logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » انواع ایربگ خودرو را می شناسید؟

انواع ایربگ خودرو را می شناسید؟

جمعه, 1 فوریه 2019 | 5712 بازدید | ۲ دیدگاه | مطالب عمومی
انواع ایربگ خودرو را می شناسید

ایربگ یا کیسه هوا یکی از مهمترین بخش های ایمنی خودرو است که در قسمت های مختلف خودرو به کار می رود تا از سرنشینان در تصادف محافظت کند. انواع ایربگ موجود در خودرو برای محافظت از یک قسمت بدن طراحی شده است. ایربگ جلو یکی از قدیمی ترین انواع ایربگ است و ایربگ سقفی و ایربگ بیرون خودرو از جدیدترین انواع کیسه هوا می باشند.

سلام دوستان

ایربگ یا کیسه هوا یکی از تجهیزات ایمنی خودرو است که در زمان بروز تصادف از محفظه خود خارج می شود و به شکل یک بالشتک پر از باد تبدیل می شود که در کاهش میزان برخورد سرنشینان با قطعات داخلی خودرو موثر است و امنیت سرنشینان را تامین می کند.

ایربگ یکی از قطعات حیاتی خودرو است که در انواع مختلفی تولید می شود، در ادامه با انواع ایربگ، اجزای ایربگ و عملکرد کیسه هوای خودرو آشنا می شویم.

ایربگ چیست؟

ایربگ چیست؟

ایربگ یا کیسه هوا، یک کیسه پلیمری نازک است که به شکل تاخورده و فشرده شده در محفظه مخصوصی نگه‌داری می‌شود؛ در لایه های این کیسه از پودر نشاسته ذرت و نوعی گچ فرانسوی به نام پودر تالک سفید رنگ به منظور روان کننده و جلوگیری از چسبندگی لایه های کیسه هوا استفاده می‌شود.

ایربگ یا بالش باد شونده ابتدا در سال ۱۹۴۱ برای جت های جنگی طراحی و تولید شد و سپس در سال ۱۹۵۱ ایده کیسه هوا برای خودرو توسط یک مهندس آلمانی و یک مهندس آمریکایی به ثبت رسید. اما این ایده تنها برای خودروهای اندکی که در اختیار دولت بود بکار برده می شد.

در دهه ۱۹۸۰ استفاده از ایربگ گسترش یافت و در ۱۹۸۸ اولین شرکتی که ایربگ را به عنوان تجهیزات استاندارد بکار برد، کرایسلر بود. امروزه این وسله دچار تغییرات زیادی شده و به یکی از بخش های جدا نشدنی صنعت خودرو سازی تبدیل شده است.

البته نصب ایربگ در خیلی از کشورها اجباری نیست اما خیلی از خودرو سازان برای رقابت با دیگران این سیستم ایمنی را نصب می کنند. تا بتوانند در تست تصادف نیز امتیاز کسب کنند زیرا وجود ایربگ و عملکرد صحیح در این تست باعث بالا رفتن امتیاز خودرو می شود.

هدف نصب ایربگ افزایش سطح برخورد بین بدن سرنشین و اجزای خودرو و محدود کردن حرکت قسمت های آسیب پذیر بدن است؛ چون نیروی تصادف ثابت است و اگر سطح برخورد زیاد باشد، نیروی تصادف پخش می شود و آسیب کمتری وارد می شود. در ضمن جنس کیسه هوا نسبت به اجزای ماشین نرم تر است و در زمان برخورد آسیبی به فرد وارد نمی کند.

البته ایربگ در صورتی می تواند جان سرنشین را در زمان تصادف حفظ کند که آن ها کمربند ایمنی خود را بسته باشند و طبق پژوهش ها در صورت بستن کمربند، ایربگ تا ۸ درصد امکان مرگ سرنشین را کاهش می دهد.


اجزای ایربگ

ایربگ از سه قسمت اصلی تشکیل شده است.

الف) کیسه هوا:

این قسمت از ایربگ یک پارچه نایلونی نازک و سبک است (کیسه پلیمری) که داخل فرمان یا داشبورد قرار دارد و در زمان تصادف به سرعت توسط گاز پر می شود.

ب) سنسور یا حسگر (Sensor)

سنسور قطعه ای است که در زمان تصادف به کیسه هوا دستور می دهد که باز شود و از گازهای مخصوص پر شود. سنسور زمانی این دستور را می دهد که نیرویی معادل با نیروی برخورد خودرو با سرعت ۱۶ تا ۲۴ کیلومتر بر ساعت به دیوار آجری به ماشین وارد شود.

زمانی که چنین برخوردی به وجود می آید یک جزء در این سیستم تغییر مکان می دهد و بر اثر تغییر جرم، سوئیچ مکانیکی ارتباط برق را قطع می کند و در نتیجه تصادف تشخیص داده می شود.

نوع دیگری از حسگرها هم وجود دارد که شتاب سنج است و شتاب منفی را اندازه گیری می کند. شتاب سنج بر اساس کرنش سنج و مبتنی بر بلور پیزوالکتریکی دو نوع شتاب سنج هستند که خروجی سنسوربلوریی به صورت بار الکتریکی و خروجی سنسور کرنش سنجی به شکل تغیر مقاومت است و مدارهای الکتریکی به نحوی برنامه ریزی شده اند که زمانیکه سیگنال ها به آستانه مشخصی رسیدند واکنش دهند و دستور باز شدن کیسه هوا را بدهند.

یکی از مزایای حسگر های شتاب سنج این است که نیاز به طراحی حسگرهای مختلف برای خودروهای مختلف نیست زیرا تفاوت بین سیستم های مختلف مورد استفاده در خودروها را با استفاده از نرم افزار ایجاد می کنند.

چراغ هشدار دهنده، کلیدهای صندلی سرنشین، باد کننده آتشی، مشتعل ساز، حسگر ضربه ای و واحد کنترل الکتریکی نیز از اجزای دیگر ایربگ به شمار می روند.

سسسیستم انفجار ایربگ که باعث باد شدن کیسه هوایی می شود

ج) سیستم باد کننده یا سیستم انفجار ایربگ:

برای پر کردن ایربگ ابتدا هوای فشرده پیشنهاد شد اما عملکرد مناسبی نداشت. ایده استفاده از سوخت جامد در دهه ۷۰ میلادی مطرح شد به طوری که کیسه هوا با سرعت ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت پر می‌شود.

کیسه هوا چگونه کار میکند؟


عملکرد کیسه هوا

سنسور ها زمان برخورد شدید، فعال می شوند و باعث منفجر شدن یک کلاهک انفجاری کوچک می شوند که این انفجار انرژی مورد نیاز برای واکنش شیمیایی بین سدیم آزید  (NaN3)و نیترات پتاسیم (KNO3) و تولید گاز نیتروژن را فراهم می کند.
البته این واکنش به تنهایی باعث پرشدن ناگهانی کیسه هوا نمی شود، به علاوه در این واکنش سدیم فلز هم تولید می شود. که برای حل این مشکل از واکنش آهن اکسید با سدیم فلز استفاده می کنند که دما را به طور ناگهانی تا ۱۰۰ درجه بالا می برد و باعث انبساط سریع گاز درون کیسه می شود.  

پس از برخورد سرنشین با ایربگ، گاز درون کیسه از طریق حفره های ریز درون کیسه خارج می شود تا افراد قادر به حرکت باشند.

محل قرار گیری منبع ذخیره سازی گاز و انتشار گاز فشرده از موانع فنی موجود در ساخت کیسه هوا می باشند. همانطور که ذکر کردیم گاز درون ایربگ با سرعت، دما و فشار بالا پر می‌شود در نتیجه جنس ایربگ نیز بسیار مهم است زیرا باید در حرارت و فشار بالا مقاوم باشد و منفجر نشود.

انواع ایربگ

ایربگ را بر اساس شکل و مکان قرار گیری آن یا سیستم بکار رفته در آن تقسیم بندی می کنند.


۱- انواع ایربگ بر اساس ساختار و سیستم ایربگ

ایربگ جزء اصلی ترین تجهیزات ایمنی ماشین است که از نظر ساختار به دو سامانه SRS و SRP تقسیم می‌شود. شاید شما نیز دیده باشید که نوع ایربگ روی داشبورد حک شده است؛ SRS  و SRP دو نوع سیستم ایربگ هستند که تفاوت ایربگ SRS  و SRP  از رایج ترین سوالات مشتریان است.


  SRS مخفف Supplemental Restraint System و به معنای سیستم محدود کننده اضافی یا سیستم مکمل جلوگیری کننده است که اولین بار در دهه ۸۰ میلادی و توسط صنایع خودروسازی اروپا به کار برده شد.

Srs در واقع به مجموعه ای از ابزار و استاندارد‌های ایمنی خودرو گفته می‌شود که ایربگ نیز جزیی از آن است. این برچسب که اغلب روی فرمان یا داشبور حک می شود به معنای این است که این خودرو حداقل یک ایربگ جلو و یک کمربند دارد.

همانطور که گفتیم  Srs  یک استاندارد و یک اقدام ایمنی اضافه شده به خودرو است که امروزه امری رایج است و تنها به معنای ایربگ نیست، بلکه ایربگ بخشی از یک سیستم ایمنی بزرگ‌تر بوده و نباید به صورت جداگانه استفاده شود.

SRP  مخفف Supplemental Restraint And Protection و به معنای محدودیت و محافظت مکمل است. این نوع سیستم برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ توسط خودرو سازی رنو بکار برده شد و اکنون در انحصار رنو و چند شرکت یگر قرار دارد.

از ویژگی های بارز کیسه هوای SRP این است که این کیسه هوا بر اساس فشار  تصادف و موقعیت بدن راننده، به صورت خودکار تنظیم می شود و دارای سیستم کاهنده فشار است و کاهش فشار تصادف را در پی دارد.
کیسه هوای SRP به طور کامل باز نمی شود و بر اساس تعریف سنسور RCM به کار رفته در سیستم ایربگ و به میزان ضربه وارد شده به خودرو، باد می شود.

البته نوع دیگری از سیستم ایربگ با نام SIR که مخفف  Supplemental Inflatalbe Restraint system است هم در تعداد کمی از خودرو ها وجود دارد که به معنای سیستم مکمل بادکنندگی جلوگیری کننده است.

سرعت باد شدن کامل یک کیسه هوا در سیستم SRS بر اساس استاندارد‌های منتشر شده در سال ۲۰۰۳ بین ۰/۰۴ ثانیه تا ۰/۰۷ ثانیه است اما سامانه ایمنی SRP سرعت کمتری نسبت به SRS دارد و به همین خاطر در صنعت اتومبیل سازی کمتر استفاده می شود.

۲- انواع ایربگ بر اساس جایگاه و شکل

در گذشته تنها ایربگ جلو روی خودرو ها نصب می شد اما امروزه صنعت ساخت کیسه هوا نیز پیشرفت کرده و انواع کیسه هوا در شکل های مختلف و در بخش های مختلف خودرو نصب می شود تا امنیت سرنشینان را افزایش دهد.
وجود این ایربگ ها در کاهش میزان کشته های تصادف بسیار موثر است و تصادفات رانندگی را کاهش می دهد زیرا هر کدام وظیفه مخصوصی دارند و برای محافظت از بخش خاصی از بدن طراحی شده اند.

در ادامه به معرفی انواع مختلف کیسه‌های هوا می‌پردازیم.

کیسه هوا در دو مدل رایج و غیر رایج وجود دارد؛ مدل رایج آن در بیشتر خودرو ها بکار می رود و هزینه تولید آن زیاد نیست اما برخی ایربگ ها در حد طرح یا نمونه آزمایشی هستند و رایج نیستند. این کیسه های هوا به صورت سفارشی یا آزمایشی نصب می شوند.

انواع کیسه هوای رایج

۱- ایربگ جلو یا کیسه هوای راننده و شاگرد

ایربگ جلو قدیمی ترین نوع کیسه هوا

خودروی پورشه ۹۴۴ توربو  که در سال ۱۹۸۷  به دو کیسه هوای جلو مجهز شد اولین اتومبیلی بود که به صورت استاندارد ایمن سازی شد. از آن پس استفاده از کیسه هوا برای راننده و شاگرد در بسیاری از کشورهای غربی الزامی شد و از آن زمان تا کنون این ایربگ پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است.

 به عنوان مثال در گذشته این ایربگ برای سرنشینانی که کمربند نمی بستند و افرادی بزرگی هم بودند طراحی شده بود، در نتیجه برای بسیاری از خانم ها و کودکان مرگ یا آسیب شدید را به همراه داشته است.

اما اکنون در ایربگ های جلو از سنسورهای مختلفی استفاده می شود که وزن افراد، شدت تصادف و موقعیت صندلی را برای عملکرد خود درنظر می‌گیرد تا بهترین کارایی ممکن را داشته باشد.

ایربگ جلو، مهم ترین و قدیمی ترین انواع کیسه هوا است که با توجه به اینکه بیشتر تصادفات از جلو است اهمیت زیادی دارد. این کیسه هوا برای محافظت از راننده و سرنشین جلو طراحی شده، تا زمان تصادف از مقابل یا هر سانحه دیگری که فرد به سمت جلو  پرتاب می شود از راننده و شاگرد محافظت کند تا به شیشه و داشبورد برخورد نکند.

این ایربگ در داخل غربیلک فرمان و داشبورد قرار دارد و توسط قاب های پلاستیکی پوشانده شده است، کیسه هوا سمت شاگرد بزرگ تر است. ایربگ جلو برای کودکان خطرناک است اما اگر مجبورید کودک را در صندلی جلو بنشانید حدالامکان صندلی را عقب ببرید.


۲- ایربگ جانبی

ایربگ جانبی

این نوع کیسه هوا نیز مانند ایربگ پرده ای برای تصادفات از بغل مفید  است و در دو نوع کیسه هوای جانبی جلو و کیسه هوای جانبی سرنشین عقب تولید می شود. ایربگ جانبی در طرفین خودرو و در قسمت بیرونی صندلی خودرو یا داخل درب خودرو جایگذاری می شود و به عنوان واسطه ای بین سرنشینان و طرفین اتاق خودرو عمل می کند.

کیسه هوای جانبی از دست، ناحیه دنده، کتف و پهلوی سرنشینان محافظت می کند و برای اولین بار توسط ولوو و در سال ۱۹۹۴ معرفی شد و با توجه به نوع خودرو برای صندلی جلو یا عقب نصب می شود.

 ارتفاع ایربگ جانبی تا زیر پنجره جلو است و در تصادفاتی که از کنار رخ می دهد از سر و گردن سرنشین محافظت نمی کند زیرا این کار وظیفه ایربگ پرده ای است. البته در برخی خودروها که ایربگ پرده ای ندارند، ارتفاع کیسه هوای جانبی را  افزایش می دهند تا هر دو کار را با هم انجام دهد.

اینکه هنگام صافکاری ماشین در اثر ضربه چکش بعضی ایربگ ها باز می شود تقریبا درست است؛ مخصوصا چون سنسور ایربگ جانبی در ستون میانی و قسمت پایینی ستون قرار دارد و نسبت به دیگر سنسور ها حساس تر است، این احتمال بیشتر است. برای جلوگیری از بروز حادثه بهتر است برق خودرو قطع شود.

گاهی خبرهایی در مورد باز شدن ایربگ جانبی در اثر بستن بسیار شدید درب خودرو نیز شنیده می شود که تاکنون هیچ خودروسازی آن را تایید نکرده است.

۳- ایربگ پرده ای

ایربگ پرده ای برای محافظت از سر در برابر شیشه شکسته

یکی دیگر از انواع کیسه هوای خودرو، کیسه هوای پرده ای است که اغلب درون سقف و بالای شیشه ها بکار می رود و زمانی که خودرو واژگون می شود یا تصادف از بغل رخ می دهد از سرنشینان محافظت می کند.

این ایربگ انند یک پرده سرتاسر پنجره ها را می پوشاند و مانع از پرتاب شیشه شکسته به درون خودرو می شود. همچنین این کیسه هوا امنیت سرنشینان را در تصادف از بغل حفظ می کند و مانع از فشار ستون یا درب خودرو به آن ها می شود و حرکت سر و گردن سرنشینان را محدود می کند.

کیسه هوای پرده ای برای محافظت بیشتر از سرنشینان، تا چند ثانیه پس از باز شدن حالت خود را از دست نمی دهد در صورتی بقیه ایربگ ها سریعا خاصیت خود را از دست می دهند.

ایربگ پرده ای همان نوع کیسه هوایی است که باعث می شود در تعداد ایربگ ها اختلاف به وجود آید و دلالان خودرو ۶ ایربگ را ۱۰ ایربگ معرفی کنند. علت آن هم این است که برخی خودروسازان تنها روی یک ستون AirBag SRS  را حک می کنند و برخی خودرو سازان روی تمام ستون ها این واژه را حک می کنند و این باعث می شود افراد با شمارش تمام لیبل های موجود در خودرو آن را ۱۰ ایربگ می خوانند در صورتیکه هر دو حالت بالا به معنای وجود تنها ۲ کیسه هوای پرده ای است.

۴- ایربگ زانو

کیسه هوای زانویی

زانو یکی از آسیب پذیر ترین اعضای انسان است که به داشبورد نزدیک است و در تصادفات شدید که از جلو ماشین برخورد می کند فشار زیادی به آن وارد می شود.

در گذشته فضای زیر داشبورد خالی بود اما اکنون خودرو سازان از فضای زیر داشبورد برای قرار دادن اشیا استفاده می کنند، در نتیجه داشبورد فضای خالی بیشتری را اشغال می کند و زانو راننده و شاگرد به بخش پایینی داشبورد نزدیک است و احتمال آسیب دیدگی زانو در تصادفات افزایش می یابد.

ایربگ زانو اولین بار در سال ۱۹۹۶ در کیا اسپورتیج بکار رفت و  نوعی آپشن سفارشی و لوکس است که در کنار  6 تا کیسه هوای رایج نصب می شود و نسبت به ایربگ های اصلی ابعاد کوچک تری دارد. هیوندای، کیا، تویوتا، سوبارو و میتسوبیشی، خودرو سازانی هستند که ایربگ زانو را به صورت سفارشی روی خودرو قرار می دهند.

کیسه هوایی زانو در قسمت پایینی فرمان نصب می شود و به خاطر آن که این ناحیه توسط کمربند ایمنی و کیسه هوایی جلویی پوشش داده نمی شود برای راننده بسیار مهم است. این ایربگ در زمان تصادف همچون حائلی بین زانو و داشبورد عمل می کند و شذت آسیب به زانو را کم می کند.

برخی کیسه های هوای غیر رایج

۱- ایربگ میانی

کیسه هوای میانی

جنرال موتورز شرکتی است که برای اولین بار در مورد نصب ایربگ در میان راننده و شاگرد تحقیقاتی انجام داد و در سال ۲۰۱۱ این ایده را روی برخی از خودروهای خود پیاده کرد و اکنون کوچک کردن ابعاد این نوع ایربگ مهم ترین مساله برای مهندسان این شرکت است.

در برخی تصادفات سر شاگرد به کتف راننده برخورد می کند و اگر شدت تصادف زیاد باشد، هر دو نفر آسیب زیادی می بینند. با استفاده از کیسه هوای میانی که بین سرنشینان جلو باز  می شود این آسیب ها به حداقل می رسد.

ایربگ میانی حتی در زمانیکه راننده به تنهایی در خودرو حضور دارد هم مفید است زیرا  مانع از تکان های شدید  و برخورد سر و بدن راننده با سمت شاگرد و داخل خودرو می شود.

۲- ایربگ عابر پیاده

ایربگ عابر پیاده تنها کیسه هوایی  است که برای محافظت از سرنشین نیست از

یکی از جدیدترین انواع کیسه هوا که برخلاف دیگر انواع ایربگ برای محافظت سرنشینان خودرو تعبیه نشده است و از آن برای محافظت عابران پیاده، دوچرخه سوار و موتور سواری استفاده می کنند که در تصادف روبرو روی کاپوت می افتد.

شرکت ولوو اولین بار ایده این ایربگ را در خودرو ۷۴۰ خود پیاده کرد و توانست در تست تصادف یورو انکپ بالاترین امتیاز را در بخش ایمنی عابران پیاده بدست آورد.

ایربگ عابر پیاده یک فناوری عالی  برای حفظ جان عابر پیاده و کاهش آسیب ناشی از تصادف است که بر روی شیشه جلو خودرو و به سمت بیرون قرار گرفته است.

۳- ایربگ کمربند ایمنی

ایربگ کمربند ایمنی

کمربند اصلی ترین تجهیز ایمنی خودرو است که در هنگام تصادف بیشترین میزان حفاظت از سرنشین را انجام می دهد و از برخی جراحات جلوگیری می کند. این وسیله وظیفه ثابت نگه‌داشتن بدن راننده و سرنشینان را بر عهده دارد و در صورت کشیده شد سریع قفل می شود تا مانع از حرکت بدن به سمت جلو شود.

هرچند قفل شدن کمربند ایمنی از برخورد راننده و سرنشینان با فرمان و داشبورد جلوگیری می کند اما با توجه به فشار تصادف، جراحاتی در قفسه سینه و بخش های بدن به وجود می آید.

خودرو سازان برای کاهش این آسیب ها به فکر تولید کمربندی که درون آن کیسه هوا وجود دارد، افتادند که ایده اولیه آن را شرکت فورد و برای کودکان طراحی کرده بود اما پس از بررسی مشخص شد برای بزرگسالان هم مناسب است.

ایربگ کمربند ایمنی خاص ترین نوع ایربگ است که روی تعداد اندکی از خودرو ها به صورت سفارشی یا آزمایشی نصب شده است؛ فورد، لکسوس و مرسدس بنز شرکت هایی هستند که از این فناوری استفاده می کنند.

این ایربگ درون کمربند ایمنی قرار دارد و در مقایسه با دیگر انواع کیسه هوا کوچک تر است، در کمتر از ۴۰ ثانیه پس از تصادف باز می شود و با افزایش سطح تماس، فشار وارد شده به بدن سرنشین به خصوص قفسه سینه را کاهش می‌دهد. ایربگ درون کمربند به نحوی قرار گرفته که سرتاسر قسمت فوقانی بدن و حتی شانه سرنشین را محافظت می کند.

۴- ایربگ پرده ای عقب

ایربگ پرده عقب

این نوع کیسه هوا برای محافظت از سر و گردن سرنشینان عقب طراحی شده است و برای زمانیکه تصادف از عقب رخ می دهد مناسب است. زیرا در تصادف از عقب خودروهای هاچ بک احتمال پرتاب شدن تکه شیشه های شکسته وجود دارد و ممکن است فشار ناشی از تصادف به سرنشینان آسیب بزند.

تویوتا  IQاولین ماشینی است که در سال ۲۰۰۸ به ایربگ پرده ای عقب مجهز شده و این ایربگ برای خودروهای کوچکی چون Scion IQ مناسب است.

ایربگ برای سانروف، ایربک کفی صندلی، ایربگ موتور سیکلت و ایربگ لگن خاصره دیگر انواع کیسه هوای غیر معمول هستند که رواج زیادی ندارند.


غیر فعال کردن کیسه هوا

کیسه هوا قدرت و شدت زیادی در هنگام باز شدن دارد و اغلب برای کودکان و خانم های باردار تهدید آمیز است. به همین علت نباید خانم باردار، کودک یا نوزاد در صندلی جلو ماشین بشیند یا در صورت اجبار حتما کمربند ایمنی بسته شود، صندلی کودک به کمربند متصل شود و کیسه هوا را هم غیر فعال کنید.

برای غیر فعال کردن کیسه هوای سمت شاگرد، می توان از کلید مخصوصی که روی داشبورد قرار دارد استفاده کرد. البته دکمه غر فعال کردن ایربک در هر ماشین متفاوت است؛ در برخی به شکل کلیدی سوئیچی در داخل محفظه داشبورد است.


چرا گاهی ایربگ کار نمی کند

علت عمل نکردن ایربگ

کیسه هوا در خیلی از موارد از شدت تصادف می کاهد اما گاهی در هنگام تصادف باز نمی شود که خراب بودن اجزای سیستم ایربگ مانند خراب بودن کامپیوتر، عملگر ها و سنسور ها یا قطع شدن سیم کشی بین اجزا و نوع تصادف از دلایل آن می باشند. گاهی زاویه برخورد به گونه ایست که سنسور متوجه تصادف نمی شود. یا درحالتی دیگر کیسه هوا به طور کامل باز می شود اما به خاطر زاویه تصادف سرنشین از بین کیسه های هوا عبور میکند و به اجزای سخت برخورد می کند.

شرکت تولید کننده ایربگ  اتولیو
شرکت‌های تولیدکننده ایربگ

ایربگ توسط شرکت های زیادی در حال تولید است اما از این بین اتولیو (Autoliv)، دایسل (Daicel)، تاکاتا (Takata) و TRW از بهترین مارک های ایربگ می باشند که شرکت ژاپنی تاکاتا  به خاطر مشکلات زیادی از این جمع حذف شده و خیلی از محصولات ان از سوی سازندگان فراخوانی شده است.

در این مطلب با انواع کیسه هوا آشنا شدیم و می دانیم که بدون شک استفاده از ایربگ باعث محافظت از جان سرنشینان و به خصوص بزرگسالان می شود؛ برای حفاظت از کودکان هم بهتر است آن ها را در صندلی جلو ننشانید.

اگر از طرفداران خودرو پراید یا سمند هستید و می خواهید بدانید کدام مدل پاید و سمند ایربگ دارد؟ باید عرض کنم پراید تیپ EX ایربگ راننده دارد و  خانواده سمند LX و سورن ELX دو عدد کیسه هوا  دارد.

و در مورد اینکه کدام ماشین بیشترین ایربگ را دارد؟ هم باید گفت در حال حاضر استفاده از ۴ یا ۶ ایربگ، استاندارد پایه خودروسازی است اما گاهی تعداد ایربگ به ۱۲ یا حتی ۱۸ تا هم می رسد. این ایربگ ها در فرمان، داشبورد، زیر داشبورد، ستون های خودرو، پشت سری ها، پشت صندلی ها، درب ها و برخی نقاط دیگر نصب می شوند.

امیدورام از مطلب لذت برده باشید. آیا تا کنون تجربه باز شدن ناگهانی ایربگ یا عمل نکردن آن را در تصادف داشته اید؟

.

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. مجتبی گفت:

    کاش زندگی هم ایربگ داشت

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت