logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » سیاسی اقتصادی » برند یا کالای برتر » مقایسه آبگرمکن خورشیدی با دیگر انواع آبگرمکن

آبگرمکن یکی از پرکاربرد ترین وسایل خانه است که اهمیت آن در منزل و به خصوص در فصل سرما احساس می شود. این دستگاه دارای انواع مختلفی است که آبگرمکن خوشیدی یا سولار به خاطر ساگاری با محیط زیست طرفداران زیادی دارد. البته این نوع آبگرمکن در مقایسه با دیگر انواع آبگرمکن معایبی نیز دارد که کاهش کارایی در زمستان از معایب آن به شمار می رود.

سلام دوستان

آبگرمکن در انواع، اندازه، مدل و طرح های مختلف وجود دارد؛ آبگرمکن خورشیدی یکی از جدیدترین انواع ابگرمکن است که با توجه به جغرافیای ایران گزینه مناسبی، به خصوص برای مناطق گرمسیر است. در ادامه به مقایسه آبگرمکن خورشیدی با دیگر انواع آبگرمکن می پردازیم؛ لطفا با ما همراه باشید و در انتها نظرات خود را ثبت کنید.

معرفی انواع آبگرمکن

آبگرمکن (Water Heater) یکی از انواع سیستم های گرمایشی است که از آن برای تامین آب گرم مصرفی استفاده می کنند و منبع تولید انرژی آن با توجه به نوع آبگرمکن متفاوت است. در سال های اخیر استفاده از پکیج و رادیاتور هم افزاش یافته اما هنوز هم عده زیادی برای تهیه آب گرم خود از آبگرمکن استفاده می کنند.

البته پیشرفت امکانات آبگرمکن، نداشتن فضای کافی در خانه برای راه اندازی موتورخانه، تبدیل واحد موتورخانه به واحد مسکونی در آپارتمان، کنترل شبکه آب گرم منزل طبق سلیقه شخصی و عدم اتصال آن به شبکه مرکزی از دلایل استفاده از آبگرمکن می باشند.

انواع آبگرمکن

آبگرمکن دارای انواع مختلفی است که بر اساس ویژگی هایی چون نوع آبگرمکن، منبع انرژی، قدرت حرارتی و ظرفیت تقسیم بندی می شوند. شستن لباس و ظرف، استحمام، پختن غذا و گرم کردن منزل از کاربردهای آبگرمکن است.


انواع آبگرمکن بر اساس شکل

انواع آبگرمکن بر اساس شکل

ابگرمکن یک وسیله ضروری برای خانه است که بر اساس شکل به دو نوع دیواری و ایستاده تقسیم بندی می شود و برای انتخاب آن باید به به متراژ منزل توجه کرد.

آبگرمکن دیواری

این آبگرمکن روی دیوار نصب می شود و فضای کمتری نسبت به نوع دیواری اشغال می کند. این آبگرمکن برای آشپزخانه هایی که کمبود فضا دارند و واحدهای مسکونی کوچک مناسب است و در دو نوع برقی و گازی وجود دارد. نشان ملی استاندارد و برچسب انرژی حتما باید روی دستگاه موجود باشد.

آبگرمکن دیواری همان آبگرمکن بدون مخزن است که مخزن آن به خاطر انتقال حرارت بالا از جنس مس ساخته شده است. آبگرمکن زود جوش یکی از انواع آبگرمکن دیواری است که در مدت بسیار کمی آب را گرم می کند.

مزایای آبگرمکن دیواری

– اشغال فضای کمتر

– مصرف انرژی کمتر

– کم مصرف و اقتصادی

– جابجایی، نصب و راه اندازی آسان تر

– تهیه آب گرم بهداشتی و سالم

– عدم سرد شدن آب پس از مصرف و عدم اتلاف انرژی برای ذخیره سازی آب گرم

معایب آبگرمکن دیواری

– عدم کار کرد با حداقل فشار آب

– رسوب گیری سالیانه

– محدودیت ظرفیت

– دمای آب ابگرمکن دیواری شدیدا نوسان دارد و نوسانات شدید حرارتی آب گرم تولیدی باعث ترکیدگی لوله ها میشود.

آبگرمکن دیواری با ظرفیت بالا وجود ندارد چون ظرفیت بالا به معنای وزن بیشتر است و وزن زیاد برای این آبگرمکن ممکن نیست. لوله های این آبگرمکن با توجه به نوع آب منطقه به رسوب زدایی نیاز دارند در نوع پیلوت دار هر دو سال یکبار و در نوع آیونایز هر چهار سال یکبار باید رسوب گیری انجام شود.

افرادی که خانه ای کوچک دارند آبگرمکن دیواری گازی را به خاطر ابعاد کوچک انتخاب می کنند اما شاید به این نکته دقت نکنند که آبگرمکن های دیواری در زمان استفاده، شعله نسبتاً بزرگ و مصرف گاز بالایی دارند و بین مصرف بالای آبگرمکن و کوچک بودن متراژ ساختمان رابطه ای مستقیم وجود دارد.

همانطور که می دانید برای تشکیل شعله در آبگرمکن به همان اندازه که باز بودن شیر گاز مهم است وجود هوا در محیط نیز مهم است. در واقع این واکنش بین مولکول های گاز و اکسیژن هواست که شعله را تشکیل می دهد و آبگرمکن به همان نسبت که گاز مصرف می کند، هوا نیز مصرف می کند و کم بودن متراژ ساختمان (معمولاً زیر ۵۰ متر مربع) و درزبندی مجراهای ورودی هوا به ساختمان به خصوص در فصل زمستان (جهت جلوگیری از نفوذ هوای سرد بیرون به داخل خانه) ممکن باعث خفگی افراد شود.

آبگرمکن اکسیژن موجود در هوا را مصرف می کند و دیگر اکسیژنی برای تنفس باقی نمی ماند؛ حتی گاهی افراد بیدار هم متوجه کمبود اکسیژن نمی شوند و کم کم هوشیاری خود را از دست می دهند.

انواع آبگرمکن دیواری

آبگرمکن دیواری در مدل های آیونایز، فن دار و مدل ترکیبی وجود دارد که وظیفه Fan در آبگرمکن های فن دار دیواری، تخلیه سریع گازهای سمی حاصل از احتراق دستگاه، برای ساختمان هایی است که دارای مشکل دودکش می باشد.

نصب آبگرمکن دیواری محفظه احتراق باز طبق قانون در متراژ های زیر ۶۰ متر ممنوع است و بهتر است از آبگرمکن دیواری محفظه احتراق بسته استفاده کنید.

اگر واحد شما در طبقه آخر ساختمان است به خاطر ارتفاع کم دود کش (کمتر از ۴ متر) از آبگرمکن دیواری فن دار استفاده کنید. همچنین اگر نوع دودکش واحد شما روکار است (یعنی از پنجره یا دیواربه سمت بیرون قرار گرفته) به خاطر آن که دودکش مکش مناسبی ندارد بازهم آبگرمکن دیواری فن دار گزینه بهتری است.

اگر می خواهید برای واحد اداری آبگرمکن گازی دیواری خریداری کنید، آبگرمکنی که مقدار تولیدی آب گرم آن از ۱۲ لیتر در هر دقیقه کمتر است، انتخاب خوبی است. در ضمن در مکان های تجاری و ساختمان های اداری که نیاز به آب گرم پر حجم و طولانی مدت ندارند، آبگرمکن خورشیدی هم بهترین راهکار برای تامین آب گرم مصرفی است.

آبگرمکن ایستاده

همانطور که از نام این ابگرمکن پیداست، حالتی ایستاده دارد و روی زمین قرار می گیرد. در حقیقت این ابگرمکن همان آبگرمکن مخزن دار است که جاگیر بودن، اشغال فضای بیشتر، احتمال سوراخ شدن مخزن و امکان رشد باکتری در مخزن، از معایب آبگرمکن ایستاده می باشند.

البته در مدل های جدید ابعاد این دستگاه کوچک تر شده است اما هنوز هم میزانی از فضا را اشغال می کند.

یکی از مزایای آبگرمکن مخزنی این است که امکان ذخیره حجم مشخصی از آب را دارد و محدودیتی در حجم ندارد. در نتیجه این ابگرمکن برعکس آبگرمکن های بدون مخزن که در فشارهای پایین اغلب عملکرد ضعیف و نوسان دمایی زیادی دارند؛ به خاطر ذخیره آب در فشار پایین هم عملکرد مناسبی دارد.

انواع آبگرمکن بر اساس نوع عملکرد

انواع ابگرمکن به دو نوع مخزن دار و بدون مخزن تقسیم می شوند که نوع بدون مخزن به خاطر اندازه کوچک طرفداران زیادی دارد اما همیشه بهترین انتخاب نیست.


آبگرمکن بدون مخزن

آبگرمکن بدون مخزن

آبگرمکن بدون مخزن یا ابگرمکن دیواری یکی از پرکاربردترین نوع آبگرمکن است که مخزنی برای ذخیره آب ندارد و زمانیکه به آب گرم نیاز دارید، آب سرد وارد مخزن می شود و به سرعت گرم می شود. مصرف کننده می تواند از این آبگرمکن به عنوان جایگزینی برای سیستم مرکزی تامین آب گرم مصرفی محل مورد نظر که نیاز سریع به آب گرم دارد، استفاده کند.

در این مدل تا زمانیکه شیر آب گرم باز است بدون وقفه آب گرم موجود است و برخلاف مدل مخزن دار آب گرم پایانی ندارد و همین موضوع که مثل نوع مخزنی لازم نیست بعد از تمام شدن آب گرم منتظر بمانید بهترین مزیت آبگرمکن بدون مخزن به شمار می رود. کارایی بالا،  داشتن ابعاد کوچک، صرفه جویی در فضا و ضمانت برای طول عمر بالا هم از دیگر مزایای آن می باشند.

یکی دیگر از مزایای آبگرمکن بدون مخزن صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی است زیرا آب را بر اساس میزان مصرف داغ می کند؛ در آبگرمکن بدون مخزن زمانیکه شیر آب بسته می شود، برق یا گاز مصرف نمی شود اما در مدل مخزن دار حتی زمانیکه شیر آب گرم باز نیست اگر آب مخزن سرد باشد شعله گاز یا المنت برق روشن می شود که این افزایش مصرف را مدل مخزن دار به همراه دارد.

این آبگرمکن را می توان در نزدیکی سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی یا دوش حمام نصب کرد، یا حتی آن را خارج از ساختمان و بر روی دیوار بیرونی نصب کرد.

معایب آبگرمکن بدون مخزن

این آبگرمکن در ابعاد مختلف موجود است و برخی از معایب آن بدین ترتیب می باشند:

– گران است

– نصب و راه اندازی دشوارتر

– هزینه نصب و نگهداری بالای تجهیزات

– نیاز احتمالی به ایجاد تغییرات بزرگ در خانه برای استفاده از یک آبگرمکن بدون مخزن

– با توجه به نیاز ممکن است چند آبگرمکن لازم باشد.

– این دستگاه سرعت پایینی دارد و سرعت خروجی آن محدود است و نمی توان همزمان در خانه چند شیر آب گرم باز کرد. البته آبگرمکن های بدون مخزن گازی معمولا آب را سریعتر از مدل برقی گرم می کنند.

– این مدل آبگرمکن صفحات ریز زیادی دارد و رسوب گذاری در آن بسیار زیاد است و باید هر سال اسید شویی شود.

-حمام کردن با این آبگرمکن مشکل است چون برای داشتن آب گرم باید دائم آب باز باشد.

برای آن که طول عمر این آبگرمکن افزایش یابد باید به صورت منظم رسوبات و مواد معدنی ایجاد شده به کمک لوله کش مجاز تخلیه شود. این آبگرمکن دارای قطعات پیچیده ای است به همین دلیل به مراقبت زیادی نیاز دارد؛ به عنوان مثال اگر در هوای سرد از ابگرمکن استفاده نکنید باید مطمئن باشید آب دستگاه به طور کامل تخلیه شده باشد. چون در غیر اینصورت ممکن است یخ زدن آب به آبگرمکن آسیب بزند.

آیا بلافاصله پس از باز کردن شیر، آب گرم جریان پیدا می کند؟
این سوال و چالشی است که هنگام انتخاب آبگرمکن بدون مخزن پرسیده می شود، همانطور که می دانید در آبگرمکن مخزن دار آب از قبل گرم و ذخیره می شود و به محض باز کردن شیر آب گرم وارد لوله می شود. اما در مدل بدون مخزن پروسه گرم شدن آب متفاوت است، زیرا برای این کار یک سنسور جریان آب شروع به کار می کند، سپس فن روشن می شود و بعد آب شروع به گرم شدن می کند.

آبگرمکن مخزن دار

آبگرمکن مخزن دار چه مزایای دارد؟

آبگرمکن مخزن دار یا آبگرمکن زمینی ارزان ترین و رایج ترین نوع آبگرمکن است که از یک مخزن عایق دار که قادر به نگه داشتن آب گرم است تشکیل شده است و برای واحدهای متراژ بالا مناسب است.

این دستگاه دارای ظرفیت مشخصی است و مدل‌های مختلف آن از ۲۰ تا ۸۰ گالن قابلیت ذخیره‌سازی آب را دارند. گاز طبیعی، گاز پروپان مایع، نفت و برق منابع انرژی مورد استفاده این آبگرمکن هستند که دو نوع برقی و گازی رایج تر می باشند.

 آب سرد به کمک شعله گاز  یا المنت گرم می شود و تا زمان مصرف درون مخزن به صورت گرم نگهداری می شود. درون مخزن یک سنجش دمای آب وجود دارد که در صورت افت دمای آب آن را گرم می کند؛ آبگرمکن این فرآیند را در تمام طول روز انجام می دهد و هر زمان به آب گرم احتیاج داشته باشید آب گرم آماده است.

مزایای آبگرمکن مخزن دار

– قیمت و هزینه کمتر

– نصب آسان

– قطعات ساده ای دارد و دستگاه پیچیده ای نیست.

– کمتر نیاز به تعمیر دارد و سرویس کردن آن در مقایسه با آبگرمکن بدون مخزن بسیار ساده تر است.

–  به مراتب کمتر باعث دردسر شما می شوند.

– آبگرمکن مخزنی را می توان با دمای کم استفاده کرد چون ذخیره دارد.

– دسترسی به یک منبع آب تازه در شرایط اضطراری

در مناطقی که آب سخت دارند، آبگرمکن بدون مخزن دچار آهک گرفتگی می شود و کارایی آن پایین می آید اما در آبگرمکن مخزن دار چون مواد معدنی موجود در آب سخت در کف مخزن رسوب می کند و از آن بیرون رانده می شود تاثیر کمتری بر عملکرد آبگرمکن می گذارد. حتی اگر رسوب افزایش پیدا کند کارایی آبگرمکن خیلی کاهش نمی یابد زیرا بیشتر تبادل گرما در لوله های آب گرم اتفاق می افتد نه در کف مخزن.

معایب آبگرمکن مخزن دار

– ابعاد بزرگی دارد و فضای زیادی را اشغال می کند.

– جاگیر است و نمای زیبایی ندارد

– آب ذخیره شده در مخزن به آرامی گرمای خود را از دست می‌دهد که این کار باعث اتلاف انرژی می‌شود و همیشه باید درجه حرارت آن‌ها تنظیم شود.

– اتلاف انرژی در حالت آماده به کار (اتلاف انرژی برای پر نگه داشتن همیشگی مخزن آب گرم)

– نشت آب از مخزن در صورت عدم کارایی درست آبگرمکن

– استفاده از آن به حوصله نیاز دارد، قبل از حمام روشن کنید و مراقب باشید آب جوش نرود.

– سیستم کنترل این آبگرمکن ناقص است و ترموستات قدیمی در آن بکار می رود، مصرف کننده نمی تواند دما را به درستی تنظیم کند انرژی بیشتری مصرف می شود.

آبگرمکن مخزن دار در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم نیست و باید حتما داخل ساختمان نصب شود. البته عده ای این دستگاه را در گاراژ یا داخل کابینت نصب می کنند که اصلا مکان مناسبی نیست.

انواع آبگرمکن بر اساس سیستم روشن کننده دستگاه

آبگرمکن پیلوت دار یکی از انواع آبگرمکن بر اساس سیستم روشن کننده

انواع آبگرمکن از نظر شمعک به دو نوع پیلوت دار (شمعک دار یا شمعک دائم) و آیونایز (بدون شمعک) تقسیم می شود. که در مدل پیلوت دار شمعک همیشه روشن است و زمانیکه شیر آب گرم باز می شود شمعک شعله را روشن می کند.

اما در مدل آیونایز، شمعک دائمی حذف شده و همیشه روشن نیست و تنها زمانیکه شیر آب گرم باز می شود برای روشن شدن مشعل آبگرمکن، سیستم جرقه زن هوشمند آیونایز دستگاه را روشن می کند. آبگرمکن آیونایز مصرف برق ناچیزی دارد و در صورت قطع برق سیستم به صورت خودکار مدار باتری را فعال می کند و پس از وصل برق، مجددابه حالت استفاده از برق برمی گردد.

مصرف کمتر انرژی، کاهش ایجاد رسوب در لوله های مبدل، مجهز به سیستم آیونایز، جرقه زن خودکار و کنترل هوشمند، عمر بیشتر دستگاه و صرف هزینه کمتر برای نگهداری از مزایای مدل آیونایز می باشند.

انواع آبگرمکن بر اساس منبع انرژی

در این تقسیم بندی آبگرمکن به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود که در آبگرمکن نوع مستقیم، منبع انرژی درون آبگرمکن قرار دارد مانند آبگرمکن زغالی، نفتی، گازی، برقی، اما در نوع غیر مستقیم منبع انرژی در جای دیگری چون موتورخانه قرار دارد مانند آبگرمکن خورشیدی، دوجداره و کویلی.

آبگرمکن نفتی

آبگرمکن نفتی قدیمی ترین نوع ابگرمکن

آبگرمکن نفتی یکی از قدیمی ترین انواع آبگرمکن است که در حال حاضر در مناطقی که به گاز یا برق دسترسی ندارند استفاده می شود و منبع تولید انرژی و حرارت در آن نفت است.

نفت پس از عبور از کاربراتور به وسیله لوله های رابط به محفظه احتراق یا اجاق می رسد و در کنار هوایی که از روزنه اجاق وارد شده شعله ور می شود و حرارت تولید می کند و در اثر سوختن نفت و ایجاد حرارت آب گرم می شود.

تنظیم مقدار سوخت ورودی به دستگاه وظیفه کاربراتور است؛ به عنوان مثال آب باید به ۶۰ درجه برسد و کاربراتور روی عدد ۳ تنظیم شد است. زمانیکه دمای آب به عدد  مورد نظر رسید، گرما توسط ترموستات تشخص داده می شود و سوخت رسانی به دستگاه قطع می شود.

البته سوخت رسانی به طور کامل قطع نمی شود زیرا باید شعله در اجاق باقی بماند و در واقع کاربراتور همیشه نشتی دارد. برای مکش بهتر دودکش، ارتفاع آن را بیشتر در نظر می گیرند  تا دود به راحتی بالا رود.

در آبگرمکن نفتی اتلاف انرژی زیاد است زیرا مقدار زیادی از گرما به همراه دود از دود کش خارج می شود.
اگر دود ناشی از احتراق سفید رنگ باشد یعنی دارای اکسیژن است اما دود سیاه به این معناست که سوخت ناخالصی در ماده سوختنی است.  

معایب آبگرمکن نفتی

– تولید زیاد آلاینده

– نیاز فراوان به نفت در عین دستری سخت به آن

– ایمنی و امنیت کمتر

– ایجاد سروصدای زیاد در صورتیکه در کوره نفت زیاد بریزید.

مزایا آبگرمکن نفتی

– مناسب برای مناطقی که به گاز و برق دسترسی ندارد.

اجاق، کاربراتور و عدد روی کاربراتور تعیین کننده ظرفیت حرارتی آبگرمکن نفتی می باشند.

آبگرمکن گازی

آبگرمکن گازی

آبگرمکن گازی (Gas Water Heater) در میان انواع آبگرمکن طرفداران بیشتری دارد زیرا نسبت به نوع برقی مصرف متعادل تری دارد و مشکلات استفاده از آبگرمکن نفتی را ندارد.

منبع تولید انرژی و حرارت در این آبگرمکن گاز شهری یا گاز مایع (کپسول حاوی مایع تحت فشار) است و در اندازه های مختلف و به دو شکل مخزنی و دیواری در بازار موجود است که تامین سریع آب گرم از مهم ترین ویژگی های آن می باشد.

اجزای آبگرمکن گازی دیواری بدین ترتیب است:

ترموستات، مبدل حرارتی، فین یا پره های آلومنیومی، کلاهک تعدیل، شعله پخش کن، دیافراگم، شیر شیپوره، شیر احتراق آهسته، میل سوپا پ آب، ترموکوپل، فندک یا جرقه زن، رگولاتور آب، میکروسوئیچ، رویه یا کاور، فلوسویچ، شیر پرکن، شیر ۳طرفه، شیر هواگیری پمپ، مشعل، الکترود سنسور، مبدل اصلی، کلاهک تعدیل، فریم راست و چپ، الکترود جرقه، سپر حرارتی، براکت نگهدارنده مبد، چند راهه ی آب پلاستیکی، شیر گاز، پمپ سیرکولاسیون مدار گرمایش، شیر اطمینان، مبدل ثانویه یا صفحه ای

ترموستات کنترل کننده الکتریکی خودکاری است که از آن برای تنظیم دما در فضای بسته استفاده می کنند؛ اگر ترموستات در آبگرمکن گازی به درستی کار نکند دما و فشار درون دستگاه افزایش پیدا می کند که برای کاهش فشار درون دستگاه و ممانعت از ترکیدن آبگرمکن یک شیر اطمینان تعبیه شده است و آب داغ از لوله متصل به شیر اطمینان خارج می شود.

روی کلاهک آبگرمکن هم یک کلید حرارتی تعبیه شده که اگر به هر دلیلی دودکش قادر به انتقال دود به بیرون نبود، گاز ورودی به آبگرمکن قطع می شود و آبگرمکن خاموش می شود.

مزایای آبگرمکن گازی

– مقرون به صرفه ترین نوع آبگرمکن

– هزینه پایین تری نسبت ه دیگر انواع ابگرمکن دارد.

– تمیز بودن

– همیشه در دسترس بودن انرژی گاز

– امکان تنظیم شعله به صورت ولومی و پیوسته

– تامین آب گرم فوری، دائم و فراوان

– دارای دریچه نمایش شعله تا از روشن بودن آن اطمینان حاصل کرد.

– استفاده آسان از آبگرمکن

معایب آبگرمکن گازی

– امکان نشت گاز، آتش سوزی، خفگی ناشی از کمبود اکسیژن یا انتشار مونو اکسید کربن در فضای داخل خانه

– ایمنی کمتر در مقایسه با آبگرمکن خورشیدی و برقی

– گران است

– نصب استاندارد آن سخت است.

یکی از بزرگترین خطرات آبگرمکن‌های گازی ایجاد مسمومیت و تولید گازهای سمی ناشی از سوختن ناقص سوخت مصرفی دستگاه است که این موضوع باعث مسمومیت افراد می شود. بهترین راه برای پیشگیری از  مسمومیت دقت در نصب دودکش و جلوگیری از ورود گاز به فضای محل نصب است. نصب ابگرمکن در حمام نیز باعث تولید گاز مونوکسید کربن و مسمومیت افراد می‌شود.

اگر خانه کوچکی دارید و شرایط استفاده از آبگرمکن برقی یا خورشیدی را ندارید، آبگرمکن گازی با دودکش دو جداره که هوای مورد نیاز خود را از فضای بیرون خانه تامین می کند و مشکل مصرف اکسیژن داخل خانه را ندارد؛ بهترین گزینه برای شماست.

آبگرمکن گاز فوری

آبگرمکن گازی دیواری یا آبگرمکن فوری یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین انواع ابگرمکن است که فاقد مخزن برای نگهداری آب گرم است. زمانیکه یر اب گرم را باز می کنید، آب سرد وارد مخزن شده و حرارت می بیند و از طریق لوله کشی به سمت شیر می رود.

در این نوع ابگرمکن با بستن شیر آب گرم شعله قطع می شود و آب سرد می شود؛ البته شعله پیلوت همچنان روشن است اما همین موضوع از معایب آبگرمکن گاز فوری است.

آبگرمکن برقی

آبگرمکن برقی

آبگرمکن برقی ساده ترین نوع آبگرمکن است که با انرژی الکتریکی آب را گرم می کند و برای مناطقی که برق ارزان قیمت دارند یا محدودیت استفاده از گاز شهری دارند، بهترین گزینه است.

در این نوع آبگرمکن دمای آب با یک ترموستات کنترل می شود؛ اگر دمای آب از حد مطلوب بالا تر باشد، المنت خاموش می شود و در صورتیکه دمای آب از حد مطلوب پایین تر بیاید، المنت روشن می شود.

این مدل آبگرمکن در دو نوع دیواری و ایستاده وجود دارد و با توجه به توان مصرفی و حجم مخزن در مکان های مختلف بکار می رود؛ به عنوان مثال مدل هایی با توان پایین برای واحد های تجاری که نیاز به آب گرم کمتری دارند مناسب است.

انواع آبگرمکن برقی

الف) آبگرمکن مخزنی: در این مدل که معمول ترین نوع آبگرمکن است که آب در محفظه ای جمع می شود و در اثر حرارت گرم می شود.

ب) آبگرمکن آنی یا فوری: آبگرمکنی با توان نسبتا بالا که مخزن ندارد و آب در صورت نیاز گرم می شود.

ج) آبگرمکن پمپ حرارتی: این آبگرمکن مصرف پایینی دارد و گرمایی را که از محیط و هوای اطراف می گیرد شدت می بخشد و این گرما را به آب موجود در مخزن انتقال می دهد. کارایی این نوع آبگرمکن به شرایط محیط اطراف بستگی دارد و پمپ حرارتی برقی استفاده شده در هوای گرم بسیار بهتر عمل می کند.

برای این که آبگرمکن برقی با پمپ حرارتی به بهترین شکل کار کند باید فیلترهای هوای آن مرتب تمیز شود و در غیر اینصورت با یک آبگرمکن مخزن دار معمولی تفاوتی ندارد.

مزایای آبگرمکن برقی

– آلودگی نفت و گاز را ندارد و گاز سمی تولید نمی کند.

– مناسب برای مکان های کوچک که مشکل تهویه هوا دارند.

– ایمنی بیشتر و خطرات ناشی از نشت گاز را ندارد.

– محدودیت فضا یا لوله کشی را ندارد.

– خطرات ناشی از احتراق گاز را ندارند.

– نصب، تعمیر و نگهداری آسان

– نیاز به دودکش ندارد.

– کاملا بی سروصدا است

– به خاطر نداشتن شعله گاز عمر بیشتری دارد.

– برای کار با فشار کم مشکلی ندارد.

معایب آبگرمکن برقی

– هزینه مصرف برق در ایران بیشتر از گاز است.

مصرف برق و هزینه بالا قبض برق از نکاتی است که اغلب افراد را از خرید آبگرمکن برقی منصرف می کند اما در صورت توجه به برچسب انرژی و انتخاب رده انرژی بالا در حین خرید ضروری است.

 مناسب نمودن عایق کاری لوله‌های آب گرم، استفاده از دمای مناسب برای آب گرم و نصب صحیح و انتخاب مکان مناسب باعث کاهش مصرف انرژی الکتریکی می شود.

 آبگرمکن هیبریدی

آبگرمکن هیبریدی

آبگرمکن هیبریدی (hybrid water heater) با استفاده از گرمای محیط، آب را گرم می کند، در واقع گرما را از محیط می گیرد و از آن برای گرم کردن مخزن استفاده می کند.

البته این آبگرمکن تنها در شرایط ویژه بازدهی خوبی دارد؛ به عنوان مثال نیاز به فضای خالی زیاد دارند، محیط اطراف آن ها باید خالی باشد و درجه حرارت سالانه آن منطقه بین ۴۰ تا ۹۰ درجه باشد.

البته برخی از انواع آبگرمکن هیبریدی دارای حالت سوئیچینگ هستند و در صورتیکه دما کم شود، ابگرمکن به شکل برقی کار می کند.

مزایای آبگرمکن هیبریدی

– بهره وری انرژی (به میزان ۶۲ درصد کمتر از آبگرمکن برقی انرژی مصرف می کند)

– صرفه جویی بسیار خوب در هزینه ها

– مناسب برای مناطق گرمسیر

– نداشتن آلایندگی و سروصدا

معایب آبگرمکن هیبریدی

–  برای آپارتمان یا خانه های کوچک مناسب نیست.

– برای مناطقی که بیشتر سال هوای سردی دارد، مناسب نیست.

– در زمستان که هوا سرد است کارایی  و بازدهی آن بسیار پایین است.

آبگرمکن خورشیدی یا سولار

آبگرمکن سولار سازگار با محیط زیست

آبگرمکن خورشیدی (Solar water heating) یکی از انواع آبگرمکن است که با جذب انرژی خورشیدی آب را گرم می کند و به خاطر استفاده از سوخت تجدید پذیر از نظر محیط زیستی مناسب ترین آبگرمکن است.

آبگرمکن سولار علاوه بر تامین آب گرم بهداشتی، می تواند بخشی از گرمایش فضا را در زمستان تامین کند. البته به خاطر کاهش طول روز و کاهش زاویه تابش خورشید در زمستان، انرژی قابل جذب نیز کاهش می یابد که در نتیجه برای تامین گرمایش فضای ساختمان باید سطح کلکتورهای خورشیدی را به میزان مورد نیاز افزایش داد.

آبگرمکن خورشیدی با انرژی مفید خورشید کار می کند و به خاطر رایگان بودن از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بر خلاف باور عموم مردم برای هر نوع شرایط آب و هوایی مناسب است و بر روی سقف یا داخل حیاط نصب می شود.

آبگرم کن خورشیدی از دو بخش کلی گردآورنده خورشیدی و مخزن عایق بندی شده تشکیل شده است و کلکتورها، مدار لوله کشی، مخزن ذخیره، سیستم گرمکن پشتیبان و مبدل حرارتی اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن خورشیدی می باشند.

کلکتور

کلکتور بخش اصلی آبگرمکن خورشیدی و  جمع کننده و جذب کننده تشعشع خورشید است که انرژی خورشید را به وسیله بهینه ترین ورق های جاذب و صفحه های جاذب مخصوص آلومنیومی جذب می کند و انرژی تابشی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند.

کلکتور صفحات فلزی با پوشش جاذب است که در زیر آن صفحات، لوله هایی که داخل آن سیال عامل است جوش خورده است. مجموعه ورق و لوله ها داخل یک جعبه عایق با روکش شیشه قرار دارد تا از اثر گلخانه‌ای بتواند استفاده کند.

این صفحات اغلب بر روی سقف نصب می شوند و گرما را از نور خورشید جذب می کنند و به آب سرد موجود در لوله ها منتقل می کنند؛ آب پس از گرم شدن به مخزن منتقل می شود.

کلکتور های حرارتی خورشیدی، قلب سیستم گرمایش خورشیدی نام دارد و به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز (بدون حرکت) تقسیم بندی می شود که کلکتور غیر متمرکز به شکل ثابت در موقعیتی قرار دارد و حرکت خورشید را ردگیری نمی کند.

کلکتور غیر متمرکز به سه دسته کلکتور تخت، کلکتور تحت خلاء و کلکتور سهموی تقسیم می شود که از آن برای تامین آب گرم و گرمایش فضا استفاده می کنند.

کلکتور تخت ساده‌ ترین و پر استفاده‌ ترین نوع کلکتور است که به شکل یک جعبه مستطیل است. کلکتور تحت خلاء از تعدادی لوله دو جداره شفاف موازی تشکیل شده است و توانایی در ایجاد دمای بالاتر از مزیت آن به شمار می رود. کلکتور سهموی هم برای تجمع انرژی خورشیدی سطح آینه ای دارد.

سیستم پشتیبان

در مواقعی که هوا سرد می شود یا مدت زمان تابش خورشید کم می شود و دمای آب خروجی از سیستم پایین است، سیستم پشتیبان برقی و گازی از یک المنت برقی و یک مشعل گازی کوچک (در فضای مابین دو مخزن) تشکیل شده و کمبود دمای مورد نیاز را جبران می کند.

آبگرمکن خورشیدی را می توان به تنهایی و برای تامین آب گرم واحد مسکونی، واحد صنعتی یا بخشهای کشاورزی بکار برد اما به خاطر متغیر بودن میزان تابش خورشید در فصل ها و مناطق مختلف بهتر است آبگرمکن خورشیدی را به عنوان پیش گرم آبگرمکن نفتی، گازی یا برقی بکار برد. البته اگر استفاده شما از ساختمان فقط در ایام تابستان است و منطقه مورد نظر در بیشتر روزها آفتابی است آبگرمکن خورشیدی گزینه مناسبی به شمار می رود.

مزایای آبگرمکن خورشیدی

– از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هزینه پایین مصرف بارزترین مزیت آن است زیرا برای گرم کردن آب از انرژی خورشیدی که منبع عظیم انرژی رایگان است استفاده می کند. و هزینه نگهداری آن کم است.

– انرژی خورشید منبع بی پایان، قابل دسترس، رایگان و تجدیدپذیر است که استفاده از آن به میزان قابل توجهی باعث کاهش وابستگی ما به منابع تجدید ناپذیر انرژی (سوخت های فسیلی) می شود و حفاظت از محیط زیست و ذخیره منابع انرژی را به همراه دارد.

– جایگزین مناسب جهت کاهش مصرف سوخت فسیلی

– آب گرمکن خورشیدی یکی از موثرترین طرح های استفاده عمومی و آسان از انرژی خورشید برای تأمین آبگرم مصرفی در بخش خانگی و صنعتی است.

– استفاده از آبگرمکن خورشیدی پاک و بدون آلودگی زیست محیطی است و باعث کاهش حجم الاینده زیست محیطی، هوای آلوده و گازهای گلخانه ای که از سوخت های فسیلی همچون نفت، گاز طبیعی، پروپان  به وجود می آید، می شود.

– استفاده از این سیستم  امن و بی خطر است و خطرات مسمومیت، آتش سوزی، انفجار و برق گرفتگی را ندارد.

– این سیستم هیچگونه اجزای متحرکی ندارد و کاملا آرام و بی صداست.

– در رده بندی انرژی های نو، استفاده از انرژی خورشیدی به خاطر  فراوانی، سهولت دسترسی و نامحدود بودن در رده اول استفاده قرار گرفته است.

– بازده و کارایی بالا و اتلاف حرارتی بسیار پایین

– عمر مفید طولانی و قابل اطمینان

– مقاوم در برابر خوردگی

میزان انرژی صرفه جویی شده در آبگرمکن خورشیدی به عواملی چون اندازه کلکتورها، حجم تانک ذخیره، بازدهی سیستم، میزان تابش روزانه خورشید و میزان آب گرم مصرفی بستگی دارد.

معایب آبگرمکن خورشیدی

– مراحل نصب و انتقال آب به مخزن خیلی هزینه  و سخت است؛ باید مخزن و پنل ها را خریداری کرد و روی پشت بام نصب کرد که اینکار به چند نفر نیرو نیاز دارد.

– هزینه اولیه برای خرید این آبگرمکن زیاد است اما در طول بازه زمانی که استفاده می کنید در مقایسه با دیگر انواع آبگرمکن مقرون به صرفه می باشد. به خصوص در مناطق گرمسیر بهتر است چون به پشتیبان نیاز ندارد.

– این سیستم فضای زیادی در پشت بام اشغال می کند و حتما باید جایی نصب شود که بیشترین مقدار نور خورشید باشد.

– این سیستم حتما در حضور خورشید کار می کند و در غیر اینصورت و برای فصول سرد سال به سیستم پشتیبان و یک منبع دیگر برای ایجاد گرما نیاز دارد.

– وظیفه اصلی این آبگرمکن، گرم کردن آب به وسیله انرژی خورشیدی است؛ این دستگاه در فصل تابستان کارایی نسبتا خوبی دارد اما در فصول سرد سال کارایی خوبی ندارد زیرا با سرد شدن هوا به یک سیستم پشتیبان نیاز دارد که مصرف برق آن زیاد است. در مجموع بهره گیری از آبگرمکن در زمستان با مشکلاتی همراه است، البته هر مشکلی راه حل خاصی دارد به کار بردن آن چندان قابل قبول نیست.

– یخ زدگی سیستم در زمستان که کارکرد آن را با مشکل روبرو می کند، از دیگر معایب آبگرمکن سولار است که باید اقدامات پیشگیرانه را انجام داد.

– طولانی بودن مسیر لوله آب گرم و تاخیر در رسیدن آب گرم به مصرف کنندگان که برای مجتمع های مسکونی که مصرف آب بالا است مناسب نیست.

انواع آبگرمکن خورشیدی

تولید آب گرم ساختمان  به کمک آبگرمکن خورشیدی یکی از قتصادی ترین روش های استفاده از انرژی خورشیدی است و آبگرمکن های خورشیدی بر اساس نوع تماس بین دو سیال به دو دسته آبگرمکن جریان مستقیم (باز) و جریان غیر مستقیم (بسته) و بر اساس نوع عملکرد و نوع ایجاد جریان به دو دسته بدون پمپ یا جریان ترموسیفون و پمپ دار یا جریان اجباری تقسیم می شوند.

ابگرمکن خورشیدی یا سولار

در سیستم مدار باز یا سیستم مستقیم (Direct) باشد، سیال گرم شده همان آب مصرفی است که به صورت مستقیم در میان گردآورنده یا کلکتور جاری می شود. سیستم مدار باز ساده، کارا و قابل اطمینان است اما در شرایط آب و هوایی سرد و در دمای زیر صفر کارایی لازم را ندارد و یخ زدن آب داخل لوله باعث پارگی آنها می شود.

در سیستم مدار بسته یا غیر مستقیم (In direct) سیال گرم شده محلول آب و ضد یخ یا سیالی غیر از آب است که نقطه انجماد پایین تری دارد (مانند مخلوط پروپیلن گلایکول و آب). سیستم مدار بسته دارای دو چرخه جداگانه است که از طریق یک مبدل گرمایی به یکدیگر متصل شده اند و این مبدل، گرما را از سیال داخل گردآورنده به آب مصرفی منزل منتقل می کند. 

۱- آبگرمکن ترموسیفونی

آبگرمکن ترموسیفونی یکی از انواع ابگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی چرخش طبیعی، سیستم پسیو یا ترموسیفونی (Thermosiphon) ساده ترین سیستم آبگرمکن خورشیدی است که از یک کلکتور و یک مخزن ذخیره تشکیل شده است؛ کلکتورهای خورشیدی نیز معمولا به دو صورت صفحه تخت (Flat Plate) یا لوله خلاء  (Vacuum Tube)  می باشند.

در این آبگرمکن پمپی برای جابجایی آب وجود ندارد و با استفاده از یک سیکل طبیعی، آب درون کلکتورهای خورشیدی به چرخش در می آید و گرم می شود. به این شکل که با تابش نور خورشید به کلکتورها و جذب انرژی گرمایی، سیال موجود در اثر خاصیت رسانایی گرم می شود و به  خاطر وجود اختلاف دما چگالی بین ابتدا و انتهای رایزر فرق می کند (خاصیت ترموسیفون) و سیال گرم به بالا حرکت می کند و به منبع ذخیره وارد می شود.

کارایی بالا، سهولت ساخت، عدم حضور قطعات متحرک و عدم نیاز به نگهداری از مزایای آبگرمکن ترموسیفونی است.

تمام سیستم های خورشیدی به سیستم کمکی نیاز دارند؛ در این آبگرمکن هم یک سیستم پشتیبانی برقی، گازی یا نفتی برای مواقع اضطراری وجود دارد که با ترموستات می توان میزان دما را تنظیم کرد.

در این نوع آبگرمکن مخزن دو جداره یا همان منبع دوجداره آب گرم در قسمت بالاتر از کلکتور (۳۰ یا ۶۰ سانتیمتر بالاتر) و در فضای خارج از ساختمان نصب می شود تا از چرخش معکوس سیال در ساعاتی که تابش خورشید وجود ندارد، جلوگیری شود اما پدیده یخ زدگی در فصول سرد سال بزرگترین مشکل این سیستم است.

برای حفاظت از سیکل بسته کلکتورها در آبگرمکن ترموسیفونی به ضد یخ نیاز داریم؛ ضد یخ های معمولی که در خودرو بکار می رود سمی است و احتمال دارد وارد سیستم آب بهداشتی شود به همین خاطر از ضد یخ هایی با گرید غذایی و غیر سمی استفاده می کنند.

حرکت ترموسیفونی تا زمانیکه انرژی خورشید باشد ادامه دارد و برای ذخیره انرژی در ساعاتی که خورشید نیست یک مخزن ذخیره آب گرم تعبیه شده است که به صورت بی فشار یا تحت فشار تولید می شود.

الف) آبگرمکن های تحت فشار

آبگرمکن خورشیدی پمپ دار یا ترموسفونی که دارای کلکتور صفحه تخت است از مخزن پر فشار یا تخت فشار استفاده می کند و برای مصارف خانگی مانند آپارتمان ها، ویلاها و مصارف عمومی مانند هتل ها و کارخانجات مناسب است.

مخزن این آبگرمکن مستقیم به آب شهر وصل می شود و چون مخزن پرفشار است تحمل آب شهری را دارد؛ با وجود این نوع ابگرمکن مصرف کننده آب گرم پر فشار استفاده می کند.

در این آبگرمکن می توان آب گرم را به لوله های آب ساختمان وصل کرد و خروجی آب گرم را به آب گرم مصرفی ساختمان (مثل پیش گرم موتورخانه یا پیش گرم پکیج) وصل کرد؛ که این از مزیت آبگرمکن خورشیدی با مخازن پر فشار است و نیاز به ضدیخ در زمستان، هزینه تولید و هزینه بیشتر محصول (در این نوع آبگرمکن از ورق با ضخامت بیشتری استفاده می کنند) از معایب آبگرمکن خورشیدی تحت فشار می باشند.

ب) آبگرمکن بی فشار

این آبگرمکن نوع دیگری از آبگرمکن ترموسیفونی است که در آن از لوله خلاء استفاده می کنند؛ اغلب از کشور چین وارد ایران می شود و به آبگرمکن های لوله خلاء یا Vacuum Tube مشهور است.

این آبگرمکن خورشیدی فاقد فشار آب شهری است زیرا مخازن این آبگرم کن تحمل فشار آب شهر را ندارد و زمانیکه شیر آب گرم باز می شود فشار آب گرم کمتر از فشار آب سرد است. به همین دلیل برای مصارف شهری که نیاز به آب پرفشار است مناسب نیست و این یکی از معایب آبگرمکن خورشیدی بی فشار است.

البته اگر چاره ای جز نصب این آبگرمکن در ساختمان ندارید باید انشعاب جدایی برای آن در نظر بگیرید مثلا در حمام یک شیر جداگانه برای آب گرم نصب کنید. اگر آن را به لوله آب گرم ساختمان وصل کنید چون آب شهر پرفشار و آب این آبگرمکن کم فشار است، به محض باز شدن شیر به جای ورود آب گرم، آب سرد با فشار از لوله بالا رفته و وارد مخزن آبگرمکن می شود و آن را سرد می کند.

برخی از مزایا آبگرمکن خورشیدی بی فشار بدین ترتیب است: قیمت کمتر به خاطر استفاده از ورق هایی با ضخامت کمتر و تک جداره بوده، نصب سریع و آسان، مناسب برای مناطقی که به آب لوله کشی شهری دسترسی ندارند، عدم نیاز به ریختن ضد یخ به خاطر استفاده از لوله های دو جداره در این آبگرمکن که با تکنولوژی لوله خلاء ساخته شده اند و در مناطق سردسیر آب داخل کلکتور یخ نمی زند.

۲- آبگرمکن خورشیدی پمپ دار (جریان اجباری)  

آبگرمکن خورشیدی پمپ دار یا اکتیو

آبگرمکن های بدون پمپ با استفاده از نیروی گرانش و نه مکانیسم مکانیکی کار می کند اما آبگرمکن پمپ دار با استفاده از پمپ، آب را به درون کلکتورها ارسال می کند، به این شکل که پمپ را در مسیر ورود محلول سرد به کلکتورها قرار می دهند و با چرخش مداوم آن آب مخزن توسط صفحات جاذب کلکتورها گرم می شود.

 اگر به هر دلیلی مجبور شدید مخزن ذخیره را پایین تر از کلکتور نصب کنید، باید برای جریان آب بین کلکتور و مخزن ذخیره از پمپ جریانی (سیرکولاتور) استفاده کنید که در این حالت سیستم آبگرمکن را اجباری یا اکتیو می گویند. این آبگرمکن بیشتر برای سیستم های بزرگ کاربرد دارد اما در سیستم خانگی هم بکار می رود.

مخزن آب گرم در سیستم اجباری از نوع مخزن دو جداره یا کویلی است و جدا از کلکتور و در نزدیکترین مکان به محل مصرف نصب می شود. در این سیستم بار مخزن از روی پشت بام حذف می شود و تنها کلکتور روی بام نصب می شود که این باعث زیبایی بیشتر ساختمان می شود.

 ترموستات ساده ترین پمپ کنترل جریان است که در این سیستم بکار می رود و به این شکل کار می کند که با افزایش دمای آب کلکتور، پمپ را به کار می اندازد و باعث جریان آب بین کلکتور و مخزن ذخیره می شود.

مزیت آبگرمکن خورشیدی پمپ دار

– آب گرم کننده ای که در این سیستم در کلکتور و جداره خارجی مخزن ذخیره گردش می کند، به هیچ وجه با آب مصرفی مخلوط نمی شود. به همین دلیل برای آب گرم کننده می توان از آب ناخالص یا سیالی استفاده کرد که دمای انجماد آن پایین و گرمای ویژه بالایی داشته باشد.

– بهبود راندمان و توان خروجی سیستم به خاطر افزودن یک پمپ سیرکولاسیون به مدار گردش سیال

– نصب مخزن ذخیره در موقعیت دلخواه و مناسب مانند فضای زیر شیروانی، داخل حمام یا اطراف سقف

– اتلاف دمای کمتر به خاطر indoor بودن مخزن

– طول عمر و کارایی بیشتر

– قابلیت استفاده از سیستم کمکی گازی

– مجهز به پمپ برقی کم مصرف و سیستم کنترل هوشمند

راهنمای خرید بهترین آبگرمکن

دسترسی دائمی به آب گرم به خصوص در منزل اهمیت زیادی دارد به همین دلیل آبگرمکن زندگی شما را بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید تحت تاثیر قرار می دهد؛ این دستگاه می تواند روی دکور آشپزخانه، قبض برق و گاز یا حتی برنامه شما برای دوش گرفتن تاثیر بگذارد. 

آبگرمکن برای آسایش و راحتی خانواده تولید شده است اما اگر اصول ایمنی در استفاده از آن بکار نرود می تواند خطر ساز باشد؛ به همین خاطر هنگام انتخاب و خرید آبگرمکن باید با انواع آبگرمکن، ویژگی و مشخصه های هر کدام آشنا بود و نکاتی را در نظر گرفت.

انتخاب شما باید براساس نیاز و شرایط منطقه باشد و به این نکته دقت کنید که هزینه‌های خرید، نصب و استفاده از هر نوع آبگرمکن در طول سال‌ها بسته به نوع، نام تجاری، مدل انتخاب شده و حتی کیفیت نصب کاملا با هم متفاوت است.

۱- نوع سوخت

اولین نکته برای نوع سوخت آبگرمکن است؛ گازی، برقی، نفتی یا خورشیدی؟ شما باید بر اساس شرایط و امکانات ساختمان، جغرافیای منطقه مورد نظر و مقایسه قیمت سوخت ها، بهترین را انتخاب کنید.
گار ارزانترین و تمیز ترین سوخت است که در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن از ویژگی های ممتاز آن است. انرژی خورشیدی بی پایان و رایگان است و برای مناطق گرمسیر بهترین انتخاب است.

برای ساختمانی که فاقد لوله کشی گاز است و ایام کمی از سال در آنجا اقامت دارید، آبگرمکن نفتی یا ذغالی انتخاب مناسبی است.

۲- کارایی

کارایی یا رده مصرف انرژی که به وسیله نمودار انرژی مشخص می شود بیانگر میزان سوخت مصرف شده در یک روز برای تولید مقدار آب گرم است که به وسیله فاکتور انرژی (EF) مشخص می‌شود. هر چقدر فاکتور انرژی بالاتر باشد، کارایی آبگرمکن نیز بالاتر است. 

۳- ظرفیت یا حداکثر قدرت حرارتی

اندازه آبگرمکن باید متناسب با فضای خانه، نیاز و خدمات شما باشد اما ظرفیت حرارتی با سایز مخزن فرق می کند، شما نباید تنها به سایز مخزن دقت کنید بلکه باید توجه کنید آبگرمکن در هر ساعت چند گالن آب را می تواند گرم کند. اگر به دنبال آب گرم مستمر هستید آبگرمکن مخزنی بزرگ یا آبگرمکن با ظرفیت حرارتی بالا انتخاب کنید.

 FHR (مخفف first hour rating) که روی برچسب راهنمای انرژی درج می شود بیانگر تعداد گالن‌های آبی است که یک آبگرمکن در هر ساعت می‌تواند تولید کند و به ظرفیت مخزن، منبع  گرما و اندازه شعله آبگرمکن بستگی دارد. آبگرمکن‌های گازی FHR خیلی بالاتری نسبت به نوع برقی دارند.

در برخی آبگرمکن ها واحد کیلوکالری در ساعت (kcal/h)  که نشاندهنده ظرفیت حرارتی آبگرمکن است، وجود دارد و بالا بودن این مقدار موجب خروجی بیشتر آب گرم خواهد شد.

نصب آبگرمکن توسط متخصص

۴- ایمنی

استفاده از آبگرمکن غیر استاندارد باعث بروز حوادث ناگواری می شود که برای پیشگیری از چنین حوادثی استفاده از سیستم های ایمنی که دارای شیر اطمینان و کلید حرارتی هستند ضروری است چون علاوه بر کارایی، ایمنی شما را تضمین می کنند.

البته علاوه بر خرید دستگاه استاندارد، نصب صحیح ابگرمکن نیز اهمیت زیادی دارد.

۵- دوام دستگاه

وجود نشان استاندارد که نشانگر دوام و کیفیت کالاست بر روی تمام انواع آبگرمکن الزامیست. همچنین تایید سازمان های معتبر داخلی و خارجی دیگر،  مانند استاندارد کیفیت اروپا (CE) نشان دهنده کیفیت بالای دستگاه می باشد.

۶- آبگرمکن کم فشار

یکی دیگر از معیارهای انتخاب آبگرمکن توجه به فشار آب منطقه مسکونی است. اگر در منطقه شما فشار آب از حد معمول کمتر است باید آبگرمکنی انتخاب کنید که با فشار کم آب هم کارکند (البته برای راه اندازی آبگرمکن های کم فشار هم حدقل فشار آب ضروری است). آبگرمکن مخزن دار یا ایستاده با فشار کم آب کار می کنند.

۷- هزینه

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که بیشتر افراد ابتدا به آن توجه می کنند، قیمت آبگرمکن است. اما به این نکته دقت کنید که تنها هزینه اولیه مدنظر نیست و هزینه نصب و نگهداری، هزینه انرژی مصرفی و هزینه تعمیر هم باید در نظر بگیرید.

فاکتورهای دیگری چون وجود برچسب انرژی، میزان حرارت دهی در ساعت اول در مورد آبگرمکن های مخزن دار، دبی آب در مورد آبگرمکن های آنی یا فوری، ططول عمر دستگاه، ضمانت نامه و خدمات پس از فروش نیز در هنگام خرید آبگرمکن باید مورد توجه قرار گیرد.

در آخر به این نکته دقت کنید که هرکدام از انواع آبگرمکن برای شرایط خاصی طراحی و تولید شده اند و انتخاب بهترین نوع آبگرمکن به نیاز مشتری، محل، شرایط نصب و استفاده از آن دارد.

امیدوارم از مطلب بهره کافی برده باشید، منتظر نظرات و تجربیات شما دوستان هستم…

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت