logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » علوم پزشکی » تفاوت فیلر و بوتاکس

تفاوت فیلر و بوتاکس

شنبه, 2 مارس 2019 | 450 بازدید | بدون دیدگاه | علوم پزشکی
تفاوت فیلر با بوتاکس چیست

بوتاکس عضله را شل کرده و فعالیت آن را کند یا صفر می کند ولی فیلر ها برای پر کردن و حجم دهی زیر پوست به کار می روند لذا کاربردهای متفاوتی دارند. علاوه بر آن بوتاکس در نواحی فوقانی صورت استفاده می گردد و برای پیشگیری از چین و چروک های اطراف لب گونه و افتادگی پوست گونه نمی توان از آن استفاده کرد.


سلام دوستان

بوتاکس و فیلر، درمان های زیبایی هستند که از طریق تزریق و معمولا در مطب دکتر انجام می شوند. این دو روش جوانسازی پوست با کم کردن خطوط و چین و چروک های ریز و ظریف و پر کردن فرورفتگی های صورت؛ باعث زیبا شدن صورت می شوند.

هرچند بوتاکس و فیلر جزء محصولات ضد چین و چروک هستند و برای رفع چین و چروک استفاده میشوند و روش درمان آن ها نیز از طریق تزریق صورت می گیرد اما با هم تفاوت هایی دارند. به عنوان مثال فیلر برای پر کردن چین و چروک و مناطقی که حجم و صاف بودن خود را از دست د اده اند بکار می رود اما بوتاکس با فلج کردن عضلات از چین و چروک جلوگیری می کند.

برای آشنایی با تفاوت فیلر و بوتاکس، نحوه تزریق بوتاکس و فیلر و نتیجه گیری در مورد اینکه فیلر بهتر است یا بوتاکس تا انتها ما را همراهی کنید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست

بوتاکس که از نوعی سم به نام بوتولینوم مشتق می گردد با تزریق به نقاط مختلف صورت باعث فلج شدن عضلات آن ناحیه و کاهش حرکات آن می گردد که در نتیجه چین و چروک پوست کاهش پیدا می کند و با حجم مناسب تزریق حجم دهی در ناحیه مورد نظر انجام می گیرد، بیشترین کاربرد تزریق بوتاکس شدر نواحی دور چشم، خط لبخند، خط اخم، پیشانی و دور لب می باشد که تزریق آن به این نواحی از بدن ضمن رفع چروک باعث سفت شدن پوست و جوانسازی آن می گردد، هزینه و قیمت بوتاکس به دفعات تزریق ، محل تزریق، مارک بوتاکس، میزان تزریق انجام شده و دستمزد متخصص بستگی خواهد داشت. زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق تقریبا ۴۸ ساعت بعد خواهد بود.

کاربرد بوتاکس در پوست و زیبایی چیست؟

به طور کلی کاربردهای بوتاکس را میتوان به ۲دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

کاربردهای درمانی در بوتاکس
کاربردهای زیبایی در بوتاکس

کاربرد های زیبایی در بوتاکس

 1. رفع چین و چرو کهای حرکتی ،متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن .
 2. بالا بردن ابروها
 3. بالا بردن گوشه لب ها
 4. کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
 5. بالا بردن نوک بینی


عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس
پتوز یا افتادگی پلک یکی از عوارض بوتاکس

بوتاکس یکی از معمول ‌ترین محصولات زیبایی موجود در بازار است و به طور کلی بسیار امن است. با این حال، هنوز هم اثرات جانبی بالقوه ای وجود دارند که شما باید از آن ها آگاه باشید، اثراتی از جمله:

 • کبودی و تورم
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • کرخی در اطراف محل تزریق
 • جوش
 • پتوز
 • تب

بوتاکس برای چه کسانی ضرر دارد؟

توصیه می‌شود خانم‌های باردار، افراد زیر ۱۸ سال و بیماران عصبی مانند ام اس از تزریق بوتاکس خودداری کنند. همچنین به آن دسته از افرادی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنند؛ زیرا احتمال دارد پس از عمل، برای جلوگیری از خونریزی، مجبور باشند مصرف داروهای خود را قطع کنند.


فیلر چیست؟

فیلر یا پرکننده

فیلر در لغت به معنای پرکننده است ، از این رو هنگامی که یک ناحیه از بدن با ماده ای برجسته ، صاف و یا پر می شود ، در علم زیبایی به آن ماده فیلر یا پرکننده گفته می شود  . در واقع فیلرهای پوستی نام کلی مواد پرکننده ای است که  با تزریق جهت انجام عمل های زیبایی غیرتهاجمی مورد استفاده قرار می گیرند .

فیلرها یا پرکننده‌ها موادی ژل‌مانند هستند که برای پرکردن شیارهای عمیق شده پوست، چروک‌ها، برجسته کردن لب‌ها و گونه‌ها، پرکردن اسکارها و لیفتینگ پوست به کار می‌روند.

خطوط صورت که با اسیدهیالورونیک قابل تصحیح هستند عبارتند از:

– خط اخم بین ابروها (glabellar lines)

– خطوط سیگارى‌ها که خطوط عمودى دور دهان هستند (perioral lines)

– خطوط گوشه دهان (Marionette lines)

– خطوط پیشانی

– زخم‌هاى پوستى

– چروک‌های کنار چشم (periorbital lines)

– درمان گودی زیرچشم

– درمان خط خنده (که از کنار بینی به گوشه دهان متصل می‌شود) (nasolabial furrows)

– فرورفتگی چانه و گونه‌ها

– واضح و برجسته کردن لب

– اسکار آکنه

– بعضی از زخم‌های صورت

ماندگاری ژل یا فیلرها چه مدت است؟

ژل یا فیلر ماندگاری‌اش از ۴ تا ۱۸ماه متغیر است. در بدن یک فرد ۶ماه و ممکن است در بدن فرد  دیگر ۸ماه ماندگار باشد.

تزریق فیلر برای چه کسانی مناسب نیست؟

در اختلالات خونریزی دهنده، دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های عصبی عضلانی، اختلالات اتو ایمون و آلرژی به مواد تزریقی همچنین در بارداری و شیردهی نباید تزریق صورت گیرد.

بوتاکس می تواند گزینه ارزانتری نسبت به عمل جراحی باشد البته بسته به این که چه مناطقی از صورت تحت درمان قرار گرفته و چه مقدار بوتاکس استفاده شده هزینه آن متفاوت است. اگر به جای بوتاکس از فیلر ها استفاده می کنید نیاز به تزریق بیشتر دارید.

تفاوت قیمت بوتاکس و فیلر

تفاوت بوتاکس و فیلر

هزینه فیلر ها بسته به برند تجاری آن و مقداری که برای درمان استفاده شده است متفاوت خواهد بود.

بوتاکس و فیلرهای پوستی، هر دو از طریق متخصصان به شکل وسیعی در دسترس هستند. با وجود اینکه تزریق بوتاکس و فیلرها روشی بسیار ساده است و در مطب متخصص انجام می‌شود، اما بهتر است پیش از انجام آن حتماً با متخصص زیبایی مشورت کنید.

هیچ یک از این روش‌ها تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار ندارد اما ممکن است مرکز زیبایی گزینه‌های پرداختی ویژه‌ای برای بیماران در نظر بگیرد.

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

مشخص کردن نواحی مربوط به فیلر و بوتاکس

بوتاکس خاصیت فلج‌کنندگی دارد، به‌همین دلیل قسمت فوقانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که ژل یا فیلر حالت پرکنندگی دارد و در قسمت‌های تحتانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ژل را می‌توان در نواحی شکل گونه، خط خنده، چانه و لب‌ها تزریق کرد. فراموش نکنید که هرچه ماندگاری ژل بیشتر باشد نشانه کیفیت و مرغوبیت آن نیست، زیرا برخی برندهای متفرقه کلسیم و مواد غیرجذب را به ژل اضافه می‌کنند، این کار ماندگاری ژل را بیشتر می‌کند البته برای مدتی، اما عاری از عوارض نیستند.

برای برطرف کردن خط اخم در درجه اول باید از بوتاکس استفاده کرد اما اگر این خط پیشرفته باشد و با بوتاکس کامل از بین نرود می توان از یک فیلر نیز استفاده کرد، یعنی اول بوتاکس زده می شود و بعد از حدود ۱۰ روز با کامل شدن اثر بوتاکس مشخص می‌شود که آیا نیاز به فیلر وجود دارد یا خیر. این حالت معمولا در افرادی اتفاق می‌افتد که خط اخمشان عمیق است و برای رفع آن دیر اقدام می‌کنند.

آیا تاکنون از این درمان های زیبایی استفاده کرده اید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت