logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » معرفی بهترین نژادهای گربه خانگی

معرفی بهترین نژادهای گربه خانگی

پنج شنبه, ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ | 570 بازدید | بدون دیدگاه | تفریحی, مطالب عمومی
بهترین نژاد گربه های خانگی

گربه حیوان شیرین و ملوسی است که با توجه به اندازه ای که دارد برای نگهداری در آپارتمان بهتر است، اما تمام نژادهای گربه برای نگهداری در منزل مناسب نمی باشند. برای انتخاب بهترین نژاد گربه خانگی باید نژاد گربه، خصوصیات، شخصیت و صفات رفتاری حیوان و شرایط زندگی خود را در نظر بگیرید.


سلام دوستان

نگهداری از گربه در مقایسه با سگ طرفداران بیشتری دارد چون این حیوان خانگی سازگارتر است و به راحتی با زندگی در آپارتمان کنار می آید. برای انتخاب بهترین نژاد باید به شیوه زندگی خود دقت کنید؛ اما در مجموع بهترین نژاد گربه برای نگهداری در آپارتمان باید صفات خاصی داشته باشد. سروصدای کم، داشتن رفتار اجتماعی و دوستانه، حداقل ۸ ساعت تنهایی را تحمل کند، قلمرو بزرگی نیاز نداشته باشد و برای شادی به فعالیت خیلی زیادی نیاز نداشته باشد.

اگر تمایل دارید از گربه نگهداری کنید، باید بدانید از بین ۷۰ گونه مختلف گربه چند مورد از آن برای نگهداری در خانه مناسب هستند که در ادامه به معرفی ۳ مورد از بهترین نژاد گربه های خانگی می پردازیم.

۱- گربه پرشین

پرشین گربه اصیل یرانی

گربه پرشین (Persian Cat) یکی از بهترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان است که نژادی ایرانی، مشهور و قدیمی است. این گربه خانگی حدود سده ۱۶ میلادی یا زودتر در ایران دیده شده و در سال ۱۶۲۰ توسط پییترو دلا واله به ایتالیا  ،فرانسه و پس از آن به انگلستان برده شد.

گربه ایرانی حدود ۱۰ سال عمر می کند اما اگر شرایط مساعد باشد تا ۱۹ سال هم عمر می کند. این حیوان دوست دارد در یک خانه بی سروصدا زندگی کند چون گربه آرامی است.

نژاد پرشین به خاطر ظاهر زیبا و لوکس، خزهای بلند و شخصیت شیرینی که دارد، دوست داشتنی ترین نژاد گربه در جهان است.

انواع گربه پرشین

نژاد پرشین به دو گونه پرشین فلت و دال فیس تقسیم می شود.

۱- پرشین فلت صورتی کاملا تخت و مسطح دارد که در اثر یک جهش ژتیکی ناگهانی در سال ۱۹۵۰ به وجود آمد و به پیک فیس یا فلت فیس مشهور شد. به پرشین فلت، پرشین نمایشی نیز می گویند

نژاد سوپر فلت هم نوعی پرشین است که پدر یا مادر آن ها نژاد فلت بوده است. گربه سوپر فلت چهره ای گرد، صورتی پهن، بدون پوزه، چشم ها و بینی در یک راستا دارد. این نوع پرشین سیستم تنفسی حساسی دارد، اغلب کمتر غذا می خورد و اندکی آرام تر است.

۲-  پرشین دال فیس یا صورت عروسکی که پرشین سنتی نیز نامیده می شوند؛ پوزه ای به شکل D انگلیسی دارد، خصیصه های ظاهری معمولی تری دارد به عنوان مثال صورت آن به تختی گروه قبل نیست و اندازه بینی به چهره اش طبیعی است. دال فیس راحت تر از فلت فیس تنفس می کند.

گربه هیمالین در برخ موراد یکی از انواع پرشین به شمار رفته در حالیکه هیمالین حاصل نزاد پرشین  و سیامی است و برخلاف نژاد والدینش که نژادهایی طبیعی هستند، توسط انسان به وجود آمده و کشور محل ثبت آن ایالات متحده آمریکا می باشد.

ویژگی ظاهری گربه پرشین

گربه اصیل ایرانی موهایی پرپشت، پاهایی کوتاه، سری بزرگ و پهن، چشم هایی دور از هم و گرد، گوش های گرد و کوچک، دماغی کوچک و سربالایی، گونه هایی پهن و یک دهان کوچک دارد. رنگ چشمان پرشین آبی، نارنجی یا دو رنگ است.

این گربه هیکلی درشت، پاهایی کوتاه و قوی، پنجه هایی گرد و دم تقریبا بلندی دارد. پوششی از خز بلند و براق تمام بدن گربه را در برگرفته و در قسمت گردن، بین پاهای جلویی، پشت گوش و دم، بلندتر و انبوه تر است.

برخلاف باور مردم که نژاد پرشین را گربه ای با موی تمام سفید می دانند، گربه پرشین در رنگ های مختلفی وجود دارد. خزهای این نژاد نسبت به گربه آنگورا بلندتر است و پاهای کوتاهتری دارد.

خصوصیات اخلاقی گربه پرشین

رفتاری آرام، نجیب و متین، اشرافی گونه و نسبتا مغرور، سازگار، آسان گیر و مهربان و خونگرم، به راحتی با همه ارتباط برقرار می کند و نیاز زیادی به توجه دارد چون در غیر اینصورت با محیط سازگاری نخواهد داشت.

این گربه بیرون رفتن و قدم زدن را دوست دارد، بسیار بغلی و لوس است، شخصیت کم توقعی دارد، از در و دیوار خانه بالا نمی رود، جست و خیز اضافی نمی کند، پرشین روی مبل دراز می کشد و با اسباب بازی مورد علاقه اش بازی می کند. این نژاد یک مونس و همدم عالی است که امرونهی را زود یاد می گیرد.

پرشین استعداد زیادی در خوردن و خوابیدن دارد. پرشین با کودکانی که با ملایمت با او برخورد می کنند سازگار است اما کودکانی که خزهایش را بلند می کنند و با دنبال کردن آن باعث استرس حیوان می شوند، سازگاری ندارد.

بهترین مکان برای نگهداری از نژاد پرشین داخل منزل است؛ چون این گربه ماجراجو نیست و نسبت به حیوانات خارج خانه رقیبی بی دست و پا به شمار می رود. در ضمن چسبیدن برگ و خاک به خزهای حیوان کار شما را برای تمیز کردن دوبرابر می کند.

نگهداری از گربه پرشین

نگهداری از این گربه کمی مشکل است زیرا چشم های این گربه بسیار حساس است، موهایش به نظافت روزانه و شانه کردن مرتب نیاز دارد تا خزهای بلند و زیبایش به هم نچسبد؛ باید موها را به آرامی با برس نرم شانه کنید و با شامپوی خشک آن را تمیز کنید.

گربه برای پاکیزگی و بوی مطبوع احتیاج به استحمام هفتگی دارد که باید گربه را از زمان تولگی به حمام عادت دهید.

اشک چشم در نژاد گربه پرشین متداول است که برای جلوگیری از لکه های چسبنده کنار چشم باید روزانه اطراف چشم را تمیز کنید. توجه کنید از دستمال های مرطوب آرایشی استفاده نکنید.

گرفتن ناخن گربه، مسواک کردن دندان به صورت روزانه یا هفتگی، تمیز کردن گوش های گربه و رسیدگی به ظرف خاک گربه از دیگر مواردیست که برای نگهداری از گربه پرشین باید در نظر داشته باشید.

گربه پرشین گوشتخوار است و از سنین کم نیز می توان مقدر کمی گوشت به حیوان داد. با افزایش سن گربه مصرف چربی گربه را کاهش و مصرف پروتئین و فیبر را افزایش دهید. این گربه خانگی سیستم گوارش بسیار حساسی دارد و رژیمی سرشار از پروتئین های قابل هضم، پریبیوتیک و فیبر برای این گربه بهتر است.


۲- گربه رگدال

رگدال بهترین نژاد گربه برای نگهداری در آپارتمان

گربه رگدال (Ragdoll) بهترین نژاد گربه برای نگهداری در آپارتمان است که حاصل آمیزش گربه سیامی و پرشین می باشد. اصلیت این نژاد به کالیفرنیا متعلق است و بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند. نژاد رگدال شباهت زیادی به گربه های ایرانی دارد در ایران به ندرت یافت می شود

این نژاد برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ توسط آنا بیکر پرورش یافت و نام آن بدین جهت رگدال انتخاب شده که هنگامی که او را در آغوش خود می‌گیرید، با کمال میل لم می‌دهد؛ همین صفت باعث نامگذاری گربه به رگدال به معنای عروسک پارچه ای شده است.

خصوصیات اخلاقی گربه رگدال

رگدال گربه ای بسیار مطیع، آرام، ساکت، صمیمی، خونگرم، سازگار، مودب، متعادل و متین است. این گربه بسیار مهربان و باهوش است که توانایی یادگیری بسیاری از حقه ها را دارد و روحیات خشنی ندارد. بسیار فعال، پرجنب و جوش و تعلیم پذیر است و به بازی و توجه زیادی نیاز دارد، عاشق اسباب بازی و فعالیت های دسته جمعی و آب بازی است.

رگدال گربه احساساتی و بغلی است و دوست دارد کسی او را در آغوش بگیرد و نوازش کنید، این گربه دوست دارد ساعت ها روی پاهای شما لم می دهد و زمانی که این گربه را از روی زمین بلند می کنید، دست و پای خود را مثل عروسک شل و آویزان می کند.

رگدال پرحرف است و زیاد میو میو می کند، به استقبال صاحب خود می رود، از تنها ماندن بیزار است و تمام افراد خانواده را دوست دارد. این نژاد با هر شرایطی سازگار و همسو می شود و به خاطر آن که در هر مکانی زندگی می کند (چه آپارتمان کوچک چه عمارت بزرگ) یکی از بهترین گربه های خانگی می باشد.

خیلی کم پیش می آید که رگدال هنگام بازی به کسی پنجه بکشد، با آویزان کردن قلاده و پوشیدن لباس هم مشکلی ندارد. علاقه زیادی به باز آوردن اشیاء پرتاب شده دارد.

گربه رگدال آرام، راحت طلب، دوست داشتنی و مناسب زندگی خانوادگی است و با خانواده سازگار است، همچنین رابطه بسیار خوبی با کودکان دارد. این نژاد با گربه ها و سگ هایی که رابطه خوبی با گربه ها دارند، مشکلی ندارد.

ویژگی ظاهری گربه رگدال

رگدال موهایی نیمه بلند، چشمانی زیبا و آبی رنگ دارد، البته رنگ چشمان گربه بسته به طرح روی بدنش ترکیب سبز، آبی یا زرد کهربایی است.

گربه نژاد راگدل بدن دراز، سر بزرگ، چشم بیضی شکل و آبی رنگ و بزرگ، گوش متوسط، گرد و به سمت جلو، گردن قوی، پاهای بلند، پنجه های گرد و بزرگ و پرزدار و دم بلند دارد.

این نژاد در طرح و رنگ های مختلفی چون تک رنگ ساده، خال خالی یا با تکه‌های رنگی در سر، پشت یا بدن یا فقط پاهای سفید چکمه مانند وجود دارد. این گربه در رنگ هایی چون یاسی، نارنجی، آبی و کرم دیده شده است.

این نژاد به آهستگی بزرگ می شود و در دو سالگی به بلوغ می رسد. اما برخلاف نامش یک گربه مینیاتوری و کوچک نیست و در بین دیگر نژادها جثه بزرگی دارد.

پوشش پوستی رگدال با دیگر گربه هافرق دارد؛ موهای آن شبیه به پرشین کت است اما بافت پوستی محکم تری و بهتری نسبت به پرشین کت دارد.

نگهداری از گربه رگدال

این نژاد باید فقط در خانه نگهداری شود زیرا به خوبی با محیط آپارتمان سازگار می شود؛ در ضمن این نژاد اعتماد به نفس و استقلال بالایی ندارد، غریزه شکار در او وجود ندارد و توانایی مقابله با خطرات خارج از خانه را ندارد.  

از آنجا که به رسیدگی مخصوصی نیاز ندارد یکی از بهترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان می باشد. رگدال به خاطر ضعف هایی در پرورش، در مقایسه با دیگر نژادها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار دارد و باید مرتب تمیز و آراسته باشد و بهتر است در یکسالگی با آزمایش خون از سلامت حیوان خود مطمئن باشید.

این گربه لایه موی زیرین ندارد و به همین دلیل ریزش موی کمتری دارد؛ در نتیجه نیاز کمتری به استحمام و شانه زدن دارد اما از طرفی طاقت سرما را در فصل سرد ندارد.

بهداشت روزانه دهان، پاک کردن گوش ها با پارچه نرم مرطوب، کوتاه کردن هفتگی ناخن ها و تمیز نگه داشتن ظرف آب و غذا و دستشویی گربه موارد بهداشتی است که باید رعایت کنید.

برای خانواده هایی که کودک کوچک دارند، گربه نر راگدال انتخب بهتری است زیرا جثه بزرگتری دارد.

۳- گربه مین کون

گربه مین کون از بهترین نژاد گربه خانگی

نژاد مین کون  (Maine Coon Cat) بومی انگلستان جدید (بخش شمالی قاره آمریکا) است که در آن قسمت به خاطر شکار موش های مزاحم برای مراقبت از مزرعه ها و کشتی ها شهرت داشته است. محبوبیت این گربه نمایشی با رسیدن گربه های زیبای دیگر چون پرشین در سال ۱۹۰۰ کاهش یافت.

مین کون قدیمی ترین نژاد گربه انگلستان و نژادی طبیعی است که برای زندگی در آپارتمان بسیار مناسب است اما آپارتمان باید بزرگ باشد. این نژاد در ایران بسیار کمیاب است و نگهداری از آن در منزل شانس دزدیده شدن گربه را کاهش می دهد.  

مین کون یکی از بهترین گربه های خانگی است زیرا با همه کنار می آید و عاشق ارتباط برقرار کردن با انسان ها و دیگر حیوانات هستند؛ با دیگر سگ ها و گربه ها ( سگ هایی که نسبت به گربه ها حالت تدافعی نداشته باشند) مشکلی ندارد اما تحت نظارت و احتیاط گربه ها را با هم آشنا کنید؛ اما چون مستعد ابتلا به چند عارضه طبیعی است بهتر است به تنهایی در خانه نگه داری شود تا از بیماری و اذیت های دیگر حیوانات و ماشین ها به دور باشد. 

این گربه خانگی بین ۹ تا ۱۵ سال عمر می کند و مقاومت خوبی نسبت به آب و هوای سخت دارد. رابطه این گربه با کودکان نیز خوب است و تا زمانی که با او بدرفتاری نشود، از توجه و بازی با کودکان لذت می برد.

ویژگی های ظاهری گربه مین کون

این گربه دارای جثه بزرگ، قد بلند، بدنی عضلانی با استخوان های درشت، خز بلند دور گردن، شلوار پشمالو، گوش های بلند و تیز و پشمالو، صورت اخمو مثلثی شکل، استخوان گونه برجسته، چشم های درشت و بادامی، پوزه ی تقریبا کشیده و مربعی شکل، پنجه های پُرز دار و دم کلفت و پشمی و راه راه است.

خز براق، سنگین، متراکم و ضد آب  آن با خز هیچ نژاد دیگری قابل مقایسه نیست و فقط در صورت لمس آن متوجه منحصر به فرد بودنش خواهید شد. خز بدن مین کون در قسمت ران ها، شکم و دور گردن دراز تر و در قسمت کمر کوتاه تر است تا از گره خوردن جلوگیری شود.

طیف رنگی خز این گربه وسیع است و به شکل یکدست، لکه ای، راه راه ببری و رنگ های بایکالر ( دو رنگ) است.

مین کون بزرگ ترین نژاد گربه است که در ۲ ماهگی مانند گربه بالغ پرشین است و تا قبل از سه تا پنج سالگی به بلوغ نمی رسد.

خصوصیات اخلاقی گربه مین کون

این نژاد ساکت و آرام، دوست و همدم، شیرین و دوست داشتنی، احساسی و مهربان، بسیار کنجکاو و شوخ طبع، بازیگوش و معاشرتی، عاشق بازی با اسباب بازی،  و همیشه پذیرای شرایط جدید هستند .

میم کون گربه ای اجتماعی است که خانواده اش را دوست دارد و به اعضای خانواده وفادار است اما نیاز زیادی به توجه افراد خانواده ندارد، نشستن در بغل صاحبش را دوست دارد.

این گربه خانگی با اصوات مختلفی با صاحب خود ارتباط برقرار می کند؛ صدای خاص، لرزان و زیری دارد که از آن برای ناز کردن و گول زدن صاحب خود استفاده می کند. مین کون سروصدای کمی دارد و به ندرت و با صدای لطیف و آهسته میو می کند.

مین کون به خاطر هوش بسیار زیاد به راحتی تربیت می شود، آن ها برای ارتباط با صاحب خود از زبان بدن نیز استفاده می کنند، به عنوان مثا سر خود را به بدن صاحبش فشار می دهد تا علاقه خود را نشان دهد.

این نژاد تحرک زیادی دارد و بالا رفتن از درخت و برگرداندن شی پرتاب شده را دوست دارد، در نتیجه برای افراد فعال بهتر است. مین کون عاشق بیرون رفتن از خانه، گردش در باغ و حتی همراهی صاحبش در سفر است، دنبال صاحبش راه می افتد و به کاری که او انجام می دهد علاقه نشان می دهد.

اگر با گربه ای از نژاد مین کون برخورد کردید که رفتار تدافعی، خشن و بدی داشت، بدانید که یا دچار استرس شده است یا محیط قبلی که از آن نگهداری می شده شرایط خوبی نداشته چون رفتار تدافعی و خشونت در این نژاد بسیار بسیار نادر است.

مین کون به غول مهربان و سگِ دنیای گربه ها شهرت دارد که این صفات برگرفته از خصوصیات اخلاقی آن است. علت نامگذاری این نژاد به سگ گربه ها به خاطر جثه بزرگ ، وفاداری، ذکاوت زیاد و تربیت پذیری آن هاست.

نگهداری از گربه مین کون

این گربه برای تمیز کردن موهای بلند خود به کمک صاحبش احتیاج دارد؛ برخلاف طول خز مین کون ها، بافت خز ابریشمی آنها به شکلی است که به راحتی گره نمی خورد، به شرطی که هرهفته خزهای بلند آن را شانه کرد. این گربه صبور است اما نباید موهای آن کشیده شود.

در صورتیکه خز گربه چرب یا حالت چسبنده باشد، موقع حمام گربه است. مسواک زدن گربه از بسیاری از بیماری های پریودنتال چلوگیری میکند. ضایعات کنارچشمان گربه را باید با پارچه مرطوب به آرامی تمیز کرد.  

پاکیزگی ظرف خاک گربه برای تمامی نژاد های گربه امری مهم است و از موارد بهداشتی است که باید رعایت شود. مقدار ریزش مو این گربه خانگی کم است

مِین کن مستعد ابتلا به چند عارضه ژنتیکی و طبیعی از جمله دیسپلازی (جابجایی) مفصل ران ، هیپرتروفیک کاردیومیوپاتی ، کلیه پلی کیستیک و آتروفی عضلانی نخاعی می باشد. همچنین موادی چون گلوتن غله ی گندم، مواد شوینده و پاک کننده، پلاستیک، دود سیگار، لبنیات، عصاره و روغن های گیاهی ( از جمله روغن درخت چای که برای تمامی گربه ها کشنده محسوب می شود )، عطر ها و اسپری ها و نَم و رطوبت، باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت گربه می شود.

تشویق مثبت و جایزه دادن، داشتن صبر و حوصله، کوتاه کردن جلسات آموزشی و مفرح نگه داشتن پروسه آموزشی از نکاتی است که برای تربیت گربه باید مدنظر داشته  باشید.

نژاد مین کون اصیل ظاهری منحصر به فرد دارد و به راحتی از دیگر نژادها قابل تشخیص است اما برای تشخیص نژاد اصیل از نژاد میکس باید به ویژگی های ظاهری بیان شده دقت کرد. چون نژاد ترکیبی یکی از این نشانه ها را ندارد و بارزترین تفاوت نژاد اصیل از دیگری این است که نژاد میکس به اندازه مین کون اصیل بزرگ نیست.

این گربه خانگی در طرح و رنگ های مختلفی وجود دارد و شناسایی نژاد اصیل از روی رنگ خز مشکل است اما بلوغ مین کون اصیل تا ۵ سالگی طول می کشد اما نژاد میکس ۲ تا ۳ سال طول می کشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت