logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » بهترین نژاد گربه خانگی (معرفی ۵ نژاد)

بهترین نژاد گربه خانگی (معرفی ۵ نژاد)

پنج‌شنبه, 4 آوریل 2019 | 1565 بازدید | بدون دیدگاه | تفریحی, مطالب عمومی
بهترین نژاد گربه خانگی

گربه حیوان شیرین و ملوسی است که با توجه به اندازه ای که دارد برای نگهداری در آپارتمان بهتر است، اما تمام نژادهای گربه برای نگهداری در منزل مناسب نمی باشند. برای انتخاب بهترین نژاد گربه خانگی باید نژاد گربه، خصوصیات، شخصیت و صفات رفتاری حیوان و شرایط زندگی خود را در نظر بگیرید.

نگهداری از گربه در مقایسه با سگ طرفداران بیشتری دارد چون این حیوان خانگی سازگارتر و آرامتر است و به راحتی با زندگی در آپارتمان کنار می آید؛ البته همه انواع نژاد گربه را نمی توان در خانه نگه داشت و برای انتخاب بهترین نژاد گربه خانگی باید به شیوه زندگی خود و نیازهای گربه دقت کنید. هنگام انتخاب بهترین نژاد گربه خانگی باید صفات و خصوصیاتی را مدنظر داشته باشید؛ سروصدای کم، داشتن رفتار اجتماعی و دوستانه، حداقل ۸ ساعت تنهایی را تحمل کند، قلمرو بزرگی نیاز نداشته باشد و برای شادی به فعالیت خیلی زیادی نیاز نداشته باشد.
بنابراین هنگام انتخاب گربه تنها به شکل و ملوس بودن گربه اهمیت ندهید و از بین ۷۰ گونه مختلف با توجه به شرایط خود، بهترین نژاد گربه خانگی را انتخاب کنید. در ادامه با ۵ مورد آشنا می شوید.

در ویدئو زیر با ۱۰ تا از محبوب ترین نژادهای گربه خانگی آشنا می شوید

۱- گربه پرشین

گربه پرشین بهترین گربه خانگی

طول عمر بین ۱۰ تا ۱۵ سال
سطح نگهداری و مراقبت کمی مشکل
اصلیت ایرانی
ویژگی ظاهری بارز هیکلی درشت، پاهایی کوتاه و پوششی از خز بلند.
وزن نر ۳/۵- ۴/۵ کیلوگرم و ماده ۳-۴ کیلوگرم
قد نر ۲۵-۳۸ سانتی متر و ماده ۲۵-۳۵ سانتی متر
سازگاری با کودکان با کودکان آرام مشکلی ندارند
نیاز به فعالیت روزانه بسیار کم

گربه پرشین (Persian Cat) نژادی ایرانی، مشهور و قدیمی است که از محبوب ترین انواع نژاد گربه در ایران و بهترین نژاد گربه خانگی برای نگهداری در آپارتمان به شمار می رود. این گربه خانگی حدود سده ۱۶ میلادی یا زودتر در ایران دیده شده و در سال ۱۶۲۰ توسط پییترو دلا واله به ایتالیا ، فرانسه و پس از آن به انگلستان برده شد. گربه ایرانی پرشین به خاطر ظاهر زیبا و لوکس، خزهای بلند و شخصیت شیرینی که دارد، دوست داشتنی ترین نژاد گربه در جهان است.
انواع نژاد گربه پرشین
نژاد گربه پرشین به دو گونه پرشین فلت و دال فیس تقسیم می شود.
۱- گربه پرشین فلت صورتی کاملا تخت و مسطح دارد که در اثر یک جهش ژتیکی ناگهانی در سال ۱۹۵۰ به وجود آمد و به پیک فیس یا فلت فیس مشهور شد. به پرشین فلت، پرشین نمایشی نیز می گویند. نژاد سوپر فلت هم نوعی پرشین است که پدر یا مادر آن ها نژاد فلت بوده است. گربه سوپر فلت چهره ای گرد، صورتی پهن، بدون پوزه، چشم ها و بینی در یک راستا دارد. این نوع پرشین سیستم تنفسی حساسی دارد، اغلب کمتر غذا می خورد و اندکی آرام تر است.
۲- گربه پرشین دال فیس یا صورت عروسکی که پرشین سنتی نیز نامیده می شوند؛ پوزه ای به شکل D انگلیسی دارد، خصیصه های ظاهری معمولی تری دارد به عنوان مثال صورت آن به تختی گروه قبل نیست و اندازه بینی به چهره اش طبیعی است. یکی از خصوصیات گربه پرشین دال فیس این است که گربه دال فیس در مقایسه با فلت فیس، تنفس راحت تری دارد.
گربه هیمالین در برخ موراد یکی از انواع پرشین به شمار رفته در حالیکه هیمالین حاصل نژاد پرشین و سیامی است و برخلاف نژاد والدینش که نژادهایی طبیعی هستند، توسط انسان به وجود آمده و کشور محل ثبت آن ایالات متحده آمریکا می باشد.

خصوصیات گربه پرشین

ویژگی ظاهری گربه پرشین
گربه اصیل ایرانی موهایی پرپشت، پاهایی کوتاه، سری بزرگ و پهن، چشم هایی دور از هم و گرد، گوش های گرد و کوچک، دماغی کوچک و سربالایی، گونه هایی پهن و یک دهان کوچک دارد. رنگ چشمان پرشین آبی، نارنجی یا دو رنگ است. این گربه هیکلی درشت، پاهایی کوتاه و قوی، پنجه هایی گرد و دم تقریبا بلندی دارد. پوششی از خز بلند و براق تمام بدن گربه را در برگرفته و در قسمت گردن، بین پاهای جلویی، پشت گوش و دم، بلندتر و انبوه تر است. برخلاف باور مردم که نژاد پرشین را گربه ای با موی تمام سفید می دانند، گربه پرشین در رنگ های مختلفی وجود دارد. خزهای این نژاد نسبت به گربه آنگورا بلندتر است و پاهای کوتاهتری دارد.
خصوصیات اخلاقی گربه پرشین
رفتاری آرام، نجیب و متین، اشرافی گونه و نسبتا مغرور، سازگار، آسان گیر، مهربان و خونگرم است، به راحتی با همه ارتباط برقرار می کند و نیاز زیادی به توجه دارد چون در غیر اینصورت با محیط سازگاری نخواهد داشت. این گربه بیرون رفتن و قدم زدن را دوست دارد، بسیار بغلی و لوس است، شخصیت کم توقعی دارد، از در و دیوار خانه بالا نمی رود، جست و خیز اضافی نمی کند، چون گربه آرامی است خانه بی سروصدا را دوست دارد. پرشین روی مبل دراز می کشد و با اسباب بازی مورد علاقه اش بازی می کند. این نژاد یک مونس و همدم عالی است که امرونهی را زود یاد می گیرد.
پرشین استعداد زیادی در خوردن و خوابیدن دارد. پرشین با کودکانی که با ملایمت با او برخورد می کنند سازگار است اما کودکانی که خزهایش را بلند می کنند و با دنبال کردن آن باعث استرس حیوان می شوند، سازگاری ندارد. بهترین مکان برای نگهداری از نژاد پرشین داخل منزل است؛ چون این گربه ماجراجو نیست و نسبت به حیوانات خارج خانه رقیبی بی دست و پا به شمار می رود. در ضمن چسبیدن برگ و خاک به خزهای حیوان کار شما را برای تمیز کردن دوبرابر می کند.

نگهداری از گربه پرشین

نگهداری از این گربه کمی مشکل است زیرا چشم های این گربه بسیار حساس است، موهایش به نظافت روزانه و شانه کردن مرتب نیاز دارد تا خزهای بلند و زیبایش به هم نچسبد؛ باید موها را به آرامی با برس نرم شانه کنید و با شامپوی خشک آن را تمیز کنید. گربه برای پاکیزگی و بوی مطبوع احتیاج به استحمام هفتگی دارد که باید گربه را از زمان تولگی به حمام عادت دهید.
اشک چشم در نژاد گربه پرشین متداول است که برای جلوگیری از لکه های چسبنده کنار چشم باید روزانه اطراف چشم را تمیز کنید. توجه کنید از دستمال های مرطوب آرایشی استفاده نکنید. گرفتن ناخن گربه، مسواک کردن دندان به صورت روزانه یا هفتگی، تمیز کردن گوش های گربه و رسیدگی به ظرف خاک گربه از دیگر مواردیست که برای نگهداری از گربه پرشین باید در نظر داشته باشید.
گربه پرشین گوشتخوار است و از سنین کم نیز می توان مقدر کمی گوشت به حیوان داد. با افزایش سن گربه مصرف چربی گربه را کاهش و مصرف پروتئین و فیبر را افزایش دهید. این گربه خانگی سیستم گوارش بسیار حساسی دارد و رژیمی سرشار از پروتئین های قابل هضم، پریبیوتیک و فیبر برای این گربه بهتر است.

۲- گربه رگدال

رگدال بهترین نژاد گربه برای نگهداری در آپارتمان

طول عمر بین ۱۵ تا ۲۰ سال
سطح نگهداری و مراقبت متوسط
اصلیت کالیفرنیا
ویژگی ظاهری بارز جثه بزرگ و پوشش پوستی متفاوت.
وزن نر ۵-۹ کیلوگرم و ماده ۴-۶ کیلوگرم
قد نر ۴۰-۶۶ سانتی متر و ماده ۳۸-۵۸ سانتی متر
سازگاری با کودکان بسیار خوب
نیاز به فعالیت روزانه متوسط

گربه نژاد رگدال (Ragdoll) بهترین نژاد گربه برای نگهداری در آپارتمان است که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ توسط آنا بیکر پرورش یافت و حاصل آمیزش گربه سیامی و پرشین می باشد و شباهت زیادی به گربه های ایرانی دارد. البته این گربه آپارتمانی در ایران به ندرت یافت می شود و نام آن بدین جهت رگدال انتخاب شده که هنگامی که او را در آغوش خود می‌گیرید، با کمال میل لم می‌دهد؛ همین صفت باعث نامگذاری گربه به رگدال به معنای عروسک پارچه ای شده است.

خصوصیات گربه رگدال

خصوصیات اخلاقی گربه رگدال
رگدال از بهترین نژاد گربه خانگی است زیرا بسیار مطیع، آرام، ساکت، صمیمی، خونگرم، سازگار، مودب، متعادل و متین است، بسیار مهربان و باهوش است و توانایی یادگیری بسیاری از حقه ها را دارد و روحیات خشنی ندارد. بسیار فعال، پرجنب و جوش و تعلیم پذیر است و به بازی و توجه زیادی نیاز دارد، عاشق اسباب بازی و فعالیت های دسته جمعی و آب بازی است. رگدال گربه احساساتی و بغلی است و دوست دارد کسی او را در آغوش بگیرد و نوازش کند، این گربه دوست دارد ساعت ها روی پاهای شما لم دهد و زمانی که این گربه را از روی زمین بلند می کنید، دست و پای خود را مثل عروسک شل و آویزان می کند.
رگدال پرحرف است و زیاد میو میو می کند، به استقبال صاحب خود می رود، از تنها ماندن بیزار است و تمام افراد خانواده را دوست دارد. این نژاد با هر شرایطی سازگار و همسو می شود و به خاطر آن که در هر مکانی می تواند زندگی کند (چه آپارتمان کوچک چه عمارت بزرگ) بهترین گربه خانگی به شمار می رود.
گربه رگدال آرام، راحت طلب، دوست داشتنی و مناسب زندگی خانوادگی است و با خانواده سازگار است، همچنین رابطه بسیار خوبی با کودکان دارد؛ برای خانواده هایی که کودک کوچک دارند، گربه نر راگدال انتخاب بهتری است زیرا جثه بزرگتری دارد. این نژاد با گربه ها و سگ هایی که رابطه خوبی با گربه ها دارند، مشکلی ندارد. خیلی کم پیش می آید که رگدال هنگام بازی به کسی پنجه بکشد، با آویزان کردن قلاده و پوشیدن لباس هم مشکلی ندارد و علاقه زیادی به باز آوردن اشیاء پرتاب شده دارد.
ویژگی ظاهری گربه رگدال
رگدال موهایی نیمه بلند، چشمانی زیبا و آبی رنگ دارد، البته رنگ چشمان گربه بسته به طرح روی بدنش ترکیب سبز، آبی یا زرد کهربایی است. گربه نژاد راگدل بدن دراز، سر بزرگ، چشم بیضی شکل و آبی رنگ و بزرگ، گوش متوسط، گرد و به سمت جلو، گردن قوی، پاهای بلند، پنجه های گرد و بزرگ و پرزدار و دم بلند دارد و در طرح و رنگ های مختلفی چون تک رنگ ساده، خال خالی یا با تکه‌های رنگی در سر، پشت یا بدن یا فقط پاهای سفید چکمه مانند وجود دارد. این گربه در رنگ هایی چون یاسی، نارنجی، آبی و کرم دیده شده است.
این نژاد به آهستگی بزرگ می شود و در دو سالگی به بلوغ می رسد. اما برخلاف نامش یک گربه مینیاتوری و کوچک نیست و در بین دیگر نژادها جثه بزرگی دارد. پوشش پوستی رگدال با دیگر گربه هافرق دارد؛ موهای آن شبیه به پرشین کت است اما بافت پوستی محکم تری و بهتری نسبت به پرشین کت دارد.

نگهداری از گربه رگدال

این نژاد باید فقط در خانه نگهداری شود زیرا به خوبی با محیط آپارتمان سازگار می شود؛ در ضمن رگدال اعتماد به نفس و استقلال بالایی ندارد و چون غریزه شکار در او وجود ندارد، توانایی مقابله با خطرات خارج از خانه را نیز ندارد.رگدال به خاطر ضعف هایی در پرورش، در مقایسه با دیگر نژادها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار دارد و باید مرتب تمیز و آراسته باشد و بهتر است در یکسالگی با آزمایش خون از سلامت حیوان خود مطمئن شوید.
این گربه لایه موی زیرین ندارد و به همین دلیل ریزش موی کمتری دارد؛ در نتیجه نیاز کمتری به استحمام و شانه زدن دارد اما از طرفی طاقت سرما را در فصل سرد ندارد. بهداشت روزانه دهان، پاک کردن گوش ها با پارچه نرم مرطوب، کوتاه کردن هفتگی ناخن ها و تمیز نگه داشتن ظرف آب و غذا و دستشویی گربه موارد بهداشتی است که باید رعایت کنید.

۳- گربه مین کون

بزرگترین نژاد گربه خانگی

طول عمر بین ۹ تا ۱۵ سال
سطح نگهداری و مراقبت متوسط
اصلیت انگلستان
ویژگی ظاهری بارز بزرگ ترین نژاد گربه که در ۲ ماهگی به اندازه گربه بالغ پرشین است.
وزن ماده ۴ تا ۶ کیلوگرم و نر ۵ تا ۸ کیلوگرم
قد ماده ۲۰ تا ۳۵ سانتی متر و نر ۲۵ تا ۴۰ سانتی متر
سازگاری با کودکان بسیار سازگار هستند
نیاز به فعالیت روزانه متوسط

نژاد مین کون (Maine Coon Cat) قدیمی ترین نژاد گربه انگلستان و از نژادهای گربه مناسب آپارتمان است که در گذشته به خاطر شکار موش های مزاحم برای مراقبت از مزرعه ها و کشتی ها شهرت داشته و محبوبیت این گربه نمایشی با رسیدن گربه های زیبای دیگر چون پرشین در سال ۱۹۰۰ کاهش یافت.
مین کون یکی از بهترین نژاد گربه خانگی است که بهتر است در آپارتمان بزرگ نگهداری شود و نگهداری از آن در منزل شانس دزدیده شدن گربه را کاهش می دهد. نژاد طبیعی مین کون در ایران بسیار کمیاب است، مقاومت خوبی نسبت به آب و هوای سخت دارد. عاشق ارتباط برقرار کردن با انسان ها و دیگر حیوانات است؛ رابطه خوبی با کودکان دارد و تا زمانی که با او بدرفتاری نشود، از توجه و بازی با کودکان لذت می برد. با دیگر سگ ها و گربه ها ( سگ هایی که نسبت به گربه ها حالت تدافعی نداشته باشند) مشکلی ندارد اما باید تحت نظارت شما و با احتیاط گربه ها را با هم آشنا کنید؛ البته چون مین کون مستعد ابتلا به چند عارضه طبیعی است بهتر است به تنهایی در خانه نگه داری شود تا از بیماری و اذیت های دیگر حیوانات به دور باشد.

نژاد مین کون اصیل ظاهری منحصر به فرد دارد و به راحتی از دیگر نژادها قابل تشخیص است اما برای تشخیص نژاد اصیل از نژاد میکس باید به ویژگی های ظاهری بیان شده دقت کرد. چون نژاد ترکیبی یکی از این نشانه ها را ندارد و بارزترین تفاوت نژاد اصیل از دیگری این است که نژاد میکس به اندازه مین کون اصیل بزرگ نیست. این گربه خانگی در طرح و رنگ های مختلفی وجود دارد و شناسایی نژاد اصیل از روی رنگ خز مشکل است اما بلوغ مین کون اصیل تا ۵ سالگی طول می کشد اما نژاد میکس ۲ تا ۳ سال طول می کشد.

خصوصیات گربه مین کون

ویژگی های ظاهری گربه مین کون
این گربه دارای جثه بزرگ، قد بلند، بدنی عضلانی با استخوان های درشت، خز بلند دور گردن، شلوار پشمالو، گوش های بلند و تیز و پشمالو، صورت اخمو مثلثی شکل، استخوان گونه برجسته، چشم های درشت و بادامی، پوزه ی تقریبا کشیده و مربعی شکل، پنجه های پُرز دار و دم کلفت و پشمی و راه راه است. خز براق، سنگین، متراکم و ضد آب آن با خز هیچ نژاد دیگری قابل مقایسه نیست و فقط در صورت لمس آن متوجه منحصر به فرد بودنش خواهید شد. خز بدن مین کون در قسمت ران ها، شکم و دور گردن دراز تر و در قسمت کمر کوتاه تر است تا از گره خوردن جلوگیری شود. طیف رنگی خز این گربه وسیع است و به شکل یکدست، لکه ای، راه راه ببری و رنگ های بایکالر ( دو رنگ) است.
خصوصیات اخلاقی گربه مین کون
این نژاد ساکت و آرام، دوست و همدم، شیرین و دوست داشتنی، احساسی و مهربان، بسیار کنجکاو و شوخ طبع، بازیگوش و معاشرتی، عاشق بازی با اسباب بازی و همیشه پذیرای شرایط جدید است. مین کون گربه ای اجتماعی است که خانواده اش را دوست دارد و به اعضای خانواده وفادار است، نشستن در بغل صاحبش را دوست دارد اما نیاز زیادی به توجه افراد خانواده ندارد. این گربه خانگی با اصوات مختلفی با صاحب خود ارتباط برقرار می کند؛ صدای خاص، لرزان و زیری دارد که از آن برای ناز کردن و گول زدن صاحب خود استفاده می کند. مین کون سروصدای کمی دارد و به ندرت و با صدای لطیف و آهسته میو می کند.
مین کون به خاطر هوش بسیار زیاد به راحتی تربیت می شود، آن ها برای ارتباط با صاحب خود از زبان بدن نیز استفاده می کنند، این نژاد تحرک زیادی دارد و بالا رفتن از درخت و برگرداندن شی پرتاب شده را دوست دارد، در نتیجه برای افراد فعال بهتر است. مین کون عاشق بیرون رفتن از خانه، گردش در باغ و حتی همراهی صاحبش در سفر است، دنبال صاحبش راه می افتد و به کاری که او انجام می دهد علاقه نشان می دهد. اگر با گربه ای از نژاد مین کون برخورد کردید که رفتار تدافعی، خشن و بدی داشت، بدانید که یا دچار استرس شده است یا محیط قبلی که از آن نگهداری می شده شرایط خوبی نداشته چون رفتار تدافعی و خشونت در این نژاد بسیار بسیار نادر است. مین کون به غول مهربان و سگِ دنیای گربه ها شهرت دارد که این صفات برگرفته از خصوصیات اخلاقی، جثه بزرگ ، وفاداری، ذکاوت زیاد و تربیت پذیری آن هاست.

نگهداری از گربه مین کون

این گربه برای تمیز کردن موهای بلند خود به کمک صاحبش احتیاج دارد؛ برخلاف طول خز مین کون ها، بافت خز ابریشمی آنها به شکلی است که به راحتی گره نمی خورد، به شرطی که هر هفته خزهای بلند آن را شانه کرد، این گربه صبور است اما نباید موهای آن کشیده شود. در صورتیکه خز گربه چرب یا حالت چسبنده باشد، موقع حمام گربه است. مسواک زدن گربه از بسیاری از بیماری های پریودنتال چلوگیری میکند. ضایعات کنار چشمان گربه را باید با پارچه مرطوب به آرامی تمیز کرد.
تمیز کردن دندان های گربه
مِین کن مستعد ابتلا به چند عارضه ژنتیکی و طبیعی از جمله دیسپلازی (جابجایی) مفصل ران ، هیپرتروفیک کاردیومیوپاتی ، کلیه پلی کیستیک و آتروفی عضلانی نخاعی می باشد. همچنین موادی چون گلوتن غله ی گندم، مواد شوینده و پاک کننده، پلاستیک، دود سیگار، لبنیات، عصاره و روغن های گیاهی ( از جمله روغن درخت چای که برای تمامی گربه ها کشنده محسوب می شود )، عطر ها و اسپری ها و نَم و رطوبت، باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت گربه می شود. تشویق مثبت و جایزه دادن، داشتن صبر و حوصله، کوتاه کردن جلسات آموزشی و مفرح نگه داشتن پروسه آموزشی از نکاتی است که برای تربیت گربه باید مدنظر داشته باشید.

۴- گربه مانچکین

بهترین نژاد گربه خانگی

طول عمر بین ۱۲ تا ۱۵ سال
سطح نگهداری و مراقبت کم
اصلیت ایالات متحده آمریکا
ویژگی ظاهری بارز مانچکین نسبت به دیگر گربه ها دیرتر بزرگ می شود
وزن وزن متعادل برای آن ها بین ۵ تا ۹ پوند می باشد و معمولا نرها سنگین وزن تر از ماده ها هستند
قد بین ۷ تا ۱۴ سانتی متر
سازگاری با کودکان سازگار هستند
نیاز به فعالیت روزانه از میزان فعالیت بالایی برخوردار هستند

مانچکین (Munchkin) یکی از پرطرفدارترین و بهترین نژادهای گربه برای نگهداری در منزل است که علی رغم اینکه در سال ۱۹۹۵ توسط انجمن بین المللی گربه ها به رسمیت شناخته شده اما توسط انجمن های دیگر رسما پذیرفته نشده است. برخلاف باور عموم، مانچکین حاصل زاد و ولد نژاد داکسهوند نیست و در اثر یک جهش طبیعی خود به خودی ژنتیکی به وجود آمده است. البته در حال حاضر زاد و ولد این نژاد با دیگر گربه های موبلند یا مو کوتاه برای داشتن ژن های متنوع مجاز است. این گربه کوتوله پا کوتاه زندگی در خانه را دوست دارد و به خاطر ساختار بدنی که دارند به راحتی شکار می شوند به همین دلیل برای هر خانواده ای که در آن مورد توجه، محبت و مراقبت قرار گرفته شوند مناسب هستند. البته این گربه پیاده روی و گردش در فضای بیرون خانه و سفر را هم دوست دارد که باید با در نظر گرفتن شرایط و استفاده از قلاده او را به پیاده روی ببرید.

خصوصیات گربه مانچکین

خصوصیات اخلاقی گربه مانچکین
مانچکین را می توان بهترین نژاد گربه خانگی دانست زیرا این نژاد بسیار بازیگوش، کنجکاو، اجتماعی، باهوش، زیبا و دوست داشتنی، مهربان و سرگرم کننده، تیز و چابک، خوش رفتار و با ادب است و عاشق در آغوش گرفته شدن می باشد. همچنین بسیار با محبت و با احساس است و داشتن روابط و تعامل را دوست دارد چون برون گراست. به این نژاد به خاطر دویدن و تعقیب اسباب بازی هایش لقب موش خرما داده اند و به خاطر آن که مانند کلاغ اشیاء درخشان و با ارزش را قایم می کند به کلاغ معروف است. درنتیجه اسباب بازی متحرک و اسباب بازی رنگی که انعکاس دهنده نور باشد، بهترین اسباب بازی برای مانچکین است.
هرچند این نژاد گربه خانگی به خاطر پاهای کوتاه خود نمی تواند مانند دیگر نژادها با یک جهش به جای مرتفع برسد اما سرانجام به محل مورد نظر می رسد. این نژاد برخلاف قد کوتاهی که دارد بسیار پرانرژی است و از بهترین گربه های خانگی برای خانواده های پرجمعیت بچه دار است زیرا به راحتی با کودکان و دیگر حیوانات خانگی کنار می آید. این گربه آماده بازی با کودکان، گربه ها و سگ هایی است که روابط دوستانه دارند. این گربه دوست دارد هنگام خواندن کتاب یا تماشای تلویزیون روی پاهای صاحب خود بنشیند. به خاطر آنکه میزان فعالیت این نژاد زیاد است در مقایسه با دیگر نژادهای گربه به فضای بیشتری نیاز دارد. مانچکین یکی از باهوش ترین انواع گربه است که اگر چند اسباب بازی در اختیارش قرار دهید، هوش آن تقویت و تحریک می شود.
ویژگی ظاهری گربه مانچکین
مانچکین گربه ای با جثه کوچک تا متوسط، پاهایی کوتاه و کپل، کله ای گرد، چشمانی درشت و موهای کوتاه و بلند است که در رنگ و طرح های مختلفی وجود دارد. زمانیکه گوش های گربه رو به جلو، دمی برافراشته و موهایی خوابیده روی بدن داشته باشد یعنی خوشحال است. این نژاد فیزیک و بدنی منحصر به فرد دارد و روش خاصی برای نشستن دارد و مانند خرگوش روی پاهای عقبی خود می نشیند.

نگهداری از گربه مانچکین

برای آن که گربه احساس راحتی کند برای او یک تخت و پتو تهیه کنید، البته می توانید با وسایلی چون کارتون کفش هم برای گربه خود تختی تهیه کنید. همانند دیگر گربه ها باید به طور مرتب موهای گربه را شانه کرد تا گره نخورد و درست شانه کردن باعث می شود موهای گربه گلوله نشود. البته برای حفظ آراستگی تعداد دفعات شانه زدن به نوع موها بستگی دارد؛ گربه موکوتاه به هفته ای یکبار و مو بلند حداقل به هفته ای دو بار شانه زدن نیاز دارد.
کوتاه کردن ناخن، مسواک زدن روزانه و تمیز کردن چشم و گوش گربه هم برای تضمین سلامتی گربه اهمیت زیادی دارد. هنگام کوتاه کردن ناخن مراقب باشید تنها قسمت سفید بالای ناخن را کوتاه کنید چون اگر قسمت صورتی را کوتاه کنید دچار خونریزی می شود. هنگام تهیه ظرف خاک و غذای گربه به کوتاهی قد آن دقت کنید و ظرف خاک آن را هفته ای یکبار خالی کنید و با مایع ضدعفونی کننده تمیز کنید. البته این نژاد به بو خیلی حساس است و تحمل رایحه های قوی را ندارد بنابراین در انتخاب مواد شوینده و شامپو دقت کنید.
نژاد مانچکین به غیر از مشکلات ژنتیکی که منجر به بروز بد شکلی در استخوان هایی از جمله ستون فقرات و پایین تنه اش می شود، مشکل خاصی ندارد. تغذیه و رژیم غذایی این گربه نیز مانند انواع گربه ها باید متعادل باشد و باید تنها از غذایی که مخصوص گربه است در رژیم آن استفاده کنید. گربه ها به ویتامین مخصوصی به نام TAURINE برای سالم ماندن نیاز دارند که باید در رژیم حیوان در نظر گرفته شود. ظرف آب هم باید در دسترس گربه باشد و به صورت روزانه تمیز و پر شود. برای آموزش گربه به ملایمت، دقت، حمایت و انگیزه نیاز هست و چون حیوان به صاحب خود اعتماد می کند، استفاده از روش های سخت گیرانه و خشن جواب نمی دهد.

۵- گربه مو کوتاه بریتانیایی

گربه مو کوتاه بریتانیایی شبیه عروسک است

طول عمر بین ۱۲ تا ۱۷ سال
سطح نگهداری و مراقبت آسان
اصلیت انگلستان
ویژگی ظاهری بارز شبیه خرس عروسکی.
وزن نر ۴/۵ تا ۹ کیلوگرم و ماده ۳/۵ تا ۶ کیلوگرم
قد ماده ۲۰ تا ۳۵ سانتی متر و نر ۲۵ تا ۴۰ سانتی متر
سازگاری با کودکان رفتار دوستانه ای دارد
نیاز به فعالیت روزانه متوسط

نژاد مو کوتاه بریتانیایی (British Shorthair) در قرن ۱۹ کشف و درسال ۱۸۹۹ توسط CFA ثبت شد و امروزه یکی از بهترین نژاد گربه خانگی است که طرفداران بسیاری دارد و سومین گربه پرطرفدار دنیا می باشد.

خصوصیات گربه مو کوتاه بریتانیایی

خصوصیات ظاهری بریتیش شورت هیر
این نژاد گربه خانگی دارای اندازه متوسط تا بزرگ، پاهای قوی کوتاه، پنجه های گرد و دم ضخیم، چانه ای گرد و بزرگ، چشم هایی درشت، بینی کوتاه، موهایی مخملی، گونه گرد و کامل که صورت گربه را خندان نشان می دهد، قفسه سینه پهن و گوش ای کوچک است. رایج ترین رنگ این نژاد آبی خاکستری است و به آبی بریتانیایی معروف است اما در رنگ های سفید، سیاه، کرم، دودی، یاس بنفش و دورنگ هم وجود دارد. این نژاد چون موهای بلندی ندارد و گره نمی خورد، بهترین نژاد گربه خانگی از لحاظ نگهداری است.
خصوصیات اخلاقی بریتیش شورت هیر
گربه مو کوتاه بریتانیایی از بهترین نژاد گربه خانگی است زیرا آرام، متین، مطیع، صبور، تعلیم پذیر، بسیار مهربان، با اعتماد به نفس بالا، عاشق بچه ها و نوازش کردن و همراه خوبی برای سگ ها می باشد. از بازی تعاملی با انسان لذت می برد، به ندرت خرابکاری می کند و با میهمانان رفتار دوستانه ای دارد و چون نژاد مقاومی است مناسب افراد مبتدی می باشد. یکی دیگر از خصوصیاتی که بریتیش شورت هیر را به بهترین نژاد گربه خانگی تبدیل کرده است، توانایی این نژاد برای سازگاری با زندگی آپارتمانی و آرام بودن است، بریتیش صدای آرامی دارد و بدون مشکل تنهایی و نداشتن همبازی را تحمل می کند و می تواند ساعت ها در منزل به تنهایی سرگرم باشد، به همین دلیل برای افراد شاغل مناسب است و بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه به شمار می رود. این نژاد انعطاف پذیر است و خود را به راحتی با محیط وقف می دهد، گربه ای عاطفیست که رفتار خوبی دارد، اجتماعی است و معمولا با غریبه ها رفتار خوبی دارد، برخلاف اینکه یک گربه است و شکار پرنده به صورت غریزی در ذات اوست اما از مشاهده پرندگان لذت می برد. در مجموع می توان گفت بریتیش بهترین گربه دنیا است

نگهداری از گربه مو کوتاه بریتانیایی

این گربه آپارتمانی پوشش کوتاه اما متراکمی دارد که دولایه و پشمی نیست و به رسیدگی معمولی نیاز دارد و باید به صورت هفتگی از ریشه شانه زده شود. همچنین باید روزانه دندان های گربه را برای پیشگیری از بیماری پریودتتال مسواک زد، ناخن ها را دو هفته یکبار کوتاه کرد و ترشحات گوشه چشم را تمیز کرد. البته گربه را باید از اول به نظافت عادت داد تا بعدا ناراحت نشود. در این نژاد التهاب لثه و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک دیده شده است و بهتر است برای پیشگیری از بیماری های پخش شده توسط دیگر حیوانات گربه خود را در محیط خانه نگهدارید. حمام کردن این حیوان در مواقع اضطراری توصیه می شود.
کوتاه کردن ناخن گربه

در این مطلب با ۵ مورد از بهترین نژاد گربه خانگی آشنا شدیم، اما در مورد نگهداری گربه در خانه سوالات بسیاری پرسیده می شود که در دامه به بررسی چند مورد از آن می پردازیم.

۱- کدام نژاد گربه ریزش مو ندارد

یکی از سوالاتی که مکرر پرسیده می شود این است که چه گربه ای بگیریم که ریزش مو نداشته باشد؟ بهترین نژد گربه خانگی که ریزش مو نداشته باشد کدام است؟

نژاد بی مو اسفینیکس

نژاد بی مو اسفینیکس

دوستان به این نکات دقت کنید؛ تمام نژادهای گربه خانگی به جز نژاد بی مو اسفینیکس (Spynx cat) ریزش مو دارند و این اتفاق جزئی از طبیعت این حیوان است که با هیچ روشی متوقف نمی شود. میزان ریزش مو در نژادهای مختلف گربه (نژاد مو بلند و مو کوتاه) تقریبا یکسان است و به عواملی چون شرایط تغذیه، شرایط روحی، سلامت کلی فیزیکی، سابقه گربه، رسیدگی به گربه مانند بورس کردن روزانه، استفاده از ویتامین ها و … بستگی دارد اما نژاد تاثیر چندانی ندارد.
بنابراین ریزش مو گربه امری کاملا طبیعی است، اما افزایش ناگهانی میزان ریزش مو یا ریزش مو موضعی طبیعی نیستند و باید به دامپزشک مراجعه کنید. در آخر هم مراقب افراد کلاهبردار باشید! خیلی از خریداران این نکته را نمی دانند که بچه گربه (تا پنج الی هفت ماهگی) تقریبا ریزش مو ندارد.

۲- حکم موی گربه چیست؟

حکم موی گربه
آیا وجود آب دهان و موی گربه روی لباس نمازگزار باعث باطل شدن نماز می شود؟ آیا گربه نجس است؟
گربه برخلاف سگ و خوک حیوان پاکی است که در صورت تماس با جسم مرطوب آن جسم را نجس نمی کند و موی آن نجس نیست. اما ادرار و مدفوع گربه هم مانند دیگر حیوانات حرام گوشت که خون جهنده دارند، نجس است.
اما در مورد لباس نمازگزار حکم این است که اگر یکی از اجزای حیوان حرام گوشت در لباس یا بدن نمازگزار باشد باعث باطل شدن نماز می شود و اگر بعد از مدتی متوجه شدید که روی لباس شما موی گربه بوده نمازهای قبلی شماصحیح است اما باید مو را جدا کرد. در نتیجه حکم دست زدن به گربه نیز بلامانع است و باید مراقب باشید موی گربه به دستانتان نچسبد. (در مورد بطلان نماز در صورت وجود موی گربه برخی فقها فرموده اند در صورت وجود دو تا سه تار مو نماز باطل نمی شود بنابراین در مورد این حکم به مرجع خود مراجعه کنید) در مورد وجود آب دهان بر روی بدن یا لباس نمازگزار اگر تر باشد نماز باطل و اگر خشک شده و عین آن برطرف شده باشد، نماز صحیح است.

۳- حکم نگهداری از گربه چیست؟

نگهداری از گربه در خانه مانعی ندارد و از نظر شرعی اگر باعث خدشه دار کردن نماز و مسایل عبادی انسان نشود، اشکال و گناهی ندارد، حتی امامان معصوم (ع) در روایاتی ما را تشویق به نگهداری و حمایت از گربه کرده اند؛ همچنین خرید و فروش و کسب درآمد از راه فروش حیواناتی چون گربه اشکالی ندارد و تنها باید مراقب مو و رطوبت گربه در هنگام نماز بود. البته به این نکته دقت کنید که منظور از نگهداری در روایات در فضایی به دور از فضای زندگی افراد و با رعایت اصول بهداشتی است تا سلامت افراد به خطر نیفتد.

۴- آیا گربه مریضی می آورد؟

بیماری مشترک بین انسان و گربه یکی از نگرانی های افرادیست که تصمیم به نگهداری از این حیوان خانگی دارند، تعداد بیماری های مشترک بسیار است اما تعداد بیماری که گربه می تواند به انسان منتقل کند کم است. به عنوان مثال در بین ویروس هایی که گربه می گیرد تنها ویروس هاری ممکن است انسان را بیمار کند و بیماری های منتقل شده برخلاف ویروس هایی که انسان ها به هم منتقل می کنند (مثل اچ آی وی) به راحتی درمان می شوند.
در مجموع ۵ بیماری که از گربه به انسان منتقل می شود بدین ترتیب می باشند:
۱- توکسوپلاسما
توکسوپلاسما یک نوع انگل کوچک است که در گوشت گوسفند، خرگوش، موش صحرایی و کانگورو زندگی می کند و اگر بچه گربه ای گوشت این حیوانات را بخورد مدفوع آن آلوده است. این انگل بیشتر توسط بچه گربه دفع می شود و گربه بزرگ تر خیلی کم تخم های انگل را دفع می کند. باغبانی کردن بدون دستکش در خاک آلوده به این انگل یا خوردن گوشت نیم پز گوسفند از راه های ابتلا به بیماری انگلی توکسوپلاسموز می باشد. اما اگر گربه ای به توکسوپلاسموز‌ مبتلا باشد نوازش و دست زدن به گربه باعث ابتلا به بیماری نمی شود چون انگل از پوست سالم رد نمی شود.

آیا گربه مریضی داره
۲- ژیاردیا و کریپتواسپوریدیا
انگل های ژیاردیا و کریپتواسپوریدیا باعث اسهال می شوند و اغلب در آب زندگی می کنند اما با تمیز نگه داشتن محل نگهاری گربه احتمال ابتلا به انگل بسیار کاهش می یباد.
۳- عفوت قارچی کرم حلقه ای
کرم حلقوی قارچی است که در خاک و روی پوست زندگی می کند و بیشتر توسط بچه گربه منتقل می شود تا گربه بزرگ تر و بیشتر افرادیکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مبتلا می شوند. این بیماری در گربه و انسان به راحتی درمان می شود.
۴- سالمونلا
این باکتری در صورت عدم رعایت بهداشت، از گوشت آلوده به انسان منتقل می شود.
۵- گاز گرفتن و چنگ زدن گربه
گاز گرفتن گربه از سگ کمتر است اما خطرآفرین تر است و باید سریع درمان شود اما چنگ زدن گربه باکتری به نام بارتونلا را به انسان منتقل می کند که باعث ورم غدد لنفاوی می شود. البته این باکتری بیشتر در بچه گربه وجود دارد و در انسان به راحتی درمان می شود.
آیا گاز گرفتن گربه خطرناک است

۵- آیا موی گربه برای انسان ضرر دارد؟

در مورد موی گربه و خطرات ناشی از آن موارد زیادی ذکر می شود که بیشتر آن ها واقعیت ندارد و رایج ترین مشکل آلرژی و آسم است که علت آن شوره، کک، کپک و ذرات بین خزهای گربه است نه خود موی گربه. یکی دیگر از شایعات این است که موی گربه خطرناک است و باعث سقط جنین و ناباروری می شود اما طبق تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۳ این نظریه کاملا رد شده است و تماس با گربه در دوران پیش از بارداری و زمان بارداری با رعایت مواردی بدون مشکل است.
یکی دیگر از سوالات این است که اگر موی گربه بخوریم چه می شود؟ در حقیقت وجود موی گربه در معده انسان امکانپذیر نیست و به فرض محال اگر هم اتفاق بیفتد توسط دستگاه گوارش دفع می شود. وجود موی گربه در گلو و ریه نیز حقیقت ندارد زیرا موی گربه بزرگ تر از آن است که وارد مجاری تنفسی بشود و در ریه جمع شود. در ضمن ذرات وارد شده به مجاری تنفسی از طریق ترشحات سلول های مخاط دفع می شوند.
در مجموع برای آنکه بتوانید با خیال راحت از بهترین نژاد گربه خانگی خود نگهداری کنید و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید باید مواردی چون دوری از گربه های ولگرد، استفاه از دستکش در هنگام باغبانی، پاکیزگی ظرف خاک گربه، مراجعه به دامپزشک برای اطمینان از سلامت گربه، انجام برنامه های واکسیناسیون و انگل زدایی گربه، تغذیه گربه با غذاهای سالم، بررسی چشم و گوش گربه به صورت منظم، رعایت بهداشت فردی به خصوص شستن دست ها پس از نوازش گربه و … را انجام دهید. نگهداری و نوازش گربه فوایدی چون آرامش و خوشحالی، کاهش فشار خون و استرس را به همراه دارد، همچنین کودکان اوتیسمی که گربه خانگی دارند شرایط بهتری دارند. نگهداری از گربه در کنار کودک یکساله باعث تقویت سیستم ایمنی بدن کودک می شود و بروز آلرژی را در آینده کودک کاهش می دهد.

۶- آیا گربه صاحب خود را میشناسد؟

آیا این درست است که گربه ها بی وفا هستند؟ گربه ها چه احساسی به صاحب خود دارند؟
گربه ها برای شناسایی صاحب خود بیشتر از حس بینایی به حواس دیگر خود متکی هستند، قوه بویایی این حیوان بسیار قوی است و از روی قوه بویایی محیط اطراف و صاحب خود را می شناسند. این حیوان خانگی صدای صاحب خود را از صدای غریبه تشخیص می دهد و گوش های خود را به نشانه توجه به سمت صدا بر میگرداند؛ همچنین افراد آشنا و صاحب خود را به همراه عادات و الگوی زندگی ما را به مدت طولانی در حافظه خود ثبت می کنند.

دوستان امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شود. آیا شما تجربه ای در مورد نگهداری از گربه خانگی دارید؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت