logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » بلیط هواپیما چارتر بهتر است یا سیستمی؟

بلیط هواپیما چارتر بهتر است یا سیستمی؟

چهارشنبه, 20 فوریه 2019 | 411 بازدید | بدون دیدگاه | تفریحی, گردشگری
بلیط هواپیما چارتر بهتر است یا سیستمی؟

اگر قصد سفر دارید و برای خرید بلیط هواپیما می‌خواهید اقدام کنید با دو گزینه بلیط چارتر و بلیط سیستمی روبه‌رو می‌شوید.
آشنایی با تفاوت‌ها، معایب و مزایای این دو بلیط به شما کمک خواهد کرد که بهترین انتخاب ممکن را برای خرید داشته باشید

سلام دوستان

اگر به دلایل مختلفی همچون کاری، تحصیلی یا حتی تفریحی سفرهای هوایی زیادی در طول سال انجام می‌دهید، حتما پیش آمده که بین دو راهی خرید بلیط چارتری و سیستمی گیر کرده باشید.

بسیاری از مسافران در اکثر سفرهای خود دچار تردید می‌شوند که کدام نوع بلیط بیشتر برای آن‌ها مناسب است. اما چطور تصمیم بگیریم؟

اگر قصد سفر با هواپیما را دارید و برای اطلاع از ساعت‌های پرواز می‌خواهید سری به سایت‌های فروش بلیت بزنید، قطعاً با دو گزینه‌ی پروازهای چارتر و سیستمی مواجه خواهید شد و ممکن است برایتان گیج‌کننده باشد که این دو چه تفاوتی با هم دارند. پروازهای سیستمی همانطور که از اسمشان می‌توان حدس زد، سیستم و برنامه‌ی مشخصی را برای قیمت و ساعت‌های پرواز در طول ماه و حتی سال در نظر می‌گیرند. چارتر، به معنی «دربست کرایه کردن» است و مفهوم گسترده‌تری دارد و آژانس‌های مسافرتی و سازمان‌های دیگر می‌توانند علاوه بر صندلی‌های هواپیما، صندلی قطار و اتوبوس و حتی اتاق‌های یک هتل را هم برای مدتی خاص اجاره کنند. در ادامه با نقاط مثبت و منفی هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

بلیط چارتر چیست؟

بلیط هواپیما چارتری

بلیط چارتر توسط بعضی از شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی فروخته می‌شود. بعضی از دفاتر خدمات گردشگری (آژانس‌های مسافرتی) سالیانه یا برای مدتی معین، تمام یا بخشی از صندلی‌های بعضی مسیرهای هوایی را از شرکت‌های هواپیمایی اجاره می‌کنند و بلیط این پروازها را به مسافران آن مسیرها می‌فروشند.

در این حالت به این آژانس‌ها چارترکننده می‌گویند و به شرکت هواپیمایی (ایرلاینی) که تمام یا بخشی از صندلی‌های پروازش را اجاره می‌دهد، چارترکننده می‌گویند. در این شرایط شما بلیط را مستقیم از هواپیمایی نمی‌خرید، بلکه از آژانس چارترکننده می‌خرید و بهای بلیط چارتر را هم، نه شرکت هواپیمایی، بلکه آژانس چارترکننده تعیین می‌کند. در این شرایط بهای بلیط چارتر در زمان‌های متفاوت و بسته به شرایط چارترکننده، تغییر می‌کند.

بعضی از مسیرهای پروازی در مناسبت‌ها و مقاطع زمانی خاص مثلا عید نوروز یا فصل تابستان‌ پرتردد می‌شوند، پس پروازهای چارتر در این مقاطع زمانی برقرار می‌شوند. بعضی از مقاصد گردشگری هم مثل استانبول و دُبی همیشه با استقبال مسافران مواجه‌اند و تقاضا برایشان زیاد است، در این مسیرها پروازهای چارتر به‌صورت سالیانه برقرار می‌شوند.

اما نکته‌ی مهمی که درباره‌ی بلیط چارتر باید بدانید این است که فرقی نمی‌کند در کدام مقطع از تقویم گردشگری باشید، تحت هر شرایطی اگر پرواز چارتر خالی بماند، هزینه‌ی خالی بودن پرواز را آژانس چارترکننده متحمل خواهد شد. به همین دلیل هم در شرایط زمانی متفاوت، بهای بلیط چارتر تغییر می‌کند. گاهی اوقات هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر بشویم، بهای بلیط چارتر پایین‌تر می‌آید.

مزایای بلیط چارتر

۱- بهترین و بزرگترین مزیت بلیط پروازهای چارتر قیمت آن است . شما اگر در انتخاب تاریخ سفر خود انعطاف داشته باشید میتوانید خیلی ارزان با هواپیما سفر کنید گاهی ارزان تر از قیمت بلیط اتوبوس یا قطار

۲- مزیت بلیط پروازهای چارتر تنها در قیمت ارزان تر بلیط هواپیما نیست . در اکثر مواقعی که ظرفیت پروازهای سیستمی ( برنامه ای ) پر شده است شما میتوانید از پروازهای چارتر بلیط تهیه کنید. البته در چنین مواقعی بلیط های چارتر دیگر ارزان نیستند ولی به هر حال کار مسافران راه میفتد.

معایب بلیط چارتر

۱- جریمه کنسلی بلیط با توجه به نظر شرکت چارتر کننده صورت میگیرد و در بیشتر موارد بلیط صادر شده غیر قابل کنسل است حتی در صورت عدم استفاده از بلیط هیچگونه وجهی استرداد نخواهد شد . پس بهتر است زمانی از بلیط های چارتر استفاده کنید که قصد تغییر آن را به هیچ وجه ندارید.
۲- بلیط پروازهای چارتر غیر قابل انتقال به غیر و غیر قابل تغییر تاریخ است .
۳- نرخ بلیط خردسال (۲ تا ۱۲ سال ) همانند قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود . البته نرخ بلیط نوزاد کوچکتر از ۲ سال ( بدون صندلی) همانند بلیط های سیستمی در حدود ۱۰ درصد قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود.
۴- محدودیت تنوع مسیرهای پروازی : مسیرهای پروازی چارتر اغلب در مسیرهای پرتردد وجود دارد مانند (تهران به مشهد یا تهران به کیش) و شما نمیتوانید در هر مسیری بلیط چارتر تهیه کنید ولی در سالهای اخیر تعداد مسیرهای چارتر به شدت افزایش پیدا کرده است .

بلیط سیستمی چیست؟

بلیط سیستمی بلیط هایی هستند که چه آنها را از آژانس های گردشگری خریداری کنید و چه مستقیما از خود هواپیماهایی، فرقی ندارد چون قیمتشان یکی است و قیمت آن بر اساس مصوب خود شرکت هوایی است. اگر بخواهیم درباره ی مزیت های بلیط های سیستمی بگوییم باید بگوییم این بلیط ها ۲ مزیت اصلی دارند:

اول آنکه بلیط های سیستمی قابل باز پس دادن یا همان استرداد هستند. یعنی اگر به هر دلیل شما بلیط را خریداری کنید و بعد از پرواز منصرف شوید، مقداری از پول شما به عنوان جریمه برداشته شده و باقی پولتان به شما برگردانده می شود. یکی دیگر از خوبی هایی که بلیط سیستمی دارد، تفاوت قیمت بلیط هواپیما برای افراد بزرگسال و کوچک و افراد با سن های مختلف است. مثلابلیط هواپیما افراد کم سن و سال نسبت به افراد بزرگسال هزنیه ی کمتری دارد. بنابراین اگر دارید با خانواده ای که در آن افراد با سن های مختلف وجود دارند، سفر می کنید بهتر است بلیط سیستمی خریداری کنید.

مزایا بلیط سیستمی

هر زمان و هر فصلی بخواهید می‌توانید بلیط‌تان را تهیه کنید.

امکان کنسل کردن بلیط را خواهید داشت. (با توجه به زمان درخواست کنسلی بلیط، کلاس پروازی و نیز قوانین شرکت هواپیمایی، جریمه کنسلی بلیط هواپیما بین %۵ تا %۱۰۰ تعیین می‌شود.)

برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال خرید بلیط نیم‌بها محاسبه می‌شود.

هر مسیری که بخواهید می‌توانید بلیط پروازتان را تهیه کنید.

معایب بلیط سیستمی

قیمت بالای خرید بلیط هواپیما بزرگ‌ترین عیب پرواز سیستمی نسبت به پرواز چارتری است. این نرخ‌ها براساس مصوبه‌ی سازمان هواپیمایی کشور تعیین شده.

پروازهای سیستمی دارای محدودیت‌های پروازی هستند و با توجه به سیاست‌های ایرلاین‌ها این نوع پرواز برای حجم معینی از مسافران برنامه‌ریزی شده و عموما در ایام پیک سفر مثل نوروز و تابستان پروازهای سیستمی پاسخگوی نیاز مسافران نیست.

با توجه به مطالب بالا به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت در زمانی که شما امکان انتخاب خرید هر دو بلیط پروازهای برنامه‌ای ( سیستمی ) و بلیط چارتر را دارید، اگر چنانچه از برنامه سفر خود مطمئن هستید و قصد تغییر یا کنسل کردن آن را ندارید با توجه به قیمت ارزان‌تر بلیط، خرید پروازهای چارتر آن‌هم در روزهای نزدیک به پرواز، برای شما به‌صرفه‌تر است.

اما زمانی که احتمال این وجود دارد که ممکن است برنامه سفر شما تغییر کند به علت مشکلات مربوط به استرداد یا تغییر در بلیط چارتر بهتر است بلیط های سیستمی را خریداری نمایید. البته این نکته را فراموش نکنید حتی در بلیط‌های پروازهای سیستمی در برخی مواقع جریمه کنسلی بلیت تا ۱۰۰ درصد قیمت بلیط و همانند بلیط‌های چارتر محاسبه‌شده و درواقع غیرقابل استرداد هستند.

در برخی موارد این سؤال مطرح می‌شود که به دلیل پایین بودن نرخ بلیط در پروازهای چارتری، آیا نوع هواپیما و ارائه خدمات در پروازهای چارتر در سطح پایین‌تری از پروازهای برنامه‌ای قرار دارد؟

باید به این سوال این‌گونه پاسخ گفت که، تفاوت پرواز چارتر با پرواز برنامه‌ای تنها در روش فروش بلیط هواپیما و متولی آن است و هیچ‌گونه تفاوتی در نوع هواپیما، خدمات، کادر پروازی و دیگر موارد بین پروازهای برنامه‌ای و چارتر وجود ندارد و شما با خرید بلیط هواپیما چارتر از همان خدماتی بهره می‌گیرید که در پروازهای برنامه‌ای از آن بهره‌مند می‌شوید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت