logo

هرچیزی برای مقایسه

صفحه اصلی » تفریحی » طولانی ترین پل های معلق جهان

طولانی ترین پل های معلق جهان

چهارشنبه, 22 می 2019 | 3038 بازدید | ۲ دیدگاه | تفریحی, گردشگری
طولانی ترین پل های معلق جهان

پل های معلق از جمله جاذبه های گردشگری هستند که تنها برای عده ای خاصی جذاب می باشند. افرادی که ترس از ارتفاع ندارند به دنبال طولانی ترین پل های معلق جهان هستند تا با قدم زدن روی آن لحظات زیبایی را تجربه کنند.

پل های معلق جزء پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و مناطق توریستی هستند که عبور از آن کار هر کسی نیست و کشورهای زیادی به دنبال ساخت طولانی ترین پل معلق جهان هستند تا گردشگران بیشتری را جذب کنند. همانطور که می دانید، پل در گذشته تنها راه ارتباطی بین دو نقطه ای بود که به وسیله دریا، رودخانه یا جویبار از هم جدا شده بودند. اما در حال حاضر احداث پل علاوه بر دسترسی آسان و افزایش کارایی، مکانی برای سیر و سیاحت و یک جاذبه گردشگری است که طراحی و معماری آن بسیار حائز اهمیت است.
پل های معلق اغلب در مناطقی که زیبایی طبیعی ویژه ای دارند و با هدف عبور وسایل نقلیه یا تردد افراد ساخته می شوند. در این مطلب قصد داریم به معرفی طولانی ترین پل های معلق خاورمیانه و جهان بپردازیم، اما از آنجا که تماشای مناظر طبیعی و هیجان ناشی از تکان پل معلق و قدم زدن در ارتفاع، در پل های پیاده رو بیشتر از ماشین رو است و این پل ها بیشتر یک جاذبه گردشگری به شمار می روند؛ در ادامه با طولانی ترین پل های معلق پیاده رو آشنا خواهیم شد.

در ویدئو زیر با ۱۰ تا از طولانی ترین پل های معلق ماشین رو در جهان آشنا می شویم.

پل و انواع آن

پل سازه ای برای عبور از موانع فیزیکی است که در سه نوع پل تیری، پل قوسی و پل معلق وجود دارد. بیشترین تفاوت این سه پل در فاصله دهانه پل است؛ دهانه فاصله بین پایه ابتدایی و انتهایی پل است. پل قوسی طول بیشتری نسبت به پل تیری دارد و طول پل معلق تا ۷ برابر بیشتر از پل قوسی است.

پل معلق چییست؟

پل معلق (Suspension bridge ) یکی از انواع پل است که بخش تحمل بار یا عرشه آن توسط کابل ها معلق مانده است، به عبارتی عرشه از کابل های معلق آویزان شده است که همین کابل ها وزن پل را تحمل می کنند و اغلب در انتهای پل برجی قرار دارد که کابل ها به آن وصل هستند و بیشترین وزن را تحمل می کند. برج، تکیه گاه، دهانه اصلی و کابل های نگهدارنده از اجزای اصلی پل معلق می باشند که به دو صورت پل کابل ایستاده (اغلب طرحی شبیه A دارد) یا پل کابل معلق M شکل ساخته می شوند. ساخت پل های معلق از اوایل قرن ۱۹ آغاز شد و اولین پل معلق ساخته شده از آهن در آمریکا افتتاح شد؛ پل ۷ کیلومتری گلدن گیت در سانفرانسیسکو نیز از طولانی ترین پل های معلق جهان است.

در گذشته از طناب و چوب برای ساخت پل استفاده می کردند اما امروزه کابل هایی با استحکام کششی که از هزاران سیم فولادی منحصر به فرد ساخته شده اند در این پل ها بکار می روند. دهانه های بسیار عریض از فواید پل معلق است و به همین دلیل از این نوع پل در راه های شلوغ استفاده می کنند.

تفاوت پل معمولی با پل معلق

پل های معمولی مانند سقف هستند یعنی تمام بار روی ستون هایی که زیر پل هستند، قرار دارد و با توجه به طول پل، فواصل بین ستون های زیر پل کاهش می یابد. اما در برخی موارد قرا دادن تعداد کافی ستون زیر پل غیر ممکن است (مانند زمانیکه پل روی دره قرار دارد) به همین دلیل از پل معلق استفاده می کنند.

طولانی ترین پل های معلق جهان

۱- پل معلق چارلز کونن

طول ۴۹۴m
عرض ۶۴cm
ارتفاع ۸۵m
مکان رندا-سوئیس
تاریخ افتتاح ماه ژوئیه ۲۰۱۷

پل معلق چارلز کونن ( Charles Kuonen Suspension Bridge) سوئیس با طولی نزدیک به ۵۰۰ متر، بزرگترین و طولانی ترین پل معلق پیاده رو در جهان است که در نزدیکی شهر راندا سوئیس و در دره‌های بسیار زیبای کوهستان آلپ قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های گردشگری سوئیس به شمار می رود. این پل دو روستای گراچن و رزمات را در کشور سوئیس به هم وصل می‌کند و منظره چشم نوازی دارد. در گذشته درست در همین مکان یک پل معلق وجود داشت که در سال ۲۰۱۰ به خاطر ریزش سنگ آسیب زیادی به آن وارد شد و مسدود شد اما شرکت سوئیسی سوئیس روپ (Swissrope ) توانست کمتر از ۳ ماه پل جدید را بسازد.
با عبور از این پل می توان مناظر زیبایی از کوه آلپ، قله باشکوه ماترهورن و دره های آن را مشاهده کرد و هرچند عبور از پل تنها ۱۰ دقیقه زمان می برد اما گردشگران ساعت ها بر روی پل می مانند و به عکس گرفتن می پردازند. عرض این پل به اندازه ایست که تنها یک نفر می تواند از آن بگذرد اما امنیت پل کاملا تامین شده و برخلاف باور با وزش باد تکان نمی خورد زیرا سازندگان از ۸ تن کابل فلزی و تعداد زیادی تخت چوبی در ساخت پل معلق استفاده کرده اند تا تعادل آن برقرار شود.

 

۲- پل معلق هونگیاگو

طول ۴۸۸m
عرض ۴m
ارتفاع ۲۱۸m
مکان شیجیاژوانگ، چین
تاریخ افتتاح ۲۴ دسامبر۲۰۱۱۷

چینی ها در ساخت پل معلق شیشه ای مهارت خاصی دارند و رکورد طولانی ترین پل شیشه ای را برای خود حفظ کرده اند. پل معلق هونگیاگو (Hongyagu) در شمال شرقی چین، در استان هبی( Hebei) و در منطقه خوش منظره هونگیاگو با طول بیش از ۴۸۸ متر ساخته شده و در ساخت آن از ۱۰۷۷ پنل شیشه ای با ضخامت ۴ سانتیمتر استفاده کرده اند. این پل ظرفیت ۲۰۰۰ نفر را دارد اما هر بار فقط ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر می توانند همزمان به روی آن راه بروند و برای آنکه به سطح شیشه ای پل آسیبی وارد نشود باید کفش های مخصوص پارچه ای به پا کنند.
این پل شیشه ای بین دو صخره شیبدار آویزان شده و از بالای آن مناظر زیبایی چون کوه‌ها، آبشارها و معابد باستانی قابل مشاهده است و برای ایجاد هیجان بیشتر پل طوری طراحی شده که مقداری تکان می خورد به همین دلیل در نقاط مختلف پل کارمندان پشتیبانی ویژه برای محافظت از بازدیدکنندگان ترسیده حضور دارند.

۳- پل معلق راپبوده‌تال

طول ۴۴۰m (در برخی منابع ۴۵۸ متر آمده)
عرض  یک متر و ۲۰ سانتی متر
ارتفاع ۱۰۰m
مکان آلمان
تاریخ افتتاح هفتم می ۲۰۱۷

این پل جزء طولانی ترین پل های معلق جهان و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری قاره اروپا است که در منطقه راپبوده‌تال (Rappbodetal) واقع در ایالت زاکسن آنهالت و کوهستان های شمالی آلمان قرار دارد. ایالت زاکسن آنهالت یکی از ۱۶ ایالت آلمان است و پایتخت آن شهر ماگدبورگ می باشد، روستاهای قرون وسطی با خانه های چوبی، کوهنوردی و اسکی از چشم اندازهای زیبا این منطقه پربازدید آلمان هستند؛ پل عابر پیاده Rappbodesperre از جاذبه های دیدنی است که به تازگی به این منطقه اضافه شده و سهم به سزایی در جذب گردشگران تور آلمان دارد، این پل ۸۰ متر با سد Rappbodetalsperre فاصله دارد و در شرق آن نیز کوه Schiefeberg قرار دارد. پل معلق Rappbodetal در مدت ۱۰ ماه و با هزینه یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو ساخته شده است و از چهار کابل فولادی به قطر ۶۵ میلیمتر آویخته شده است.

۴- پل معلق تیتان- آرتی

طول ۴۳۹m
ارتفاع ۲۰۷m
مکان سوچی-روسیه
تاریخ افتتاح ۲۰۱۴

پل آسمان (Sochi Sky bridge) در جنوب غربی روسیه و در نزدیکی سوچی واقع شده و از جاذبه های گردشگری اسکای پارک (پارک آسمان) به شمار می رود. پل آسمان با ۴۳۹ متر طول یکی از طولانی ترین پل های معلق پیاده رو در جهان است که توان عبور ۳۰ هزار نفر در ساعت را دارد. این پل طراحی عجیبی دارد زیرا کابل های کمکی پل یا نگهدارنده به جای آن که در دو طرف شما باشد، بالای مسیر پیاده رو و بالا سر گردشگران است. با قدم زدن روی این پل می توان مناطر زیبا و شگفت انگیز پارک آسمان، قله های برف پوش کوه های قفقاز و ساحل دریای سیاه را مشاهده کرد. پرش بانجی جامپینگ نیز از مرکز پل که ۲۰۷ متر ارتفاع دارد، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری پل می باشد.
هرچند روسیه پهناورترین کشور جهان است اما تا سال ۲۰۱۴ پل معلقی با طول بیشتر از ۱۰۰ متر نداشته است تا اینکه معماران روسی و نیوزیلندی با استفاده از ۷۴۰ تن فولاد و ۲۰۰۰متر مکعب بتن در عرض دو سال این پل ساخته شد. پل تیتان آرتی در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی مقاوم است.

 

۵- پل شیشه‌ای ژانگجیاجی

طول ۴۳۰m
عرض ۱۲m
ارتفاع ۳۰۰m
مکان چین
تاریخ افتتاح ۲۰ آگوست ۲۰۱۶

پل معلق ژانگجیاجی (Zhangjiaji Glass Bridge) یکی از مرتفع ترین و طولانی ترین پل های معلق کف شیشه ای جهان است که بین دو کوه صخره ای، روی دره گرند کنیون ( grand canyon) و در پارک ملی جنگلی ژانگجیاجی واقع در استان هونان چین ساخته شده است. در ساخت این پل که توسط شرکت معماری هیم دوتان ساخته شده، از ۹۹ پنل شیشه ای استفاده کرده اند و گنجایش بازدید ۸۰۰ نفر به‌طور همزمان را دارد. هر چند تماشای مناظر زیبا، از ارتفاع ۳۰۰ متری و از کف شیشه ای پل بسیار جذاب است اما راه رفتن روی این پل که جزء ترسناک ترین پل های معلق است، شجاعت می خواهد و برای افرادیکه ناراحتی قلبی، فشار خون یا ترس از ارتفاع دارند ممنوع است. البته پل از امنیت بالایی برخوردار است و مسئولان برای نمایش مقاومت پنل های شیشه ای در ژوئن ۲۰۱۶ با پتک و چکش بزرگ به کف ضربه زدند و با ماشین از روی پل عبور کردند.
پل معلق ژانگ ژیاجی یکی از مناطق گردشگری چین به شمار می رود که علاوه بر پیاده روی، بانجی جامپینگ و zip-lining ( سر خوردن بر روی کابل) نیز دارد؛ برای علاقه مندان به پرش بانجی نوعی طناب فنر دار در وسط سازه قرار دارد که مرتفع ترین طناب فنر دار در جهان است. برای رفتن به این پل معلق از شهرهای بزرگ چین مانند پکن، شانگهای، گوانجو (گوانگجو)، شیان، چانگشا، شن‌یانگ، کینگ‌دائو و شنزن به شهر Zhangjiajie پرواز مستقیم وجود دارد، به خاطر استقبال شدید و محدودیت تعداد بازدید کنندگان روزانه، در صورتیکه قصد بازدید از پل را دارید ۱۰ روز قبل از سفر بلیط ورود به پل معلق را رزرو کنید.

۶- پل معلق هایلاین ۱۷۹

طول ۴۰۶m
عرض یک متر و ۲۰ سانتیمتر
ارتفاع ۱۱۴m
مکان تیرول-اتریش
تاریخ افتتاح ۲۰۱۴

هایلاین ۱۷۹ (highline179) یکی از طولانی ترین پل های معلق جهان و یکی از جاذبه های گردشگری اتریش است که خرابه‌های قلعه‌ اِهرِنبرگ را به قلعه «فورت کلادیا» متصل کرده؛ پل توسط چهار کابل پشتیبان که هر کدام ۶۰ میلی متر قطر دارند نگه داشته شده است و ۷۰ تن وزن دارد، ۵۰۰ نفر به صورت همزمان اجازه پیاده روی در روی پل را دارند. در شهر تیرول و روته اتریش جاذبه های زیادی چون موزه، خرابه‌های قصر و کتیبه وجود دارد اما پل معلق هایلاین از پرطرفدارترین مکان های گردشگری است که از روی آن می توان طبیعت اطراف، مناظر کوهستانی و دره ها را مشاهده کرد.

۷- پل معلق کوکونوئه یومه

طول ۳۹۰m
عرض  1 متر و ۵۰ سانتیمتر
ارتفاع ۱۷۳m
مکان اویتا- ژاپن
تاریخ افتتاح  30 اکتبر ۲۰۰۶

پل معلق کوکونوئه یومه (Kokonoe Yume Otsurihashi bridge) که به “راهرو در آسمان” شهرت دارد، در استان اویتا ژاپن و بر ارتفاعات شیندونوتاکی واقع شده است و مانند دیگر پل های معلق از فراز آن می توان مناظر زیبایی را مشاهده کرد. رشته کوه ها، جنگل بزرگ، رودخانه، دره و آبشار شیندو که یکی از ۱۰۰ آبشار برتر ژاپن است از روی پل کوکونوِ یوما دیده می شوند. علاوه بر پل معلق کوکونوئه، جاذبه های گردشگری دیگری چون تالاب و چشمه های آب گرم نیز مکان های مناسبی برای سفر در این منطقه هستند. در ضمن بهترین زمان برای سفر به این پل از ماه های آوریل تا اوایل دسامبر است. این پل تحمل وزن ۱۸۰۰ نفر را دارد و به خاطر رطوبت کف پل محدودیت هایی چون راه نرفتن با کفش پاشنه بلند وجود دارد.

۸- پل معلق تنگه رویال

طول ۳۸۴m
عرض ۵/۵m
ارتفاع ۲۹۰m
مکان کلورادو- آمریکا
تاریخ افتتاح ۸ دسامبر ۱۹۲۹

پل تنگه رویال (Royal Gorge Bridg ) در نزدیکی شهر کنین کلرادو واقع در ایالت کلرادو و درون یک شهربازی واقع شده است که علاوه بر پل، سقوط آزاد رویال راش اسکای کاستر (Royal RushSkycoaste)، پرش با طناب و چتر، تله کابین و بلندترین زیپ لاین آمریکا نیز از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می باشند. عرشه این پل در ارتفاع ۲۹۱ متری بالای رودخانه آرکانزاس (Arkansas River) قرار دارد و دو برج ۴۶ متری این پل را معلق نگه داشته اند، رویال از سال ۱۹۲۹ تا ۲۰۰۳ رکوردار بلندترین پل جهان بوده و هنوز بعد از ۹۰ سال جزء مرتفع ترین پل های معلق جهان به شمار می رود. پل رویال جورج یکی از برترین جاذبه های توریستی ایالات متحده است که در کمتر از ۶ ماه با هزینه حدود ۳۵۰ هزار دلار ساخته شد و در اوایل سال ۱۹۸۰ساختار چوبی- فلزی این پل با کابل جدید و میله‌های محکمی تقویت شد.
از زمانی که پروژه پل سازی در چین آغاز شد، شهرت پل کمی کاهش یافت، با این حال هنوز هم بازدیدکنندگان زیادی هستند که راه رفتن روی پلی که از تخته‌های چوبی در کف آن استفاده شده را هیجان انگیزتر از پل شیشه ای چین می دانند. پل رویال جورج علاوه بر آنکه یک پل معلق پیاده رو است، یک پل معلق ماشین رو نیز هست و وسایل نقلیه مسافری بسته به فصل سال می توانند از پل عبور کنند، اما کامیون و اتوبوس مجاز به عبور از روی پل نیستند.

۹- پل معلق گایرلای

طول ۳۶۰m
ارتفاع ۱۰۰m
مکان آلمان
تاریخ افتتاح ۲۰۱۵

این پل یکی از زیباترین و طولانی ترین پل های معلق در آلمان است که بازدید رایگان یکی از ویژگی های مثبت این پل می باشد. این پل در منطقه مورسدورف و سوسبرگ در ایالت “رایلند فالس” قرار دارد، مهندس هانس پفافن این پل را شبیه به پل تعلیق نپال طراحی کرده و پل با هزینه یک میلیون و ۱۴۰ هزار یورو ساخته شده، ۶۲ تن وزن دارد و سالانه هزاران نفر از آن عبور می کنند. این پل بهترین مکان برای عکاسی است زیرا طبیعت بکری دارد، هر روز به جز سه شنبه ها باز است و در پاییز مناظر بسیار زیبایی قابل مشاهده است. بهترین زمان برای پیاده روی در روی پل صبح یا آخر شب تابستان است که جمعیت زیادی روی پل نیستند.

۱۰- پل معلق اوجلا

طول ۳۱۸m
ارتفاع ۳۱۸m
مکان مکزیک
تاریخ افتتاح ۱۸۹۸

پل پونته اوجلا (Ojuela Bridge) یا پل ماپیمی ۱۰۰ سال پیش برای جابجایی محموله های مواد معدنی مانند طلا و نقره از روی پرتگاه ساخته شده بود که دو سایت کوچک استخراج معدن را به هم وصل می کرد، اما با توقف عملیات استخراج از معدن در دهه ۱۹۳۰ میلادی این پل بلااستفاده ماند و دچار فرسایش شد، تا اینکه مجددا در دهه ۱۹۹۰ پل بازسازی و بازگشایی شد. در حال حاضر این منطقه یکی از اماکن گردشگری است و از بالای پل می توان مناظر صحرای چیهوها را مشاهده کرد. همچنین جاده زون دل سیلنسیو (Zona del Silencio ) در نزدیکی صحرای ماپیمی بیوسفر نیز مسیری آرام و شگفت انگیز است.

طولانی ترین پل معلق خاورمیانه

پل معلق مشگین شهر

طول ۳۶۵m
عرض ۲m
ارتفاع ۸۰m
مکان اردبیل-ایران
تاریخ افتتاح ۲۶اردیبهشت۱۳۹۴

این پل در مجموعه گردشگری “خیاو تا گیردولی” واقع در منطقه نمونه گردشگری نور سبلان در شهر مشگین شهر استان اردبیل قرار دارد و با ۳۶۵ متر طول، طولانی ترین پل معلق خاور میانه به شمار می رود. پل معلق مشکین شهر یکی از جاذبه های گردشگری استان اردبیل است که کاملا توسط مهندسان ایرانی، با الهام از پل کاپیلانوی ونکوور کانادا، بر روی رودخانه خیاوچایی و پارک جنگلی مشکین شهر احداث شده و یکی از مرتفع ترین پل های معلق کابلی خاورمیانه نیز به شمار می رود. منطقه نمونه گردشگری “خیاو تا گیردولی” بزرگ‌ترین پروژه گردشگری استان اردبیل است که علاوه بر پل معلق، شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت‌های اقامتی، سایت بالن‌سواری و ورزش‌های هوایی، رستوران گردان و بازارچه‌های صنایع‌دستی، شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی می باشد.
این پل از امنیت بالایی برخوردار است و در روزهای تعطیل تا ۳ هزار نفر هم از آن عبور کرده اند، بخش کوچکی از مسیر دارای کف شیشه ایست که بر زیبایی و هیجان مسیر می افزاید. در ساخت عرشه پل از مواد پلیمری و کامپوزیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطوبت، حریق، ضربه، فشار به همراه صاعقه‌گیر، بادسنج، سنسورهای کنترل حرکتی و دمپرهای خنثی‌کننده رزونانس استفاده شده ‌است. برای سفر به اردبیل و عبور از پل معلق مشگین شهر بهترین زمان اوایل بهار تا اوایل پاییز است، به دلیل آنکه پل در منطقه کوهستانی قرار دارد ممکن است سرمای پاییز و زمستان آزار دهنده باشد و نتوانید به خوبی از مناظر لذت ببرید.

بزرگترین پل های معلق ایران

۱- پل معلق خلخال

طول ۴۵۰m
ارتفاع ۱۰۰m
مکان خلخال
تاریخ افتتاح هنوز افتتاح نشده

عملیات ساخت طولانی ترین پل معلق خاورمیانه در استان اردبیل آغاز شده است، این پل در شهرستان خلخال و منطقه نمونه گردشگری ازناو واقع شده و با داشتن ۴۵۰ متر طول، یکی از طولانی ترین پل های معلق جهان نیز به شمار می رود. این طرح با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد تومانی در حال ساخت است و پس از مشگین شهر و هیر، سومین پل معلق در استان اردبیل به شمار می رود که احتمالا تا پایان سال ۹۸ به افتتاح می رسد.
شهرستان خلخال در ۱۰۰ کیلومتری جنوب اردبیل و هم مرز با استان های گیلان و زنجان است که با افتتاح این پروژه به یکی از مهم ترین مناطق گردشگری و توریستی ایران تبدیل خواهد شد. علاوه بر پل معلق در منطقه ازناو، پروژه هایی چون دوچرخه هوایی بر روی کابل و زیپ لاین نیز در حال ساخت است.

۲- پل معلق آسمان

طول ۲۸۵m
عرض ۲m
ارتفاع ۶۵m
مکان تهران
تاریخ افتتاح آبان ۱۳۹۷

پل معلق پیاده رو آسمان، اولین پل معلق پایتخت و یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران است که بر روی بوستان نهج البلاغه قرار دارد و به صورت همزمان ظرفیت ۲۰۰ نفر را دارد. پل آسمان دومین پل معلق ایران است که جزء طولانی ترین پل های معلق خاورمیانه نیز به شمار می رود. این پل به صورت ۲۴ ساعته باز است اما برای بازدید از آن باید آخر هفته بین ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ مراجعه کنید در نتیجه بهترین مکان برای گردش آخر هفته به شمار می رود.

۳- پل معلق هیر

پل معلق تمام شیشه ای قوسی شکل هیر

طول ۲۰۸m
عرض ۱/۵m
ارتفاع ۱۰۰m
مکان اردبیل
تاریخ افتتاح هنوز افتتاح نشده است

استان اردبیل دارای بیشترین تعداد پل های معلق و دارنده اولین پل معلق تمام شیشه ای در کشور ایران است. پل معلق تمام شیشه ای قوسی شکل هیر بر روی رودخانه هیرچایی قرار دارد و کلنگ زنی آن در دهه فجر سال ۹۶ در بخش هیر از توابع شهرستان اردبیل آغاز شد. این پل هنوز به بهره برداری نرسیده است و قرار است تیرماه ۹۸، همزمان با سفر رئیس جمهوری به اردبیل این جاذبه گردشگری نیز افتتاح شود. البته در این منطقه گردشگری امکانات تفریحی دیگری چون مرکز اقامتی، هتل، بگ جامپ، زیپ لاین، بازارچه، رستوران و پل ‌های ۲ قلو، فعال است که به گردشگران خدمت رسانی می کند.

۴- پل معلق پیرتقی

طول ۱۶۵m
عرض ۱m
ارتفاع ۶۰m
مکان شهرستان خلخال
تاریخ افتتاح ۱۳۸۸

یکی دیگر از پل های معلق ایران در استان اردبیل، شهرستان خلخال، شهر هشتجین و در محلی به نام دربند مشکول قرار دارد که نسبت به پل مشکین شهر ترسناک تر است و درون دره عمیق و بر روی رودخانه خروشان و پرآب قزل اوزن ساخته شده است. پل معلق پیر تقی در مرزشهرستان خلخال و شهرستان کیوی (کوثر) قرار دارد و به پل معلق خلخال و پل معلق کیوی (گیوی) هم معروف است.این پل با اتصال تخته های چوبی ساخته شده و عرض کم، شنیدن صدای چوب خشک هنگام حرکت روی پل و وجود دره عمیق زیر پل، باعث ایجاد ترس و هیجان می شود.
پل پیر تقی برخلاف دیگر پل های معلق با هدف جذب گردشگر ساخته نشده است، بلکه به سفارش شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران و صرفا برای تردد پرسنل کارگاه سد پیرتقی طراحی و ساخته شده بود. اما با مرور زمان و به خاطر محیط زیبا و چشم انداز بی نظیر، پل به مکان گردشگری تبدیل شد و امکانات تفریحی دیگری چون زیپ لاین نیز در منطقه وجود دارد. اگر قصد سفر به خلخال و بزدید از این پل معلق را داشتید حتما در مورد باز بودن آن اطلاع کسب کنید زیرا چند وقتی به خاطر مسائل امنیتی عبور از پل ممنوع شده بود.

۵- پل معلق نمک آبرود

طول ۱۵۰m
عرض تنها به اندازه عبور یک نفر
ارتفاع ۴۵m
مکان مازندران

شهرک گردشگری نمک آبرود در ۱۲ کیلومتری شهر چالوس، بین راه چالوس به تنکابن و در استان مازندران قرار دارد و یکی از کامل ترین و مجهز ترین نقاط تفریحی شمال کشور است. این منطقه یکی از جاذبه های گردشگری ایران است که امکانات تفریحی فراوانی چون تله کابین خط ۱ و ۲، سورتمه، کارتینگ، پارک ماجراجویی، شهر بازی، زیپ لاین، شیر دریایی، باشگاه تیراندازی و موتور ۴ چرخ دارد. در شهرک نمک آبرود دو خط تله کابین وجود دارد که خط اول (یکی از قدیمی ترین خطوط تله کابین است) مسافران را به قله سرسبز مدوین می برد و خط دوم برای مسافرانی که به دنبال هیجان و عبور از پل معلق و استفاده از زیپ لاین هستند، تعبیه شده است.
خط دوم تله کابین مسافران را به قله زیبای دیو حمام می برد؛ قله دیو حمام در ارتفاع ۷۰۰ متری قرار دارد و دارای چشم انداز زیبا و امکانات رفاهی است. پل معلق نمک آبرود دارای دو خط پل معلق است که به صورت موازی بر روی دره دیو حمام قرا دارند و برای افرادی که به دنبال مناظر زیبا، بکر و بی نظیر هستند، بسیار مناسب است. اگر می خواهید هیجان بیشتری را تجربه کنید در هوای مه آلود بر روی این پل معلق چوبی قدم بگذارید.

۶- پل معلق دره خزینه

طول ۱۱۲m
عرض ۸۰cm
ارتفاع ۸۵m
مکان لرستان
تاریخ افتتاح ۱۳۸۲

دره خزینه یکی از زیباترین و کم نظیر ترین جاذبه های گردشگری طبیعی در استان لرستان است که در میانه جاده پلدختر به اندیمشک و در نزدیکی روستای دره خزینه واقع شده و شباهت زیادی به منطقه گرند کانیون آمریکا دارد. این جاذبه منحصر به فرد به صورت طبیعی و در اثر فرسایش خاک، طی میلیون ها سال به این شکل درآمده و عبور رود کرخه از درون آن جلوه ای خاص و زیبا به طبیعت منطقه بخشیده است.
پل معلق دره خزینه بر روی رودخانه کرخه و به وسیله چهار طناب کابلی و اتصال چوب های روسی ساخته شده و یک سمت آن در استان لرستان و سمت دیگر در استان ایلام قرار دارد. این پل جزء مرتفع ترین و ترسناک ترین پل های معلق خاورمیانه و ایران است که متاسفانه در ۶ فروردین ۱۳۹۷ توسط افراد ناشناس تخریب شده و در حال حاضر بازدید از آن امکان پدیر نیست.

امیدوارم از مطلب لذت برده باشید.

آیا تاکنون تجربه قدم زدن بر روی یکی از طولانی ترین پل های معلق جهان را داشته اید؟

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  1. تجهیزیار گفت:

    جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

دیدگاه خود را به ما بگویید.
متن
نام (لازم)
ایمیل (لازم)
وبسایت