logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » مطالب عمومی » معرفی ۵ نژاد از بهترین سگ های نگهبان

معرفی ۵ نژاد از بهترین سگ های نگهبان

چهارشنبه, 6 فوریه 2019 | 9487 بازدید | بدون دیدگاه | مطالب عمومی
بهترین نژاد سگ نگهبان

سگ نگهبان مانع از ورود افراد مهاجم به محدوده ای که برایش تعریف کرده اند می شود و دارای خصوصیات اخلاقی، رفتاری و جسمی خاصی است. اگر به دنبال بهترین نژاد سگ نگهبان برای مراقبت از باغ، ویلا یا کارخانه هستید باید با انواع سگ نگهبان آشنا باشید و با توجه به شرایط خود و ویژگی های سگ، بهترین نژاد سگ نگهبان را انتخاب کنید.

سلام دوستان

نگهبانی و محافظت، از مهم ترین وظایف سگ است که به صورت غریزی در تمام سگ ها وجود دارد اما در برخی از انواع نژاد سگ به خاطر فیزیک بدن و روحیاتی که دارند غریزه نگهبانی، هشدار و فراری دادن غریبه ها قویتر و شدیدتر است که به این دسته سگ نگهبان می گویند.

سگ ها حیوانات دوست داشتنی هستند که نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی در حال افزایش است، اما نگهداری از سگ برای نگهبانی و محافظت از باغ، ویلا، مزرعه، کارخانه و گله، هم در گذشته رواج داشته و هم امروزه طرفداران زیادی دارد. زیرا سگ های نگهبان روحیه نترس و خشن تر، بدنی ورزیده تر و قدرتمند تر در مقایسه با دیگر نژاد های سگ دارند که برای عده ای جذاب است.
  

در ادامه شما را با ۵ نژاد از بهترین سگ های نگهبان آشنا می کنیم.


۱- سگ سرابی

سگ سرابی قدیمی ترین نژاد سگ ایرانی

سگ سرابی ( Sarabi ) معروف به ماستیف ایرانی (persian mastiff) و شپرد ایرانی و از برترین، باهوش ترین و شجاع ترین نژادهای سگ ایرانی است که آوازه آن در کشورهایی چون آمریکا و انگلیس پیچیده و طرفداران زیادی دارد. نژاد سرابی یک سگ نگهبان و یک سگ چوپان و سگ گله عالی است که هم در محافظت از خانه و ویلا و هم محافظت از گله توانایی زیادی دارد و در برابر حیوانات وحشی که حتی بزرگتر هستند هم نترس است.

نژاد سرابی به سگهای جنگی چون سگ پشدر و سگ کانگال شباهت زیادی دارد و تشخیص آن برای افراد مبتدی بسیار سخت است (سگ سرابی و سگ کنگال هر دو سگ کوهستان هستند و جثه سرابی کمی بزرگتر است).
این سگ دارای فک بزرگی است و یکی از قوی ترین و خطرناک ترین نژاد سگ در دنیا به شمار می رود. به همین دلیل از سگ سرابی به عنوان سگ نگهبان ویلا، خانه، باغ و کارگاه استفاده می کنند.

قدرت، جسارت، قدمت و فیزیک سالم این سگ سبب محبوبیت و برتری آن شده و جز بهترین انواع سگ نگهبان است که متاسفانه، سگ اصیل سرابی حتی در سراب (سراب در آذربایجان شرقی زادگاه اصلی این سگ است) به سختی یافت می شود.

زادگاه آن یک منطقه کوهستای و سرد است به همین دلیل سگ آمادگی لازم برای هرگونه آب و هوایی را دارد و سگ جان سخت و قدرتمندی است. این سگ هیکل و وزن زیادی دارد و فعالیت و تحرک برای او بسیار ضروری است؛ در صورت وجود عدم تحرک عصبی، پرخاشگر و افسرده می شود و دچار ضعف عضلانی می شود.

خصوصیات ظاهری سگ سرابی

این سگ یکی از بزرگترین نژاد سگ در جهان است که ظاهری عضلانی و تراشیده دارد، سر بزرگ، گردن کلفت، پنجه های پهن و قدرتمند ، پاهای قوی، فک قدرتمند، دندان های تیز، آرواره ای قوی، دارای استخوان هایی قوی و بلند با سری بزرگ و گردنی کشیده و تنومند، پوزه کوچک، لب های بالایی بزرگ و آویزان، چشم های کوچک( چشم بادامی ) به رنگ تیره، پاهایی با استخوان بندی بسیار مقاوم و سنگین، دم ضخیم و نسبتا بزرگ

پوست سگ سرابی مانند دیگر سگ های نگهبان دو لایه است، لایه زیرین عایق دما دما و لایه بیرونی عایق مقاوم در برابر آب و برف است. این پوست ضخیم و محکم در هنگام مبارزه و دفاع از سگ محافظت می کند.

ماستیف ایرانی در دو گونه پرمو و کم مو وجود دارد که تنها تفاوت آشکار آن ها درموهای پوستی میباشد. نژاد اصیل این سگ در رنگ هایی مثل خاکستری، قهوه ای روشن ( مایل به زرد ) یا سوخته کم رنگ و حنایی وجود دارد و اغلب چهره ای سیاه و خاکستری ( به نوع و رنگبندی بدن آن بستگی دارد ) و گوش هایی خاکستری و سایه ای رنگ دارد.

خصوصیات اخلاقی سگ سرابی

بسیار وفادار، محافظه کار، شجاع و بی باک، قدرتمند، با اعتماد به نفس، پرانرژی و مودب، غرزیه نگهبانی قوی

اخلاق سگ سرابی با توجه به شرایط تغییر می کند؛ این سگ در کنار مربی و صاحبش ساکت و مودب است  اما در برابر دزد یا حیوان وحشی، خشن و بی ترس است. این نژاد در برابر افراد ناشناس محافظه کار است و در صورت لزوم حمله می کند.

متاسفانه در سال های اخیر نژاد اصیل سگ سرابی در حال انقراض است و پیدا کردن نژاد سرابی اصیل کار سختی است که نیاز به تجربه دارد. برخی از مربیان فکر می کنند میکس نژاد سرابی با دیگر نژاد ها باعث تولید نژادی قدرتمند تر می شود. اما ترکیب دو نژاد باعث از بین رفتن قدرت جنگندگی سگ، به وجود آمدن خلق و خوی نامتعارف و مشکلات سلامتی می شود.

سگ سرابی بر خلاف جثه بزرگی که دارد سگ پرخوری نیست و به تمرین و ورزش بیشتر علاقه دارد، این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست چون به فضای زیادی نیاز دارد. نگهداری از این سگ تنها در صورت داشتن مربی با تجربه توصیه می شود چون در غیر اینصورت ممکن است به دیگران آسیب وارد کند.

۲- سگ روتوایلر

سگ روتوایلر یکی از بهترین سگ های نگهبان

روتوایلر (Rottweiler)  که ملیتی آلمانی دارد در گذشته سگ گله بوده و از آن برای محافظت از گوسفندان استفاده می کردند اما به خاطر ویژگی های خوبی چون ساختار عضلانی و استخوانی قدرتمند، به جمع سگ های نگهبان و سگ های محافظ اضافه شد.

سگ روتوایلر یک نژاد خشن با جثه ای متوسط و کمی بزرگ است که به سگ قصاب معروف است و  در جنگ جهانی اول و دوم خدمات ارزشمندی به عنوان سگ پیغام رسان، سگ راهنما، سگ نگهبان و سگ امدادگر به انجام رسانده است. امروزه نیز روتوایلر به عنوان سگ جستجوگر، راه یاب برای افراد نابینا، سگ نگهبان و سگ پلیس استفاده می‌شود و یک نگهبان عالی و وفادار به خانواده است که به قلمرو خود بسیار وابسته و حساس است و با کودکان هم مهربان است.

خصوصیات ظاهری سگ روتوایلر

قدرتمند و عضلانی، گردنی کلفت و قوی، سری پهن، گوش‌هایی کوچک و پو ششی به رنگ سیاه و خرمایی، دم کوتاه و افقی که اگر بلند شود باید کوتاه کرد، چوزه ای بلند، لب های سیاه، لثه تیره رنگ، فک هایی قوی و پهن، پیشانی قوس دار، ساختار دندانی کامل و چشمانی متوسط و بادامی شکل

تقریبا بدنی دراز نسبتا به ارتفاع خود دارد و در رنگ های سیاه و قهوه ای روشن، سیاه و نارنجی یا سیاه و کرمی (پررنگ) وجود دارد. بدن آن دارای پوشش دولایه با موهایی کوتاه و پوستی صاف است.

این نژاد کاملا مستقل است و نیاز کمی به توجه و مراقبت شما دارد، تنها یک یا دو بار در هفته به شانه کردن و حمام دادن منظم احتیاج دارد. روتوایلر آلرژی زا نیست اما گاهی در برابر یک ماده غذایی جدید، ذرات معلق در هوا و محصولات شوینده دچار مشکل می شود.

خصوصیات اخلاقی سگ روتوایلر

چابکی، استقامت، قدرت، زکاوت، وفادار، بی ترس و شجاع،اعتماد به نفس، هشدار دهنده،محافظ، آزادی دوست و آرام، هیجانی نیست، توانایی سازگاری بالایی با محیط دارد. روتوایلر نر محافظه کارتر و روتوایلر ماده مهربان تر است.
 باهوش و زرنگ، عاشق یادگیری چیزهای جدید و تعلیم پذیر، وقت شناس است و زمان انجام یا ترک وظیفه را می داند، حافظه ای قوی دارد و آموخته هایش را از یاد نمی برد.

هرچند این نژاد ذاتا خشن نیست اما به خوبی از صاحبش دفاع می کند و همیشه با او مهربان است. مانند یک سرباز همیشه آماده دفاع از اطرافیانش هست و با وجود سنگین وزن بودن سرعت بالایی نیز دارد.

روتوایلر نژاد محبوبی است که به خاطر داشتن بدنی قدرتمند و روحیه اعتماد به نفس، از بهترین سگ های نگهبان به شمار می رود؛ در برابر نفوذ افراد ناشناس ایستادگی می کند، نسبت به افراد غریبه و دیگر سگ ها، محافظه کار و جدی است و سگ محافظ بی رحمی است که ارتباط آن با غریبه ها در صورت آموزش کافی اجتماعی تر و بهتر می شود.

این نژاد به ورزش و فعالیت روزانه نیاز دارد و قدرت بدنی کافی برای انجام اغلب فعالیت های ورزشی را دارد؛ به همین  دلیل در صورتی برای سگ آپارتمان گزینه مناسبی است که بتواند فعالیت کند؛ در ضمن تعداد پارس کردن روتوایلر کم است.

تربیت این نژاد باید از تولگی آغاز شود و فردیکه این مسئولیت را به عهده میگیرد باید حوصله کافی برای این کار دشته باشد.۳- سگ کانگال

سگ نگهبان کنگال از قدیمی ترین انواع سگ نگهبان

سگ کانگال( Kengal )  یکی از برترین و قدیمی ترین نژاد های سگ در جهان است که با نام های دیگری چون آناتولی شیفرد و سگ کانگال سیواس نیز شناخته می شود. این نژاد از قوی ترین و بزرگترین سگ های نگهبان و سگ چوپان است که در زبان ترکی قره باش یا سر سیاه نام دارد و جزء سگ های ماستیف است.

این سگ در ترکیه ارزش بسیاری دارد و حتی در تمبر های یادگاری ترکیه عکس این نژاد بکار رفته است. اما از آنجا صنعت دامداری ترکیه در حال کاهش است، نژاد اصیل آن در حال کاهش است و بیشتر در حال اصلاح نژاد است.

این سگ یک نژاد جنگی و خطرناک است و دارای خصوصیات و ذهنیت خاصی است، در نتیجه نگهداری و تربیت آن به تجربه و مهارت نیاز دارد و در صورت عدم آشنایی کافی با این خصوصیات ممکن است به خود یا اطرافیانتان آسیب وارد کنید.

خصوصیات ظاهری نژاد کانگال

جثه ای بزرگ و هیکلی، قدی بلند، استخوان بندی قوی، سری بزرگ و پهن، گوش های مخملی سیاه و آویزان، دم پیچیده، پوزه سیاه که مانند ماسکی روی صورت است و از اصلی ترین ویژگی آن هاست، پوستی صاف و محکم، رنگ بندی بدن این حیوان زرد، کرمی، قهوه ای روشن، سیاه، خاکستری است.

خصوصیات اخلاقی نژاد کانگال

رفتار این نژاد شباهت زیادی به سگ پشدر، سگ سرابی و سگ افغانی دارد،آرام، مستقل، حساس، خود کنترل، به شدت نترس و شجاع، محافظه کار، هوشیار، اعتماد به نفس بالا، وفاداری به خانواده، چالاکی زیاد، مهربان با خانواده و غریبه های بی خطر، بی دلیل حالت تهاجمی نمی گیرد و گوش به فرمان صاحبش است، نژادی فعال، بازیگوش و دوست داشتنی است و در صورت تربیت درست با کودکان مهربان است، خیلی پارس نمی کند.

این نژاد به خاطر قدرت، جسارت و شهامتی که دارد و به خاطر آنکه در مواجه با هرگونه خطری به دقت از گله محافظت می کند، بهترین سگ گله به شمار می رود. کانگال بهترین نژاد برای مقابله با گرگ است و به راحتی یوزپلنگ و گرگ را از پا در می آورد.

در ضمن این نژاد یک سگ پرسه زن خوب است که در شب به سگ های ولگرد و افراد مهاجم حمله ور می شود. سگ کانگال آموزش دیده خجالتی نیست و به خوبی نسبت به شرایط در حال تغییر حساس و هشدار دهنده است.

با سگ های هم نژاد خود سازگار است اما با دیگر سگ ها رابطه خوبی ندارد چون روحیه استقلال طلبی و لیدری دارد و نمی خواهد سگ بزرگتری در کنارش باشد.

سگ کانگال یک سگ آپارتمان نیست زیرا در محیط های بسته و جوامع شهری نمی تواند فعالیت کند و برای زیست طبیعی خود نیاز به محوطه ای بسیار بزرگ دارد. این سگ به تمرین، گردش روزانه در محیط وسیع، پرش، دویدن و تمرین گذر از موانع سخت نیاز دارد و باید اینکار زیر نظر یک مربی ماهر انجام شود.

نیاز به مراقبت برای این نژاد متوسط است، شما با صرف وقت کمی می توانید نیازهای بهداشتی و سلامتی او را برطرف کنید.  
        

در ویدئو زیر به طور کامل با سگ کنگال آشنا می شوید:


تفاوت سگ کنگال با سگ سرابی

طبق نظر عده ای از مربیان، کنگال در واقع همان سگ سرابی است که در ترکیه اصلاح نژاد شده و به ثبت رسیده است. سگ سرابی بزرگتر از کنگال است اما متاسفانه تعداد سرابی اصیل در حال کاهش است؛ کار پرورش نژاد کنگال و فروش آن به دیگر کشورها هر ساله سود زیادی نصیب کشور ترکیه می کند اما در ایران توجهی به این نژاد نمی شود.

عده ای معتقدند سرابی جنگنده تر، قویتر و ورزیده تر است؛ غیرت و جسارت آن با کنگال قابل مقایسه نیست. اما عده ای دیگر بر این باورند قدرت این دو نژاد تقریبا برابر و نسبی است.

نظر شما در مورد تفاوت این دو نژاد چیست؟

۴- سگ چاو چاو

سگ چاو چاو یک سگ نگهبان جذاب و دوست داشتنی

سگ چاوچاو (Chow Chow) از بهترین نژاد سگ خانگی است که به سگ چاو چاو خرسی یا سگ چاو چاو پاندا نیز معروف است. این نژاد علاوه بر سگ خانگی یک سگ نگهبان خوب است که برای دفاع از صاحبش درنده و عصبانی می شود.

 جالب است بدانید سگ امپراطوری تانگ که یکی از امپراطوری های قدیم شرق آسیاست (چین) به شمار می رود و سگ نگهبان قلعه بوده است. نژاد این سگ بسیار قدیمی است و یکی از اولین نژادهای سگ است که از گرگ ها جدا شده است.

سگ چاو چاو یک سگ زیباست که طرفداران زیادی دارد و برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرطی که در طول روز تحرک و فعالیت کافی داشته باشد. این سگ در خانه آرام است اما مانند هاسکی به گرما حساس است.

خصوصیات اخلاقی نژاد چاو چاو

مطیع، وفادار، ساکت، باهوش و زیرک، جدی، مستقل و خود محور، سلطه جو و لجوج، محافظ، کناره گیر، با وقار، آرام، قادر به کنترل خود است، مطیع ترین سگ نیست اما قدرت یادگیری خوبی دارد،

نژادی بسیار محافظه کار و مستقل که برخلاف ظاهر زیبایی که دارد علاقه زیادی به بازی کردن و در آغوش گرفتن ندارد و برای افرادیکه می خواهند همیشه سگشان به همراهشان باشد مناسب نیست.

این سگ رابطه با افراد آشنا بازی می کند اما با غریبه ها کاری ندارد و اگر بدون دعوت صاحب خانه نزدیک شوند رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهد. همچنین با دیگر سگ ها و کودکان نیز سازگار نیست اما با گربه ها مشکلی ندارد.

این نژاد خیلی فعال نیست و گاهی تنبل می شود اما پیاده روی روزانه برای حفظ سلامتی آن لازم است. هر چند ظاهری اخمالو دارد اما تهاجمی نیست.

چاو چاو نسبت به غریبه ها محتاط و هوشیار است اما برای آن که با بتواند با دیگران رفتار خوبی داشته باشد باید آموزش اهلی شدن و تمرین اجتماعی شدن را برای او از تولگی شروع کرد تا اهلی شود. 

البته صاحب این سگ باید آرام، محکم و با اعتماد به نفس باشد تا بتواند سگ را کنترل کند زیرا اگر صاحب سگ روش صحیح برخورد با سگ را نداند، سگ حالت تدافعی و سلطه گر پیدا می کند و اگر فکر کند رئیس خانه است به موجودی خیره سر تبدیل می شود.

خصوصیات ظاهری نژاد چاو چاو

سگ نسبتا متوسط و خرسی شکل با دمی که اغلب رو به بالاست و تاب دارد، پاهای جلویی صاف و حداقل زاویه زانو که سبب می شود زانو به جلو خم نشود، گردن قوی و شیب دار، پوزه ای نسبتا کوتاه، پوشش دور گردن پر پشت، زبان مشکی و آبی، گوش هایی گرد و کوچک، بینی پهن و مشکی و سر بزرگ تر از بدن

چاو چاو در دو گونه مو بلند و مو کوتاه وجود دارد که گونه مو بلند آن معروف تر است. پوشش خارجی آن دو نوع پوشش صاف یا زبر و خشن دارد و رنگ موی آن سرخ، قهوه ای، مشکی و آبی یا کرم و سفید است که در برخی قسمت ها کم رنگ یا پر رنگ است.

این نژاد به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز دارد؛ به عنوان مثال ریزش موی او به خصوص در بهار و پاییز خیلی زیاد است، موها مرتب شانه شود، ناخن هایشان مرتب کوتاه شود.

۵- سگ تازی

سگ تازی نژاد مورد علاقه اعراب

سگ سالوکی که در ایران با نام های دیگری چون سگ تازی، گری هوند ایرانی، سگ سلطنتی مصری، سگ تازی افغانی، سگ تازی کردی و سگ تازی کوسه نیز شناخته می شود یک نژاد قدرتمند و بزرگ است که شباهت زیادی به تصویر حیوانی دارد که در نقاشی های به جا مانده از عهد باستان دیده می شود.

علاوه بر  ظروف سفالین و مهره های به جا مانده از ایران باستان، در آثار یافت شده از گورها فراعنه مصر هم نشانی از سگ تازی وجود دارد که نشاندهنده قدیمی بودن این نژاد می باشد.

سگ تازی که اعراب آن را سلوقی می نامند تنها سگی بود که اجازه داشت داخل خیمه شیخ های عرب بنشیند و در بین اعراب ارزش بالایی داشت زیرا از آن برای تامین مایحتاج خود استفاده می کنند. در حال حاضر سگ سالوکی در قاره آسیا و نقاط مختلفی چون مصر، عربستان، فلسطین، سوریه، بخشی از ترکیه و ایران پرورش داده می شود و از آن در شکار، مسابقات دو و نگهبانی استفاده می کنند.

تازی سلوکی (قدیمی ترین نژاد تازی ایران)، تازی کردی، تازی شرق ایران، تازی کوسه، تازی بلوچی، انواع نژاد تازی در ایران هستند که هر کدام به یک منطقه تعلق دارند.

در ویدئو زیر مشاهده می کنید چطور اعراب به کمک سگ نگهبان تازی به شکار خرگوش می روند.


خصوصیات اخلاقی نژاد سالوکی

بسیار آرام و بی سروصدا که خیلی پارس نمی کند، قدرت، شجاعت، هوش و زیرکی بالا، سرعت فوق العاده بالا به شکلی که در میان تمام سگ ها سرعت و چابکی، تازی از همه بیشتر است و می تواند بز حشی که سریعترین بز است را شکار کند. سالوکی علاوه بر آنکه سرعت زیادی دارد می تواند مدت زیادی را با سرعت بالا بدود به همین دلیل در مسابقات مخصوص سگ دونده مهم ترین شرکت کننده است. قدرت مبارزه و ایستادگی در برابر حیوانات وحشی مانند گرگ و روباه

نژاد سالوکی نسبت به محیط پیرامون بسیار حساس است و با دیدن هر موجود جنبنده ای شروع به تعقیب آن می کند بنابراین باید در مواقع غیر ضروری به مکان محکمی بسته شود.

همچنین با حیوانات خانگی ریز جثه ( مانند همستر، موش، خرگوش، طوطی و …) سازگاری ندارد و آن ها را به چشم طعمه می بیند و امکان دارد آن ها را بکشد. البته تازی با سگ های کوچک و مینیاتوری، گربه ها، دیگر سگ ها بخصوص از نژاد خود سازگار است.

سگ سالوکی بسیار سازگار است و در مقابل تغییرات دمایی، توان تحمل مناسبی دارد در نتیجه می تواند در تمام نقاط جهان زندگی کند؛ این نژاد در قسمت های مختلف ایران و جهان ویژگی های ظاهری مختلفی دارد به عنوان مثال تازی که در شمال شرق ایران هست اندام درشتی دارد و سگ تای شمال غرب بدنی ظریف دارد.

این سگ برخلاف ظاهر مظلوم و ترحم برانگیزی که دارد، در موقع خطر رحم و مروتی ندارد، میزان آموش پذیری این نژاد کمی دشوار است و آموزش آن با حوصله و محبت باید همراه باشد، به فعالیت و تحرک روزانه نیاز دارد و باید در محیط بزرگ و گسترده نگهداری می شود و برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست.

سگ تازی به محبت و توجه صاحبش نیاز دارد و در صورتیکه مدت زیادی او را تنها بگذارید افسرده می شود و دویدن در کنار صاحبش را دوست دارد، تازی سگ با وفایی است که از صاحب خود کاملا اطاعت می‌کند.

خصوصیات ظاهری نژاد سالوکی

اندازه، اشکال، رنگ، نوع پوشش و جثه این نژاد با توجه به منطقه جغرافیایی فرق می کند اما رنگ پوشش به دو صورت دو رنگ و تک رنگ است و کوچکترین نوع آن سالوکی عرب است. 

این نژاد ریزش مو کمی دارد و نیاز به برس کشیدن زیاد و حمام روزانه ندارد،  نژاد سالوکی از بهترین انواع سگ نگهبان است که حالت تهاجمی ندارد، به خاطر اندام بسیار لاغری که دارد باید آن را از انجام کارهای خشن معاف کرد.

سالوکی کمی به نور آفتاب حساس است و ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود، میزان تغذیه ی سگ به اندازه، سن، ساختار بدن، سوخت و ساز و میزان فعالیت آن بستگی دارد.

انواع سگ نگهبان و انتخاب بهترین نژاد

استفاده از سگ نگهبان برای افرادی که پرورش مرغ، گله گوسفند و گاو دارند ضروری است زیرا اولا باید حیوانات خود را از خطر شکارچیان و دزدان حفظ کنند و ثانیا در صورت استفاده از تله و سموم ممکن است حیوانات نیز تلف شوند؛ اما استفاده از سگ نگهبان گزینه امن تری است.

نژاد های مختلفی از سگ نگهبان در دنیا وجود دارند که در این مطلب تنها با ۵ مورد از آن آشنا شدیم؛ ژرمن شپرد، دوبرمن، باکسر، بول ماستیف، کولی، کومندور، پولی، کوواز، استافورد شایر و آکیتا چند نمونه دیگر از انواع سگ نگهبان می باشند.

برخی از این نژاد ها جثه کوچک و ضعیفی دارند و برخی جثه عضلانی و بزرگ دارند، برخی از این نژادها بسیار باهوش هستند و برای ماموریت های پلیس و ارتش بکار می روند مانند دوبرمن که معروف ترین سگ پلیس است.

بعضی از مردم سگ نگهبان را یک حیوان جنگی و وحشی می دانند، در حالیکه این حیوانات بسیار وفادار و مطیع، مهربان، گوش به زنگ، ناظر و هوشیار هستند و برای انجام وظیفه، جان خود را به خطر می اندازند؛ این سگ ها توانایی مراقبت از صاحب خود یا خانواده آن ها را دارند و برای آن که بتوانند دستورات لازم را درک کنند و دوست را از فرد مزاحم تشخیص دهند به یکسری آموزش اولیه نیاز دارند.

برای این کار باید زمان کافی به سگ اختصاص داد و آن را عضوی از خانواده دانست، به او احترام گذاشت و تنها به چشم یک نگهبان به آن نگاه نکرد.

امیدوارم از مطلب لذت برده باشید. اگر در زمینه نگهداری یا پرورش سگ نگهبان تجربه یا نظری دارید لطفا آن را با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.


دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت