logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » بهترین سنگ برای انگشتر کدام است

بهترین سنگ برای انگشتر کدام است

چهارشنبه, 27 مارس 2019 | 4491 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی, عقیدتی, مطالب عمومی
بهترین سنگ برای نگین انگشتر کدام است

اگر هدف شما از انگشتر دست کردن تنها جنبه زینتی آن نیست و می خواهید از خواص درمانی و ماورالطبیعه‌ای که سنگ ها دارند نیز استفاه کنید. باید با بهترین سنگ ها برای انگشتر که مورد تایید ائمه نیز می باشند، آشنا باشید.


سلام دوستان

بهترین سنگ برای انگشتر کدام است؟ هر کدام از سنگ ها چه خواصی دارند؟ بهترین سنگ برای خوش شانسی کدام است؟ بهترین نگین انگشتر از نظر ائمه کدام است؟ راه تشخیص اصل بودن سنگ چیست؟

انگشتر از جواهراتی است که در زیبا شدن دستان و استایل فرد، تاثیر زیادی دارد. جدای از انتخاب نوع انگشتر که باید متناسب با شکل دستان باشد تا باعث زیبایی شود؛ انتخاب نگین انگشتر نیز اهمیت زیادی دارد.

انگشتر به دست کردن سنت نیکی است که در دین اسلام و فرهنگ ما جایگاه ویژه ای دارد؛ پیروان هر مذهبی نشانه ای خاص دارند که با آن شناخته می شوند، یکی از نشانه های اهل ایمان که با آن شناخته می شوند، طبق سخن امام حسن عسکری (ع) انگشتر به دست راست کردن است.

اما در مورد خواص جسمانی و روحانی سنگ ها نیز روایات و احادیث زیادی وجود دارد که ائمه برخی از سنگ ها را به خاطر خواصی که دارند، بهترین سنگ برای انگشتر بیان کرده اند.
 

عقیق، فیروزه، یاقوت، در نجف، زبرجد، زمرد، حدید، شاه مقصود، یشم و مروارید  از جمله سنگ های مناسب برای نگین انگشتر می باشند که در ادامه با سه مورد از آن به طور کامل آشنا می شویم.


عقیق

سنگ  نیمه قیمتی عقیق (Agate) یا آگات، گوهری گرانبها است که دارای بیشترین تعداد طرح و  رنگ است و از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است و علاوه بر آنکه خواص زیادی دارد، مورد تایید ائمه نیز می باشد.

ریز دانه بودن و رنگ روشن از ویژگی های این سنگ است و شکل بلورهای آن نازک و شش گوش می باشند به همین دلیل انگشتر عقیق در برابر نور اشکالی چون حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می دهد. عقیق از اقسام کوارتز است و سختی آن معادل ۷ می باشد که در مقایسه با الماس که بالاترین سختی را دارد و عدد آن ۱۰ است، سنگی با درجه سختی مناسب به شمار می رود.

معدن اصلی عقیق، کشور یمن است اما این سنگ در مناطق دیگری چون بصره، ایران، هندوستان، چین و مغرب هم وجود دارد. این سنگ قرن ها به عنوان بهترین نگین انگشتر در ساخت جواهرات بکار می رفته و اکنون نیز با  تراشکاری ها یی چون تراش ثبتی و تراش قطعی زیبایی آن دو برابر می شود.

این سنگ از ته نشین شدن سیلیس موجود در آب های زیر زمینی، در حفره های سنگ های آتشفشانی آذرین تشکیل شده است و به خانواده کوارتزهای رشته ای و گروه کلسدونی تعلق دارد.

 عقیق دارای بیش از ۳۰ رنگ است و دامنه وسیعی از رنگ ها، مانند سفید، خاکستری، قهوه ای، قرمز، صورتی و حتی سیاه در آن دیده می شود. علت تنوع رنگ زیاد عقیق وجود اکسیدهای فلزی و حضور عناصر فلزی رنگ زا مثل آهن، کروم، مس، تیتان، منگنز، کبالت و نیکل است.

از بین رنگ های مختلف عقیق؛ رنگ سرخ، زرد و سفید آن بهتر است و این گفته هم برگرفته از روایتی از امام باقر (ع) است که وقتی از ایشان سوال کردن چه نگینی برای انگشتر انتخاب کنم، این سه رنگ عقیق را معرفی کردند.

جالب است بدانید این سنگ در دیگر کشورها نیز جایگاه ویژه ای دارد و امروزه ایدار-اوبراشتاین Idar-Oberstein آلمان از بهترین مراکز کنده کاری این گوهر در جهان است.

عقیق بافت کوارتزی دارد و به اندازه فیروزه حساس نیست، به همین خاطر نگهداری از عقیق آسان است. می توان انگشتر عقیق را در زمان شست‌وشوی معمول ظرف یا استحمام همراه خود داشت اما بهتر است سنگ عقیق را کمتر در معرض مواد شوینده، تغییرات دمایی و ضربه قرار دهید.

خواص عقیق

عقیق از گذشته نزد قبایل و ملل های مختلف یک سنگ مقدس به شمار می رفته که آن را از خود دور نمی کردند و از آن برای دفع بلا و آرامش روح استفاده می کردند. برخی از خواص سنگ عقیق به این ترتیب می باشند:

– ایجاد آرامش، تقویت اعتماد به‌نفس، غلبه بر انرژی‌های منفی  و برطرف شدن غم و غصه و ناراحتی

– افزایش درآمد، رونق کسب و کار، دفع فقر

– تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها

– جلوگیری از خونریزی های شدید به ویژه برای خانم ها

خواص انگشتر عقیق در کلام ائمه

عقیق سنگی بسیار پربرکت و سرشار از خواص است که ائمه نیز استفاده از آن را بسیار تاکید کرده اند؛ حتی روایتی داریم که برای مومن چند نشانه در نظر گرفته که یکی از آن استفاده از انگشتر عقیق است.

این سنگ جزء سنگ های کریمه است و اهل بیت در روایات متعددی به خواص معنوی، فرامادی و درمانگر عقیق اشاره کرده‌اند که چند مورد از این روایات بدین ترتیب می باشند:

۱- حضرت محمد (ص): هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش برآورده می شود و در حدیث دیگری فرمودند که عقیق بدی و اندوه را از انسان دور می کند.

۲- امام باقر (ع): عقیق سرخ، زرد و سفید هر سه کوه هایی هستند در بهشت و هر که انگشتری از عقیق بدست کند به جز خیر و خوبی و وسعت رزق نمی‌بیند.

۳- امام صادق(ع): هر که انگشتری از عقیق بدست کند پریشان نشود و تا زمانیکه آن را با خود به همراه دارد، اندوهی به او نمی‌ رسد، فقیر نخواهد شد و مقدر او جز بهترین تقدیرات خواهد بود.

۴- امام رضا (ع): عقیق فقر و تنگدستی و درویشی را برطرف می کند

دوری از آتش عذاب، باعث میمنت و مبارکی، گشایش روزی و دفع بلا، حرز و نگهبانی در مسافرت و دور کردن انرژی های منفی از دیگر آثار همراه داشت عقیق است که در روایات به آن اشاره شده است.

انواع عقیق

عقیق یکی از متنوع ترین انواع سنگ های زینتی است که طیف گسترده ای از رنگ ها را شامل می شود و علت آن به خاطر ناخالصی های موجود در سنگ است. این گوهر در اشکال مختلفی وجود دارد که برای کاربردهای گوناگون چون ساخت جواهرات و خاتم کاری بکار می رد.

عقیق سبز، عقیق آبی، عقیق قرمز یا عقیق سرخ، عقیق زرد، عقیق کهکشانی، عقیق خراسانی؛ عقیق یمانی، عقیق سلیمانی، عقیق سیاه، عقیق رطبی، عقیق چشم بلبلی، عقیق خزه ای و عقیق دلربا از انواع سنگ عقیق هستند که در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

عقیق یمنی (Sardonyx)

خواص سنگ عقیق یمنی

عقیق در مناطق دیگری چون ایران، هند و یمن وجود دارد اما مرغوب ترین نوع آن از یمن استخراج می شود. به سنگ عقیقی که از معادن خاصی از کشور یمن استخراج می شود، عقیق یمنی یا عقیق یمانی می گویند که رگه های رنگی آن به جای سیاه، طیف هایی از قرمز است.

این سنگ هر چه سرخ تر، پاک تر و خوش آب تر باشد؛ گران تر و با ارزش تر است و معمولا به صورت گنبدی یا تیله تراش می خورد. این سنگ فقر را دور می کند و بسیار مورد توجه ائمه بوده است.

عقیق سلیمانی

سنگ عقیق سلیمانی اصل

عقیق سلیمانی، سنگ خلنگ، قلنج یا چشمی (سنگ باباغوری) نوع رگه دار سنگ یمانی است که رنگ رگه های آن سفید و سیاه است. خلنگ در فارسی به معنای سیاه و سفید است و نامیدن این سنگ به باباقوری به خاطر طرح شکل چشمی است که درون این سنگ است و هاله هایی اطراف آن را گرفته است.

برخی از عقیق های سلیمانی طبیعی هستند اما برخی از آن ها با رنگ کردن و لکه دار کردن سنگ عقیق تولید می شود. از عقیق سلیمانی برای دور کردن چشم بد استفاده می کنند.

عقیق سرخ

عقیق سرخ یکی از بهترین سنگ ها برای انگشتر است

عقیق سرخ یا عقیق احمر یکی از انواع عقیق است که رنگ سرخ آتشین دارد و در ساخت جواهر کاربرد زیادی دارد. این سنگ به عقیق خونی نیز معروف است و در روم باستان از آن برای بهبود گردش خون و افزایش آرامش استفاده می کردند.

درمان بیماری پوستی از جمله آکنه، درمان کمردرد، پادرد و دردهای ماهیچه ای، درمان استرس، اضطراب، میگرن و انواع سر دردهای عصبی، تقویت و نیرو دهنده قلب، کلیه، طحال و اعصاب از خواص سنگ عقیق سرخ می باشند.

عقیق سیاه

عقیق سیاه یا اسود که گاهی با نام اونیکس نیز شناخته می شود

عقیق سیاه یا اسود که گاهی با نام اونیکس نیز شناخته می شود نوعی سنگ آذرین شیشه ای تیره از دسته سنگ های آتشفشانی قلیایی است که به آن شیشه آتشفشانی هم می گویند. این سنگ به رنگ سیاه شفاف و اغلب با رگه هایی به رنگ سفید است که رنگ آن به خاطر وجود مواد آهن دار است.

دور کردن انرژی های منفی، تقویت عملکرد بدن، افزایش تمرکز، تسکین عفونت ها و التهابات، دارای خاصیت گرمادهندگی و آسان کردن عملکرد روده از خواص عقیق سیاه می باشند که گروهی معتقدند برای بهره وری از خواص این سنگ بهتر است در تماس مستقیم با بدن باشد و برای طولانی مدت استفاده شود.

عقیق زرد

عقیق زرد که بر روی آن دعای شرف الشمس را حک می کنند.

این سنگ که از رایج ترین انواع عقیق است را اغلب افراد با عنوان شرف الشمس می شناسند. در حالیکه نام دعای حک شده روی سنگ شرف الشمس است نه خود سنگ.

شرف الشمس نام نوشته مقدسی است که بر روی عقیق زرد نوشته می شود و در برآوردن حاجات، رفع چشم زخم، افزایش قدرت بدنی، افزایش رزق و روزی، برآورده شدن آرزوها، ایمنی از بلا و گشایش امور موثر است.

شرف الشمس دعا و حرزی منسوب به حضرت علی (ع) است که حروف آن شامل پنج اسم اعظم خداوند است. این دعا در روز۱۹ فروردین و با آدابی خاص روی نگین حک می شود.

البته در مورد این دعا مستند خاصی در روایات وجود ندارد و در مورد امضاء حضرت علی هم سند معتبری یافت نشده است. اما خود سنگ نور بی رنگی به نام کاسا دارد که باعث فعال شدن مراکز انرژی بدن می شود و خواص زیادی دارد.

عقیق شجر

عقیق شجر یا سنگ درخت وار از بهترین سنگ ها برای نگین انگشتر است

عقیق شجر  (Dendritic Agate) یا دندریت یا سنگ درخت وار یک نوع کالسدونی بی رنگ، سفید یا سفید خاکستری و کبود است که از لحاظ علمی نوعی عقیق به شمار نمی رود اما در بیشتر منابع این سنگ نوعی عقیق است. این سنگ در گذشته از طریق بندر عربی موشا به اروپا حمل می شد و به همین خاطر آن را سنگ موشا (Mocha Stone) نیز می نامند.

واژه Dendrite در زبان یونانی به معنای “شبیه درخت” است و علت نامگذاری این سنگ به دندریت، به خاطر الگوهایی شبیه به شاخه های قهوه ای یا مشکی یا به شکل حیوانات است که به دلیل حضور اکسید آهن یا منگنز در سنگ نمایان می شود. در صورتیکه رگه های موجود در سنگ به رنگ نارنجی باشد به آن شجر پاییزی می گویند.

حمایت از درمان کمردرد، بیماری های گردن، پایین بودن تعداد سلول های خونی، مسائل مرتبط با استرس، رفتارهای اعتیاد آور و کمبود عزت نفس، دور کردن تفکرات منفی نفس اماره و الگوهای مخرب زندگی، افزایش عزت نفس و پروردن نفسی قوی تر از تاثیرات جسمانی و ورحانی سنگ شجر می باشند. همچنین نگهداری از این سنگ در دوران بارداری باعث آرامش کودک می شود.

عقیق سبز

عقیق سبز یکی از انواع عقیق

عقیق سبز یکی از انواع عقیق است که شباهت زیادی به زمرد دارد اما به اندازه آن درخشان نیست و بافت مولکولی ساده تری دارد. رنگ سبز، رنگ سردی است که نماد طبیعت و نشانگر آرامش، خوشبختی، سلامتی و حسادت است.

این رنگ باعث کاهش استرس، آرامش روح و افزایش قابلیت خواندن می شود. افزایش فعالیت و انرژی، ایجاد خوابی راحت، درمان اختلالات ریه، تیموس و خستگی های ذهنی و جسمی از خواص سنگ عقیق سبز می باشند.

عقیق آبی

عقیق آبی آسمانی

این سنگ شباهت زیادی به فیروزه دارد اما تفاوت آن با فیروزه در بافت آن است؛ عقیق آبی  (Blue Agate ) حالتی بلورین دارد اما بافت فیروزه دقیقا توده‌سنگی و مات است که بعد از تراش و صیقل هم هرچند کمی جلا می‌‌گیرد اما باز هم بلورین و شفاف نیست.

برخی از خواص عقیق آبی بدین ترتیب می باشند:

متعادل کننده قند خون، تقویت کننده قلب، جریان خون و لوزالمعده، مبارزه با عفونت های ویروسی و التهابات، مناسب برای دوران بارداری، افزایش اعتماد به نفس و قدرت ایمنی بدن

روش تشخیص عقیق اصل از بدل
روش تشخیص عقیق اصل از بدل
تست خراش سنگ معدنی


کانی های عقیقی که به خاطر نامرغوب بودن رنگ، ارزش گوهری پایینی دارند با رنگ آمیزی مصنوعی، ارزش اقتصادی بیشتری پیدا می کنند.
 حرارت دادن، استفاده از محلول های شیمیایی و تابانیدن اشعه رادیواکتیو سه روش برای رنگ آمیزی مصنوعی سنگ ها می باشند.


برای تشخیص سنگ اصل مراجعه به سنگ شناس و متخصص جواهرات بهتر است چون گاهی تشخیص اینکه سنگی رنگ شده یا مصنوعی ساخته شده برای افراد حرفه نیز مشکل است.

اما برای تشخیص عقیق اصل چند راه وجود دارد:

– تست کردن درجه سختی: درجه سختی عقیق  5/6 تا ۷درجه مو است و عقیق مصنوعی بافت نرمتری دارد در نتیجه با کشیدن سنگ یشم (که درجه سختی برابری با عقیق دارد) روی سنگ دیگر، اگر عقیق خش بیفتد یعنی تقلبی است.

– وزن کمتر: نوع بدلی در حالت مساوی سبک تر از نوع اصل است.

– رنگ شفاف تر: اگر سنگ مورد نظر یکدست قرمز روشن یا مات بود در اصل بودن آن شک کنید زیرا عقیق طبیعی شفافیت یکسانی ندارد و رنگ و شفافیت آن دارای بی نظمی هایی است.

توجه به این نکات هم در تشخیص سنگ اصل عقیق کاربردی است:

– انگشتر عقیق را با آتش نمی توان سوزاند.

سنگ عقیق روی شیشه خط می اندازد اما شی نوک تیز روی انگشتر عقیق اثری ندارد و ردی نمی اندازد.

– انگشتر عقیق در مقابل نور اشکالی همچون حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می دهد.

– با مالش یک پارچه پشمی روی سنگ مصنوعی خش ظاهر می شود اما سنگ اصل با اینکار جلای بیشتری می گیرد.

– مقاومت این سنگ بالا است و با یک ضربه کوچک نمی شکند یا ترک بر نمی دارد.

– عقیق اصل طبیعت متضاد با فصل دارد؛ یعنی در تابستان خنک و در زمستان گرم است. اما نوع تقلبی و صنعتی آن متناسب با تغییرات دما تغییر می‌کند.  

سنگ عقیق، سنگ تولد کدام ماه است؟

این گوهر تقریبا برای همه متولدین ماه های شمسی کاربرد دارد اما بیشترین تاثیر خود را از نظر نجومی روی متولدین مهر، مرداد، بهمن، دی و شهریور ماه دارد.


فیروزه

سنگ فیروزه، سنگ تورکویز یا سنگ جواهر هزاره

فیروزه (نام انگلیسی TURQUOISE) یا تورکویز یا سنگ ترک  (نام دیگر:کالائیت (Callaite)) که به سنگ جواهر هزاره نیز معروف است؛کانی کمیاب و ارزشمندی است که از رده فسفات به شمار می رود و به دست فیروزه تراشان شکل داده می شود و به عنوان نگین انگشتر، گردنبند و دیگر جواهرات بکار می رود.

این سنگ قیمتی از گروه سنگ های آذرین است و در نواحی آتشفشانی یافت می شود. این گوهر براساس نوع، درصد ترکیبات و محل تشکیل سنگ، در طیف وسیعی از رنگها چون آبی کم رنگ تا آبی پررنگ، سبز روشن و در مواردی سبز تیره به وجود می آید. رنگ این سنگ به خاطر مس و آهن است و هرچه رنگ آبی در فیروزه بیشتر باشد، ارزش سنگ نیز بیشتر است. به فیروزه سبز که به خاطر وجود آهن به این رنگ درآمده، فیروزه قوچان هم می گویند.

 فیروزه کاملا آبی به ندرت وجود دارد و اغلب با رنگ های قهوه ای، خاکستری تیره یا سیاه ترکیب شده  است. این گوهر دارای شفافیت و درخشندگی متغیری است؛ فیروزه از نیمه شفاف تا مات متغیر است و مواد نیمه شفاف آن کمیاب هستند.  

فیروزه در مناطق زیادی چون آمریکا، تیت، استرالیا، مکززیک، مصر، چین، ایران و هندوستان یافت می شود اما بهترین نوع فیروزه به دلیل امتداد داشتن رگه‌های فیروزه، فیروزه نیشابور و هند است. فیروزه دامغان و کرمان هم از مهم ترین معادن فیروزه ایران هستند که کیفیت پایین تری نسبت به فیروزه نیشابور دارند.

فیروزه سنگی با بافت متخلخل است و هرچه تخلخل و حباب های درون این سنگ کمتر باشد درصد خلوص آن بیشتر و درنتیجه سختی و استحکام آن بیشتر و احتمال شکستگی و ترک خوردگی جهت استخراج اولیه و یا تراش آن کمتر می شود.

سختی فیروزه بین ۵ تا ۶ است؛ بهترین نوع فیروزه در نزدیکی سطح زمین قرار دارد چون این سنگ باید کاملا خشک شود تا استحکام لازم را داشته باشد معادن فیروزه ای که در عمق بیشتری قرار دارند به خاطر اسیدی که ذرات آب زیرزمینی تولید می کنند، نرم می شوند؛ در نتیجه کیفیت لازم را ندارند و ارزش جواهر کمتری دارند.

ایجاد خراش روی سنگ، آب داغ، مواد شیمیایی، لوازم آرایشی، فشار زیاد، دمای بالا و شوینده های خانگی باعث خرابی فیروزه می شوند و علت آن هم به  خاطر ترکیبات هیدراتی موجود در سنگ است. برای نگهداری از فیروزه باید از تماس آن با کرم، مواد چرب، روغن و ادکلن پرهیز کرد چون باعث تغییر رنگ می شود و هنگام کار با مایع دستشویی انگشتر نگین فیروزه را از دست خود خارج کنید و از تماس سنگ با آب کلردار اجتناب کنید.

نگهداری از جواهرات فیروزه ای در مقایسه با دیگر جواهرات سخت تر است زیرا فیروزه نرمتر از سنگ های قیمتی چون الماس و یاقوت است و مستعد شکستن و آسیب پذیری می باشد.

استفاده از سنگ فیروزه نه تنها برای ساخت جواهرات بلکه برای تزئین اشیا، مساجد و دیگر ساختمان های مهم هم بکار می رود.

خواص فیروزه

فیروزه یکی از قدیمی ترین سنگ هایی است که در بیشتر جوامع بشری از آن به خاطر خواص  ویژگی هایی که داشته، استفاده می کردند و به عنوان سنگ شانس و طلسم مورد احترام بوده است و به آن سنگ زندگی نیز می گفتند.
کسب موفقیت، حفاظت در برابر حوادث و قدرت های شیطانی، تضمین سلامتی، افزودن ثروت، محافظت از فرد در مقابل مرگ های غیرطبیعی و چشم بد، افزایش بینایی چشم، از بین برنده ارتعاشات منفی و جذب انرژی مثبت از خواصی است که برای این سنگ برشمردند.

فیروزه متعادل کننده و القا کننده احساس صلح و وقار، تسکین دهنده تنش های روانی، کاهش دهنده استرس و خنثی کننده افراط گرایی است، این گوهر به سنگ کنترل پرخاشگری و تجاوز هم معروف است.

درمان بیماری های تنفسی، التهاب حنجره، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس، سودمند برای کمبود اکسیژن و مسمومیت های خونی، اصلاح گردش خون، نیرو بخش به قوه بینایی، محافظت از صاحبش در برابر بلایا و حوادث، افزایش رزق و روزی، افزایش اعتماد به نفس و باعث موفقیت و پیروزی در کارها از جمله خواص سنگ فیروزه می باشند.

خواص انگشتر فیروزه در کلام ائمه

امام صادق (ع): هر کس در دستش انگشتر فیروزه داشته باشد، به فقر دچار نمی شود.

رسول اکرم (ص): خداوند عالمیان می فرماید که من شرم دارم از دستی که بسوی من به دعا بلند شود و در آن انگشتر فیروزه باشد، پس او را نا امید بر گردانم.

امام هادی (ع): خاصیت فیروزه امنیت، نجات یافتن از درندگان و پیروزى بر دشمن خواهد بود.

اما کاظم (ع): فیروزه درمان کسی است که صاحب فرزند نمی شود.

انواع فیروزه

انواع فیروزه را بر اساس شکل ظاهری، رنگ سنگ و منطقه استخراج شده، تقسیم بندی می کنند.

فیروزه زیباترین سنگ انگشتر
فیروزه صاف

۱- انواع فیروزه بر اساس شکل ظاهری به دو دسته صاف (عجمی) و رگه دار (شجری یا عربی) تقسیم می شود:

فیروزه عجمی: سنگی کاملا یکدست که روی سطح آن هیچ رگه و شکستگی وجود ندارد و تنها در ایران یافت می شود. قیمت فیروزه عجمی بیشتر است و در بین اعراب محبوبیت بیشتری دارد. فیروزه هایی که به خوبی شکل گرفته اند و منافذ کمتری دارند، از دوام و درخشش بیشتری برخوردار هستند.

فیروزه رگه دار: ایرانیان بیشتر از فیروزه رگه دار استقبال می کنند و بیشتر رنگ فیروزه برای آنان اهمیت دارد. در بازار فیروزه رگه دار را فیروزه اسپایدر (عنکبوت) هم می نامند. برخی از سنگ های رگه دار دارای پیریت های طلایی هستند که قیمت و زیبایی سنگ را دو برابر می کند.

فیروزه شجری دارای رگه های شبکه ایست که بسته به نوع، رنگ و فرم رگچه ها در ۱۴ کلاس تعریف می شود

فیروزه شجری یا رگه دار
فیروزه رگه دار

البته فیروزه چغاله (درشت تر و روشن تر از فیروز عجمی)، فیروزه توفال (سنگ از بین رفته و فقط لایه ای از فیروزه وجود دارد)، فیروزه درشت (سنگهایی نسبتا بزرگ که درون آن رگ هایی از فیروزه وجود دارد) و خاکه نیز از دیگر انواع این دسته هستند.

۲- بر اساس رنگ دارای انواع زیادی است چون طیف رنگی فیروزه بسیار گسترده است؛ از آبی کمرنگ تا سبز پررنگ

در این دسته بندی هرچه در فیروزه آبی تیره بر رنگ سبز غالب باشد، فیروزه دارای ارزش بیشتری است.

۳- انواع فیروزه بر اساس منطقه استخراج شده به دو نوع فیروزه سنگی و فیروزه خاکی تقسیم بندی می شود.

فیروزه خاکی :از مسیر آب ها گرفته می شود، هرگز رنگ عوض نمی کند و به همین خاطر ارزش بیشتری دارد.

فیروزه سنگی: در دل کوه واقع شده یعنی فیروزه با سنگ کوه که غیر فیروزه است متصل می باشد و باید سنگ را شکسته و فیروزه را از آن جدا کرد.

روش تشخیص فیروزه اصل از بدل
تشخیص فیروزه تقلبی از اصل

فیروزه پرطرفدارترین سنگ در بین ایرانی هاست که تشخیص اصل بودن آن بسیار سخت و کار حرفه ای ها است. حتی تشخیص فیروزه نیشابور از دامغان هم به مهارت نیازدارد. برای خرید بهتر است از فروشنده شناسنامه اصلی بودن فیروزه را درخواست کنید و از مکان های معتبر خرید کنید.

در بازار بدل های زیادی از سنگ فیروزه از جنس پلاستیک، سرامیک و شیشه وجود دارد که نوع رنگ، درجه سختی و واکنش سنگ به مواد شیمیایی، از روشهای تشخیص سنگ فیروزه اصل می باشند.

رنگ فیروزه اصل معمولا کمی مات است، این سنگ نباید نقاط سیاه و سفید داشته باشد. برای تشخیص فیروزه تقلبی، سنگ را مدت کوتاهی در آفتاب رار دهید، اگر رنگ آن اندکی تغییر کند یعنی سنگ تقلبی است.

سختی فیروزه اصل ۶ است و میتواند شیشه را ببرد، برای تشخیص اصل بودن فیروزه، یک سوزن روی سنگ بکشید اگر خط عمیقی روی فیروز افتاد، تقلبی است.

در گذشته برای تشخیص نوع نامرغوب، سنگ را روی برنج دم می کردند، اگر رنگ سنگ ثابت می ماند اصل بود و اگر به برنج رنگ می داد نامرغوب بود.

در روش دیگری سنگ را می سوزاندند اگر به شکل خمیر در می آمد تقلبی بود اما اگر مواد باقی مانده به صورت خاکستر باشد طبیعی است.

برای تشخیص فیروزه یرانی از غیر ایرانی باید به ظاهر   آن دقت کرد؛ فیروزه آمریکایی در ایران بسیار کم است. فیروزه تبت هم رنگ روشن تر و سطح صاف تری در مقایسه با فیروزه ایرانی دارد، رگه های فیروزه تبتی نازک و مویی شکل هستند و چون فیروزه تبتی به صورت تکه های ریز استخراج می شود روی رکاب انگشتر چند سنگ بکار می رود. فیروزه ایرانی در کل زمخت تر است و رگه های آن به شکل ترک های درشت و تیره هستند.

فیروزه نیشابور یکی از بهترین انواع فیروزه جهان است.
سنگ فیروزه، سنگ تولد کدام ماه است؟

فیروزه سنگ اصلی ماه آذر است اما متولدین بهمن و اردیبهشت نیز می توانند به عنوان سنگ ماه فرعی خود از خواص این سنگ بهره ببرند.

یاقوت

یاقوت نوع متبلور کوراندوم است که پس از الماس سخت ترین کانی به شمار می رود. کوراندوم جزء کانی های سنگهای آذرین و نوعی آلومین (اکسید آلومینیوم) است که وجود ناخالصی هایی چون تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن در این سنگ باعث ایجاد رنگ های مختلف مانند رزد، آبی، نارنجی، صورتی و … می شود.

یاقوت بهترین سنگ برای نگین انگشتر است و حتی در سوره الرحمن نیز به آن اشاره شده است. یاقوت سرخ و یاقوت کبود، مشهورترین انواع یاقوت هستند که در جواهر سازی کاربرد زیادی دارند.

یاقوت در رنگ های مختلفی وجود دارد که همگی فرمول شیمیایی یکسانی دارند؛ تفاوت رنگ بین انواع یاقوت به خاطر عناصر رنگ موجود در سنگ است.

یاقوت به خاطر رنگ و ظاهر زیبا، طرفداران زیادی دارد و در مناطق زیادی از جمله تانزانیا، پاکستان، ایتالیا، آمریکا، استرالیا، آفریقا، افغانستان، برزیل، کامبوج و هند یافت می شود.

برای درجه بندی کیفیت و ارزش یاقوت، ۴ عامل ا در نظر می گیرند:

۱- رنگ (Color):  رنگ مهم ترین فاکتور برای درجه بندی یاقوت است؛ به عنوان مثال یاقوت سرخ دارای انواعی است که دارای رنگ قرمز ،نارنجی یا قرمز مایل به بنفش می باشندکه از این بین یاقوتی که رنگ قرمز خالص همراه با مقدار کمی از رنگ بنفش دارد (یاقوت دانه اناری سرخ) بهتر است. همچنین غلظت رنگ یاقوت هم نباید خیلی پایین باشد چون قیمت سنگ کاهش می یابد.

۲- پاکی (Clarity): منظور از پاکی سنگ خالی بودن سنگ از هر گونه ناخالصی های درونی و مشکلات سطحی است. وجود ناخالصی از زیبایی سنگ می کاهد و در شفافیت، استحکام و رنگ سنگ تاثیر می گذارد.

۳- برش (Cut): شکل هندسی سنگ برش خورده بسیار مهم است و بهتر است از قرینگی کاملی برخوردار باشد و تمام صفحات برش خورده روی سنگ نظم و ترتیب خاصی داشته باشد.

۴- وزن (Carat Weight): واحد اندازه گیری یاقوت مانند دیگر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بر اساس قیراط است و هرچه وزن سنگ بیشتر باشد، یمت آن هم تصاعدی افزایش پیدا می کند.

انواع یاقوت

یاقوت، گوهری ارزشمند است که در چهار رنگ قرمز، زرد، کبود و سفید و در درجه های مختلفی از نظر تیرگی یاشفافیت و کمی و کیفی یافت می شود. در تجارت بین المللی یاقوت قرمز را Ruby و رنگ های دیگر یاقوت را Sapphire می نامندکه نام آن با رنگ همراه است. به عنوان مثال یاقوت کبود (Blue Sapphire)، یاقوت زرد (Yellow Sapphire) و یاقوت بیرنگ (Colorless Sapphire) است که در زمینه جواهرات کاربرد دارد.

 1- یاقوت قرمز

یاقوت قرمز باارزش ترین سنگ جهان

کوراندوم سرخ رنگ، یاقوت سرخ (Ruby) نام دارد که در بین تمام سنگ های قرمز رنگ، بیشترین طرفدار را دارد و با ارزش ترین سنگ است. یاقوت سرخ در بین جواهرات به سلطان سنگ ها شهرت دارد و در اروپا و در اواخر قرون‌ وسطی، سنگ‌ مورد علاقه‌ کشیشان‌ بوده است.

بهترین رنگ برای یاقوت سرخ، قرمز مایل به ارغوانی یا صورتی است که معمولا این یاقوت ها در دل سنگ مرمر یافت می شود. در کشورهای دیگر چون کامبوج، تایلند و سریلانکا هم یاقوت در رسوبات آبرفتی تشکیل می شود.

بهترین یاقوت قرمز که بهترین کیفیت را دارد در کشور برمه یا میانمار وجود دارد و به آن یاقوت خون کبوتر می گویند که دارای رنگ قرمز پر رنگ با نشانه هایی از رنگ آبی است. یاقوت هایی که از معادن قاره آفریقا چون موزامبیک ، کنیا و مادگاسکار بدست می آیند به خاطر داشتن عنصر آهن تیرگی بیشتری دارند.

درشت ترین یاقوت قرمز قابل تراش در کشور برمه کشف شد و ۴۰۰ قیراط وزن دارد.

خواص یاقوت سرخ

یاقوت سرخ سمبل عشق است و دارای خواص درمانی برای روح و جسم است

– تقویت غده کلیه، تصفیه و تنظیم فشار خون

– از بین بردن حالت ضعف و ناتوانی و تقویت بینایی

– مانع از لخته شدن خون و بروز سکته

– افزایش هیبت، شکوه و کسب درآمد

– درمان ناباروری، بیماری‌های قلبی و سرطان خون

– نیروبخش سیستم ایمنی بدن، عصب، غدد تیموس و چشم ها

۲- یاقوت کبود

یاقوت کبود یا سنگ قلب

با ارزش ترین سنگ در خانواده یاقوت ها پس از یاقوت قرمز، یاقوت کبود است که به سنگ قلب معروف است. این سنگ در اسید نامحلول است و سنگ متولدین ماه شهریور است.

یاقوت کبود(Blue Sapphire) ، کروندومی است که رنگی به جز سرخ و صورتی دارد(سافایر (Sapphire) به معنی آبی رنگ است)، عنصر هایی که در این کانی ایجاد رنگ می کنند آهن و تیتانیوم است اما به خاطر داشتن اکسید آلومینیوم در طیف رنگی آبی وجود دارد. در طبیعت یاقوت کبود بیشتر از یاقوت سرخ یافت می شود چون فلز آهن نسبت به کروم، بیشتر یافت می شود.

 این گوهر در رنگ های آبی، نیلی، آبی سبز، سبز ارغوانی، گاهی زرد و حتی سیاه یافت می شود، در واقع رنگ این سنگ ترکیبی از آبی اولیه و مقداری سایه روشن است که ارزیابی یاقوت کبود هم بر اساس ته رنگ آبی اولیه انجام می شود.

سنگ یاقوت کبود از نظر رنگ به سه دسته ته رنگ، سایه روشن و اشباع شده تقسیم می شود؛ یاقوت ته رنگ اغلب در ساخت جواهرات بکار می رود.   در این گوهر رنگ های دیگری چون بنفش، ارغوانی و سبز هم دیده می شود که رنگ‌های ارغوانی و بنفش تاثیرات مثبت و رنگ سبز تاثیرات منفی در زیبایی سنگ می گذارد.

به علت شباهت زیاد، ممکن است یاقوت کبود با کانی های بنیتویت، ایولیت، اسپینل، تانزانیت، توپاز، تور مالین، زیرکن و شیشه آبی رنگ اشتباه شود.

بلورهای یاقوت کبود به شکل توده ای هندسی و سه وجهی هستند، سختی این سنگ ۶ است و دارای جلای شیشه ای می باشد. این سنگ دومین کانی سخت بعد از الماس است به همین دلیل علاوه بر ساخت جواهرات در مصارف دیگری چون تولید نور مادون قرمز، تولید ابزار‌های علمی، دستگاه برش و سایش، پنجره‌هایی با ماندگاری بالا و بلورهای ساعت مچی، نیز از آن استفاده می کنند.

یاقوت کبود از معادن کشورهای‌ استرالیا ، سریلانکا، تایلند، برمه، کامبوج، کشمیر،کنیا، تانزانیا، افغانستان‌ و ماداگاسکار استخراج می شود. بهترین رنگ طبیعی یاقوت کبود را سنگ های معادن کشمیر هند دارند که به رنگ آبی پر رنگ مخملی هستند. تایلند هم یکی از مشهورترین مراکز مهم تراش سنگ یاقوت و یکی از بزرگترین صادر کنندگان سنگ یاقوت به شمار می رود.

بزرگترین کریستال طبیعی یاقوت کبود جهان در سریلانکا به وزن ۴۲ کیلو گرم کشف شد که از آن نگینی به وزن ۱۷ کیلیوگرم تراشیده شد.

خواص یاقوت کبود

– تقویت و تسکین اعصاب، درمان بیماری های اعصاب

– برای درمان بیماری‌های صرع، سردردهای عصبی و میگرن و بی خوابی مفید است.

– مالش آن بر روی پوست باعث درمان جوش‌های صورت و حساسیت‌های پوستی می شود و بر روی پوست و ناخن تاثیر مثبتی می گذارد.

– تسکین درد و ناراحتی ناشی از عمل جراحی

– درمان دردهای رماتیسمی، بیماری های مفصلی قلنج، سوزش معده و نقرس

ساخت یاقوت کبود مصنوعی با ظاهری مشابه سنگ اصل در حال افزایش است و از آنجا که ساخت یاقوت های مصنوعی مدرنیزه شده است، تشخیص یاقوت اصل از مصنوعی تنها به کمک دستگاه های خیلی پیشرفته امکان پذیر است.

اما یکی از نشانه های یاقوت اصل از بدل آن است که سنگ اصل، اشعه فرابنفش را از خود عبور می دهد و انواع مصنوعی این ویژگی را ندارند. همچنین اگر یاقوت کبود اصل را در ظرف شیشه ای آب قرار دهید، آب به رنگ آبی دیده می شود و سنگ نیز درون آب درخشندگی پیدا می کند و همه جای آن یک رنگ به نظر می رسد.
درون سنگ یاقوت معدنی اصل ناخالصی هایی به شکل دانه های ریز سیاه دیده می شود در حالیکه یاقوت تقلبی رنگی بسیار جذاب و بی نقص دارد.

۳- یاقوت زرد

یاقوت زرد

یاقوت زرد (Yellow Sapphire) نیز همانند دیگر یاقوت ها جزء سنگ های کروندم می باشد و در مقایسه با دیگر سنگ ها ی جواهری بسیار سخت و محکم است. بهترین رنگ برای این یاقوت، زرد لیمویی است.

سنگ یاقوت زرد از نظر ماورائی به سیاره مشتری مربوط است و مشتری هم نشان دهنده عقل، شانس، احترام، قدرت، خیرخواهی، عدالت، روشنفکری، ثروت، رفاه و صلح می باشد. ین سنگ انرژی های منتشر شده از سیاره مشتری را جذب می کند و به صاحب خود منتقل می کند.

برای انگشتر یاقوت زرد، بهترین انگشت، انگشت درست راست است و بهترین زمان برای پوشیدن آن روز پنجشنبه از ساعت ۷ شب تا ۷ صبح است.

خواص یاقوت زرد

– تقویت دستگاه گوارش، پاک سازی بدن از سموم و رفع ناراحتی‌های کبد و کیسه صفرا

– کاهش خستگی روح، افزایش نشاط روحی، افزایش انرژی و هوش

–   مانع از انعقاد خون در عروق و جلوگیری از سکته، درمان بیماری های خونی

– ضد استرس و اضطراب و شوک های روحی، ایجاد آرامش و تسکین اعصاب

– برای زنان باردار مناسب است.

– توانایی فکری را افزایش می دهد و باعث تصمیم گیری های خوبی می شود.

۴- یاقوت صورتی

یاقوت صورتی که تشخیص آن از یاقوت قرمز سخت است

یاقوت صورتی  (Pink Sapphire) یکی از انواع یاقوت و جزء کانی‌های خانواده کوروندوم و یکی از سنگ های قیمتی است که قیمت کمتر و رنگ زیبا و دل نشین آن باعث محبوبیت این سنگ شده است. این سنگ زیر مجموعه یاقوت کبود است و رنگ صورتی آن به خاطر وجود مقداری کروم در یاقوت است

یاقوت صورتی اصل در مناطقی چون لانکا (سیلان)، استرالیا، تایلند و آمریکا وجود دارد و هر چه رنگ سنگ غنی تر، عمیق تر و شفاف تر باشد به مراتب از قیمت بیشتری نیز برخوردار می‌باشد. یاقوت‌های صورتی مایل به نارنجی را پادپاراچا می‌نامند.

اغلب تشخیص یاقوت سرخ از یاقوت صورتی دشوار می شود، به عنوان مثال شناسایی یاقوت‌های صورتی تیره و قرمز روشن تا حدی دشوار می‌باشد که امروزه به کمک ابزارهای دقیق نوع یاقوت و کیفیت آن به دقت قابل تشخیص است.

برش و تراش یاقوت صورتی اهمیت دارد و باید به نحوی انجام شود که درخشش و تلالو جواهر افزایش یابد. برای یاقوت های صورتی که رنگ تیره تری دارند دقت زیادی برای برش نیاز نیست چون رنگ آنها به تنهایی چشم ها را خیره می کند

به خاطر استحکام و زیبایی این سنگ، می توان آن را در هر جایی قرار داد. بهترین روش هم برای تمیز کردن یاقوت صورتی استفاده از آب گرم، صابون ملایم و برس نرم است.

خواص یاقوت

– نماد خوش شانسی و اقبال خوب می باشد.

– از بین رفتن فقر، اضطراب، بی خوابی و غم و غصه

– دارنده آن نجابت، عزت و بزرگی می یابد.

– این‌ گوهر توانایی، نیرو، زندگی، شهامت، شجاعت‌ و تفکرات‌ مثبت‌ را تقویت‌ می ‌کند.

– تسریع در بهبود بیماری‌هایی همچون صرع، سردرد‌های عصبی و میگرن

– تقویت حس بینایی و بویایی

– ناراحتی معده دور می شود و سموم بدن دفع می شود.

– استفاده از یاقوت صلح و آرامش را در پی دارد و موجب محافظت از انسان در برابر دشمنان می گردد.

خواص انگشتر یاقوت در کلام ائمه

یاقوت نشانه شرافت مومن است و اگر بر روی آن ذکر (لااله الا الله الملک الحق المبین) حک شود، بهتر است. اگر کسی این انگشتر را به دست خود کند در چشم مردم باشکوه و هیبت به نظر می آید به همین دلیل توصیه می شود هنگام شرکت در جلسات مهم که نیاز به ارائه شخصیت باشکوه است از انگشتر یاقوت استفاده کنید.

پیامبر اکرم (ص) خطاب به امام حسین (ع): فرزندم، انگشتر یاقوت و عقیق به دست کن که فرخنده و مبارک است و هرگاه کسی به آنها نگاه کند نور صورتش زیاد می شود و یک رکعت نماز با آن دو، برابر با هفتاد رکعت نماز بدون آنهاست.

نقل است که امام علی (ع) چهار انگشتر بر دست داشتند که یکی از آن یاقوت بود، یاقوت را برای شرافت و زینتش استفاده می کردند.

اما صادق (ع): انگشتر یاقوت در دست داشتن یک سنت است، انگشتر یاقوت در دست کنید زیرا که تنگدستى را از بین مى‏برد.

اما رضا (ع): هر کس انگشتری یاقوت زرد در دست کند فقیر نشود و پریشانی از او برطرف شود.

اما موسی کاظم (ع): انگشتر یاقوت زرد در دست کنید که موجب آسانی است و درآن هیچ دشواری نباشد .

روش تشخیص یاقوت اصل از بدل
روش تشخیص یاقوت اصل از بدل

سنگ هایی مشابه یاقوت قرمز وجود دارند که یاقوت نیستد؛ ‌ اسپینل ‌(SPINEL)، گارنت‌(GARNET) و نوعی‌ تورمالین‌ قرمز (RED TOURMALINE) به عنوان یاقوت قرمز به فروش می رسند.

برای تشخیص یاقوت اصل از تقلبی سه روش وجود دارد

۱- رنگ و درخشش: یاقوت اصل در برابر نور چراغ درخشان و شفاف است اما سنگ تقلبی رنگی کدر دارد. سنگ اصل در همه جا رنگی ثابت دارد بنابراین اگر درنقاطی خراش خوردگی یا رنگ دیگر مشاهده کردید، سنگ تقلبی است.

۲- برای جعل یاقوت از شیشه استفاده می کنند، در نتیجه سنگ را با شیشه مقایسه کنید.

۳- خراش دادن سطح یاقوت: یاقوت سنگ ارزشمندی است که دارای درجه سختی بالایی می باشد، الماس می تواند روی این سنگ خراش ایجاد کند اما اگر بتوانید با جسم دیگری روی یاقوت خراش ایجاد کنید یعنی سنگ تقلبی است.

البته استفاده از  دستگاه الکترونیکی که در مراکز گوهرشناسی وجود دارد و مراجعه به کارشناسان نیز بهترین راه برای تشخیص اصل بودن سنگ است.

سنگ یاقوت، سنگ تولد کدام ماه است؟
سنگ ماه تولد

یاقوت قرمز، سنگ متولدین تیرماه یا متولدین جولای است که مصادف با برج جدی در نجوم است. یاقوت که در زبان سانسکریت به معنی شاه سنگ قیمتی است، نماد عشق، میهن ‌پرستی‌ و خشم‌ است و یاقوت قرمز رنگ مورد علاقه کودکان پرخاشگر است.

مقایسه سنگ های زینتی برای نگین انگشتر

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. در آخر به این نکات نیز دقت کنید:

۱- در مورد حلقه و رکاب انگشتر به نقره سفارش شده و از آهن و برنج نهی شده است.

۲- پوشیدن زیور آلات و انگشتر طلا برای آقایان حرام است.

۳- خاصیت ها و ویژگی هایی که برای انواع سنگ های معدنی بیان شده است، علیت تامه نیست بلکه به صورت شأنی و اقتضایی است یعنی شایستگی در صورت وجود شرایط دیگر است. به عبارت ساده تر خواص هر سنگ منوط به همراه داشتن آن و یک سری شرایط است، حتی ویژگی هایی فردی نیز در اثربخشی سنگ موثر هستند.

دوستان عزیز لطفا اگر در مورد بهترین سنگ برای انگشتر یا خواص سنگ ها اطلاعات یا تجربیاتی دارید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت