگی خاص و کاربرد معینی دارند.

سلام دوستان

شیشه های ساختمانی چگونه ساخته می شوند و چند دسته اند؟ تفاوت انواع شیشه در چیست؟ چرا باید شیشه مغازه ها سکوریت باشد؟ هنگام نصب شیشه های ساختمانی به چه نکاتی باید توجه نمود؟ شیشه سودا لایم (جام)، شیشه های دوجداره (مضاعف)، شیشه های سکوریت (نشکن)، شیشه های رفلکس (آینه ای یا انعکاس دهنده)، شیشه فلوت (تخت)، شیشه مشجر، شیشه طرح دار، شیشه مات شونده برقی، شیشه رنگی، شیشه ضد آتش (پیرکس)، شیشه مسلح، از انواع شیشه می باشند. که در ادامه بیشتر با انواع شیشه و کاربرد آنها آشنا می شویم.

معرفی انواع شیشه

۱- شیشه رنگی

شیشه رنگی قدیمی ترین نوع شیشه

شیشه رنگی یکی از انواع شیشه است که از گذشته تاکنون طرفداران زیادی داشته و استفاده از آن به مکان زیبایی خاصی می بخشد. این نوع شیشه تا حد بسیار زیادی از نور خورشید را جذب می کنند و مقدار بسیار کمی از آن را عبور می دهند و با تعدیل نور، جلوه های بسیار زیبا و منحصر به فردی را برای نماهای داخلی به وجود می آورد. شیشه رنگی علاوه بر کاهش حرارت، تیزی نور آفتاب را می گیرد و نور طبیعی را وارد ساختمان می کند.
در مورد اولین افرادی که شیشه رنگی تولید کردند طبق تاریخ دانشمند ایرانی جابرابن حیان در قرن هشتم توانست دهها  فرمول برای تولید شیشه با رنگ های  مختلف را ثبت کند و کشف کرد اکسید فلزات ماده کلیدی در تولید شیشه رنگی است،  مصریان هم از متخصصین تولید شیشه رنگی بوده اند.

زیباسازی فضا و تزئین از مهم ترین کاربردهای شیشه رنگی است؛ ویترین مغازه، نمایشگاه، آزمایشگاه، ساختمان صنعتی، طراحی داخل ساختمان، دکوراسیون آشپزخانه و شیشه رنگی بین کابینت، ساخت ظروف و بطری تزئینی، زیورآلات، پنجره رنگی برای کلیسا و مسجد از موارد دیگر کاربرد شیشه رنگی می باشند.

تولید شیشه رنگی به دو روش انجام می شود.
۱- در مراحل تولید شیشه به مواد اولیه یک ماده شیمیایی اضافه می کنند که شیشه رنگی تولید می شود.   در واقع با افزودن فلز (به شکل پودر اکسید، سولفید یا سایر ترکیبات فلز) به ماده مذاب شیشه آن ها را رنگی می کنند.
در جدول  زیر با عناصری که برای رنگ کردن شیشه استفاده می کنند و رنگ حاصله آشنا می شوید.  

فلز مورد استفادهرنگ حاصل شده
اکسید مس، طلا کلرایدقرمز
اکسید کبالت آبی
اکسید اورانیوم و کادمیوم زرد
دی اکسید منگنزبنفش
آنتیموان اکسید سفید
کرومیک اسید سبز

۲- در روش دیگر شیشه سفید را در شیشه مذاب رنگی فرو می برند تا روی آن رنگی شود

شیشه رنگی غیر انعکاسی دارای رنگ ها و ضخامت های گوناگونی است که درجه کنترل نور و حرارت در آن ها با هم متفاوت است؛ این نوع شیشه به صورت سکوریت هم وجود دارد. در بین شیشه های رنگی، رنگ قرمز آن بیشترین کاربرد را دارد که تغییر رنگ آن و دوام رنگ اینشیشه یکی از  مشکلات آن می باشد که باعث می شود زیبایی آن پس از مدتی کم شود. صنعتگران توانستند با افزودن کمی طلا به شیشه، رنگ قرمز مقاومی را ایجاد کنند به همین دلیل شیشه قرمز نسبت به دیگر شیشه های رنگی گران تر  است.

۲- شیشه دوجداره یا مضاعف

شیشه دوجداره عایق گرما و صدا

همانطور که از نام این شیشه پیداست از دو لایه شیشه  که به صورت موازی قرار گرفته و توسط فاصل (اسپیسر) از هم جدا شده اند، تشکیل شده است. در ساخت شیشه دو جداره از انواع شیشه های معمولی، رفلکس، رنگی، سکوریت و لمینت استفاده می کنند و فاصله بین دو لایه شیشه را از هوا، مواد خشک کننده (مانند سیلیکاژل و پُر)، گازهای خاص بدون رطوبت و با فشاری تقریبا مساوی فشار هوای بیرون (مانند آرگون یا کریپتون) پر می کنند و لبه و درزهای این نوع شیشه را کاملا هوابندی می کنند.

این نوع شیشه در مکان های مختلفی چون فرودگاه، هتل، بیمارستان،  کاربرد دارد و از آن در نماکاری ساختمان هم استفاده می کنند. اما مهم ترین کاربرد این شیشه در ساخت پنجره است و فضای بین آن ها در حداکثر بازده ۲۰ میلی متر است
عایق گرما، سرما و صدا، عدم انتقال گرما و سرمای هو،ا کاهش اتلاف انرژی، حفظ دمای اتاق در حد تعادل، کاهش آلودگی های صوتی، جلوگیری از نم زدگی شیشه، ایمنی بیشتر نسبت به پنجره های تک جداره، کنترل نور و اشعه، کنترل آلودگی صوتی، کاهش تعریق بخار آب بر سطح شیشه، مقاومت بسیار بالای  در برابر نفوذ سر و صدا، از ویژگی های شیشه دو جداره می باشند.

هنگام خرید شیشه دو جداره برای پنجره باید به این نکته دقت کرد که عایق صوتی شیشه برای شما اهمیت بیشتری دارد یا عابق حرارتی؟ می خواهید رنگ و نوع شیشه چه طور باشد؟
انتخاب نوع شیشه های بکار رفته در شیشه دو جداره به سلیقه، نوع ظاهر ساختمان،  همخوانی پنجره ها با نمای ساختمان، کاربری و محل استفاده از شیشه بستگی دارد.
اگر ضخامت شیشه ها زیاد باشد و ضخامت اسپیسر کم، این شیشه عایق صوتی مناسبی است و اگر ضخامت شیشه کم و ضخامت اسپیسر بیشتر باشد عایق حرارتی بهتری است.

ساختار شیشه های سه جداره نیز مانند دو جداره است و خاصیت عایق بودن آن پررنگ تر است. از این نوع شیشه در ساختمان های کنار اتوبان یا فرودگاه که سروصدای زیادی دارند استفاده می کنند.

۳- شیشه ضدآتش یا پیرکس

شیشه ضدآتش

شیشه هایی که در برابر حرارت بسیار زیاد مقاوم هستند و به خاطر آن که ضریب انبساط و انقباض آن ها بسیار کم است و در برابر تغییر ناگهانی دما یا ضربه مقاوم است می توان به سرعت حرارت داد یا سرد کرد؛ شیشه ضدآتش می گویند. برای ساخت این نوع شیشه به مواد اولیه اکسید بوریک اضافه می کنند، در ضمن مقدار سیلیس بکار رفته در این شیشه هم در مقایسه با شیشه معمولی بیشتر است.
از شیشه پیرکس در مکان هایی که در معرض حرارت است مانند بخاری، شومینه، اجاق گاز، ظروف آزمایشگاه، ظروف لوکس آشپزخانه و ظروفی که روی گاز قرار می دهند  استفاده می کنند. برخی از شیشه های ضدآتش علاوه بر اینکه در برابر حرارت و تغییرات سریع آن مقاوم هستند در برابر مواد شیمایی هم مقاوم هستند و از آن در ساخت ظروف آزمایشگاه استفاده می کنند.

۴- شیشه خم

شیشه خم که به شکل قوس است با ایجاد هارمونی و هماهنگی در دید، جذابیت و زیبایی را به ارمغان می آورد و به دنبال تحقق ایده های مهندسین معمار و طراحان نمای ساختمان تولید شده است. از این نوع شیشه در آینه سازی، صنایع نشکن، صنایع یخچال سازی، میزهای شیشه ای، انواع شیشه رومیزی، شیشه آکواریوم، شیشه پنجره، کابین آسانسور، شیشه بوفه های خانگی و تیغه کاری ساختمان استفاده می کنند.

از این نوع شیشه در انواع پروژه های معماری و برای ایجاد یک نمای خاص و متفاوت و ایجاد یک جلوه بصری فوق العاده زیبا استفاده می کنند. در ضمن این شیشه نوعی عایق هم به شمار می رود. این شیشه به خاطر قوسی که دارد قدرت تحمل بار آن هم بیشتر است.
برای تولید شیشه خم از انواع شیشه می توان استفاده کرد، به این شکل که پس از فرایند قالب سازی در کوره خاص با اعمال حرارت به شکل منظم آن را در شکل و اندازه های مختلف و با قوس های متنوع تولید می کنند.
تولید شیشه خم به روش سنتی و لایه گذاری با رزین چندان استاندارد نیست و شکست دید، عیوب موج و نداشتن ایمنی از معایب این روش می باشند. خم کردن شیشه کار آسانی نیست و انجام این فرآیند بدون آسیب به سطح یا پوشش شیشه به تجهیزات، امکانات پیشرفته و دانش فنی بالایی نیاز دارد. خم کردن لمینت، خم کردن و حرارت دادن، خم کردن داغ و خم کردن سرد، روش های مختلف برای خم کردن شیشه هستند.

افزایش فضا و زیبایی، ایجاد تنوع فضایی در ساختمان و دکوراسیون، مقاومت بیشتر در مقایسه با شیشه معمولی، حالت بصری بهتر در دید بیننده، نگهداری آسان تر، از ویژگی های شیشه خم می باشند.

۵-  شیشه مشجر

شیشه مشجر

به شیشه هایی که یک یا دو طرف آن طرح دارد و دارای برجستگی است و تصویر آن طرف شیشه دیده نمی شود شیشه مشجر می گویند؛ در این نوع شیشه به خاطر ناهمواری های موجود نور عبوری به صورت نامنظم شکست می خورد و تصویر واضحی ارائه نمی شود. این نوع شیشه مات است و با ضخامت های مختلف و در طرح ها و نقش های گوناگونی چون شیشه مشجر رنگی، فرانسه، برفی، سیمی، ذره بینی، برگ بیدی، کاراتاچی، بازوبندی وجود دارد.

شفافیت این شیشه صددرصد نیست و از آن در مکان هایی استفاده می کنند که می خواهند از دید مستقیم افراد جلوگیری کنند و یک محیط خصوصی و خارج از دید در ساختمان ایجاد کنند.   به عنوان مثال تقسیم بندی فضاها ( پارتیشن)، شیشه گلخانه، نمای داخلی و خارجی ساختمان، دکوراسیون داخلی، تزئینات ساختمان، سرویس بهداشتی، حمام و رختکن از کاربرد شیشه مشجر می باشند.
شیشه مشجر را با استفاده از روش نورد مذاب شیشه از بین دو غلطک تولید می کنند؛ به این شکل که نقش روی شیشه روی قطعات نورد حک شده و خمیر حین عبور کردن از بین نورد مشجر می شود. در برخی مدل ها هم از اکسید قلع، فسفات کلسیم، مخلوط گرد سیلیس با اسید فلئور برای کدر کردن یا شیری کردن شیشه استفاده می کنند.

۶- شیشه رفلکس

شیشه رفلکس

یکی از فراورده های شیشه فلوت، شیشه آینه ای می باشد که با ماده پوششی که روی شیشه فلوت قرار می گیرد خاصیت انعکاسی به خود می گیرد. شیشه رفلکس معمولا در نما های خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه نور خارجی را بازتاب داده و سبب کاهش نفوذ نور خورشید به ساختمان و همچنین ایجاد حالت آینه می شود در حالیکه از سمت داخل ساختمان مشابه شیشه های معمولی عمل کرده و خاصیت بازتاب دهنگی و آینه ای ندارد. این ویژگی در شب برعکس می شود.

۷- شیشه سکوریت

عملیاتی که در ساخت شیشه سکورت انجام می شود، باعث افزایش مقاومت شیشه (حدود ۳ الی ۵ برابر) در مقابل ضربه و نیز شوک های حرارتی می شود. این شیشه ها در صورت شکستن ، به ذرات ریز و مکعب شکل تقسیم می شوند که آسیب رسان نیسـتند. از این نوع شـیشـه در ویترین فروشگاه ها، درهای شـیشـه ای و پنجره های جانبی خودروها استفاده می شوند.

۸- شیشه نشکن

شیشه های نشکن شامل دو یا چند لایه شیشه اند که به وسیله ورقه هایی از نایلون شفاف تحت حرارات و فشار به هم متصل می شوند . همچنین بعضی از انواع شیشه های طلق دار به عنوان عایق صوتی، جاذب حرارت، کاهنده شفافیت و شیشه ایمنی به کار برده می شوند . وقتی که این شیشه ها می شکنند، خاصیت کشسانی نایلون، مانع از پخش و پراکندگی ذرات شیشه می شود. از جمله کاربردهای این نوع شیشه ها در خودرو ها و ویترین مغازه هایی که اشیا گران قیمت می فروشند استفاده می گردد. ممکن است شیشه نشکن را از جنس شیشه سکوریت بسازند.

۹- شیشه مسلح

شیشه مسلح

شیشه های مسلح را با اضافه نمودن توری فلزی، میان شیشه می سازند و بیشـتر برای درب های ورودی، کارگاه ها، موتورخانه ها، آسانسورها و هـر جایی که خطر شکـسـتن و فرو ریختن شیشه وجود دارد، استفاده می نمایند.

نکات اجرایی شیشه های ساختمانی

۱- نوع شیشه انتخابی متناسب با نوع کاربرد آن باشد. به عنوان مثال سعی شود شیشه پنجره های ساختمانی از نوع دوجداره باشد.

۲- شیشه های تهیه شده بدون موج باشد

۳- شفافیت شیشه در تمام سطح آن باید بصورت یکنواخت باشد

۴- درصورت استفاده از شیشه های دوجداره، نوارها و چسب عایق بندی مابین دولایه شیشه آن بصورت کامل اجرا شده باشد و همچنین تست های لازم جهت وجود گاز مابین دولایه انجام شود

۵- کنترل گونیا بودن و عدم وجود ترک و لب پریدگی در شیشه ها قبل از نصب صورت پذیرد.

۶- جهت حمل و نقل شیشه ها از خودروهای مناسب و تجهیزات مربوط به این امر استفاده گردد.


دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت