logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » گیربکس اتوماتیک بهتر است یا دستی

گیربکس اتوماتیک بهتر است یا دستی

شنبه, 12 ژانویه 2019 | 1951 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
گیربکس

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که هنگام خرید خودرو باید در نظر گرفت این است که گیربکس اتوماتیک بهتر است یا دستی؟ مصرف سوخت کدام یک کمتر است؟ خودرو دنده اتومات برای چه افرادی و خودرو دنده دستی برای چه کسانی بهتر است؟

سلام دوستان

بیشتر افراد هنگام خرید خودرو برای خود لیستی از آپشن هایی که دوست دارند ماشین مورد علاقه شان داشته باشد، تهیه می کنند. مدل و سال تولید خودرو، نوع موتور، نوع گیربکس، باتری، روکش صندلی، سیستم صوتی خودرو، امکانات رفاهی خودرو و … از جمله این موارد می باشند.

ما در این نوشتار قصد داریم در مورد انتخاب نوع گیربکس، این که گیربکس اتوماتیک بهتر است یا دستی، تفاوت گیربکس دستی با اتوماتیک، تفاوت میزان مصرف سوخت در اتومبیل‌های با جعبه دنده دستی و اتوماتیک، مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی، مطالبی ارائه دهیم. لطفا ما را همراهی کنید و در انتها نظرات خو را برای ما ارسال کنید.

تفاوت گیربکس دستی با گیربکس اتوماتیک


گیربکس چیست؟

گیربکس(Transmission) ، جعبه دنده یا سیستم انتقال قدرت از اصلی ترین اجزای خودرو است که ارزش آن با موتور خودرو برابری می کند و نقش مهمی در مصرف سوخت یک خودرو دارد. گیربکس با  مکانیزم خاصی، میزان معینی از دور موتور را به چرخ های خودرو منتقل می کند که نتیجه این عمل قابلیت کنترل نیرو و سرعت وسیله خواهد بود. در واقع وجود گیربکس به راننده اجازه می دهد که بدون بالا بردن بیش از حد دور موتور، آن را در حالت دلخواه و مورد نیاز کنترل کند.

گیربکس دارای ۴ یا ۵ دنده برای حرکت رو به جلو و یک دنده عقب است و امروزه گیربکس های ۶ و ۷ سرعته در خودرو ها بکار می رود. گیربکس در دو نوع اتوماتیک و دستی وجود دارد اما هر دوی آن ها عملکرد یکسانی دارند؛ وظیفه گیربکس این است که سرعت مورد نیاز راننده را از موتور بیرون بکشد زیرا موتور بدون دنده تنها یک سرعت را به راننده می دهد.

سیستم انتقال قدرت دستی در حالت انتقال مستقیم، بازدهی در حدود ۹۸ درصد دارد و  به خاطر آن که بیشترین زمان استفاده از اتومبیل، گیربکس در حالت انتقال مستقیم قدرت است و چون هزینه این سیستم کم است؛ استفاده از گیربکس دستی هنوز جایگاه ویژه ای دارد. اما سیستم انتقال اتوماتیک به خاطر عملکرد راحت تر و هزینه بیشتر در اتومبیل های گران قیمت تر و با کلاس تر استفاده می شود.

زمانی که راننده دنده را عوض می کند چه اتفاقی می افتد؟


تعویض دنده باعث درگیر شدن دو چرخ دنده با اندازه و تعداد دندانه متفاوت می شود، در اثر درگیر شدن این دو چرخ دنده متفاوت، ضریب دنده گوناگونی (با توجه به تعداد دنده و قطر چرخ دنده) به وجود می آید و گشتاور و دور بر اساس این ضریب دنده از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

این مراحلی که نام بردیم، نحوه درگیری چرخ دنده ها در جعبه دنده دستی است اما در دنده های اتومات این نسبت دنده توسط درگیر شدن چرخ دنده خورشیدی، سیاره‌ای، قفسه نگهدارنده و چرخ دنده رینگی ایجاد می‌شود.
عملکرد گیربکس دستی (با کلاچ) با گیربکس اتوماتیک (با مبدل گشتاور) یکسان است اما روش این دو متفاوت است.

مهم ترین تفاوت بین گیربکس اتوماتیک و دستی این است که گیربکس دستی با درگیر و آزاد کردن مجموعه دنده های مختلف، نسبت انتقال دور های متفاوتی را به شفت خروجی می دهد. در حالی که در گیربکس اتوماتیک با همان مجموعه از دنده ها همه نسبت انتقال دور های متفاوت را می دهد.


گیربکس دستی

گیربکس دستی چه مزیت هایی دارد؟

گیربکس دستی  هنوز هم برای عاشقان سرسخت خودرو اهمیت زیادی دارد زیرا آن ها تعویض دنده دستی را لذت بخش و هیجان انگیز تر می دانند و معتقدند لذت کنترل کامل خودرو و وضعیت دنده‌ها، چیزی نیست که به سادگی نادیده گرفته شود.

البته استفاده پی در پی از پدال کلاچ در ترافیک سنگین آزار دهنده است اما قیمت کمتر یکی از دلایلی است که باعث شده خودرو با گیربکس دستی هنوز طرفدار داشته باشد.

خودرو با گیربکس دستی دارای دسته دنده است و راننده توسط این دسته دنده را عوض می کند و نسبت انتقال را تغییر می دهد. دسته دنده، میل ماهک، ماهک، ماهک دنده، دنده برنجی و یاتاقان دنده،  اجزای اصلی گیربکس دستی می باشند.

در این خودروها برای تعویض دنده، راننده پدال کلاچ را فشار می دهد تا ارتباط بین موتور و گیربکس قطع شود و عمل تعویض دنده به راحتی انجام شود.

مزایای گیربکس دستی

۱- کاهش هزینه سوخت

گیربکس دستی به وسیله یک کلاچ، صلب موتور را به گیربکس متصل می‌کند اما در یک گیربکس اتوماتیک با تغییر پیوسته (CVT) از مبدل گشتاور (torque converter) استفاده می‌شود که دارای طبیعت لغزشی است. گیربکس‌های دستی همچنین مصرف توان جانبی موجود در پمپ هیدرولیک (hydraulic pump) گیربکس اتوماتیک را ندارند و در مجموع هزینه سوخت آن کمتر است.

۲- وزن کم تر

 گیربکس‌ دستی نیازی به خنک‌کاری فعال ندارد و به خاطر اینکه از نظر مکانیکی بسیار ساده‌تر از گیربکس‌ اتوماتیک است وزن کم‌تری در مقایسه با تجهیزات گیربکس اتوماتیک دارد. همچنین وزن کم باعث صرفه‌جویی در توقف‌ها و ترافیک می شود.

۳- دوام بالاتر

جعبه دنده دستی قطعات متحرک کمتری نسبت به نوع اتومات دارد و اگر توسط یک راننده ماهر استفاده شود در مقیسه با گیربکس اتومات عمر بیشتری می کند.
گیربکس دستی هیچ قطعه برقی، پمپ و مکانیزم خنک‌کاری به غیر از یک سوئیچ داخلی برای فعال کردن چراغ دنده عقب ندارد و این ویژگی برای ماشین هایی که در گل یا برف گیر کرده اند یک مزیت است.

۴- ترمز گیری موتور

در خودرو اتوماتیک زمانیکه راننده پدال گاز را رها می کند، موتور به صورت موثر خودرو را کند نمی کند. در نتیجه منجر به استفاده بیشتر از ترمز در اتومبیل اتومات و کوتاه شدن عمر ترمز می شود. احتمال گرم شدن ترمز و خراب شدن آن در مناطق ناهموار یا کوهستانی در خودرو اتومات بیشتر است

معایب گیربکس دستی

۱- سرعت تغییر دنده در برخی از گیربکس های اتوماتیک بیشتر از گیربکس دستی است .

۲- در خودرو با جعبه دنده دستی برای قرار دادن خودرو در دنده مناسب، راننده کار بیشتری باید انجام دهد، به تمرکز بیشتری نیاز دارد و در ترافیک سنگین راننده خسته می شود.

۳- برای حرکت در محیط هایی با شیب زیاد، گیربکس اتوماتیک بهتر است زیرا در خودرو با گیربکس دستی کلاچ اصطکاک زیادی را تحمل می کند و گرم می شود اما در گیربکس اتومات یک مبدل گشتاور هیدرولیکی وجود دارد که برخلاف کلاپ از خارج خنک می شود و ساییده هم نمی شود.
  

۴- کار با گیربکس دستی برای رانندگان کم تجربه سخت و نچسب است؛ همچنین اگر راننده دنده را به درستی انتخاب نکند به اجزای مکانیکی خودرو آسیب وارد می شود و حتی ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهد.

گیربکس دستی چگونه کار می کند؟گیربکس اتوماتیک

خودرو با دنده اتوماتیک یعنی خودرویی که نیاز نیست دنده را به صورت دستی عوض کنید و خودرویی که دنده اتومات دارد و در مقایسه با خودروی معمولی، پدال کلاچ ندارد؛ با قرار دادن دنده در حالت drive دیگر نیاز نیست کاری انجام دهید.

گیربکس اتوماتیک در گذشته چندان رواج نداشت و برخورداری خودرو از گیربکس اتوماتیک معیاری برای لوکس بودن ماشین به شمار می رفت؛ اما اکنون بسیاری از خودروهای مدل شهری مجهز به گیربکس اتوماتیک هستند. به عنوان مثال اغلب خودروهای به فروش رسیده در ایالات متحده گیربکس خودکار دارند. دنده اتوماتیک دو کلاچه ای که سریع تر از انسان دنده را عوض می کند مصرف سوخت کمتری دارد.

سیستم انتقال قدرت خودرو به یک مبدل گشتاور متصل است که مانند یک کلاچ، بین گیربکس و سیستم انتقال قدرت کار می‌کند. جعبه دنده اتوماتیک هنگام شتاب گیری یا کاهش سرعت خودرو، به صورت خودکار دنده‌ها را عوض می‌کند. در واقع کار اصلی جعبه دنده اتوماتیک این است که به موتور (که دارای دامنه محدود سرعت است) اجازه می دهد که سرعت خروجی با دامنه وسیعی داشته باشند.

گیربکس اتوماتیک در گذشته روی مصرف سوخت تاثیر منفی داشته زیرا برای انتقال قدرت به دور بالای موتور نیاز دارد؛ اما اکنون شرکت های خودرو سازی سعی می کنند برای کاهش مصرف سوخت از فناوری‌های جدید در گیربکس خودروها استفاده کنند. به عنواان مثال نرم افزارهای هوشمند و نسبت های اضافی استفاده شده در سیستم های مدرن، سبب شده دنده اتوماتیک تاثیر منفی زیادی روی مصرف سوخت نداشته باشد و حتی گاهی راندمان بهتری نسبت به دنده های دستی از خود نشان دهد.


اجزای گیربکس اتوماتیک

اجزای موجود در جعبه دنده اتوماتیک بدین ترتیب می باشند:

۱- در جعبه دنده اتوماتیک سیستمی به نام دنده های سیاره ای  بکار رفته است که نیروی موتور را با استفاه از ضرایب دنده مختلف به چرخ ها انتقال می دهد. این قسمت قلب دنده اتوماتیک است و تمام نسبت های انتقال دور را تولید می کند.

۲- دنده مرکزی که به آن دنده خورشیدی گفته می شود.

۳- رینگ خارجی به نام دندانه های داخلی که به آن دنده رینگی هم می گویند.

۴- مجموعه ای متشکل از سه صفحه کلاچ که قسمت های دیگر از مجموعه دنده ها را قفل می کند.

۵- یک سیستم هیدرولیک که کلاچ ها و باندها را کنترل می کند.

۶- یک پمپ دنده ای بزرگ که روغن را در اطراف گیربکس به حرکت در می آورد.

۷- مجموعه ای از باند ها  که اجزای مختلف مجموعه دنده ها را قفل می کند.

معایب گیربکس اتوماتیک

تولید کلاچ هیدرولیکی در سال ۱۹۳۸ توسط کارخانه کرایسلر زمینه ساز تولید جعبه دنده اتوماتیک در سال ۱۹۴۰ توسط جنرال موتور بوده است. اختراعی که توسط شرکت های دیگر نیز به کار گرفته شد و هرکدام از شرکت ها یکی از معایب گیربکس اتوماتیک را برطرف کردند.
ماشین دنده اتوماتیک در مقایسه با ماشین دنده دستی امکانات و ویژگی های منحصر به فردی دارد  امابا وجود پیشرفت های زیاد در زمینه گیربکس اتوماتیک، هنوز معایبی وجود دارد که در ادامه با چند مورد آشنا می شویم:

۱-  تاخیر در تعویض دنده

تاخیر در تعویض دنده (Response Delay) امری طبیعی است زیرا در این گیربکس سنسورهای هوشمند وظیفه تشخیص زمان تعویض دنده را برعهده دارند و این کار هم توسط سیستم تنظیم شده ای انجام می شود. البته این زمان با پیشرفت تکنولوژی در حال کاهش یافتن است و همیشه و در هر سرعتی مشهود نیست. تاخیر در تعویض دنده به کیفیت گیربکس اتوماتیک، طراحی و میزان توقف های اتومبیل بستگی دارد.

۲- عمر کمتر گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک اگر به درستی استفاده نشود و به صورت مرتب به آن رسیدگی نشود زودتر خراب می شود. این جعبه دنده به خاطر تاخیر در تعویض دنده، ضربه های ناگهانی ناشی از دنده معکوس، تولید گرمای بیشتر در زمان تعویض دنده، از کار افتادن سنسورها، درگیری بیش از حد گیربکس در تغییر سرعت و دلایل فنی دیگر، احتمال خراب شدن آن زیاد است.

۳-  هزینه بالای تعمیر

قیمت بالاتر قطعات موجود در دنده اتواتیک، تعداد کم کارشناسان و متخصصان دنده اتوماتیک در شهرها و در کل کشور، اجرات بالای تعمیر و تعویض دنده اتوماتیک خودرو، استفاده بیش از حد دنده معکوس، تغییر ناگهانی سرعت و ترافیک بیش از حد سبب بالا رفتن هزینه های تعمیر دنده اتوماتیک می شود.

۴- ایراد در خلاص بودن دنده

در صورتیکه بخواهیم خودرویی با دنده اتومات را به حالت خلاص یا حالت N ببریم ابتدا باید آن را روشن کنیم. این مورد زمانیکه ماشین در یک بزرگراه یا خیابان شلوغ خراب و خاموش شود به بزرگترین مشکل تبدیل می شود.

۵- تعوض دنده در دور موتور بالا

تعویض دنده در دور موتور بالا به خاطر ماندن بیش از حد در ترافیک، تغییر بیش از حد سرعت، مسافرت های طولانی، عمر گیربکس یا بالا نبودن کیفیت ساخت، به وجود می آید و علاوه بر استهلاک جعبه دنده، به موتور نیز فشار می آورد.

۶- مصرف بالای سوخت

در ماشین گیربکس اتوماتیک همیشه کلاچ درگیر است، دور موتور در حال نوسان است و موتور همیشه کار می کند و به خاطر شتاب پایین راننده بیشتر پدال گاز را درگیر می کند؛ در نتیجه مصرف سوخت تا ۲۰ دصد افزایش می یابد.

مشکل دنده معکوس، تعویض دستی دنده های سنگین و تعویض سریع دنده در سرعت بالا و حرکات مارپیچ هم از معایب گیربکس اتوماتیک هستند که شرکت های خودروسازی آن ها را برطرف کرده اند.

تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک در سال ۱۹۹۶ توسط کمپانی بی ام و (BMW) آلمان روی سری پنج این خودرو نصب شد و سپس این سیستم وارد بازار جهانی شد.  یکی از مخاطبان که خودرو سمند خود را به دنده اتومات تغییر داده بود از صدای بیش از حد موتور، مصرف زیاد سوخت، گرم شدن بیش از حد موتور در تابستان، آسیب پذیر شدن قطعات داخلی و استهلاک خودرو  شاکی بود.

گیربکس CVT
گیربکس CVT

گیربکس CVT یا جعبه دنده متغیر پیوسته (مخفف عبارت Continuously Variable Transmission) نوعی گیربکس جدید است که عملکرد آن با سایر گیربکس های اتوماتیک فرق می کند اما کاربرد آن ها یکسان است؛ با گیربکس CVT نیازی به استفاده از کلاچ نیست و با قرار دادن دنده در حالت (D) به راحتی می توان راننندگی کرد.
جعبه دنده های دستی و اتوماتیک بر اساس دنده خاصی کار می کنند و دارای دنده‌ و نسبت دنده‌های ثابتی هستند اما جعبه دنده متغیر پیوسته دارای ضرایب مختلف دنده است؛ جعبه دنده‌ CVT بی نهایت نسبت دور ایجاد می‌کند که باعث می شود شوک و تغییر دور‌های ناگهانی ناشی از تعویض دنده‌ از بین رود و به صورت پیوسته و متغیر در هر لحظه ضریب دنده مناسب انتخاب می‌شود.

CVT نوعی گیربکس جدید است که عملکرد آن با سایر گیربکس های اتوماتیک فرق می کند اما کاربرد آن ها یکسان است؛ با گیربکس CVT نیازی به استفاده از کلاچ نیست و با قرار دادن دنده در حالت (D) به راحتی می توان رانندگی کرد.


جعبه دنده های دستی و اتوماتیک بر اساس دنده خاصی کار می کنند و دارای دنده‌ و نسبت دنده‌های ثابتی هستند اما جعبه دنده متغیر پیوسته دارای ضرایب مختلف دنده است؛ جعبه دنده‌ CVT بی نهایت نسبت دور ایجاد می‌کند که باعث می شود شوک و تغییر دور‌های ناگهانی ناشی از تعویض دنده‌ از بین رود و به صورت پیوسته و متغیر در هر لحظه ضریب دنده مناسب انتخاب می‌شود.

این باور که خودرو با گیربکس اتوماتیک مصرف سوخت بیشتری دارد، دیگر غلط است زیرا گیربکس‌های CVT قدرت را در بهترین حالت مصرف سوخت از پیشرانه به چرخ منتقل می کنند و در مقایسه با دنده دستی مصرف سوخت کمتری دارند.
در ضمن برخی از گیربکس های اتوماتیک نیز نسبت به دنده های دستی، تعداد دنده جلو بیشتری دارند در نتیجه موتور قدرت یکسانی را در دور موتور پایین تر به چرخ ها منتقل می کند و مصرف سوخت خودرو کاهش می یابد.

مقایسه دنده دستی با اتوماتیک


تفاوت گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی

تا این قسمت از مطلب با گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی آشنا شدیم و در مورد مزایا و معایب آن نکاتی را ارائه دادیم. در ادامه با برخی تفاوت های گیربکس اتوماتیک با دستی و فاکتورهایی که هنگام خرید خودرو باید به آن توجه کرد؛ آشنا می شویم.

۱- هزینه

تقریبا در بیشتر موارد گیربکس دستی قیمت کمتری نسبت به گیربکس اتوماتیک  دارد و این مطلب برای خودروی صفر کیلومتر و دست دوم صادق است.
البته بحث صرفه جویی در هزینه به معنای بهتر بودن جعبه دنده اتومات نیست، چون در برخی خودروها مثل خودروهای لوکس یا اسپرت حتی گیربکس دستی قیمتی یکسان یا بیشتر نسبت به نوع اتوماتیک دارد.

در ضمن ممکن است دنده دستی اصلا روی یک خودرو ارائه نشود. مثل خودرو MVMX33    که فقط با دنده اتوماتیک روانه بازار شده است.

۲- میزان مصرف سوخت

این قسمت که جزء هزینه های استفاده نیز به شمار می رود، روز به روز در حال تغییر است؛ در گذشته دنده دستی مصرف سوخت کمتری داشت زیرا پس از توقف راننده دنده را در حالت خلاص قرار می دهد و سوخت کمتری مصرف می شود، اما خودرو دنده اتومات هنگام توقف هم در دنده باقی می ماند و باعث می شد سوخت بیشتری مصرف کند.

تفاوت مصرف سوخت خودرو دنده اتومات و دنده دستی تا شانزده درصد هم وجود داشته است.
البته در حال حاضر مصرف سوخت خودروهایی که دنده اتوماتیک دارند در حال کاهش یافتن است زیرا گیربکس های اتوماتیک جدید دنده های بیشتری دارند و در سرعت های بالاتر سوخت کمتری مصرف می کنند.

۳- هزینه تعمیر و نگهداری

جعبه دنده از اجزای گران قیمت و پیچیده هر ماشینی است؛ دنده اتوماتیک دارای بخش ها و سیستم های متنوع و پیچیده ای است و قطعات زیادی دارد، به همین دلیل هزینه نگهداری آن زیاد است و در صورتیکه خراب شود هزینه تعمیر آن نیز بیشتر است. برخلاف آنچه عده ای فکر می کنند گیربکس اتومات هم نیاز به تعمیر دارد؛ این نوع دنده نیز در طول عمر خودرو به تعویض یا تعمیر اساسی نیاز پیدا می کنند و حتی به خاطر آن که موتور آن پیشرفته است تعمیر این خودرو کار هر تعمیرکاری نیست و گاهی نمایندگی ها نیز نمی تواننند مشکل آن را حل کنند.
در مقابل دنده دستی طراحی ساده تری دارد و اغلب در طول عمر خودرو به تعویض یا تعمیر اساسی نیاز ندارد. اغلب دیسک کلاچ به تعویض نیاز دارد که هزینه آن خیلی زیاد نیست. همچنین در جعبخ دنده دستی از روغن واسکازین استفاه می کنند که در مقایسه با مایع دنده اتومات (ATF)، طول عمر بیشتری دارند. البته بازهم باید تاکید کرد که در خودروهای لوکس سا اسپرت هزینه کلاچ و گیربکس دستی می وان بیش از گیربکس اتوماتیک خودروهای دیگر باشد.

۴- قدرت

تفاوت اصلی بین گیربکس اتوماتیک با دستی در نوع انتقال نیروی موتور به چرخ ها توسط جعبه دنده است و آنچه اهمیت دارد میزان کنترلی است که اننده روی قدرت موتور دارد.
اغلب با گیربکس دستی می توانید کنترل بهتری روی خودرو داشته باشد و حداکثر قدرت موتور را دریافت کنید و چون انتخاب دنده به راننده بستگی دارد این امکان را دارد که قبل از تعویض به دنده بالاتر، تمام نیروی موجود را به کار ببندد. در شتاب گیری اولیه هم گیربکس دستی بهتر عمل می کنند.
اما در خودرو با دنده اتومات چون گیربکس با توجه به سرعت و شتاب بهترین دنده را انتخاب می کند و بسیار محتاط است به تعویض دنده بسیار بالا منجر می‌شود و در واقع هدر دادن نیروی موتور را به همراه دارد. این گیربکس دنده را زود عوض می کند و درست زمانی که به قدرت موتور نیاز دارد (مثل سر بالایی یا سبقت گرفتن) کم می آورد.

زمانیکه به تعویض دنده سریع، شتاب گیری متنوع و استفاده حداکثری از توان موتور نیاز دارید، دنده دستی و زمانیکه رانندگی با آرامش و کم دردسر می خواهید، دنده اتومات گزینه بهتری است.
البته امروزه با توجه به پیشرفت های موجود، دنده اتوماتیک های خاص که ساخت برندهای اصیل تر هستند، عملکردی بهتر و نزدیک به دنده دستی دارند. به طور کلی می توان گفت گیربکس دستی با حالت اتومات بهتر است زیرا معمولاً طوری برنامه ریزی شده که بیشترین بهره را از نیروی موتور در هر دنده می برد.

۵- نوع رانندگی

انتخاب نوع جعبه دنده خودرو به سبک رانندگی، مهارت رانندگی و لذت رانندگی هم بستگی دارد. بدون شک رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک بدون کلاچ و تعویض دنده بسیار راحت تر است و راننده آسایش و رفاه بیشتری دارد؛ دیگر راننده در  محیط های شلوغ و پر ترافیک اذیت و خسته نمی شود و برای سلامت فیزیک راننده مفیدتر است. البته رانندگی با چنین خودرویی لذت بخش نیست به خصوص اگر در جاده پر پیچ و خم رانندگی کنید.

اما رانندگی با خودرویی که گیربکس دستی دارد در شهرهای پرترافیک و شلوغ سخت و آزار دهنده است، تعویض دنده و کلاچ گیری مستمر در طولانی مدت باعث مشکلاتی چون مشکلات مرتبط با مفصل زانو، گرفتگی عضلات و ماهیچه های پا و ستون فقرات می شود. برای رانندگی با این خودروها باید آموزش ببینید و خیلی از افراد مبتدی برای حرکت در سربالایی وهماهنگ شدن کلاچ و دنده مشکل دارند. البته به خاطر آن که رانندگی با گیربکس دستی سطحی از کنترل را در اختیار راننده قرار می دهد که در گیربکس اتوماتیک وجود ندارد، رانندگی با خودرو دنده دستی لذت بیشتری دارد.

نداشتن تمرکز در حین رانندگی از معایب دنده اتومات
۶- تمرکز راننده

بدون شک رانندگی با خودروی دنده دستی به تمرکز بیشتری نیاز دارد؛ هر دو دست و پای راننده درگیر است، تعویض دنده، گرفتن کلاچ، نگاه به جاده، زیر نظر داشتن سرعت ماشین و تصمیم در مورد اینکه کدام دنده برای سرعت خودرو  مناسب تر است به دقت زیادی نیاز دارد.  
اما خودرو دنده اتومات تمام کارها را به صورت خودکار انجام می دهد و خیلی به تمرکز راننده نیاز نیست؛ همین سهولت رانندگی و کنترل خودرو باعث می شود راننده کاری غیر رانندگی انجام دهد و با گوشی همراه  خود کار کند. البته خطر مرگ با خودرو دنده اتومات بیشتر است زیرا اغلب رانندگان توجه کمتری دارند. 

به این نکته هم دقت کنید که در ماشین با گیربکس دستی چون راننده باید چند کار را با هم انجام دهد در صورتیکه مهارت کافی را نداشته باشد نمی تواند روی جاده تمرکز داشته باشد اما در ماشین با گیربکس اتوماتیک تمام حواس راننده به جاده است.

۷- امکانات ماشین

ماشین دنده اتوماتیک، خودرو لوکس تری به شمار می رود و امکانات و خدمات بیشتری در مقایسه با ماشین دنده دستی دارد. بنابراین این خودرو برای افرادیکه به دنبال امکانات بیشتر درون کابین و سیستم پیشرفته در موتور خودرو هستند، مناسب تر است.

۸- استهلاک موتور

استهلاک موتور در خودرو دنده اتوماتیک بیشتر است یا دنده دستی؟


با توجه به اینکه موتور خودرو دنده اتومات برای کار در حالت بهینه تنظیم شده است و تعداد دنده های بیشتری هم دارد، موتور همیشه در بهترین حالت کار کند و استهلاک و آسیب کمتری در رانندگی میبیند. از طرفی تعویض دنده به شکلی غلط که اغلب توسط رانندگان مبتدی انجام می شود، باعث فشار و آسیب دیدگی موتور در خودرو دنده دستی می شود که خودرو با گیربکس اتوماتیک این مشکل را ندارد و می توان گفت موتور دنده اتوماتیک عمر بهتری نسبت به دنده دستی دارد.

۹- هیجان رانندگی

دوست داران خودرو یا به اصطلاح کسانی که با خودرو عشق بازی می کنند، خودرو با گیربکس دستی را هیچ گاه کنار نمی گذارند. تعامل و کنترل بیشتر راننده بر خودرو، شتاب گیری سریع تر، داشتن مهارت بیشتر، درگیر کردن راننده و صرف انرژی بیشتر، باعث می شود رانندگی با خودرو دنده دستی حس بهتری داشته باشد و فرد به طور کامل لذت واقعی را از رانندگی ببرد به خصوص زمانیکه همه چیز را به خوبی انجام می دهید.
در حالت کلی خودرو با گیربکس اتوماتیک برای افرادی طراحی شد که علاقه زیادی به رانندگی نداشتند؛ هرچند امروزه در گیربکس های اتوماتیک فاصله‌ی بین تعویض دنده‌ها در حین شتاب گیری سریع تنها در حد چند دهم و صدم ثانیه است اما بازهم گیربکس دستی جایگاه خود را حفظ کرده است.

رانندگی آسان در ترافیک با خودرو اتومات

با مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک و دستی آشنا شدیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر می خواهید در شهر پرترافیک به راحتی رانندگی کنید خودرو دنده اتومات و اگر می خواهید در پیچ و خم جاده ها از رانندگی لذت ببرید و خواهان تعامل بیشتر با خودرو هستید و حاضر نیستند پیوند بین دست راست و دسته‌دنده و پدال کلاچ را فراموش کنید؛ خودرو دنده دستی را انتخاب کنید.

البته انتخاب دیگری به نام گیربکس نیمه اتوماتیک هم وجود دارد که بین این دو گزینه است و با نام های دیگری چون گیربکس نیمه اتومات (SAT)، گیربکس AMT یا پدل شیفت هم شناخته می شود. در این نوع گیربکس می توانید نوع انتقال قدرت را انتخاب کنید و در صورت نیاز از حالت اتوماتیک به دستی یا بالعکس تغییر حالت دهید.
سنسورها، پردازنده‌ها، فعال کننده‌ها و قطعات پنوماتیکی اجزای  سیستمی هستند که در این گیربکس نوع دنده را تغییر می دهند.

به این نکته دقت کنید که حتما قبل از خرید خودرو با آن رانندگی کنید تا ببینید با کدام نوع گیربکس راحت تر هستید.

به نظر شما کدام گیربکس بهتر است؟


دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت