logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » علمی » آموزشی » انواع گل آویزان (معرفی ۳ مورد)

انواع گل آویزان (معرفی ۳ مورد)

سه‌شنبه, 14 می 2019 | 4052 بازدید | بدون دیدگاه | آموزشی, تفریحی
انواع گل آویزان

با استفاده از یکی از انواع گل آویزان و یک گلدان آویز زیبا می توانید از فضای غیر قابل استفاده خانه خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. برای آشنایی با سه مورد از انواع گل آویزان و شرایط نگهداری هر کدام، این مطلب را مطالعه کنید

سلام دوستان

آشنایی با انواع گل آویزان برای علاقمندان نگهداری از گل های آپارتمانی موضوع جذابی است زیرا کم شدن متراژ خانه ها سبب شده نتوانیم محیط خاصی را به عنوان گلخانه برای پرورش گیاهان اختصاص دهیم، در نتیجه دوستداران طبیعت به سمت استفاده از گلدان های آویز گرایش پیدا کرده اند. همچنین استفاده از سبد گل آویز در دکوراسیون منزل یا محل کار زیبایی و طراوت خاصی به محیط می بخشد و به خاطر آنکه فضای کمتری اشغال می کند، مناسب مکان های کوچک، راه پله، پاسیو و آشپزخانه نیز می باشد.

در ادامه با ۳ مورد از انواع گل آویزان آشنا می شویم.

گل آویزان زیبا
یک نمونه جالب استفاده از گل آویزان

گل آویزان فوشیا

گل آویز فوشیا، گیاهی گلدار از خانواده گل مغربی ( اوناگراسه) Onagraceae است که زادگاه اصلی آن آمریکای جنوبی، مرکزی و نیوزلند است و در ایران به نام های گل آویز، گل حافظی، گل گوشواره ای و گل زنگوله ای نیز شناخته می شود. گل فوشیا دارای شکل، نوع گل و رنگ آمیزی بی نظیری است و در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد و دارای ۲۰۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز، خزان کننده، درخت و درختچه ای است. ساقه های بلند و باریک گیاه در اثر وزن خوشه های گل به سمت پایین خم می شوند و گل های زیبای این گیاه به شکل آویز و در رنگ های متنوع، سفید، صورتی، قرمز تیره، آبی، ارغوانی، نارنجی، سفید مایل به زرد وجود دارند که در مناطق معتدل در تابستان و پاییز و در مناطق گرمسیر در تمام سال شکوفا می شوند.
نگهداری گل فوشیا در آپارتمان رواج زیادی دارد اما به خاطر ظاهر زیبای گل ها و مقاومت گل، فوشیا را می توان یکی از بهترین گیاهان آویز فضای باز دانست که از آن برای تزیین سایبان، سر در منزلو ساخت تپه گل نیز استفاده می کنند. فوشیا یکی از بهترین انواع گل های آویزان آپارتمانی برای افراد مبتدی است زیرا کاشت آسانی دارد و به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز ندارد. البته نوع هیبریدی فوشیا مقاوم تر است و نگهداری آسان تری دارد. تکثیر این گل از طریق قلمه زدن و بذر امکان پذیر است که روش تکثیر با قلمه گل فوشیا آسان تر از تکثیر به کمک بذر است.

گل فوکسیا در تمام سال، به شرط فراهم بودن شرایط، گل می دهد اما عمده گلدهی آن در بهار و تابستان است و اندازه گل ها به نژاد گیاه و شرایط نگهداری بستگی دارد. بهترین زمان برای تعویض گلدان، اوایل بهار و بعد از هرس شاخه های خشک است. فوشیا گیاه خوبی برای بونسای شدن و طراحی بن سای است که باید از سرمای زمستان حفظ شود. عمر گل فوشیا بسیار کوتاه است و پس از پژمرده شدن گل ها، باید جوانه های انتهایی را هرس کرد تا گیاه خود را برای گلدهی در سال بعد آماده کند.

نام علمی Fuchia Hybrida
نور (غیر مستقیم) زیاد و کافی
دما دمای متوسط (۱۶ درجه تابستان و ۱۰ درجه در زمستان)
آبیاری معمولی تا فراوان (۵ تا ۱۰ روز یکبار)
رطوبت هوا ۵۰الی۷۰ درصد
خاک خاک قلیایی سبک با زهکش مناسب
تکثیر قلمه و بذر

نگهداری گل فوشیا

نور: این گیاه آویزان به نور زیاد و کافی نیاز دارد و جزء گیاهان آفتاب دوست به شمار می رود، البته به شرطی که هوا خنک باشد. تابش مستقیم آفتاب در ظهر تابستان باعث بالا رفتن دمای گیاه (به خصوص ریشه) و آسیب و ضعف آن می شود. برای نگهداری گیاه سعی کنید از گلدان پلاستیکی به خصوص رنگ سیاه استفاده نکنید چون ریشه های فوشیا به گرما حساس هستند و این گلدان ها سریع گرم می شوند و باعث افزایش دمای بستر کاشت می شوند. اگر از این گیاه در فضای باز استفاده کرده اید، آن را در نقطه ای بکارید که در ظهر تابستان سایه باشد؛ البته نور کم هم خوب نیست و علت ریزش گل فوشیا می باشد.

دما: فوشیا به دمای متوسط نیاز دارد، در تابستان ۱۸ درجه را تحمل می کند اما ۱۶ درجه بهترین دما برای گیاه است و در زمستان هم به خاطر نیاز سرمایی دوران استراحت، ۱۰ درجه مناسب می باشد. زمانیکه درجه حرارت افزایش می یابد باید رطوبت خاک را بیشتر کرد، البته انتقال گلدان به محیط سردتر هم راهکار خوبی است. برخی گونه های فوشیا به سرما مقاوم هستند اما دما کمتر از ۱۵ الی ۱۰ درجه نباشد، برای گلدهی هم ۲۰ تا ۲۶ درجه بهترین دما است

آبیاری: این گیاه در فصل رشد به آب کافی نیاز دارد و بستر خاک نباید خشک باشد البته غرقابی کردن خاک هم درست نیست، تنها رطوبت داشتن خاک کافیست. در واقع حجم آب به گرما و دمای هوا بستگی دارد؛ هرچه هوا گرمتر باشد فواصل آبیاری نیز کمتر باشد تا رطوبت خاک حفظ شود. در بهار هفته ای یکبار، در تابستان هفته ای ۲ بار و در زمان استراحت زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری کنید. بازدید زهکش برای جلوگیری از ماندن آب اضافی در لدان نیز ضروریست. پس از شروع گلدهی باید آبیاری را کاهش دهید و بین دو آبیاری سطح خاک کاملا خشک باشد.

رطوبت: فوشیا رطوبت دوست است و علاوه بر آبیاری برای تامین رطوبت هوا از غبارپاشی استفاده می کنیم؛ در روزهای گرم سال، غبارپاشی به حفظ رطوبت و پایین آورن دما کمک زیادی می کند. در بهار هفته ای دو بار، در روزهای گرم تابستان روزانه و در اداخر تابستان هفته ای یکبار غبارپاشی را انجام دهید اما در زمستان همان آبیاری کافیست و نیازی به غبارپاشی نیست.

خاک: خاک این گیاه باید دارای زهکش مناسب باشد و اسیدی باشد. مخلوطی از یک قسمت خاک لوم، یک قسمت پیت و یک قسمت کود دامی پوسیده یا مخلوط سه قسمت خاک جنگلی، یک قسمت کود کاملا تجزیه شده و یکک قسمت ماسه یا دو سوم خاک قوی متعادل و یک سوم خاک برگ و کود، مخلوط های مناسبی برای خاک گیاه می باشند. سبکی مخلوط خاک و مناسب بودن منافذ موجود در زیر گلدان، حتما باید رعایت شود.

تغذیه: فوشیا برای گلدهی به مواد غذایی مناسب و کافی احتیاج دارد، در فصل رشد از کودهای مایع و محلول های مخصوص گیاهان زینتی به صورت هفتگی استفاده کنید. از اوایل فروردین تا اواخر تابستان گیاه را تغذیه کنید و از اواخر تابستان تا اواخر زمستان تغذیه را قطع کنید. با شروع گلدهی نیز هفته ای یکبار با کود مایع (۳ گرم در لیتر) گیاه را تقویت کنید. هنگام کوددهی باید خاک گلدان مقداری رطوبت داشته باشد چون در غیر اینصورت ریشه ها می سوزد. در استفاده از کود باید تعادل را رعایت کرد؛ کمبود عناصر غذایی در خاک باعث ریز باقی ماندن برگ های جدید و ظاهر نشدن گل ها می شود و استفاده بیش از اندازه از کود باعث رشد رویشی گیاه بدون اینکه گل بدهد می شود.

گل آویز فوشیا یکی از پرطرفدارترین انواع گل آویزان است که درمواردی دچار مشکل می شود، در ادامه برخی از عوارض وعلت های آن را به همراه روش درمان بیان کرده ایم.

عارضه علت درمان
ساقه‌ها دراز و منحرف، فاصله بین برگ ها زیاد و گل ها ظاهر نمی شوند (در فصل تابستان) نور کم گلدان را به محل پر نور تری ببرید
ساقه‌ها دراز و منحرف و فاصله بین برگ ها زیاد است (در فصل زمستان) گرمی هوا گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید
گل ها پس از شکوفا شدن همراه برگ ها می ریزند گیاه در جای تاریک و خشک است گیاه را به مکان پر نورتر منتقل کنید
زرد شدن برگ ها آبیاری زیاد خاک باید مرطوب باشد اما غرقابی کردن درست نیست
باز نشدن غنچه ها، کمرنگ بودن گل ها، خشک شدن غنچه ها و شاخه ها گرمای زیاد گیاه را به مکانی با دمای حداکثر ۲۶ درجه انتقال دهید
سیاه شدن برگ ها استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی برگ ها را با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید
گیاه رشد زیادی دارد اما گل نمیدهد تغذیه ی مصنوعی زودتر از موعد انجام شده تغذیه را تا زمان گل دادن گیاه متوقف کنید
لکه های سفید رنگی روی برگ ها وجود دارد غبارپاشی در آفتاب فوشیا نیاز شدیدی به غبارپاشی دارد اما اینکار را در افتاب انجام ندهید.
برگ های جدید خیلی ریز هستند و گیاه گل نمی دهد کمبود عناصر غذایی در خاک گیاه را با مود غذایی مصنوعی تغذیه نمایید
زخم های سفید پنبه‌ای شکل روی برگ ها حشره آفت با پنبه آغشته به سم حشره کش زخم ها را خیس و یا هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند

گل برگ بیدی

گل آویز برگ بیدی یا چشم آهویی بومی جنوب مکزیک و از خانواده کملیناسه (Commelinaceae) است که دارای ۶۰ گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد. این گیاه آویزان دارای برگ های کرکدار، تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ است که بسیار زیبا و مناسب برای آویز است. انواع گل برگ بیدی از نظر رنگ برگ ها به چند دسته تقسیم می شوند؛ به عنوان مثال برخی گونه ها دارای برگ هایی با رنگ زیتونی و نقره ای در سطح رویی برگ و رنگ بنفش در سطح زیرین برگ هستند، برخی دیگر رنگ بنفش را در دو طرف برگ خود دارند، گونه fluminesis variegate نیز دارای خطوط کرم و سبز روشن در وسط و لبه هایی صورتی رنگ دارد. اما در مجموع داشتن گل بنفش رنگ در کنار گل هایی با برگ سبز، منظره ای بسیار زیبا ایجاد می کند.

انواع گل برگ بیدی

رنگ های مختلف برگ های گل

برگ بیدی گیاهی زیبا، خوشرنگ، سرحال و کم توقع است که نگهداری و تکثیر آن ساده است و با حداقل شرایط آب و نور خود را تطبیق می دهد، به همین دلیل آن را می توان یکی از بهترین گل های آویز خانگی، گیاهان آویز فضای باز و گل آویز مناسب بالکن و تراس نام برد که طرفداران زیادی دارد. از این گیاه می توان روی طاقچه یا پشت پنجره استفاده کرد و حس و حال نوستالژیکی به وجود آورد.

برگ بیدی از جمله گل های آپارتمانی بنفش رنگ است که به سرعت رشد می کند و با هرس به موقع نیز می توان گلدانی شاداب داشت. ساقه های این گیاه، رونده هستند و برای گلدان های آویزان گزینه مناسبی می باشند. همچنین این گیاه در بهار و تابستان گل های کوچک با گلبرگ های سه گوش سفید رنگ یا صورتی می دهد که بر زیبایی و جذابیت آن می افزاید. البته این گیاه برگ زینتی است و گل های آن ارزش زیبایی چندانی ندارند و برای رشد بهتر گیاه بهتر است گل ها را حذف کرد.

نام علمی Tradescantia albiflora
نور متوسط
دما اغلب دمای محیط را تحمل می کند اما کمتر از ۱۰ درجه یخ می زند
آبیاری به صورت منظم و زمانیکه سطح خاک خشک شده است
کود نیاز چندانی ندارد
خاک مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب
تکثیر تقسیم ریشه، قلمه زدن

نیازهای گل برگ بیدی بنفش

یکی از مهم ترین نکات برای نگهداری از برگ بیدی، مکان و شرایط ثابت است، زیرا هر گونه تغییر و نوسان در شرایط نگهداری گیاه ممکن است باعث ایجاد مشکل در رشد آن می شود.
برگ بیدی یکی از انواع گل آویزان بنفش رنگ است

گل آویزان برگ بیدی

نور: گیاه به مکانی روشن با نور غیر مستقیم یا مکانی با آفتاب ملایم و فیلتر شده (مانند آفتاب پشت پرده توری) نیاز دارد و در نور غیر مستقیم رنگ و روی بهتری دارد. این گیاه آویزان نسبت به سایه تا حدی مقاوم است اما از آنجا که با افزایش فاصله گیاه تا منبع نور، شدت نور دریافتی کمتر می شود. بهترین فاصله تا پنجره ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر است. برگ بیدی در صورت قرار گرفتن در نور شدید، برگ هایش می سوزد و لکه های قهوه ای روی آن ها ظاهر می شود و اگر میزان نور دریافتی خیلی کم باشد رنگ بنفش برگ ها کم می شود و فاصله برگ ها زیاد می شود.

دما: این گیاه با دمای معمولی هر فصل خود را تطابق می دهد و تقریبا تحمل گرما و سرما را دارد، البته در ظهرهای داغ تابستان زیر نور مستقیم خورشید آسیب می بیند. این گیاه تا ۳۰ درجه سانتیگراد را دوست دارد اما دمای پایین تر از ۱۰ درجه را نمی پسندد و از بین می رود. اگر دمای هوا بیشتر از ۱۵ درجه بود می توان گیاه را در فضای باز قرار داد.

آبیاری: آبیاری گیاه باید به صورت منظم و زمانیکه سطح خاک خشک شده است انجام شود، البته به این نکته دقت کنید که با گرم شدن هوا، دفعات آبیاری بیشتر و با سرد شدن هوا، تعداد دفعات را کمتر کنید. برگ بیدی نسبت به خشکی تا حدی مقاوم است اما آبیاری زیاد هم باعث پوسیده شدن ریشه های گیاه می شود. با توجه به اینکه اغلب از گیاه برگ بیدی برای سبد آویز و در ارتفاع استفاده می کنند، چون در ارتفاع هوا گرمتر است بنابراین به آبیاری و اسپری بیشتری نیاز است.

خاک: گل آویز برگ بیدی گیاه مقاومی است که در خاک سنگین هم رشد می کند اما با افزودن مقداری شن یا خاک برگ به خاک باغچه، زهکش آن بهتر می شود و گیاه از پوسیدگی در امان است. در مجموع این گیاه به خاکی با بافت متوسط با زهکش خوب که قلیایی هم باشد نیاز دارد و برای قلیایی کردن خاک، می توان از آهک استفاده کرد. این گیاه را به طور مداوم نمی توان به صورت ریشه در آب نگهداری کرد زیرا امکان بروز بیمار یهای قارچی و باکتریایی و کمبود عناصر لازم جهت رشد گیاه وجود دارد و به خوبی زمانیکه در خاک است هم رشد نمی کند.

تغذیه: برگ بیدی به تغدیه چندانی نیاز ندارد مگر زمانیکه رشد آن کند شده باشد، کود کامل گیاهان آپارتمانی برای آن استفاده می شود.

برخی از عوارض و مشکلات مربوط به گل آویزان برگ بیدی را به همراه علت در ادامه مشاهده می کنید.

عارضه علت درمان
برگ ها نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است گلدان را به محل گرمتری ببرید
برگ ها ضخیم و سبز روشن هستند تغذیه مصنوعی بیش از اندازه تغذیه را متوقف کنید
نوک برگ ها سوخته یا نوک برگ ها به طرف بالا رفته و سپس سقوط کرد هوای گرم و کمبود رطوبت گلدان را به محل خنک تری ببرید و غبار پاشی را فراموش نکنید
گیاه رشد خوبی ندارد و کم برگ است ضعف مواد غذایی. خاک نامناسب و شرایط فیزیکی نامطلوب سرزنی و گرفتن قلمه و تولید گلدان جدید راه حل ساده‌تری است
برگ ها زرد می شود، قاعده ساقه نزدیک سطح خاک می پوسد آبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب فقط زمانیکه سطح خاک خشک شد آب دهید
لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای روی برگ کمبود در آبیاری آبیاری را بیشتر کنید
لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره روی برگ پر آبی، آبیاری با آب خیلی سرد، قرار گرفتن برگ در معرض گازها و ابتلاء به بیماری ها و آفات آبیاری را کمتر کنید و از کود های کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید
گیاه رشدی به سمت بالا دارد و آویزان نمی شود نور محیط کم است گیاه را به مکانی روشن تر با نورغیر مستقیم منتقل کنید و آن را با کود تقویت کنید ( هر ده روز یکبار و در فصول سرد هر ماه یکبار )

گل غوره ای

سنسیو رولیانوس با نام انگلیسی ( String Of Pearls) به معنای رشته مروارید، جزء خانواده کاسنیان و بومی مناطق جنوب غربی آفریقا است که برای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مناسب است و در ایران به کاکتوس غوره ای، کاکتوس انگوری، کاکتوس دانه تسبیحی و کاکتوس رشته مرواریدی شهرت دارد. این گیاه زینتی محبوب، گیاهی چند ساله، گوشتی، همیشه سبز، خزنده، بالا رونده و گلدار است و با رشد سریع خود به سرعت سطح گلدان را میپوشاند و از کناره ها آویزان می شود به همین دلیل یکی از زیباترین انواع گل آویزان است که برای قرار دادن در سبدهای آویز مناسب است. سنسیو گیاهی آبدار و باطراوتی است که برگ های کروی و گوشتی آن که مانند مروارید هستند به ساقه نخ مانند گیاه آویزان شده اند (طول ساقه ها به ۳ متر یا حتی بیشتر هم می رسد) و بیشتر شکل خاص ساقه و برگ ها دلیل نگهداری از این گیاه است زیرا گل های کوچک و سفید آن که بوی دارچین می دهند و از اواخر پائیز تا اوایل زمستان شکوفا می شوند جاذب حشرات هستند و جذابیت چندانی ندارند، در ضمن چون کمی چسبناک هستند اغلب پرورش دهندگان آن ها را جدا می کنند.

گیاه دانه غوره ای یکی از گیاهان تراریومی است که با برگ های کشیده و آبدار به رنگ سبز متمایل به آبی منظره زیبایی به تراریوم می بخشد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی است که باعث سم زدایی محی خانه می شود اما اگر قصد دارید گل غوره ای را به درون منزل انتقال دهید به این نکته توجه کنید که رشته های این گیاه سمی است و باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی به دور باشد. مصرف این گیاه توسط انسان باعث اسهال و استفراغ و تماس شیره با پوست باعث خارش پوست می شود.

نام علمی Senecio Herreianus
نور نور زیاد اما غیر مستقیم
دما بین ۲۱ تا ۳۵ درجه
آبیاری آبیاری کم
کود کود کامل گیاهان آپارتمانی در فصل رشد
خاک خاک سبک، غنی، قلیایی، دارای درصد شن بالا که زهکشی خوبی دارد
تکثیر قلمه زدن ریشه، خوابانیدن

نیازهای گیاه غوره ای

کاکتوس غوره ای از مقاومت بالایی در دوره های خشک برخوردار است زیرا گیاهان آبدار، آب را در ساقه، شاخه یا برگ خود ذخیره می کنند و در طول دوره های خشک دوام می آورند؛ گل غوره ای نیز آب را در برگ های گرد خود ذخیره می کند. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است چون در برابر آفت نیز مقاوم است اما افراط در آبیاری و بسته بودن زهکش باعث پوسیدگی گیاه می شود.

نور: ساکولنت غوره ای مانند کاکتوس به نور زیادی نیاز دارد و در واقع نور دوست است اما نور مستقیم خورشید باعث آسیب گیاه می شود. البته در اوایل فصل بهار و در پاییز و زمستان تابش مستقیم آفتاب برای گیاه مضر نیست. از آنجا که گل غوره ای در نور های ملایم و نیم سایه هم رشد می کند آن را می توان در تمام نقاط خانه مانند تراس، پاسیو و پشت پنجره جنوبی نگهداری کرد اما در نور زیاد رشد بهتری دارد.

آبیاری: ساکولنت غوره ای گیاه آبداری است که رطوبت را در برگ های خود حفظ می کند به همین دلیل در برابر خشکسالی مقاوم است و به آب زیادی نیاز ندارد، هر سه هفته تا یکماه یکبار آبیاری کافیست. برای آبیاری از آب بدون املاح استفاده کنید، هنگام آبیاری بر روی برگ ها آب نریزید، در زمستان میزان آبیاری را کمتر کنید، بین دو آبیاری خاک باید خشک شده باشد اما نه به صورت کامل (خاک ۸۰ درصد رطوبت خود را از دست داده باشد)

سنسیو به غرق آبی و بی آبی حساس است زیرا اگر آبیاری بیش از اندازه باشد ریشه می پوسد و گیاه از بین می رود و اگر آبیاری کم باشد دانه های ساکولنت گوچک می شوند و رنگ ساقه ها روشن تر می شود.

تغذیه: جهت تقویت عناصر موجود در خاک می توانید در فصل رشد و به صورت ماهیانه از کود کامل گیاهان استفاده کنید.در بهار و تابستان یک یا دو بار در ماه از کود استفاده کنید اما در پاییز و زمستان نیازی به تغذیه نیست.

دما: کاکتوس غوره ای گرما و خشکی را تحمل می کند، نسبت به سرمای ملایم نیز مقاومت نسبی دارد اما تحمل یخبندان و هوای سرد را ندارد چون هوای سرد باعث ریزش برگ های گیاه می شود؛ در نتیجه باید با شروع فصل سرد گلدان را به داخل منزل منتقل کرد. دمای بین ۲۱ تا ۳۵ درجه بهترین دما برای نگهداری رشته مرواریدی است

خاک: خاک این گیاه نباید جاذب رطوبت باشد یا به عبارتی خاک سبک باشد، برای آن که خاک زهکش خوبی داشته باشد از ماسه یا شن استفاده کنید. ترکیب خاک کاکتوس، خاک گلدان و شن وماسه یا ترکیب خاک باغچه، خاک رس، ماسه شسته و مقدار کمی خاک برگ یا پیت ماس برای این گیاه مناسب هستند.

در این مطلب با ۳ مورد از انواع گل آویزان آشنا شدیم؛ پیچک سوئدی، گل سروپژیا، گیاه آپارتمانی تولمیا، گیاه سکه ای، کالیسیا، پتوس، گل گندمی، فیلودندرون، پاپیتال، سیسوس و گل ساعتی نیز از جمله انواع گل های آویزان هستند که با چند مورد از آن ها در مطالب قبلی آشنا شده ایم. 

انتخاب نوع گل آویزان کاملا سلیقه ایست، برخی افراد گل آویز طبیعی  و عده ای گل آویز مصنوعی چون گل آویز نمدی را می پسندند. همیشه سبز بودن، سازگاری با هر نوع آب و هوایی و عدم نیاز به نگهداری، از مزایای گل های مصنوعی می باشند. همچنین گل های مصنوعی برای اتاق کودک که حساسیت بیشتری دارد، گزینه بهتری هستند.

گل آویز مصنوعی
گل آویزان نمدی

امیدوارم از مطلب لذت برده باشید، منتظر نظرات شما دوستان هستم..

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت